OPBOUWENDE TOESPRAAK VAN PRESIDENT EISENHOWER IN VN WEERBERICHT Programma van vijf punten o.m. hulp aan Afrikaanse landen Arbeidstijdverkorting voor ruim een miljoen werknemers GENERAAL SALAN MAG NIET TERUGKEREN NAAR ALGIERS schildersverven, ladders en schildersgereedsch appen Leidse verfhandel „de Valk' Het NEVEDA breiboek is uit! Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1960 No. 30159 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E A E van Dlshoeck Hooldredacteur J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7J>0 per Kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De Sovjetrussische premier Kroesjtsjef zou vandaag in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York een rede houden, welke, naar men verwacht, drie uur zal duren. De rede begint omstreeks half vijf Nederlandse tijd. Hij zal voornamelijk spreken over nieuwe ontwapeningsvoorstellen, „vreedzaam naast elkaar bestaan" of wat hij daaronder verstaat, beëindiging van „koloniale uitbuiting" (door het "Westenen hulp aan minder ontwikkelde landen. Hij zal onge twijfeld de grootste moeite hebben president Eisenhower te evenaren, die gisteren in een van de beste speeches van zijn presidentiële carrière een aantal zeer constructieve voorstellen ter tafel bracht. Veertig minuten lang luisterde het illustere gezelschap van diplomaten en staatshoofden naar Eisenhowers woorden, waarna een spontaan en krachtig applaus weerklonk, waaraan Kroesjtsjef en zijn volgelingen niet meededen. Eisenhowers rede was daarom zo indrukwekkend, om dat zij niet slechts een pleidooi betekende voor de nationale belangen van Amerika, doch bovenal het oog richtte op de belangen van de wereldgemeenschap. Eisenhower bepleitte: 1. geen inmenging in de binnenlandse zaken van de Afrikaanse staten; garanties voor de veilig heid van de Afrikaanse landen zonder een gevaarlijke bewapenings wedloop in Afrika; spoedige hulpverlening aan Kongo; internationale bijstand bij de uitvoering van programma's voor ontwikkeling op lange termijn; hulp van de V.N. voor het onderwijs in Afrika. Bewegingsvrijheid voor de Russische premier vergroot Afrika moet bevrijd worden van misère, analfabetisme en ziekten, aldus Eisenhower. Spoedige uitvoering van bovengenoemd programma van vijf pun ten kan voorkomen, dat Afrika in de koude oorlog betrokken wordt. Eisenhower bepleitte voorts een abso lute controle van de V.N. op alle ruimte vaartprojecten en samenwerking bij het gebruik van de wereldruimte voor vreed zame doeleinden. Eisenhowers rede had zulk een opbouwend karakter, dat daar door alleen reeds vermeden werd, dat de toon van het betoog onaangenaam agressief was; de Russen konden na deze rede moeilijk applaudisseren, maar zij konden zich niet beklagen over onheus heid. Overigens kregen zü wel een stevige pan wegens hun infiltratie in de Kongo, hun bedreiging van Berlijn en het neer schieten van een Amerikaans vliegtuig boven internationale wateren. Na Eisenhower sprak de president van Joego-Slavië, maarschalk Tito. Hij sprak 50 minuten met een sneltreinvaart en toonde herhaaldelijk aan, dat zijn land niet slaafs de Sovjetrussische politiek volgt. Hij was het eens met Kroesjtsjef dat algemene ontwapening het doel moet zijn, doch hij was daarom niet afkerig van geleidelijkheid en gedeeltelijke ont wapening. Hij wenste, dat de onderhandelingen hierover zouden worden voortgezet, ech ter niet meer in het lichaam der tien staten, doch in een orgaan, dat wat ruimer van samenstelling is en met een geografische differentiatie. Te oordelen naar zyn rede zou Tito een der figuren kunnen zijn die in New York aandrang zullen oefenen op hervatting van het contact tussen de grote mogendheden. Zulks temeer omdat hij een catastrofale oorlog als een concreet gevaar beschouwt in deze tijd. Voor het begin van de ochtendverga dering hadden Tito en Kroesjtsjef elkaar buiten de zaal hartelijk doch niet uit bundig begroet. In de zaal kwam Castro handen schudden van de Rus en de Joegoslaaf. Tito is in het algemeen af kerig van dergelijke propagandistisch vertoon. Eisenhower bewoog zich niet onder de aanwezigen in de zaal. HU trad van achter de schermen meteen op het podium om zijn rede te houden en ver dween ook weer terstond na het uitspre ken hiervan. Op die manier werd alle kans van een ontmoeting met Kroesjtsjef vermeden. Wel had Eisenhouwer gisteren contact met andere staatslieden. In Waldorf Astoria kreeg hij o.m. bezoek van Tito, die een uur met de president sprak; van de premier van Libanon, Salaan en van president Nkroemah van Ghana. leverden de sterkste aanwijzing voor Newyorks eentonig wordende vraag en antwoordspel, waarbij men steeds de zelfde vraag stelt: zal het komen tot een ontmoeting tussen Eisenhower en Kroesjtsjef? Een zeer hooggeplaatst Amerikaans deskundige voor Russische aangelegen heden deelde mij overigens gisteren nog pertinent mede, dat de Russen tot dus verre geen enkele officiële of indirecte toenaderingspoging hebben ondernomen. Kennelijk doen de Amerikanen niet te happig. Wanneer zij het de Russen wat moeilijk maken, kunnen zjj hopen, dat de Russen hun avances met enigerlei concessie aantrekkelijk zullen maken. Het State Department begint zich in tussen iets welwillender te tonen tegen over de Russische premier. Kroesjtsjef mag het weekeinde doorbrengen in het Sovjet-buitenhuis op Long Island. Op verzoek van het State Department is voorts de grote spotprent, die opge hangen was tegenover het V.N.-gebouw, tijdelijk bedekt door een enorm laken. Deze prent, die oorspronkelijk gestaan heeft in een Nederlandse krant toont Kroesjtsjef als planter met zweep en pistool op een draagstoel, gedragen door figuren uit de satelliet-landen. Er onder stond de uitspraak, die Kroesjtsjef in februari over Indonesië heeft gedaan: „Wij voelen ons nauw verbonden met de koloniale volken". Emigranten uit de Baltische en Slavische landen hadden deze prent opgeplakt. Daarboven hadden zU bun voormalige vlaggen halfstok ge hangen. Die vlaggen mochten wel blij ven hangen Londen hakt knoop door Onze Londense correspondent telefo neerde hedenochtend: Premier Macmillan heeft de knoop doorgehakt: hij zal zondagavond naar New York vliegen om de vergadering der Verenigde Naties bij te wonen. Dinsdag zal hij Eisenhower ontmoeten. Vanavond gaat Macmillan naar zijn landgoed Chequers om aan zijn speech te werken. De Britse premier is van plan een week of tien dagen in de Verenigde Staten te blijven. Macmillan zal waarschijnlijk woensdag of donderdag zijn grote rede in de Assemblee houden. Hij zal o.a. trachten de buiten de twee blokken staande landen en de nieuwe leden van de Verenigde Naties te overtuigen, dat Engeland en de Westelijke geallieerden geheel achter de Verenigde Naties staan en bereid zijn om alles te doen voor de vrede en de algemene lotsverbetering van de achtergebleven volkeren. „Verzoenend" President Eisenhower gefotografeerd tijdens zijn toespraak tot de algemene vergadering van de V.N. Onze Amerikaanse correspondent meldt ons: Kroesjtsjef dronk gisteravond alleen sinaasappelsap op de receptie, die de delegatie van Togo gaf in Newyorks Plaza hotel. Hij wist daarom stellig precies wat hij zei, toen hij verklaarde, dat hij Eisenhowers rede „verzoenend" achtte en dat hij een eventuele uitnodi ging voor een ontmoeting met de pre sident zou aannemen. Deze woorden WEERSVERBETERING De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Aanvankelijk plaatselijk enige regen, later opklaringen, vannacht hier en daar mist, overwegend zwakke wind en weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 24 SEPTEMBER Zon op: 6.28 uur; onder: 18.35 uur. Maan op: 10.21 uur: onder: 20.29 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.10 en 17.29 u. Laagwater te 1.09 en 13.16 uur. Geen belangrijke daling van de prodnktie Naar schatting zal dit jaar en in de komende twee jaren in ongeveer 139 bedrijfszaken en ondernemingen op de een of andere wijze arbeidsverkorting worden ingevoerd. Hiervan zullen ruim een miljoen werknemers profiteren. Dit heeft de heer W. F. van Tilburg, secretaris van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen, vanochtend medegedeeld op het con gres van de Algemene Bedrijfsgroepen Centrale in Amsterdam. Dit blad bestaat uit 20 pagina's Dit jaar zal de eerste etappe van een uur korter werken per week worden gerealiseerd in ongeveer 60 bedrijfstak ken en ondernemingen. Hierbij zijn ruw geschat 370.000 arbeiders betrokken. Voor de komende twee jaren zijn er voor 79 bedrijfstakken en ondernemingen met circa 900 000 werknemers plannen uitge werkt om te komen tot de 45-urige werk week Daarvan zullen ongeveer 46 be drijfstakken en ondernemingen met ca. 580.000 werknemers in 1961 tot een ver korting van drie uur ineens overgaan. De heer Van Tilburg meende aan de hand van de hem bekende gegevens te kunnen vaststellen, dat invoering van de werktijdverkorting niet tot belangrijke daling van de produktie heeft geleid. „Hoewel niet altijd even gemakkelijk aantoonbaar, hebben wij de indruk, dat er zo serieus mogelijk naar gestreefd wordt dusdanige maatregelen te treffen, dat daardoor het verlies aan produktie- uren zoveel mogelijk wordt opgevangen. Ook van werknemerszijde is daartoe de wil aanwezig" ,zo zei de N.V.V.-secre tails. Vliegtuigongeluk bij Okinawa: 31 doden Op ca 300 km. ten zuiden van Oki nawa is een transportvliegtuig van het Amerikaanse korps mariniers in de Stille Oceaan gestort. Het was met 23 passagiers en een bemanning van zes koppen op weg van Atsugi, Japan, naar de Philippijnen. Volgens de eerste berichten zijn er geen overlevenden. Naar verluidt had het toestel motorstoring gekregen. Twee ministers van Loemoemba opgepakt Antoine Gizenga, de Kongolese vice- premier in de regering-Loemoemba, is vanmorgen gearresteerd, aldus is bekend gemaakt door kolonel Moboetoe. de nieuwe opperbevelhebber van het Kon golese leger en de huidige „sterke man" in Kongo. Volgens Moboetoe is ook Maurice Mpolo, Loemoemba's minister voor jeugdzaken en sport, gearresteerd. In Leopoldstad werd Mpolo beschouwd als Loemoemba's rechterhand. De 24 jonge intellectuelen, die Mo boetoe belasten wil met het bestuur over Kongo, beginnen in Leopoldstad aan te komen. Hun woordvoerder. Mario Car doso, heeft verklaard dat van de Ver. Naties een praktische bijdrage tot het werk van het collegium verwacht wordt. Ook het vraagstuk van de werkloosheid zal met steun van de V.N. worden aan gepakt. Oardoso heeft gezegd te hopen dat het merendeel van de werklozen binnen drie maanden weer aan het werk is. Men concludeert hieruit dat er nu de harlekijn Loemoemba uitgescha keld is. eindelijk construotief gewerkt zal worden. De V.N.-troepen in Katanga hebben intussen nieuwe orders gekregen om weerstand te bieden aan „onderdruk kingsmaatregelen" van de Katangese gendarmerie tegen de burgerbevolking Zoals bekend hebben de V.N. deze gen darmerie ervan beschuldigd, dat zij te Loena talrijke tegenstanders van het bewind van Tsjombe heeft gedood. De Katangese regering beschouwt deze ac tie als een poging om de orde te hand haven. Het Katangese ministerie van Bin nenlandse Zaken, waaronder de gendar merie ressorteert, heeft al geprotesteerd tegen de nieuwe orders aan de V.N.- troepen. waart»ij deze zo nodig tegen de gendarmerie zullen moeten optreden. Het ministerie noemde de orders onge rechtvaardigd en zonder wettige basis. Da V N. zouden geheel verantwoorde lijk zijn voor de chaos, die ongetwijfeld door de uitvoering van de orders zal ontstaan, aldus de verklaring Van het Katangese ministerie. Italië ontstemd over de kwestie Zuid-Tirol De Italiaanse ambassade in Wenen heeft bij het Oostenrijkse ministerie van Buitenlandse Zaken van ontstem ming laten blijken over de verspreiding van berichten tengevolge waarvan, „door dramatisering van dê kwestie Zuid- Tirol". de verhouding tussen de twee landen vertroebeld zou kunnen worden. Er is namelijk gewag gemaakt van „grensschendingen" waaraan Italiaanse militairen zich zouden hebben schuldig gemaakt, door op Oostenrijks gebied loopgraven aan te leggen en het weg halen van een vijftigtal grensstenen. Volgens sommige Oostenrijkse bladen zouden dergelijke grensschendingei ten westen van de Brennerpas en elder* kortgeleden plaatsgevonden hebben, maar volgens mededeling van Tiroolse ambtelijke zijde reeds bij de Italiaanse zomermanoevres eind juni- begin juli. Wenen heeft zich over deze kwestie nog niet uitgelaten. Oostduitse politie schaakmat gezet! Amerikaanse ambassadeur overblufte volkspolitie (Van onze correspondent in Bonn) De Amerikaanse ambassadeur in Bonn Dowling zette gisteren een troep Oostduitse volkspolitie-agen ten schaakmat. Zij wilden hem de toegang tot Oost-Berlijn ontzeggen waarbij zij wezen op de Oostduitse bepaling die zegt dat in Bonn ge accrediteerde diplomaten Oost- Berlijn alleen met speciale Oost duitse toestemming mogen betre den. Dowling pareerde deze slag. Hij zei: „Ik ben niet alleen ambassa deur der Verenigde Staten in Bonn maar ook de opperste chef van de Amerikaanse militaire missie in Berlijn. Ik wil mijn missie inspecte ren. Laat mij erdoor". Waarop de overblufte rode volkspolitie hem inderdaad doorliet en Oost-Berlijn liet binnentrekken. Tevoren had de volkspolitie aan de grens tussen West-Duitsland en Oost- Duitsland en de grens tussen Oost- Duitsland en West-Berlijn bij het pas seren van Dowling geen moeilijkheden veroorzaakt. Juist in de laatste dagen zijn de Oost duitsers overgegaan tot een poging om Oost-Berlijn voor Westelijke in Bonn geaccrediteerde diplomaten te sluiten. Zij weigerden onder meer de pauselijke nuntius in Bonn, Bafile, door te laten. Van Westberlijnse zijde noemde men dit 'n nieuwe poging van de Oostduitsers om de viermogendhedenovereenkamst inzake Berlijn te saboteren. In Bonn zegt men Parijs Wegens afwijzing van regeringspolitiek is verontrust over proces en oproep (Van onze Parijse correspondent) Aan generaal Raoul Salan is gisteren door de Franse minister van Oorlog Messmer meegedeeld, dat de regering hem verbiedt terug te keren naar zijn woonplaats Algiers. De generaal, die een half uur in het Kabinet van de minister verbleef, weigerde tegenover de vele journalisten, die hem daarna opwachtten, ook maar één woord over het onderhoud los te laten. Het verbod is de straf die de voormalige opper bevelhebber van het Franse leger in Algerije nu gegeven wordt van wege een communiqué, dat hij vorige week zonder toestemming van de minister wereldkundig maakte om de politiek van De Gaulle ten aanzien van een „Algerijns Algerije" van de hand te wijzen. tegen een recente opwekking van 121 intellectuelen en kunstenaars tot mili taire dienstweigering en tegen verkla ringen, die waren afgelegd bij het proces inzake de hulpactie van professor Jean- son en zijn geestverwanten ten behoeve van het Algerijnse bevrijdingsfront, het FLN. Sartre beducht voer militair facisme Intussen neemt zowel dat proces als de actie der genoemde intellectuelen een wending en een vorm aan waardoor de Franse regering kennelijk krachtig wordt verontrust. De president van de mili taire rechtbank in Parijs, die de leden van de ondergrondse actie ten bate van het FLN moet berechten, is tegen de ad vocaten. lijkt het. niet helemaal opge wassen en sinds een week of drie heeft het proces weinig voortgang gemaakt In die tijd hebben daarentegen verschei dene getuigen, onder wie de voormalige politiechef in Algiers, Paul Teitgen, en dc vermaarde schrijver Jean-Paul Sartre verklaringen afgelegd over zekere me thoden, die bij verhoren van FLN-strij- ders door Franse militairen worden toe gepast, verklaringen die niet hebben nagelaten in brede kringen diepe indruk te maken. Teitgen onthulde dat hij zijn post indertijd verlaten had omdat hij zijn verantwoordelijkheden als politie ambtenaar niet langer met zijn geweten in overeenstemming kon brengen. Sartre nam in een brief, die hij vanuit Brazilië naar het militaire hof gezonden had, het zelf volledig op voor de dienstweige raars en actieve handlangers der Alge rijnse verzetslieden. Het FLN sU*jdt, aidus de bekende schrijver, thans niet alleen voor de vrijheid en de onafhan kelijkheid van het Algerijnse volk maar ook voor de redding van Frankrijk. In dien het FLN de strijd verloor, zo be toogt Sartre, zou in Frankrijk het mili taire fascisme spoedig zegevieren. Nog voor de uitspraken van de mili taire rechtbanken zijn gevallen en zelfs de eisen werden geformuleerd, heeft de regering ijlings de strafmaten voor op- ruien en opwekken tot desertie ver- j hoogd. Die straffen kunnen nu 3 miljoen oude franken ofwel ongeveer 80.000 gul den belopen of drie jaren gevangenis straf. Teitgens verklaring maakt (liepe indruk Salan, die in de meidagen van 1958 een beslissende rol speelde bij de over gang van de Vierde naar de Vijfde re publiek, viel later bij de Franse regering in ongenade toen zijn politieke inzichten niet meer bleken te stroken met de liberale koers van De Gaulle inzake Al gerije. Na enig aarzelen werd hem enkele maanden geleden door de regering niet temin toegestaan zich als rustend bur ger in een villa bij Algiers te vestigen. Zijn vrouw een twee kinderen, die in Algiers waren achtergeble ven worden binnenkort nu ook in Zuid- Frankrijk terugverwacht. Reeds eerder was aan generaal Massu, die, gelijk bekend, samen met Salan op 13 mei 1958 de regie van de militaire putch in Al giers in handen had, de terugkeer naar Algerije verboden. Het communiqué tegen de officiële Al gerijnse politiek, dat generaal De Gaulle als een persoonlijke uitdaging heeft op gevat, werd vorige week donderdag in Algiers bekend gemaakt. Generaal Sa lan heeft wel wat getalmd alvorens bij zijn minister op het matje te verschijnen en in plaats van direct in het vliegtuig te stappen koos hij de tijdrovende weg per boot en per trein naar Parijs. In de trein verklaarde hij eergisteren aan een journalist, die hem tegemoet was ge reisd, dat hij niet begreep wat de rege ring hem eigenlijk verwijten wilde. De voormalige opperbevelhebber, die bij die opmerking voor het gemak de voornaam ste passage uit zijn proclamatie tegen De Gaulle blijkbaar vergat, beweerde dat hij alleen had willen protesteren ,De zaak M.P." ook naar Amerika De president van Go-Pictures Inc. te New York, mr. George Brest, heeft gis teren in ons land de allereerste copie bezichtigd, die het laboratorium heeft opgeleverd van de nieuwste film van Bert Haanstra „De Zaak M.P." Go- Pictures Inc. heeft onmiddellijk de rech ten voor Amerika en Canada gekocht. Deze maatschappij heeft destijds ook de film „Glas" van Bert Haanstra in Ame rika uitgebracht. Slot pag. 2 Advertentie Het best gesorteerd In: LAMMERMARKT 3 LEIDEN Verkoop uitsluitend engros. Advertentie TELEFOON 33909 meer dan 100 patro nen w. o. 40 kleuren volle 1.9! Vraag «w winkelier of stuur een postwissel/postgiro (na 301655) aan de Lerdsche Wolspinnerij N.V„ Zoeter- woud se weg 3, Leiden. in geallieerde kringen dat de Oostduitse autoriteiten niet het recht hebben de bewegingsvrijheid van de diplomaten tussen de Bondsrepubliek en West-Ber lijn en West- en Oost-Berlijn in te per ken. Daarbij behoort, ook al volgens de viermogendhedenovereenkomst, Oost- Berlyn nu eenmaal niet tot het gebied van Oost-Duitsland. Rode grenswachten mishandelen Westduitser Een inwoner van Bremen, West-Duits- land, is door vijf Oostduitse grenswach ten van de post Marienborn zodanig mishandeld, dat hij in het ziekenhuis moest worden opgenomen. De 57-jarige Otto Beutler was naar West-Berlijn gegaan en had aan de grens met Oost-Berlijn een verblijfsver gunning voor Oost-Duitsland gevraagd. Dit werd hem geweigerd, en toen hij zich opnieuw bij de post vervoegde om zijn verzoek te herhalen werd hij ge fouilleerd Een bedrag van 190 oostmar ken. dat op hem werd aangetroffen, werd in beslag genomen. Beutler werd vervolgens naar Marien born gebracht en mishandeld toen hij zich tegen zyn uitwijzing verzette. Hij ligt thans in het ziekenhuis van Helm- stedt. (9uc/ ^ïlteitws - Uit het Leidsch Dagblad van I 24 September 1860: De 1500 boeven uit het bagno van Castellamare heb- l ben gebruik gemaakt van de af- I wezigheid der militaire magt en hunne vrijheid voor één dag ge- eischt. De cipiers hebben aan e dien eisch moeten voldoen, on- der voorwaarde, dat de gevan- genen hun eerewoord gaven dat zij zouden terugkeren. Des avonds bij het appèl ont- I brak geen enkele Een winkelier, l I die in de nabijheid van het bag- no woonde, was echter bevreesd voor diefstal en gaf aan zijn be- diende last den winkel te slui- I ten. waarop deze antwoordde dat dit niet behoefde, daar de boeven van Castelamare wel l I moordenaars, maar geene die- l nunnii

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1