ERE-DOCTOR EN PROMOTOR Gronheid Adriaan Blankenstein bespeelde magistraal het Pieterskerkorgel Tijd ens jubileum Organistenvereniging VOOR „ANVERDI" BESTAAN GEEN GOOCHEL-GEHEIMEN RECHTZAKEN Voor de Leidse kantonrechter Verdachte uit Oegstgeest wond zich op en werd vrijgesproken Toneelgroep Podiumgaf: „DE JEUGD VLIEGT UIT" Kerkelijk Leven Rood komplot in Midden-Amerika DINSDAG 20 SEPTEMBER 1000 Pr of. dr. Th. Sellin, (rechts), die gisteren het tre-doctoraat van de Leidse Universiteit ontving iijdens een plechtigheid in de Pieterskerk, vooraf- gaande aan de rectoraatsoverdrachtin gesprek met zijn promotor prof. mr. W. H. Nagel. De nieuwe eredoctor werd gisteren tijdens de receptie in de Burgerzaal van het stadhuis ter gelegenheid van de rectoraatsoverdracht door zeer velen met zijn eretitel gelukgewenst. (Foto LD ./Holvast) Het 70-jarig bestaan van de Ned. Organisten Vereniging gaf aanleiding tot een Jubileumconcert door een plaatseiyk organist in allerlei gemeenten van ons koninkrRk. Dat het Leidse concert door Adriaan van Blankenstein verzorgd zou worden, was natuurlijk een vanzelfsprekendheid. Wij stellen ons zo voor, dat dit jubileumconcert in de Pieterskerk, met z'n kapitale orgel, in Blankensteins leven als een grote dag te boek zal staan. Met de volle inzet van z'n persoonlijkheid heeft hij zïilk grandioos spel gegeven, dat men het zonder het geringste voorbehoud „magistraal" dient te noemen! hebben ingedacht, de vertolking was evenwel opnieuw de gaafheid zelf. Twee koraaltjes vergezelden dit Trio, maar ze waren nu van Pepping, - in de karakte ristieke bondigheid en directheid een man van deze eeuw. Twee andere figuren uit die eeuw prijkten als finale op het programma: Jan Koetsier en Albert de Klerk. De Ne derlanders zijn dus door Blankenstein niet verwaarloosd. Van Koetsiers Prelu dium en Fuga in Des is het eigenlyk meer de deels impressionistisch gekruide klankkleur, die enige indruk naliet, de stemvoering daarentegen bleek niet overmatig interessant. Héél wat meer eenheid voelt men voor De Klerk, die geen symptomen van ont binding introduceert of pogingen tot emancipatie van de kleuring ten nadele van de melodische zeggingskracht. Mo gen we in Koetsier de muzikant zien. De Klerk is heel wat kunstiger, gezien de veel sterkere structuur en het exacte, maar desniettemin spontane in de wyd- ser fantasie, zoals uit zijn Ricercare tot ons sprak. V. Zo'n Preludium met tripel-fuga in Es, - een der grote wonderen uit de muziek literatuur - zó feilloos technisch door wrocht, zó consequent doordacht, zó on wrikbaar in de cadans, zó economisch in de registerkeuze bij een zó maximale ex pressiviteit, zó licht zwevend en zó ce- lest cimbelend onder de gewelven, is een getuigenis van meesterschap. Blanken stein mocht een gehoor verwachten van deskundigen en van absolute vrienden der orgelcultuur, en het moet uitgeslo ten zijn, dat hij ook maar één dier aan wezigen niet heeft geschonken, wat van hem werd verwacht. Alle pathos in dit Baeh-monument bleef verre, zware bassen heeft men niet gehoord, geen noot is verdoezeld, alles beheersend bleef een vervolmaakt voor getekend lünenpel. Uiterst gering waren de nuance-verschillen in de drie fuga's, maar juist daardoor konden zij zich tot een fijnzinnigste drie-eenheid samen voegen, zonder de topzware charge van een eind-climax. Het pleidooi, vervolgens, voor de Va riaties over Psalm 24 van Anthonius van Noordt, - een begenadigd landgenoot uit de nadagen van de geniale Sweelinck -, in hun feestelijke contrapuntering, was niet minder overtuigend. Evenzo het pleit voor het Preludium met de Fuga in F. van Buxtehude: indien al niet een majestueuze, dan toch een grootse com positie. Merkwaardig, hoeveel vrijer Bux tehude, die maar één generatie later in de tyd staat dan Van Noordt, met de vormen durft om te gaan, want dat Pre ludium is feitelijk een afwisseling van toccata's en fuga's. Bach verscheen nogmaals in het Trio „Herr, Jesu Christ, dich zu uns wend". Hier liet de organist, in een der drie stemmen van het koraalvoorspel, wat meer kleurzinnelijkheid toe. Mogelijk, dat sommigen zich een anders getim- breerd contrast van de bovenstemmen LEIDSE SCHAAKCLUB PHILIDOR Na een kleine uitbreiding ziet het be stuur van de Leidsche Schaakclub Phili- dor er als volgt uit :mr. A. J. Mulder, voorzitter, A. J. H. v. d. Menken, secre taris-competitieleider. J. A. P. Moonen. penningmeester, J. J. A. ter Haar, wed strijdleider, W. F. Schuss, commissaris- bibliothecaris, M. D. Etmans, materiaal commissaris, J. de Rooy, derde commis saris. De tientallen zijn voor het nieuwe sei zoen als volgt samengesteld Eerste tiental: de Graaff, Etmans, Pi ket. Seller, Van Dijk, Preenen, A. Barke- ma. Berg, Schuss, Gijer. Tweede tiental. Ketting, Mulder, V. d. Berg, V. d. Bosch, Wels, Pels, Koet Jr., Volders, Wakker, Verhund. Derde tiental; Bakhuizen, v. d. Brink, Kohlbeek, V. d. Rooy, De Vroedt, Pre- voo, Hortensius, Ter Haar, Koevoet, V. d. Burgh, Bethe. Vierde tiental: Hemeriks. Moonen, De Rooy, Teeuw, V .d. Meijden, Slieker, V. Buren, Melse, Stikkelorum, De Mik. Vyfde tiental: Bonnet, Kooistra, Buis, Langezaal, Vis. Van Houten, Cornelissen, De Jong, Van Weeren, Merbis WERKTIJDVERKORTING BIJ ROYAL McBEE Het ligt in de bedoeling van Royal McBee Nederland NV, dat het personeel om de andere week een vrije zaterdag zal hebben, waarbij de werktijden van de overige dagen iets zullen worden ver lengd. Een daartoe strekkend verzoek is door de directie van dit bedrijf ingediend bij de Vak-raad voor de Metaalindustrie, waarmee een verkorting van de werk week tot gemiddeld 47 uur wordt beoogd met ingang van 1 oktober 1960. Deze arbeidstijdverkorting geldt zowel voor het bedrijf te Leiden als te Cuyk en is te beschouwen als een aanloop naar de 45-urige werkweek met een vrije za terdag. Goochelen kan iedereen leren. Er zijn talrijke hoekjes verschenen, waarin eenvoudige trucs worden be schreven. Maar „goed" goochelen, zelf nieuwe trucs ontdekken, daar komt een grote dosis aanleg hij te pas". Deze woorden komen uit de mond van een man, die het kan roe ten. Twee eerste prijzen en een twee de prijs heeft hij weggehaald tijdens het nationaal congres voor de goo- MASKERS VAN NIEUW-GUINEA Van zaterdag 1 oktober tot maandag 14 november wordt in het Stedelijk Mu seum „Het Prinsenhof" te Delft een ten toonstelling „Maskers van Nieuw-Gui- nea" gehouden ter gelegenheid van het eerste lustrum van de Vereniging van vrienden van het Delfts Etnografisch Museum. De expositie wordt op 1 okto ber 's middags om drie uur geopend door dr. P. H. Pott, directeur van het Rijks museum voor Volkenkunde alhier. TUINKERMIS „ONS EILAND" Vrijdag en zaterdag wordt de jaarlijkse tuinkermis van de Speeltuinvereniging „Ons Eiland" gehouden op de speeltuin aan Kortenaerstraat. Hieraan vooraf gaat donderdagavond een lampionop tocht door de wijk. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Nlkolette, dr van J. de Zeeuw en J. G. Bins. George, zn van G. P. Kennis en C. v. d. Kamp. Hans. zn van H. Gluvers en J C. E. Gijzenij, Pleter Martlnus Cornells, zn van R. J. Florijn en E. J. M. Verkuijl, Al- bertus. zn van P. Koekebaker en P. Heems kerk. Hugo Gerardus Maria, zn van W. P G. v. d. Zalm en B. van Gerven. Marga- retha Catharina. dr van G. de la Rie en C. C. Kramer, Willem Frederlk, zn van J. de Vink en E. J. Fakkel, Robert, zn van G. E. Feenstra en G. Sommellng, Neeltje, dr van T. M. de MooiJ en A. Ravensbergen. Cor nells, zn van A. van Duijn en M. van der Bent, Frans, zn van A. Schoneveld en F van Iterson, Mlchlel Matthljs, zn van P M. J. v. d. Haagen en M. T. Veenstra. Jo hannes Izak, zn van J. Pouw en H. Heus. Monique Cordula Gerry, dr van M. v. d. Zwan en E. J. Meljers, Richard Cornells, zn van S. van der Meer en A. T. van der Kamp. Antonlus Franclscus Leonardus. zn van A. E. J. Beljsens en H. J. van der Vlugt, Arle. zn van L. P. van der Voet en J. Schmidt. GETROUWD F. A. D. Theunlssen en G. T. Koreman, J. Beutlck en C. Koopman. OVERLEDEN J. I. van der Linden, T6 Jaaï, echtgen. van H. F. Betgen. Bakker-goochelaar-prijswinnaar Anverdi. chelkunst in Nijmegen: meneer An verdi, alias Antoon de Vries. Op de schoorsteen in zijn woning aan de Waldeck Pyrmontstraat staan de drie kostbare trofeeën. Het gebeurt niet vaak, dat een amateur-gooche laar in drie afdelingen in de prijzen valt. Petje af voor die meneer An verdi, temeer als men weet, dat aan het congres ook beroepsmensen deel namen. Als haar man dat zegt glimlacht me vrouw De Vries. Of moeten we zeggen mevrouw Anverdi. Ja. hoe komt onze stadgenoot-goochelaar-prijswinnaar aan deze magische naam? Voeg voornaam en achternaam aan elkaar: Antoon-de- Vries en de naam Anverdi is geboren. Heel eenvoudig zegt de 34-jarige ban ketbakker. Want in het dagelijks leven is de heer Anverdi banketbakker. Op onze vraag hoe hij tot het goochelen gekomen was, lacht Anverdi. Als elfjarige jongen moest hij voor zijn vader - ook een bakker - boodschappen doen. Zo kwam hij ook regelmatig bij een kapper, die een ver woed amateur-goochelaar was. Antoon kreeg zijn trucs „door" en de kapper kreeg schik in de jongen. Hij gaf hem boekjes over de goochelkunst en zo is het van lieverlee verder gegaan. „Thans besteed ik elk vrij uurtje aan mijn hob by. Ook mijn vrouw heeft de smaak al te pakken. Samen treden we soms op voor kinderen". Het congres, dafc vrijdag reeds begon en zondagavond laat werd besloten, tel de ongeveer 300 deelnemers. Er waren zelfs vrouwelijke goochelaars uit Cali- fornië. Er werd gegoocheld in zeven af delingen. De heer Anverdi, die voor de vijfde maal deelnam, werd in de klassen algemeen en salon-magie eerste, ter wijl in de afdeling micro-magie een weede plaats werd behaald. En natuurlijk moet hij ons tonen waar Aan hij zijn successen te danken heeft. Daar komen dan de zijden doek en het bekende rode en groene balletje aan te pas. „Kijk, iemand, die onervaren is doet het zo". Voor onze ogen wordt het groene balletje rood en het rode balletje groen. Maar de echter goochelaar doet het op deze manier. Weer enkele blik semsnelle, vloeiende bewegingen en weer .verschieten" de balletjes van kleur. Maar het fijne verschil hebben we niet kunnen ontdekken. Daar gaat het te nel voorMaar als Anverdi het zegt, geloven we het. Hij is een kenner. De grootste truc vindt de heer Anver di die met de cijfer kaar ten. Hij gebruik te hierbij een apparaat, waarvan hij de werking tijdens een concours in Zwolle aan de jury moest uitleggen anders kreeg hij geen prijs! Zelfs een jury doorzag zijn trucs dus niet. Dat is toch wel een hoogtepunt voor een goochelaar. Ook aan de „Magiër", het vakblad voor de goochelkunst, verleent Anverdi zijn bijdrage. En daar is hij wat trots op. Want dit blad wordt ooit door beroepsgoochelaars. Pospoort voifewoBseld voor een kop koffie (Van onz« Haagse redactie) Voor één kop koffie had hy z\jn Easpoort verkwanseld en daarom moest ij vanmorgen voor de Haagse politie rechter terechtstaan. Hy was een zwer ver. verklaarde een 23-jarige jongeman zelf. Hy had op een rijnaak gevaren en was met kermissen meegereisd. Maar op de bewuste dag. in oktober van het vorige jaar, toen hy zonder werk door Den Haag doolde, was zgn zwervers- optimisme ver te zoeken. Hy had zo'n honger, dat hh op het Binnenhof een wildvreemde figuur aansprak. „Niets voor niets", antwoordde deze, „heb je niks van waarde bij je?" „Ik had alleen maar mijn paspoort bij me, Edelachtbare. Ik dacht dat ik iets te eten zou krijgen en ik stierf van honger. Hij nam me mee naar een café. Daar gaf ik mijn paspoort, maar ik kreeg alleen maar een kop koffie". De officier van justitie wees verdachte er op dat een paspoort toebehoort aan de Staat der Nederlanden. Wanneer men het weggeeft pleegt men verduistering. Een dergelijk feit wordt over het alge meen door de justitie zeer hoog opgeno men. Maar omdat verdachte voor het eerst terecht stond en omdat hy sinds kort werk heeft gevonden in een Leidse fabriek, wilde de officier hem nog een kans geven. De eis luidde: f40,boete. De politierechter wees conform deze eis vonnis. De man, die het paspoort in ontvangst genomen (en vervalst) had. een Haagse broodbezorger stond nog niet terecht, omdat over hem eerst een psychiatrisch rapport zal worden uitgebracht. Hy had eenter nóg een slachtoffer gemaakt: een 48-jarige Haagse electro-technicus, die hem zyn verlopen rybewys had ge geven. Ook deze man had zich te ver antwoorden, ter zake van medeplichtig heid aan vervalsing. „Hy vertelde my dat hy een bepaalde baan alleen kon krygen als hy een rybewijs had. Een week later zou hij ry- examen doen. Daarom vroeg hij mij of hij zolang mijn oude rijbewijs even mocht lenen aldus deze verdachte. Ook de electro-technicus werd conform de eis van de officier van justitie tot f40,boete veroordeeld. Het is ook by het Leids Kantonge recht geen ongewoon verschynsel, dat een verdachte de overtreding, die hy volgens de. tenlastelegging zou hebben begaan, nogal heftig ontkent. Als gevolg van het feit. dat hy z i. onrechtvaardig wordt beschuldigd, geraakt hy dan in een ongewone staat van opwinding, zo dat de kantonrechter hem tot kalmte moet manen, daar de procedure, onge acht verdachtes ontkenning, toch door gang moet vinden. In de zaak tegen een 42-jarige techni cus uit Oegstgeest deed zich echter het ongewone verschynsel voor, dat de plv. kantonrechter, mr. W. de Koning, op een gegeven moment het verdere onder zoek in deze zaak tijdelijk moest op schorten. omdat verdachte zich dermate opwond, dat zijn zenuwen hem de baas werden en hij uit de rechtzaal moest worden geleid, teneinde in de wachtka mer tot kalmte t-e komen. Hoewel deze zaak reeds 4 weken geleden diende, werd toen de verdere behandeling tot gisteren uitgesteld, omdat verdachte pertinent ontkende, dat hy op 17 mei j.l. om on geveer 10 uur 's avonds op de Laan van Oud Poelgeest een motorrijwiel had be stuurd. Volgens de tenlastelegging zou hij hierdoor een overtreding hebben begaan, omdat hy geen rybewijs bezat en zijn oefenvergunning zich niet tot genoemde laan uitstrekte. Gisteren verklaarde verbalisant ter zitting, dat hy verdachte destyds pertinent herkende, maar niet in de gelegenheid was hem ter plaatse aan te houden. Er was reeds sprake van enige beroering, toen verdachte zich heftig keerde tot de verbalisant en deze verweet, dat hy hem vals beschuldigde. Maar toen een broer van verdachte hierna onder ede verklaarde, dat ver dachte op genoemd tijdstip „thuis" was geweest en de verbalisant eveneens zijn verklaring handhaafde werd het ver dachte te machtig. Nadat hij wat ge kalmeerd was werd het onderzoek voortgezet en kwamen zowel de zuster Advertentie Alles wat U zelf maakt, slaagt door onze prachtige nieuwe collectie STOFFEN Voor blouses, shirts, rokken,japonnen,kin- derkleding, dusters. S TOFFENSPECIALISTEN Botermarkt t8. Leiden Oude Langendijk 15-t6, Deltt De Stichting „Toneelgroep Podium" gaf gisteravond in de Leidse Schouwburg een opvoering van „De Jeugd vliegt uit", een familiespel in vier bedryven door Jan de Vries, dat indertyd als hoorspel by de NCRV is gegaan. Uit het programma citeren wy: „Het slagen van „Podium" zal niet al leen afhangen van de prestaties, die zy levert, maar vooral ook van het christe- lyke publiek. Dat publiek zal nl. moreel achter het streven van een eigen chris- teiyk beroepstoneelgroep moeten staan." Deze wens Is, voorzover het deze voor stelling betreft, wel in vervulling ge gaan. De schouwburg was goed bezet en het klaarblykeiyk niet veeleisende pu bliek heeft in ruime mate getuigd van zyn belangstelling voor de alledaagse belevenissen van de familie de Wit, die aanvankeiyk beperkt bleven tot pogin gen van de merendeels volwassen kinde ren om hun leven naar eigen inzicht in te richten, waarby wy de beide dochters de beste kansen geven. De oudste zoon komt in conflict met zyn conservatieve onbuigzame vader en verlaat het huis. Er is een verkeersongeval nodig, dat hem de vader, treft om hem te doen inzien, dat kleine kinderen groot en tenslotte volwassen worden en de verantwoorde- ïykheid voor hun levensbestemming zelf te dragen hebben. In „De jeugd vliegt uit" vliegen noch de schryver, die etteiyke wijd open staande deuren opentrapt. noch de spe- Het bejaarde nvraaqstuk De plaatselijke besturen van de Alg. Bond van Ouden van Dagen en de R.-K. Bond van Gepensioneerden en Bejaar den hebben in het sociëteitsgebouw van eerstgenoemde Bond een bespreking ge houden over het bejaarden vraagstuk. Hoewel men meer erkentelijk was voor hetgeen op dit terrein door diverse instanties wordt verricht (het organise ren van gezellige middagen en uitstap jes), is er volgens de opvatting van beide organisaties een stuk sociaal en cultureelwerk, waaraan te weinig aan dacht wordt geschonken. Grote veront waardiging heerst er in deze kring, dat de Dienst voor Sociale Zaken de laatste verhoging van de A.O.W. voor deze groep in mindering wordt gebracht, waarin tot uiting komt als zou men de welstands- grens hebben overschreden. T.a.v. de financiële besluiten welke door het ge meentebestuur voor de ouden van dagen in de bejaardentehuizen in toepassing worden gebracht, is men van oordeel, dat hiervoor een soepeler regeling in de plaats moet komen. De opname-prys is voor velen aanzieniyk te hoog. Beide organisaties staan op het standpunt, dat alle bejaarden, die 50 jaar en langer hun aandeel in het arbeidsproces heb ben gegeven en zodoende by droegen aan de vermeerdering van de welvaart, recht hebben op een onbezorgde oude dag. VEBO-JONGERENWEDSTRIJD De wethouder van de bedryven, mr. J Dryber, zal vrijdagmiddag om 2 uur in „Het Schuttershof" de pryzen uitreiken welke die dag zyn beha&ld in do Vebo- Jongerenwedstryd. Iers hoog, maar zy doen het met over gave en in behoorlyk tempo. Vocaal blykbaar afgestemd op zalen waarvan de akoestiek heel wat slechter is dan in onze in dit opzicht onvolprezen schouwburg, klonken de stemmen nogal ruw, waardoor de gevoelige scènes niet geheel tot hun recht kwamen. Maar de by na vijfhonderd nieuwe ge zichten in de Schouwburg leverden het bewys, dat de toneelspeelkunst in wyder kring belangstelling gaat wekken, en dat kunnen wy slechts toejuichen. Er waren aan het slot bloemen voor de dames en een enthousiast applaus van het dankbaar gestemde publiek. BH. P.v.d.A. BESTUUR OVER POLITIEKE SITUATIE Ongelukkig optreden Kabinet De Quay Het partijbestuur acht het voortduren de ongelukkige optreden van het kabi net-De Quay een ernstig gevaar voor het regeringsgezag en uiteindelyk voor de democratie, en is van mening dat de regeringspartyen de plicht hebben aan het Nederlandse volk een kabinet te pre senteren, dat zijn taak naar behoren vervult", zo besluit een communiqué dat het partijbestuur van de PvdA ons gis termiddag heeft doen toekomen over zyn vergadering van donderdag 15 septem ber j.l. Het party bestuur aldus het communi qué, beraadslaagde over de politieke si tuatie in ons land die is ontstaan na de affaire met de Karei Doorman, de uit latingen van de minister-president in zake Nieuw-Guinea en de verwerping van het wetsontwerp betreffende de voetbaltoto door de Eerste Kamer. Met betrekking tot de behandeling van de voetbaltoto werd o.m. aandacht besteed aan de groeiende tegenstellingen in de VVD en het verdeeld optreden van AR- fracties. Besloten werd aan de viering van het 15-jarig bestaan van de Party (9 febr. 1961) op het party congres in maart as. aandacht te schenken NED. HERV. KERK Beroepen te Genemuiden J. Wieman te Oudewater. Bedankt voor Sint Johannes- ga (toez.) G. J. Tysseling te Suawoude. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Tzum I. Vergeer, kand. te Woerden, die bedankte voor An- del. Exmorra-Alllngawler, 's-Gravenmoer, en voor Wlssenkerke. Beroepen te Baar land en te Paesens en Moddergat C. H. Koetsier, kand. te Amsterdam. Bedankt voor Berkel-Rodenrljs A. Corporaal te Edam. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Rotterdam- Zuid S van Zwoll te Kampen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Kalamazoo (Michigan) J. van Haaren te Kampen. als de moeder van verdachte achtereen volgens verklaren, dat verdachte inder daad op genoemde datum en tijdstip „binnenshuis" was. ,.Op grond van het feit, dat met deze onder ede afgelegde verklaringen décharge het wettig be wys ondergraven was", aldus mr. E. v. d. Schans in zijn requisitoir, moest hy vryspraak requireren, waartegen de plv. kantonrechter om dezelfde reden geen bezwaar had. Heel wat minder Hoewel het in deze zaak heel wat minder heftig toeging was een 30-jarige vertegenwoordiger uit Oegstgeest het destyds evenmin met de tenlastelegging eens, zodat zyn zaak gisteren opnieuw diende, teneinde een getuige décharge te kunnen horen. Toen verdachte n.l. voor het verrichten van een kleine repa ratie vóór zyn woning het portier van zyn auto een weinig open had staan, zou een naderende les-auto onvoldoende ruimte tot passeren hebben gehad met het gevolg, dat de leerlinge achter het stuur naar links uitweek en tegen een geparkeerde auto reed. Verdachte voerde aan, dat de weg- breedte voldoende ruimte liet om onge hinderd te kunnen passeren. De leer linge verklaarde, dat zij inderdaad wel had gezien, dat het portier enigszins openstond, doch er tot het laatste mo ment op had gerekend, dat verdachte het wel geheel zou sluiten. „U had beter even kunnen afremmen, want een fout van een ander geeft u nog geen reden om ook een fout te begaan", onderwees de plv. kantonrechter de leerlinge. De getuige êi décharge, tevens eigenaar van de beschadigde auto. sprak eveneens over „meer dan voldoende ruimte" tot passeren en tot welke conclusie de offi cier en de plv. kantonrechter eveneens kwamen en. vryspraak volgde. Snel gereageerd Een 35-jarige directeur uit Noordwyk nam op 9 juni J.L 's avonds laat met zyn auto een bocht in, de Zwarteweg naby Katwyk en reed hierby al slip pende tegen een tegenligger, die door een snelle manoeuvre aan een ernstige beschadiging kon ontkomen. Verdachte moest toegeven, dat hy even te voren 5 glazen bier had gedronken, doch dit had geen enkele invloed op zyn slip- party gehad, want dit kwam omdat hy door een tegenligger was verblind. Schielyk had hy afgeremd op het nogal wat vochtige wegdek. Hoewel hem in deze zaak het „onder invloed zyn" niet ten laste was gelegd, vond de officier een en ander ai erg genoeg en eiste derhalve f. 75 boete subs. 25 dagen. Verdachte vond dat nogal hoog, doch in plaats van enige verklaring, luidde het vonnis f. 85 boete subs. 17 dagen. Honderd miljoen voor Bantoe-onderwijs Volgens officiële gegevens zijn in Zuid-Afrika thans 2500 volledig bevoegde onderwijzers ingescha keld bij het onderwijs aan ander half miljoen Bantoe-leerlingen. Het aantal Bantoe-scholen bedraagt thans 6.330, de particuliere scholen hierbij niet inbegrepen. Zesduizend Bantoes volgen een onderwijzers opleiding aan 43 normaalscholen, welke elk jaar tweeduizend onder wijzers afleveren. Het aantal Bantoe-studenten aan de universiteiten bedraagt thans 1700. In 1959 werd rond honderd miljoen gulden besteed voor Ban toe-onderwijs, waarvan de regering zeventigmiljoen gulden voor haar rekening nam. Het aantal Bantoe-ambtenaren grotendeels werkzaam in de Bantoe- gebieden bedraagt thans 1400, waarby niet inbegrepen zijn ruim 7500 gediplo meerde verpleegsters. In de vrije beroe pen zyn 59 Bantoes werkzaam als advo caat, 76 als bibliothecaris, 73 als accoun tant, 167 als laboratorium-assistent en 61 als analytisch scheikundige. De regering van Guatemala deelde gisteren mede, dat zij een communistisch komplot heeft ont dekt tegen alle regeringen van midden-Amerika. Dit komplot werd geleid en gefinancierd door Cuba. Vandaag zouden de samen zweerders hebben willen landen op de Atlantische kust van Guate mala, met steun van guerillero's, onder wie „agitators uit Oosteuro- pese landen". Twee Amerikaanse raket-successen De V.S. hebben op de dag dat premier Kroesjtsjef in New York aankwam voor het bywonen van de zitting van de Algemene Vergadering, met succes twee zware raketten gelanceerd. Een Atlasraket, afgeschoten van de basis Cape Canaveral, legde in 55 minu ten een afstand van 14.400 km af naar een doel op 1.600 km ten zuidoosten van Kaapstad. Hierdoor werd het record geëvenaard dat op 20 mei door een dergelyke raket werd gevestigd. Een viertrapsraket van het type Argo D-8 werd door de marine van Point Aquello in Californië afgeschoten. Het projectiel bereikte een hoogte van 2.065 km en een capsule met instrumenten kon op ruim 2.000 km afstand uit de Stille Oceaan worden opgevist. De instru menten moesten gegevens registreren be treffende het stralingsgevaar, waarmee men te maken krygt by bemande ruimtevluchten. Er volgen nog meer van dergelyke raketlanceringen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 4