fltistoua FILMS Jeugd - Kamerorkest - Leiden EEN DAG VERWARMINGSSHOW 1960 LANGEZAAL-LEIDEN Stille Rijn 3-4 - Tel. 26545 Vijf-en-twintigste Vebo Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 17 september 1960 Tweede blad no. 30154 Naar Zwitsers voorbeeld Dinsdagavond beginnen eerste repetities Hetgeen in Zwitserland mogelijk is, moet in Leiden niet tot de onmogelijkheden behoren. Deze gedachte heeft Marente Zaalberg en Rien de Reede niet meer losgelaten sinds zij het vorig jaar in contact waren gekomen met de musici van het Jeugd-orkest uit Zurich, dat in oktober een bezoek aan de Sleutelstad bracht. Wat weten deze jonge mensen, die reeds over een behoorlijke concert-routine beschikken, een enthousiasme in hun spel te leggen. Marente en Rien hebben het bij deze eerste kennismaking niet gelaten. Toen zij, met een groot aantal Leidse jongeren, in de gelegen heid werden gesteld om in de paasvakantie een tegenbezoek aan hun Zwitserse vrienden te brengen, hebben zij dit met beide handen aan gegrepen. Van dit bezoek keerden zij enthousiast terug en tevens met het ernstige voornemen om in Leiden ook te komen tot oprichting van een ,.]eugd-Kamerorkest-Leiden Bij een voornemen is het niet geble ven. want dinsdagavond a.s. zal de op richting een feit zijn. Men is echter niet over één nacht ijs gegaan. Vooraf heeft men overleg gepleegd met K. O. en de Leidse Jeugdactie, die resp. de heren P. Brouwer en dr. P. L. Schoonheim af stonden om in het Comité van aanbe veling plaats te nemen. Bovendien heb ben ook prof. dr. E. W. Schallenberg en dr. J. v. d. Veen in dit comité zitting genomen. Spontaan hebben allen hun medewerking toegezegd. Henk Briër, in het Leidse muziekleven geen onbekende, toonde zich bereid de studie ter hand te nemen. Als dirigent hoopt hij de jonge musici te leiden. Het voornemen om te komen tot de oprichting van een dergelijk orkest is ook onder de jongeren in goede aarde gevallen. Met circa twin tig jongeren, onderverdeeld in een bla zers- en strijkerspartij, hoopt men reeds spoedig tot resultaten te komen. Zelfs hebben reeds twee jonge beroeps musici (viool) hun medewerking aan Bemaling sportvelden in Kikkerpolder In verband met de wateroverlast, wel ke op de sportvelden in de Kikkerpolder werd geconstateerd, hebben B. en W. doen nagaan of en, zo ja, in hoeverre wijziging in de bemaling van de sport terreinen moet worden gebracht. Onder zocht is of de bemaling van de polder, waarvoor thans de medewerking van de molenaar van de polder Maredijk moet worden ingeroepen, automatisch door het elektrisch gemaal, hetwelk in de mo len van laatstgenoemde polder is ge plaatst, kan geschieden. Bij een met het bestuur van de polder Maredijk en het Hoogheemraadschap van Rijnland ge pleegd overleg is gebleken, dat dit inder daad mogelijk is. Hiertoe zal een auto matisch werkende vlotter in de toevoer- sloot naar de molen en het gemaal moe ten worden aangebracht. Verder dient, aangezien de bestaande sloten een gering bergingsoppervlak hebben, in het toe komstige plantsoen, tussen de Zweiland- laan en de geprojecteerde weg door de .Kikkerpolder, een vijver worden gegra ven. Hierdoor wordt het bergingsopper vlak vergroot en is een betere waterbe heersing mogelijk. De kosten van een en ander worden begroot op f. 6.500. B. en W. stellen de raad voor om in deze geest een beslissing te nemen. het JKL toegezegd Marente en Rien hopen nu maar, dat nog vele bassen, celli, alt-violen en fagotten ..de troep"' komen versterken. Tot een eerste ken nismaking worden alle jeugdige musici dinsdagavond a.s. om zeven uur uitge nodigd in de aula van de ulo-school aan de Asserstraat, waar in het vervolg iedere dinsdagavond wordt gerepeteerd. Aan de eerste repetitie gaat dinsdag avond a.s. een korte huishoudelijke ver gadering vooraf, waarin o.a. een bestuur zal worden gevormd. Het ligt in de be doeling van Henk Briër om de oefenstof in het begin niet te moeilijk te nemen; enkele gedeelten uit de Firework Music van Handel zullen allereerst in studie worden genomen. Het is een eerste test. waaraan de capaciteiten van de jeug dige musici kunnen worden getoetst. ..Zwitserland", dat van dit Leidse voor nemen op de hoogte is gesteld, toonde zich direct reeds enthousiast. Zo heeft de dirigent van het Züricher Jeugdor kest, de heer G. Scherrer, de initiatief nemers reeds een greep uit het Züricher repertoire toegezegd. Een toezegging, welke in dank is aanvaard. Advertentie en wel MAANDAG 19 SEPTEMBER a.s. in de Jacobazaal van ,,Den Burcht" te Leiden. Zeer interessante lezingen met licht beelden over het actuele onderwerp: Hoe verwarm ik mijn huis het beste en toch het voordeligste? Wij vangen aan te 2 UUR, 4 UUR, 7 UUR en 9 UUR nam. Deze zeer bijzondere demonstratie met lichtbeelden biedt U LEIDENS OUDSTE HAARDEN- EN KACHEL SPECIALIST LANGEZAAL, STILLE RIJN 34, LEIDEN, in samenwerking met HOENSON N.V. Zie ook de enorme sortering in onze zaak. Onze VAKmensen met JAREN LANGE ERVARING staan U borg voor goede voorlichting en vak kundige plaatsing. Wij roepen U een tot ziens toe op maandag a.s. in ,,Den Burcht". Let U vooral goed op de bovengenoemde aanvangstijden! OFFICIAL HOENSON DEALER! Plaatsing1 ook buiten Leiden zonder prijsverhoging! Fokveedag op 22 september De vijf-en-twintigste VEBO in Leiden begint met een fokveedag op 22 septem ber op welke dag ook de jeugd een be langrijke rol gaat spelen. Zij zullen mee- keuren op de VEBO-tentoonstelling en verslag uitbrengen. Niet om een beslis sende stem te laten horen, maar om vertrouwd te geraken met deskundige beoordeling van het vee. Hiermede hoopt het VEBO-bestuur tevens dat men op den duur de jury's uit zal kunnen breiden met jongere leden. Op 23 sep tember is de eigenlijke jeugddag, wan neer voor de agrarische scholen veebe- oordelingswedstrijden worden gehouden, terwijl op 22-23 en 24 september tradi tiegetrouw in het Waaggebouw een zui- velshow plaats vindt. De inschrijving voor de fokvee-dag op 22 september is weer uitstekend. Men heeft bijv. ook deelneming gekre gen uit de Haarlemmermeer: dit is in jaren niet het geval geweest. De getallen zijn: zwartblaar 187 (v.j. 177); zwart bont 131 (130); varkens 77 (81); scha pen 122 (94); geiten 82 (70). Met in totaal 600 dieren slaat men lang geen slecht figuur tegenover ande re fokveedagen in ons land. Eén disso nant blijft echter: Leiden heeft nog geen overdekte veemarkt en dit was ook re den het zilveren VEBO-jubileum dit jaar nog niet te vieren. Volgend jaar wel, hoewel er dan ook nog geen overdekte hal staat. Maar als men daar op moet blijven wachten De officiële opening vindt 22 septem ber in De Waag plaats, waar de secre taris-generaal van Landbouw en Visse rij, mr. dr. P. H. Patijn de openingsrede zal uitspreken. Te elf uur volgt het be zoek van genodigden aan de fokveeten- toonstelling, waarna om twee uur het defüé volgt. De commissaris van de Ko ningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz kal de vaantjes uitreiken. De regionale jongeren-commissie van de VEBO, waarin de drie plattelands jongerenorganisaties vertegenwoordigd zijn heeft de organisatie van de jonge rendag op 23 september in handen. Ook dit jaar wordt weer een sportieve strijd tussen de verschillende organisa ties gestreden. OOK VEEBEOORDELING Voor de meisjes zijn er o.m. wedstrij den in bloemschikken en slaatjes opma ken en voorts vrije wedstrijden (dus voor alle bezoekers) in het merkartikelen prijzen, stoffen keuren, kennis van plan ten. Voor de heren zijn er wedstrijden in veebeoordeling, melken, het herkennen van werktuigen, landbouw en vervoers middelen in het verkeer. Voorts vrije wedstrijden in het schatten van het ge wicht van voeder en varkens, veebeoor deling, het herkennen van veevoeder en kunstmest en een „denkrevue", een soort quiz voor alle bezoekers. Ook de kalveropfokwedstrijd maakt weer deel uit van het programma, het gaat hier om het kalf dat in een jaar tijd het best gegroeid is. De tijden van de jongerendag zijn als volgt: om acht uur is er de officiële ope ning in Het Schuttershof, waarna om half negen de wedstrijden beginnen. Om 3 uur volgt de prijsuitreiking in het Schuttershof. In de tussenliggende tijd wordt op het Schuttersveld een paar den- en ponyshow gehouden. KAAS De gebruikelijke zuiveltentoonstelling in het Waaggebouw brengt aan het licht dat het met de boerenkaas-fabricage steeds minder wordt. De fabriekskaas neemt een overheersende plaats in. Dit neemt niet weg, dat er nog altijd een Leidse en Goudse kaasshow gehouden kan worden dank zij de 15 zelfkazers uit de omgeving. Waarschijnlijk zullen in de Waag toch nog een 100-tal kazen ten toongesteld worden en aan het oordeel van de jury worden onderworpen. Films, demonstraties over het klaar maken van gerechten en een kaasher- kenningswedstrijd maken ook dit jaar een bezoek aan de Waag de moeite waard. Vijfdaagse werkweek bij Den Holder De machinefabriek Den Holder te Leiden heeft van de Vakraad voor de Metaalindustrie, toestemming verkregen voor het geleidelijk invoeren van een vijfdaagse werkweek Van 1 oktober a.s. af zal éénmaal per twee weken des za terdags niet meer gewerkt worden. JEIJGD EN EVANGELIE. Ter gelegenheid van de opening van het nieuwe semester der jeugd- leid(st)ers-cursussen van het Leger dei Hails, vindt 26 september in de Prinses Mangrietsohool aan de Boshuizerkade een samenkomst plaats. Het programma voor deze avond be staat uit een ronde tafelgesprek over het onderwerp ..Jeugd en Evangelie" waaraan zullen deelnemen: ds. W. L. Schoch. jeugdpredikant te Rotterdam: pater S. Jelsma m.s.c. te Den Haag: majoor D. Lissenburg, hoofdredacteur ,,De Strijdkreet"; mej. Nel Koen. pre sidente van „Jeugd en Evangelie"; ar. G. van Leeuwen, studentenpredikant te Amsterdam en ds. A. C. J. v. d. Poel, legerpredikant te Den Haag. Deze avond is toegankelijk voor leden van alle Leidse jeugdorganisaties, voor zover zij boven de zestien jaar zijn. UNIVERSITAIRE BENOEMINGEN. Bij onderscheidene beschikkingen van de minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen zijn (wederom) be noemd aan de Leidse Universiteit: voor het tijdvak van 1 augustus 1960 tot en met 31 juli 1961 tot wetenschappelijk ambtenaar 1ste klasse bij het Instituut voor Radiopathologie en Stralenbescher- ming (gedetacheerd bij de cytologie en experimentele histologie) J W. Hek- kelman, thans wetenschappelijk amb tenaar; voor het tijdvak van 1 juli 1960 t/m. 30 juni 1961 tot wetenschappelijk hoofdambtenaar voor de fysiologie dr. P E. Voorhoeve, thans wetenschappe lijk ambtenaar 1ste klasse; voor het tijdvak van 1 oktober 1960 t/m. 30 sep tember 1961 tot wetenschappelijk amb tenaar 1ste klasse bij de bibliotheek mr. Met ingang van volgende week krijgt Londen speciale parkeerwach ten, die de automobilisten moeten bijstaan in hun parkeerproblemen. Een van de wachten is maar vast begonnen, zich in zijn zware taak in te werken. Nazorg t.b.c.-patiënten WANDELTOCHTEN OP 24 SEPTEMBER. Zaterdag 24 september organiseert de Ver. tot Behartiging der Belangen van T.B.C.-patiënten, afdeling Leiden. Voorschoten en Oegstgeest. wederom een aantal wandeltochten, waarvan de baten ten goede komen aan de nazorg- afdeling van deze vereniging. Gezien het succes van vorig jaar. toen ruim 650 wandelaars(sters) hun sportieve bij drage tot het goede doel leverden, zijn de verwachtingen zeer hoog gespannen. Het technische gedeelte van de tochten wordt ditmaal verzorgd door de N.W.B.- Z.H.W.W.. afdeling Leiden e.a. èn de Wandelkring Leiden e.o.. die voor een prachtig parcours over afstanden van 10. 15 en 25 km. zullen zorgdragen. De start vindt plaats vanuit „Ons Cen trum". ingang Kaasmarkt tussen 2 en 3.45 uur. Elke deelnemer ontvangt, een speciaal ontworpen medaille, terwijl groepen van ten minste 11 personen een fraaie groepsprijs ontvangen en bovendien voor een speciale groepsprijs in aanmerking kunnen komen. De be oordeling berust ook nu weer bij een deskundige jury. Daar de nazorg van ex-patiënten, ongeacht van welke ge zindte. vele financiële offers vraagt t.a.v. scholing, herscholing e.d. zal ook ditmaal het beroep op de wandelsport- liefhebbers(sters) zowel jong als oud vermoedelijk niet tevergeefs zijn. Men kan zic'h voor deze tochten laten inschrijven op de volgende adressen: Druivenstraat 42; Melch. Treublaan 51 en Leeuwkestraat 11. G. S. akkoord! Met demping laatste stukje Levendaal Naar wij uit zeer goede bron verne men is het College van Ged. Staten van Zuid-Holland akkoord gegaan met het besluit van de Leidse raad om thans ook over te gaan tot het dempen van het laatste stukje Levendaal. Zoals bekend houden deze plannen tot demping tevens in het verbreden van de Groene Brug en het uitvoeren van rioleringswerkzaamheden. resp. het doortrekken van de riolering van de Langebrug naar de Korevaarstraat. Nog onlangs deelde wethouder Jongeleen mede, dat hij alle pogingen in het werk zal stellen om. na verkregen toe stemming. met deze werkzaamheden spoedig een aanvang te maken. PROGRAMMA ORGELCONCERT. He t programma, dat Adr. Blanken- stein maandagavond ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan van de Ned, Organistenvereniging op het orgel van de Pieterskerk ten gehore zal brengen, luidt als volgt: Praeludium et Fuga in Es. J. S. Bach; Variaties over Psalm 24, A. van Noordt: Praeludium et Fuga in F. D. Buxtehude; Trio: „Herr Jesu Christ, dich zu uns wend", J. S. Bach; Twee koralen. E Pepping, a. ..Sonne der Geredhtigkeit", b. „Nun freut. euch. lieben Christen g'mein"; Praeludium en Fuga in Des, J. Koetsier en Dicerc-are, A. de Klerk. Aan de uitgang is er een collecte voor het Fonds tot ondersteuning bij de aan schaf van een nieuw orgel in kleine Prot. kerken in Noord-Brabant.. Lezers schrijven GEVAARLIJKE STRAAT!! Opnieuw werden de bewoners van de Vestestraat opgeschrikt door een onge val. veroorzaakt door een auto. Wordt het niet noodzakelijk, dat de overheid hier maatregelen treft om de Veste straat. vanaf Oude Rijn tot de Groene- steeg voor auto's te verbieden en de rij weg te verplaatsen naar Uiterstegracht of Herengracht? Daar hier wederom een kind met een zware hersenschudding in een zieken huis moest worden opgenomen, zien de bewoners met angst, en vreze de toe- komst tegemoet. Met dank voor de plaatsing. Bewoners Vestestraat. HELPT HET RODE KRUIS HELPEN Ik vraag mij met bezorgdheid af hoe het Leidse Rode Kruis haar prachtige taak moet voortzetten. Nu het niet I langer de beschikking heeft over 'n les- i en oefenlokaal. Is er in onze stad dan nergens bedrijfsruimte te vinden waar dit voortreffelijke werkende apparaat ten dienste van de lijdende mensheid I kan worden ondergebracht? Abonnee v. O. Advertentie Inderdaad, beeld, geluid en vorm van 'n ARISTONA zijn perfect. Maar er is meer! ARISTONA biedt U óók het gemak van automatische afstemming en de zekerheid van perfecte service. Daarom ziet iederéén meer in een ARISTONA! IN ÉÉN WOORD: FA NTASTISCHI Doctor in love Kostelijke komedie Lido Producer Betty Box en regis seur Ralph Thomas hebben een nieuw produkt afgeleverd in de bekende vro lijke dokterserie: de verliefde arts. Een waarlijk kostelijke film, die zich vooral van de voorafgaanden in deze reeks onderscheidt, omdat we in de hoofdrol nu eens niet Dirk Bogarde tegenkomen, maar de sympathieke Michael Craig. Het recept is echter hetzelfde: een aaneen schakeling van dwaze situaties. De ver liefdheid van di*. Hare (Michael Craig) en dr. Burke (Leslie Phillips) is n.l. chronisch. Zij vormen een gemakkelijke prooi voor iedere charmante jonge vrouw en daar de scenarioschrijver er wel voor gezorgd heeft, dat ze er heel wat tegen komen. liggen de verwikkelingen voor de hand. Eerst in het St.-Swithen's zieken huis, waar voldoende welgevormde ver pleegsters rondlopen om hun hoofden herhaaldelijk op hol te brengen. Daarna in een „Instituut voor onderzoek naar bestrijdingsmiddelen van verkoudheid". Al heel spoedig zijn zij hun isolement beu en gaan op jacht naar charmante „wild", wat ze snel vangen. Zelfs in een particuliere praktijk heb ben zij te kampen met liefdesperikelen, waartoe een pittige assistente (Carole Lesly) en een lieftallige collega (Virgi nia Maskell) wel voor zorgen. Maar met alle respect voor de prettige Michael Craig, de dwaze Leslie Phillips, de parmantige Carole Lesly en de aan trekkelijke Virginia Maskell, het meeste plezier hebben wij toch beleefd aan de prachtige creatie van de baardige James Robertson Justice. Zijn markante per soonlijkheid is steeds van de partij in die dokter-films. Altijd weer is hij de baise, briesende bullebak. In deze film trekt hij als Sir Lancelot Spratt van leer tegen de jonge artsen. Maar ondanks zijn gebrul en wilde explosies toont hij zich in uren van werkelijke nood een rots in de me dische branding. Als een woeste orkaan davert hij door dit kostelijk verhaal van jeugdige artsen en hun amoureuze esca pades. De film is uiteraard niet vrij te pleiten van pikanterie. Wie zich daar niet aan ergert, kan echter een bijzonder gezellig uurtje beleven bij het zien van deze amusante komedie. Mag ik deze dans van U? Nog een week B.B. Trianon Zovelen schijnen gehoor gegeven te hebben aan de vriendelijke uitnodiging van Brigitte Bardot, dat de directie van het theater aan de Bree- straat het wenselijk heeft geacht nog zeker een week de gelegenheid te schen- VAJN DEZE WEEK iiiiüiniiiiiiiiüiiiiiiiiiiui'jiiiini iiüiii'iiinnniininmi Advertentie Komt U eens luisteren naar de nieuwe PHILIPS PLANO RADIO van f 298.— Prettige betaling. persoonlijke service LANGE MARE 66. D. W. Kok; alsong voor het jaar 1960 tot wetenschappelijk ambtenaar voor de geologie mevrouw dr. M. Brongersma Sanders; voor het tijdvak van 1 augus tus 1960 t/m. 31 juli 1961 tot weten- scappelijk ambtenaar bij de bibliotheek P. C. Riesebos; voor het tijdvak van 1 september 1960 tot en met 28 februari 1961 tot wetenschappelijk ambtenaar bij de faculteit der geneeskunde P. D. Bak ker; alsnog voor het jaar 1960 tot we tenschappelijk ambtenaar 1ste klasse voor de Engelse letterkunde D. R. M. Wilkinson, thans wetenschappelijk amb tenaar. Geveilde percelen Ten overstaan van notaris M. P. Kap- tein te Leiden Woonhuis en erf Heren gracht 41 in bod: f. 15.600 is niet ver kocht. Woonhuis en erf Prins Hendrik straat 3 in bod: f. 3 650, koper: C. J L. Coster te Wassenaar voor: f. 3.650. EERSTE STEEN GEREF. KERK Dinsdag 27 september, 's middags om vier uur, zal de eerste steen worden ge legd voor de nieuwe geref. kerk aan de Surinamestraat. ken een dansje met deze welgeschapen Francaise te maken. B.B. treedt in deze film op als een soort privé-detective, die moet goed maken. wat haar echtgenoot tijdens een slippertje, waarbij hy in handen van chanteurs is gevallen, heeft verprutst. Wij schreven vorige week reeds, dat de regisseur niet heeft verzuimd Brigitte uit alle mogelijke hoeken in het beeld te nemen en die charmante plaatjes moeten dan goedmaken, wat deze film op vele andere gebieden mist. Hiroshima mon amour Geprolongeerd Studio Deze gevoelige film van moderne makelij is een werk van Alain Resnais, die erin geslaagd is Emma- nuelle Riva een indrukwekkende hoofd rol te laten spelen. Met Hirosjima en het vreselijke gebeuren daar van vijftien jaren geleden heeft de film maar zijde lings te maken: deze Japanse stad dient als aanleiding en achtergrond voor de uitbeelding van een episode van verbo den geluk tussen een Frangaise en een Japanner, beiden gehuwd, maar door de omstandigheden bij elkaar gebracht. Zyn vraag: wat deed jij toen de bom op Hirosjima viel, brengt haar ertoe over haar jeugd te vertellen, een tijd van het geluk der eerste liefde, maar tevens van een diepe tragiek. De regisseur heeft de gelegenheid te baat genomen het ver leden in Frankrijk en het heden in Japan naast en tegenover elkaar te stel len, waardoor verrassende effecten ont stonden. Het scenario is niet bijzonder indrukwekkend, maar de wijze waarop Resnais het verhaal op poëtische wijze op het celluloid wist te vertalen, is van een magische aantrekkingskracht. Totale oorlog Harde realiteit Luxor „Weerzinwekkend, doelloos en zinloos", het is reeds talloze malen gezegd en geschreven naar aanleiding van een film over oorlog. De voormalige Britse generaal. Sir Brian Horrocks, zegt het in zijn inleiding tot de film „Totale Oorlog" nogmaals. En terecht. Na het zien van dit rauwe brok oorlogs beeld zal men zich gaan afvragen, wat het doel van deze verschrikkelijke we reldbrand toch is. Waarom, ja waarom? Het is een vraag, waarop geen antwoord te geven is. Waarom moet dat nu alles weer in zijn volle omvang op het witte doek worden gebracht? Vooral nu; in deze roerige tijd niet zijn spanningen en dreigingen, die elkaar in vlot tempo opvolgen. We hebben al zoveel oorlogsfilms gezien. De één nog sensationeler dan de ander. Misschien is het wel nuttig ook de jon gere generatie deelgenoot te maken in de verschrikking, die reeds tweemaal in deze eeuw de wereld verbijsterde. Mis schien, Maar laat dit dan op een verant woorde manier gebeuren! De jongelui zijn beu van dat marcheren, schieten, marcheren, schieten en daar tussendoor wat weeë romantiek. Maar met „Totale Oorlog" heeft de di rectie van het Luxor-theater een goede keus gedaan. Het is een uitstekende oor logsfilm, die eigenlijk tot de documen taires gerekend moet worden. Immers, de film is opgebouwd uit authentieke opnamen, die pas thans voor vertoning werden vrijgegeven. Het is alles harde realiteit. Geen in militair kaki-gehulde filmsterren. Er werd voor de vervaardi ging van dit filmwerk een keus gemaakt uit ongeveer 90 km filmmateriaal, opge nomen door cameralieden aan het front. Engelse. Amerikaanse. Franse. Russische en Duitse cameramensen. Vooral veel Duitse opnamen zijn in de film ver werkt. Sommige beelden geven dan ook een eenzijdige indruk. Generaal Hor rocks maakt daar de toeschouwer in z'n inleiding op attent. Zo lijkt het in deze film alsof de geallieerden bij Arnhem in een door de Duitsers vooropgezette val lopen. Niets was echter minder waar. De landing bij Arnhem kwam als een complete verrassing. Zo zijn er nog enkele voorbeelden te noemen. Doch daar gaat het niet om. Het voor naamste doel is. dat de mensen vijftien jaar na de tweede wereldoorlog nog eens met hun eigen ogen kunnen zien, wat oorlogvoeren in feite is. Men ziet flarden van de ..Blitzkrieg" in de Westeuropese lauden. Eerst Polen, dan Denemarken en Noorwegen. Een maand later Nederland. België en Frankrijk. In zes maanden was het ge beurd. Dat was de Blitzkrieg. Maar men kan ook zien, hoe het Zesde Leger van Hitier bij Stalingrad verschrompelde door toedoen van twee vijanden: de Russen en die strenge Russische winter. Kortom de gehele tweede wereldoorlog herleeft in nauwelijks anderhalf uur. Daarna stapt men de Stationsweg weer op. Weg is die ellende, Vergeet haar! Laten we hopen, dat het zover nooit meer zal komen. The Hongkong affair Opiumsmokkelarij tegen mysterieuze Oosterse achtergrond Rex Al is Hongkong een Britse stad op Chinees grondgebied, toch heerst er de mysterieuze sfeer van het Oosten. Dat merkt de jonge Steve Whalen. die erfgenaam is geworden van een halve theeplantage, maar er geen cent van krijgt. Hoe zit dat? Steve ontdekt al spoedig, dat hij het slachtoffer is van de advocaat Jordan, zyn zaakwaarnemer, die het geld in eigen zak gestoken heeft en nu op middelen zint om zich uit een situatie te redden, die door de komst van Steve hoogst onaangenaam voor hem is geworden. Kieskeurig is hij niet in zijn middelen: een zogenaamde brand moet het excuus vormen voor het ont breken van de inkomsten. Alsof dit nog niet genoeg is, worden er bovendien aanslagen op het leven van de erfge naam gepleegd en tenslotte komt Steve op het spoor van een sluw-georganiseer- de opiumsmokkel. Aan spanning ont breekt het in deze gevarieerde film niet, evenmin als aan Chinese schonen, die voor de gewenste afwisseling zorgen. De grote ontsnapping Sydney met vernietiging bedreigd door misdadigers Casino Een meeslepend verhaal over een geslaagde ontsnapping van de tot een lange straf veroordeelde Matt Kirk. Deze man met een allesbehalve schoon verleden is op een valse aanklacht in de gevangenis terechtgekomen, maar hij slaagt er, met behulp van zijn broer en twee medeplichtigen, in te ontkomen. Eén doel staat hem voor ogen: de recht bank van Sydney overtuigen van zijn onschuld. Maar de omstandigheden zyn tegen hem: op zyn vlucht, aanvankelijk met een gestolen ambulance-auto, later met een schip, bereikt het viertal het eilandje Pinchgut, waar zich een oude vesting bevindt. De opzichter, diens vrouw en dochter worden als gijzelaars gebruikt om Matt's plan te verwerke lijken: in contact te komen met de pro cureur-generaal voor herziening van zijn zaak en van zijn vonnis. Maar de politie kan zich moeilijk eisen laten stellen door een ontvluchte misdadiger. Als Matt's broer Johnny door een scherp schutter van de politie «tegen de op dracht in om niet te schieten) wordt geraakt, kent Matt geen remmen meer Hy dreigt met een kanon van de vesting een schip, dat voor de kust ligt en met dynamiet geladen is, in de lucht te laten vliegen, als hy zijn zin niet krijgt. Hoe de gebeurtenissen zich ver der ontwikkelen, verzwijgen wij om de spanning niet te breken. Aan bewogen taferelen geen gebrek! De stryd tussen de politie en de toevallige „bezetting" van het fort is op dramatische wijze in beeld gebracht!

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3