KW 144 „Cornelis Den Duik" maakte proefvaart op de Nieuwe Waterweg Nota „Landbouw en recreatie" bevat adviezen voor de toekomst Openlegging gebieden in N-Guinea zal versneld geschieden Eindelijk eerste bankbiljet van Eric Peugeots losgeld gevonden Zet niet door! Pindakaas Landbouwschap ontving rapport met gemengde gevoelens Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 22 september 1960 Zesde blad no. 30158 Gisteren heeft het nieuwe schip van deKatwijkse rederij C. den Duik, de KW 144 „Cornelis den Duik" een geslaagde proefvaart gemaakt op de Nieuwe Wa terweg, waarna de overdracht van deze nieuwe aanwinst van de Katwijkse vis- tersvloot volgde. Voor de overdracht sprak een der di recteuren van de scheepsbouwwerf „De Industrie" van D. en Joh. Boot, de reder toe. Hij dankte daarbij voor de verleende opdracht en sprak de hoop en verwachting uit dat ook dit schip, het derde op deze werf voor de rederij gebouwd een succesvolle periode tegemoet zal gaan. Vervolgens sprak de heer C. den Duik, die dank zegde voor de prettige samen werking bij de bouw van dit schip on dervonden. Ook de heer J. den Duik sprak zyn voldoening uit over de wyze waarop de bouw is tot stand gekomen. Hierna viel aan mevrouw J. C. den Dulk-Wassenburg de eer te beurt de re- dersvlag in de top van de mast te hij sen, waarbij zij gelijktijdig de vlag van de scheepsbouwwerf streek. Nadat bij Hoek van Holland een aan tal gasten van wal was gestapt is het schip, dat een zeer grote snelheid weet te bereiken, dank zij de 1000 p.k. motor, buitenom naar de thuishaven IJmuiden gevaren, waar het in de namiddag arri veerde. Het schip heeft een lengte over alles van 44.50 meter, een breedte van 7.50 meter en een holte van 4 meter. Het is uitgerust met alle moderne ap paraten die nodig zijn voor een goede visvangst. Ook zijn de modernste naviga- tie-apparaten op het schip aanwezig. Er is accommodatie aan boord voor 17 man. Russen zowaar tegen „inmenging" (in Laos) De Sovjetrussisohe regering heeft gis teren in een door Radio-Moskou uit/ge waden verklaring de V.S. en hun bond genoten in de Zuidoostaziatisohe-Ver dragsorganisatie (ZOAVO) beschuldigd van .grove inmenging" in de binnen landse zaken van Laos door steun te verlenen aan degenen die zich tegen de huidige regering van Prins Soevanna Phoema verzetten. De Sovjetrussische regering waarschuwt de V.S. en de an dere leden van dé ZOAVO voor de „ernstige gevolgen" van deze „schen ding" van de Geneefse overeenkomst van 1954 over Indo-Ohina Koning Sa/vang Vathana van Laos heeft gisteren zijn militaire comman danten in het gehele land opgeroepen voor een bijeenkomst in Loeang Pra- bang, de koninklijke residentie. Volgens regeringskringen zijn o.a. generaal Wan Rattikone, de bevelhebber van de strijd krachten die het gezag van de neutra- listdsche regering van Prins Soevanna Phoema erkennen, en de rechtse revo lutionaire leider, generaal Phoemi No- savan. voor dit vredesoverleg uitgeno digd. Aanleiding tot deze stap was een ge vecht. dat zich dinsdag ten oosten van Vientiane tussen eenheden van de ver deelde strijdkrachten heeft voorgedaan. Volgens generaal Rattikone zijn in dit gerecht drie leden van de revolutio naire strijdkrachten gesneuveld en een onbekend aantal gewond, terwijl er bij de regeringsgetrouwe troepen drie ge wonden vielen. Van Deutsche Partei is niet veel overgebleven (Van onze correspondent in Bonn Dezer dagen zyn de negen afvallige Bondsdagleden van de rechtse Deutsche Partei, die de afgelopen zomer deze par tij hebben verlaten, definitief tot de CDU van Bondskanselier Adenauer toe gelaten en vervolgens opgenomen in de Bondsdagfractie van de CDU. Daardoor is de samenstelling van de Bondsdag •de Tweede Kamer te Bonn) aan het begin van het jaar voor de verkiezingen als volgt geworden. (Totaal aantal zetel: 519): C.D.U. inclusief haar Beierse tak de C.S.U. 288, sociaal democraten 181, liberale F.D.P. 44, Deutsche Partei 6. Tot de D.P.-overlopers behoren de mi nisters Seebohm (Verkeer) en Von Merkatz Bondsraadzaken Slechts de eerste drie partyen hebben, in verband met hun grootte, het recht er in de Bondsdag een eigen fractie op na te houden. De Deutsche Partei met haar zes man zal geen stemmen hebben in de diverse Bondsdagcommissies, waar K hoogstens nog adviserend mag wer ken. Alles lijkt er nu op dat er van de Deutsche Partei, tot voor kort de trouwe coalitie-partner van Adenauers C.D.U. niets meer zal overblijven. Zij verloor Juist dezer dagen haar Zuidduitse tak, de Badische Volkspartei; haar voorzitter Hellwege moest In een sanatorium wor den opgenomen en haar vroegere frac tievoorzitter Schneider ging met een parlementaire delegatie mee naar Tokio in plaats van de opening van het par lementaire jaar in Bonn mee te maken. Franse ministers zien af van salarisverhoging (Van onze Par ij se correspondent) Nadat eergisteren bekend was gemaakt dat de leden van de Franse regering be goten hadden hun maandinkomens met tO procent tot 7400 nieuwe franken, on geveer 5700 gulden, te verhogen, werd dit bericht gisteren door middel van een speciaal communiqué van de premier Michel Debré tegengesproken. De Franse minister zal voorlopig met zijn tracte- toent van ruim 4000 gulden per maand toe moeten zien te komen. In regeringskringen is er niettemin op Bewezen dat de ministers aanzienlijk Hinder verdienen dan ze in twee secto ren van industrie of bankwezen zouden tonnen toucheren. Nu de regering zich tohter moet voorbereiden binnenkort Het eisen om salarisverhoging door de takverenigingen en in het bijzonder van het miljoen eigen staatsambtenaren be kogeld te worden, heeft de premier het blijkbaar raadzamer geacht zijn tegen standers als extra wapen niet een spec taculair ofschoon wat demagogisch te- fenargument in handen te spelen! Volkstuintjes, berm recreatie, hengelsport De subcommissie planologie van het Landbouwschap heeft een nota over „Landbouw en recreatie" opgesteld. Daarin wordt o.a. gezegd, dat een zekere uitbreiding van de oppervlakte volkstuinen waarnaar de vraag wel eens sterk zou kunnen toenemen als gevolg van invoering van de vijfdaagse werkweek gerechtvaardigd lijkt. Bermrecreatie en hengelsport zullen bijzondere aandacht moeten ontvangen. Zij voorzien in de behoeften van zeer velen en leggen daarby slechts beslag op smalle stroken grond. Ten aanzien van de bermrecreatie zal de medewerking van Landbouw. Rijkswaterstaat en Staatsbosbeheer nog belangrijk kunnen worden vergrooi,. Tracé's van in de nabije toekomst aan te leggen wegen zouden zo gekozen kunnen worden, datzij mede dienstbaar worden gemaakt aan de ontsluiting van bij het publiek in de smaak vallende ter reinen. Aan de ontsluiting der oevers var. viswater dienen de oevereigenaren en de beherende instanties zoveel mo gelijk him medewerking te verlenen. Recreatie op niet voor de landbouw geschikte terreinen verlicht de druk op schaarse cultuurgrond. Het is daarom mede een agarisch belang strand en duin en bos en heide zo veel mogelijk voor de recreatie open te stellen en te ontsluiten. Te denken ware aan een boulevard tussen Hoek van Holland en IJmuiden. In het westen zou algemene openstelling van het duingebied van byzondere betekenis zijn. Een al te in tensief gebruik zou kunnen worden tegengegaan door het aanleggen van een aantal attractiepunten, waar de bezoekers zich voor een aanzienlijk gedeelte zullen concentreren. Wat' de recreatie in het agrarisch cultuurlandschap betreft: liet Land bouwschap staat uitdrukkelijk op het standpunt dat verbetering van de struc tuur niet mag worden tegengegaan, maar ziet anderzijds mogelijkheden be paalde verlangens van de recreatie in de ontwikkeling van het agrarische gebied in te passen. Men behoeft slechts te denken aan de fraaie randmeren van de Zuiderzeepolders om te beseffen tot welke prachtige resultaten dit kan leiden. De gedachte van het verkrijgen van bijverdiensten in de vreemdelingen- industrie" door agrariërs lijkt aantrek kelijk. Bij de recreatiezoekenden be staat vooral behoefte aan uitbreiding van de mogelijkheid tot overnachten. Het daartoe treffen van voorzieningen in boerderijen is zeker verantwoord, evenals de exploitatie van kampeer terreinen en zomer-en weekeindhuisjes. Over de landschapsbescherming zegt de nota, dat deze vaak geen andere mogelijkheden van schoonheid en har monie in het landschap ziet dan die, welke zij uit ervaring kent en daarbij de neiging heeft te vergeten, dat vrij wel alle Nederlandse landschappen door mensenhanden werden geman!-t. met de bedoeling de grondslag te zijn van het bestaan van agrariërs. Ook de Gehele binnenland spoedig onder controle (Speciale berichtgeving) De openlegging van de nog niet onder bestuur gebrachte gebieden op Ned. Nieuw-Guinea zal in versneld tempo worden aangevat, zo schrijft minister Toxo- peus van Binnenlandse Zaken in zijn Memorie van Toelichting. Het streven is erop gericht om binnen vier jaren, gerekend van 1 januari 1961 af, het gehele binnenland onder daadwerkelijke bestuurscontrole te brengen. Naast de bestuurs- uitbreiding wordt in de reeds langer onder bestuur staande of recentelijk onder bestuur gebrachte gebieden voortgegaan met de intensivering van bestuurszorg en betoogt: alfes gaat goed, maar als ik win 1 welvaartsbevordering. Naarmate opgeleide krachten beschikbaar komen, worden zal het nog beter gaan"; Kennedy daar- Papoea's ingeschakeld bij de uitvoering van de overheidstaak. Daarbij vindt een entegen zegt: „Alles gaat heel slecht, I praktische scholing plaats, die erop gericht is hen daadwerkelijke verantwoorde- maar als ik win komt er een ommekeer inkheid te leren dragen, ten goede". Nixons optimisme ligt de Amerikanen vanzelfsprekend wel (Van onze Amerikaanse correspondent) Nu de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, dank zfj Kroesjtsjefs bezoek, zoveel publiciteit in Amerika heeft verkregen, raakt het verkiezings- nieuws daardoor tijdelijk wat in een hoek. Maar de twee rivalen Nixon en Kennedy gaan door om in hoog tempo kris-kras het land over te vliegen en dag in dag uit speeches te houden. Die speeches tonen een interessant verschil, dat men heel summier aldus kan weergeven: Nixon, de republikein. Nixon probeert te profiteren van Eisenhowers populariteit, die nog altyd groot is bij de massa. Weliswaar zijn de meeste scherpzinnige beroepswaarne mers ervan overtuigd, dat er veel is, dat slecht gaat in Amerika en dat met name de relatieve kracht ten aanzien van de Sovjet-Unie zorg baart, maar de massa blijft graag geloven, dat alles in orde is Voorts verklaart de bewindsman, dat de ervaringen, opgedaan bij het ryst- proefproject in Zuid-Nieuw-Guinea van dien aard zijn. dat aangenomen mag worden dat bepaalde arealen langs de zuidkust zich goed lenen voor de ge mechaniseerde natte rijstbouw. Door een drietal ingenieursbureaus is een volledig project voor een zodanig en dat „vader Ike" het best weet wat,bedrijf uitgewerkt, zodat op korte ter zijn land behoeft. Materieel gaat het inderdaad de mees- mijn een beslissing zal kunnen worden genomen over de uitvoering, waarbij te Amerikanen nog heel goed en het uiteraard ook het rentabiliteitsvraag publiek hoort het liefst dat er geen i stuk aan de orde zal komen, vuiltje aan de lucht is. Nixon maakt t De indiening van een ontwerp van daardoor een kans de Amerikanen het wet, houdende de machtiging tot het meest te bekoren. Dit is het land van de sluiten van een overeenkomst voor de brede voldane glimlach. Nixon en Ken nedy hebben daar beiden de tanden voor. exploratie en exploitatie van de nikkel en kobaltvoorkoniens van Ned. Nieuw maar de opgewektheid past het best bij Guinea, is voorts binnenkort te ver- Nixons campagne-tactiek. Er zijn na tuurlijk vele andere factoren, die invloed hebben op een overwinning, maar boven genoemd facet werkt ten gunste van Nixon. wachten. In sociaal opzicht vormt, zo zegt de minister vervolgens, in sommige streken de trek naar de stedelijke centra een bijzonder probleem. Door het entameren Postdirectrice van Roissy vergeleek elke avond nummers ingekomen bankbiljetten Geen illusie over snelle ontmaskering De Franse politie heeft na 160 dagen eindelyk het eerste bankbiljet in handen gekregen dat deel uitmaakte van het miljoenenpakket dat de autofabrikant Robert Peugeot in april jl. de kidnappers overhandigde om zo zyn vierjarig zoon tje Eric weer los te krijgen. Nadat sinds ruim vijf maanden het onderzoek prak tisch pas op de plaats had gemaakt, heeft hoofdinspecteur Pierangeli nu ten minste weer een draad in handen ge kregen waardoor hij heel misschien de kinderrovers zelfs nog eens op het spoor zou kunnen komen. Overdreven opti mistisch is echter ook de Franse politie evenmin gestemd. Intussen heeft de moeite, die een brave postdirectrice in het dorpje Roissy zich elke avond getroostte, door samen met haar zoon alle biljetten die waren binnengekomen aan de hand van de politielijst te controleren, nu toch een eerste tenminste symbolische beloning ontvangen. Het was voor haar, zo ver telde de brave vrouw, bijna een gezel schapsspelletje geworden. Een erg een tonig spelletje overigens, want 164 avonden achtereen hadden die duizen- j den biljetten dus alleen maar nieten opgeleverd! Dinsdagavond hadden mevr. jetten in haar kas, die sinds 23 augustus waren binnengekomen. Hoofdinspecteur Pierangeli, die intussen ook nog een tiental rechercheurs naar het dorpje heeft laten komen, schijnt zich weinig illusies te maken over een zeer spoedige ontmaskering van de kidnappers. Hij rekent, dat te beginnen met alle klan ten van de krantenwinkel, er een hon derdduizend personen zullen moeten worden ondervraagd alvorens men de gangen van het Peugeot-biljet zal heb ben achterhaald tot het punt waar de kindefrover het had uitgegeven. Nu het eerste biljet is gesignaleerd veronderstelt de politie, dat er wel meer in circulatie zullen zijn gebracht. Het publiek is daarom opnieuw opgewekt alle biljetten van 50 en 100 nieuwe franken met de cijfers van de politielijsten te vergelijken. In elk geval ligt hier de enige weg waarlangs misschien ooit nog eens enig licht in de duisternis van deze sensationele kinderroof gebracht zou kunnen worden. Advertentie van ontwikkelingsprojecten op het plat teland enerzijds en het opleggen van beperkingen aan het verblijf in stede lijke centra anderzijds, tracht de over heid het euvel zoveel mogelijk te beper ken Overigens wordt er naar gestreefd de sociale omstandigheden van de stads bevolking zo gunstig mogelijk te maken Door de bouw van goede woningen, de stichting van sociale centra, het houden van ontwikkelingscursussen en de vor ming van wijkraden wordt het ontstaan van een ontworteld stedelijk proletariaat tegengegaan. Pool verzekert de reactor te Petten De Nederlandse .Pool voor de Ver zekering van Atoom risico's", waaraan hondervijftig in Nederland werkende ver zekeringsmaatschappijen deelnemen, heeft met het Reactor Centrum Neder land overeenstemming bereikt over de verzekering van de lage-flux kernreac tor in Petten, welke zeer binnenkort in werking zal worden gesteld. Dit is de eerste kern-reactor in Nederland, welke door de in Juli in het leven geroepen Nederlandse „atoom-pool" wordt verze kerd. De verzekerde som ter dekking van de aansprakelijkheid van de reactor exploitant voor schaden, welke aan der den zouden kunnen worden toegebracht, Is vastgesteld op tien miljoen gulden. De verzekerde som voor eventuele scha den, toegebracht aan het reactorcom plex zelf, bedraagt 26 miljoen gulden. De verzekering van de kern-reactor in Petten geschiedt in samenwerking met de buitenlandse verzekeringspools. Mensa duurder Het streven der regering om de sub sidies in de consumptieve sector gelei delijk te beëindigen is een van de facto ren geweest, die tot de prijsverhoging der studentenmaaltijden geleid hebben, zo heeft dem inister van O., K en W. onder meer geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Vermeer (P. v. d. A.). De tweede factor is de mening van de minister, dat aan de uitgaven voor investeringskosten, met name van bouw of verbouw en van keukenoutillage, voor rang behoort te worden verleend boven het subsidie op de te verstrekken maal tijden. Door de prijsstijgingen en de stijging der lonen ln de laatste Jaren is voor de studenteneettafels een verhoging van de sedert 1956 op f 1.50 gehandhaafde ge middelde kostprijs per maaltijd tot f 1.60 noodzakelijk gebleken. Bij een ongewij- agrariërs gaan evenwel niet steeds vrij- die dag waren geind. Bij het nummer griep zet niet door bij tijdig gebruik van de veelzijdig samengestelde Cellier en haar 14-jarige zoon weer; Sonaplrin(Mijnhardt)Koker90enó0ct trouw hun plaatsen, ieder aan een zijde van de tafel ingenomen, Geduldig had de jongen, alsof hij zijn jaartallen op zei, alle cijfers gelezen van de stapels bankbiljetten die op het postkantoor zigd subsidie van f 0.40 per maaltijd Een opkomende pijn, gevatte kou of j betekent dit een verhoging van de maxi- nakr..;k 1 mumverkoopprijs van f 1.10 tot f 1.20 per maaltijd. Deze verhoging zal met ingang van 1 oktober kunnen worden toegepast. Wanneer met ingang van 1 uit. Sommige van hen streven naar een landschapsvorm, die te zeer gericht is op produktief gebruik. anuaijaApv Decentralisatie blijft richtsnoer De .nin. van Binnenlandse Zaken, mr. Toxopeus zegt in de begroting van zyn departement, dat het beginsel van de decentralisatie richtsnoer blijft voor zijn beleid. Zyn streven is er bij voortduring op gericht, te voor komen .dat het werkterrein van pro vinciale- en gemeentebesturen onno dig wordt beperkt en te bevorderen, dat deze besturen bij de uitvoering der onderworpen Rijks-regelingen, zo veel mogelijk worden ingeschakeld en dat hun daarby een zo groot moge lijke zelfstandigheid wordt gelaten. De werkzaamheden van de commis sie ter voorbereiding van een rapport over de algemene aspecten van het decentralisatievraagstuk naderen haar voltooiing. De minister verwacht dat dit rapport hem in het thans aange vangen zitingsjaar kan worden aan geboden. Uitbreiding gemeentelijk belastinggebied Er dient naar te worden gestreefd, zo herinnert de minister van Binnenland se Zaken er aan. dat het gemeentelijke belastinggebied uitgebreid wordt met een bedrag van 150 175 miljoen per jaar. Uit de mogelijkheden daartoe, welke bij de onderzoekingen naar voren zijn ge komen en waarbij mede het voorstel van de commissie-Oud betreffende een woonplaatsbelasting is betrokken, heb ben de minister en zijn ambtgenoot van Financiën nog géén keuze kunnen doen. Het ligt echter in hun voornemen te bevorderen, dat zo spoedig als dit mo gelijk is een voorstel wordt ingediend om het gemeentelijk belastinggebied (op een derhalve alsnog te bepalen wijze) uit te breiden. W-2787879 slaakte zyn moeder een gil. Het correspondeerde met een der hon derden cijfers van de biljetten van het losgeld die de politie op lange lijsten in april alle postkantoren had toegezon den. De volgende morgan arriveerde hoofdinspecteur Pierangeli persoonlijk uit Parijs al in het gehuchtje. De post directrice kon zich nog wel herinneren, dat het biljet door de eigenares van de krantenwinkel was gestort om op haar girorekening te worden geboekt. Maar de krantenvrouw kon zich daarentegen al met geen mogelijkheid meer herinne ren van wie zij dat biljet van 100 nieuwe franken had gekregen. Ze had 16 bil- Het vergunningenstelsel in de sierteelt Oplossing gevraagd van aantal problemen (Van onze Haagse correspondent). Het bestuur van het Landbouwschap heeft in zijn gistermiddag gehouden vergadering het rapport van de hoofd afdeling siergewassen van het land bouwschap een tikje aarzelend be handeld. Enerzijds bracht men wel veel waar dering voor deze uiteenzetting van het stelsel van teeltvergunningen in de bloembollencultuur en in de bloe misterij op, maar aan de andere kant aarzelde men om de conclusies tot de zijne te maken. De heer P. Hoogerland van de Alge mene Nederlandse Agrarische Bedrijfs- bond (A.NA.B.) wees er trouwens op, dat er van conclusies nauwelijks ge sproken kon worden, het rapport mondt veeleer uit ln een samenvatting van de feitelijke situatie. De heer B. W. Bies heuvel (Christelijke Boeren- en Tuin- dersbond) vond dat kennelijk te weinig. Hij wenste dat de hoofdafdeling sierge wassen verder gaat dan het constateren van problemen en moeilijkheden, maar daar ook een oplossing voor tracht te vinden. De voorzitter van de hoofdaf deling, jihr. dr. O. F A. H. van Nispen tot Pannerden, kon die wens niet alleen onderschrijven, maar tevens de oppo nenten verzekeren, dat in die richting verder wordt gestudeerd. Hij beschouw de het rapport als een nuttige samen vattende beschouwing over een zaak waar dikwijls bijzonder ondeskundig over wordt gesproken Men besloot na enig heen en weer praten het rapport wel te behan delen, doch de bestuursleden de vrijheid te laten een en ander nog eens in eigen kring te overwegen. Bij de afzonderlijke behandeling der concl-usiies vroeg de heer D. Tiggelaar (ANAB) of de uitbreiding van de bol lenteelt in het buitenland toch niet in de hand werd gewerkt door een te krap houden van de eigen teeltvergunningen. Jhr. Van Nispen antwoordde, dat onder indruk van de kortstondige recessie van 1958 men het inderdaad niet had aan gedurfd het areaal noemenswaard uit te breiden, maar dat men kort geleden tot een uitbreiding met tien procent heeft besloten, zodat men hoopt de achterstand spoedig te hebben inge haald. Dezelfde spreker wilde ook wel eens worden ingelicht over de bedragen, waartegen teeltrecht wordt veihandeld. Volgens jhr. Van Nispen wordt in dat opeacht vaak schromelijk overdreven, maar concrete cijfers kon hij niet ge ven. De heer Hoogerland (eveneens A.NA.B.) wilde daarop de handel in teeltrecht uitgebannen zien, met name de tussenhandel door niet-producenten. Hij kreeg ten antwoord, dat de zaken zo eenvoudig niet liggen en dat de han del in teeltvergunningen juist ertoe bij draagt. datt het bollenvak niet ver start. De heer Mertens (Katholieke Nederlandse Boeren- en tulndersbond) bleek op die doorstroming in de bloem bollencultuur niet erg gerust. Vermel den wij tenslotte, dat een andere des kundige uit de bollenstreek, de heer C. J. van der Ploeg (St. Deus Dedit). er tegen waarschuwde dat een soepeler hantering van het teeltvergunningen- beleid niet zou mogen leiden tot een stormachtige ontwikkeling waardoor de gegroeide economisohe en sociale struc tuur van de kernstreken van de bloem bollenteelt zou worden verstoord. Nu weer in Londen een havenstaking (Van onze Londense correspondent) Het einde is aangekondigd van de wilde zeeliedenstaking in England, welke zeven weken heeft geduurd, hoewel slechts een kern van de stakers het al die tijd heeft volgehouden. Weliswaar hebben de stakende zeelieden technische voorwaarden gesteld voor het eindigen van het conflict, maar aangenomen wordt dat dit nu tenminste, wat Liver pool betreft, dat het centrum van de staking was, maandag a s. uit de weg zal zijn geruimd. Een kleine groep zee lieden in andere plaatsen, met name Manchester, en de enkelingen die in Londen staakten, weigerden het voorstel tot opheffing van de staking goed te keuren. De economische schade van de staking wordt op 100 miljoen gulden ge schat. Het gevolg van deze wilde sta king zal waarschijnlijk zyn, dat de ver ouderde stakingswetgeving voor zeelie den, welke uit 1894 Stamt, zal worden herzien. De leider van de wilde staking is als gevolg van deze strafwet een maand geleden de gevangenis ingegaan. Thans wordt echter alle aandacht op geëist door de stakende havenarbeiders in Londen. Woensdag stonden er 15.000 man leeg aan de kant. Het werk op 138 schepen lag stil. Slechts 42 schepen werden gelost of geladen. Duizenden tonnen vlees en andere levensmiddelen waaronder aan bederf onderhevige, wach ten op lossing, terwyl exportgoederen zich in de pakhuizen en langs de kaden opstapelen. Een triest beeld dat helaas al te vaak in Londen terugkeert. POLITIEKE DELINQUENTEN OP 1 JULI 1961 VRIJ Op één uitzondering na Op 1 juli van het volgende jaar zullen, op hoogstens één uitzondering na, alle Nederlandse politieke delinquenten in vrijheid zyn. Over de Duitsers is nog geen beslissing genomen. Van de Neder landse politieke delinquenten, die 15 jaar na de oorlog nog gevangen zitten, zyn er 23 ondergebracht in de strafgevange nis in Hoorn, 2 zitten in Breda van wie één met de veroordeling levenslang, zonder dat het vonnis is veranderd door een op jaren stelling. In de gevangenis in Hoorn worden de politieke delinquenten 7 maanden voor de datum van hun voorwaardelijke in vrijheidstelling, in open afdeling ge plaatst. Die afdeling, de Brug, geheten, is bestemd om hen voor te bereiden op hun terugkeer in de maatschappij. De 8 delinquenten uit deze afdeling hebben een tamelijk grote vryheid, aldus de heer L. P. Bunt, directeur van de ge vangenis. Ze werken overdag in Hoorn, Zaandam of Amsterdam, mogen zondags een paar uur zonder geleide in Hoorn wandelen en krijgen 3 x verlof een weekeinde thuis door te brengen. september 1961 het subsidie tot f 0.30 per maaltijd teruggebracht wordt, zal de prijs per maaltijd f 1.30 bedragen. PUBLICIST ZWART BLIJFT IN VOORARREST De Amstelveense drukker-publicist J. Zwart komt vrijdag a.s. niet in vrijheid, maar blijft in voorarrest. Het gerechts hof te Amsterdam heeft n.l. gistermiddag in hoger beroep conform de vordering van de procureur-generaal de tweede verlenging van het voorarrest met 30 dagen toegewezen, nadat vorige week de rechtbank het verzoek daartoe van de officier van Justitie had afgewezen. Daarvan was de officier in appél gegaan bij het Hof. Zwart, die al 60 dagen in voorarrest heeft gezeten, werd op 16 Juli J.l. gearresteerd onder verdenking medewerking te hebben verleend aan het vervaardigen van valse identiteits bewijzen voor de Algerijnse opstande lingenorganisatie F.L.N. Stichting Klinisch H.O. De decaan van de nevenfaculteit der Stichting Klinisch Hogeronderwijs, prof dr. H. J. Flieringa. heeft gistermiddag in de aula van de Nederlandse Eco nomische Hoogeschool te Rotterdam in een openbare vergadering verslag uit gebracht van de lotgevallen van de stichting in het afgelopen studiejaar. Het aantal nieuw ingeschreven was slechts 47, hetgeen op zichzelf volgens spr. niet de minste zorg baart. Beschouwt men dit aantal in relatie tot het ver minderde aantal afgelegde doctoraal examens aan de Universiteiten in Lei den en Utrecht dan is het daarvan naar Rotterdam afgevloeide percentage niet onbevredigend te achten, vooral niet wanneer men denkt aan de Invloed van de recent in Amsterdam en Nij megen gestichte opleidinginstituten. Het aantal bij het klinisch hoger on derwijs tot arts bevorderden gedurende de tien jaar van het bestaan der stich ting is op 790 gekomen. Er zijn voor drachten ingediend voor de benoeming van buitengewone hoogleraren in de oto-rhinolaryngology en in de neuro logie en het lijkt niet buitensporig op timistisch te veronderstellen, dat binnen zeer korte tijd deze benoemingen tege moet kunnen worden gezien. Warga Negara's en AOW Het Eerste-Kamerlid de heer De Vos van Steenwyk (V.V.D.) heeft de minis ter van Sociale Zaken en Volksgezond heid schriftelijk gevraagd of hij bereid is maatregelen te nemen zodat aan be jaarde „Warga Negara's" A.O.W.-pen- sioen kan worden toegekend. Aan de hand van een concreet geval concludeert de vragensteller, dat de War ga Negara's, die om politieke redenen naar Nederland komen en met het oog op hun leeftijd op een A.O.W. pensioen aanspraak zouden kunnen maken, in een ongunstige positie verkeren in vergelij king met andere vluchtelingen. Hij vraagt of de minister ook niet van me ning is. dat het aanbeveling verdient deze onbillijkheid op te heffen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 17