Eerste herfststorm veroorzaakte vooral in Zeeland grote schade Symfonie-orkest van Leningrad twee en drie oktober in ons land PEKING ZWIJGT OVER REIS VAN KROESJTSJEF NAAR VS Zwaardemaker Europese adel was bijeen voor prinselijk huwelijk in Biidingen PLEIDOOI VOOR DE TRAM SNELyERF 500 Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 22 september 1960 Derde blad no. 30158 Vele strandhuisjes weggevaagd 4A V ,vX' Perenoogst voor de helft verloren! (Van onze Zeeuwse correspondent) De eerste herfststorm, die gisteren over Nederland joeg, heeft vooral in Zeeland grote schade aangericht. Het gat m de Vlissingse boulevard ver breding werd in de loop van gisteren nog een flink stuk groter. Meer dan vijf tig vrachtauto's zijn de gehele dag in de weer geweest om per uur 270 ton stenen in het gapende gat te storten. Toen 's middags 't water te hoog werd en de auto's niet meer over de glooiing konden rijden, werden de stenen eenvoudig over de boulevardmuur in de diepte gestort. Voor vele strandhuisbezitters heeft de 6torm ook een plotseling einde gemaakt aan het gelukkig bezit van een huisje. Niet minder dan honderd van deze kleine houten woninkjes werden door het hoge water van het strand gesleurd. Van het merendeel van deze huisjes is evenals van het huisraad eenvoudig niets meer terug te vinden. Uit Haam stede werd gisteravond duinafslag van drie tot zes meter gemeld. Hachelijk avontuur Zierikzee beleefde een hachelijk avon tuur, toen gisteravond bleek, dat de elektriciteit uitgevallen was en dat daardoor de keersluis niet gesloten kon worden. Daar er een hoge waterstand verwacht werd en alle inwoners van het havenstadje sinds het gereedkomen van de sluis hun „vloedplanken" hadden op geruimd waren vele Zierikzeeërs angstig geworden. Gelukkig bleek op het laatste moment, dat de sluis ook zij het met veel moeite met mankracht dichtge draaid kon worden, zodat er geen onge lukken gebeurden. Grote schade werd wel aangericht* aan de nieuwe keersluis in de dam door de Zandkreek. Deze sluis zal straks wan neer het Veeregat eenmaal afgesloten is geen hogere waterstand dan 2.70 NAP te verwerken krijgen. Daar de dam door het Veeregat echter nog niet dicht is, maar de sluis wel op deze lage waterstand werd gebouwd lie pen de kelders met de daarin opgestelde motoren vlot vol omdat het water een hoogte bereikte van... 3.50 -f NAP. De brug en de sluisdeuren kunnen nu heen noch weer en de scheepvaart kan dus geen gebruik van de sluis meer ma ken. Eerst zullen de motoren nu gere pareerd moeten worden. De oogsten De perenoogst op Zuid-Bevel and is door de storm voor 50 pet. verloren ge gaan. wat zoals men begrijpt een ernstige schadepost betekent voor de kwekers. De appels hielden zich buiten verwachting goed en de bramen oogst, Spoedig Berlijnse Bondsdagzitting (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse politieke partijen heb ben zich in de Bondsdagcommissie-ver gaderingen in Bonn uitgesproken voor het houden op korte termijn van een Bondsdagzitting in West-Berlijn. De be slissing in deze ligt bij Gerstenmaier, de voorzitter van de Bondsdag (Tweede Kamer te Bonn) die dezer dagen, na nieuw overleg met de diverse fracties, een besluit zal nemen. In het bijzonder de drie grote par tijen in Bonn de C.D.U. van Bonds kanselier Adenauer en de beide opposi tie-partijen, de S.P.D. en de P.D.P. hebben zich principieel uitgesproken voor het houden van een Bondsdagzit ting in deze herfst te West-Berlijn, ge lijk de afgelopen jaren steeds is ge schied. Van Russische en Oostduitse kant heeft men gedreigd een dergelijke ver gadering te zullen beantwoorden met het sluiten van een apart Russisch- Oostduits vredesverdrag met alle moge lijke gevolgen van dien betreffende Oostduitse controle op alle toegangs wegen van West-Duitsland naar West- Berlijn. Van Amerikaanse en Franse zijde heeft men inmiddels laten blijken dat een Berlijnse Bondsdagvergadering zo spoedig mogelijk dient plaats te vinden teneinde duidelijke te laten merken dat men van Westelijke kant niet wenst te capituleren voor welke communistische druk ook, speciaal de druk die de Oost duitse communistische regering de laatste tijd in Berlijn op West-Duitsland uit oefent. De boulevard in Vlissingen heeft danig te lijden gehad van de zware zee. De nieuwe asfaltdijk is ge deeltelijk verzakt, waardoor een gat ontstond van ruim 20 bij 30 meter. Gisteren is men met het herstel be gonnen. die toch al min of meer ten einde liep, is nu wel abrupt afgelopen. Ondanks het feit, dat de windkracht niet hoger is geweest dan 7 werden vele bomen ontworteld, waaronder ih Mid delburg zelfs en paar zeer grote en oude. Adenauer verre van kieskeurig bij het „kiezen" van tv-raad (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse Bondskanselier Ade nauer is fris en monter uit zijn Noord italiaans vakantieoord in Bonn terug gekeerd, waar hij, alsof hij een wereld reis achter de rug had, door niet minder dan vijf ministers op liet vliegveld werd ontvangen! De 84-jarige kanselier noemde de wereldtoestand bijzonder ernstig. Overigens zullen zijn eerste werkzaamheden zuiver binnenlandse aangelegenheden betreffen. Op zijn programma staat de „verkiezing" van de leden van de raad van beheer van de door de regering beheerste maatschappij Deutschland Fernseh G.m.bH., welke met ingang van 1 januari a.s. het tweede televisie-programma zal beheren. Tot ieders verbazing heeft de sluwe kanselier deze raad op nogal huiselijke manier samengesteld. Er hebben name lijk mannen en vrouwen zitting in, die van televisie-problemen bepaald niet veel verstand kunnen hebben. Het. gaat hier o.m. om Adenauers lijfarts prof. Martini, om zijn Rhöndorfer buurvrouw mevr. Schliiter, om de volkomen onbe kende huisvrouw mevr. Nolde en om en kele min of meer bekende CDU-leden. Alles wijst erop dat de kanselier enkele vrienden en kennissen in de gezellige kring heeft verenigd, waarbij in het ge heel niet gelet is op publicistische kwali teiten. Adenauer zal deze raad, die nota bene de leiding van de belangrijke maatschap pij moet benoemen, officieel „kiezen", maar daar hij de enige vennoot is van bovengenoemde „Deutschland Fernseh", komt het kiezen neer op benoemen. Alles duidt erop dat Adenauer de raad van beheer zwak heeft willen houden, ten einde de regeringsinvloed op het tweede Als het besteder Sovjet-Unie beschouwd Het symfonie-orkest van Leningrad, dat als onderdeel van een uitgebreide Europese tournee op zondag 2 oktober in het Concertgebouw te Amsterdam en op maandag 3 oktober in het ge bouw van K. en W. te Den Haag op treedt, zal tijdens zijn verblijf in ons land logeren in het Kurhaus te Sche- veningen. Een klein contingent van het 125 personen tellende ensemble is ondergebracht in het Europa-hotel al daar. Geschiedenis In zijn vaderland wordt het orkest van Leningrad als het beste orkest van de Sovjet-Unie beschouwd. Het ensem ble kan bogen op de geschiedenis van een twintigtal jaren, geschreven onder leiding van zijn vaste eerste dirigent Jewgeixi Mravinski, die de gehele tour nee meemaakt en die ook het concert in Den Haag zal leiden. Sinds Mra vinski het ensemble in 1938 onder zijn hoede nam heeft het een internatio nale faam verkregen, die het ver boven zijn betekenis van vroegere dagen uit heft. Zijn levendige grammofoon on- namen-produktie is één van de bewij zen daarvoor. De roep van het om st is mede gebaseerd op een uitzonderlijk groot repertoire, dat eveneens van internationale strekking is. Naast het kernrepertoire van de Russiche mees ters vinden de Duitse barok, klassiek programma maar zo groot mogelijk te houden, hetgeen met het oog op de aan staande verkiezingscampagne zeker van groot belang is Bij een mislukking lanceert Rood-China mogelijk ideologische aanval op Kremlin Mao en Tsjoe zijn en romantiek, de Franse impressionis ten en de vertegenwoordigers van de nationale scholen van de 19de eeuw een ruime plaats in zijn bibliotheek. Tenslotte omvat dit repertoire ook het werk van de eigentijdse niet-Russische componistenStrawinski, Honegger, Barber, Britten e. a. zijn er mede ver tegenwoordigd. In het orkest zijn vele leden, die er reeds meer dan 20 jaar zitting in hebben. Nieuwe musici worden regel matig gekozen uit de beste mededingers in daartoe over het gehele territoir van da Sovjet-Unie georganiseerde concour sen en speciaal gedurende de laatste jaren zijn vele nieuwe, jonge musici tot het ensemble toegetreden. Wat het spelen zal Tijdens de huidige Europese tournee worden uitsluitend Russische werken uitgevoerd. Het Amsterdamse program ma bestaat uit vertolkingen van de 4de symfonie en van „Francesca da Rimini' 'van Tsjaikofski, alsmede van een fragment uit Prokofiefs ballet „Romeo en Julia". Dit programma wordt gedirigeerd door Guennedy Roj- destvenski, tweede dirigent van het orkest en tevens eerste dirigent van het Moskouse Bolshoi Theater. In Den Haag worden de 5de symfonie van Sjostakowitsj en de 5de symfonie van Tsjaikofski ten gehoi-e gebracht, zoals gezegd, onder leiding van Jewgeni Mravinski. Het orkest, dat optrad tij dens het Edinburg-festival en dat thans grote bijval in Londen oogst, komt naar Nederland in aansluiting op een vier tal concerten in het Parijsc .Palais j de Chaillot". Na het bezoek aan ons land leidt de tournee naar België, Oost- en Zuid-P'rankrijk, Italië, Zwit- seiland ,Zuid-Duitsland en Wenen. Begin november keert men naar Leningrad terug. Kies voor het zeifde geld Zwaardemaker jam Vijftig jaar bioscoop in de „bocht" van de Nieuwendijk In de filmweek van 23 tot en met 29 september a.s. zal het vijftigjarig be staan van een van de oudste nog be staande bioscopen in ons land, de „Ci nema Parisien" in de bocht van de Nieu wendijk te Amsterdam, met een bijzon der filmprogramma worden gevierd. Door een vijftiental vooraanstaande filmcritici en filmdeskundigen zijn zeven films uitgekozen, die elk een dag zullen draaien: „La grande illusion", „De dood van een wielrijder", „Het verborgen leven van Walter Mitty", „Wij allen zijn moordenaars", „Grazige weiden", „On the waterfront" en „Het loon van de angst". Tevens zal elke ochtend de film „Op hoop van zegen" (mevrouw Esther de Boer-van Rijk in de hoofdrol) worden vertoond. De feestweek wordt op 22 september geopend met twee avondvoorstellingen van zeer oude films uit de collecties Jean Desmet de oprichter van de bioscoop. De opbrengst is bestemd voor het Koningin Wilhelmina Fonds ten bate van de kankerbestrijding. oneens met Moskou Radio-Peking en het persbureau „Nieuw-China" hebben tot dusver met geen enkel woord gerept over de aanwezigheid van de Russische premier in New York. Vanaf de dag waarop Kroesjtsjef meedeelde zelf de Russische delegatie in de Algemene Vergadering te zullen leiden heeft het regime van Peking de gehele kwestie volkomen gene geerd en dit houdt volgens zeer gezaghebbende waarnemers in, dat communistisch-China het in het ge heel niet eens is met het Kremlin. Zelfs acht men het niet uitgesloten dat Tsjoe En Lai en Mao Tse Toeng 'n geforceerd: communistisch-China zal mocht blijken dat Kroesjtsjefs reis zich wellicht geheel van de Sovjet-Unie naar de Verenigde Naties een misluk- [willen losmaken, in ideologisch zowel als mislukking voorgehouden als een bewijs dat de Sovjetrussische theorie van het vreedzaam samenbestaan tot een fiasco moet leiden. Men gelooft dat het regime van Peking zich zonder meer tegen Kroesjtsjefs plannen heeft uitgesproken en dat de aanwezigheid van de stromannen uit Oost-Europa beschouwd moet worden als een poging van de Russische premier om Mao en Tsjoe alsnog te laten zien hoezeer zij met hun interpretatie van de communistische leer alléén staan. Het staat vast dat het echec van Moskou in Kongo in Peking niet onop gemerkt gebleven is, vooral omdat com munistisch-China ook druk bezig is een voet in de deur van Afrika te krijgen, aldus waarnemers in Londen. Uit mededelingen die via Hongkong EïSa EEE1 E233 Neemt vaker NIET DOOR Dirigent ncm ontslag (Van onze Amsterdamse correspondent) De Kon. Mannenzangvereniging „Apol lo" te Amsterdam heeft haar traditio nele najaarsconcert moeten afgelasten doordat de dirigent Carel Laóut plot seling ontslag heeft genomen. Tijdens de pauze van een repetitie voor dit concert heeft hij het bestuur laten weten het koor geen moment langer te willen dirigeren. Carel Laóut heeft verleden jaar Piet van Egniond als dirigent bij het koor opgevolgd. Al spoedig bleek dat hij zeer hoge eisen stelde aan de leden. Niet al leen werden de repetities eindeloze her halingen van oefeningen, maar boven dien wenste hij twee avonden per week te repeteren, hetgeen bij de koorleden niet in de smaak viel. Men kon of wilde geen tweede avond vrijmaken en vond dat de repetities te technisch werden en er te weinig kon worden gezongen. Het plotselinge ontslag van de heer Laóut heeft het bestuur genoodzaakt het na- - - jaarsconcert te schrappen. Men heeft ontvangen zijn alsmede door langs an- zich thans eBend tot oud-dirigent Fred dorp weer hinnoncrplmmpn in 11 enr.lneen Roeske, die 56 jaar voor het koor heeft dere weg binnengekomen inlichtingen, blijkt dat communistisch-China bezig is bewijsmateriaal te verzamelen voor wat beschouwd kan worden als een ideolo gische aanval op het communisme van het Kremlin. Men acht het niet uit gesloten dat tegen de achtergrond van feiten een beslissing zal worden gestaan. Voorts hoopt men dat de be> sprekingen die worden gevoerd met een vooraanstaand dirigent die voorals nog onbekend wenst te blijven tot een goed einde zullen komen en de ver eniging spoedig uit deze impasse zal ge raken. STIJGEND PERSONEELSTEKORT C!J GEMEENTE-POLITIE De minister van Binnenlandse Zaken mr. Toxopeus verwacht, zo blijkt uit de Memorie van Toelichting bjj de begro ting 1961 voor zijn departement, dat het aantal vacatures bij de gemeentepolitie hetwelk per 1 januari 1959 rond 500 man bedroeg en per 1 januari 1960 rond 650 man, bij de aanvang van 1961 opgelopen zal zijn tot rond 1000 man (7,5% van de maximum-sterkte) De heroriëntering op de taak en de dienstuitoefening van de politie, welke zowel de efficiency van de korpsen als de aantrekkingskracht van het politie ambt zal moeten verhogen en aldus zal kunnen leiden tot een herwaardering van dit ambt, zal echter nog belangrijke vooruitgang moeten boeken vooraleer de huidige impasse waarin de werving zich ook in kwalitatief opzicht bevindt, kan worden overwonnen, aldus de bewinds man. De minister onderzoekt overigens of het mogelijk is de politie-aspiranten op jongere leeftijd in opleiding te nemen, waardoor ook de leeftijdsgroepen van 18 en 19 jaar in de werving zouden kun nen worden betrokken. Het laat zich overigens aanzien, dat de commissie, welke de minister van advies zal dienen inzake de opleiding van het lager politie-personeel en tevens als contactorgaan van de opleidingsinstitu ten zal fungeren, in de komende maan den haar arbeid zal kunnen aanvangen. In de loop van het volgende jaar zal voorts naar verwacht mag worden een aanvang kunnen worden gemaakt met een meer systematische opleiding van de ambtenaren, welke belast zjjn met recherchewerkzaamheden. king wordt. Peking heeft nooit veel lof gehad voor topconferenties en scheen buitengewoon voldaan met het mislukken van de laatste in Parijs! Telkenmale werd de in praktisch opzicht, aldus vernam het Amerikaanse persbureau United Press International van een zeer gezagheb bende waarnemer in de Engelse hoofd stad. Prinses Alexandra zu Ysen burg droeg een kroon, die Koningin Elizabeth haar leende Bruidegom moest in Londen toestemming vragen voor huwelij k (Van onze correspondent te Bonn) In het kleine middeleeuwse Hessische stadje Büdingen is het gisteren en dins dag groot feest geweest wegens een zeer bijzonder huwelijk. Gisteren vond name lijk de kerkelijke inzegening plaats van het daags tevoren gesloten burgerlijke huwelijk tussen de 22-jarige Prinses Alexandra zu Ysenburg und Büdingen en de 37-jarige Prins Welf Heinrich von Hannover. Groot-Brittannië en Ierland, hertog van Brunswijck en Luneburg. Niemand minder dan de bekende Evangelische bisschop dr. Lilje voltrok het kerkelijk huweljjk in de Büdinger Marienkirche. De Prinses droeg daarbij gisteren een kroon die Koningin Elizabeth van En geland haar had geleend! Deze kroon stamt uit de kroonjuwelen van het vroe ger regerende huis Hannover, waarvan Koningin Elizabeth afstamt. Bij de troonsbestijging van Koningin Victoria van Engeland in 1857 werden deze Han- noverse kroonjuwelen onder de gegadig den verdeeld. De kleine kroon heeft de grootte van een appel en werd per vlieg tuig van Londen naar Frankfort ver voerd. Formeel moest de bruidegom aan Koningin Elizabeth toestemming voor zijn huwelijk vragen omdat hij de titel «Prins van Groot-Brittannië en Ierland" Het paar bij het verlaten van de kerk, waar het huwelijk werd ge sloten. draagt. Die toestemming kreeg hij in de vorm van een officieel Brits staatsraad- besluit! Niemand minder dan Koning Paul en Koningin Frederika van Griekenland en hun kinderen Kroonprins Constantijn en de Prinsessen Irene en Sophie woon den de plechtigheden bij. Koningin Fre derika is de enige zuster van de bruide gom. Naast hen waren niet minder dan 450 andere gasten gekomen die een groot del van de Europese adel vertegenwoor digden. Prinses Alexandra, de bruid, werd in Frankfort geboren, zjj studeerde kunst geschiedenis te Frankort, Parijs en Bonn. Na de huwelijksreis wil zij in Frankrijk haar studie met het schrijven van een dissertatie afsluiten waarmee zij de doc- tortitel hoopt te verwerven. Prins Welf studeerde rechten te Wenen en Mün- chen, promoveerde op een proefschrift over het luchtrecht in de wereldruimte en leidt thans een import- en exportbe drijf te Frankfort waar het paar ook gaat wonen! Interessante brochure Onlangs is een bijzonder interessante uitgave verschenen bij de uitgeverij Brill te Leiden: „Openbaar vervoer in de ste- dengroep Leiden-Den Haag-Delft". Deze brochure, die in klein bestek tal van belangwekkende aspecten van het ver voersvraagstuk behandelt, is door een anonieme schrijver samengesteld en voorzien van een voorwoord van de hand van de heer F. C. Wieder jr., verbonden aan de uitgeverij Brill. De schrijver concludeert, dat voor de toekomstige ontwikkeling van het gebied rondom Den Haag het bestaan van en kele van het wegvervoer onafhankelijke railverbindingen voor snel massavervoer een levensnoodzaak is. Het moge in een tijd, dat de interlocale tramverbindingen juist op 't punt staan ten grave te wor den gedragen, op het, eerste gezicht een overbodige publikatie lijken, die „de bus gemist heeft", toch bevat zij elementen die een overdenking ten volle waard zijn. De vervanging in en om Leiden van tram door bus heeft lang niet de in stemming van iedereen. Veelal berusten de bezwaren op sentimentsoverwegingen en op het onmiskenbare voordeel van tram boven bus waar het gaat om „ge makkelijk" vervoer Op deze en derge lijke argumenten valt de schrijver van de brochure niet terug bij zyn (wat late) verdediging van de tram. Hij ontleent de argumenten hiervoor hoofdzakelijk aan de capaciteitsomvang van railver keer en wegennet, aan de hand van zorgvuldig onderzocht cijfermateriaal en prognoses. Wanneer wij deze gehanteer- WEGENBOUWPROGRAM: GROTE VERRASSING! Zoals alle verkeer- en vervoer-orga- nisaties is men ook bij de ANWB zeer verrast over het globale nieuwe wegen- bouwprogramma, dat in de begroting van Verkeer en Waterstaat is aange kondigd. Hieruit blijkt, dat tussen 1961 en 1975 maar liefst 1200 km Rijksautowegen zul len moeten worden gebouwd, net Rijkswegenplan 1958 geeft tot 1970 het voltooien van 100 km Rijks"Howegen aan, zodat 800 km extra tot 1975 op het programma moet zijn gezet. „Dit betekent", zo meent ir. G. Kuys- ten, hoofd van de afd. verkeerstechniek van de ANWB. „dat een nieuw Rijks wegenplan op stapel staat, dat vermoe delijk zal samenhangen met een nieuw financieringsplan voor de wegen als vrucht van de studie van de commissie- Oud. In 1975 zal, indien het aangekondigde programma verwezenlijkt is, ons land meer dan 2000 km Rijksautowegen be zitten. Dit is meer, dan de ANWB en andere organisaties ooit hebben durven hopen. Nodig zal een dergelijk wegennet zeker zijn. „Daaromtrent bestaat geen twijfel", zo zeide ir. Kuysten, die wees op de mede hierdoor mogelijk wordende grotere ontwikkelingskansen voor het noorden, oosten en zuiden des lands. de cijfers en de daaruit getrokken con clusies op hun merites onderzoeken, bla ken zij steekhoudend te zijn en op grond daarvan verdient deze studie dan ook de belangstelling en zelfs waardering ook van hen die er anders over denken van allen die op enigerlei wijze bij het vraagstuk van het openbaar vervoer be trokken zijn. Ook nu de keuze in praktijk anders is uitgevallen dan in deze brochure wordt bepleit, resteren in de argumentatie vol doende waardevolle elementen: zij tonen duidelijk de Achillespezen van het bus stelsel en zijn daardoor ook nu nog van waarde. Het constateren van de steekhoudend heid der argumenten wil nog niet zeggen dat men de algemene conclusies van het boekje derhalve dient te onderschrijven. Er zijn zoals in iedere publikatie die een bepaald doel nastreeft, zoals in dit geval ae verdediging van de interlocale trams in hoofdzaak slechts die argu menten in aangevoerd, die dienstbaar aan het doel ziin, terwijl andere argu menten niet of nauwelijks ten tonele worden gevoerd. In zeker opzicht is dit een verschijnsel, dat ook bij verdediging van de bus tegenover de tram maar al te dikwijls te onderkennen valt. DUBBELDEKKEND DE BESTE LAKVËRF JONGEN iN ZAND GESTIKT Een 13-jarige jongen is gistermiddag achter de Nieuwe Kerk in Someren- Eind in het zand gestikt toen een gat, dat hij met vier speelkameraden had gegraven, instortte. Het gat, dat met graszoden was af- edekt, stortte in terwijl de jongen, de 13-jarige Paul Bastiaans, erin was. Een arts heeft nog kunstmatige adem haling toegepast, maar de jongen, oudste van de vier kinderen van een Ambonees gezin, bleek enkele minuten na de in storting reeds te zijn overleden.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11