Laatste nieuws Spoedcursus-onderwijzeres voor huisvrouwen in West-Duitsland! Stadsnieuws Stationsplein wordt afgetast Bezwaren van Ged. Staten tegen een aantal Zoeterwoiidse plannen DONDERDAG 22 SEPTEMBER 19S0 In zes maanden worden zij klaargestoomd om vijf jaar lang het onderivijs te dienen (Van onze correspondent in Bonn) Ook in de Bondsrepubliek heerst een enorm tekort aan onderwijzend personeel, ondanks het feit, dat de salarissen van onderwijzers bepaald aan de hoge kant liggen, vergeleken bij Nederland. In de deelstaat Neder-Saksen wil men in april 1961 het negende schooljaar invoeren en om in de behoefte aan onderwijzeressen te voorzien heeft men met succes een oproep tot huisvrouwen gericht om zich in een half jaar tijds klaar te laten stomen voor onderwijzeres. Voor de opleiding komen in aanmerking huisvrouwen met een minimum leeftijd van 32 jaar, die een middelbare school hebben bezocht en die bereid zijn in april a.s. les te geven in de derdeklassen der lagere scholen. Protest van bonden tegen „Volkssturm" In Neder-Saksen kampt men met een tekort aan 1900 schoollokalen en niet minder dan 2000 onderwijzers (ressen). Men stelde reeds gepensioneerde onder wijzers aan, men gaf onderwijzeressen, die wegens huwelijk niet langer wilden blijven, aanlokkelijke aanbiedingen. En nu is hare majesteit de huisvrouw aan de beurt. Men heeft er 400 nodig voor een cursus, die op 1 november a.s. begint. Zij krijgen na hun aanstelling niet de complete ambtenaarsrang, maar komen in een los-vast-dienstverband voor de duur van vijf jaar. Tot ieders grote verbazing kwam er een ware storm loop van huisvrouwen op de oproep van het Nedersaksische ministerie voor Cul tuur te HannoverNiet minder dan 1200 huisvrouwen meenden, dat zij nog wat vrije tijd over hadden om zich klaar te laten stomen en om vijf jaar lang staat en gemeenschap te dienen. In hoofdzaak gaat het hier om vrou wen tussen 40 en 48 jaar oud (de jaar gangen 1912 -1918), die meestal als moe der geen kleine kinderen meer over de vloer hebben. Er zijn er wier kinderen het ouderlijk huis reeds hebben verlaten en die vrezen zich te zullen gaan ver velen. Anderen hebben studerende kin deren, die veel geit} kosten wat de heer des huizes alleen niet kan opbrengen. Weer anderen hebben een man, die 's morgens vroeg het huis verlaat, en eerst 's avonds laat terugkeert. Er is één concreet geval, dat meer zegt dan duizend woorden: een gevestigd advocaat te Hannover kwam bij het ministerie persoonlijk zijn vrouw aan melden! Hij zei: „We hebben drie kin deren, van wie er twee afgestudeerd zijn. Nummer drie gaat in april studeren. Mijn vrouw blijft alleen achter in een modern ingericht, mooi groot huis, waar in ze echt niet iets kan creëren. Zij wil op haar leeftijd (45) er iets bij doen". En zo zal deze 45-jarige huis vrouw in goeden doen straks in een schoolbank de beginselen der peda gogie worden bijgebracht, opdat ze in april a.s. de dreigende verveling zal ont lopen. Er waren andere huisvrouwen: echtgenotes van bankdirecteuren, amb tenaren, arbeiders. Vrouwen met een einddiploma gymnasium, met een soort ulo-diploma, met een paar jaar univer sitaire studie. In november begint haar opleiding. In april staan ze voor de klas: 30 uur per week voor een bruto salaris van circa 700 mark. Maar de onderwijzersbonden hebben geprotesteerd. Ze spreken, naar analo gie van Hitier oude mannetjes troe pen van 1945, van de „pedagogische Volkssturm". Zy vrezen verwatering van de eerst een paar jaar in Duitsland bestaande academische opleiding van on derwijzers. NOORD WljK Laffe automobolisf poetste na botsingen de plaat Een van de Voorstraat te Noordwijk komende personenauto, waarin zich drie jongelui bevonden, reed met grote snel heid in verboden richting de Doezastraat in. De gevolgen bleven niet uit. Eerst werd een fietser aangereden en daarna botste de wagen tegen de gevel van de manufacturenwinkel van mevr. Zwitser. Zonder zich om een en ander te be kommeren duwden de inzittenden de auto op de weg terug om er vervolgens met grote snelheid vandoor te gaan. Omstanders hadden echter het num mer van de personenauto opgenomen en de inmiddels gewaarschuwde verkeers politie stelde een uitgebreid onderzoek in naar de automobilist, die op zo'n wei nig ridderlijke manier de plaat had ge poetst. Het spoor voerde tenslotte naar Lei den. Daar bleek dat de eigenaar van de auto, een caféhouder, de wagen al had laten repareren. Het motorrijtuig werd inbeslaggenomen. De bestuurder zwichtte tenslotte voor het tegen hem aangevoerde feitenmate riaal en bekende alles. Hij bleek niet in het bezit van een rijbewijs. Behalve voor het doorrijden na een aannrijding werd ook nog terzake ver schillende verkeersovertredingen proces verbaal tegen hem opgemaakt. Boven dien zal de jongeman aansprakelijk zijn voor de schade aan het rijwiel en aan de gevel. OEGSTGEEST Uitgaande van de Nederlandse Blin- denbond zal op donderdag a.s. een kunst en filmavond worden gehouden in het Patronaatsgebouw. Medewerking ver leent o.m. Dirk Schipper, piano. De film die zal worden vertoond is getiteld „De stoute schoenen". WARMOND R.K. vrouwen bijeen Het R.-K. Vrouwengilde afdeling War mond hield haar eerste bijeenkomst in het nieuwe seizoen. De presidente, me vrouw C. Meskers-Hendriks, heette alle aanwezigen hartelijk welkom. In het bijzonder verwelkomde zij mevrouw J. Kraayvanger-Buskens. Deze hield een inleiding over de plaats van het vrouwengilde naast de K.A.V. en Kath. Boerinnenbond en de lande lijke unie, die met deze verenigingen wordt gevormd. Het gilde is een vereniging, waarin alle r.-k. vrouwen die 23 jaar of ouder zijn kunnen toetreden. Het gilde wil de vrouw helpen in haar geestelijke ontwikkeling om haar taak te kunnen vervullen. Mevrouw Kraayvanger haalde allerlei punten aan, waarin de vrouw zich moet verdiepen om haar taken te kunnen vervullen. De plaatselijke afdelingen moeten de vrouwen door lezingen, cur sussen, bezinningsdagen e.d. helpen zich te ontwikkelen. Tenslotte sprak de spreekster de wens uit, dat vele dames zich bij het gilde zou den aansluiten en actief lid zouden zijn door de bijeenkomsten te bezoeken. Na de pauze vertoonde de heer C. J. de Vroo- men door hem zelf opgenomen films. WASSENAAR V/ie zag ongeluk Gisteravond omstreeks kwart voor twaalf is op de Rijksstraatweg te Was senaar ongeveer halverwege Den Deyl en het Haagsche Schouw een personen auto, ernstig beschadigd aangetroffen. De bestuurder daarvan lag in levens gevaarlijke toestand op het wegdek in de nabijheid van de auto. Vermoedelijk is de auto in de ter plaatse aanwezige bocht geslipt. Een ieder, clie inlichtingen kan geven wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de commissaris van politie te Wassenaar, telefonisch te bereiken onder netnummer 01751 abonneenum mer 3333 of met de politie in zijn of haar woon- of verblijfplaats. ZOET ERWOUDE S. J. Z. 15 jaar Op 5 september 1945 kwamen acht mannen uit Zoetenvoude bijeen om te komen tot de oprichting van een sport vereniging. Dit waren kapelaan Jos Koomen, Th. Zandbergen, J. Bosman, Th. W. van Gent, W. Belt, J. van der Hoeven, L. J. van Cromvoirt en H. A. Friebel. Tijdens de op 21 september 1945 ge houden vergadering werd besloten tot de oprichting van een sportvereniging. Er werden 3 afdelingen gevormd: voetbal, gymnastiek en atletiek, waarvoor zich resp. 37, 16 en 38 leden opgaven. De hierboven genoemde heren werden als bestuursleden gekozen, terwijl kape laan Koomen tot geestelijk adviseur werd benoemd. Als leider van de gym- nastiekafdeling trad op de heer J. Brückner, terwijl de heer P. Schouten de atletiek voor zijn rekening nam. De naam van de vereniging gaf enige moeilijkheden bij de KNVB. Er waren vijf namen opgegeven, waarvan er vier geen genade konden vinden, omdat er reeds verenigingen bestonden met deze namen. Het is uiteindelijk S.J.Z. gewor den (Sint Jan Zoeterwoude) SJZ heeft in de afgelopen Vijftien ja ren drie velden bespeeld. Het eerste was een weiland aan de dokter Kortmann- straat, dat slechts voor één seizoen werd goedgekeurd. Al gauw moest dan ook worden verhuisd naar een weiland ach ter de Dorpsstraat en tenslotte naar de Loethe, waar thans nog gevoetbald wordt. De afdelingen gymnastiek en atletiek waren geen lang leven beschoren. We> Koningin naar bijeenkomst katoenindustrie H.M. de Koningin ie voornemens op 26 september in het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam de bijeen komst bij te wonen van de „Intei'na- tional Federation of cotton and allied textile industries." Tijdens deze bijeenkomst zal de „gou den katoenbol" worden uitgereikt aan de winnaar van de prijsvraag voor ontwerpen vrijetijd-kleding. Opening congres voor de binnenscheepvaart De minister van Verkeer en Water staat, de heer H. A. Korthals, heeft vanmorgen in het Groothandelsgebouw te Rotterdam het 20e binnenscheep- vaartcongres geopend met een rede, waarin hij de opvoering van de pro- duktiviteit en de tijdens het congres te behandelen pre-advviezen over het wegverkeer de binnenscheepvaart en railverkeer besprak. De minister juichte het toe, dat de laatste jaren een toenemende belang stelling geconstateerd kan worden voor een wtenschappelijke behandeling van de vervoervraagstukken, o.a. van de zijde van het Nederlands Verkeersin- stituut en die van de Stichting Ver- keerswetenschappelijk Centrum te Rot terdam. Hij hoopte dat ook het Hoger Onderwijs meer aandacht aan dit on derwerp zal gaan besteden. Spontane hulpactie op jager „Groningen" (Van onze Haagse redactie) Met een spontane en snel uitgevoerde actie heeft de bemanning van de jager J.Groningen", die met het Doorman smaldeel in de wateren bij Nieuw- Guinea verblijft, dezer dagen bijna f2000.- bijeengebracht om een hunner Uit de nood te helpen. Deze, een marinier, had bericht gekregen dat zijn vader stervende was. Hij kreeg toe stemming naar huis te gaan, maar moest, omdat hij in beroepdienst is, zelf voor de reissom van circa f. 2600.- zorgen. Toen hij zelf over enkele hon derden guldens bleek te beschikken, hebben zijn ongeveer 250 mede opva renden ervoor gezorgd, dat hij per vlieg tuig naar Nederland kon vertrekken. Advies salariëring boordwerktuigkundigen Twee hoogleraren en een directeur van de Fokkerfabrieken zullen een bin dend advies uitbrengen over de toekom stige salariëring van de b(jna 450 boord werktuigkundigen der K.L.M., zo ver nemen wij van de K.L.M.-directie en de vereniging van K.L.M.-boordwerktuig- kundigen, tussen wie in de afgelopen maanden geregeld overleg is gevoerd. Daaraan werd toegevoegd, dat het over leg in goede verstandhouding geschiedt. Partijen hebben eohter op het punt der salariëring nog geen overeenstem ming kunnen bereiken en daarom in gezamenlijk overleg besloten hiervoor een bindend advies te laten uitbrengen. Zij hebben daartoe bereid gevonden prof. mr. W. C. L. van der Grinten, hoogleraar te Nijmegen, prof. mr. K. Wiersma, hoogleraar te Groningen en prof. ir. E. van Emden, directeur van de N.V. Kon. Ned. Vliegtuigenfabriek Fokker. Russische steun voor Algerijnse vluchtelingen De Russische vakverenigingen hebben een bedrag van 2 miljoen roebel over gemaakt aan het algemeen verbond van Algerijnse arbeiders ten behoeve van de gens gebrek aan belangstelling werden Algerijnse vluchtelingen in Tunesië en ■711 nntrchovon 1 zij opgeheven, De vereniging telt thans 143 leden. Er wordt in de verschillende afdelingen van de Leidse Voetbalbond met 5 se nioren-elftallen, 3 junioren-elftallen en 1 adspirantenelftal gespeeld. Het eerste speelt in de 2e-klasse van de LVB. In 1957 Werd weer een afdeling gymnastiek Marokko, aldus het Russische persbu reau Tass. Hedenmorgen omstreeks elf uur is een groepje leden van de Hulpverlenings dienst, welke rechtstreeks ressorteert onder het ministerie van Binnenlandse Zaken, op het Leidse Stationsplein ge arriveerd met de opdracht de grond, waarop aanstonds het grote flatgebou wencomplex zal verrijzen, grondig „af te tasten" naar bommen. Het trio, dat onder leiding staat van adjudant Brand, heeft daarvoor de be- schikküxg over een z.g. „bom-locator", een lang apparaat, dat de plaats kan aangeven, waar zich een bom in de grond bevindt. Men is tot dit onderzoek over gegaan om een incident als j.l. maan dag, toen een brisantbom door een graafmachine werd opgevist, te voor komen. De „bom-locator" kan een bom tot een diepte van ruim vier meter peilen. Men is begonnen in de bouwput, waar het heiwerk dooi'gang zal moeten vinden. Daar de grond vlak onder de opper vlakte nogal „vuil" is er liggen veel stukken ijzer en beton moet men het overige gedeelte van de oppervlakte eerst een metertje afgraven voor men daar met enige kans op succes de „bom-loca tor" zijn werk kan laten doen. leden zijn hun vereniging vanaf de op richting trouw gebleven. A.s. zondag zal het derde lustrum voor dames opgericht. Deze had in mei I worden gevierd. Deze feestdag wordt j.l. 98 leden en werd toen uitgebreid met begonnen met een H. Mis in de paro- een club voor gehuwde dames, waarvoor chiekerk van St. Jans Onthoofding, zich 34 leden opgaven. De leiding van 's morgens om kwart over acht, waarna de gymnastiek berust bij mej. Van dei- Linden uit Noordwijkerhout, die daarbij wordt geassisteerd door mej. Van der Post en de gezusters Van der Steen. Van de opi-ichtei-s hebben thans nog zitting in het bestuur de hei-en Th. Zandbergen en W. Belt. De heer J. Le- liveld, secretaris, vervult deze functie reeds vanaf 15 april 1947, tei*wijl de heer L. van der Geest sinds 28 augustus 1951 de vooi-zittershamer hanteert. Vijftien om 10 uur in het parochiehuis aan de Schenkelweg een gemeenschappelijk ont bijt zal plaats hebben. Om 12 uur spe len de SJZ a-junioren een wedstrijd tegen de a-junioren van SVLV. Het tamboerkorps van de St. Jans Fanfare zal om 1.45 uur een rondgang door het dorp maken, waarna om 2.30 uur de wedstrijd SJZ 1VTL 1 zal beginnen 's Avonds is er feest in het Paroohie- huis. Vergadering raad De raad van Zoeterwoude vergaderde gisteravond oniler voorzitterschap van de burgermeester. De heer Van Ml! was niet aanwezig. De oorzaak van deze af wezigheid betreft het overlijden van de echtgenote van de heer Van Mil. De voorzitter betuigde mede namens de ge hele raad, z\jn deelneming. Het uitbreidingsplan Zuidbuurt is door Ged Staten gedeeltelijk goedgekeurd Aan het gedeelte ten oosten van de Zuidbuurtseweg is de goedkeuring ont houden. Ged. Staten overwegen, dat de uitbrei ding van ten oosten van de Zuidbuurtse weg achterwege kan blijven, omdat dit gedeelte te ver in het polderland dringt. Dit gedeelte moet vooralsnog agrarische grond blijven. B. en W. wezen erop, dat dit gewijzigde plan niet verder de polder ingaat, dan het aanvankelijk vastgestelde goedge keurde uitbreidingsplan. Voorgesteld werd in beroep te gaan bij de Kroon. Dit voorstel werd met alge mene stemmen aangenomen. Vervolgens boden B. en W. ter vast stelling aan het uitbreidingsplan Vrou- wenweg-Vlietweg. Hierbij werd voorge steld aan de bezwaren ingediend door de fa. W. C. van Niekerk, M. W. Hoek en N. J. van Schie, geheel tegemoet te ko men en aan de bezwaren van Joh. de Nie, C. H. van der Krogt en G. P. van der Krogt gedeeltelijk tegemoet te ko men. Voorts werd voorgesteld de bezwa ren van P. J. Westgeest en B. en W. van Leiden ongegrond te verklaren en het uitbreidingsplan aldus gewijzigd vast te stellen. Ook dit voorstel werd met alge mene stemmen aangenomen. Ged. Staten maakte bezwaren tegen werd verleend. het raadsbesluit van 13 mei jl. tot aan koop van de woning met garage en op slagterrein van N. van den Akker, Mie- nlng 33. B. en W. stellen echter voor het raads besluit te handhaven en hiervan mede deling te doen aan Ged. Staten. Aldus werd met algemene stemmen besloten. Verder hadden Ged. Staten bezwaren tegen het raadsbesluit tot aankoop van het perceel Miening 1 met bijbehorende grond om daarop een ambtswoning voor de burgemeester te bouwen. Deze bezwa ren zijn van planologische aard. In het ontwerp-uitbreldingsplan in hoofdzaak is dit gebied geheel voor agrarische doel einden aangewezen. B. en W. zijn van mening, dat deze be zwaren ongegrond zijn. Ter plaatse staat nu een oude woning, die steeds bewoond is geweest. Iets verder op staat een oud maar goed onderhouden herenhuis. De bewoners van beide woningen hebben met de agrarische sector niets van doen. Na de aankoop van eerstbedoelde wo ning met grond wo-it de situatie zo. dat op geruime afstand van elkander gele gen 2 herenhuizen, een nieuw en een oud, beiden zijn voorzien van fi-aaie tui nen. Een toestand, die landschappelijk bezien zeer fraai is te noemen en be langrijk beter dan de huidige. B. en W. stelden dan ook voor het be sluit te handhaven. Met algemene stem men werd dit voorstel goedgekeurd. Vervolgens werden vastgesteld een nieuwe verordening op de heffing en in vordering van kadegeld. De thans gel dige verordeningen zijn goedgekeurd tot 1 Januari 1961. De gemeentebegroting I960 wordt gewijzigd o.a. voor het verbe teren van een gedeelte van de Besjeslaan en de straten in park Die Leythe. Het gevraagde krediet hiervoor van X, 10.000 Medisch centrum in Hollandia De voorlichtingsdienst van de Euro pese Gemeenschap deelt mede, dat de commissie van de Europese Economische Gemeenschap heeft goedgekeurd dat de bouw van een medisch centrum in Hollandia, als aanvulling op het pas gebouwde centrale ziekenhuis, door het ontwikkelingsfonds zal worden bekos tigd. Dit centrum is bestemd voor de poli klinische behandeling van de Inwoners van Hollandia en de algemene en pre ventieve gezondheidszorg voor Ned. Nieuw-Guinea. Het project is geraamd op dollars 1.290.000 (f4.903.000,—). Voor gevangenisweien zesendertig miljoen Nieuw gebouw in het westen (Speciale berichtgeving) In het westelijk deel van Nederland wordt binnen 5 jaar een regionale ge vangenis gebouwd waar circa 500 gevan genen kunnen worden ondergebracht in paviljoens die elk plaats bieden aan een groep van 35 man. De juiste plaats is nog niet vastgesteld. Er moet een terrein van 75 ha. beschikbaar zijn en de gevangenis moet zo dicht mogelijk by de grote bevolkingscentra liggen. De bijzondere gevangenis voor jonge mannen in Zutphen zal binnen 2 of 3 jaar worden overgebracht naar Vught waar de daar bestaande gevangenis voor jeugdigen een volkomen structuurveran dering zal ondergaan. Het totale project voor de vernieuwing van het Nederlandse gevangeniswezen beslaat een periode van 10 A 15 jaar en zal circa 36 miljoen Vergen. Er zijn drie regionale centra voorzien: noord, west plus midden, en zuid, waarvan nu die van West-Nederland prioriteit heeft gekregen. In de drie regionale centra kunnen 1500 van de circa 2000 in gevan genissen gedetineerden worden onder gebracht. De vrijkomende gevangenis ln Zut phen wordt bestemd voor een van de categorieën bijzondere gevangenen die niet ondergebracht kunnen worden in de geprojecteerde regionale centra. N.V.V. VOORZITTER 3ESPRAK LOONPOLITIEK „De regering heeft zelf perspectieven geopend voor grotere verantwoordelijk heid voor de partners ln de bedrijfs takken. Wanneer er derhalve in een bedrijfstak op grond van de aanwijzing ruimte is voor verbetering van arbeids voorwaarden, de werkgevers bereid z\jn die ruimte voor dat doel te besteden en daartoe daadwerkelijk ook overgaan, zal de regering de goedkeuring van een dergelijke verbetering niet kunnen wei geren. Anders plaatst zij de bona fide vakbeweging in een onmogelijke positie, bevordert een chaos op loongeblcd en speelt de extremistische krachten ln de kaart. De regering zal de moed dienen te tonen overeenkomstig de inhoud van de Troonrede vast te houden aan de grondslagen van baar beleid". Dit betoogde de voorzitter van het N.V.V.de heer D. Roemers, gistei'en in een begroetingstoespraak tot de deelne mers aan het driejaarlijkse congres van de Algemene Bedrijfsgroepen Centrale (A.B.C.), dat tot en met morgen in Amsterdam wordt gehouden. Pijprokers in Amerika AUTO-, LEES-, WERK- EN TV-PIJP Een op de drie mannen in Canada rookt pijp; in de Ver. Staten is iedere vierde man pijproker. Het pijproken neemt vooral in Canada nog steeds sterk toe; in het winter-half jaar '58/'59 werden er 1,2 miljoen tabakspijpen gekocht, een getal dat spreekt by een inwonertal van slechts 15,5 miljoen. In Amerika behoort de pijp tot de karakteristiek van de zogenaamde He- man, de echt mannelijke man. Dit gaat soms zover, dat men b\j bepaalde typisch mannelijke kleding maar vast van tevoren een pijp met tabak cadeau doet. Meer nog dan voor de pijprokende Amerikaan, is de behandeling van zijn pijp voor de Canadees een ware ritus. De Canadees beschouwt zijn pijp als een dierbaar kleinood; hy draagt altijd de ingewikkelste instrumenten bij zich voor het onderhoud van zjjn pijpen. Zijn zak mes zal hy namelijk nimmer hiervoor gebruiken. Het is geen wonder, dat er onder deze kenners bij uitstek van de geneugten van de pijp, meer dan 472 clubs zijn waarin het pijproken voor ieder lid ver plicht is. De Canadees streeft ernaar voor elk van zijn pijpen een specifieke bestem ming te hebben. Hij denkt er niet aan zijn televlsiepyp in de auto, tijdens zijn werk of bij het lezen te gebruiken. Zijn speciale .wandelpijp" zal hij hoogstens op de golfbaan gebruiken en zijn party-pipe" geeft hem een jolig cachet, wanneer hij een avondje uit is. In een bekend Canadees boek over etiquette drukte de samenstelster zich aldus uit: „Pijprokers zijn geen zwetsers, maar goede toehoorders. Iedere gast vrouw, die onder haar gasten een groot aantal pijprokerat heeft, is gelukkig te prijzen". Ernstig incident T urkije-Griekenland De Griekse ambassadeur in Ankara heeft opdracht gekregen, „krachtige stap pen te doen" bij de Turkse regering naar aanleiding van een grensincident op dinsdag, toen een Griekse burger werd gedood en twee gewond door een Turkse patrouille, aldus heeft een woordvoerder j van het Griekse ministerie van Buiten- landse Zaken vandaag meegedeeld. Griekse houthakkers zouden aangeval len zijn door een Turkse patrouille op het Griekse deel van het eilandje in de grensrivier de Evros (Maritsa). Dr. Kortenhorst weer kamervoorzitter In de vanmiddag gehouden vergade ring van de Tweede Kamer is voorle zing gedaan van het K.b., waarby dr. L. G. Kortenhorst weer benoemd is tot voorzitter. De heer Kortenhorst aanvaardde zijn functie met het uitspreken van een korte rede, waarin hy een beroep deed op aller medewerking, waarbij ny spe ciaal doelde op de behandeling van de begroting. Voor de schrifteiyke behan deling gaf hy een nieuw procedure in overweging. Ook voor de openbare be handeling ware z.i. een andere methode te volgen. JUBILERENDE GEREF. KERKEN De gereformeerde kerken in het noor den van ons land behoren tot de oud sten van het kerkverband en verschil lende van hen zyn door ds. H. de Cock üe vader van de afscheiding van 1834, geïnstitueerd. Negen van deze kerken vieren in deze weken him 125 jarig be staan. De kerken van Appingedam, Delftzyl en 't Zandt hebben dit jubile um bereids gevierd. In de classis Appingedam, die 18 ker ken omvat, vieren vyf kerken hun 125 Jarig bestaan. Op 25 september zal de kerk van Spyk dit doen en 24 oktober die van Garrelsweer. In de classis Warf- fum bestaan kerken van Uithuizen, Uit- huizermeeden, Roodeschool en Warffum deze week 125 Jaar. 30500 30500 30500 Wij verzoeken onze abon nees in Leiden, die een keer de krant niet ontvangen, vóór 7 uur n.m. (zaterdags tussen 4 en 6 uur) no. 30500 te bellen, waarna ons blad alsnog wordt bezorgd. Voor de buitengemeenten wordt voorzover de agent schappen telefonisch bereik baar zijn, elke klacht onmid dellijk doorgegeven. Bel vooral niet onze in de telefoongids vermelde kan- toomummers voor Admin. of Red., want deze kunnen U niet helpen. 30500 30500 30500 t IN UW HANDEN,MET LEVEN WHMÏim j BEURSOVERZICHT Weer teer vast Amsterdam, 22 september. De internationale waarden waren van middag opnieuw zeer vast tot willig. In Wall Street keerde gisteren het ver trouwen grotendeels terug, hetgeen tot hogere koersen aldaar leidde. Het Dow Jones-gemlddelde voor de industrie- aandelen steeg er circa 6 punten. Voor de Nederlandse hoofdfondsen had New York hernieuwde belangstelling, waar door de koersen van de internationals, gedurende het telefonische avondver- keer van woensdag, snel opliepen. Van zelfsprekend waren de gunstige stem ming in Wall Street en de Vaste koer sen die de Westdultse beurzen vandaag te zien gaven grote stimulans voor het Damrak. Het meeste accent, werd gelegd op de koersstyglng van aandelen Philips en de Hoogovenpapieren. Philips was op 1225 circa 50 punten hoger, zodat dit fonds in twee achtereenvolgende beurs- dagen 120 punten steeg. Hoogovens avanceerde op 880, 30 punten ten opzich te van de voorgaande slotkoers. Unile vers boekten op 820 circa 20 punten koerswinst, Kon. Olies, die in New York 11/4 dollar hoger sloten, verbeterden f3.- op f 127,40. De aandelen noteerden boven pariteit New York. Aku's waren zeer vast op 512, ofwel 20 punten hoger. Het rayonconcern ontving over 1959 van de buitenlandse dochterondernemingen aan dividenden f 15.392.000, tegen f8.590.000 in 1958. West-Duitelend nam de rayonaandelen uit de markt. Tegen het sluiten van de beurs vonden winst- nemingen plaats waardoor een gedeelte van de behaalde koerswinst voor de in ternationale waarden verloren ging. De Scheepvaartaandelen lagen Iets zwakker. In de cultuursector waren cer tificaten Dell opnieuw gevraagd, waar door een vaste tendentie ontstond. Ook Amsterdam Rubber kon een koerswinst boeken. Staatsfondsen rond het slotni- veau van gisteren. In de lokale afdelingen werden me rendeels koerswinsten geregistreerd. WISSELKOERSEN Amsterdam, 22 september Londen 10.61-10.61%; New York 3.76% -3.77%; Montreal 3.86%-3.867/8Parys 76.92%76.07%Brussel 7.55%—7.56; Frankfort 90.39—90.44. Stockholm 73.06- 73.11; Zürlch 87.55-87.60; Milaan 60.71% -60.76%; Kopenhagen 54.86-54.91; Oslo 52.96%-53.01%Wenen 14.57%-14.58% Lissabon 13.21%-13.23 BEURS VAN AMSTERDAM Donderdag 22 september ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned '58 4% 100ft 100%GL Ned '59 4% 100ft 100% Ned. '60-1 4% 100ft 100% Ned. '60 11 4% 100,T* 100% Ned. '59 4% 98% 99 Ned. '53 3% 95% 95% Grootboek obi. 3% 79%GB Ned. '47 3% (3) 94A 94ft Ned. '51 3% 97 97 B Ned. '53 (3%) 941* 94% Ned. '66 3% 941* 94% Ned '48 3% 87% 87% Ned. bel. cert. 3% 87% Ned. '50 3y4 871* 87% Ned. '54 3% 891* 89% Ned. '55 I 3V4 891* 89% Ned. '55-11 3%i 92% 92% Ned '37 3 90% 90% Ned. doll. ln. 47 3 89% 89% Ned. Inv. cert. 3 98ft 98%GL Ned. 62-64 3 99% 99% Indië -37 3 98 Indië '37 A 3 94ft 94ft Ned. grtbk. '46 3 91% Ned. won.b.l '57 6 1091* 109%GB Ned. won .bi. '58 4% 100 100 ft ACTIEVE AANDELEN Cultuurbank 30% 30% Nat. Handelsbank 194% 195 Ned. Handelmy298 300 Amst. Rubber 109% 110% H.V-A148% 147% Senembah 525G.B. 529 AiC.U 492% 500 Berkel's Patent (v.) 357G.B. 374 GB Calvé Delft cert 780G.B. 790 GB Dell My en (Ver.) 172.75 175% Kon Pap v Gelder 325G.B. 328 GB Hoogovens eert850% 869% MUller en Co NB 413G.L. 424% Ned. Kabelfabr. 640G.B. 635 Philips 1171% 1215% Philips pref.316 324 Unilever 801% 809 Wilton Feyenoord 200 201 Biliton 2de r 445 444% Dordtse Olie gew 601 606% Kon Olie (f20 -) 126.70 128 60 idem (50 f. 20.— 124 45 126.35 Holl Amer iyn 146 143 Java China Paket 160 150% K.LM. 103.10 104 Kon Ned Stmv My 188% 186% Kon. Paket My 134% 136 Stoomvaart My Ned 169 172 Nievelt Ooudr eert 142 144% v. Ommeren cert 285%GB 290 GB Kon Rott Lloyd 152G.B. 149 Ned 6cheepv Unie 148% 149 GL NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen A'dam '47 (3%) 3 94% 94% Idem '48 (3%) 94% R'dam '52-1 (4%) 98% ld. ld. -37 I-n (3%) 94% Z.-Holland *56 (4%) 98ft Bankwezen Vorige Slotkoers koers v, heden Bank N. O. *58 (5%) 104% 104% ld. N.WJB ïa 1414) 98 Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 94% 9414 Premieleningen A'dam *58 8 101 101% A'dam '51 12% 86% 86 A'dam '56 I 2% 80 80% A'dam "56 n 2% 89% 89% L A'dam '56 m 2% 89% 89% Eindhoven '64 2% 80% 80% Enschede '54 2% 70 79% Den Haag '52 I 2% 87y4 Idem II 2% 87% R'dam '52 I 2% 89% 86% Idem n 2% 86% 86% Idem '57 2% 98 97 Utrecht '52 2% 92 Z.-Holl. 1957 2% 94% 94% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletinstelllngen Robeco 234 237 Amst. Bank 410 418 HJ3.Ü. eert235 235 Rott. Bank 338 364 Twentsche Bank 305 311 Industrie Ondernemingen Albert Heyn479 479% Borsumy60 65 K N Edinet A-AA 105 idem pref wd 104% Electrolasmy 330 L 360 Kon Ned Grofsm 173 179% Holl Constructie 535 547 Ing bur v Bouwnyv 264 Internatio 157 154 Int. Kunststoff Ind 67 68 Leidse Wolspinnerij 523 515 Rott. Droogdok My 650 853 Slkkens Groep 900 910 Ver. TouwfabrlekeD 330 339 Walvisvaart 109% 110% Wernink's Betonm 159 163 Van WUk en Heringa 122 B 126 Zaalberg 125 128% Spoorwegen Dell 6poorweg My. 5 Amerik fondsen Canadian Pacific R 22% 22% Intern NlckeJ 48% 49% Anaconda 46% 47 Bethlehem Stee) 40% 40% Cities Service 43% 44 General Motors 42 42ft Kcixnecott 70% 56% Republic Steel 65% 56% Shell OU 67 70% Union Pacific 25ft ün. States Steel 74% 74%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5