Anders dan andere^kCABALLERO TROONREDE LEGT HOOFDACCENT OP VERHOUDINGEN TOT HET BUITENLAND D] H' D1 D1 Amsterdam krijgt 3000 bedden meer Hotelbouw kan groeiende stroom vreemdebngen niet bijhouden Regen-zomer dreef hen naar hoofdstad 80 ■^1 Vragen over Planta-margarine van heren De Ruiter en Van Meel Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 20 september 1960 Tweede blad no. 30156 (Van onze Amsterdamse correspondent) De hotelbouw zal de ontwikkeling van het vreemdelingenverkeer niet kunnen bijhouden. Dat is de mening van de V.V.V.-directeur van Amsterdam, de heer J. N. Strijkers. Amsterdam telt thans in totaal ongeveer 10.000 hotelbedden, waarvan circa 3500 in de luxe-, eerste- en tweedeklasse. In deze laatste categorie zullen in de komende vijf jaren o.m. door de bouw van het Ililtonhotel en van het studen tenhotel Casa Academica ongeveer 3000 worden toegevoegd. Dit respectabele aantal is echter nauwelijks voldoende om de steeds wassende stroom naar Nederlands vreemdelingencentrum nr. 1 op te vangen. Met 640.000 overnachtingen in de eerste 8 maanden van dit jaar is dit aantal 14% gestegen ten opzichte van dezelfde periode van het vorige jaar. Hieronder waren 507.178 buitenlanders Het bureau voor de statistiek van de gemeente Amsterdam heeft becijferd, dat er dit jaar 10% meer Zweedse, 20% meer Amerikanen, 30% meer Duitsers, 40% meer Engelsen en büna 50% meer Denen zijn gekomen dan verleden jaar. Amsterdam heeft een uitzonderlijk goed seizoen gehad, maar het is opmer kelijk te zien dat de beste seizoenen in de hoofdstad samenvallen met slechte regenachtige zomers. Over het dagbezoek zijn geen nauwkeurige cijfers beschik baar, maar enquêtes bij horecabedrijven en winkeliers hebben uitgewezen dat de afgelopen zomer zeker 25 meer dag jesmensen naar de hoofdstad zijn geko men, niettegenstaande de concurrentie van de Rotterdamse Floriade. Een verheugend verschijnsel is dat boewei het hoogseizoen voor de kleine hotels slechts twee maanden duurt, de bedbezetting van de grote hotels van maart tot begin november 90 is. De spreiding van het vreemdelingenverkeer, die twee jaar geleden in Amsterdam plotseling het seizoen deed verlengen breidt zich nog steeds uit. De heer Strijkers die volgende week voor een maand naar de V.S. reist om daar „Amsterdam te verkopen" zal het reizen in voor- en naseizoen opnieuw propageren. Evenals bij een tweetal vo rige Amerikaanse reizen zal hij een aan tal reisorganisaties voor een bezoek aan Amsterdam trachten te winnen. Hij wordt daarbij gesteund door de bijzon dere tarieven, die de luchtvaartmaat schappijen onlangs voor groepsreizen hebben ingevoerd. De Amsterdamse WV heeft het afge lopen jaar enige initiatieven op gang ge bracht, die volgend jaar op grotere schaal worden toegepast. Het experiment om aan toeristen-adressen te verstrek ken van Amsterdammers die een bui tenlander een avondje op visite willen hebben werd een succes door de aanmel ding van enkele honderden mensen, die deze gastrol wilden vervullen. Voor het komende jaar zal deze dienst worden uitgebreid met de WV's in het Gooi en Kennemerland. In het voorjaar heeft het WV-bureau speciale avondzittingen gehouden voor Amsterdammers die inlichtingen wens ten over vakantie in eigen land. Ruim duizend gezinnen hebben via deze ad viezen de weg naar hun vakantieadres gevonden. Ook deze dienst zal in de toe komst worden gehandhaafd. Tenslotte is op bescheiden schaal be gonnen internationale luchtreizigers die bij het wachten op een aansluiting enige uren op Schiphol moeten doorbrengen in de gelegenheid te stellen een korte blik op Nederland en in het bijzonder Amsterdam te werpen. Voor gegadigden staat steeds een auto plus gids gereed. De trips worden gratis aangeboden en aangepast aan de belangstelling van be trokkenen. Deze service blijkt door de JAPANSE POP VOOR KONINGIN JULIANA De leidster van de vrouwenvereniging voor internationale vriendschap, mevr. Uatsjisoeka, heeft gisteren te Tokio ter gelegenheid van het feit dat het 350 jaar geleden is dat Nederland en Japan vriendschappelijke betrekkingen aan knoopten aan de Nederlandse ambassa deur in Japan een pop voor Koningin Juliana overhandigd. Mevrouw Hatsjisoeka zei in een toe spraak dat 200 leden van de vereniging het betreuren dat het bezoek van het Nederlandse smaldeel aan Jokohama niet is doorgegaan. zy hebben besloten een pop te maken in het kostuum zoals de dames van Jedo (Tokio) dat 350 jaar geleden droegen en deze aan de Koningin te schenken als teken van de gevoelens van vriendschap van Japan jegens Nederland. Amsterdam verwent Amerikaanse bruidsparen Op initiatief van de VVV Amsterdam zal de hoofdstad met ingang van 1 no vember a.s. Amerikaanse bruidsparen, die hun huwelijksreis naar Amsterdam maken, op een bijzondere wijze verwen nen. Wat de jonggetrouwden kunnen ver wachten hebben gisteren de heer en mevrouw H. Gallagher uit Richwood (New Jersey)die zaterdag in het huwe lijk waren getreden, meegemaakt. Zij werden op Schiphol door een charmante gastvrouw verwelkomd, reden per auto naar hun hotel in de stad, waar voor mevr. Galagher een bloemenattentie en fruit, voor mijnheer een proeve van een befaamd Nederlands produkt en voor beiden een groot aantal uitnodigingen voor uitstapjes, voorstellingen e.d. wachtte. De verwachting van de directeur van de VVV, de heer J. N. Strijkers, is dat zeker 1000 echtparen per jaar van deze nieuwe dienstbetoning gebruik zullen gaan maken. Nieuw is dit idee niet. In Deventer bijv. kent men al enkele Jaren een der gelijke verwennerij van Nederlandse bruidsparen. Bijeenkomst Nationaal Jongeren Parlement In het gebouw van de Tweede Kamer in Den Haag zal op 1 oktober het Natio naal Jongerenparlement bijeenkomen onder auspiciën van de Politieke Jonge ren Contact Raad. In deze raad werken samen de A.R.- Jongeren studieclubs, de Federatie van C.H.-jongerengroepen, de jongerengroe pen van de KVP en die van de PvdA en de jongerenorganisatie Vrijheid en De mocratie. De vergadering op 1 oktober, waarin het voorzitterschap van het jon geren parlement zal worden overgedra gen aan dr. L. G. Kortenhorst, zal gewyd zijn aan de verlaging van de kiesgerech tigde leeftijd en Nieuw-Guinea. buitenlanders uiteraard op hoge prijs te worden gesteld. En VVV verwacht dan ook dat zij de roem van Nederland als toeristenland verder zullen uitdragen. Advertentie CONSTANTE KWALITEIT Amsterdamse politie organisaties vragen vertrouwen De Amsterdamse afdeling van de Cen trale van Politie-organisaties (CPO), waarin de drie politiebonden aangeslo ten by de erkende vakorganisaties sa menwerken, heeft gisteren in een circu laire met klem een beroep gedaan op de organisatorische discipline van de bonds leden. Het bestuur zegt erop te vertrou wen, dat de leden „die in de voorgaande tyd steeds het volle vertrouwen hebben gegeven, zulks ook in het laatste sta dium van de onderhandelingen zullen doen". Het bestuur begrijpt de gevoe lens, het verlangen en het ongeduld van de leden volledig. Niettemin acht het be stuur het in dit stadium beter af te wachten tot welk resultaat de besprekin gen, die zeer binnenkort worden gehou den. zullen leiden. President van Guinea in Djakarta President Sekoe Toure van Guinea is gisteren voor een staatsbezoek van vier dagen in Djakarta aangekomen. HJJ werd verwelkomd door president Soe- karno, die hem zyn „wapenbroeder" en „een groot Afrikaans nationalist die zyn land de vrijheid bracht", noemde. Voorts legde Soekarno er de nadruk op dat In donesië en Guinea „voor dezelfde idealen werken en stryden". President Sekoe Toure zei o.a. dat beide landen samen lang het imperialis me bestreden hadden. Hy eindigde met de woorden „leve de vriendschap tussen Indonesië en Guinea, leve de Afrikaans- Aziatische soldariteit en leve de vrede en veiligheid in de wereld". De Tweede-Kamerleden De Ruiter (CHU) en Van Meel (KVP) hebben schrifteiyke vragen gesteld over de „PI anta"- affaire. De heer De Ruiter stelde aan de mi nister van Sociale Zaken en Volksge zondheid de volgende vragen: 1, Kan de minister mededelen, hoe het mogeiyk is, dat, trots uitdrukkeiyke beloften, dat gevaarlijke Planta uit de handel zou worden genomen, toch nog een hoeveelheid van 5000 kg door an dere margarinesoorten is gedraaid? 2. Was aan de directeur-generaal van de Volksgezondheid dit niet bekend, toen hij voor de radio en televisie de uit- DE Koningin heeft hedenmiddag het nieuwe zittingsjaar der Sta ten-Generaal geopend uitspreken van de volgende met het troonrede: Leden der Staten-Generaal, k E spanningen in de internationale verhou dingen zyn in het jongste verleden toege nomen. Niet alleen op politiek, maar ook op militair en economisch terrein, wordt in toe nemende mate de kracht van de vrije wereld op de proef gesteld. Het verzekeren van de vrede in de wereld, het handhaven van recht en orde, het scheppen van betere sociaal-economische verhoudingen, dit alles vraagt grote krachtsinspanning, ook van ons land. De huidige internationale situatie dient voor ons een aansporing te meer te zyn om mede te helpen de grote waarden van de vrüe wereld te behouden. De regering ziet in het onlangs tot stand ge komen Benelux-Unie-verdrag een hechte grond slag voor de verdere ontwikkeling van de samen werking met België en Luxemburg tot heil van de drie landen. Het Belgische volk zal, daarvan zyn wy allen overtuigd, zyn huidige moeilyk- heden dank zij zijn innerlijke kracht spoedig weten te overwinnen. Europa DE Regering zal van harte medewerken aan een verdere en versnelde uitvoering van het verdrag inzake de Europese economi sche gemeenschap. Zy wil echter geen misver stand laten bestaan over haar opvatting, dat bij de Europese integratie een reële gemeenschap- pelyke landbouwpolitiek tot stand zal moeten komen en dat tijdig een wezenlijke verruiming van de mogelykheden voor onze agrarische export moet worden bereikt. Voorts zal bij de komende onderhandelingen over de Europese vervoerspolitiek in de Europese Economische Gemeenschap in het by zonder letten op de grote belangen die ons land heeft by het verlenen van internationale vervoerdiensten. De Regering zal volledige steun verlenen aan voorstellen, die de eenheid van geheel vry Europa, ook in politiek opzicht, bevorderen. Mede hierom acht zy de onderhandelingen over de hervorming van de organisatie voor Europese economische samenwerking tot een nieuw lichaam met een volledig deelgenootschap van de Verenigde Staten en Canada, van belang. Groter bijdrage werken met Australië, zal de Regering de ver- wezenlyking van haar doelstellingen met betrek king tot Nederlands-Nieuw-Guinea krachtig blyven nastreven. IN de achter ons liggende periode heeft de economische toestand van ons land zich gun stig ontwikkeld. De produktie en de werk gelegenheid zijn in snel tempo toegenomen en bevinden zich thans op een hoger peil dan ooit te voren. Ook de betalingsbalans vertoont op dit ogenblik een bevredigend beeld. De gestegen welvaart is ten goede gekomen aan brede lagen van ons volk: by een nagenoeg gelykblyvend pryspeil kon een aanzienlyke verbetering tot stand worden gebracht in de lonen, andere arbeidsvoorwaarden en sociale uitkeringen. Daarby laten ook de investeringen zo belang- rijk voor de toekomstige werkgelegenheid en welvaart een verdere toeneming zien. Dat deze ontwikkeling tot dusverre zonder noemenswaar dige prijsstijgingen kon plaatsvinden is in het ET stelsel der collectieve veiligheid van de Atlantische landen blijft voor de bescher ming van de essentiële waarden van de Westerse wereld een onmisbare waarborg. Alleen als allen bereid zyn in gemeenschap- pelyk overleg de noodzakelyke maatregelen te nemen, is de doeltreffendheid van de militaire en politieke samenwerking verzekerd. Voor ons aandeel in de defensie zullen grotere financiële bijdragen dan voorheen worden gevraagd. De versnelde ontwikkeling naar staatkundige onafhankelykheid geeft, vooral waar de tegen stelling tussen Oost en West zo scherp is, aan het vraagstuk van de economische eri sociaal achtergebleven gebieden een byzonder dringend karakter. Op dit gebied hebben de Westerse landen, en heeft dus ook Nederland, een belang- ryke taak. Deze dient by voorkeur in zo breed mogeiyk internationaal verband volbracht te worden. Zorgen en dankbaarheid E internationale verhoudingen mogen zor- gelyk zyn, de ontwikkeling in het Koninkrijk binnen onze landsgrenzen stemt in menig opzicht tot dankbaarheid. De harteiyke betrekkingen tussen de landen van het Koninkryk zyn bestendigd. In het byzon der kwam dit tot uiting by de viering van het eerste lustrum van het statuut en by de bezoeken, die delegaties van Suriname en de Nederlandse Antillen mede op Uw uitnodiging dit jaar aan Nederland hebben gebracht. De aard van deze betrekkingen brengt mee, dat steeds bereid heid bestaat tot overleg over het Statuut. De verdere economische ontwikkeling van Suriname en de Nederlandse Antillen stelt aan deze landen hoge eisen. De Nederlandse regering heeft reeds bereidheid getoond aan die ontwikkeling wederom by te dragen. Gy zult in dit zittingsjaar de gelegenheid hebben U uit te spreken over des betreffende ontwerpen van wet. Nederlands - nieuw - guinea zal het komende jaar een belangryke nieuwe fase in zijn ontwikkeling naar zelfbeschikking ingaan. Zodra immers de Nieuw-Guinea Raad, die in grote meerderheid uit vertegenwoordigers van de inheemse bevolking zal bestaan, tot stand zal zyn gekomen, zullen bestuur en wetgeving slechts met zijn medewerking mogelyk zijn. Deze medewerking geldt eveneens voor het overleg over de wyze waarop het zelfbeschikkingsrecht doeltreffend kan worden verwezenlijkt. In de organen van de Verenigde Naties en in de Zuid-Pacific-commissie, evenals by het samen- Spanningen ook andere maatstaven in aanmerking te nemen. Aan die raad zal voorts binnenkort worden voor gelegd een voorontwerp van wet op de loon vorming, regelende de bevoegdheden terzake van overheid en georganiseerd bedrijfsleven. byzonder te danken aan de medewerking die de regering by het loon- en prysbeleid van werk gevers en werknemers heeft ondervonden. IN het economische leven treden intussen spanningen op. Het behoud van de bereikte welvaartsverbeteringen en het scheppen van de voorwaarden tot verdere groei zullen van overheid en bedryfsleven dan ook grote waak zaamheid vragen. Mochten investeringen, ver bruik en overheidsuitgaven de voor het econo misch evenwicht gestelde grenzen overschryden, dan zouden de bereikte resultaten worden aan getast. Reeds eerder in dit Jaar werden maatregelen getroffen tot vermindering der investerings- faciliteiten. Daarvan wordt evenals van een voorgenomen beperking van de koop op afbeta ling in de komende periode een matigende invloed op de conjuncturele ontwikkeling ver wacht. Het gevoerde beleid van gedifferentieerde loonvorming heeft aan de verwachtingen beant woord. Van de grondslagen van dit beleid zal de regering dan ook niet afwyken. Daarby biyft de mogelykheid open voor ondernemingsgewyze activiteiten, die ten doel hebben de bezitsvorming te bevorderen door middel van winstdeling en gepremieerde spaarregelingen. De Sociaal Economische Raad zal de vraag worden voorgelegd of het wenselyk is by de loon vorming, naast de maatstaf van de produktiviteit, Belastingen E Ryksbegroting voor 1961 weerspiegelt het streven van de Regering, de overheidsuit gaven achter te doen biyven by de struc turele toeneming van het nationale inkomen. Daarnaast kan worden verwacht, dat deze begro ting, ook in conjunctureel opzicht by zal dragen tot behoud van een evenwichtige economische ontwikkeling van ons land. Ook op fiscaal gebied blijft de Regering naar verbeteringen streven. Dit moge blijken zowel uit het complex van de aanhangige wetsvoorstellen, die een vernieuwing van de structuur van de belastingen naar het inko men, de winst en het vermogen inhouden als uit de heden U aan te bieden wetsontwerpen, die, naast het bestendigen van enige tijdelijke belastingverhogingen, in het bijzonder beogen een verlaging van de inkomstenbelasting en de loonbelasting. De Regering acht zulk een ver laging, die een verlichting van de zware belastingdruk voor brede lagen van de bevol king betekent, geboden. Zij is van plan deze op I juli 1961 te doen ingaan, tenzij een ver dere verscherping van de conjunctuur uitstel noodzakelijk maakt. Voorts zullen voorstellen worden gedaan tot verruiming van het gemeentelyke belasting gebied. Woningbouw en werk DE Regering is zich de moeilykheden bewust van hen, die onder de nog heersende woningnood lyden. De woningbouw behoudt daarom hoge prioriteit. De wyze, waarop de nieuwe premie- en subsidieregeling voor de woningbouw is ontvangen, geeft de Regering aanleiding op de ingeslagen weg voort te gaan. Zy zal de subsidies in de eerste plaats ten goede doen komen aan de bouw van volkswoningen. Dat de bouw van woningen thans in toenemende mate zonder subsidie mogelyk blykt, beschouwt zy als een aan wy zing, dat het gevoerde beleid het gewenste effect heeft. Een ontwerp van wet op de subsidiëring van de kerkenbouw zal binnenkort worden ingediend. DE toekomst van onze steeds toenemende bevolking stelt overheid en maatschappelijk leven nog voor tal van andere grote taken. Het scheppen van voldoende werkgelegenheid en de vorming en ontwikkeling van de jeugd blyven tot de kernpunten van het beleid van de rege ring behoren. Voor industrialisatie, voor struc tuurverbeteringen in de landbouw, voor verbete ring van land- en waterwegen en havens en voor de by deze ontwikkeling behorende culturele en maatschappeiyke begeleiding zullen opnieuw aanzienlyke bedragen moeten worden bestemd. Daarenboven zal de Regering voor een gehjk- matiger spreiding van werkgelegenheid en wel vaart over ons gehele land, het regionale ontwik kelingsbeleid op economisch, technisch en maat- schappeiyk terrein in de komende jaren krachtig blyven bevorderen. Ontplooiing VOOR de toekomst van onze samenleving is de vorming van de jeugd uit alle lagen van ons volk van beslissende betekenis. Alle sectoren van het maatschappelyk leven hebben behoefte aan goed opgeleide mensen die in staat zyn eigen verantwoordehjkheid te dragen en die eerbied hebben voor de persoon en het belang van de ander. Het gehele beleid van de Regering biyft daarom gericht op een maatschappeiyke en bestuuriyke orde die de mens in staat stelt zich zo goed mogelyk te ontplooien. In dit ver band gaat de Regering voort met het treffen van maatregelen ter uitbreiding en verbetering van het onderwys in al zyn geledingen. Zeer byzon- dere aandacht geeft zy daarby aan het hoger onderwys en aan de ontwikkeling van het weten- schappelyk onderzoek. De Regering beseft, dat met dit alles geduren de een reeks van Jaren grote bedragen zullen zyn gemoeid. Zy is van oordeel dat deze ten volle verantwoord zyn, niet alleen ter wille van de toekomst van ons volk als geheel, maar ook ter wille van het geluk van een ieder. Moge God ons allen in onze arbeid wysheid en kracht schenken en moge Gy, Vertegenwoor digers des VOlks, in de komende zittingsperiode tot zegen van het Koninkryk en voorzover dat in ons vermogen ligt tot zegen van de wereld, werkzaam zyn. Met deze bede verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal voor geopend. eenzetting gaf over „vuile kuipen" en tegelijkertijd bekend maakte, dat ten aanzien van andere soorten marga rine niet voor gevaar behoefde te wor. den gevreesd? 3. Is de minister bereid alle soorten mar garine van de Unilever in het belang van de volksgezondheid in beslag te doen nemen of althans te zorgen, dat deze niet voor menselyke consumptie kan worden bestemd? 4. Waarom wordt niet bekendgemaakt, welke emulgator is gebruikt en waar toe dient geheimzinnigheid in dezen? 5. Is de minister niet van mening, dat, gezien de toevoegingen, het onjuist is, margarine te propageren als natuur zuiver? 6. Is het ook de mening van de minister, dat het nu de hoogste tyd is om aan het Nederlandse volk een duidelyke uiteenzetting te geven over de stand van zaken, opdat men weet, waar men aan toe is, nadat mensen zyn over leden en velen ziek zyn geworden? 7. Is de minister bereid om een onpar tijdige commissie in te stellen van personen, die buiten het Unilever- concern staan om verslag over deze zaak uit te brengen? 8. Acht de minister het niet noodzake lijk om de propaganda voor marga rine te ontdoen van allerlei termen, die het publiek doen denken, dat dit surrogaat een natuurprodukt is? De heer Van meel (KVP) heeft aan de ministers van Sociale Zaken en Volksge. zondheid, van Landbouw en Visserij en van Justitie het volgende gevraagd: L zyn de ministers bereid om na het af sluiten van het onderzoek ter zake van de margarine-affaire aan de Ka mer een volledig verslag hierover uit te brengen? 2. Zo ja, zyn de ministers dan bereid tegelykertijd mede te delen, tot welke gevolgtrekkingen dat onderzoek heeft geleid en welke maatregelen er dienen te worden genomen? Planta ook op Antillen uit handel Zaterdagmiddag bleek de inspectie van de volksgezondheid op de Ned. Antillen, dat daar margarine in geïmporteerd die mogelyk besmet is. Naar aanleiding hiervan is ook op de Antillen een waar schuwing tot de bevolking gericht en de margarine afkomstig van Unilever uit de handel genomen. Wegens het totnutoe ontbreken van voldoende inlichtingen uit Nederland is nog niet te overzien, in hoeverre er werkelijk gevaar voor de z.g. jeukziekte bestaat. De indruk be staat dat er slechts enkele honderden pakjes welke mogelyk ziekteverwekkend zyn», zyn verkocht. Urgentie-opleiding maatscnappelijke werkers Na overleg met de minister van Maat schappelijk Werk en met de organisaties van de besturen der scholen voor Maat schappelyk Werk heeft de Staatssecre taris van O. K. en W„ de heer G. C. Stubenrouch een regeling vastgesteld voor de voortzetting van de urgentie- opleiding van maatschappelijke werkers na I januari 1961. Deze opleiding duurt vier jaar. Hoewel het grote tekort aan maat schappeiyke werkers, vooral in het alge meen maatschappelyk werk, door mid del van de urgentie-opleiding van maat schappeiyke werkers enigszins is afgeno men, biyft er een grote behoefte bestaan aan geschoolde maatschappeiyke wer kers, aldus wordt gezegd. Dit geldt niet alleen voor het bestaande algemeen en gespecialiseerd maatschappelyk werk, maar ook voor de uitbreiding daarvan. Voorlopig mag niet worden verwacht, dat de gewone dagopleiding aan de scho len voor maatschappelyk werk binnen redelyke termijn in die behoefte zal kun nen voorzien. Om deze reden wordt het algemeen wenselijk geacht, dat het di ploma van een school voor maatschap pelyk werk ook na 1 januari 1961 zal kunnen worden verworven langs de weg van een part-time opleiding. Een andere reden voor de voortzet ting van de urgentie-opleiding is, dat er - naar de ervaring leert - altyd perso nen zullen zyn, die zich eerst op wat la tere leeftyd tot het maatschappelyk werk voelen aangetrokken. Vooral de mannen onder hen zullen vanwege hun verplichtingen jegens het gezin niet van zins of in staat zyn de dagschool te volgen. Waarschyniyk zal de urgen tie-opleiding in de toekomstuit deze categorie van personen haar meeste leerlingen putten, aldus de Staatssecre taris. Twee doden bij botsing bij Heerenveen Gisteravond omstreeks kwart voor zeven is op de Ryksweg tussen Woivega en Heerenveen, onder Oldeholtwoide een verkeersongeval gebeurd, waarbij twee mannen zyn gedood. De 47-jarige motorryder A. Delfsma uit Gorredyk met als duopassagier de heer K. Keuning uit Hemrik reed in de richting Heerenveen. Toen hy een aan de rechterzijde van de ryweg geparkeer de auto wilde passeren, heeft hy een uit tegenovergestelde richting komende be stelauto uit Den Haag, waarschyniyk niet of niet tydig genoeg opgemerkt. Het motorrijwiel botste tegen de bestelwagen met als gevolg, dat de duopassagier zo zwaar werd gewond, dat hy ter plaatse overleed. De heer Delfsma werd even eens zwaar gewond. Hy overleed op weg naar het ziekenhuis in Heerenveen. Ook het stoffelyk overschot van de heer Keuning is naar het ziekenhuis in Hee renveen overgebracht. De bestuurder van de bestelauto liep by de botsing ver wondingen aan het gezicht op. Hy is naar hetzelfde ziekenhuis overgebracht

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3