Drukbezochte af scheidsbij eenkomst in de Martha-Stichting te Alphen SNELFIX Mevrouiv J. E. Meijer-Scheffer ontving hoge onderscheiding VERZORGINGSTEAMS Heeft bedrijfsleven Universitaire I Vele Italianen opleiding in management nodig? naar ons land EXPLOITATIE NIET MEER MOGELIJK De noodklok geluid voor Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen Indonesië dictatuur ONTBINDING VAN PARTIJEN Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 17 september 1960 Derde blad no. 30154 Auto voor het vertrekkende echtpaar Hoewel minister Beerman in deze dagen moeilijk in de Residentie gemist kan worden, heeft hij toch even de tijd genomen om aan de afscheidsbijeenkomst van ds. en mevrouw Meijer door zijn aanwezig heid bijzondere luister te geven. Een luid en langdurig applaus steeg op toen mr. Beerman mededeelde, dat het H.M. de Koningin heeft behaagd om mevrouw J. E. Meijer—Scheffer te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Deze hoge onderscheiding heeft U verdiend, aldus de minister, voor uw prijzenswaardige arbeid op het gebied van de kinderbescherming in de Martha-Stichting en daarbuiten. Hierna overhandigde minister Beerman de versierselen behorende bij de hoge onderscheiding. Minister Beerman was ook aanwezig In de toespraak, die mevrouw Meijer- Scheffer vervolgens hield, bracht zij hulde aan allen die zich met het moei lijke en verantwoordelijke werk van de kinderbescherming bezig houden. Mevrouw Meijer sprak ook een kort woord tot haar echtgenoot en tot ha.v eigen kinderen. Vader en moeder zijn nu weer geheel voor jullie, zei zij tot haar kinderen. Voorts dankte mevrouw Meijer het personeel voor de ondervon den hulpvaardigheid en hartelijkheid. In 't bijzonder noemde zij de heer v. d. Bo- venkamp, mej. Ketellapper en mej. Le- nie. Tot slot wees spreekster op het vers, dat zegt: „Geen afstand die de harten scheidt". Nieuw jongenshuis Voor ds. Meijer zijn afscheidstoespraak begon vertrok minister Beerman weer en deed de predikant de verheugende meidedeling, dat juist dezer dagen toe stemming in ontvangen voor de bouw van een nieuw jongenshuis, dat in de plaats zal komen van het bestaande jongenshuis aan de Julianastraat. Dit nieuwe jongenshuis, dat zeer modern zal worden ingericht, zal worden gebouwd op een terrein aan de Raadhuisstraat, terrein dat nog nader moet worden aan. gewezen. Ds. Meijer bracht dank aan alle in stanties die min of meer bij het werk van de Martha-Stichting betrokken zijn. Vervolgens sprak ds. Meijer over het onderwerp .Autoriteit en vrijheid' waar naar met grote aandacht is geluisterd. Deze op de kinderbescherming afge stemde toespraak eindigde ds. Meijer met de woorden, „dat alleen hij die ge hoorzamen kan. ook kan bevelen." Installatie De voorzitter van het Martha-Stich- tingsbestuur, ir. W. Roijer, die de leiding van deze bijeenkomst had wees erop. dat het bestuur des morgens reeds officieel afscheid had genomen van het echtpaar Meijer-Scheffer en dat de nieuwe leiding ds. J. Veen en mr. W. Vogel reeds des morgens waren geïnstalleerd. De ad junct-directeur de heer J. D. van der Ploeg en de technisch adjunct-directeur de heer A. Hoekstra zullen het tweetal bijstaan. Nieuwe auto Namens de Heldring-Stichting sprak tijdens het tweede gedeelte van de bij eenkomst ds. K. O. Finkensieper. De Hel dring-Stichting is zeer erkentelijk voor al hetgeen het predikanten-echtpaar heeft verricht. Namens deze stichtingen werd het echtpaar een nieuwe personen auto aangeboden Veei dank De oudste zoon, mr. dr. J. Meijer, dank te namens zijn broer en zusters voor de genoten opvoeding. U beiden hebt voor ons allen heel veel betekent, zei hij. Onder het toeziend oog van mi nister Beerman speldt mevrouw J. E. Meijer-Scheffer zich zelf de versierselen op, welke behoren bij de benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. (Foto Leidsch Dagblad) Dr. L. N. J. Kamp uit Leiden sprak namens de psychiatrische en psychologi sche dienst in de Martha-Slichting. Spreker dankte voor de stappen, die hier gezet zijn in de sector der kinder-psy- chiatrie. De heer D. Otter sprak namens de Centraal Bond van de inwendige zen ding en maatschappelijk werk een har telijk afscheidswoord en een woord van begroeting tot de nieuwe directie. Nadat een broer van ds. Meijer, dr. T. Meijer, enkele woorden in het persoon lijke vlak had gesproken, sprak ds. Meijer tot slot nog woorden van dank voor het genotene en voor de wijze waar op dit afscheid is georganiseerd. Deze bijeenkomst werd bijgewoond door tal van autoriteiten de kerkzaal was meer dan vol op het gebied van de kinderbescherming en opvoeding. Aan burgemeester en wethouders van Alphen aan den Rijn werd dank gezegd voor hun steun en medewerking. Voorts waren aanwezig tal van burgemeesters uit omliggende gemeenten. Advertentie Inlichtingen dagelijks na 20 uur: Burggravenlaan 156, Leiden, telef. 30713 Conclusie van Amerikaan „Het Nederlandse bedrijfsleven is zich over het algemeen stertc bewust van de noodzaak bij de internationale ontwik keling in de pas te blijven. Daardoor staat men open voor technieken en me thodes van wetenschappelijk bedrijfs beleid, die het nuttig effect der econo mische inspanning kunnen verhogen" Dit is blijkens mededeling van het Nederlands Instituut voor Efficiency één der conclusies van de Amerikaanse management-adviseur John B. Shal- lenberger, die een onderzoeik instelde naar de toepassing van wetenschappe lijke methoden bij de bedrijfsvoering in 60 landen. Wat Nederland betreft wijst Shallen- berger er in zijn rapport op. dat men er zich in vele Nederlandse bedrijven van bewust is dat men te weinig weet van organisatiestructuur en -technieken Bij leiders van ondernemingen doet zich dit gemis in het bijzonder voelen als het gaat over afbakening van taken en be voegdheden van commissarissen, direc teuren en subalterne leiders. Op dit punt doen zich vooral moeilijkheden voor in bedrijven met meerhoofdige leiding. Advertentie Lijm zonder klemmen met van Ceta-Bever Planta-affaire in Bondsdag besproken Het Westduitse ministerie van binnen landse zaken heeft in antwoord op vra gen van Christendemocratische zijde in de Bondsdag verklaard dat het ingre dient van de Nederlandse Planta mar garine waaraan de huidaandoening wordt toegeschreven in de Bondsrepu bliek is ontwikkeld en vervaardigd. In 1958 is in West-Duitsland een aan doening met overeenkomstige sympto men geconstateerd. In twee merken margarine die door een Westduitse zus teronderneming van een buitenlandse maatschappij werden vervaardigd werd de stof gevonden, die thans ook in de Nederlandse Planta is aangetroffen, doch de gebruikte hoeveelheid was slechts de helft van die welke in Neder land aan de margarine werd toegevoegd. Hij acht een bc'aneriike lacune aanwezig in het ontbreken van uni versitaire programma's in manage ment. zowel prae- als post-doctoraal. Hij constateert zelfs dat er in Neder land nog een brede kloof bestaat tus sen bedrijfsleven en hoger onderwijs, zulks ondanks het feit dat verschei dene bedrijfsfunctionarissen een lec toraat of buitengewone leerstoel aan een hogeschool of universiteit bezet ten. Vooralsnog weigert men aldus Shal- lenberger van de zijde van het hoger onderwijs mandement" als eert aca demisch leervak te erkennen en op te nemen. Anderzijds zijn nog te veel industriëlen hoogleraren als theoretici zonder meer. niet in staat een leerpro gramma in „management" te ontwik kelen dat aan de eisen der praktijk zal voldoen. Dez3 situatie is niet vreemd aan het feit dat verscheidene grote industriële bedaijven in Nederland hun toekomstige managers in de Verenigde Staten. En geland. Zwitserland of elders een oplei ding doen volgen. Men maakt nog geen algemeen gebruik van de Nederlandse opleidingsmogelijkheden. Ook gebeurt het dat grote bedrijven zelf een oplei ding verzorgen, die dan uiteraard slechts voor hun eigen personeel bestemd is. S.S. - moordenaars staan terecht Drie voormalige SS-officieren zullen de volgende week voor een rechtbank te Diisseldorf terechtstaan op beschuldi ging van moord en medeplichtigheid aan massale vernietiging, begaan op gevan genen van de kampen Oraniënburg en Sachsenhausen. Twee van hen, Otto Böhm en August j Hóhn. bevinden zich in voorarrest, de derde verdachte is Horst Sempel. Böhm en Hóhn worden beschuldigt van het „selecteren" van gevangenen, die naar de gaskamers moesten worden gestuurd en van het uitvoeren van exe cuties door middel van de kogel. In de lente van 1945 zijn ongeveer tweeduizend gevangenen van Oraniënburg en Sach senhausen op deze wijze ter dood ge bracht op orders van de Gestapo. Hempel wordt beschuldigd van het „se lecteren" van Russische krijgsgevange nen waarbij hij zich heel goed bewust was van het lot dat deze mensen wacht te: de dood. Hempel was in 1941 actief geweest in Sachsenhausen. Arbeidsbemiddeling steeds intensiever (Van onze Haagse correspondent) De arbeidsbemiddeling in ons land breidt zich nog steeds uit. Ook in een tijd van hoogconjunctuur blijven im mers nog onevenwichtige situaties be staan: in het ene gedeelte van het land bestaat een overschot van werkkrachten, in het andere een tekort. Bovendien leven we in een tijd van verregaande specialisatie, zodat men zich bij de ar beidsbureaus geplaatst ziet voor de pro blemen van nieuwe functie- en vak analyses. aldus de heer P. Knop. direc teur van het Rijksarbeidsbureau op een gisteren te Den Haag gehouden pers conferentie. Daarnaast zullen de Ge westelijke Arbeidsbureaus zich ook gaan specialiseren op het punt van de oplei dingen en de beroepskeuze. Ook internationaal worden de contac ten steeds nauwer. Belangerijke over schotten hier, belangrijke tekorten daar ze zullen in gezamenlijk overleg be keken worden. Een bescheiden be gin daarmee is al gemaakt met de ves tiging van een contingent Nederlandse ambtenaren in Milaan, om de uitwisse ling NederlandItalië te bevorderen. In middels zijn de eerste Italiaanse arbei ders al in ons land gearriveerd. De heer Knops sprak als zijn verwachting uit, dat in de naaste toekomst een contin gent van 40 a 50 Italianen per dag naar tNederland zal komen. Zij zullen over de f Nederlandse bedrijven worden verspreid. De heer Knops deed deze mededelingen naar aanleiding van de bouw van een nieuw Gewestelijk Arbeidsbureau aan de Troelstrakade in Den Haag. Advertent If N.O.V.-rapport over de opleiding kleuterleidsters De opleiding van kleuterleidsters, die vier jaar zal moeten duren, dient te wor den gegeven door een vaste staf van do centen. Nieuwe leerlingen zullen tijdens een introductieperiode moeten worden opgevangen in studiegroepen. Het aan stellen van stafdocenten en het instellen van een introductieperiode hebben beide tot doel de integratie in de opleiding te bevorderen en daardoor de docenten in de gelegenheid te stellen meer aandacht te schenken aan de persoonlijkheidsvor ming van de aanstaande leidsters. Dit zijn de hoofdlijnen van een rap port van een commissie van de Neder landse Onderwijzers Vereniging, die in opdracht van het hoofdbestuur de aan de opleiding van kleuterleidster te stel len eisen nader heeft uitgewerkt. Het rapport zal worden behandeld op de eind december a.s. in Scheveningen te houden algemene vergadering van de N.O.V. Op de eerste rij in het midden ds. en mevr. Meijer als de oude directie van de M artha-Stichting met rechts daar van de nieuwe directeur mr. W. Vogel en echtgenote en links ds. J. Veen en echtgenote. Zij worden omringd door het bestuur van M artha-Stichting en hun dames waarbij ook de ad junct-directeur de heer A. Hoekstra en echtgenote. (Foto Leidsch Dagblad) Dringend beroep op gemeente Den Haag Het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag ver keert in nood. Mr. C. R. C. Wijckerheld Bisdom, voorzitter van de N.V. zag de toekomst somber in: .Wanneer de gemeente Den Haag ons niet helpt, kan er een ogenblik komen, waarin ver dere exploitatie van het gebouw niet mogelijk meer zal zijn of rede lijker wijze niet meer verantwoord moeten worden geacht De NV Gebouw voor Kunsten en We tenschappen te Den Haag werd eind vo rige eeuw opgericht en in 1874 verrees aan de Zwarteweg in Den Haag het be kende theater. Het kapitaal van de ven nootschap bedraagt f425.000. Oorspron kelijk had men het theater aan het Plein willen bouwen met een accommodatie voor het nemen van baden. Van dit plan Is evenwel afgezien Het rendement voor de aandeelhouders is nooit schitterend geweest. De eerste vyf-en-twintig jaar werd geen dividend uitgekeerd en daar na slechts één percent. Vervolgens kwam er weer een periode, waarin de aandeel houders geen dividend ontvingen Verlies Op het ogenblik is er op de exploitatie rekening een verlies van circa f. 10.000. Alleen het allernoodzakelijkste onder houd kan worden verricht. In tegenstel ling tot de Koninklijke Schouwburg en andere grote theaters in ons land ont vangt „Het Gebouw" geen subsidie van overheidswege. Reeds in 1950 heeft de raad van bestuur zich tot de gemeente Den Haag gewend om financiële hu'p. In 1956 besprak de Haagse gemeente raad een voorstel voor een plan om het theater te verbouwen en te vernieuwen waarbij men allereerst de totaal onvol doende toneelaccommodatie op het oog had. Het plan zelf kwam in februari 1959 ter tafel en het zou een acht a negen miljoen gulden moeten gaan kosten. „In studie" Toen de raad van bestuur van „Het Gebouw" niets meer van de zijde der ge meente hoorde, heeft hij burgemeester en wethouders in december van het vo rige jaar gevraagd of dit plan kans van slagen had en zo niet of dan de gemeen te bereid was om f. 500.000 te fourneren, Raad voor de Luchtvaart Commandeur-vlieger J. L. de Hol lander, vlagofficier Marine Luchtvaart dienst, is bij Koninklijk Besluit met in gang van 26 augustus j.l. tot en met 31 december 1961 benoemd tot gewoon lid van de Raad voor de Luchtvaart. Voorts is de heer J. M. van Olm. laat stelijk vlagofficier Marine Luchtvaart dienst en thans, sedert 16 augustus j.l. vertegenwoordiger van het Koninkrijk der Nederlanden in de Raad van de In ternationale Burgerluchtvaart Organi satie te Montreal, eervol ontslag ver leend als gewoon lid van de Raad voor de Luchtvaart. met welk bedrag de vloer, de stoffering, de verlichting, het stucwerk, het zaal- meubilair en de sanitaire voorzieningen vernieuwd konden worden. De vraag werd in studie genomen en er is tussen het gemeentebestuur en de raad van be stuur van „Het Gebouw" een bespreking geweest, die echter geen positieve resul taten heeft opgeleverd Naar mr. Wijckerheld Bisdom mee deelde is de raad van bestuur, gezien de financiën, niet by machte om deze ver nieuwingen zelf te laten uitvoeren. Hy betreurde deze gang van zaken ten zeer ste omdat Het Gebouw", ondanks alle bezwaren, die men tegen de toneelac commodatie en de zaal kan hebben, al- tyd nog een representatief theater is voor het geven van gala-voorstellingen, die vaak door buitenlandse staatshoof den worden bijgewoond en voor 't geven van concerten, balletopvoeringen en ope ra-voorstellingen. De Masjoemi heeft president Soekar- no ervan op de hoogte gesteld dat zij, in overeenstemming met zijn opdracht, de partij ontbindt, zo is in partijkringen meegedeeld. Volgens deze kringen bevatte de brief j aan de president een memorandum, I waarin zijn politiek werd aangevallen en I gezegd werd, dat Indonesië thans een dictatuur is. Ook de socialistische partij maakte be kend. dat zy ingevolge de opdracht uit een gaat. De president heeft bij de installatie van zyn uit 610 leden bestaande Volks-1 congres gepleit voor eenheid onder de Indonesi.sche bevolking. Het Volkscongres, dat alle leden van 1 het door de president benoemde parle ment omvat en voorts vertegenwoordi gers van de provincies en „functionele I groepen" (zoals de strydkrachten). zal de hoogste staatsinstelling zyn De voorzitter van de „Indonesische Volksparty", Soetomo had de president donderdag gevraagd de installatie van het Volkscongres uit te stellen. Gisteren heeft het garnizoen van Djakarta voor onbepaalde tijd het communistische party-orgaan „Harian Rakjat" verboden Verklaard werd. dat het blad schuldig was aan pogingen op de Kleine Soenda- eilanden legerofficieren tegen elkaar uit te spelen. „Volksonderwijs'* is bezorgd over huidige situatie in onderwijs (Van onze Haagse correspondent) In kringen van de vereniging van „Volksonderwys" toont men zich be zorgd over de bestaande situatie op onderwijsgebied. Al te gemakkelijk legt men zich neer by noodtoestanden. Een vooruitstrevende onderwijspolitiek is zeer gewenst. Te snel laat men zich te optimistisch uit over ons onderwys, zo meent men. Een noodtoestand noemt men het b.v. dat er een constante uittocht plaats heeft van de beste l.o.-krachten naar het ulo. Het ministerie van O K. en W is veel te optimistisch en velen buiten het onderwijs zijn onvoldoende op de hoogte van de nóód. die er in vele scholen heeret. aldus het betoog. Het aantal leer krachten. dat het niet meer aan kan, zo stelt men, is groot. Talloze kinderen worden de dupe van het ontbreken van gelegenheid voor lichamelijke opvoeding, zwemmen etc. In de grote klassen wordt vooral het minder begaafde kind gedu peerd. Volksonderwijs (150 000 leden) wil het nieuwe seizoen inzetten met een drin gend pleidooi voor goed onderwijs en daar is men principieel voor voor openbaar onderwys. Justitieel onderzoek naar gemeenterekeningen van Goes (Van onze Zeeuwse correspondent) De Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben de officier van Justitie in Middel burg verzocht een onderzoek te willen instellen naar de gepleegde onregelma tigheden met de Goese gemeentereke ningen. Zoals bekend hebben Ged. Sta ten. na een onderzoek dat zy instelden, duidelyk vast kunnen stellen, dat er met de gemeenterekeningen van Goes vreem de dingen gebeurd zijn. Zo is om vast komen te staan, dat leveranciers door de gemeente zyn verzocht rekeningen in te sturen, waarvoor zij helemaal niets had den geleverd. Deze rekeningen had de gemeente nodig om het hierdoor vryge- komen geld voor iets anders uit te kun nen geven, zonder dat Ged. Staten by controle dit zouden merken. Twee ryksrechercheurs hebben o.a de directeur van Gemeentewerken, de heer J. Oranje, verhoord. De heer Oranje is in de Goese affaire een van de tegen spelers van de burgemeester De burgemeester wordt in het geheime raadsrapport. dat inmiddels toch in de kranten is verschenen, door de raad niet langer aanvaardbaar genoemd. Daar het rapport geheim is heeft de burgemeester zich nooit in het openbaar kunnen verweren. Wel heeft hij altijd gezegd dat hy hoopte, dat de Justitie eens een onderzoek zou instellen naar de gang van zaken by de Dienst van de Gemeentewerken. Aan dit verzoek is nu waarschyniyk gehoor gegeven. DUIVENSPORT. L.P.V Columbia" Wedvlucht vanaf Mons (193 km).#In concours 87 vogels. Gelost om 8 uur met zo. wind Aan komst le duif 10 44 07 uur Uitslag 1. 4 8. 9 10 G. Oude Elferink 2 en 5 .1 Wolters. 3 R P de Graaf, 6 en 7 C. V. Betcke.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9