Algemene dwong Vicus puntenverdeling af K^!H!?Dampo Prot. clir. werkgevers zijn tegen tussentijdse loonsverhogingen Grote mogelijkheden uitbreiding export naar de Sovjet-Unie MAANDAG 26 SEPTEMBER 1960 Rondom de korf Dc ontmoeting Vicus Oriëntis— De Algemene heeft weer eens bewezen, dat er van een plaatse* lijke ontmoeting van te voren niets te zeggen valt. Vicus Oriëntis startte immers in deze ontmoeting als de grote favoriet, doch mocht tenslotte tevreden zijn nog één punt aan deze strijd over te houden. Het is een buitengewoon boeiende strijd geworden, waarbij V.O. technisch wel sterker was, doch waartegenover De Algemene zich met zo'n elan te weer stelde, dat er van een overwicht van de thuisclub geen sprake was. Er werd zeer sportief gespeeld en arbiter J. Rehorst uit Den Haag, die uitstekend leidde, heeft het dan ook niet moeilijk gehad. Het begin was voor de thuisclub, die met een ver schot van Bram Zirkzee spoedig met 1-0 leidde. Dit duurde niet lang, want enkele minuten later zorgde Piet Kruit na een mooie doorbraak voor de vakverwisseling (1-1). De tweede op stelling leek gunstig voor de thuisclub. Doelpunten kwamen echter aan de andere kant, waar Cor Harte veld en Jan van Iterson De Algemene op 1-3 brach ten. Daarna was Jan Henzen zeer actief bij V.O. en deze speler had spoedig 2x succes (3-3). Tini Sommeling-Boot gaf V.O. voor het eerst een voorsprong (4-3), doch 5 minuten later had Jan de Water voor de gasten ook succes (4-4). Wim Meijer zorgde er voor, dat V.O. toch nog met een kleine voorsprong (5-4) aan de tweede helft kon beginnen. Met een doorloopbal had dezelfde speler 8 minu ten na de hervatting eveneens succes (6-4). De Algemene hield dapper vol en door een afstandsschot en een vrije kans bracht Lambooij de schaal weer in even wicht (6-6). Beide ploegen kregen nog goede kansen de strijd in hun voordeel te beslissen, doch faalden daarbij. Het bleef dus gelijk en dat gaf de verhou ding o.i. „uitstekend" weer. LASTIGE KLIP In de le klasse omzeilde Fluks een las- stige klip door Rozenburg op eigen veld te kloppen. Onze stadgenoten kwamen aanvanlyk moeilijk los en in de begin periode was Rozenburg dan ook het ge vaarlijkst. De Fluksverdediging, waarin vooral Piet Zandvliet uitblonk, wist van geen wijken en het eerste doelpunt kwam dan ook aan Leidse zijde, toen Betcke na 17 minuten onverwachts in schoot. Ook hierna moest de Leidse ver dediging nog vele malen handelend op treden. De Leidse aanval kreeg eveneens enkele goede kansen en na 37 minuten vergrootte Betcke de voorsprong van Fluks tot 0-2. Mevrouw Van Beek scoor de 4 minuten na de hervatting reeds te gen. (1-2). Er volgde een strijd met wis selende kansen, waaruit Elly Oudshoorn na 20 minuten de stand op 1-3 bracht. Een mislukte strafworp van Piet de Haas leidde het vitale doelpunt in, door dat Jan Selier deze bal fraai intikte (1-4). Drie minuten voor tijd kwam Ro zenburg door De Jong nog op 2-4, waar bij het bleef. De Vicus-reserves stelden in de 2e klasse wat teleur door nu met 6-3 van HKV 3 te verliezen. Na de goede resul taten van de voorafgaande wedstrijden hadden wij dit niet verwacht. KNS kwam eindelijk tot winst. In een vrij gelijkopgaande wedstrijd wonnen de oranjewitten met 5-4 van DKC. Het eerste succes was voor de Delfte naren, die door Van der Schoot op 0-1 kwamen. Jan Kooien zorgde spoedig voor 1-1. De Jong hergaf DKC de leiding (1-2), waarna Riezenkamp de ruststand op 2-2 bracht. Ook in de tweede helft weinig krachtsverschil. Vreede scoorde eerst voor de gasten. Uit een strafworp van Azier werd het weer gelijk (3-3). Jan Kooien bezorgde de oranjewitten voor de eerste maal de leiding (4-3).. Dit duurde maar even, want via een doelpunt van Klaver kwam de schaal Hockey-overzicht Ledden (heren) is de competitie ge start met een zege op Hilversum 2. Ove rigens in een matige wedstrijd. Onze stadgenoten boekten in de eerste helft een duidelijke veldmeerderheid. maar kwamen toch niet verder dan één doel punt. gescoord door Krol uit een straf- bully. Na de hervatting lanceerden de Hilversummers een stevig offensief. De gasten speelden met wat meer overleg en dit leidde tenslotte tot een doel punt. maar eerste had midvoor Deut- man de Leidse voorsprong op 20 ge bracht. Uiteindelijk bleek de Hilversumse kee per toch niet opgewassen tegen de harde schoten van Krol. die tweemaal succes boekte: 41. Het spelpeil daalde daarna zienderogen. De achterhoede van Leiden werkte slecht weg en de aanvallers kwa men nog maar zelden in de Hilversum se cirkel. De zege kwam echter niet in gevaar, al wisten de bezoekers nog een maal het net te vinden: 42. Ook de start van de dames was niet onbevredigend. Tegen Rood Wit, de de gradant uit de promotieklasse, werd zeer eervol gelijk gespeeld. Rood Wit speelde snel en enthousiast, maar de Leidse dames pasten zich snel aan bij het hoge tempo en zelfs kon T. Staverman de score openen. Na nog voor de rust de partijen in evenwicht te hebben ge bracht, kwam Rood Wit na de hervat ting fel opzetten. Leiden werd in de ver dediging gedrukt, maar, zoals meer ge beurt. het doelpunt viel niet aan de kant waar het verwacht werd. Uit een snelle uitval wist C. Hermsen 2—1 voor Lei den te scoren. Rood Wit gaf de moed niet op. Een strafbully tegen Leiden werd door H. Mulder rustig en goed weggewerkt en eerst in de laatste minu ten wisten de roodwitte dames gelijk te maken. Hockey-uitslagen Heren, le klasse: TOGO—Amsterdam 0—1, DSCHSCHC 2—2, BMHC—Be Fair 10. LarenHDM 10. Overgangsklasse A: Groen GeelAlli ance 03. KievitenAmsterdam 2 23, HGCHHYC 1—2, Leiden—Hilversum 2 42 2e kiasse D: WilhelmusGroen Geel 2, 1—5, VCLHDS 2 1—1, HHYC 4— Rijswijk 1—3. HDM 4—Leiden 3 3—0. 2e klasse E: Alliance 2—Zuidwijck 6-3, Zand voortBMHC 5 2—1, HBS 2—Lei den 2 0—2. Dames, le klasse: Groen GeelAlli ance 0—3 Kieviten—RBC 3—2. BDHC Be Fair 2—1, Laren— 't Gooi 3—2. 2e klasse B: TOGO 2—Alliance 2 2-0, Kieviten 2Ever Swift 12. BDHC 3 Strawberries 24, LeidenRood Wit 2—2. weer in evenwicht (4-4). Met een mooie doorloopbal van Riezenkamp veroverde KNS een 5-4 voorsprong en dit was vol doende om de eerste zege in dit seizoen te behalen. MINDER FEL De Danaïden waren iets minder fel dan him tegenstanders, het Haagse Ra ven, en dat bezorgde hen een kleine ne derlaag. In deze wedstrijd vormden de verdedigingen van beide teams de sterkste vakken. Voor de rust konden de gasten na een kwartier spelen met een ver schot de leiding nemen (0-1). Pasman zorgde met een fraaie tikballetje voor een 1-1 stand bij de pauze Een fout in de overigens goede verdediging van de thuisclub in de tweede opstelling bracht de stand op 1-2. Kathy Nap zorg de 10 minuten later voor gelijke stand (2-2), doch een kwartier voor tijd na men de Hagenaars ten derde male de leiding (2-3) en hierop bleef de thuis club het antwoord schuldig. Crescendo-TOV had een eigenaardig verloop. Voor rust waren onze stadge noten beslist sterker en door doelpunten van A. Schouten, L. Lepelaar en T. Ouwerkerk veroverden zij een verdiende 3-0 voorsprong. Toen H. Hogenboom na de thee de stand op 4-0 bracht, scheen de strijd beslist. Het eerste Dordtse te- genpunt werd door P. Krol met een vijf de doelpunt voor Crescendo beantwoord. (5-1). De gasten liepen tot 5-3 in. H. Hogenboom scoorde daarna weer voor de groenwitten (6-3), doch de slotfase was geheel voor de gasten, die er zowaar nog in slaagden een gelijk spel uit het vuur te slepen (6-6). Korfbal-uitslagen Hoofdklasse B: Ons EibernestRig- tersbleek 8-5; Vic. OriëntisDe Alge mene 6-6; Spangen-HKV 6-6: Dee tos Die Haghe 7-4; SportlustZKC 1-5. Zuid-Holland I: Die Haghe 2Regen boog 5-8; ZwerversOns Eibernest 2 4-5 HKV 2Hou Stand 10-2; Rozenburg Fluks 2-4; Quick-Ready 8-4. Zuid-Holland IIA: WionSwift 4-7; Gymnasiasten—OSCR 7-9; Vic. Oriëntis 2HKV 3 3-6; Het Zuiden 2Merwede 6-3. Zuid-Holland IIB: OlympiaanEure ka 3-2; Sperwers—Actief 4-5; HSV—Het Zuiden 3 7-4; Ons Eibernest 3Deetos 2 5-4. Zuid-Holland IIA: De DanaïdenDe Raven 2-3; Bl.-Wit '51Ons Huis 6-6; Velox—Phoenix 6-7; KNS—DKC 5-4. Zuid-Holland IIIB: AchillesCharlois 7-5; CrescendoTOV 6-6; ALOUni cum 4-3; KIODSucces 5-1. Reserve le-kl.: Rozenburg 2Regen boog 2 8-5; De Algemene 2Fluks 2 6-9; Ready 2Quick 2 8-4; Zwervers 2Die Haghe 3 4-4. Reserve 3A: Quick 3Regenboog 3 8-3 Ons Eibernest 5HSV 2 4-5; Phoenix 2 KNS 2 5-3; Rozenburg 3Spangen 2 1-3. Reserve 3B: Achilles 3Spangen 3 7-6 Deetos 4Het Zuiden 5 11-2; Phoenix 3- Trekvogels 2 6-2; Vic. Oriëntis 3Olym piaan 2 4-8. Leidse Korfbalbond le-kl.: Crescendo 2Morskwartier 3-8; De Danaïden 3Vic. Oriëntis 4 4-1; KNS 3—De Algemene 3 4-3Fluks 4—De Danaïden 2 2-4; 2e-kl.: Fluks 6Vic. Oriëntis 6 1-9; Vitesse 1Zijlkwartier 1 7-0. 2B: De Algemene ACrescendo 3 16-1 Vic. Oriëntis AKNS 4 9-2; Fluks 5 Fluks A 1-5. Jun. B: De Algemene BDe Danaï den B 2-3; KNS AMorskwartier A 4-0; Fluks BCrescendo A 3-9; Adspiranten le-kl: De Algemene a—Fluks a 7-1; De Danaïden a —KNS a 7-4; Fluks 1— Vic. Oriëntis a 0-15; 2e-kl.: KNS b—De Danaïden b 0-5; De Algemene b—Noorderkwartier a 1-4; 3e-kl.: Fluks dDe Algemene c 5-1; Vitesse a—Zijlkwartier a 1-5; KNS c Danaïden c 2-5. 4e-kl.: Fluks eVitesse b 0-0; De Da naïden d—Zijlkwartier b 1-3. Competitie C.K.B. Ondanks het gunstige weer is zater dag het programma weer niet in zijn ge heel afgewerkt. In de hoofdklasse West verviel VEOExcelsior, omdat het ter rein van de Voorburgers werd afgekeurd. Dat R'dam Zuid dit seizoen geen hoofd rol zal spelen staat nu al vast. VES won van de Rotterdammers wel niet groots, maar 8—4 is nog altijd een ruime zege. Met 8 punten uit 4 wedstrijden lijkt VES de grote favoriet voor de titel. Als we de grootste concurrent van VES moeten noemen dan menen wij, dat Excelsior dat zal worden. Pernix is daar nog niet toe in staat, want al wonnen de oranje kragen met 147 van DES met de cij fers is tevens de zwakke plek genoemd. Zeven tegengoals tegen een zwakke te genstander is te veel om in deze klasse ernstig mee te tellen. Kinderdijk blijft een ploeg met mogelijkheden. Een 65 zege op Vriendenschaar is keurig werk, maar wijst toch al op een terugval na een grootse start. Toch staat Kinderdijk nog op de tweede plaats. PKC won van Merwede, maar de cijfers 54 kunnen niet doen veronderstellen, dat PKC zijn oude kracht herwonnen heeft. VES 4—8 PKC 2—2 Kinderdijk 46 Vriendensch. 32 Pernix 45 R'dam Zuid 20 Excelsior 23 Merwede 30 VEO 1—2 DES 3—0 Behalve in de hoofdklasse West staat nu ook in de le-klasse A een Haags twaalftal aan de kop met een ploeg uit dezelfde stad op de tweede plaats. Er zal hier echter meer spanning komen dan in de hoofdklasse West. Ijsvogels wist voorlopig de kop te nemen door een 7-5 zege op Fiks, dat bij rust met 3-4 leid de. De uitslag wijst dus ook al op weinig krachtsverschil. Dat was ook het geval bij VES 2 (vorig seizoen kampioen) en Pernix 2. Hier was de eindstand 53. Wel bevredigend voor de oranjekragen, maar intussen is de start dus slecht. Ons Eiland kon niet mee naar de kop, omdat bezoeker KVS uitstel kreeg en dat noe men wij merkwaardig. Intussen doet Ons Eiland 2 het uitstekend. Fluks leid de bij rust met 41, maar de Leidse re serves wonnen met 4-7 en. staan zeer goed geklasseerd. Met Fluks staat To nego onderaan. De Wassenaarders verlo ren met 47 van het Delftse Excelsior 2. 2—2 2—2 2—0 3—0 3—0 Ijsvogels VES 2 Fiks Excelsior 2 Ons Eiland 2 36 Ons Eiland 1 2—4 KVS 3—4 Pernix 2 34 Tonego 3—4 Fluks In 2A ging maar één wedstrijd door. VES 4 won op eigen veld met 43 van Pernix 3. Vlotter ging het in 2A en met name Noordwijksche Golfclub De wedstrijd om de Lucas Bolsbeker, een single vlaggenwedstrjjd voor dames en heren, werd gewonnen door de heer Th. Overing. Tweede werd de heer G. Verhoef. Beste bij de dames was me vrouw Meeuwenoord. ATLETIEK Dwars door Dordt De jaarlijkse wegwedstrijd „Dwars door Dordt" is zaterdag gewonnen door Hans Bostelaar (Dynamo, Middelburg). Hij legde de vijf kilometer af in 16 minuten en 32 seconden. Direct na de start van de 55 lopers nam de Zeeuw de leiding en hij stond deze niet meer af. De uit slag luidt: 1. Bostelaar (Dynamo, Mid delburg) 16 min. 32 sec. (A-klasser); 2. Advertentie. Bakkers (Thor, Roosendaal) 16.37.2 (B- klasser); 3. Mol (AAV, Amersfoort) 16.42 (B-klasser); 4. Kaljouw (Dynamo, Mid delburg) 16.46.8 (C-klasser»; 5. Smits (AV *36. Alphen a.d. Rijn) 16.55 (A-klas- ser); 6. Mulders (AV '36, Alphen a.d. Rijn) 17.02 (B-klasser). Verlaging van prijzen verdient voorkeur In „De Werkgever" officieel orgaan van het Verbond van Protestants-Christe lijke werkgevers in Nederland, wijdt de algemeen secretaris van dit Verbond, mr. G. C. van Dam, een beschouwing aan de loonpolitiek. In deze beschouwing, getiteld „De loonpolitiek in beslissend stadium", deelt de heer Van Dam o.a. mede, dat de produktiviteit in de gewijzigde loonpolitiek wel een belangrijke plaats inneemt, maar niet in dier voege dat zij de allesbeslissende rol speelt. Een automatische aansluiting van de lonen bij de produktiviteitsontwikkeling, waaraan de werk nemersorganisaties in de metaalindustrie schenen te denken, is in ieder geval z.i. niet bedoeld. Dat zou bedenkelijk veel lijken op een soort glijdende loonschaal, zoals men geruime tijd in Frankrijk heeft gekend, maar dan niet gebonden aan de ontwik keling van de kosten van levensonderhoud, doch aan die van de produktiviteit. Van een dergelijke automatisme is in de gewijzigde loonpolitiek echter geen sprake. Naast de produktiviteitsontwikkeling als grondslag voor de differentiatie ne men de coördinatie het voorkomen van te grote verschillen tussen de lonen zowel naar boven als naar beneden en de duur van de C.A.O. een even belangrijke plaats in. „Het is duidelijk dat men beide laatstgenoemde essen tialia een automatisme tussen lonen en produktiviteit zich niet verdraagt". Verder wordt o.m. opgemerkt dat niet alleen de huidige loonpolitiek maar ook de prijspolitiek die tezamen onder de huidige omstandigheden het hart van het economische beleid vormen, zich in een beslissend stadium bevinden. Indien thans op belangrijke onder delen van de huidige loonpolitiek voor een belangrijke bedrijfstak afgeweken gaat worden, staan de gevolgen vrijwel vast. Het georganiseerde bedrijfsleven en de regering bevinden zich in een wel zeer moeilijk parket. De funeste gevol gen van een tussentijde herziening van de lonen in de metaalindustrie voor de loonpolitiek, alsook voor het economische beleid, staan voor iedereen wel vast. Intussen heeft echter het overleg, dat thans gaande is, bij de werknemers ver wachtingen gewekt, voorzover die niet reeds bestonden op grond van het feit dat verscheidene werkgevers, pm moei voor Fiks 2. Door een 84 zege op ASSO gaan de Oegstgeestenaren op kop. DES 3 en ODO kwamen op de laatste plaat sen door resp. nederlagen tegen TOP met 24 en Warmond met 111. Fiks 2 VES 3 Excelsior 3 Warmond 2—4 ASSO 1—2 TOP 1—2 ODO 2—2 DES 3 2—2 2—2 2—0 2—0 lijkheden in hun ondernemingen te ver mijden. op eigen houtje al aan bij hun werknemers levende verlangens hebben voldaan, of toezeggingen in dat opzicht hebben gedaan. Zodoende is, nog afge zien van gunstige produktiviteitsgege- vens de indruk in werknemerskring ge vestigd dat „het er wel af kan". Zij zullen het moeilijk kunnen begrijpen dat hun organisaties niet kunnen realiseren wat velen onder hen al ontvangen, of in het vooruitzicht is gesteld". Hier blijkt weer eens duidelijk hoe zeer het gebrek aan discipline in werk geverskring door schade toe te brengen aan de positie van de vakbeweging een goed overleg schaadt en onverantwoor delijke elementen in werknemerskring in de kaart speelt. „Van groot belang lijkt het ons te bedenken dat ons huidige loon- en prijs beleid beoogt produktiviteit ook op andere wijze te verdelen dan via loonsverho ging, n.l. via verlaging van prijzen", aldus Van Dam. KAMPIOENSCHAPPEN MACHINESCHRIJVEN Mevr. Habets-Schilperoord en mej. Trix Weevers (Van onze Haagse redactie) Zes en zestig dames hebben zich zaterdag in de Houtrustrotonde te Den Haag ingespannen zo snel met zo min mogelijk fouten een gedeelte over te typen uit „Het geschreven woord" door Peter van der Steen. Zij deden dit als deelneemsters aan de nationale kampioenschappen machi- neschrijven, die dit jaar voor de tiende maal werden gehouden. Behalve deze 66 dames had nog één heer ingeschreven, maar deze vertegen woordiger van het sterke geslacht was niet komen opdagen, waardoor de heren do.' schepping nu niet zo'n best figuur sloegen... Van de deelneemsters waren er 35 afkomstig uit Den Haag en omgeving, 8 uit Rotterdam, 3 uit Amsterdam, 3 uic Arnhem, 2 uit Eindhoven, 2 uit Enschede, 2 uit Den Bosch en voorts uit Amersfoort. Haarlem, Katwijk, Lei den, Losser, Utrecht, Vaesrade, Vught, Weesp, Winterswijk en Zeist elk een. Onder haar bevonden zich de kam pioene van 1958 en '59, mej. Trix Wee vers uit Rotterdam en de kampioene van 1957, mevrouw E. Polman-Dessau- vagie uit Den Haag, die zeven maal de accuratesseprijs won. Er werd in twee groepen getypt, zo wel op gewone als op elektrische ma chines. Toen de gongslag voor het begin van het half uur typen viel, barstte met een een oorverdovend geratel los, ver oorzaakt door honderdtallen razend snelle vingers, die zich over de toet sen repten om zo snel en zo goed mo gelijk de tekst op het witte papier te doen verschijnen. De wedstrijd vereiste enorme concen tratie en het was de dames aan te zien, dat het klinken van de tweede gongslag, die het einde van het half uur aankondigde, een geweldige op luchting was. Bjj de eerste groep bleken mevr. S. P. E. Habets-Schilperoord uit Den Haag en mej. T. Weevers uit Rotter dam boven een bruto aantal aansla gen van 450 per minuut te zjjn ge komen. Zaterdagmiddag 1 oktober zal (even eens in Houtrust) de prijsuitreiking plaats vinden. Handelsdelegatie terug uit Moskou Zwaartepunt ligt op de zware industrie (Van onze Amsterdamse correspondent) „Er liggen voor de Nederlandse handel in Rusland vele mogelijkheden, niet alleen op het gebied van industrie en textiel, maar ook op dat van land- en tuinbouw. Wij hadden ons ten doel gesteld te onderzoeken of er uitbreiding van het handelsverkeer mogelijk is. Ik kan nu zeggen, dat wij deze vraag bepaald zeer positief kunnen beantwoorden", aldus de heer J. W. Hupkes, president-directeur van de scheepswerf „De Schelde" te Vlissingen en leider van de uitgebreide Nederlandse handelsdelegatie, die van 11 september af een bezoek aan Rusland heeft gebracht. De heer Hupkes arriveerde gister avond met een veertigtal medecommis- j sie-leden op Schiphol. Anderen, o.w. de i heer Noordwal, secretaris van de Ver- j eniging Nederlandse Industrie zyn van Moskou rechtstreeks naar Roemenië en Hongarije gereisd. De handelsdelegatie bestond uit onge veer 60 vertegenwoordigers uit het be drijfsleven. Zij bezochten een aantal Russische bedrijven in Moskou, Lening rad en Charkov. De heer Hupkes zei: „Wij zijn overal bijzonder welkom ontvangen. Opmerke lijk was dat tal van topfunctionarissen de tijd namen om met ons te spreken. Zaterdag ben ik een uur lang door de minister van Buitenlandse Handel ont vangen". Welke produkten de Russen uit Neder- lland zouden willen betrekken: Het zwaartepunt ligt aldus de heer Hup- i kes op die van de zware industrie: fabrieksinstallaties en ook schepen. Onze handelsbalans is thans passie! Nederland koopt meer in Rusland dan Rusland bjj ons. De Russische aankopen bedragen ongeveer 50 miljoen gulden per jaar, de Nederlandse aankopen in Rus- SCHAKEN Toernooi ASC Vrijdag en zaterdag is in hotel Cen traal een jubileum schaaktoernooi ge houden ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Alphense Schaakclub. Dit toernooi, waaraan niet minder dan 60 schakers uit Leiden en naaste omge ving deelnamen is een groot succes ge worden. Er werd gespeeld in groepen van vier spelers. Prijswinnaars werden in de ere- groepen A; 1. D. Posthuma (ASC) 2% punt; 2. W. H. van der Nat (LSG) 1% p. Van der Nat won tevens de beker voor de kortste partij. Verdere uitslagen: Eregroep B: 1. R. Wassenaar (Warmond) 2 punten; 2. M. J. Bok (Leithen) 2. Eregroep C: 1. mr. dr. H. v d. Linden (ASC) 2 punten; 2. C. Brunt (ASC) 2; 3. A. Post (ASC) 2. Groep IA; 1. P. D. Westra (LSG) 2'L-; 2. M. D. Etmans (Philidor) 2. Groep IB; 1. C. H. v. d. Bosch (Philidor) 2H; 2. A. v. d. Borg (Philidor) 2. Groep IC: 1. N. Cok (Inter Nos) - 2. J. Harkes (Ha- zerswoude» l1-!-. Groep ID: 1. A. Sijtsema (Inter Nos) 2^; 2. J. R. Cok (Hazers- woude) 2. Groep IE: 1. J. Kohlbeck (LSG) 3; 2. ir. J. P. J. Nabben 2. Groep 2A- 1. J. van Harten (ASC) 2%; 2. H. de Ruiter (ASC) 2. Groep 2B: 1. Th. Aus- sums (ASC) 2; 2. J. G. Kardoll (ASC) 2. Groep 2C: 1 W. de Ruiter (ASC) 2; 2. L. Kleiweg (ASC) 1. Groep 3A: 1. H Plant- feber (ASC> 2; 2. J. Lemkes (ASC) 2. Groep 3B- 1 J. Drenth (ASC) 3; 2. P. J. Wijnbeek (ASC) 2. Groep 3C: 1. A. v. d. Kemp (ASC) 3; 2. M. van Nierop (ASC) 1 punt. WIELRENNEN Gerben Karstens (Swift) kampioen van Zuid-Holland Zaterdag werd Gerben Karstens van de Leidse Swift-Comb. kampioen van Zuid-Holland op de weg bij de nieuwe lingen. A. Wolswijk eindigde als negen de. De wedstrijd ging over 70 km. Fred Leemans en Peter de Jong werden ze vende en achtste in de adspirantenwed- strijd over 34 km. De strijd bij de ama teurs werd gewonnen door de Rijswijker Louis ten Dam. De clubontmoeting Swift-Comb.Spar ta (Den Haag), in Leidschendam ver reden, werd een klinkende Leidse over winning. Uitslagen: A-klasse over 68 km: 1. C. Schijff (Swift)2. W. v. d. Berg (Swift); 3. C. Verschild (Sparta); 4. F. v. d. Broek (Swift) 5. J. Simons (Sparta). B-klasse over 51 km; 1. C. v. d. Huls; 2. B. Odijk; 3. Van Engelen; 4. P. Prins; 5. B Kemp (allen Swift). C-klasse over 34 km: 1. F. Leemans; 2. H Boele; 3. P. de Jong (allen Swift); 4. C. Kipping (Sparta); 5. Bakvis (Swift). Veteranen over 51 km: 1. J. Lorie; 2. Bartram; 3. Zulianie; 4. Kuyk; 5. Strik (allen Sparta). De einduitslag was: Swift-Comb. 131 punten; Sparta 82 punten. —Zondagmiddag is in Helsinki de eerste wedstrijd tussen Finland en Frankrijk gespeeld voor de voorronden van het wereldkampioenschap voetbal. Frankrijk zegevierde met 2—1. In Den Bosch is zaterdag een grote taptoe gehouden. Onder de deelnemende korpsen bevond zich ook een nabootsing van het inder tijd befaamde wielrijdersmuziek korps, zoals dat voor de tweede wereldoorlog herhaaldelijk optrad. BILJARTEN Coupe Simonis voor Belg Wafflartl Het toernooi om de Coupe Simonis ankerkader 47/2, dat werd gehouden in Luxemburg, is gewonnen door de Belg Wafflard. In de finale versloeg hij onze landgenoot Tini Wijnen, die in zijn pou le door overwinningen op de Belg Ver- vest en de Zwitser Guyot als eerste ein digde. In de halve finale won de Nijme- genaar in 7 beurten van de Duitser Ru dolph. De uitslagen van de laatste partijen waren: Wafflard (België) 400 carambo les in twee beurten, tegen Wijnen 40 ca ramboles. Om de derde plaats: Rudolph (Duitsland) 400 caramboles in 14 beur ten Vervest 370 caramboles. Eindstand: 1. Wafflard (België) 8 matchpunten, algemeen gemiddelde 64.00 2. Wijnen (Ned.) 6 matchp, alg. gem. 28.18: 3. Rudolph (Duitsland) 4 match- punten. algem. gem. 21.78; 4. Vervest (België) 4 matchpnt, alg. gem. 21.71; 5. Grivaud (Frankr.) 2 matchpnt, alg. gem. 15.93; 6. Guyot (Zwitserland) 2 matchp., alg. gem. 12.77. land 240 miljoen gulden. Hoewel een niet onbelangrijk deel hiervan transito handel is. Op de vraag of de internationale toe stand deze toenadering wettigt, ant woordde de heer Hupkes: „Misschien, dat in politiek niet zo gunstige tijden juist die handel veel kan bijdragen tot een beter begrip tussen de volkeren. Overigens wordt er reeds sinds jaar en dag een levendige handel tussen Neder land en Rusland gevoerd". Het meren deel van de delegatie-leden was reeds eerder in de Sovjet-unie. De heer Hup kes was in 1948 en 1959 in Moskou. „Vergeleken bij mijn vorige bezoek be speurde ik vooruitgang op velerlei ge bied. Er worden enorme woonwijken aan de rand van de stad gebouwd en in de sfeer van de consumptie-goederen viel een grote uitbreiding op". Hoewel het doel van de reis slechts een soort marktonderzoek was, hebben verscheidene leden van het gezelschap exportorders kunnen afsluiten. De heer Hupkes zei hierover geen nadere bijzon derheden te weten, en dat hij niet be voegd was hierover te spreken. HVL boekt derde zege in successie HVL heeft gistermiddag op Roomburg zijn derde zege in successie geboekt. Het Haagse Forto verkocht zijn huid echter duur. Tot diep in de tweede helft HVL leidde dank zij een korte periode van doeltreffend aanvalsspel met de rust met 63 was het nog helemaal geen uitge maakte zaak, dat de roodwitten aan het langste eind zouden trekken. De Forto- defensie hield de HVL-aanval goed in bedwang. Nu dient daarbij te worden aangetekend, dat Rijnsburger c.s. hun tegenstanders wel in de kaart speelden Inplaats van hun grotere snelheid uit te buiten en met lange passes naar de vleu gels de Haagse defensie uiteen te ma noeuvreren, liepen zij zich doorlopend in uitzichtloze soli op de cirkel vast. De Forto-aanvallers onder leiding van de geroutineerde Ab v. d. Broek gaven de bal wel zo vlug mogelijk af en mede doordat de roodwitte achterhoede be paald geen beste dag had .slaagden zij erin menig gevaarlijk moment voor het heiligdom van Cor Bronk te scheppen. Twaalf minuten voor tUd moest Bronk een strafworp stoppen om HVL de lei ding te doen behouden. Hans Kagie gleed in de daarop volgende HVL-aan val langs de Forto-verdedigers en scoor de beheerst, 97. Dat gaf de doorslag Duursma en Rijnsburger zorgden kort daarop voor 107 en 117. Forto pro beerde nog een betere score te bereiken, maar op het harde hoge schot van Ab v. d. Broek in de linkerhoek was Bronk pa raat. Het bleef 11—7. Een verdiende, maar niet helemaal bevredigende over winning voor HVL. De doelpunten voor HVL werden ge scoord door Lucas (3x), Duursma (4x), Rijnsburger (2x). H. Kagie en Bonte (ieder lx). Staatssecretaris v. d. Berge naar de West Dr. W. H. van den Berge, Staats secretaris van financiën, is zaterdag middag van Schiphol naar Paramaribo vertrokken. In Suriname zal hij met de ministers van Financiën van de Antillen en van Suriname besprekingen voeren over een ontwerp voor een drie zijdige („tripartite" noemde de staats secretaris het) Rijkswet ter regeling van de belastingverhoudingen in het Konink rijk Tot nog toe bestaat in de Antillen, Suriname en Nederland geen gelijkvor mige belastingregeling. Bovendien zijn er nog andere belastingproblemen te regelen. Men wil o.a. nagaan welke maatregelen getroffen moeten worden om te voorkomen, dat leden van het Koninkrijk, die b.v. hun domicilie in het ene. maar hun werkkring in het andere land hebben, dubbele belasting betalen. Na het overleg in Suriname hoopt dr. Van den Berge naar Washington te reizen om daar met zijn Amerikaanse ambtgenoot Anderson soortgelijke be sprekingen te voeren en wel over het bestaande Amerikaans-Nederlandse be lastingverdrag ter voorkoming van dub bele betaling van belastingen. De Staatssecretaris, wie uitgeleide werd gedaan door mr. dr. R. H. Pos, gevol machtigd minister van Suriname, mr. C. P. Tuk, directeur-generaal fiscale zaken van het ministerie van Finan ciën en mr. F. Wethmar, directeur-gene raal van de belastingen, verwachtte, dat hij over 14 16 dagen naar Nederland zou terugkeren.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 10