KROESJTSJEF VALT GROF UIT TEGENOVER HAMMARSKJOLD Secretaris-generaal in zeer moeilijke positie IEMCO WEERBERICHT meubelen (P/u/ Qlieitivs Leugentechniek van Russische premier is van adembenemende onbeschaamdheidaldus N.Y.T. „Ernstige crisis voor de V.N.", aldus Amerika's afgevaardigde Fa. D. KRET Zn Dit is de koude oorlog erger dan hij ooit is geweest FLIM Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1960 No. 30160 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E A E van Dlsnoeck Hoofdredacteur J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1750 per Kwartaal: f255 per maand; f0.59 per week Witte Singel l, Lelden Giro oo 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Amerikaanse correspondent) Met één slag heeft de Sovjetrussische premier gisteren laten blijken, waarom hij naar New York is gekomen: om een kolossale propaganda-actie te voeren teneinde de jonge neutrale staten achter zijn land te scharen en om bovendien met grof geschut secretaris-generaal Hammarskjöld aan te vallen, hetgeen indirecte agressie betekent tegen een effectief-werkende wereldorganisatie. Dit bleek uit zijn voorstel in de Algemene Vergadering van gisteren, waar hij een rede van ruim twee uur hield, om aan alle koloniale volkeren onmiddellijk onafhankelijkheid te verlenen. Hierover wenst hij een debat in de Assemblee. Voorts opperde Kroesjtsjef, dat de secretaris-generaal van de V.N. wordt vervangen door een uitvoerende commissie De reactie van het Westen op deze onbeschaamde rede van Kroesjtsjef was prompt en uitermate scherp. De Amerikaanse afgevaardigde Wadsworth zei in de Algemene Vergadering, dat „de Verenigde Naties in een crisis verkeren" en dat Kroesjtsjef niet constructief was geweest zoals Eisenhower, maar „leugenach tig scheldend". Het ernstigste crisisverschijnsel noemde htf de aanval op Ham marskjöld, „een poging om het ambt van secretaris-generaal te vernietigen". De Sovjet-Unie handelt kennelijk volgens de leus: „Wat we niet kunnen controleren, zullen we vernietigen". De Russen willen 's werelds grootste orgaan maken „tot een propagandaforum in dienst van het communistische imperialisme". Over het voorstel tot uitbanning van het kolonialisme zei Wadsworth, dat dit nu juist moest komen van een land „welks imperialisme meer mensen en gebied omvat en tot meer verdrukking heeft geleid dan wat ook in de twintigste eeuw en alle andere eeuwen". Er was een langdurig applaus na de rede van Wadsworth. Christian Herter, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, sprak van „een oorlogsverklaring tegen de structuur, de wil en de plaats van de V.N." door Kroesjtsjef. Kroesjtsjefs voorstel voor het verlenen van onafhankelijkheid noemde hü „aanzetten tot onmiddellijke opstand van alle koloniale landen". Ook de Britse afgevaardigde Russell sprak van een oorlogsverklaring aan de V.N. en van her haling van alledaagse en oudbakken leuzen. van drie, die de communistische, „kapitalistische" en neutralistische landen zouden moeten vertegen woordigen. Kroesjtsjef beweerde, dat Hammar skjöld in Kongo de partij van de „kolonialisten" had gekozen. Voorts gaf de Kremlin-leider in overweging het hoofdkwartier van de V.N. uit New York te verplaatsen, dit in verband met de „ongemakken", waarmee verscheidene delegaties te kampen hebben. Daarmee zinspeelde de agitator kennelijk op de beperkingen van de bewegings vrijheid voor hemzelf, de Cubaan Castro, de Hon gaar Kadar en de Albanese premier Sjehoe. Ten slotte stelde Kroesjtsjef ontwapening in drie fasen voor in vier jaar, zoals hij ook reeds in 1959 had gedaan. Ghana steunt Loemoemba „Propaganda", aldus de nieuwe landen Een bemoedigend teken was, dat de delegaties van de landen, die pas lid van de Verenigde Naties zijn geworden, over het algemeen afwijzend tegenover Kroesjtsjefs voorstellen stonden. „Niets dan propaganda", zo luidde hun oor deel. Met uitzondering natuurlijk van Cuba hebben ook de vertegen woordigers van de Latijns-Ameri kaanse landen scherpe kritiek laten horen op de rede van Kroesjtsjef. Onder de kop „De grote leugen van de heer Kroesjtsjef", geeft de „New York Times" het volgende commentaar: „Het debiteren van leugens door com munisten is niets nieuws en behoeft doorgaans geen speciaal commentaar. Maar Kroesjtsjefs gebruik van de leu gentechniek in de Algemene Vergadering der V.N. was van een adembenemende onbeschaamdheid, die zijn leugens tot een speciale belediging van het mense lijk intellect maakte. De leugen was even eenvoudig als enorm: de leider van de grootste koloniale mogendheid van he den vertelt de wereld dat hij geen ko loniën heeft en geeft zich schijnheilig uit voor de „vijand van het kolonialis me". De man, zo vervolgt het blad, die het bevel gaf om de Hongaarse revolutie in bloed te smoren, durft krokodilletra- nen te huilen over het lot van de vele staten, die in de afgelopen jaren zonder de minste strijd vrij zijn geworden. Het was een schaamteloze vertoning". Advertentie LOODGIETERSBEDK1JI' EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 Leider Telefoon 20023—24350 FRAAI WEER Volgens het weeroverzicht, dat het KNMI te De Bilt ons tien uur ver strekte wordt voor de eerstkomende dagen droog, rustig en vry warm na jaarsweer verwacht. Daarbij vormt zich in de avond en nacht plaatselijk mist, maar na het oplossen ervan zullen er zonnige perioden voorkomen. 25 september Zon op: 6.30 uur; onder: 18.32 uur. Maan op: 1153 uur; onder: 21.07 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.46 en 18.05 uur. (26/9 hoogwater te 6.26 en 18.47 uur, laag water te 2.18 en 14.29 uur). Dit nummer bestaat uit 16 pagina's en een bijvoegsel. Bewogen rede van de Belgische afgevaardigde De afvaardigingen van Ghana en Guinea hebben gisteren de Algemene Vergadering verlaten, toen de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Pierre Wigny, premier Kroesjtsjef van repliek diende op diens aanvallen op de Belgi sche politiek ten aanzien van Kongo. Wigny begaf zich onmiddellijk nadat de Sovjetrussische leider zyn rede had beëindigd, naar het spreekgestoelte. Kort nadat hij met zijn antwoord begonnen was, onderbrak de Ierse voorzitter Bo- land hem, omdat de Guinese afvaardi ging over een kwestie van orde wilde spreken, die automatisch voorrang heeft. Ismael Touré, broer van de Guinese pre sident, deed een beroep op de leden, niet te staan op hun recht van wederwoord op verklaringen van regeringsleiders. Boland verklaarde hierop dat elke dele gatie het recht heeft om te antwoorden op verklaringen, ongeacht wie deze af legt. Deze uitspraak werd met applaus begroet en Wigny kon zijn verklaring voortzetten. Op dat ogenblik verliet de Guinese delegatie de zaal, kort daarna gevolgd door de leden van de Ghanese afvaardiging. President Nkroemah was al eerder vertrokken De Belgische minister, die zeer bewo gen was, wees allereerst op het feit. dat het België is geweest, dat Kongo naar onafhankelijkheid heeft geleid. „De Sov jet-spreker zou er goed aan doen, het zelfde stelsel toe te passen in zekere ge bieden onder Sovjet-toezicht", zei hij. Pogingen om België verantwoordelijk te stellen voor alle: wat er sinds 30 juni - de datum waarop Kongo onafhankelijk werd - gebeurd is, noemde Wigny „zin neloos en absurd". België was weer naar Kongo gegaan om levens te redden, maar het had zich nu teruggetrokken. Omdat nu geen blaam meer op België kan worden geworpen, werden thans aanvallen op Hammarskjöld en de Ver. Naties gedaan. Wigny werd door vele afgevaardigden hartelijk toegejuicht. Voordat Kroesjtsjef gisteren zijn des tructieve rede hield, was het woord aan president Nkroemah van Ghana, die de eis stelde, dat de V.N.-strüdmacht en haar commando in Kongo onverwijld worden gereorganiseerd, in die zin dat uitsluitend troepen van onafhankelijke Afrikaanse staten worden gebruikt Voorts moesten aan de strijdmacht yduidelijke positieve instructies worden gegeven om de wettige regering met Ka- savoeboe als president en premier Loe moemba als eerste-minister te steunen". De jurisdictie van deze staatslieden moest in geheel Kongo worden erkend. SOEKARNO ZAL DE V.N. TOESPREKEN De secretaris van president Soekarno, mr. Tamzil, die president Soekarno op zijn reis naar New York zal vergezellen, heeft meegedeeld, dat de Indonesisphe president op vrijdag 30 september of op maandag 3 oktober de algemene verga dering der V.N. zal toespreken. Op de terugreis zal president Soekarno in de eerste week van oktober gedurende twee dagen Frankrijk bezoeken. Hij zal dan met president De Gaulle verschil lende kwesties van gemeenschappelijk belang bespreken. Voorts zal Soekarno een kort bezoek aan Rome brengen. Alle „particuliere" legers, waaronder de door Belgisches officieren geleide strijd krachten van Katanga, zouden moeten worden ontbonden en het Kongolese le ger zodanig gereorganiseerd, dat het zijn functie kan vervullen zodra de centrale regering meent het zonder de VN-troe- pen te kunnen doen. Alle financiële en technische hulp zou met de wettige cen trale regering moeten worden geregeld etn versterkt via de V.N., onder toezicht van een commissie van door de V.N. aan te wijzen onafhankelijke Afrikaanse sta ten. „Gezocht wegens (*»oord" Toen Kroesjtsjef gisteravond voor de Russische ambassade op de Cubaan Fi del Castro wachtte, met wie hij zou gaan dineren, hield Kroesjtsjef nogmaals een geïmproviseerde persconferentie. Op de vraag wanneer hij naar Rusland terug ging. antwoordde de Russische premier: „Ik blijf hier, ik ga niet weg". Journalisten vroegen hem voorts wat hij dacht van Eisenhowers rede in de V.N. „Zachte muziek, maar zonder in houd". antwoordde Kroesjtsjef. Toen Kroesjtsjef en Fidel Castro dineerden, trok een 100-tal betogers langs de af zetting voor het gebouw. Zij schreeuw den: ..Kroesjtsjef, moordenaar" en „Castro moordenaar". Een betoger droeg een bord, waarop stond: „Gezocht we gens moord - een vette rode rat". Moskou ziet geen enkel voordeel meer in Hammarskj öld Kroesjtsjefs felle aanvallen op Hammarskjöld zijn aanleiding ge worden tot speculaties of de secre taris-generaal van de V.N. zich thans niet genoodzaakt zal voelen af te treden. In diplomatieke kringen in New York werd tot op heden steeds aangenomen dat Hammarskjöld zijn functie zou neerleggen wan neer hij zelf tot de conclusie zou zijn gekomen, dat hij het vertrou wen van een van de grote mogend heden (die een permanente zetel in de Veiligheidsraad hebben) had verloren. Kroesjtsjefs rede schijnt een duidelijke aanwijzing, dat de secretaris-generaal niet langer het vertrouwen van de Sovjetrussische regering geniet. Omdat hij op geen enkele wijze „nuttig" is voor het communisme. Waarnemers menen dat hierdoor Hammarskjölds „nut" als .derde macht' boven de tegenstelling tussen Oost en West onnoemelijk zal verminderen. Aangenomen wordt dat Hammarskjöld er weinig voor voelt als zuiver admini stratief eerste ambtenaar van de volke renorganisatie op te treden. Hammarskjöld heeft sinds zijn benoe ming in 1953 de functie van secretaris generaal veel belangrijker gemaakt dan zijn voorganger Trvgve Lie ooit maar zelfs van plan is geweest. Tot de Kon golese crisis genoot Hammarskjöld een enorm prestige. Thans is echter de vraag of de Afro-Aziatische landen hem op nieuw zullen verdedigen. Wanneer Ham marskjöld aftreedt zal het bijzonder moeilijk, en tegen de achtergrond van de gespannen betrekkingen tussen Oost en West welhaast onmogelijk zijn een opvolger te vinden. Na Trygve Lie's af treden duurde het vijf maanden voor dat overeenstemming was bereikt over de figuur van zijn opvolger. Trygve Lie bleef gedurende deze periode in functie, maar hij werd door de Russen gene geerd Toen Kroesjtsjef in New York aan kwam hield men het nauwelijks voor mogelijk dat hij een grootscheeps offen sief tegen Hammarskjöld zou openen, en ook de secretaris-generaal zelf meende dat hij in Russische ogen nog te „kost baar" was om te vernietigen Gisteravond was men in kringen van de Verenigde Naties somber gestemd Tenzij zich in het Russische kamp nieuwe ontwikkelingen voordoen zijn de vooruitzichten voor de rest van de zit ting van de Assemblee somber. „Dit is de koude oorlog erger dan hij ooit is geweest", zo merkte een hooggeplaatste functionaris van het VN-hoofdkwartier op. Eisenhower tijdens zijn onderhoud met Tito nadat de beide staats hoofden het woord hadden gevoerd in de Algemene Vergadering van de V.N. Vijf overvallen van Engelse bandieten (Van onze Londense correspondent) Het banditisme in Engeland en vooral in Londen neemt hand over hand toe. Er gaat geen week voorbij zonder een ge slaagde roofoverval of de een of andere fantastische kraak. De daders worden zelden of nooit gevonden wegens de we tenschappelijke perfectie waarmee zij meestal te werk gaan, zoals bijv. bij de overval op de trein met postzakken in januari van dit jaar waarbij zelfs een signaal op vernuftige wijze op onveilig werd gezet om de rovers gelegenheid te geven zich ongemerkt uit de voeten te maken. Enkele dagen geleden werd in Londen in één slag een bedrag van 150.000 gul den buitgemaakt. Het werd gisteren - in de misdadigerswereld als betaaldag al tijd favoriet - een record: bij vijf ver schillende overvallen ging een misdadi- gersbende er in totaal met meer dan een halfmiljoen gulden vandoor. De belangrijkste overval werd gepleegd door zes gemaskerde mannen op een be stelauto waarin 300.000 gulden aan lo- Koningin Juliana heeft gisteren een bezoek gebracht aan de oplei dingsschool van het Kon. Ned. Ge leidehondenfonds te Amsterdam. De Koningin onderhield zich ge ruime tijd met fules de Corte, die enige tijd in de school verblijft om zich vertrouwd te maken met een nieuwe geleidehond. nen, bestemd voor de vliegtuigfabriek Handley Page. werden vervoerd. Een van de bewakers werd neergeknuppeld, ter wijl de ander peper in de ogen gestrooid kreeg. In een Londens postkantoor werd een safe opgeblazen en de indringers ont kwamen met geld, postzegels en postwis sels ter waarde van 150.000 gulden. In Oost-Londen maakten zeven gemaskerde gangsters voorzien van Ijzeren staven 45.000 gulden buit. Weer ergens anders in de stad werd een kassier van 10.000 gulden beroofd. In de Londense City werd de brandkast van een drukkerij met 50.000 gulden aan lonen leeg geplun derd. Weer ergens anders werd een kan toor door drie mannen overvallen die het op de lonen gemunt hadden, doch deze waren juist uitbetaald. Vertrouw de levering van een RADIO of TELEVISIETOESTEL toe aan een firma met: Ervaring Vlotte service Ruime sortering Aan deze eisen voldoet Het adres voor PHILIPS RADIO TELEVISIE NIEUWE RIJN 30—32 TELEFOON 24244* Advertentie Kom in Kempkes' Meubeltoonzalen te Amsterdam, Oude Schans 73-75- 77, tel. 020-222166, of te Wad- dinxveen de prachtige collectie For mule meubelen bekijken. U bent er hartelijk welkom Advertentie PHILIPS TELEVISIE v.a. f695.-. persoonlijke service LANGE MARE 66 Prettige betaling. Op aanvraag zenden wij u graag de grote Formule catalogus gratis ter inzage. Uit het Leidsch Dagblad van S 25 September 1860: 1 (Brievenbus)Een Socie- 1 „eitslid is van oordeel, dat bij de aanstaande vervulling van twee 1 Stadsbodenplaatsen wel in aan- fi merking mag komen een per- j| soon die reeds gedurende eeni- H gen tijd wachtgeld heeft getrok- ken en nog veel vlugger en ster- kaer is dan een der ambtenaren die nu zullen worden gepen- sioneerd Ook valt in het oog dat wachtgeld aan twee gewe- zen hoofdondertoijzers op stad irmenscholenelk tegen f. 800 's laars. z ïïiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiunT

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1