Moeten conservatieven bij Zweedse verkiezingen liet gelag betalen? Reclame en filmroem reiken elkaar steeds inniger de (gevulde!) hand Geringe geestdrift want volk heeft het goed - „Verandering alleen maar verslechtering Huwelijk en echtscheiding Voorschotense schoolkinderen stellen plantjes ten toon LAKENHAL TOONT OUDE EN MODERNE GRAFISCHE KUNST Publiciteit voor slokjesondergoedparfums e.d. leveren beroemdheden bijverdiensten op Ook oude adellijke namen zijn blijkbaar bijzonder in trek ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1960 (Van onze Scandinavische medewerker) Zweden gaat morgen, zondag, ter stembus. Met weinig geest drift. Elke partij heeft er moeite mee een pakkende verkiezingsleus te vinden en de programma's zijn mager en maken weinig indruk. Het volk heeft het goed, het gehele volk op enkele uitzonderingen na. Elke verandering kan bijna alleen maar een verslechtering betekenen. Men heeft de omzetbelasting te slikken gekregen. Zij heeft in sommige op zichten de levensstandaard aangetast en de oppositie buit dit uit door afschaffing ervan te eisen. Dit is, althans gedeeltelijk, wel mogelijk omdat zij veel meer heeft opgebracht dan verwacht werd en dan nodig was. De regering- Erlander wenst ze echter te handhaven. Deze regering is geheel sociaal democratisch en steunt op iets minder dan de helft van de Kamerzetels. Met de communisten samen heeft men precies de meerderheid en deze laatsten werpen dan ook steeds hun gewicht in de schaal om het kabinet niet te laten vallen als de burgerlijke partijen één lijn trekken in hun poging om die val te bewerkstelligen. Vermoedelijk zal de Centrumpartij Centrumpartijbetere regeringspoli- tiek voor de kleine zelfstandige agra riërs. Onderschryving van het liberale program. Samen hebben deze midden- partyen 70 zetels, de Arbeidersparty (s.d.) heeft er 111. Sociaal-democraten: vier weken door betaalde vakantie onder het motto: „maak Je goede tyden nog beter". De conservatieven kunnen noch wat leuzen noch wat program betreft mee komen. Zy behoeven een goed reclame adviesbureau. Hun leuze is: „Sta op eigen benen". Zy willen geen verzorging van de wieg tot het graf, geen hand having van de pensioenwet en geen handhaving van de omzetbelasting, zy zyn daardoor nogal negatief en zouden daarom het gelag wel eens moeten be talen. De verwachting is. dat de centrum party stemmen zal winnen. De misoogst door de regen in grote delen van Zweden veroorzaakt, zal daar wel toe bydragen. Of die winst ten koste van de regerings party zal gaan is echter twyfelachtig. Eensgezindheid wmnen In een verkiezingsspeech voor de tele visie heeft Erlander zich voor die com munistische hulp overigens weinig erken- teiyk getoond. De premier en partij leider zei, dat de communisten er goed aan zouden doen muisstil te blüven toe zien hoe de socialisten de burgerlijken zouden bestrijden. Daar zy evenwel een radio- en tele- visieprogamma van één avond mochten vullen, kwam er van die stilte uiteraard niet veel terecht. Merkwaardig mag heten, dat deze politieke uitzending on der regie stond van een dominee van de Zweedse staatskerk (elke partij brengt zyn eigen regisseur mee). De vorige kamerverkiezingen stonden in het teken van de pensioenkwestie. Daarmede had Erlander toen stellig de beste positie gekozen. De socialistische voorstellen voor het (aanvullende) pen sioen voor weknemers waren eenvoudig, gemakkeiyk te begrypen, niet onre- deiyk. En de socialisten wisten er hun positie in de Kamer, die eigenlyk niet meer beantwoordde aan de stemming in den lande, er door te behouden. Nu hebben de conservatieven deze zaak, die al lang in kannen en kruiken is, opnieuw naar voren geschoven tot groot verdriet van de liberalen en de centrumparty (boeren) en tot vreugde van de socialisten, die dezelfde hand schoen van vier jaar geleden gaarne op nieuw opnemen. Vele beloften De liberalen onder Ohlin en de centralisten onder Hedlund hebben zich nu tydens de verkiezingscampagne ver bonden en de kiezers toegezegd samen een burgeriyke regering te zullen voi« men als de overwinning hun is. Hedlund kwam opnieuw in het nieuws door zyn Finse geestverwant president Kekkonen persoonlijk te gaan feliciteren met diens 60-ste verjaardag, evenals de Russische premier dus. De verkiezingscampagne verloopt op vallend netjes: geen onvertogen woord op de keurig nette reclameborden of uit de monden van kandidaten en verkie- zinsredenaars, zoals in zuidelyke lan den maar al te dikwyis wel geschiedt. De grappenmakers doen hun duit in Ds. R. Riphaagen 70 jaar Onze oud- stadgenoot ds. R. Riphaa gen te Epse by Gorssel, emeritus predi kant van de Ned. Herv. Kerk, hoopt morgen zeventig jaar te worden Roelof Riphaagen werd op 18 septem ber 1890 uit een godsdienstonderwyzers- gezln te Leiden geboren. Hij bezocht eerst het Stedelijk Gymnasium in zyn geboortestad, waar hy verder ook nog aan de Leidse Universiteit studeerde. Nadat de heer Riphaagen in 1915 door het provinciaal kerkbestuur van Zuid Holland was toegelaten tot de evangelie bediening in de Ned. Herv. Kerk, werd hy op 13 augustus van het daaropvol gend jaar bevestigd als predikant van de hervormde gemeente van Westerbork in de classis Emmen. Op 18 oktober 1925 verwisselde ds. Riphaagen deze ge meente met die van Coevorden en op 10 juli 1932 werd hy door ds. K. A. Be versluis, toen nog predikant te Zutphen en thans emeritus predikant te Warns- veld, bevestigd als predikant der her vormde gemeente van Zutphen. Deze zyn derde en laatste gemeente diende ds. Riphaagen tot 1 mei 1956, toen hem op vyfenzestig Jarige leeftyd emeritaat werd verleend. Na zyn emeritaat ves tigde ds. Riphaagen zich te Epse, waar hy thans nog by stand in het pastoraat verleent. Gistermiddag is er in een perceellaan de Bakker Korffstraat brand uitgebro ken, doordat tijdens schilderwerkzaam heden de gordijnen brandvatten. De brandweer bluste het vuur met de ne velspuit. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Jan. zn. van D. J. Boerema en W. Ver- bure; Ellen José, dr. van J. Wondergem en C. M. Tyssen; Maartje Arlna, dr. van A. van Duljn en M. A. van der Niet; Arie. zn. van D. van der Plas en L. Haasnoot; John Alexander, zn. van A. Burgemeestre ev A. M. van Elk; Johanna Maria, dr. van H. Star en G. van Duivenvoorde. ONDERTROUWD j. Flanderhyn en L. A. E. Schmeisser; W. E. P. J. vom Hofe en S. Fuchs; N. J. A. Heinrlch6 en C. S. Crama; J. Landes- bergen en C. A. E. van den Berg; M. F. Micnel en N. Benslnk; J. C. Hakemulder en L. A. van der Steen; J van der Burg en A. C. Middelkoop; R. Vos en A. van Konijnenburg; J. J. Blnnenkamp en C. W den Holder; B F. H. Arps en E. de Wilde; P. J. G. van Bers en M. H. J. Noorder- meer; H Wevers en W. H. M. Rahms; P. Koreman en M. IJzerman; E. P. J. de Winkel en P. J. van Beek. OVERLEDEN 7. Langeveld, 68 Jaar, echtgen. van J. H. van Staveren; W. van Zijl. 76 Jaar. wed. van J. F. Lelleman; A E. van Win- gen, 85 Jaar, vrouw; J Arbouw, 79 Jaar, man. het zakje: „Weet je wat een verkiezings spreker is?" „Iemand die belooft, wat anderen maar moeten nakomen". Die beloften zien er als volgt uit: Folkpartiet (lib.)beter onderwijs, ge- lyke kansen voor alle begaafde kinderen op hoger onderwys. betere bestryding van het woningtekort. Motto: geef ons toch waarde voor ons werk (doelend op de sluipende inflatie, die de kroon 3% procent per jaar in waarde doet dalen, gemeten aan de kosten van levensonder houd). Over één ding, en dat is een goede zaak, is men het in Zweden steeds eens (de kleine communistische party nu even buiten beschouwing gelaten)dat is de buitenlandse politiek van gewa pende neutraliteit, versterking van de Verenigde Naties, versterking van aller lei banden met Noorwegen, Denema ken, IJsland en Finland. De vorige maal hebben de commu nisten stellig stemmen verloren door een byzonder onhandige propaganda, zy had den toen de gestileerde landkaart van Zweden als achtergrond voor een leuze aangeplakt. Maar de tekenaar had daar- by het grote eiland Gotland vergeten, zodat de spotters konden uitroepen „Zie eens, ze hebben in gedachten Gotland al aan de Russen overgedaan!" Niets is zo dodelijk in de politiek als belachelyk te zyn. Dat bleek prompt. Ned. Chr. Vrouwenbond kwam bijeen De eerste byeenkomst in dit seizoen, die de afdeling Centrum van de Ned. Christenvrouwenbond gisteravond in ge bouw Rehoboth hield, was zeer druk be zocht. Na een korte meditatie en een hartelyke woord van welkom, sprak de president, mevr. A. A. v. d. Kwaak-v. d. Berg, er haar vreugde over uit, dat zo vele introducees van haar belangstelling blyk gaven en vermoedelyk ook lid van de NCVB zullen worden. Het 40-jarig bestaan van de afdeling zal in februari 1961 feestelyk worden herdacht. Spreek ster gaf hierna het woord aan dr. E. v. d. Schoot uit Utrecht voor zyn causerie: „Huwelyk en echtscheiding". In de cate gorie van ongehuwden, aldus spreker, zyn er maar al te veel, die menen, dat het huweiyk het enige doel in het le ven is en dat ongehuwd blyven gelijk staat met een mislukt leven. Niets is echter minder waar, daar het er slechts op aan komt w&t men van het leven maakt. Dit geldt wel in nog grotere mate in het huwelyk. daar er dan twee part ners zijn, die hun gezamenlijke levens weg moeten bepalen en in tal van pro blemen tot elkaar moeten komen Het is een algemeen hedendaags verschijnsel dat er heel veel wordt gesproken ove „huwelijksongeluk" en te weinig over „huwelijksgeluk", waaruit men zou kun nen concluderen, dat er thans iets mis gaat in de algemene huwelijksverhou dingen, hetgeen nog eens extra wordt geaccentueerd door de vele publikaties op dit terrein, zowel door volslagen leken als erkende deskundigen. Vele huweiy- ken mislukken, omdat de partners er een geheel verkeerde voorstelling van had den en het juiste inzicht van de funda mentele betekenis van het huwelijk mis ten, met het gevolg, dat zy van de ene teleurstelling in de andere vallen en el kaar zelfs diep gaan haten. Een verhel derende vóór- en toelichting zou vele mislukkingen kunnen voorkomen en red ding brengen in tal van schynbaar ho peloze gevallen. In het huwelyk, dat toch een levens lange levensgemeenschap van één man en één vrouw tot, doel heeft, doen zich tal van aspecten voor, die alle stuk voor stuk bedoelde gemeenschap kunnen ver storen, waarby maar al te vaak en ten onrechte de geslachtsgemeenschap als een bepalende factor voor een al of niet harmonisch huwelyk in het geding wordt gebracht. Men verwaarloost dan het feit, aldus spreker, dat een huweiyksgemeen- schap méér inhoudt dan een goede ge slachtsgemeenschap alléén en dat de ene factor van de andere afhankelijk is. In het huwelyk dienen de partners naast een goede geestelyke gemeen schap, waarin zy zich één voelen bij het nemen van beslissingen, tevens een op rechte trouw voor elkaar te koesteren. Als één van de vele redenen, die een précaire situatie kunnen scheppen, noemde spreker o.m. de bewuste uitslui ting van het ouderschap. Los van het feit, dat onze wetgeving in bepaalde gevallen echtscheiding toestaat, moet een echtscheiding door christenen in stryd met hun beginselen worden ge acht, daar het huwelyk als een ontbind bare eenheid voor God werd gesloten. Toch zal het soms in uiterste nood zaak en nadat alles is geprobeerd helaas de enige oplossing zyn, dat een echtscheiding wordt uitgesproken, vooral als kinderen de dupe dreigen te worden van een in elk opzicht geforceerde voort zetting van een gemeenschap, die geen enkel perspectief meer biedt. Helaas zyn er nog te veel huwelijkspartners, die niet „te koop" willen lopen met hun moeiiyk- heden en derhalve niet van een deskun dige bijstand kunnen worden gediend. Ware dit niet het geval, dan zouden ontegenzeglyk vele moeilykheden tijdig zijn opgelost en een huwelykscatastrofe voorkomen. Na deze boeiende en leerza me causerie, werd van de gelegenheid tot het stellen van vragen een druk gebruik gemaakt. ZENDINGSACTIE LEGER DES HEILS Dinsdag en woensdag organiseert het Leger des Heils in de korpszaal aan de Hooigracht een bazaar, waarvan de op brengst ten goede komt aan de veelom vattende arbeid, die het Leger des Hells in de wereld verricht. Nu door allerlei internationale span ningen de moeilykheden zich opstapelen, wy denken hierbij aan het belangrijke werk. dat het Leger des Heils in landen als Kongo verricht, is er meer dan ooit veel geld nodig. 'Ook onder vluchtelingen werkt het Le ger in vele landen. In Hong-Kong is het Leger een van de instanties waarop her haaldelijk een beroep wordt gedaan en bezit het een belangryk centrum waar vluchtelingen worden opgevangen en doorgezonden. De bazaar is 's middags van 3 tot 6 uur en 's avonds van 7.30 tot 10 uur geopend. Medische Dienst Leiderdorp dokter M. P. Hennink, Mauritsslngel 166, tel. 33686. Warmond dokter H. A. G. M. Wa lenkamp, tel. 01711-220. Wykverpleging: Zuster Meyssen, Kerklaan 17A, Voor hout. tel. 0 2532-7796. Voorschoten dokter H. Olthuis, Jo- han W. Fr i sol aan 3-5, tel. 2527. wijkver pleegster: Gezondheidscentrum, tel. 2177. Oegstgeest dokter Held, tel. 24649. Wassenaar dokter R. S. ten Cate, Burchtlaan 9. tel. 3027. Dokter H. D. Boer. Wittenburgerweg 188, tel. 124. ApothekenApotheek dr. Siderius, Lang. straat 86, tel. 2141. Det heer B. Hoogwerf Kroon, voorzit ter van „Floralia", een tentoonstelling van door de schooljeugd opgekweekte planten, heette gisteravond in het Ge bouw voor Chr. Belangen mevrouw en burgemeester L. de Kool, vele raadsle den, ouders en schoolkinderen, harteiyk welkom. De burgemeester zelde o.m. dat deze tentoonstelling een openbaring voor hem was. Spreker achtte dergeiyke evenementen daarom zo attractief om dat hierdoor de Jeugd liefde tot de na- Meer dan honderd prenten uit de collectie van de Belgische verzamelaar A. Taevernier In het Leidse stedelijk museum ,.De Lakenhal" is een tentoonstelling van prenten ingericht, deel uitmakende van een collectie, die een Bel gisch verzamelaar, August Taevernier heeft bijeengebracht. Meer dan honderd prenten geven een overzicht van twee eeuwen grafische kunst; vanaf Albrecht Diirer en Rembrandt tot aan de twintigste eeuwers, de Vlamingen Josef Cantré en Frans Masereel en de Noord-Nederlander Maurits Escher. Het zwaartepunt van deze tentoonstelling, die slechts een klein deel van Taeverniers verzameling heet te bevatten, ligt bij de Zuid-Neder landers en daarvan zeer in het bijzonder bij het werk van James Ensor. Bijna de helft van de prenten behoort tot het oeuvre van deze Vlaamse fantasticus. Geen bindende lijn Als zodanig geeft de tentoonstelling dan ook een wat eenzydig beeld. Ze geeft geen chronologisch overzicht van de ontwikkeling der grafische kunst (de achttiende eeuw is in het geheel niet vertegenwoordigd, evenmin de laatste helft der 17de en de eerste helft der 19de eeuw) door een hiaat van twee eeuwen. Het is als het geëxposeerde een doorsnede toont van de gehele verza meling typisch een collectie van een verzameling, die zich bepaalt tot een of meer perioden in de kunst. Dat wil niet zeggen dat de tentoon stelling, zoals deze thans in De La kenhal is Ingericht, niet aantrekkelijk ls. Het tegendeel is waar, maar we moeten daarbij wel bedenken, dat het licht bepaaldelijk valt op slechts en kelen en dat men niét moet zoeken naar een bindende lyn of een ontwikkelings gang van het kunstambacht der grafiek. De oudste prent is een prachtige gra vure van de Duitser Martin Schongauer (14301491), De Kruisiging, een plaat uit de overgangstyd van de gothiek (de plooienval van sommige gewaden) naar de uitbundigheid van de renaissance. Onder de vier prenten van Albrecht Dürer, zyn er drie uit de serie houtsne den „Het Leven van de H. Maagd", met een uitzonderlijk mooie Geboorte, een prent van 1503. Van de oude Nederlanders zyn ver tegenwoordigd Hendrik Goltzius (1558 —1617) met een onafgewerkte Aanbid ding der herders en een gevoelvolle Piëta, de Zuid-Nederlanders Jan Wieri (15501615» en Anthony van Dyck (15991640), de eerste met een klein, na- drukkelyk portretje van Philips-Willem van Oranje, de tweede met o.a. een ma gistrale kop van de levensgenieter Pie- ter Paul Rubens. Rembrandt is met een tiental, voor het merendeel bekende etsen vertegenwoor digd. Ondanks het voor deze grootmees ter der etskunst gering aantal, geven de tien prenten een goed beeld van zyn kunst. Hoe prachtig ls het portret van de Amsterdamse zilversmid Jan Lutma de Oude, met de ironische kop: hoe raak de Emmaüsgangers en hoe flitsend van lyn het bekende Bruggetje van Si, een prent waarvan men aanneemt, dat ze in de omgeving van Hillegom is ge maakt. Prachtig is ook Het Goudsmidje, een prentje van slechts luttele centime ters, waar op klein bestek in houding en gebaar van de man diens liefde voor het metier zo subliem is uitgedrukt. Van de oude naar de nieuwe tyd is ook in de etsikunst een hele stap. Staan we met De Braekdaer en Boulenger nog midden ln de romantiek, direct daarop volgt James Ensor (1860—1949) met zyn meesteriyk-fantastische. soms aan Je roen Bosch verwante verbeeldingen. Niet minder dan byna vyftlg prenten han gen er van deze kunstenaar, blijk ge vend van de veelzydlgheid van Ensor als graficus, zowel in techniek als ln onderwerpen. In z'n wydse landschap- tuur wordt by gebracht. Op een vriende- ïyke manier wekte de burgemeester de kinderen op in nog veel grotere getale aan deze bloemenwedstryd deel te ne men. Hy verzocht verder niet alleen deze planten en bloemen met liefde te verzor gen maar ook die in de openbare par ken met eerbied te behandelen. Ook zei- de hy erkenteiyk te zyn voor de mede werking die vele nleuw-ingekomenen in deze gemeente aan deze tentoonstelling hebben verleend. De heer Hoogwerf Kroon vestigde de aandacht van zyn gehoor op het fraaie resultaat dat door vele schoolkinderen was bereikt by de wedstryd in het bloemschikken, die dit Jaar voor het eerst was gehouden. Uitslagen De voornaamste pryswmnaars waren: Begonia rood: 1. Laura Oskam; 2. Els je Dykman; 3. Rla Verkeerk; Beeoma roze: 1. Leendert Giessen; 2. Th. Tref fers: 3. Ria Verkeerk: Fuchsia: 1. Gea van Egmond; 2. Ronald Vonk; 3. An neke Verhoog; Salvia: 1. Laura Oskam; 2. Jac. Nieuwenhuizen; 3. Toos Lamboo; Coleus: 1. Gea van Egmond: 2. Jan van Egmond: 3. Chrlsta Swen: Geranium: 1. Marijke Verkeerk; 2. Peter Verkeerk; 3. Gre van Veen: Margriet: 1. Ria Ver keerk; 2. Henny Verschoor; 3. Lecki Verkeerk. Bloemschikken 7- en 8-jarigen: 1. Ria Adema; 2. Frans Oorschot; 9- en 10- Jarige: 1. Sonpa Heltman: 2. Peter 't Mannetje; 11-jarige en ouder: 1. Ria van Vredendaal; 2. C. M. Kloezen. pen doet hy 6oms denken aan de Gou den eeuwers (Gezicht op Mariakerke, nr. 33). Sterk aan Jongkind verwant zyn De zoom van het bosje (nr. 36) en het gepointilleerde Grote Dok te Oost ende (nr. 44) De Sohaatsenryders <nr. 54) roept herinneringen op aan de 17e- eeuwse wintergeziohten der Noord-Ne derlanders. Dan komen z'n bekende maskerades (zelfs in religieuze onder werpen als De Intocht van Christus in Brussel) en fantastische verbeeldingen, luguber soms al6 Myn ontvleesd por tret (nr. 55). Van de andere werken noemen we een prent van Rik Wouters, overigens geen sterke plaat: een wfjd-open land schap. Het Land van Veurne, van Wal ter Vaes: Oude Vrouw met muts (nr. 79) en Grootstad (nr.83) waarschyn- lyk ongewild, maar naast elkander op gehangen geen frappant beeldrijm to nend en een merkwaardige ets van de Sint-Niklaaskerk te Gent. van Jules de Bruycker. Typerend voor Edgar Tyfcgat. een schilder, die naar ons gevoelen wel wat wordt overschat, is de prent „Onder be tovering van de fluit". Van Frans Ma- sedeel zien we o.a. het monumentale ..Avontuur", en van Georges Roualt vier kleuretsen uit de circusreeks, waarvan wy bijzonder willen wyzen op ..Bittere c.-"troon" (nr. 105). Van de Nederlan der Maurits Escher hangt er een koude en kille houtsnede in zyn bekende „meetkundige" genre. Liefhebbers van de grafische kunst raden wy aan deze tentoonstelling te gaan zien. zy blyft geopend tot 17 ok tober a.s. COMMISSIE VAN ADVIES BEJAARDENZORG Gisteren geïnstalleerd Wethouder S. Menken heeft gisteren ae door B. en W. ingestelde Commissie van Advies voor de Bejaardenzorg geïn stalleerd. In deze commissie hebben, naast de wethouder van Sociale Zaken als voorzitter, als leden zitting de direc teur van de Gem. Geneeskundige en Gezondheidsdienst, de directeur van de Dienst voor Sociale Zaken en verteeen- woprdigers van de Gere,. Stichting tot ta? huisvestine en verzorging van bejaar- den LEIDERDORP Bijeenkomst C.J.B.T.B. Voor de eerste maal in het seizoen ver gaderde gisteravond de C.J.B.T.B. onder voorzitterschap van de heer H. v. d. Stoel. De secretaris van de landelijke organisatie, de heer R. Bos, uit Ede, was bereidgevonden deze eerste avond in de wintercampagne te spreken over „De jonge agrariër en zyn toekomst". Datgene wat wy uit dit betoog hebben begrepen en naar voren zouden willen brengen, is dit, dat eigenlyk de boeren stand in ons land veel minder geteld wordt, dan 60 70 jaar geleden en dat men pas dan, op de één of andere manier tot een juiste oplossing kan «omen, als men over voldoende geld be schikt. want vooral dit laatste heeft de heer Bos herhaaldeiyk duideiyk uit laten komen. Vandaar dat de spreker de jonge agTariër nog eens extra er op wees. hoe belangryk het is, als men tot in de het R -K Parochiaal Armbestuur, de Unie van Vrouwelijke Vrywilligers, de Stichting tot behartiging van de be langen en verzorging van hulpbehoe vende en minder valide bejaarden, het Leidsche Volkshuis, de diaconie van de Hervormd? Gemeente, het Oudelieden- huis Herengracht 35. de Katholieke Bond van Bejaarden en Gepensioneer den in de Bisdommen Haarlem en Rot terdam, afd. Leiden, de Alg. Bond van Ouden van Dagen, de Stichting Vry- zinnig Protestants Tehuis, en de diaco nie der Geref. Kerk. De commissie heeft tot taak, het college van B en W. des gevraagd of uit eigen beweging, te ad viseren in zaken op het terrein van de bejaardenzorg en in het bijzonder zich bezig te houden met dc vraag, op welke wyze voor de bejaarden in de gemeen telijke samenleving een zoveel mogelyk doelmatige behuizing en verzorging tot stand kan worden eebracht en de in houd van hun leven kan worden ver rukt. Na de installatie hield dr. J. Th. R. Schreuder, hoofd van de Geriatrische afdeling ..Sanatorium Zonnestraal" te Hilversum een inleiding over het on derwerp „Bejaardenzorg". VOORSCHOTEN S.V.L.V. 35 jaar In het Cultureel Centrum kwam de sportvereniging SVLV byeen om het ze vende lustrum te vieren. De zaal was door een lid vanSVLV de heer N. Dui venvoorde feestelyk versierd en de toe gestuurde bloemstukken van het r.-k. kerkbestuur, van de zustervereniging Rouwkoopen van de heer J. Bolle maak ten er nog een kleine „Floriade" van. SVLV was dus met recht in de bloeme tjes gezet, maar op de grote feestavond had het bestuur van SVLV nog vele personen te eren enerkentelykheid te betuigen. Allereerst wasgedacht aan pastoor J. Th. van Bemmelen.dle benoemd werd tot erelid. Hy ontving de gouden speld. Ook de reeds bestaandeereleden t.w. de huidige voorzitter, de heer L. J.van Aken, de erevoorzitter, de heer M. Lake- man, de vice-voorzitter, dehe er G. P.A. Niersman en de oudhoofdjeugdleider, de heer P. J. Karremans ontvingen op deze avond de gouden speld. Negen personen werden tot leden van verdienste be noemd. zy allen ontvingen de zilveren (Van onze correspondent in Parijs) De race naar de filmroem die soms nog wel meer aan een „catch as catch can"-wedstrijd doet denken- kan natuurlijk uit allerlei omstan digheden worden verklaard. De drang van een jong talent, dat naar erkenning en publieke ontluiking haakt; het strelende gevoel door een anonieme voorbijganger op straat spontaan herkend te worden; de goedkope mogelijkheid tientallen medeburgers enkel met uw hand tekening wat rijker en gelukkiger te kunnen maken! En er zijn zo nog wel een paar meer eerlijke drijfveren op te sommen. Maar ge slaat de plank wellicht toch óók niet volkomen mis door aan te nemen, dat de zucht in korte tijd met een lief gezichtje, een voordelig silhouet of een viriele oogopslag zich een bankrekening met vele cijfers te kweken, in sommige gevallen eveneens nog wel eens een woordje mee wil spre ken! Verschijnsel is echter niet nieuw! Het finaciële mes van de filmver maardheid snydt bovendien niet slechts aan één zyde der honoraria, welke voor een hoofdrol niettemin in Frankrijk de laatste jaren tot hoogten zyn gestegen waarvan de gewone ploeteraar, als gy en wy. alleen nog maar duizelingen annex nekkrampen kunnen krygen. Een ton of vyf, zes voor een film, die in een week of zeven is opgenomen, vormt een beloning waarvoor een super-vedette als Brigitte Bardot of een Jean Gabln zich nauwelyks meer laat strikken. Ze verlangen bovendien nog een royale portie van de nettowinst, en omdat die eisen vlot worden Ingewilligd zullen ze, althans commercieel gezien, die baten ook wel „waard" zyn. Sinds enige tyd hebben Frankryks helden en heldinnen van het filmdoek echter een bron van neveninkomsten aangeboord waardoor hun persooniyke bezitsvorming zich nog weer wat snel ler vermag te ontwikkelen: de reclame. speld. Namens de handbalafdeling werd de Jubilerende vereniging een vlag aan geboden. Na dit korte officiële gedeelte begon de eigenlyke feestviering. De heer N. Augustinus uit Noordwyk zorgde voor de conference en een goede stemming. Hy bracht menige kwinkslag, goochelde en had de leiding b(i het bal. Al spoedig heerste er een uitstekende stemming, die steeg raa.-mate het later in de avond werd. Op de muziek van 't Leidse Dans- orkest kon een dansje worden gemaakt. Goud stroom binnen Een Jaar of vyf geleden kon Brigitte Bardot (die daarvoor, nog bloter dan ln haar eerste niettemin al redelijk ont klede films haar talenten uitsluitend voor de fotografen van een zeker genre etaleerde) met moeite tweeduizend gul den loswurmen voor het eerste rolletje dat haar werd toegekend. Een fabrikant van dameslingerie schreef onlangs een cheque met honderdvoudig bedrag of wel rond twee ton uit te schryven voor het recht B.B. in een bh van zyn onderneming door een cameraman op zyn gevoelige band te mogen laten leg- Sen. B.B en haar echt-en vakgenoot acques Charrier bezitten trouwens ge voelige neuzen voor de matriële exploi- tatie-mogeiykheden van hun glorie. Bri- ?ltte heeft haar magische initialen egen klinkende munt uiteraard ook al afgestaan aan een Duitse brillen- fabrlkant en aan een Amerikaanse han delaar in nylon-ondergoederen, de welke ln kleine plastic-zakjes worden verkocht waarby haar portret met handtekening gevoegd is. Onderhandelingen met een spuitwaterconcern, dat de stunt van „Bébé houdt van Charrier" <een ander Frans mineraal) nog eens ln variatie wilde herhalen een stunt die inder- tyd tot een rechtszaak leidde zyn dezer dagen met het overberoemde Franse filmpaar echter afgesprongen. Men vond voor één keer hun pryzen toch iets tè pryzig Ook anderen doen mee B.B. moge dan ook hier met haar tarieven aan de soms onbereikbare top staan, voor het altaar van het gouden kalf der publiciteitsreclame wordt ook nog door vele andere beroemdheden ge knield. Eddie Constantine, de uitdeler van watjekou's in zovele Franse films hy is niettemin van hulsuit een in Amerika geboortige Italiaan heeft Juist zyn naam en glimlach verkocht aan een broekenfabrikant, die by Iedere pantalon Eddie's portret aan zyn clien tèle cadeau geeft. Gilbert Becaud treedt op als zakenagent voor een industrieel in motoren. En terwllle van de actrice Jacqueline Huet hoopt een andere fir mant dat in het vervolg nu alleen nog maar zijn matrassen verkocht zullen worden: hy verspreidt een fraaie foto waarop de Jeugdige schone zich op zo'n matras van hem ietwat hups heeft uit- gesterkt. De komieken Bourvil en Darry Cowl stimuleren intussen de verkoop van de confectie van een grootwarenhuis. Maurice Chevalier heeft zyn reputatie gehecht aan een nieuw merk radio- en televisietoestellen en Jean Marais heeft zichzelf niet te trots bevonden om zich door een automobilist in snelle vaart over de straat te laten sleuren om aldus het bewys te leveren van de onver woestbaarheid van Tergal, waaruit zyn broek ls vervaardigd. Zelfs dichters Alhoewel de filmsterren natuurlyk wel de dierbaarst-begeerde kandidaten zyn in deze nieuwe branche der publiciteit, weten zo nu en dan andere beroemd heden toch ook wel 's een graantje mee te pikken, wyien de illustere dichter Paul Claudel collaboreerde, tegen vor- steiyke beloning, indertyd al met een bekende Paryse byoutier, de schryver Maurice Dekobra volgde diens voorbeeld ten behoeve van de Franse wagonlits, en de kunstnaar Jean Cocteau (van de Academie Francaise) dichtte een vurige aanbeveling voor het voortbrengsel van een fabriek ln alcoholica Het blykt trouwens, dat iedereen die een naam met een beetje klank voert, uit dat bezit tegenwoordig wel wat geld kan slaan. Hertog de Brissac, telg uit een der oudste Franse adellyke geslach ten, heeft onlangs in een rode kamerjas voor een fotograaf geposeerd, terwijl hy een schier verliefde blik opwierp naar een flacon parfum die dan ook „debutante de Versailles" was geheten. Allemaal uitwassen van het moderne materialisme dat geen waarde te hoog acht om in geld te worden uitgedrukt? Pardon....want in een vergeelde Jaargang van een geïllustreerd weekblad uit de Belle Epoque kwamen we dezer dagen toevallig de eerwaardige beeltenissen te gen van de beide ex-presidenten der Franse republiek Loubet en Fallières, elk met een sierlyk wynglas tussen de vingers by welke plaat de uitgesproken en onderstreepte bedoeling voorzat de vroegere onderdanen der beide bejaarde heren te overtuigen van de uitmuntend heid van het vocht, dat ze op die foto tot zich namen

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7