J. A. DETMERS BURGERVADER GEMEENTE ZOETERWOUDE ALLENOORDWIJKSE HOTELIERS UIT DE „HORECAF' Secretaris N.V.V. pleit voor een herziening van de loonvorming Plafond bepaald op 1850 miljoen VenhcJk KOEK Voor Leidse annexatieplannen ben ik echt niet bang ,Niet krachtig genoeg tegen de para-commerciële ondernemingen Lonen achterblijvers optrekken! Begroting Defensie Voor ingrijpende plannen hulp van Amerika onmisbaar Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 23 september 1960 Vjjfde blad no. 30159 Sedert 1953 burgemeester van Zevenhoven Met ingang van 1 november a.s. is de heer J. A. Detmers, thans burgemeester van de gemeente Zevenhoven, benoemd tot burgemeester van de gemeente Zoeterwoude. Na een verblijf van bijna zeven jaar in het nog al stille dorp Zeven hoven zal burgemeester Detmers, die behoort tot de K.V.P., een grotere gemeente te besturen krijgen. „Vooral voor de kinderen is het reusachtig in verband met hun studie"» zo vertelde ons burgemeester Detmers, die wij nog heel laat gisteravond in zijn woning naast het gemeentehuis mochten bezoeken. Ook mevrouw DetmersBerben bleek met deze promotie van haar echtgenote zeer ingenomen. „Wij hebben het hier in Zevenhoven reusachtig naar onze zin en voelden ons er goed thuis, maar nu kunnen de kinderen in de stad hun studie voltooien of eventueel beginnen". Zeer verheugd Wij troffen ook wethouder H. C. de Groot en echtgenote in de burgemees terswoning. Hij zei zeer verheugd te zijn over de benoeming van de burgemeester maar voegde er onmiddellijk aan toe, dat het komende afscheid voor Zeven hoven niet plezierig zal zijn. Burgemees ter Detmers en zijn vrouw hebben zich in de afgelopen zeven jaar vele vrien den verworven, die straks node afscheid lullen nemen. Ook de verhouding in het semeentebestuur en de raad, aldus de teer De Groot, was uitstekend. Veertiger Burgemeester Detmers is thans 45 jaar. Hij werd geboren in Rotterdam, waar lijn vader procuratiehouder was. Toen burgemeester Detmers vijf jaar tas verhuisden zijn ouders naar Nij megen, waar hij verschillende scholen bezocht en zijn studie afmaakte. Na de militaire dienst ging burgemeester Det mers als volontair werken, eerst ter se- «retarie in Ewijk, daarna in Druten. De heer Detmers werkte ook na de ca pitulatie als volontair en wel in Beu lingen. In Woerden kreeg hij een aan stelling als ambtenaar ter secretarie. In deze plaats doorliep hij de verschillende rangen, waarna 16 november 1935 zijn benoeming volgde tot burgemeester van Zevenhoven, waar hij burgemeester Van ter Weijden opvolgde. Grotere gemeente Zoeterwoude Is een aanzienlijk grotere temeente dan Zevenhoven. De opper- Tlakte van Zevenhoven is 1600 ha tegen ZIEKTE TE NIJBEETS IS PARATYFUS (Speciale berichtgeving) Het vermoeden, dat de massale ziekte, telke ontstond door het consumeren ran erwtensoep met worst van een z.g. Jnert-actie" in de Friese dorpen Ny- btets en Boornbergum, een vorm van Uratyfus zou zijn is door het onderzoek bevestigd. De ziekte is één van de onge ler 40 soorten van paratyfus, die er bestaan. Hoewel de besmettingsfactor vrij groot S blijkt het verloop van de ziekte over bet algemeen heel gunstig te zijn. De t&ratyfus moet ontstaan zijn door het «en van de by de „snert-actie" afge leverde worst Het is overigens komen vast te staan, dit al degenen, die de worst met de mep meegekookt of apart gekookt heb ben, de ziekte niet opliepen, tenzy ze «ter door besmetting toch de paratyfus begen. Prijs baconvarkens verhoogd Gezien de stijging van het prijspeil de varkensmarkt heeft het bestuur in het Produktschap voor Vee en Vlees *sloten de prijs voor baconvarkens in- raande maandag 23 september met 5 ct. ter kg te verhogen. Dientengevolge zal met ingang van de tenoemde datum voor baconvarkens van 8 t/m 70 kg. in de kwaliteitsklassen t'm 4 een prijs gelden van respectieve- jk f2.17, f2.11, f 1.08 en f2.05 per kg boud geslacht gewicht. Burgemeester en mevrouw Detmers in hun woning te Zevenhoven, waaraan zij beiden zulke prettige herinneringen hebben. (Foto Leidsch Dagblad) 2800 ha in Zoeterwoude. Ook het inwo nertal is beduidend groter, zo telt Ze venhoven 1440 inwoners en Zoeterwoude ruim 6000. Tijdens de ambtsperiode van burgemeester Detmers is het inwonertal, dank zij een goed woningbouw beleid gestegen met ruim 240. Goede buurgemeente „Neen voor de Leidse annexatieplan nen ben ik echt niet bang", aldus burge meester Detmea-s, „wy zullen trachten met alle ten dienste staande middelen ons grondgebied te behouden. Ik kan niet inzien waarom Leiden deze ge biedsuitbreiding nu bepaald nodig heeft'. Overigens hoopt burgemeester Detmers ook aan Leiden een goede buurgemeente te krijgen. Dank verschuldigd Wethouder De Groot wees er nog op, dat vooral ook mevrouw Detmers-Ber- ben veel heeft bijgedragen om Zeven hoven nieuw leven in te blazen. Onder haar leiding deden de dames aan gym nastiek en werden o.m. kookcursussen gehouden en een bloemschikcursus. Ze- venihovens bevolking is haar daarvoor zeer veei dank verschuldigd. Het ziet er naar uit, dat Zoeterwoude in de heer en mevrouw Detmers een uitstekend burgemeestersechtpaar krijgt, dat weet wat het wil en ongetwijfeld in de gemeente veel en nuttig werk zal kunnen en ook willen doen. Het echtpaar heeft acht kinderen: drie jongens en vijf meisjes. De oudste een zoon, is vijftien jaar oud. Nederland binnenkort eiland minder (Van een medewerker) Zaterdag 1 oktober zal het aantal eilanden in Nederland officieel met een worden verminderd. Op die dag zal na melijk de commissaris der Koningin in de provincie Zeeland jhr. mr. A. F. C. de Casembroot de weg openen die Zuid- Beveland verbindt met Noord-Beveland. Op die dag zal tevens voor het laatst de veerboot van de provinciale stoom bootdiensten in Zeeland varen tussen de aanlegsteigers van het Zuidbeve- landse dorp Wolphaartsdijk en de Noord- bevelandse plaats Kortgene. De bewo ners van Noord-Beveland die steeds rondom ingesloten zijn geweest door het „De Baakspeelde grote rol Alle hotels in Noordwijk in totaal zesentwintig alsmede het Amsterdamse Doelenhotel en het Haagse „Hotel des Indes" hebben hun lidmaatschap bij de „Horecaf" per 1 oktober opgezegd. En vol gens deze uitgetreden leden zullen er nog wel meer volgen ZU zijn tot deze ingrijpende stap geko men uit protest tegen het feit, dat het hoofdbestuur van de „Horecaf" naar hun water zullen op 1 oktober voor het eerst vaste grond onder de voeten kunnen houden als zy eens buiten hun dorp en polders willen komen. Arbeiders moeten van welvaart profiteren „Het bestaande systeem van loonvorming dient te worden herzien". Deze wens heeft de heer W. F. van Tilburg, secretaris van het Ned. Verbond van Vakver enigingen, vanochtend geuit in een uitvoerige inleiding op het congres van de Algemene Bedrijfsgroepen Centrale in Amsterdam. De heer Van Tilburg zeide, dat het nieuwe systeem van gedifferentieerde loonvorming niet in overeenstemming is met de door de regering beoogde doelstelling, n.l. om de eerste verantwoorde lijkheid voor de loonvorming naar de afzonderlijke bedrijfstakken te verleggen. Aangezien de toetsing aan de hand van bepaalde vooropgestelde criteria tot aller lei moeilijkheden bü de uitvoering leidt, pleitte de N.V.V.-secretaris voor een herziening van het bestaande systeem. Daarbij moet primair worden uitgegaan van de onderhandelingsvrijheid in de bedrijfstak. De taak van de toetsende instantie dient daarbü beperkt te blijven tot een duidelijk te markeren bescher ming van het algemeen belang, voor zover dat door de uitkomsten van het vrij overleg zou kunnen worden geschaad. Volgens de heer Van Tilburg kan de toetsende instantie onverschillig blijven ten aanzien van de vraag hoe partijen de ruimte berekenen, als maar vaststaat, dat het algemeen belang niet wordt ge schaad. „Daarvan uitgaande kunnen wij volstaan met een globaal toetsingsbeleid, waardoor we in belangrijke mate af komen van de soms belachelijke be schouwingen en berekeningen over de ruimte", zo zei de heer Van Tilburg. Honderdduizend bleven achter De herziening van de materiële in houd van de gedifferentieerde loonpoli tiek achtte de heer Van Tilburg op dit ogenblik niet van onmiddellijk belang. Urgenter achtte hy het „optrekken" van de lonen der achterblyvers en de vraag I op welke wijze de werknemers alsnog I kunnen delen in de welvaartsstijging, die i z.i. groter blykt te zijn dan de meest 1 stoutmoedige durfde verwachten. Onge acht de grote groep van werknemers die niet onder een CAO of loonregeling valt, behoren volgens de heer Van Tilburg ruim 100.000 werknemers, vallende onder 33 CAO's en loonregelingen, tot de ach terblijvers. Om dit probleem blyvend op te lossen hebben de Vakcentralen bü de Stichting van de Arbeid een voorstel ingediend, dat ervan uitgaat dat de ontwikkeling van het indexcijfer van de regelings lonen richtsnoer is voor het optrekken van de lonen van de achterblijvers. Dit systeem zou op 1 oktober a.s. moeten worden ingevoerd. In dit verband her innerde de heer Van Tilburg ook aan de besprekingen in de SER over een wettelijk verplicht minimum-loon. Spanningen Vervolgens vroeg de heer Van Tilburg zich af op welke wyze de werknemers alsnog kunnen delen in een welvaarts stijging. „Alles draait op topcapaciteit, maar de lonen en de consumptie biyven Bouwprogram vloot bijna voltooid; vorming van vijf brigades; 100 Starfighters Het defensieplafond voor 1961 is, zo staat in de Memorie van Toe lichting tot de begroting voor 1961 van het Departement van Defensie op f. 1.850.000.000, verhoogd met meeruitgaven als gevolg van pen sioen- en salarisverhogende maatregelen en dergelijke na 31 december 1959 ten bedrage van f. 54.650.000 en uitgaven ten behoeve van de civiele verdediging ten bedrage van f. 7.967.500 tot in totaal f. 1.912.617.500. De verdeling van dit bedrag is als volgt: Marine f. 430.880.000, Landmacht f. 924.901.000 en Luchtmacht f. 510.175.800. Er rest dan een bedrag van f. 46.659.800 aan niet toegedeelde uitgaven, zoals internationale financiering en civiele verdediging. De minister biedt zijn plannen aan onder de uitdrukkelijke reserve, dat in de komende jaren als gevolg van de technische evolutie mogelijk ingrijpende wijzigingen zullen moeten worden aangebracht. Voor de verwezenlijking van de plan nen is Amerikaanse hulp onmisbaar. In het bijzonder geldt dit voor een gedeelte van het nodige aantal nieuwe vliegtui gen voor de luchtmacht, voor de appa ratuur voor de automatisering van het meldings- en gevechtsleidingsstelsel van de geïntegreerde luchtverdediging en voor bepaalde nieuwe geleide wapens voor zee-, land- en luchtmacht. De pro cedure waarlangs de hulpverlening moet verlopen verhindert de Amerikaanse regering aan haar bondgenoten con crete toezeggingen te doen. Als gevolg hiervan zullen materieelplannen. waar bij deze hulp noodzakelijk is, een ele ment van onzekerheid inhouden, tot de Amerikaanse regering steun met stellig heid heeft toegezegd. Kon. Marine De overplaatsing van de onderzee dienst van Rotterdam naar Den Helder en van 't Marine-opkomstcentrum van Voorschoten naar Hilversum zal naar het zich laat aanzien in 1961 zijn vol tooid. Het ligt verder in het voornemen om in 1961 de opleiding van dienstplich tige zeevarenden voor hun oorlogstaak aan boord van koopvaardijschepen we derom te hervatten. Het onderhanden zijnde bouwpro gramma van de vloot nadert zijn vol tooiing. De beide onderzeeboten worden nog dit jaar in dienst gesteld. De 16 on- diepwatermijnenvegers zullen alle in 1961 te water zijn gelaten. Veertien van deze schepen zullen, na geslaagde proef tochten van de bouwmeesters worden overgenomen. De twee laatsten zullen in 1962 aan de Marine worden toegevoegd. Met de inbouw van een volledig geleide wapensysteem in de kruisers zal in 1962 een begin worden gemaakt. Met de uitvoering van het in de de fensienota aangegeven vervangingsplan zal worden begonnen. In het komende begrotingsjaar zal worden begonnen met de aanbouw van twee conventionele onderzeeboten, een tanker-voorraad- schip, enkele kleine vaartuigen en een torpedo-inschietvaartulg. Met de voor bereiding van de bouw van vier fregat ten zal worden begonnen, terwijl die voor de bouw van een nuclelaire onder zeeboot zullen worden voortgezet. In het begin van 1961 zullen de Aven- ger-vliegtuigen worden vervangen door de uit de VS en Canada verworven mo dernere onderzee bootbestrydingsvlieg- tuigen van het type Grumman-S2F. Het ligt in het voornemen dat de thans in aanbouw zijnde radioradar- school in Den Helder in 1962 in gebruik zal kunnen worden genomen. Kon. Landmacht Naarmate de verhouding „Schild" „Zwaard" de betekenis van het „Schild" groter werd, nam de behoefte aan parate eenheden toe. Thans moet als eis wor den gesteld, dat het legerkorps een zo danig harmonisch parate samenstelling heeft, dat het zonder verdere aanvul ling met mobilisabele onderdelen op ieder moment geschikt is voor zijn ge- vechtstaak. Per 1 november a.s. zullen de huidige gevechtsgroepen worden omgevormd tot vijf brigades, gegroepeerd tot twee divisies. Hierbij ligt het voornemen uit eindelijk te geraken tot drie gemechani seerde en twee gemotoriseerde brigades. Elke van de beide divisies krijgt thans, naast de reeds daarbij ingedeelde artil lerie- en genie-eenheid de beschikking over een verkenningsbataljon. Het leger korps zal bovendien worden versterkt met een parate pontonniers-bataljon, een tweede afdeling raketwerpers, een afdeling „Sergeant", volledig paraat Marechaussee-bataljon en compag nieën commandotroepen. Een zo groot mogeiyke standaardisatie is een zeer belangrijke factor bij de keuze van nieuw benodigde pantservoertuigen en gemechaniseerde artillerie. Voor het gepantserde rupsvoertuig, het SP- geschut en lichte tanks wordt gestreefd naar een eenheidschassis. De keus is van het gepantserde wielvoertuig inmiddels bepaald op de DAF YP 408, een gepant serd wielvoertuig dat gebouwd is op een chassis en voorzien is van een motor die passen in het constructiesysteem van de andere DAF-voertuigen in de land macht. In de eerstkomende drie jaar zullen naar verwachtingen de initiele uitrusting met gepantserde ruspvoertui- gen en SP-geschut voor twee gemecha niseerde infanterie bataljons en twee gemechaniseerde afdelingen artillerie en achter", zo zei hij. „Nu de economische gang van zaken in vele bedrijfstakken zo gunstig verloopt, dat men in het bui tenland spreekt van een oververhitte conjuctuur, deinst men voor de gevolgen van een verdere aanpassing van de ge differentieerde loonpolitiek terug", al dus spreker. „Wij kijken daarvan niet op, want wij hebben er altijd tegen ge waarschuwd, dat een gedifferentieerde loonvorming in tijden van hoogconjunc tuur tot spanningen moet leiden. Ook de troonrede gewaagt van deze span ningen. Als de regering een halt wil toeroepen aan het verlangen van de arbeiders om eveneens van de gestegen welvaart ver der te profiteren in de vorm van loons verhogingen, dan schiet de regering In haar verplichtingen ernstig tekort". Bron van onrust De bron van onrust onder de arbeiders schuilt volgens de NV V-secretaris in het feit, dat de lonen achterblijven ten opzichte van de produktiviteitsstijgingen v»aardoor by een stabiel prijsniveau de winsten van de ondernemingen nog ex cessief toenemen. Spreker voegde hier aan toe, dat het NVV zich ongerust maakt over het achterwege blijven van prijsverlagingen in bedrijfstakken waar produktiviteitsstijgingen en rentabiliteit in belangrijke mate de toegestane loons verhogingen overtreffen. Het NVV is volgens spreker van me ning, dat tijdens de looptyd van be staande contracten over het inhalen van de achterstand kan worden gesproken. ,Ons standpunt is, dat indien vertegen woordigers van werkgevers en werkne mers in een bedrijfstak in volledige vry- heid gezamenlijk een tussentijdse her ziening van een bestaande CAO over eenkomen, dit behoort tot de bevoegd heid van partijen, waaraan niet mag worden getornd. Een afwyzing mag niet berusten op de overweging, dat er sprake zou zijn van een openbreking", aldus de NW-secretaris. Hij voegde hieraan toe, dat het voorstel volgens de normale pro cedure, neergelegd in de algemene aan wijzing van de regering met het nodige beleid net als bij een normaal aflopende CAO, moet worden getoetst en beoor deeld, aldus de heer Van Tilburg. „Zelfgenoegzaam" De troonrede had de heer Van Tilburg „een onbegrijpelijke zelfgenoegzaamheid" geconstateerd, omdat daarin wordt mee gedeeld, dat het gevoerde beleid van ge differentieerde loonvorming aan de ver wachtingen heeft beantwoord. Uit de miljoenennota zei de heer Van Tilburg de indruk te hebben gekregen, dat „de regering de loonboot probeert af te houden om de kade te kunnen reser veren voor de boot van de belastingver laging". Tenslotte lanceerde de NVV-secretaris nog zyn bezwaren tegen het huisves tingsbeleid van de regering, met name tegen het terugdringen van de woning bouw. Hy meende dat de financiële po sitie van de Rijksoverheid thans niet zodanig is, dat een verlaging van de subsidies voor de woningbouw een drin gende noodzaak is. „In het algemeen zyn wij over de ont wikkeling niet gerust", zo stelde de heer Van Tilburg tenslotte. „Wy zullen als NVV de vingers aan de pols moeten houden". mening weigert een krachtige houding in te nemen tegen de zogenaamde para- commerciële ondernemingen. Hiermede worden dan bedoeld kantines, tehuizen e.d., die ten dienste staan van bepaalde groepen en soms ook van het gehsle pu bliek. Doordat deze laatste instellingen niet in de eerste plaats winst beogen, zouden zy volgens de protesterende ho teliers het hotelbedrijf oneeriyke con currentie kunnen aandoen. Hoewel er reeds geruchten de ronde deden, dat de uitgetreden groep zou overwegen zich in een nieuwe vakorga nisatie te verenigen, dan wel zich aan te sluiten by een andere, reeds bestaande, werd ons van bevoegde zyde verzekerd, dat zoiets nog niet ter sprake is geko men, hoewel er ongetwUfeld organisaties bestaan, die deze hoteliers gaarne in hun ledeniyst zouden inschryven. Niet direct Hoewel het aan de Astridboulevard te Noordwyk gebouwde conferentieoord van het Centraal Sociaal Werkgevers Ver bond „De Baak" niet de directe oorzaak is geweest van het uittreden van de ge hele Noordwijkse afdeling men stelt in het algemeen, dat het vertrouwen in het hoofdbestuur mist heeft deze ge voelige factor uiteraard een belang- ryke rol gespeeld. Immers, zo deelde men ons van Noordwijkse zijde mede, dit ge bouw is gesticht met door de leden van het Centraal Sociaal Werkgevers Ver bond geschonken geld. Ook de Horecaf heeft een bedrag geschonken. Op het totaal der kosten maakte dit wellicht niet veel uit, maar in Noordwijk meent men dat het gaat om het principe. Men wordt beconcurreerd met eigen geld Onbillijk Aanvankelyk toch heeft men steeds gezegd, dat „De Baak" negen maanden van het jaar als conferentieoord zou dienen en de resterende tyd zou dienen als aanvulling van een tekort aan hotel ruimte. De praktyk is echter anders ge bleken: negen maanden hotel en drie maanden conferentieoord! Doordat hier gewerkt wordt met geschonken geld dus geen rente en aflossing doordat men niet beoogt winst te maken en bovendien allerlei faciliteiten krygt, die andere hotels niet kunnen verwerven, verkeert dit hypermoderne „hotelge bouw" in een niet te rechtvaardigen concurrentiepositie. Zou men zich nu bepalen tot de leden van het C.S.W.V., dan zouden de hoteliers van Noordwyk geen bezwaar hebben, maar daar men ook andere gasten aantrekt meent men, dat hier van een „grievende onbiliyk- heid" sprake Is. Voorbarig? Daar het hoofdbestuur geen krachtige houding hiertegen heeft willen aanne men de voorzitter is integendeel zelfs lid van de exploitatiecommissie van „De Baak" en ook ten aanzien van andere para-commerciële instellingen niet tot daden is overgegaan, heeft men tot die ingrijpende stap besloten. Inmiddels heeft de Horecaf een com muniqué uitgegeven, waarin er op wordt gewezen, dat de ledenraad op 24 maart van het vorig jaar een „commissie van goede diensten" heeft ingesteld ter op lossing van het conflict. Helaas heeft deze commissie echter nog geen rapport uitgebracht. „Zolang dit rapport niet verschenen is, is de conclusie van de afdeling Noord, dat het hoofdbestuur de ,,be- roepsbelangen te weinig behartigt door te weigeren een krachtiger standpunt in te nemen tegen deze para-commerciële instellingen" op zyn minst voorbarig", zo zegt het communiqué. Advertentie het aantal gepantserde wielvoertuigen nodig voor drie gemotoriseerde batal jons infanterie kunnen worden aange schaft. Kon. Luchtmacht Het luchtmachtplan voor de komende jaren, is, uitgaande van de veronderstel ling dat de Amerikaanse regering bereid is terzake van een adequate hulp te ver lenen, gericht op de totstandkoming van vyf squadrons jachtvliegtuigen voor de defensieve taak, een squadron tactische verkenningsvliegtuigen, vier squadrons jagerbommenwerpers voor offensieve taak, vier geleide wapen-eenheden (groepen), waarvan twee van het type Nike en twee van het type Hawk en een transportsquadron. Dit zal reeds in het begin van 1961 geheel opnieuw zijn uitgerust met de Fokker F-27 („Friendship" en „Troop ship") Op de Kon. Luchtmacht rust voorts de taak, de luchtwaarneming en verbindingsvluchten ten behoeve van het eerste legerkorps uit te voeren, waarvoor drie parate en mogelijk enkele mobilisabele squadrons lichte vliegtuigen en helikopters bestemd zijn. Tenslotte heeft de luchtmacht de verplichting ge kregen om in Ned. Nieuw-Guinea een squadron luchtverdedigingsjagers van het type Hunter, met een daarby beho rend eenvoudig meldings- en gevechts leidingsstelsel te vestigen. tnetkotAxg.- De produktie van de „Starfighter" F 104 G is inmiddels opgezet op basis van o.a. een Nederlandse initiele bestel ling van 50 stuks. Het eigeniyke aan schaffingsplan is echter gebaseerd op een aankoop van maximaal 100 van deze vliegtuigen, waarmede een bedrag van rond f. 620 miljoen zal zyn gemoeid. Voor de verwerving van het daarna nog aan de behoefte te kort komende aantal moet op Amerikaanse hulp worden ge rekend. Er wordt op gehoopt dat de vorming van de tweede Nike-groep in 1963 zal kunnen geschieden. Niet de gehele be manning van deze tweede groep doch slechts een klein aantal specialisten daaruit zal zyn opleiding in de V.S. moeten ontvangen. Het overige perso neel kan worden opgeleid door instruc teurs, die in de eerste groep zijn ge vormd. Gehoopt wordt dat in 1963 de eerste Hawks zullen worden afgeleverd. De op te bouwen Hawk-groepen zullen worden uitgerust met wapens, die in gezamen- lyke Europese produktie zullen worden voortgebracht en geheel ten laste van eigen geldmiddelen moeten worden aan geschaft.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7