President Eisenhower begint meer politieke activiteit te ontwikkelen Minister Van Rooy weet alles van Planta-affaire WEERBERICHT Schreeuwerige persconferenties van Kroesjtsjef op een balkon: oubolliggrimmig en grof Kort resumé MOBOETOE TEGEN VERBLIJF VAN GHANESE VN-TROEPEN TOP-VOORDEEL 55,- teuivs Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1960 No. 30158 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E A E van üishoeck Hoofdredacteur J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f750 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21607 (Van onze Amerikaanse correspondent) Nadat Kroesjtsjef dinsdag de Cubaan Fidel Castro achterna had gelopen, verzekerde hij zich gisteren van een nieuw soort publiciteit, n.l. door twee schreeuwerige persconferenties te geven vanaf het balkon van de Sovjetrussische missie aan Park Avenue. Kroesjtsjef, in over hemd, om zoals hijzelf zei zo Amerikaans mogelijk te doen, gaf met hulp van een vertaler antwoord op vele vragen die hem door journa listen werden toegeroepen. Het balkon bevindt zich op de eerste verdieping, doch is nog vrij hoog boven de straat. Zijn antwoorden waren deels oubollig, deels grimmig en meestal grof en niet ter zake dienende. In Washington is men kennelijk tot het inzicht gekomen, dat Eisenhower, zij het op gedistingeerder manier, met Kroesjtsjef moet gaan wedijveren in poli tieke activiteit. Aanvankelijk zou Amerika's president na de rede van vandaag alleen lunchen met vertegenwoordigers van de Zuidameri- kaanse staten (er zijn geen representanten van Cuba en de Domini caanse republiek uitgenodigd). Die lunch gaat door, doch in plaats van daarna naar Washington terug te keren, blijft Eisenhower in New York overnachten. Vandaag en morgen redevoeringen van veel betekenis Na een bericht over plannen om Kroesj tsjef te vermoorden, heeft de politie de Russische delegatie gisteren onder nog scherper toezicht geplaatst. Een hoge Newyorkse politiefunctionaris zei, dat het bericht over de voorgenomen aanslag „mogelijk een rode propagandastreek is om verwarring te zaaien en de politie in diskrediet te brengen". Blue scout tot 26.500 km boog Officieren van de Amerikaanse lucht macht hebben gisteren meegedeeld te.- vreden te zyn over de eerste lancering van een „Blue scout"-raket voor regis treren van atoomontploffingen in de kosmische ruimte. Aangenomen wordt dat de twaalf tot dertien meter lange raket de van tevoren berekende hoogte van 26.500 kilometer heeft bereikt, aldus deelde de leider van de proef, luitenant kolonel Stine, mee. Controle was niet mogelijk omdat de radio van de raket ophield met zenden kort voordat de vierde trap van de ra ket was uitgewerkt. Op die manier zal Eisenhower tijd vinden voor gesprekken met Tito als mede met de leiders van Ghana, Nepal en Libanon. Zoals men ziet zijn Eisen howers attenties zorgvuldig geografisch verdeeld. Wie niet dadelijk voor een ge sprek met de president wordt uitgeno digd, behoeft niet te wanhopen. Eisenho wer is van plan maandag terug te ko men voor meer ontmoetingen. Bovendien is hü voornemens diverse staatslieden uit te nodigen naar Washington of Get tysburg te komen. Gesprekken met Nas ser worden thans algemeen verwacht. Het heeft aanvankelijk niet in de be doeling gelegen, dat Eisenhower zo ac tief zou worden, doch plotseling is Wash ington tot het inzicht gekomen dat per soonlijke diplomatie voor Eisenhower nuttig en nodig kan zijn, nu Kroesjtsjef zich zo actief toont. Kroesjtsjef richtte zich vanaf het bal kon niet alleen tot de pers. Toen school meisjes het gezang „God zegene Ame rika" aanhieven, antwoordde de Rus In Amsterdam Vijftig zieken na eten van gebak (Van onze Amsterdamse correspondent) Bijna vijftig personeelsleden van een grote handelsonderneming te Amster dam zijn het afgelopen weekeinde plotseling ziek geworden, nadat zij zaterdag een feestje in het bedrijf hadden gevierd. Toen zich maandag 12 leden van het kantoorpersoneel ziek meldden en een groot aantal anderen zich allesbehalve fit bleek te voelen, kreeg de directie argwaan ten aanzien van het gebak, dat op het feestje was gepresenteerd. De zieken hadden namelijk allen ge geten \an gebak, dat bestond uit op gerolde cake met slagroom. Men stelde zich toen in verbinding met de afde ling volksgezondheid van de GGD. Het gebak was geleverd door een banket bakker in de binnenstad, die inmiddels ook alarm had geslagen. Hij had het overgebleven gebak aan familieleden en personeel gegeven en ook deze mensen waren ziek geworden. De bak ker heeft toen de Keuringsdienst van Waren gewaarschuwd. Inspecteurs van de Keuringsdienst heb ben een aantal monsters genomen van onder andere restjes slagroom en voor de cake gebruikte eierstruif, die in blikken van 12 kilo van een fabriek was betrokken. Het bacteriologisch onderzoek zal enkele dagen in beslag nemen. Vast staat in ieder geval dat de vergiftigingsver schijnselen niet door gebruik van mar garine kunnen zijn ontstaan. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat hier van paratyfus sprake is. MINDER KOUD De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Enkele opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Overwe gend zwakke wind uit zuidelijke richtin gen. Iets hogere temperaturen overdag (Opgemaakt te 11.15 uur) 23 SEPTEMBER Zon op: 6.27 uur; onder: 18.37 uur. Maan op: 9.08 uur; onder: 19.58 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.34 en 16.54 uur. Laagwater te 0.34 en 12.45 uur. Dit blad bestaat uit 20 pagina's met de eerste regel van de Internatio nale. Met voorbijrijdende demonstranten wisselde hij vriendelijke of dreigende ge baren. Het was een boertige vertoning, die tot gevolg zal hebben dat de komen de dagen veel nieuwsgierigen naar Park Avenue zullen komen. De grote vraag, die allen hier bezig houdt is: zal het tot een ontmoeting ko men tussen Eisenhower en Kroesjtsjef? Op dit moment toont Eisenhower zeker nog geen tekenen tot toenadering. Via neutralen beginnen echter reeds geruch ten door te siepelen, dat Kroesjtsjef wel tot praten bereid is. Of dat waar is of niet, dergelijk nieuws zet Eisenhower onder enige druk. Indien Kroesjtsjef openlijk te kennen geeft de strijdbijl te willen begraven, dan zou de pressie op de Amerikaanse president nog sterker wor den. Met grote belangstelling wacht men thans op de redevoeringen, die Eisenho wer en Kroesjtsjef resp. vandaag en morgen in de Assemblee zullen afsteken. Daarna zal het wellicht duidelijker wor den, wat de ongewone Newyorkse bedrij vigheid zal opleveren. Steeds ongeduldiger Kroesjtsjef, die in New York vrienden in Afrika en Azië tracht te maken, werd gistermiddag in de Algemene Vergade ring van de V.N. steeds ongeduldiger toen hij Afrikaanse staatslieden aan de lopende band De Gaulle hoorde prijzen, de staatsman die zeker niet naar New York zal komen. Kroesjtsjef bleef een uur luisteren naar de verklaringen van de Afrikaanse leiders, van wie sommigen met nadruk zeiden dat zij van geen koude oorlog in Afrika wilden weten, en vertrok daarna met een strak gezicht. Toen hij naar de V.N. ging was hij echter in een stralend humeur. Bij de hoofdingang had hij al pratend en lachend vele handen gedrukt. GEEN BEHOEFTE AAN COMMISSIE Minister Van Rooy heeft geen behoef te aan het instellen van een onpartijdige commissie om verslag uit te brengen over de gebeurtenissen met betrekking tot de Planta-zaak. Uit de verslagen van de onder zijn mi nisterie ressorterende diensten van de Volksgezondheid en van de Keurings dienst van Waren te Rotterdam heeft hij een volledig beeld gekregen van de ge beurtenissen, die plaats hebben gehad, en van de onderzoekingen, welke „met grote voortvarendheid door verschillen de diensten onder de coördinerende lei ding van de directeur-generaal van de Volksgezondheid werden ingesteld". Dit heeft minister Van Rooy aan de vooravond van de interpellatie in de Ka mer meegedeeld in antwoord op de schriftelijke vragen van het Tweede-Ka merlid. de heer De Ruiter (CHU). De bewindsman geeft dan nog eens een kort resumé van de toedracht van de zaak: Tijdens het normale fabricageproces van margarine worden kleine hoeveelhe den naar de raffinaderij teruggevoerd, die - na opnieuw geraffineerrd te zijn - weer als grondstof worden gebruikt. Dit is ook gebeurd tijdens de produktie van Planta-rood, dus tot 22 augustus. Op de ze wijze is tussen 4 en 22 augustus een hoeveelheid van in totaal ongeveer 5 ton Planta-rood teruggegaan naar de raffi naderij, waar deze, vermengd met andere vetten, opnieuw is geraffineerd. Er is dus in dit geval geen sprake van vermenging ipet andere margarinesoorten, terwijl de emulgator slechts in een concentratie van 1/3600-ste van die van Planta-rood in dit mengprodukt aanwezig was. Niet bekend Dit alles was de directeur-generaal van de Volksgezondheid niet bekend, toen hij op 25 augustus voor televisie en radio en nogmaals op 10 september voor de televisie sprak, aangezien de directie van de Unilever N.V. pas een dag daar na op zondag 11 september dus hiervan melding maakte in aanwezig heid van minister Marijnen en minister Van Rooy. De televisie-uitzending van zondagavond 11 september door de di recteur-generaal van de Voedselvoorzie ning had ten doel een korte uiteenzet ting te geven van de maatregelen, welke op 12 september zouden worden uitge voerd, teneinde verschillende margarine- merken uit de handel te nemen. De directeur-generaal van de Volks gezondheid was hierbij op verzoek van minister Van Rooy aanwezig om er de nadruk op te leggen, dat deze maatrege len getroffen werden in het belang van de volksgezondheid. Geen „vuile kuipen' Het antwoord vervolgt: „Overigens heeft de directeur-generaal van de Volksgezondheid in geen van de uitzen dingen over „vuile kuipen" gesproken. Met alle ten dienste staande middelen is ervoor gezorgd, dat de verschillende merken van margarine, afkomstig van Van den Bergh en Jurgens welke ver dacht kunnen zijn niet meer worden verhandeld. Deze margarine wordt te vens in beslag genomen. De moleculaire structuur van de emul gator en een korte beschrijving van de bereidingswijze werd door het hoofd van het Unilever Research Laboratorium aan de directeur-generaal van de Volks gezondheid toegezonden. Deze heeft de gegevens ter beschikking gesteld van hen, die met het wetenschappelijk on derzoek in deze kwestie belast zijn, ter wijl zij ter beschikking staan voor een ieder, die hiervoor uit het oogpunt van wetenschap belangstelling heeft. Tevens werden door middel van de ambassades deze gegevens ter beschikking gesteld van een aantal buitenlandse diensten van de Volksgezondheid. „Natuurzuiver" De heer De Ruiter had ook gevraagd, of de minister niet van mening is, dat, gezien de toevoegingen, het onjuist is margarine te propageren als „natuurzui ver." Waar het overgrote deel van mar garine uit produkten van natuurlijke herkomst bestaat, aldus het antwoord op deze vraag, ziet de minister geen reden tot het ontwerpen van een wettelijke re geling, die in deze en andere gevallen het gebruik van het woord „natuurzui ver" zou verbieden. De minister heeft tegelijkertijd geant woord op de schriftelijke vraae van het Eerste-Kamerlid de heer Querido Koningin Juliana heeft gisteren een bezoek gebracht aan het Juliana Kinderziekenhuis te Den Hqag. De vierjarige Mathijs Koningslow, die deel uitmaakte van een troepje patiënten, dat cowboyliedjes voor haar zong, stapte plotseling reso luut op de Koningin af om haar tas te onderzoeken. (PvdA), of de minister van plan is naar aanleiding van de Planta-zaak het pre ventieve element in de warenwet te ver sterken, zulks los van de uitslag van het justitiële onderzoek. Hierop antwoordt de minister, dat hij overweegt, los van de uitslag van het justitiële onderzoek, of, en zo ja, welke verdere waarborgen, van preventieve zowel als van repressie ve aard, in het stelsel de uitvoering van de warenwet dienen te worden opgeno men, opdat gebeurtenissen als deze zo veel dat mogelijk is worden voorkomen. Het advies van de adviescommissie Wa renwet is terzake reeds gevraagd, aldus de minister. „Ruimte-club" van Westelijke landen (Van onze Londense correspondent) Thorneycroft, de Britse minister van Luchtvaart heeft gisteren in Canberra aangekondigd, dat hij een ruimte-club wil vormen van een aantal Westelijke en gemene best-landen, met als kern Enge land, Australië, Canada en Frank rijk, om gezamenlijk satellieten door het wereldruim te laten wen telen. Voor de Engelsen is het zoals men weet veel te kostbaar om met de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie te wedijveren op ruim- tegebied. Het nieuwe „clubplan" zal naar schat ting 600 miljoen gulden kosten, te ver- Een beeldtijdens de repetities van de musical „My fair lady", waarvan op 1 oktober de Nederlandse pre mière gaat. Wim Sonneveld en Margriet de Groot in een opgewon den scène. delen over vier jaar. Bij elk schot gaat er tienmiljoen gulden in rook op. Maar Engeland, wil het op wetenschappelijk gebied in de toekomst meetellen, kan zich niet de weelde veroorloven met de handen over elkaar te gaan zitten. Er is geen sprake van, dat de Britten en hun clubgenoten, werk dat op het ogenblik in de Verenigde Staten en Rusland wordt ondernomen zal dupliceren. Dit kan gemakkelijk vermeden worden, om- dat het terrein dat braak ligt zo groot is. Wetenschappelijk onderzoek door middel van kunstplaneten is van het hoogste belang voor de verbetering van radio en televisie. Thorneycroft voor spelde, dat over tien jaar de wereld communicatiesystemen storingsvrij via satellieten kunnen wei-ken. En dat dure zeekabels door deze kunnen worden vervangen. Krijgsraad spreekt officier vrij (Van onze Haagse redactie) De Krijgsraad te velde-west te Den Haag heeft gistermiddag een reserve- eerste luitenant uit Heemskerk, die er van verdacht werd uit een jasje van een messbediende een portfeulle met f225,te hebben weggenomen, vrijge sproken. De auditeur-militair had 5 maanden onverwaardelijk geeist. Advertentie Bezwarende brieven in tas van Loemoemba gevonden om hem aan de macht te brengen In een aktentas van Loemoemba is een dossier met documenten ge vonden, waaruit blijkt, dat er een komplot heeft bestaan om de afgezette premier weer aan de macht te brengen, zulks met medewerking van communisten, Guineeërs en president Kwame Nkroemah van Ghana. De Kongolese opperbevelhebber, kolonel Moboetoe, maakte gisteravond in verband hiermede bekend, dat hij de Ver. Naties heeft verzocht de Ghanese en Guinese detachementen van de V.N.-strijdmacht uit Kongo terug te trekken. Kolonel Moboetoe overlegde gisteren aan verschei dene Afrikaanse ambassadeurs bewijzen van dit komplot. Voorts ge lastte hij de uitwijzing van Serge Michel, de perschef van Loemoemba, en van mevr. Andree Blouin, die een invloedrijk adviseur van Loe moemba is. Loemoemba bevond zich gisteren in zijn woning in Leopold- stad. Zijn plan om naar New York te gaan heeft hij kennelijk laten varen, omdat hij niet op tijd een Amerikaans visum kon krijgen. Enige Ghanese militairen zijn als bewakers vervangen door Soedanese sol daten, zodat het huis thans onder gemengd Soedanees-Ghanese bewaking staat. Ujoesjin-toestellen teruggetrokken Kent U de waarde van f55.-? Een reiziger uit Stanleystad heeft gisteren in de Kongolese hoofdstad meegedeeld, dat alle Sovjetrussische technici, alsmede de Russische Iljoesjin- vliegtuigen zijn teruggetrokken. Zoals bekend had de Sovjet-Unie de Ujoesjins aan Kongo uitgeleend. Het kenteken van de „Air Congo" waarmee de toestellen waren voorzien, was haastig overgeschil derd, toen de vliegtuigen vertrokken. De afgelopen vijf dagen hebben de troepen van de Verenigde Naties in de omgeving van Loeloeaburg tweemaal van hun vuurwapens gebruik moeten maken om aanvallen van ongeregelde eenheden af te slaan. De V.N.-troepen hebben geen verliezen geleden, aldus heeft een woord' voerder van de volkerenorganisatie in Leopoldstad meegedeeld. Het eerste incident had plaats toen Liberiaanse troepen een gewapende ben de van de stam der Kanjoka ontdekte die een spoorlijn opbrak. Op een som matie hun werk te staken bedreigden de krijgers de soldaten met kapmessen. Toen zij met brandende pijlen werden beschoten openden de Liberianen het vuur, waarna de krijgers, met achter lating van verliezen, aftrokken. Dinsdag viel een Tunesisch detache ment bij Gandrajika in een hinderlaag van aanhangers van Kalonji. De Tune- siërs moesten van hun vuurwapens gebruikmaken om de aanval af te slaan. Protest bij Tsjombe De secretaris-generaal van de Verenig de Naties, Dag Hammarskjöld, heeft bij de leider van Katanga, Tsjombe, krach tig geprotesteerd tegen de acties die Katangese gendarmes in Loeëna en omliggende streken tegen Baloeba's heb ben ondernomen De Katangese gendar mes „hebben het vuur geopend op de burgerbevolking, een ware mensenjacht ingezet en talrijke Baloeba's gedood". Dit optreden is onvergeeflijk en vormt „een ontoelaatbare schending van de rechten van de mens en de beginselen waarop de Ver. Naties zijn gegrondvest" Een woordvoerder van het ministerie van Binnenlandse Zaken van Katanga ontkende, dat in Loeëna gruwelen zijn begaan. Ten hoogste is sprake van „een krachtige onderdrukking van een be langrijke opstand", aldus de woordvoer der. De regering van Katanga bereidt een rapport voor waarin de beschuldi gingen van de Ver. Naties worden weer legd. U weel precies wat er voor dal bedrag te koop is. Allicht... Maar De Faam verrast u. Een prettige verrassing: voor f 55.- koopt u een vlotte regenjas. Ongelofelijk. Moor dan ook alleen deze week. VAN-DE-WEEK REGENJAS Hoogstraat 1-2 - LEIDEN (Sue/ Uit het Leidsch Dagblad van 22 September 1860: Heden aanvaardde Dr. L. 1 W. E. Rauwenhoff het buitenge- E woon Hoogleeraarsambt in de Theologie aan de Leidsche Hoo- geschool, met het houden eener plegtige redevoering, waarin de E vraag beantivoord werd: Welk moet het leidend beginsel zijn bij de verklaring van de ge- E schiedenis der Christelijke kerkE Een talrijk publiek hoorde met E blijkbaar welgevallen deze door- S wrocht e redevoering aan. TriiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiimimiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiïï

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1