Alle vragen over loongesprek van gisteravond bleven onbeantwoord Aanpak van vraagstukken wordt geconcretiseerd in nieuwe normen Agenda Met een enkel woord DINSDAG 20 SEPTEMBER 1960 Vervolg van pag. 1 Het gesprek over lonen en prijzen begon gisteravond om half acht in het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid te Den Haag. Kort tevoren waren de vertegenwoordigers van de regering ge arriveerd: De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, mr. dr. C. J. M. A. van Rooy, de minister van Economische Zaken, de heer J. W. de Pous, de minister van Financiën, prof. dr. J. Zijlstra en de heer B. Roolvink, staatssecretaris van Sociale Zaken. Tegenover deze verte genwoordigers van de regering zaten de voorzitters en secretarissen van de centrale organisaties van werkgevers en van werknemers, voor zitters en secretarissen van de centrale organisaties van boeren en tuinders en van de middenstand, de voorzitter van het College van Rijksbemiddelaars, mr. J. A. Berger en de directeur-secretaris van dat College, mr. R. J. Erdbrink. Het gehele gezelschap telde ongeveer 35 personen. „Ruimte"-overleg Om tien voor half elf was de ver gadering weer afgelopen en stroom den de geprekspartners weer naar 1buitenwaar vertegenwoordigers van de pers vergeefs hadden gewacht. Want niemand wilde iets mededelen, er werd zelfs geen communiqué ver strekt. Ook minister De Pous, minis ter Zijlstra en staatssecretaris Rool vink wuifden vriendelijk, maar gede cideerd alle vragen van de hand. Mi nister Van Rooy ontliep de bestor ming door de pers door „binnendoor" naar zijn werkkamer te gaan, waar hij enige tijd is gebleven. Alleen werd bekendgemaakt, dat het bedrijfsleven enkele dagen respijt heeft gekregen om na de vergadering van de Stichting van de Arbeid vrijdagmiddag zyn houding te bepalen. Voorts verluidt, dat in de bespreking van gisteravond ook is aangesneden de aanpak van de vraagstukken, die gezien de algemene aanwijzing voor het College van Rijksbemiddelaars betreffende meer differentiatie in de arbeidsvoorwaarden, gezien ook de „nadere verduidelijking'' van enkele punten van die aanwijzing, alsmede het beraad van de Stichting van de Arbeid daarover in oktober van het vorige jaar, aan de orde zullen ko men wanneer collectieve arbeidsovereen komsten aflopen. Deze aanpak zou ge concretiseerd kunnen worden in een aantal nieuwe normen. Het wordt niet onwaarschijnlijk geacht dat het beraad daarover binnen niet al te lange tijd zal worden geopend. Niet strikt Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft in oktober van het vorige jaar, zoals men weet, in een brief aan de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid o.m. meegedeeld dat de meerderheid van het bestuur van de Stichting o.a. tot de conclusie was ge komen, dat niet steeds strikt de hand zou kunnen worden gehouden aan de in de „nadere verduidelijking" gegeven be grenzing van de loonkostenlij n en de produktiviteitslijn. In de „nadere verduidelijking" werd o.m. gezegd: hoewel de loonkostenlijn zich in de contractsperiode moet richten naar de produktiviteitslijn (welke de pro- duktiviteitstrend weergeeft met als uit gangspunt 1 oktober 1958), kan een vol ledig samenvallen van beide lijnen in de praktijk niet worden gerealiseerd. Aan vaard moet derhalve worden, dat de loonlijn op sommige tijdstippen boven de produktiviteitslijn zal uitkomen, doch Blikseminslag op de Veluwe Het licht viel uit (Speciale berichtgeving) Kaarsen en petroleumlampen werden gisteravond door de bewoners van de Noord-Oost Veluwe, tussen Epe en Ol- denbroek, voor de dag gehaald om al thans in de huizen voor wat licht te zorgen. Om acht uur viel namelijk de elektrische stroom uit, als gevolg van blikseminslag op de hoogspanningslei ding van de Provinciale Electrici'")! •- maatschappij tussen Apeldoorn en Wapenveld. Dat gebeurde tijdens een vrij hevig onweer dat boven de Noord- Oost Veluwe woedde. Vooral de continu bedrijven ondervonden veel hinder van de stroomloze periode van ongeveer an derhalf uur. Geen overeenstemming salarissen onder-officieren Er zijn gistermiddag besprekingen gevoerd tussen delegaties van de onder officierenverenigingen en van het De partement van Defensie over de her ziening van de salarissen voor het mi litair personeel beneden de rang van tweede luitenant. Deze besprekingen hebben niet tot overeenstemming kun nen leiden, aldus het Departement van Defensie. Omdat de datum waarop de verho ging van de bezoldiging van het meren deel van de vrijwillig dienende militai ren bü de krijgsmacht reeds is vastge steld op 1 oktober, wordt nu getracht dit georganiseerde overleg zo snel mo gelijk te hervatten. Men streeft ernaar vóór 1 oktober toch nog tot overeen stemming te kunnen komen. Uit kerkverband getreden De gehele kerkeraad der Chr. Geref. Kerk te Urk. met ongeveer 90 pet der leden, is zondagavond na een bespre king uit het verband van deze kerk getreden. De uitgetredenen zullen een zelfstan dige christelijk gereformeerde gemeente vormen en contact zoeken met andere uitgetreden christelijk gereformeerde predikanten, onder meer met ds. J. G. van Minnen voorheen christelijk gere formeerd predikant te Huizen (N-H) thans predikant te Delft. Besloten werd om direct een beroep uit te brengen op dr. H. Visser predikant van de christelijk gereformeerde ge meente te Rotterdam-Zuid. De kerke raad deelde aan het slot van de verga dering mee, dat ds. Visser zondag a.s. voor de gemeente zal optreden om zulks binnen verantwoorde grenzen te houden wordt nader bepaald dat op geen enkel tijdstip tijdens de contracts- duur de afstand van de loonlijn tot de produktiviteitslijn noemenswaard meer mag belopen dan de helft van de gemid delde jaarlijkse produktiviteitsstijging. Tevens mag aan het einde van de con- tractsduur, zo werd in de „nadere ver duidelijking" verder o.m. gezegd, het loonniveau het produktiviteitsniveau niet te boven gaan. „Uiteraard zal de totale verhoging van de loonkosten uit hoofde van de verbetering in de lonen en andere arbeidsvoorwaarden de in te calculeren produktiviteitsruimte niet te boven mogen gaan". Niet te voldoen Aan de eis van niet-overschrijding „op geen enkel tijdstip", zo deelde het be stuur van de Stichting in de brief aan de staatssecretaris verder mee, zou naar het oordeel van het bestuur der Stich ting niet in alle gevallen kunnen wor den voldaan. Het vrijdag a.s. te voeren beraad in de Stichting van de Arbeid over het, naar men mag aannemen, onveranderde standpunt van de regering zal worden gevoerd door vertegenwoordigers van dezelfde organisaties, die donderdag jl. en gisteravond met de regering hebben overlegd. In de Stichting werken immers samen het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond, het Katholiek Verbond van Werkgeversvakverenigingen, het Verbond van Protestants-Christelijke Werkge vers in Nederland, de Koninklijke Ne derlandse Middenstandsbond, de Ned. Rooms-Katholieke Middenstandsbond, Christelijke Middenstandsbond, Konink lijk Nederlands Landbouw Comité, Ka tholieke Nederlandse Boeren- en Tuin ders Bond. Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuinders bond, Ned. Verbond van Vakverenigingen, Ned. Katholieke Arbeidersbeweging en Christelijk Natio naal Vakverbond in Nederland. Vervolg van pag. 1 Hammarskjöld M as zeer tevreden De Sovjet-Unie had gisteravond amen dementen ingediend op de Afro-Azia- tische resolutie, die in vele gevallen de strekking dezer resolutie omdraaiden. Pa Russen wensten echter toen puntje bij paaltje kwam. toch niet tegen de Afro- Aziaten te stemmen en trokken zowel him eigen resolutie als het amendemen ten in!! Zorin toonde enige bezorgdheid dat de resolutie in de nood-assemblee op gelijke wijze zou worden uitgevoerd als de resoluties van de Veiligheidsraad. In dat geval zou de Sovjet-Unie in de normale assemblee op het onderwerp terugkomen. Zoals bekend hebben de Russen „bedreiging van de Kongo' reeds als punt op de agenda gezet! Hulde komt toe aan de Verenigde Staten, die een meesterzet hebben gedaan door cL/.e nood-assemblee te doen houden. Het doel van Kroesjtsjef is o.m. aan te tonnn, hoe in de wereld het politieke even wicht verschoven is en hoe de Airo- Aziaten nauw verbonden zijn geraakt met het communistische blok. Doch in de nood-assemblee, over het belangrijke onderwerp Kongo, stemde het gehele Afro-Aziatische blok samen met het westen! Na de stemming zei Hammarskjöld, dat de leden van de V.N. ongetwijfeld het dringende verzoek om geiden onder de aandacht van hun regeringen zullen brengen. Zij zouden hein zeker ook toe staan hetzelfde te doen. Welke menings verschillen in het debat ook tot uiting waren gekomen, aldus Hammarskjöld, er was volledige overeenstemming over de inhoud van het voorstel, in het fonds voor Kongo bij te dragen. Met voldoe ning constateerde Hammarskjöld voorts, dat de in de aangenomen resolu tie weerspiegelde houding overeenstemde met wat hij in zijn rapport aan de Vei ligheidsraad over de kwestie had neerge legd. In het debat had de Amerikaan Wads- worth gezegd, dat in de Afrikaans-Azia tische resolutie enkele onvolkomenheden scholen, maar dat de assemblee niet on der normale omstandigheden werkte en een besluit snel genomen diende te wor den. De Fransman Armand Berard zei, dat zijn delegatie zich zou onthouden t.a.v. Afrikaans-Aziatische resolutie, met het oog op de passage die impliceerde, dat een commissie van goede diensten moet worden ingesteld. Bovendien meende de Franse afgevaardigde, aldus AFP, dat de instelling van 'n speciaal fonds der V.N. voor Kongo de pas onafhankelijke lan den ertoe zou kunnen brengen bij voor baat te rekenen op buitenlandse finan ciële steun. Eric Louw, de Zuidafrikaanse minister I van Buitenlandse Zaken verklaarde de j onthouding van zijn land door te zeggen, dat zijn delegatie zich afvraagt of het wel een zaak is van de V.N. wat voor staat er in Kongo ontstaat. Het Nederlandse standpunt De Nederlandse permanente afgevaar digde bij de VN, mr. C. W. A. Schürmann zei in een korte rede, dat uit de opmer kingen van de Russische vertegenwoor diger niets bleek van medegevoel voor het lijden dat de tragische gebeurtenis sen in Kongo voor de bevolking met zich brengen. Het leek wel, of de Russen zich van dit aspect in het geheel niet bewust zijn. „Voor hen zijn deze gebeurtenissen niet meer dan een welkome gelegenheid om hun haatgevoelens te uiten en hun politieke doelen na te streven, zonder te letten op de gevolgen voor het betrokken volk," aldus mr. Schürmann. Het feit dat de Afrikaanse staten una niem een ontwerp-resolutie hadden on derschreven, waarin wordt gezegd dat de secretaris-generaal z'n werk moet voort zetten, achtte hij een doorslaand bewijs van de absurditeit van de Sovjet-russi- sche beschuldigingen over Navo-kom- plotten met medeplichtigheid van Ham marskjöld. De Russen hadden deze aan tijgingen ondanks alle weerleggingen steeds meer weer herhaald, „kennelijk in het naieve geloof dat een loze herhaling van belachelijke beschuldigingen de plaats kan innemen van argumenten." De Nederlandse afgevaardigde her haalde, dat zijn delegatie volledig ver trouwen heeft in de secretaris-generaal en diens staf en dat zij -het werk van Hammarskjöld bewondert en er dank baar voor is. Compromis op komst van Loemoemba en Kasavoeboe? In Leopoldstad waren gisteravond en kele symptomen die duidden op een na derend compromis tussen Kasavoeboe en Loemoemba. De minister van Voorlichting in het kabinet van Ileo, Bolikango, verklaarde namelijk, dat de regering de mogelijk heid bestudeert Loemoemba een minis tersportefeuille aan te bieden. Van gezaghebbende Afrikaanse zijde te Leopoldstad was eerder reeds vernomen dat er onderhandelingen werden gevoerd over een compromis. Vijf landen Gha na, Guinea. Marokko. Tunesië en de Verenigde Arabische Republiek be vorderen een verzoening. Deze vijf be middelende Afrikaanse landen hebben voorgesteld dat Loemoemba minister president blijft maar dat Kasavoeboe veel zeggenschap krijgt bij het kiezen van de ministers. Verder zal Loemoemba moeten instemmen met de bijeenroeping van commissies voor de bestudering van de eisen van federalisten voor meer au tonomie voor delen van Kongo. Zowel in de woning van Kasavoeboe als in die van Loemoemba werd maan dagavond nog laat geconfereerd door ministers. Naar verluidde, was Loe moemba bereid de compromisvoorstellen te aanvaarden, maar de ministers van het rivaliserende kabinet zouden tegen het compromis zijn. Men meende te we ten. dat Kasavoeboe wenst dat Loe moemba geen premier maar plaatsver vangend premier wordt. De heer Rammelt verlaat de K.R.O. De heer A. Rammelt gaat zijn functie als programmaleider van de KRO ver laten. Met ingang van 1 oktober is hem op zijn verzoek eervol ontslag verleend. MAN VIEL UIT TREIN Zwaargewond opgenomen De kreet „man over boord" heeft 's nachts de passagiers van de Noord- West Express, die 's avonds om kwart over zeven uit Hoek van Holland was vertrokken, in opschudding gebracht, De hoofdconducteur van deze D-trein ont dekte ter hoogte van Harmeien, dat een van de deuren open stond. Het vermoe den „man over boord" werd in Olden- zaal bevestigd, toen de douane de eige naar van twee koffers, een hoed en een regenjas niet kon vinden. De Nederlandse Spoorwegen gelastten ogenblikkelijk een baanschouw langs de lijn Hoek van Holland-Utrecht. Om half een vond men na lang zoeken tus sen Gouda en Hekelsveld de man, die nog in leven bleek te zijn. Het slachtoffer was de 49-jarige Fin Martti Jarvinn uit Turku. Hij is met zware verwondingen in een ziekenhuis te Gouda opgenomen. De toedracht van het ongeluk is nog niet bekend. PRINS BERNHARD OPENDE NIEUW S.H.V.-KANTOOR Stichting „cultureel fonds" Prins Bemhard heeft gistermorgen in Utrecht het nieuwe kantoorgebouw van de Steenkolen Handelsvereeniging ge opend. Hij luidde daartoe een grote ko peren scheepsklok, die, evenals de SHV, 64 jaar oud is en tevens 64 kilogram weegt. De scheepsklok heeft op verschil lende boten van de Nederlandse Rijn vaart Vereeniging, een dochteronderne ming van de SHV, dienst gedaan, en zal binnenkort een plaatsje krijgen op de in aanbouw zijnde tweede duwboot van de NRV. Het signaal van de scheeps klok werd telefonisch doorgegeven naar Kinderdijk, waar op hetzelfde moment de kiel werd gelegd voor de tweede duw boot. Prins Bernhard wenste de SHV veel geluk en een goede vi«art, waarna hij zich liet rondleiden door het hyper moderne kantoorgebouw, dat door de Utrechtse architect Blijdenstein is ont worpen. Nadat Prins Bernhard het kantoor officieel had geopend, deelde de presi dent-commissaris van de SHV de heer H. A. A. van Nievelt, mee, dat het Col lege van commissarissen heeft besloten, een „algemeen cultureel fonds der SHV" te stichten, dat speciaal tot doel heeft het bevorderen van culturele activiteiten in Utrecht. Bij de oprichting is in dit fonds reeds een bedrag van f. 100.000 gestort. Tijdens de openingsbijeenkomst werd nog besloten, aan het culturele fonds de naam Fentener van Vlissingen te ver binden, zodat het voortaan „Algemeen cultureel fonds der SHV, Fentener van Vlissingen" zal heten. Mislukt? Volgens een Reutcrbericht, van hedenochtend zouden de onderhande lingen tussen president Kasavoeboe en premier Loemoemba om tot een schik king te komen op niets zjjn uitgelopen. Uit kringen die nauwe betrekkingen onderhouden met Kasavoeboe werd ver nomen, dat Loemoemba het compromis aanbod van Kasavoeboe heeft verworpen volgens hetwelk Loemoemba vice-pre- mier zou worden in een volkomen nieuw Kabinet, dat hoofdzakelijk door de pre sident is benoemd. DINSDAG Korpszaal Leger des Heils: Bazaar. Van 3 tot 6 uur en 7.30 tot 10 uur nam. Stadsgehoorzaal: Tentoonstelling 40- jarig bestaan Van Berge Henegouwen. 8-11 uur nam. Zomerzorg: Ned. Kath. Kapperspatroons bond. Spr. K. Morak over: „De huidige ontwikkeling in het kappersbedrijf. 7.45 uur nam. s s e n a a r: Huize Den Deyl. Filmavond R.-K. Middenstandsbond. 8 u. nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. In den Vergulden Turk: Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. Bespre king wlnterprogramma. 8 uur nam. Korpszaal Leger des Hells: Bazaar. Van 3 tot 6 uur en 7.30 tot 10 uur nam. Museum voor Volkenkunde: Herv. Zen dingscommissie. Dia's en film over Nieuw- Gulnea. 8 uur nam. Pieterskerk: Avondstilte te 7.30 u. nam StadsgehoorzaalTentoonstelling 40- Jarig bestaan Van Berge Henegouwen. 2-5 en 7-11 uur nam. Leiderdorp: Dorpshuls. Jaar vergadering E.H.B.O. 8 uur nam. Leiderdorp: Irene. Bijeenkomst Ned. Chr. Vrouwenbond. W. M. van Andel, hoofdinspecteur van politie, spreekt over „Het leven in donker Den Haag". 8 uur nam. DONDERDAG Schouwburg: K. en O Ned. Comedie „Cyprienne. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal: Tentoonstelling 40- bestaan Van Berge Henegouwen. 2-5 11 uur nam. Waaggebouw: Opening Vebo-tentoon- stelling. 10 uur voorm. VRIJDAG Schouwburg: K. en O. Nederlandse Co medie „Cyprienne". 8 uur nam. Speeltuin Oosterkwartier (Borneostr.) Dahlia-avond en -kweekwedstrljd. 8 uur nam. Jarig en 7- VOOB HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Lichte muz. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Gram. 19.45 Journ. 20.00 Nws. 20.05 Wat ledereen aangaat: (20.05) Herh. v. d. Troonrede, (plm. 20.30) De Rijksbegroting en haar toelichting, (plm. 20.40) Discus sie over Troonrede en miljoenennota. 21.30 Gram. 22.00 Kamermuz. 22.30 Nws., beurs- ber. v. New York en SOS-ber. 22.45 Groen land, zwarte mensen, lezing. 23.00 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 18.00 Zang. 18.20 Regeringsuitz.: Nationale reclasserlngsdag 1960: Een Ju- bllaresse. door prof. mr. I. A. Diepenhorst. 18.30 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Gram. 20.30 Omr.ork. en solist. 21.15 Zangrecital. 21.45 Kamermuz. 22.00 Rep. opening Algem. Vergadering v. d. Ver. Naties te New York. 22.10 Gram. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 2.40 Gram. 23.05 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 12.50 Rep. opening v. d. Staten- Generaal door H.M. Koningin Juliana. 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Herh. opening Staten-Generaal. 21.10 De mil joenennota: toelichting door Z.E. prof. dr. J. Zijlstra, min. van Financiën. 21.25-22.25 Film. VOOR WOENSDAG 21 SEPTEMBER Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.55 Tips v. d. voe- dingsmarkt. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. (Om 9.35-9.40 Waterst.) VPRO: PICTOGRAM 9 ca BINNENLAND Nog niet geheel hersteld van letsel, dat hij had opgelopen toen hij twee maan den geleden door een auto werd aange reden. is de heer M. Smit uit Wateringen gisteren bij het oversteken opnieuw door een personenauto gegrepen Hij werd hier bij zo ernstig gewond, dat hij bij aan komst ln het ziekenhuis is overleden. Gistermiddag is de 28-1arige patlente J. P. uit de psychiatrische inrichting „Voorburg" te Vught, afkomstig uit Oss. toen z(J poogde uit deze inrichting te ont vluchten, op de Boxtelseweg door een auto gegrepen. ZIJ werd tegen het wegdek ge slingerd en zo ernstig gewond, dat zij gis teravond ln het ziekenhuis te Tilburg is overleden. De minister-president van Suriname, mr. S. D. Emanuels. is dezer dagen vla Curasao naar New York vertrokken. Hij zal daar met de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns en premier E. Jonckheer van de Ned. Antil len overleg plegen over het standpunt van de Konlnkrljks delegatie naar de alge mene vergadering der V.N. De 55-Jarlge Amsterdammer M. Bijl, monteur bij het Gemeentelijk Elektrici teitsbedrijf. Is gisterochtend dodelijk ver ongelukt toen nij met zijn flets ln aan rijding kwam met een gemeentebus op de kruising N.Z Voorburgwal-Hekelveld. Vol gens de politie reed de man op onvoor zichtige wijze. Hij werd door de voorkant van de bus gegrepen, waarna hl) 13 meter verder op straat terecht kwam. De man was op slag dood. Bij K.b. Is aan mr. Th. R. J. Wyers op zijn verzoek met ingang van 1 februari j 1961 eervol ontslag verleend uit zijn func- I tie van president van het Gerechtshof te s'-Hertogenbosch, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige in verschillende rechterlijke betrekkingen bewezen dien sten. BUITENLAND In kringen van het Amerikaanse mi nisterie van Defensie is gisteren vernomen dat de Verenigde Staten zeer ernstig over wegen hun strijdkrachten binnenkort te versterken. De uitbreiding zou betrekking moeten hebben op het leger, de lucht macht en de marine. Op 31 Juli telde het leger 876.559. de luchtmacht 812.918 en de marine 618.290 man. Bovendien waren er op die datum nog 172.821 mariniers. De kinderen ln Frankfort hebben een nieuw spelletje uitgevonden: zij spelen „Kongo". Onder het uitroepen van de kre ten „Loemoemba en Kasavoeboe" trach ten de twee partijen elkaar van het trot toir te duwen. Evenals de situatie ln Kon go zijn er geen vaste regels voor het spel. Het Oostdultse persagentschap ADN heeft verklaard dat een voorstelling van zaken als zou de pauselijke nuntius in West-Duitsland. aartsbisschop Bafile. geen toestemming hebben gekregen een bezoek aan Oost-Berlijn te brengen, niet geheel Juist ls. Het gaat hier ook om de diplo matieke status van de bij de regering in Bonn geaccrediteerde vertegenwoordiger van het Vatlcaan. ADN wijst er op dat het Vatlcaan en Oost-Duitsland geen diplo matieke betrekkingen onderhouden. Een Frans militair vliegtuig is boven het Aurès-gebergte, In Algerije, neerge stort. De elf inzittenden zijn om het leven gekomen. Met het oog op het a.s. huwelijk van Koning Boudewijn is het officieel bezoek, dat de Belgische vorst ln oktober aan Frankrijk zou brengen, tot het komende voorjaar uitgesteld. Officieel ls ln Brussel meegedeeld dat „generaal De Gaulle wel willend heeft ingestemd met de daartoe door Koning Boudewijn uitgesproken wens". Een nieuwe datum zal nog nader worden bekendgemaakt. Luclen Valentin, een Inwoner van Epinal, die 220 pond weegt, zal zich nim mer meer om zyn omvang beklagen. Zon dag viel hy in een kanaal en werd naar een afvoerpijp gezogen Hij bleef echter halverwege in de pijp steken en kon door omstanders worden gered. Generaal-majoor Medaris, gepensio neerd hoofd van de afdeling voor geleide projectielen van het Amerikaanse leger, heeft ln een boek. getiteld „Countdown for decision", geschreven dat de Ameri kaanse legerleiding dertien maanden, voor dat de Soviet-Unle haar eerste „Spoetnik" lanceerde, heeft verzocht een aardsatelliet in de lucht te mogen brengen. Er verlie pen dertien maanden, voordat de toestem ming werd gegeven. De eerste lancerings poging leverde succes op. Radio-Senegal meldt dat de Soeda- nese regering censuur heeft Ingesteld op pers. radio, de berichtgeving der pers agentschappen en de particuliere post. Zij heeft dit gedaan, na kortgeleden de nood toestand te hebben afgekondigd. Deze ?eeft haar ook het recht bepaalde burger- ijke vrijheden, zoals het recht van vrij reizen, te beknotten. Voorts mag de re gering nu diensten van burgers vorderen, beslag laten leggen op eigendommen en speciale rechtbanken ln het leven roepen, die aanslagen op de veiligheid van de staat moeten behandelen. 60 seconden om dit „woordbeeld" te ontraadselenof 1 seconde om de oplossing te lezen 1 Jen"f Stadsgehoorzaal: Tentoonstelling 40- -'1 bestaan Van Berge Henegouwen. 2-5 -11 uur nam. Zomerzorg: Ledenverg. Kynologenver. ..Rijnland". Spr. mevr. P. Grondexon over: verkenningen in de kynologie. 8 uur nam» ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Chrlsten- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. In de Moriaen: Weekeinde herv. zon dagschoolwerk. Opening 2.30 uur nam., ds. P. Lugtigheid 8 uur nam. Leidse Volkshuis: Tien Jaar „De Ratel". Optreden Ned. Marionettentheater met „Dappere Dodo". 3 uur nam.; 's avonds 8 uur ,.'1 Elisir d'Amore." Stationsplein: Wandeling Ned. Chr. Rels- ver. door Staatsbossen te Noordwijk. 2 uur nam. ZONDAG In de Moriaen: Weekeinde herv. zon dagsschoolwerk. 3 uur nam. MAANDAG St.-Antoniusclubhuis: Voorlichting over het Horecabedrijf. 8.30 en 12 uur nam. Den Burcht: Voorlichtingsavond Gro ninger Kustvaart. 8 uur nam. De Doelen: Genootschap Nederland-En - geland. Spr. Sir Sydney Roberts over „Johson en Boswell in het Engeland van de 18de eeuw". 8 uur nam. De Doelen: Ledenvergadering Leidse Amateurfotografenver. 8 uur nam. Prinses Margrietschool (Boshulzerkade) Leger des Heils. Gesprekavond „Jeugd en Evangelie" 8 uur nam. Stadszaal (foyer): K. en O. Causerie mr. A. L. Hustinx „Tussen Indus en Ganges". 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Tentoonstelling van oude en moderne grafiek uit de verzameling A. Taevernier. Tot 1 okt.: werkd. 105 uur; 'szondags 15 uur; na 1 okt.: werkd. IC4 uur; '6 zondags 14 uur. (Tot 17 oktober). Ned. Leger- en Wapenmuseum „Gene raal Hoefer" Tentoonstelling „'s Konlngs Rok" Werkd.: 105 uur, 's zondags: 15 uur nam (t/m 30 september) Rijksmuseum van Oudheden: Tentoon stelling „Panorama der prehistorie". Werk dagen 106 uur; 's zonaags 1—5 uur nam (tot 15 december) Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark l: Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen 7an 10 12 en 24 Zon- en feestdagen 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling over Ruanda en ürundl (tot 16 oktober) Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „zeg het met bloemen in het Chinees" (Tot 31 oktober). 20.00 Schoolradio. VARA: 10.20 V. d. vrouw 11.00 Zlgeunerork. 11.30 Cabaret. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tulnbjneded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nws. en tentoonstellingsagenda. 13.20 Orgel en hobo. 13.45 De wereld wil be drogen zijn, lezing. 14.00 Gram. 15.00 V. d. Jeugd. 17.00 Gram. 17.25 Roemeens ork. 17.50 Regeringsuitz.: Emigratierubriek. Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18.30 RVU: Creatief werken, door mevr. C. Ozinga. 19.00 V. d. kind. 19.10 Uhuru - vrijheid - merdeka, toespr. 19.20 Gram. VPRO: 19.30 V. d. Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 De miljoenen-nota, beschou wing. 20.15 Metropole-ork. 20.50 De man van Thermopylae, hoorsp. 22.30 Nws. 22.40 Hammond-trio. 23.00 Gesproken portret. 23.15 Voordr. 23.35 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muz. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.40 V. d. vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgen wijding. 11.00 Gram. 11.30 Het werk van het Nederlandse Bijbelgenootschap in Ka meroen, klankb. 12.00 Planoduo, 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Meisjeskoor en lnstrum. ens. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Met Pit op Pad. lezing. 13.20 Metropole-ork. 14.00 Gram. 15.30 Volks liederen. 16.00 V. d. Jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 17.55 Lichte muziek. NCRV: 18.15 Het Spectrum, lezingen. 18.30 Leger des Hellskwartier. 18.45 Boek bespr. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Mu zikaal gesprek. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gram. 20.00 V. d. jeugd. 21.15 Gram. 21.30 Omr.ork. en soliste. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Pla- tennleuws. 23.55-24.00 Nws. (Over de 4e UJn, van 1820 uur) Tango Roulette (Roulette), Orkest Ri- cardo Santos; Tango Max (Wiga), Friedel Hensch, die Cyprys; Ballgeflüster (Meyer), Orkest Cedric Dumont; Schlager Echo, Sunshine Quartet; Katharlna Rumba (Wehner), Orkest Werner Müller; Heim- weh nach dlr (Gaze), Gerhard Wend land; Promenade (Bultermann), Orkest Benny de Wellle; Nicht so schnell melne Herren (Gaze), Margot Hlelscher; Sarie Marei (Schultze), Orkest Cedric Dumont; Ce serait dommage (Davis), Orkest Franck Pourcel; Mes mains (Delanoë), Gilbert Bécaud; Une chanson douce (Salvador), Alec Siniavine; I love Paris (Larue), Yvette Giraud; Oui, oui, oui, oul (Gl- raud). Orkest Franck Pourcel; Au prin- temps (Brei), Jacques Brei; Rlta de Pa nama (Leca), Orkest Loulou Legrand; Romance (Kosma), Juliette Gréco; Un peu... si peu (Pourcel), Orkest Franck Pourcel; Mes jeunes années (Trenet).Les Compagnons de la Chanson; El choclo (Villolao). Orkest Stanley Black; Jealou sy (Gade), ld.; Blue canary (Florine), Franco e i G5; Yours, Orkest Xavler Cu- gat; Money is king (Grant), Cy Grant; Happiness, happiness (Grant), id.; Linda mujer, Orkest Xavler Cugat; Cuando sale la luna (Jimenez), Dora Maria; The near ness of you (Carmichael), Dennis Wilson Trio; When I fall in love (Young), Nat King Cole; Is it true what they say about Dixie (Caesar), Orkest Sid Philips; Without my lover (Gerard), Jo Stafford; It had to be you (Jones), Orkest Francis Scott; When it's sleepy time down South (Rene), Dean Martin; Kitten on the keys (Confrey), Orkest Sid Phillips; Georgia on my mind (Carmichael), The Four Knights What's new (Haggart), Lionel Hampton; Hi Fitz (Pierce), Nat Pierce Quintet; No love, no nothing (Warren), id.; Society Jumps (Pierce), id. TELEVISIEPROGRAMMA NCRV: 17.00 V. d. kind. NTS: 17.30- 7.40 Intern. Jeugdjourn. 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Filmprogr. 20.50 progr. 21.00 Spirituals en songs. 21.20 Muzikaal progr. 21.50-22.20 Vliegwereld. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Gram. 12.30 V. d. landb. 12.55 Weer ber. 13.00 Nws. 13.10 Twintig vragen. 13.40 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.00 Hoorspelen. 16.00 Vespers. 16.45 Radioportret. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Gram. 19.30 Qulzprogr. 20.00 Ork.conc. (Om 20.45 le zing). 21.30 Interviews. 22.00 Nws. en comm. 22.30 Gram. 2.45 Voordr. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.36 Viool en plano. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.30 Nws. en popul. muz. 13.30 Nws. en gram. 13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw. (Om 14.30 nws.) 15.00 Lichte muz. (Om 15.30 nws.) 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en Mrs. Dale's dagboek. 16.45 Uitsl. races en gram. 17.30 Nws. en gevar. progr. (Om 18.29 Weerber., nws. en dansmuz.) 18.40 Sportber. 18.45 Hoorsp. 19.00 Nws. en Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en hoorsp. 20.00 Hoorsp. 20.30 Nws. en gevar. progr. 21.30 Nws. en verz.progr. 22.30 Nws. en sport. 22.40 Lichte muz. (Om 23.30 nws.) 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Amus.ork. en sol. 13.00 Nws. 13.15 Operettemuz. 16.05 Ork.conc. en sol. 17.00 Nws. 17.45 Gevar. muz. 19.00 Nws. 19.20 Balletmuz. 21.45 Nws. 22.45 Muz. v. blaas- lnstrum. 23.15 Lichte muz. 24.00 Nws. 0.10 Lichte muz. 0.30 Ork.conc. 1.00 Weerber. en gevar. muziek. Frankrijk 3. 280 en 235 m. 12 00 Nws. 12.10 Ork.conc. 13.25 Gram. 14.20 Intern, solisten. 15.10 Gevar. muz. 19.16 Gram. 19.30 Gevar. muz. 20.00 Gram. 20.05 Lichte muz. 20.35 Gram. 22.15 en 23.10 Gram. 23.52-24.00 Weerber. en nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.50 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Festival v. Vlaanderen: Ork.conc. 16.00 Koersen 16.06 Engelse les. 16.21 Gram. 16.30 Ork.conc. 17.00 Nws. 17.10 Kamermuz. 17.50 Boekbespr. 18 00 Lekenmoraal en filosofie. 18.20 V. d. sold. 18.50 Gram. 19.00 Nws. 19.40 Koorzang. 19.50 Gevar. muz. 21.15 Ork.conc. 22.00 Nws. 22.15 Pedagogisch praatje. 22.25 Ka mermuz. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zeelieden. 484 m.: 12.02 Lichte muz. 12.40 Gram. 13.00 Nws. 14.18 Gram. 14.30 Kamermuz. 15.30 Gram. 16.07 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 18.30 Jazzmuz. 18.55 Gevar. muz. 19.30 Nws. 20.00 Hoorsp. 22.10 Kamermuz. 2.55 Nws. DE BIOSCOPEN Studio „Hiroshima, mon amour". 18 Jr Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „Totale oorlog". 14 Jr. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo „Doctor in love". 18 Jr. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino „De grote ontsnapping". 14 Jr. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zon dag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Donder- iagcyclus: „Het Bolshol Ballet". 14 jr. Trianon „Mag lk deze dans van U?" 18 Jr. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Kex „The Hongkong affair". 14 Jr. Werkdagen: 2.30. 7.15 en 9.15 uur; zon dag: 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Don- derdagcyclus ..'s Nachts langs de trot toirs". Astra-theater, Wassenaar VrUdag 8 uur zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur: Pi kant verlof in Parijs. 14 Jaar. Maandag, dinsdag, woensdag. 8 uur: Hunde wollt ihr ewig leben, 18 Jr. Donderdag 2.30 en 8 uur: Het dagboek van Anne Frank, elke leeftijd. Zondag en woensdag 2.30 uur: Anne get your gun, elke leeft. Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Lelden ls geopend Apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48. tel. 21060. BH geen ge hooi DU u» huisarts ol spe cialist (of diens waarnemers), bel opdok- terstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) a O. 8 Es 1 Ij a Éi I c tÏ 8* Amsterdam geh. bew. zzw 1 19 13 10 Den Helder regen nnw 3 17 14 10 Ypenburg Vlissingen mist windstil 20 12 8 regen zzw 3 19 14 2 Eelde regen w 2 18 13 14 De Bilt zw. bew. windstil 19 13 9 Twente regen wzw 2 18 13 30 Eindhoven geh. bew. z 2 19 12 5 Z.-Limburg regen z 4 18 12 6 Helsinki licht bew. O 4 17 8 0 Stockholm geh. bew. ozo 5 16 14 0 Oslo geh. bew. windstil 13 13 4 Kopenhagen geh. bew. ono 7 20 14 0 Aberdeen zw. bew. nw 5 17 7 6 Londen half bew. wnw 6 17 8 0.3 Brussel motregen z 0 19 12 3 Luxemburg regen wzw 4 15 10 6 Parijs regen wnw 8 17 12 4 Bordeaux zw. bew. w 1 17 17 4 Grenoble regen nw 1 20 12 7 Nice onbewolkt nnw 3 22 12 0.1 Berlijn Frankfort geh. bew. z 4 23 16 0 zw. bew. zwz 4 19 12 8 München zw. bew. zzw 2 22 10 8 ZOrlch regen zzw 4 14 11 8 Genève regenbui zw 3 18 11 8 Locarno regen windstil 13 10 72 Wenen regen ozo 6 27 13 1 Innsbruck regen windstil 25 12 5 Athene onbewolkt n 1 26 0 Rome licht bew. windstil 27 12 52 Ajacclo Madrid half bew. ono 1 23 14 17 onbewolkt nno 2 26 13 0 Lissabon onbewolkt n 6 24 15 0

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2