OOSTENRIJK WERD DIT JAAR DOOR DUITSERS OVERSTROOMD Presidentschapskaiiclidateii vliegen met straalvliegtuigen overal rond KONINGIN OPENDE PLECHTIG ZITTING STATEN-GENERAAL Nixon is liet met hem eens, maar vraag is hoe dat moet gebeuren Niettemin 'n ongunstig seizoen oncler meer door slecht weer en door de crisis in Kongo Democraat Kennedy beperkt zich voornamelijk tot gemeenplaatsdat er wat veranderen moet DINSDAG 20 SEPTEMBER 1960 Duizenden juichten haar langs route toe H.M. Koningin Juliana heeft vanmiddag voor de dertiende maal sinds zij de Troon heeft bestegen de zitting van de Staten-Generaal geopend met het uitspreken van de Troonrede. Langs de gebruikelijke weg begaf H.M. zich met Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix en Irene, gezeten in de gouden koets, van het Koninklijk Paleis aan het Voorhout naar de Ridderzaal. Prinjesdag: dat is voor de duizenden toeschouwers vooral de glorie van de feestelijke stoet met kleurige uniformen der Garderegimenten en glanzende paarden, dat is de vreugde van vele vlaggen, de blijdschap van die duizenden langs de weg, die hun Koningin komen toejuichen tijdens deze luisterrijke gebeurtenis. Dat mèt de Prins ook de oudste twee Prinsessen deze tocht meemaakten verhoogde de vreugde! Erewachten Voor het Paleis Lange Voorhout was de erewacht betrokken door 100 man van het Garderegiment Jagers. Hierbij wa ren ingedeeld het vaandel van dit Gar deregiment met vaandelwacht en de ka pel van de Kon. Luchtmacht. De ere wacht voor de Ridderzaal was gevormd door 70 man van het korps Mariniers, waarby ingedeeld het vaandel van dit korps met vaandelwacht. de Mariniers kapel der Kon. Marine en tamboers en pijpers van het korps Mariniers. Op het Binnenhof was de ere-afzet- ting geleverd door een detachement van het 13e bataljon infanterie Garderegi ment fuseliers Prinses Irene ter sterkte van 100 man. Hierbij was het vaandel van dit Garderegiment met vaandel wacht ingedeeld. Op het Binnenhof De mooiste plaats om de Koninklijke 6toet in zijn geheel te zien is wel het Binnenhof ,waar de kleurige uniformen van de militairen van het Garderegi ment fuseliers Prinses Irene, die het Ou de Plein omzoomden, de feestelijkheid van deze dag wel bijzonder accentueer den. Er waren niet al te veel plaatsen beschikbaar, doch bepaalde groepen, zo als dragers van de militaire Willemsorde en een groep burgemeesters uit de pro vincies Noord-Holland en Groningen hadden hier de gelegenheid het kleur rijke schouwspel gade te slaan. De ven sters van de gebouwen rond het Binnen hof boden bovendien velen de kans de feestelijke stoet te zien voorbijtrekken. In de Ridderzaal Aan de ingang van de Ridderzaal wa ren aanwezig de chef van het Militaire Huis van HM de Koningin, luitenant- generaal C. F. Pahud de Mortanges. de gouverneur van de residentie luitenant- generaal C. J. Valk en de niet in de stoet ingedeelde adjudantenkapitein-luite nant ter zee N. J. H. Gregory en majoor K. van Gessel, zomede vier Kamerheren, nl. jhr. mr. W. W. Feith, ir. C. T. Stork, R. P. M. baron Van Voorst tot Voorst en jhr. mr. G. A. M. J. Ruys de Beeren- brouck. In de met groen en bloemen versierde zaal, die in een zee van licht baadde, hadden zich met de leden van de Sta ten-Generaal reeds vroegtijdig velen verzameld. Het stemmig zwart der he renkleding werd afgewisseld door het. goud en zilver van ambtsgewaden, de kleurige toiletten der dames en verschei dene uniformen. Onder de aanwezigen waren de leden van het corps diploma tique, hoge ambtenaren, vlag- en opper- officieren, leden van de Hoge Raad der Nederlanden en vertegenwoordigers van andere rechterlijke colleges, leden van het Internationale Gerechtshof, verte genwoordigers van kerkgenootschappen, provinciale en stedelijke autoriteiten, Grootkruisen van Nederlandse orden en voorts o.a. in gezelschap van de oud gouverneur van Nieuw-Guinea, de heer Van Waardenburg, de groep Papoea landsdienaren, die een oriënterend be zoek aan ons land brengt. Tegenover de Troon namen later hun plaatsen in de ministers en de staats secretarissen, zomede de gevolmachtigde ministers van de Ned. Antillen en van Suriname. De voorzitter van de Verenigde Ver gadering der beide Kamers van de Sta ten-Generaal, mr. J. A. Jonkman, deed vooraf de grifier der Eerste Kamer, jhr. mr. J. W. Roëll, voorlezing geven van het K b. betreffende zijn benoeming tot voorzitter van de Eerste Kamer voor de nieuwe zitting. Vervolgens benoemde hij de leden der commissie van in- en uitgeleide der Ko ningin. Deze commissie werd aldus sa mengesteld: de heer J. Reijers, lid van de Eerste Kamer, voorzitter; de heer W. J. Andriessen, lid van de Tweede Kamer; mej. mr. M. Tjeenk Willink, lid van de Eerste Kamer; de heren J. C. Suurhoff. mr. H. K. J. Beernink, G. J. N. M. Ruy- gers, H. H. van der Zanden, leden van de Tweede Kamer; J. H. M. Derksen, lid van de Eerste Kamer; J. G. H. Cornelis- sen en G. A. Kieft, leden van de Tweede Kamer. Voorlezing Troonrede De leden der commissie begaven zich naar de ingang der Ridderzaal. Nadat de Koningin het bordes had bestegen, ont ving de commissie de vorstelijke perso nen. Zodra de ceremoniemeester, na drie maal met zijn staf op de grond te heb ben getikt, de komst van Hare Majesteit had aangekondigd, rezen alle aanwezigen op van hun zetels. Voorafgegaan door de ceremoniemeester, acht kamerheren, de grootofficieren en de opper ceremonie meester betraden daarop de Koningin, de Prins en de Prinsessen de zaal. Nadat de Koningin, de Prins en de Prinsessen gezeten waren sprak de Ko ningin de Troonrede uit. Belastingdienst zit op zwart zaad (Speciale berichtgeving) In het bijkantoor der belastingen te Oosterwolde zit men met een merk waardige moeilijkheid. Hoe men ook aan de lettercombinatie van de brandkast draait, zjj blijft hermetisch gesloten! Het schijnt een uniek geval te zijn waar de experts geen raad mee weten, zodat er hardhandig tegen de weerspan nige brandkast zal moeten worden op getreden. Waardevolle bescheiden die in de brandkast zijn opgeborgen, kunnen intussen niet geraadpleegd worden en er was voor de eerste bezoekers van het kantoor gisteren geen wisselgeld bij de handl Zodra zjj de voorlezing had beëindigd stelde de voorzitter der Verenigde Ver gadering jnr. Jonkman, een „Leve de Koningin" in. waarmede de aanwezigen instemden. De nieuwe zitting der Staten-Generaal geopend zijnde, begaven de Koningin, de Prins en de Prinsessen, voorafgegaan door de leden der commissie van in- en uitgeleide en de opperceremoniemeester, zich naar de ontvangkamer. De vorstelijke personen vertoefden daar enige ogenblikken en namen ver volgens plaats in de Gouden Koets. De feestelijke stoet reed daarop over Korte Vijverberg, Lange Vijverberg, Kneuter dijk, Lange Voorhout terug naar het Pa leis. De jaarlijkse plechtigheid was ten einde. Terwijl in de binnenstad de druk te voortduurde, begonnen de beide Ka mers dezelfde middag haar arbeid. (Van onze Weense correspondent) „Wij lijken wel vreemdelingen in ons eigen land", dat was in de afgelopen maanden de verzuchting van veel Oostenrijkers, die zelfs in de meest onbekende uithoeken en in de verste nesten niets anders dan „Duits" en bijna geen enkel woord „Oostenrijks" te horen kregen. Dat toeristen uit het noordwestelijke nabuurland hun vakantie in de duurdere centra van Tirol, het Salzkammergut en aan de Karinthische meren doorbrengen en daar vlot hun geld uitgeven, is een feit, waarbij de Oostenrijkers zich al jarenlang zonder gewetensbezwaren hebben neergelegd en ze zijn er zelfs aan gewend geraakt, dat de menu's aldaar in het Duits en niet in het Oostenrijks zijn opgesteld. Maar deze zomer was er een invasie van Duitsers losgebroken, die zelfs bezit had genomen van de eenvoudige, goedkope en veraf gelegen vakantieplaatsen, die de Oostenrijkers als een soort natuurpark voor zichzelf beschouwden en waar ze hoopten „onder elkaar" te blijven. Van die afgeslotenheid was nu geen sprake meer, want de Duitse vloedgolf kende geen grenzen en nam bezit van de eenvoudige hotelletjes, van boerde rijen en particuliere huizen in de veraf gelegen streken van Neder-Oosterijk, in het Mühl- en Waldviertel, in de „Buck- Komplotten tegen Koning Hoessein Een Egyptische officier, die in dienst was van de ambassade van de Verenigde Arabische Republiek in de Jordaanse hoofdstad Ammen heeft zich bij de Jordaanse autoriteiten gemeld en om asiel gevraagd. Hij deed dat reeds tien dagen geleden, maar het bericht over zyn uitwijken heeft men te Amman i zolang geheim gehouden omdat de man belangrijke inlichtingen heeft meege- bracht, die er toe hebben geleid, dat i verscheidene komplotten tegen het le- i ven van Koning Hoessein konden wor- I den ontdekt. Naar verluidt zou de persoonlijke be- I diende van Koning Hoessein hebben be- i kend dat hij betaald werd door de am bassade van de V.A.R. om tijdbommen te verbergen in de privé-vertrekken van de vorst. Twee Palestijnen die in dienst waren van Radio-Amman hebben be kend geld te hebben ontvangen voor het door middel van bommen vernielen van het radiostation. Zij hadden de bommen gisteren moe ten plaatsen. Ook de aanslag op het le ven van de vorst was voor diezelfde dag beraamd. Door hun aanhouding zijn bei de aanslagen echter verijdeld. Koningin Farah's baby eind oktober verwacht De Perzische minister van Gezond heid, dr. Jahansjah Saleh heeft bekend gemaakt, dat de baby van Koningin Farah, de echtgenote van de Sjah van Perzië, tussen 20 en 25 oktober wordt verwacht. Dr. Saleh, die bij de bevalling zal assisteren, zei ook, dat de Koningin i zich in goede gezondheid bevindt, en een „uitstekende patiënte is". I De Amerikaanse verkiezingscampagne (Van onze Amerikaanse correspondent) Het straalvliegtuig heeft het tempo van de Amerikaanse verkiezings campagne nog opgevoerd. Men zal misschien denken, dat een sneller transportmiddel het reizen comfortabeler maakt voor de kandidaten, maar in de praktijk komt het er op neer, dat zij meer dan vroeger kris kras over hun land heen en weer vliegen, en dat land is nu eenmaal zo groot als een werelddeel. Omdat Nixon in een ziekenhuis ligt met een ontstoken knie, kon Kennedy het eerst beginnen met zulk een moderne jet-campagne, maar die achterstand van twee weken be hoeft voor Nixon niet zo nadelig te zijn. Hij krijgt op die manier een rustkuur, die hij zich anders niet zou hebben gegund en hij kan zich tevens geestelijk voorbereiden op wat hij gaat zeggen. Een verkie zingscampagne is zo ontzettend vermoeiend, dat het misschien wel een voordeel is, wanneer men met een geldig excuus de start ervan twee weken kan uitstellen. hebben voor hij op Labor Day (maan dag) de menigte toesprak. Vandaar dat hy zijn zwemplannen maar opgaf, 's zondags in Anchorage naar de vroege mis ging en zondagavond arriveerde in Detroit. Taaie gezondheid is broodnodig Kennedy zal tot 8 november a.s. vrij wel onafgebroken rondtrekken. En Nixon zal zijn voorbeeld spoedig volgen. Men krijgt een goed beeld van het leven van een kandidaat, wanneer men zich realiseert, wat Kennedy, in de eerste week van zyn campagne, heeft afgedaan en afgevlogen: Het begon op 2 september. Toen vloog hij uit Washington dc. naar twee staten in het uiterste noord-oosten, New-Hampshire en Maine, waar hij op vier vliegvelden speeches afstak. Des avonds keerde hij naar Washington terug, want op zaterdag 3 september vertrok daar om half tien het straal vliegtuig, dat hij gehuurd had en dat, ter ere van zijn tweejarig dochtertje, is verdoopt in Caroline. Via San Fran cisco, waar hij een rede hield op het vliegveld, vloog hij die dag naar An chorage in Alaska, in totaal een af stand van 8000 kilometer. In An chorage stapte hij over in een kleiner toestel om naar het plaatsje Palmer te vliegen, waar hij sprak op een jaar markt. 's Avonds keerde hij naar An chorage terug voor een officieel diner en een rede voor de televisie. Hij had er over gedacht om 's nachts naar Los Angeles te vliegen en 's zon dags wat te gaan zwemmen bij zijn zuster, die met de filmster Peter Law- ford is getrouwd. In de nacht van zondag op maandag wilde hij dan door vliegen naar Detroit Maar de politici in Detroit lieten hem weten, dat zy graag een onderhoud met hem wilden Ouderwetse treincampagne In dat centrum van de auto-industrie hield hij maandagochtend op het Cadil- lac-plein een rede voor 60.000 mensen en die dag volgde er een campagne van veertien uur door de staat Michigan. Hij bezocht o.a een massale picknick in Pontiac en een meeting in Flint, 's Avonds reisde hij per vliegtuig naar Pocatello in Idaho, opnieuw in weste lijke richting dus. Dinsdagochtend een vroege perscon ferentie in Pocatello, dan door naar Spokane en Seattle, het uiterste noord westen en vervolgens weer zuidwaarts naar Eugene in Orgon, naar Salem en Portland. Woensdag begon dan in Port land (Oregon) een ouderwetse trein campagne: een reis van twee dagen naar zuid-Californië, telkens stoppend by stationnetjes en van het achter balkon van het laatste rijtuig spre kend tot de menigte. Een leek zal misschien denken: nu ja, als die reizen perfect voor hem zyn geregeld en als zijn speech-schrijvers hem op tijd de redevoeringen te lezen geven, die hy in de plaatsen welke hij aandoet, moet houden, dan is zo'n campagne wel vol te houden. En na tuurlijk is het een feit, dat een goede organisatie zo'n reis veel kan verlichten. Maar de kandidaat heeft veel meer te doen dan te reizen en „voorstellingen" te geven. Hij heeft het veel zwaarder dan een toneelspeler, die zulk een bliksem-tournee zou ondernemen. Aanpassen, aanpassen Want al rondtrekkende moet hy op de hoogte blijven van wat er in het land en in de wereld gebeurt. Hij moet reageren op wat zijn tegenstanders beweren. Hij .zal ook al maakt hij zijn speeches niet zelf aller lei in de tekst willen veranderen. Hy moet er op voorbereid zyn, welke politici hy in bepaalde plaatsen zal ontmoeten. Hy moet ervoor zorgen, dat hij hen prompt herkent. Hy moet voor een ieder een vriendeiyk woord hebben en als een enthousias te menigte hem by na platdrukt moet hij vrolyk lachen en zeggen, dat hy toch zo blij is in Spokane, Flint, Palmer of waar dan ook te zyn Tot dusverre staat de campagne niet op een hoog intellectueel peiL Daar mee bedoelen wy niet dat de kandidaten thans reeds begonnen zyn elkaar met modder te gooien, doch alleen, dat Ken nedy zich voornamelijk beperkt tot één kolossale gemeenplaats: er moet in Amerika in alle opzichten verbetering komen en de Democraten zullen daar voor zorgen. Het is tyd, zo roept Kennedy, dat wij weer in beweging raken. De Republikeinen vormen de partij van de stilstand Spreekt hy in bóeren-gebied dan legt hy er de nadruk op, dat er beter voor de landbouw gezorgd moet worden. Spreekt hy in Seattle <Boeing-fabrie ken), dan accentueert hy de noodzaak voor sterkere bewapening en houdt hij een rede voor de arbeiders in Detroit, dan betoogt hy, dat Amerika's indus triële groeit krachtig bevorderd moet worden. De Sovjet-Unie, aldus Kennedy, ontwikkelt zich bijna driemaal zo snel als wij en van alle industriële landen vertoonde Amerika het vorige jaar de minste industriële ontwikkeling. Het enige verschil Dat een politieke redenaar rekening houdt met de belangen van een lokaal gehoor is natuurlyk heel normaal. In het algemeen komt Kennedy's stelling hierop neer: Amerika moet nummer één zyn in militair, wetenschappelyk en sociaal opzicht. Ons onderwijs moet verbeterd worden en ons prestige in de wereld moet mede dank zy al die verbeteringen spoedig worden her steld. Velen in Amerika hebben inderdaad het gevoel, dat het prestige van de Verenigde Staten onder Eisenhowers regime belangryk is gedaald. Dat zal liche Welt" op de grens tussen Neder- Oostenryk en Stiermarken, in de schyn- baar onbereikbare hoogvlakte Ramsau aan de voet van de Dachstein en zelfs in de poesta-dorpjes van het Burger- land vlak bij de grens tussen Oostenrijk en Hongarye, waar de toeristen het „yzeren gordyn" met eigen ogen kunnen gaan zien. De Oostenrykers voelden zich niet meer op hun gemak in de eenvoudige gelagkamers van de landeiyke „Wirts- hauser" en in de grote woonvertrekken van de in pensions veranderde boeren hoeven. waar ze geen raad wisten met de uitspraak van de Rynlanders, de Zwaben en de Berlyners die week in week uit in volle autobussen hierheen werden geloodst. De Oostenrykers zijn beschaafd ge noeg geweest om niet te protesteren, want het geld sprak ook hier een te duidelijke taal. Maar zy voelden zich overweldigd en trekken zich derhalve bescheiden terug, wat de Duitse gasten natuurlijk weer niet ontging, die deze reactie als een onvriendelyke of hau taine houding opvatten! Want de Duit sers zoeken contact, ze willen andere mensen en streken Ieren kennen en voor al willen zij de Oostenrykers horen spreken in hun zangerig en vriendelijk dialect. Het komt echter zelden tot een gesprek. Hoogtepunt overschreden? Ondanks deze invasie vertoonde het toeristische seizoen intussen een terug lopende tendens. Uit Tirol en Vorarl- berg kwamen alarmerende berichten, dat het aantal buitenlandse toeristen ongeveer 15 pet. lager lag dan in het vorige jaar. Tot nu toe was het aantal buitenlanders nog elk jaar gestegen, maar nu begint men te vrezen, dat het hoogtepunt reeds is overschreden. En zulks juist op een tydstip nu elk hotel, pension en iedere boerdery ten koste van grote offers is opgeknapt en enigszins aangepast aan de eisen van modern comfort. Er zyn honderden boe ren, die de pui van hun oude hoeve to taal hebben laten vernieuwen, voorzien van een balkon over de gehele lengte. Ook in hoge bergdorpen hebben de kamertjes vrijwel alle stromend water. Het wachten is thans op de gasten uit het verre Duitsland, die met grote voor komendheid worden behandeld. Er zyn boeren die in het reisseizoen hun akkers verwaarlozen om hun gasten te bedie nen. Met langzame en plompe gebaren hanteren zy het serveerblad en ze heb ben intussen ook al geleerd dat de Duit sers voor slagroom niet het Oostenrykse woord „Obers" gebruiken, maar het woord „Sahne". Al zijn ze dan nog zo langzaam in hun bewegingen, wanneer het op beta len aankomt, kunnen zy veel vlugger marken in schillingen omrekenen dan hun gasten uit de Duitse Bondsrepu bliek. Dat geld hebben zy hard nodig, want de verbouwing heeft veel geld ge kost en daarom zyn ze des te meer be zorgd, nu het toerisme stagnatiever- schynselen is gaan vertonen Belgen bleven weg Is het huidige seizoen dus in zyn ge heel niet gunstig, toch schijnen de oor zaken niet van blijvende aard te zijn. In de afgelopen maanden was ook in Oostenrijk het weer zo slecht, dat de maand juli hoogstens zes zonnige dagen heeft geteld tegenover een normaal ge middelde van 15. In augustus is het uitgezonderd de laatste week niet Minzaam lachend wuift Kroesjtsjef naar de kleine groep Amerikanen die hem op Amerikaanse bodem welkom heetten. veel beter geweest. Maar het weer la veranderlijk, zodat het volgend jaar weer beter kan uitvallen. Bovendien zyn vrywel alle toeristen uit België weg gebleven ten gevolge van de crisis ln de Kongo!! Ook van dit verschijnsel hoopt men overigens dat het van voorbygaan- de aard zal zyn. De grote vraag is ook voor de Oosten rykers, of de Berlyners het volgend jaar zullen komen, want zolang deze stroom aanhoudt, is voorlopig alles in orde. De bewoners van Berlijn, die dankbaar zyn voor twee of drie weken rust in de Oostenrykse bergen zonder politieke druk, zijn ook voor Oostenrijk en het Oostenrykse hotelbedryf de voorboden van de overige Duitse toeristen. De Ber- lijners worden dan ook opvallend harte- lyk begroet en de Oostenrykers laten de verdere Duitse invasie rustig over zich heengaan, niet alleen omdat zy goud waard is, maar vooral omdat deze „volksverhuizing" ondanks enkele on aangename byverschynselen het te ken is van vry en ongestoord verkeer, van betrekkeiyke politieke rust en van een bescheiden welvaart. Mr. dr. A. A. v. Rliijn lid Raad van State Naar wy vernemen is dezer dagen de benoeming te verwachten van mr. dr. A. A. van Rhijn tot lid van de Raad van State, ingaande 1 oktober a.s. een aantal kiezers misschien geneigd maken het nu weer eens met de Democraten te proberen. Maar Kennedy heeft tot nu toe niet aangegeven hoe hy al die verbeteringen die hij voor staat tot stand wil brengen. Vandaar onze opmerking, dat de campagne tot dusverre niet op een hoog intellectueel peil staat. Ook Nixon zal in het al gemeen een voorstander zyn van de verbeteringen die Kennedy bepleit. Het voornaamste verschil tussen beide kan didaten ligt wel hierin, dat de Demo craat Kennedy wat meer nadruk legt op de taak van de federale regering, terwyl de Republikein Nixon meer wil overlaten aan de deelstaten en aan het particulier initiatief. De godsdienstige factor In Washington D.C. is met ge sloten deuren een belangrijke by- eenkomst gehouden van protestantse dominees en gemeenteleden. Deze „Na tionale conferentie voor religieuze vry- heid" heeft aanbevolen om geld in te zamelen, opdat ook in andere steden dergelyke byeenkomsten gehouden kun nen worden. Officieel zei men. dat men een filosofische discussie wilde houden iover vryheid van godsdienst, maar deze actie houdt ongetwyfeld nauw verband met de verkiezingsstrijd. Deze groep betoogt, dat een rooms- katholieke president onder zware druk zou staan van zyn kerk, o.a. in de buitenlandse politiek, in de relatie tussen kerk en staat enz. Dr. Norman Vincent Peale, een buitengewoon popu laire dominee te New York en schryver van allerminst subtiele doch alweer zeer populaire boeken, was voorzitter van de conferentie te Washington. Ook Billy Graham, de volksprediker met wereldnaam, behoort in dit kamp. Zulk een machtige protestantse actie tegen een rk. president moet Kennedy wel zorg baren. Officieel veroordelen Eisenhower en Nixon het ten sterkste, dat de godsdienst tot onderwerp van de kiesstryd wordt gemaakt, maar dat de religie een factor is en belang- rijker dan men eerst meende wordt langzamerhand wel duidelijk. Mr. dr. Van Rhijn is 67 jaar en Gro ninger van geboorte. Hij promoveerde te Utrecht, zowel in de rechtsweten schappen als in de staatswetenschappen. Van 1933 tot 1935 trad hy op als secre taris-generaal van het ministerie van Economische Zaken en van 1935 tot 1937 in dezelfde functie by het ministerie van Landbouw en Vissery, welk ambt hy verenigde met dat van secretaris generaal van het ministerie van Handel, Nyverheid en Scheepvaart. By het uitbreken van de jongste oor log begaf de heer Van Rhyn zich met de regering-De Geer naar Londen, waar hy minister van Landbouw en Visserij werd. Later trad hy in Londen op als voorzitter van de Buitengewone Alge mene Rekenkamer. In Nederland teruggekeerd werd mr. dr. Van Rhijn secretaris-generaal van Sociale Zaken. Van huis uit christelyk- historisch. sloot hy zich in april 1946 aan by de Partij van de Arbeid, waarin hy lid van het hoofdbestuur werd van de Prot. Chr Werkgemeenschap in die party. In februari 1950 werd de heer Van Rhyn benoemd tot staatssecretaris van Sociale Zaken. Als zodanig trad hy af tegelyk met het aftreden, in 1959, van het Kabinet-Drees. De nieuwbenoemde Staatsraad (in de vacature-mr. A. M. Joekes) heeft zeer veel gepubliceerd op sociaal en econo misch gebied. Hy is Ridder in de Orde van de Ned. Leeuw en Commandeur in de Orde van Oranje Nassau. OUDE BOER BEROOFD Strenge straffen veer de daders Ter zake van roof en inbraak veroor deelde de Arnhemse Rechtbank vanmor gen 'n 27-jarige koopman conform de eis tot een gevangenisstraf van 5 jaar m.a. en diens 24-jarige stadsgenoot, een per ser, eveneens conform de els tot een gevangenisstraf van 3 jaar m.a De roofoverval die beiden werd ten- laste gelegd, volvoerden zy in de nacht van 17 tot 18 december 1958 op een bejaarde landbouwer, die een boerdery op het terrein van het Openlucht Mu seum te Arnhem bewoonde. Zy ontlast ten de boer daarby van zyn spaarduitjes, f. 3000.De mannen gaven dit misdryf toe, doch ontkenden de oude man mis handeld te hebben. Het rapport van politie en justitie vermeldde dat de be roofde bont en blauw was geslagen, tot bloedens toe. Voorts behelsde de lyst van tenlasteleggingen nog een inbraak in een aannemerskantoor «buit f. 19 000) alsmede een 15-tal inbraken of pogingen daartoe. Twee arrestaties in verband met roofoverval De politie van het Bureau Singel in Amsterdam heeft twee Amsterdammers aangehouden, die verdacht worden van nacht een roofoverval te hebben ge pleegd op een 38-jarige vertegenwoordi ger uit Zaandam. De man werd mishan deld, waarna de overvallers zyn porte- monnaie (inhoud ongeveer f 20.en reserve-autosleuteltje) roofden. De vertegenwoordiger had in de afge lopen nacht enkele café's bezocht en was op weg naar zyn wagen Op de Nieuwe Zyds Voorburgwal, werd hy opeens aan gevallen. Een van de vermoedeiyke overvallers kon vry spoedig worden ge grepen. De tweede werd later gearre steerd. De Za&ndamse vertegenwoordiger moest zich door de G.G. en GD. laten behandelen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7