QkMëËïMïMÊ ILLUSIES AVRO-tv legt zich toe op meer actualiteit op het beeldscherm Met een enkel woord wolfslag Agentia PICTOGRAM 7 jaa- ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1960 HET besluit van de Amerikaanse re gering de bewegingsvrijheid van Kroesjtsjef tijdens zijn aanstaand verbluf in New York tot het eiland Manhattan te beperken, heeft tot en kele merkwaardige uitlatingen geleid. De Sovjetrussische premier zelf bleef eigen lijk volkomen in zijn gebruikelijke stijl, toen hij die Amerikaanse beslissing „on redelijk" noemde. Een typisch-commu- nistische opvatting: wat bevorderlijk is voor de verbreiding van het rode geloof ia redelijk, rechtvaardig, billijk, dienstig voor de vrede en nog veel meer; wat aan tie Kremlin-evengelisatie belemmeringen in de weg legt, is onredelijk, „niet bevor derlijk voor wederzijds begrip", zoals de heer Kroesjtsjef het zelf uitdrukte en bovendien niet afkomstig van een rege- ring-met-goede-bedoelingen, want als Washington „de wens koesterde een op lossing te vinden voor de belangrijke problemen, die de mensheid het hoofd moet bieden, dan had men mij niet in deze situatie geplaatst" Och Ja, zo zijn de rode manieren: de andere partij laatdunkend en aanmatigend bejegenen, omdat die niet naief genoeg is zich knol len voor citroenen te laten verkopen. DAT de Sovjetrussische premier zich op bovenstaande wijze over de wijze maatregel van het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken uitliet, is overigens vanzelfspre kend. Erger is, dat er ook in het Wes ten hier en daar weer kreten zijn ge hoord over het „onrecht", dat de Rus is aangedaan. Het is een wonderlijk ver schijnsel, dat sommigen te enenmale het vermogen missen een enigszins even wichtig oordeel te vellen over de Janus figuur, die in Moskou de scepter zwaait. Even een verademing en reeds overvalt die lieden een vertedering, welke elk kri tisch oordeel wegvaagt: men heeft blijk baar nog altijd niet ingezien, dat dit nu juist tot het zeer gevaarlijke, psycholo- gisch-slim-bekeken systeem van Kroesjt sjef behoort. Want die wisselbaden van oubolligheid en grofheid beogen (èn hebben inderdaad!) geen andere uit werking dan het teweegbrengen van een permanente wilsverzwakking bij het slachtoffer, in casu het Westen. Deze uiterst sluwe methode heeft dan verder het hoogst verbazingwekkende gevolg, dat het onnozele kind-van-de-rekening zich op de borst begint te slaan en zich zelf tot „gentleman" uitroept: de heer Kroestsjef moge dan wel eens „uit de koets vallen", maar ook tegenover hem zou moeten gelden: een heer blijft altijd een heer JAMMER is, dat de misleide het waar lijk homerisch gelach niet kan ho ren, dat door alle zalen van het Kremlin schalt, het gelach over het succes van een methode, die zelfs de stoutste verwachtingen overtreft. Want hoe gemakkelijk is weer eens door som migen vergeten, wat de heer Kroesjtsjef in de afgelopen maanden heeft aange durfd: hij overlaadde de Amerikaanse president op de mislukte topconferentie in mei met beledigingen; hij verhinder de Eisenhower in Juni naar Tokio te gaan door het ondergronds ophitsen van de linkse studentenorganisatie: op grove wijze werd de invitatie aan het Ameri kaanse staatshoofd om deze zomer naar de Sovjet-Unie te komen ingetrokken; begin juli werd in het Poolgebied een Amerikaans vliegtuig - volgens Washing ton boven internationaal gebied neer gehaald en sindsdien worden de twee overlevenden gevangen gehoudendoorj Fidel Castro te helpen begon hij zich via Cuba in de Panamerikaanse zaken te j mengen; in Kongo werd een krachtige I poging ondernomen tot communistische j inmenging in de Afrikaanse aangelegen heden en werd de organisatie der Ver enigde Naties een spaak in het wiel ge stoken. En deze wereldomvattende sa- botageactiviteit zou dan door de Ameri kanen, ja, door het gehele Westen als een bagatel gezien moet worden, onder het motto: hij is zo kwaad nog niet, en: hij heeft het thuis zo moeilijk HET wordt de allerhoogste tijd, dat deze man, die tenminste even ge vaarlijk is als Stalin, krachtiger tegenstand ontmoet. De beperking van zijn propagandistische actieradius tot Manhattan is tenminste iets, maar waarom moest dit besluit diplomatiek op rekening van 's mans veiligheid ge schoven worden? Kroesjtsjef is zonder meer een ongewenste want hoogst onbe trouwbare vreemdeling, die zijn agressi viteit en beledigingen gemakshalve op rekening van de „Stalinisten" in Moskou en de Chinezen in Peking schuift en met het masker van goedhartige groot vader voor, de winst van Westerse sla- I perigheid opstrijkt. Wat hij in New York gedurende de komende zitting van de Algemene Vergadering der Verenigde j Naties van zins is, zal niets met serieu- ze wereldpolitiek uitstaande hebben. Ver moedelijk heeft zijn reis tot doel een ge schikt podium te vinden voor een pres tatie op het gebied van de ruimtevaart. Nog waarschijnlijker is, dat hu een stuk propaganda-vuurwerk voor de Afrikaan se staten zal afsteken. En tegelijkertijd zal hij pogen de onprettige indruk van de door zijn schuld mislukte topconfe rentie in Parijs te verzachten en wat vage suggesties doen op het gebied der ontwapening, waarop de wagen ook al door Russische schuld is vastgelopen. HET is dus weer het oude lied: Moskou wekt illusies, laat de „neutrale" landen zich verlusti gen in fata morgana's en biedt geen en kel wezenlijk houvast. Psychologisch zeer knap, maar moreel verwerpelijk en po litiek uiterst bedenkelijk. Het is de vraag, of de Britse premier, op wie druk uitge oefend wordt eveneens naar New York te gaan teneinde Eisenhower niet alléén te laten staan, veel kan doen om Kroesjtsjef binnen de perken te houden. Hij zou dan ook alleen de oceaan willen oversteken als de Sovjetrussische premier iets positiefs heeft aan te bieden en niet het forum van de Ver. Naties alleen maar gebruiken wil voor nieuwe uit vallen tegen het Westen. Het ongeluk kige is, dat de wereldorganisatie, die nog wel degelijk nuttig werk kan verrichten, het eventueel zonder Westelijke belang stelling zou moeten stellen, omdat De Gaulle er immers geen ogenblik aan denkt naar New York te gaan. De Wes terse landen zouden dan de VN. tot speelterrein aan de communisten over laten, wat een onbehaaglijke toestand zou scheppen. Terecht schreef de „News Chronicle" dezer dagen, dat Londen, Pa rijs en Washington wel niet met het Kremlin kunnen concurreren in het stichten van onheil, maar dat zij toch wel een bijdrage kunnen leveren om het leven van de onruststokers moeilijker te maken Nadere toelichting op de plannen Televisie-opleiding nog niet vast omlijnd SURINAAMSE HULP VOOR SINT MAARTEN De minister-president van Suriname, mr. S. D. Emanuels, heeft in een tele gram aan de minister-president van de Nederlandse Antillen hulp voor St. Maarten aangeboden. De ministerraad van Suriname bood voor de getroffen bevolking van Sint Maarten volledige houtpakketten (ramen en deuren inbegrepen) aan voor 10 Eruynzeel-woningen. Op een persconferentie, welke gis teren in de AVRO-studio te Hilver sum gehouden werd en waarhij na dere toelichting werd gegeven op de plannen van deze omroepvereniging voor het komende seizoen, zijn ook nog even de gedachten ter sprake gebracht, welke de Nederlandse Te levisie Stichting koestert over een opleiding van televisiekrachten. Zoals gemeld heeft men in de ra- diostad reeds een villa gekocht, waar achter voldoende ruimte beschikbaar is om een studiootje te bouwen, waarin de praktijk beoefend kan worden. Maar met het creëren van deze ruimte zijn alle andere proble men nog lang niet uit de wereld ge holpen. Integendeel, het ziet er naar uit, dat nog heel wat moeilijkheden opgelost zullen moeten worden alvo rens men de plannen, die nog vrij vaag zijn, realiteit zijn geworden. In de eerste plaats ligt er de vraag welke soort krachten er opgeleid zullen moeten worden. Vast staat, dat het hier niet gaat om uitvoerende artiesten, maar om technici, semi-artistieke me dewerkers als belichtingsmensen en dé corbouwers en regisseurs. Maar wie worden de leerlingen? Wat zal aan deze mensen bijgebracht moeten worden? Wir. zal les geven? Hoelang zal de cur sus gaan duren? Wanneer zal men kunnen beginnen? Vragen, waarop gis teren nog met geen mogelijkheid ant- i woord gegeven kon worden. Men was het er echter wei over eens, dat het schier onmogelijk geacht moet worden de mensen van de praktijk te vragen deze opleiding op zich te nemen. Men is reeds overbelast, zodat het niet doen lijk wordt deze functie er nog eens bij te nemen. En zolang dit vraagstuk niet opgelost is. kan over het hoe en wan neer van de cursus uiteraard nog niets gezegd worden. Jongeren Bovendien rijst de vraag: wie moeten worden opgeleid. Het hoofd van de AVRO-televisiesectie, Siebe van der Zee. heeft daar een uitgesproken mening over. ,.In ieder geval jonge krachten. Jongeren, die nog onbevangen tegenover dit nieuwe veeleisende medium staan. Men kan echter niet zomaar wat men sen van de straat oppikken en die in de cursus stoppen. Er zal een zorgvuldige voorselectie moeten plaats hebben". Hij zelf heeft in het hoofd wat jongeren uit te zoeken, bij voorkeur uit de jeugd- omroep Minjon en daarmede zo'n eigen cursusje op touw te zetten, waarbij de belangstelling kan worden aangekweekt en kan worden gepeild in hoeverre zij de talenten voor het beoogde werk be zitten. Door gesprekken met zulke jongeren hoopt hij dan iets wijzer te worden en uit die jeugdige krachten denkt hij dan de mensen te kunnen halen, die in staat moeten worden geacht zo'n opleiding met vrucht te kunnen doorlopen. Te vroeg volleerd Maar nogmaals, deze opleiding geldt dus niet voor artiesten. Die moeten zichzelf op andere wijze in hun vak be kwamen. Maar gisteren hoorden wij weer eens de veel geuite klacht, dat zo vele jongeren in dit harde en moeilijke metier zich te vroeg volleerd achten. „Ze voelen zich meteen al op hun be stemming. Soms door veel publiciteit. Soms door te vroegtijdig groot succes. Een andermaal door de hoge gages, die zij ontvaneen. Maar helaas kunnen zij dan dikwijls niet meer de kracht op brengen om zich verder te bekwamen in het vak, dat zo ongelofelijk zware eisen blijft stellen n.I. om andere mensen te vermaken. Meer actualiteit Gisteren publiceerden wij de plannen i van de AVRO voor het komende seizoen op radio, en televisiegebied, waarbij ge constateerd werd, dat er vooral in de tv-sector nogal wat wijzigingen waren. Siebe van der Zee vertelde ons nader, i dat het ook in de bedoeling ligt steeds meer aandacht te schenken aan de ac tualiteit. waarin ongetwijfeld de groot ste kracht van de televisie schuilt. Dat is nog weer eens duidelijk bewezen tij dens de vele uitzendingen van de Olym- pisch Spelen te Rome. Zeker, ook de radio heeft uitstekend werk verricht, maar het visuele spreekt bij zulke gele genheden toch meer aan dan een oog- getuigeverslag. Men is daar bij de tele visie zeer goed van doordrongen en dat is dan ook de reden, dat men waar mo gelijk wil aansluiten op de actualiteit. Dat vraagt vaak een grote mate van improvisatietalent, omdat niet alle om standigheden zijn te voorzien. Maar door het brengen van de actualiteit dient men het wezenlijke element van de televisie het beste. Groots, fijn en grandioos (Van onze t.v.-medewerker) We hebben de documentaire over de voorgeschiedenis der bezetting nu twee keer kunnen aanschouwen. Het was de eerste in een 5 jaren bestrijkende serie van 20 afleveringen. Dit moest en zou op 6 mei de lucht in en daarvoor diende op het eind haast te worden gemaakt De tweede leek ons dan ook wat even wichtiger en groef dieper, maar ons eindoordeel luidt voor beide produkties onveranderd: een machtige prestatie. Rustig werd de rampspoed, die 20 jaar geleden over ons land kwam, ontwik keld in woord en beeld. De zelfbeheer sing werd in de hand gewerkt door de zwaarte der beslissingen, waardoor ver schillende sprekers zich destijds gesteld zagen, zoals ir. Den Hollander als toen malig directeur van de Hembrug. Een uitzondering maakte professor Geyl, die heftig van leer trok tegenover het drie manschap van de Nederlandse Unie, een betoog, dat later werd afgezwakt en ge relativeerd door oud-minister Suurhoff, secretaris van die unie. Dr. De Jong vertelde, dat geen der drie wilde getui gen. begrijpelijk als ze in het zog van een zo fel tegenstander hadden moeten na vigeren. Indrukwekkend was het getui genis van professor Cleveringa over zijn jongere ambtgenoot Telders. Hier sprak een man, die weet wat moed is over een ander, voor wie de manhaftige houding de uiterste consequentie had. Er was tweeërlei tendens duidelijk merkbaar, die verschilde naarmate de mensen over eigen ervaring vertelden of over anderen oordeelden. Het was een imposant ge heel. Er zal in heel wat agenda's of op veel kalenders zijn aangetekend, dat 25 november het vervolg komt. Een extra-journaal gaf een beeld van de aanstaande Koningin der Belgen, dat overgenomen kon worden van de Vlaam se t.v., een pak van het hart der Jour naalredactie, die de hele dag naarstig had gespeurd naar afbeeldingen van de Spaanse grande. Albert Vogel was gastheer in een lite rair programma over de Kongo en had daartoe twee schrijvers uitgenodigd, een aardig idee waarmee hij niet helemaal uit de voeten kwam, omdat door de ver storing van het tijdschema vanwege het extra Journaal het een beetje gejaagd toeging. Voor alle partijen Jammer. We hopen op een revanche, want het zou best eens een schot in de roos kunnen zijn. Het Franse geestelijke klimaat met alle charme van broosheid en esprit werd voorgetoverd door afbeeldingen van tekenwerk van Pourbot. Een poëtische tekst vertaald en gezegd door Hedda van der Linde begeleidde de liefdevolle beel den, getoverd door een gevoelige teken- stift. Alleen we blijven kritisch bij alle verrukking hadden we graag iets over de artiest en de tijd, waarin hü leefde, willen horen. Tenslotte kwamen we in vandaag terecht, vertolkt door de „grande (et nouvelle) vedette" Renée Lebas. Zij was ons door mensen, die haar tijdens een verblijf in Brussel hadden ontmoet, uit geschilderd als een vrouw zonder „gla mour", die een weinig naar binnen ge keerd zou zijn. Haar sterkste troeven waren naar onze smaak die chansons, BINNENLAND Op 1 september J.l. bedroeg het aan tal aangegeven televisietoestellen 718.229 tegen 704.112 op 1 augustus van dit Jaar. Op 1 september J.l. bedroeg het aantal geregistreerde radio-ontvangtoestellen 2.647.369 tegen 2.648.939 op 1 augustus. Nu op grond van de lulstergeldbeschlk- klng 1960 niet alle radiotoestellen meer behoeven te worden aangegeven, stemt het aantal geregistreerde ontvangers niet langer overeen met het aantal ln gebruik zijnde toestellen. Tot officier ln de Belgische Kroon orde ls benoemd de heer E. W. J. Rosen berg, referendaris b(j het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ln Den Haag. De onderscheiding ls de heer Rosenberg verleend voor zijn verdiensten gedurende tien Jaar bij het organiseren van de Belgische vakantiecursus ln Ne derland. Een vallende Her heeft gisteren op het zogenaamde Kanaleneiland te Utrecht de Utrechtse bouwvakarbeider J. A. Lit dodelijk getroffen. Op het moment, dat de veertien meter hoge lier, die gebruikt werd voor flatbouw, naar beneden stortte. wa6 het slachtoffer met twee andere ar beiders bezig bij een betonmolen. HIJ trachtte evenals zijn twee medearbeiders weg te rennen, maar werd door de lier toch nog aan het hoofd getroffen. HIJ was op slag dood. BUITENLAND Prinses Lamla el Solh. de Libanese echtgenote van een zoon van de Marok kaanse Koning, heeft een beloning van 50.000 nieuwe Franse franken uitgeloofd voor Inlichtingen, welke lelden tot het terugvinden van de Juwelen en reis- cheques ter waarde van één miljoen franken, die woensdag uit haar hotel kamer ln Parijs werden gestolen. In Havanna 16 officieel meegedeeld dat twaalf personen zijn gearresteerd op beschuldiging van het beramen van een samenzwering tegen de Cubaanse rege ring In de woning van een der gearres teerden was contra-revolutionair propa gandamateriaal en granaten gevonden. De Dalai Lama hoopt dat de komen de Algemene Vergadering secretaris-gene raal Hammarskjöld zal machtigen op te trMen ln de Tibetaanse kwestie, aldus heeft Singh van de onofficiële Afrikaans- Aziatische raad gisteren te Nieuw Delhi meegedeeld. Singh, die voorzitter ls ge weest van de Indische raad in Amerika, bracht verslag uit over een gesprek dat hij te Dharamsala ln het noorden van India met de Dalai Lama heeft gehad. In de gisteren verschenen „Nieuws brief" van de Westdult-se sociaal-demo cratische partij wordt gezegd, dat men van betrouwbare zljdé vernomen heeft, dat in Oost-Dultsland reserve-officieren en onderofficieren zijn opgeroepen voor „een korte opleiding". Men beschouwt deze stap als een voorbereiding tot het oproepen van grotere aantallen reser visten. De Verenigde Arabische Republiek heeft gisteren meegedeeld dat tot nader order alle wegen over de grens tussen Syrië en Jordanië van 19 uur tot 6 uur glaatselUke t(ld zullen worden gesloten, eze maatregel, aangekondigd ln een com muniqué van het eerste leger der VAR. volgt op hardnekkige geruchten over Jor daanse troepenconcentraties aan de Sy rische grens. In het communiqué worat verder gezegd dat het grensverkeer alleen mag geschieden over de officiële wegen. Vice-president Nlxon heeft gisteren ln antwoord op vragen van Journalisten In Guthrie Center. Iowa. verklaard dat hij niet van plan ls premier Kroesjtsjef „onder welke omstandigheden dan ook" te ontmoeten. Volgens Nlxon zou het een bijzonder ongunstige Indruk wekken wan neer de twee kandidaten voor het presi dentschap een onderhoud zouden hebben met de sovjetrussische premier. Secretaris-generaal Hammarskjöld heeft ln zijn jaarlijkse rapport over de 6trl1dmacht der V N. ln het Midden-Oos ten verklaard dat terugtrekking ervan waarschijnlijk zou lelden tot verder ge bruik van geweld. De activiteit van de strijdmacht was grotendeels routine ge worden. maar betrekkelijk geringe Inci denten die zich hebben voorgedaan zo" den gemakkelijk tot een gevaarlijke toe stand zijn uitgegroeid zonder een mati gende kracht. Eert Hollander, hij woonde in Londen Wiens vulpen totaal was geschonden, Heeft heel lang gezocht Voordat hij er een kocht, Hij heeft haar bij Wolfslag gevonden. BREESTRAAT 145 TEL.23211 Financiële spanning bij de radio Het bestuur van de AVRO meent, dat de financiële spanning, welke door ver hoogde uitgaven bi) de radio optreedt, niet dienen te worden opgelost door een verhoging van de luisterbijdragen, maar door de kosten van de Wereldomroep uit 's Rijks schatkist te betalen, in plaats zoals nu uit de luisterbijdragen. Dit deelde de directeur, de heer D. Rep- ko, gisteren op een persconferentie te Hilversum mee. Voor wat de radio be treft zag de heer Repko in de toekomst alleen nog maar op biologische gronden een stijging van de luisterbijdragen. An ders is dit. zo zei hij, bij de televisie, waar de financiën niet zo zeer moeilijk heden op leveren, omdat het aantal kijkers nog steeds stijgt en ook de ver hoogde kijkgelden wat meer armslag geven. Ondanks deze ruimere financiële mogelijkheden heeft men het ruimte probleem van de televisie nog niet kun nen oplossen, in verband met de over spannen arbeidsmarkt van de bouwvak ken in het Gooi. De heer Repko deelde voorts mee, dat in 1961 begonnen zal worden met de bouw van de eerste televisiestudio. In 1962 hoopt men voorts een begin te kunnen maken met uitzen dingen op het tweede televisiekanaal. Wat de bouw en verbouw van de radio studio's betreft, zei de heer Repko. dat de tweede fase van de bouw van de VARA-complexen in het voorjaar ge reed komt. De derde fase is eveneens af hankelijk van de mogelijkheden die de bouwmarkt bieden. De AVRO zal, zo deelde hij nog mee, voorts haar hoor spelstudio vernieuwen, als ook de regel- kamer en de technische apparatuur ln deze ruimte. die leken overeen te stemmen met een blijmoedig en opgewekt karakter, waar bij zij haar gevoel voor humor guitig tot gelding kon brengen. Dat dit topklasse was, zal zelfs ieder, die de tekst niet of nauwelijks kon volgen, hebben begrepen. Gevoeld ls misschien daarvoor een beter woord. Niet elke belichting was even ge slaagd. We hadden graag wat meer close-ups en profiel gehad, maar Lies Westenburg heeft met een korte repe- titietijd moeten toveren en heeft dat met succes gedaan. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. VARA: 14.15 Streekultz. 14.40 Dllettan- tenork. 15.05 Gemeenschap ln beweging, lezing. 15.20 Radio Phllh. Ork. en solist. 16.10 Boekbespr. 16.30 Amus. muz. 17.00 Jazzmuz. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Fragm. uit Manon Lescaut, opera. 19.00 Kunstact. VPRO: 19.30 Pas separtout, lezing. 19.40 Christus. Zbn leerlingen en de mensen, lezing. 19.55 Deze week. lezing. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Metropole-ork. en zang. 20.40 Gram. 20.50 Lichte muz. 22.00 Soc. comm. 22.15 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Sportultz. 23.05 Lichte muz. 23.25 Gram. m. comm. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II, 298 m. KRO: 14.00 Amateursork. 14.20 Kunst- kron. 14.50 Metropole-ork. en solist. 15.30 V. d. Jeugd. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Instr. octet en sol. 16.60 Gram. 17.00 V. d. Jeugd. 18.00 Gram. 18.15 Journalis tiek weekoverz. 18.25 Licht progr. 18.45 Vraeenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Radio Phllharm. Orkest en solist. 20.20 Lichtbaken, lezing. 20.30 Quiz. 21.00 Gram. 21.10 Thuisvaart, hoorsp. (III). 21.55 Gram. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Samenspraak der herders, lezing. 23.00 Gesprekken over muz. met Jonge ren. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA VARA: 17.00 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Espres so. 20.50 Film. 21.15 De barplanlst. t.v.- spel. VOOR ZONDAG 18 SEPTEMBER Hilversum I, 402 m. VARA: 8.00 Nws. en postduivenber. 8.18 Voor het platteland, lezing. 8.30 Gevar. progr. 9.45 Geestelijk leven, toespr. 10.00 Kamermuz. 10.25 Boekbespr. 1035 De grap. die vreemde gevolgen had, radlo- 6pelletje. 10.55 Lichte muz. 11.35 Cabaret 12.00 AVRO: Gram. 12.30 Sportsplegel. 12.35 Gram. (verv.). 13.00 Nws. en SOS- ber. 13.07 De toestand ln de wereld, le zing. 13,17 Meded. of gram. 13.20 Gram. 14.00 Boekbespr. 14.20 omr. ork. 15.20 To- neelbeschouwing. 15.35 Kinderkoor. 16.00 Lichte muz. 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 Zlgeunermuz. 17.30 V. d. Jeugd. 17.50 Nws., sportultsl. en sportjourn. VPRO: 18.30 Kerkd. IKOR: 19.00 V. d. Jeugd. 19.30 De Open Deur. lezing. AVRO: 20.00 Nws 20.05 Lichte muz. 20.45 Groen land. zwarte mensen, lezing. 21.00 Lledjesprogr. 21.20 Metropole-ork. 21.45 Journ. 22.00 Dansmuz. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.45 Hilversum II, 298 m. KRO: 8.00 Nws. en postduivenber. 8.15 Gram. 8.25 Inleiding Hoogmis. 8.30 Hoog mis. NCRV: 9.30 Nws. en waterst. 9.45 Ka- merork. en sol. IKOR: 10.00 Gewijde muz. 10.15 Inleiding op de kerkd. 10.30 Herv. kerkd. 11.30 Vragenbeantw. 11.45 De kerk 1. .d spiegel v. d. pers, lezing. NCRV: 12.00 Zondagschoolllederen, KRO: 12.15 Gram. 12.35 Lichte muz. 12.55 Act. 13.00 Nws. 13.05 De hand aan de ploeg, lezing. 13.10 Gram. 13.30 Ork., koor en sol. 14.00 Ka- merork. 14.50 Merck toch hoe sterck, klankb. 15.05 Gram. 16.30 Muzlk. lezing. 1600 Gram. 16.15 Sport. 16.30 Gewijde muz. (gram.) CONVENT VAN KERKEN 17.00 Gereform. kerkd. 18.15 Heeft gere- form. Jeugdwerk nog zin?, gesprek. NCRV: 18.30 Kerkconc. 19.00 Nws. uit de kerken. 19.05 Gram. 19.30 De gelijkenissen v. Jezus, lezing. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Ca baret. 20.35 Internationaal vocalisten- concours 's-Hertogenboseh. 22.30 Nws. 22.A0 Avondgebed. 22.55 Nwe. klass. gram. 23.55-24.00 Nws. ZATERDAG Beestenmarkt: Openluchtsamenkomst Leger des Hells. 8 uur nam. Breestraat 19: Evangelisatie Christen- gem. „Ecclesia" 8 uur nam. Den Burcht: Toneelver. „Ons Toneel" speelt „Van ander ras". 8 uur nam. j StationspleinPaddestoelenexcursle Kon. I Ned. Natuurhistorische Ver. naar Huys I te Warmond. 2.05 uur nam. Stadsgehoorzaal (foyer)Herdenking 175-Jarlg bestaan Kon. Genootschap M.S.G. 3 uur nam. Luxor-theaterZondagmorgenprogram ma B.K.-werk. Spr. Jan van GiJs. solo zang mevr. R. Grlms-Strootman. 10.30 uur voorm. MAANDAG Leer des Hells. Gesprekavond „Jeugd en Evangelie". 8 uur nam. 8.30 uur nam. Schouwburg: Toneelgroep „Podium". „De Jeugd vliegt uit" 8 uur nam Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur nam. Zomerzorg: Ned. Kath. Kapperspatroons- WOEN8DAG Acad. Ziekenhuis (kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. Museum voor Volkenkunde: Herv. Zen dingscommissie. Dia's en film over Nleuw- Gulnea. 8 uur nam. PieterskerkAvondstilte te 7.30 u. nam In den Vergulden Turk: Kon. Ned. Mij. voo:r Tuinbouw en Plantkunde. Bespre king wlnterprogramma. 8 uur nam. DONDERDAG Schouwburg: K. en O. Ned. Comedle „Cyprlenne. 8 uur nam. WaaggebouwOpening Vebo-tentoon- stelllng 10 uur voorm. VRIJDAG Schouwburg: K. en O. Nederlandse Co medle „Cyprlenne". 8 uur nam. Speeltuin Oosterkwartier (Borneostr.) Dahlia-avond en -kweekwedstrijd. 8 uur nam. Zomerzorg: Ledenverg. Kynologenver. 'Inland". Spr. mevr. P. Grandexon over: verkenningen ln de kynologle. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Tentoonstelling van oude en moderne grafiek uit de verzameling A. Taevernler. Tot 1 okt.werkd. 105 uur; '6 zondags 15 uur; na 1 okt.: werkd. 104 uur; 's zondags 14 uur. (Tot 17 oktober). Ned Leger- en Wapenmuseum „Gene raal Hoefer' Tentoonstelling ,,'s Konlngs Rok" Werkd.: 105 uur, 's zondags: 15 uur nam (t/m 30 september) ^UlLsmuseum van Oudheden: Tentoon- s: Hing ..Panorama der prehistorie" Werk dagen ló5 uur; 's zondags 1—5 uur nam (tot 15 december). belangstellenden op 1 lid.1960; 2.45 uur Cftmt i'o 60 seconden om dit „woordbeeld'' te ontraadselenof 1 •econde om de oplossing te leren! v d Werfpark 1: Tentoonstelling geol gle van Nederland Op werkdagen van 10 -12 en 2—4 Zon- en feestdagen 24 uur Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten onstelling 16 oktober) Rilksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „zeg het met bloemen ln het Chinees" (Tot 81 oktober) DE BIOSCOPEN Studio „Hiroshima, mon amour". 18 Jr Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Luxor „Totale oorlog". 14 Jr. Werk dagen: 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido „Doctor In love". 18 Jr. Werk- Jin: 2.30, 7 en 9.15 7 en 9.15 uur. Casino „De grote ontsnapping". 14 Jr. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zon dag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donder dagcyclus: „Het Bolshol Ballet". 14 Jr. Trianon „Mag lk deze dans van U?" 18 Jr. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Rex Werkdai dag derdagcyclus: ..'s Nachts langs de trot toirs". Kind er dienst; 3.30 uur ds. G. Rang te Haarlem. TELEVISIEPROGRAMMA KRO: 20.00 Magazine de Paris. 20 30 Cabaretprogr. 20.55 Fllmrep. 21.15 Popul. klassiek conc. 21.50 Epiloog. NTS: 22.00 Sportact. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.10 Kritieken. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Klankb. 13.40 Operamuz. 14.00 Wen ken v. d. tuin. 14.30 Ork.conc. 15.30 Jour nalistiek gesprek. 16.15 Voordr. 17.00 V.d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. en Journ. 18.46 Lichte muz. 19.30 Brief uit Amerika 19.45 Godsd. progr. 20.25 Llefdadlgh.op- roep. 20.30 Hoorsp. 21.00 Documentaire. 22.00 Nws. 22.15 Pianorecital. 22.50 Epi loog. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.36 Koorzang. 12.00 Verz.progr. 13.15 Gevar. progr. 13.45 Hoorsp. 14.15 Gevar. progr. 14.45 Fllm- progr. 15.30 Gevar. muz. 16.30 Gram. 17.00 Interviews en gram. 17.58 Intermezzo. 18.00 Liedjes. 18.30 Gevar. progr. 19.00 Nws. 19.05 Hoorsp. 19.35 Verz.progr. 20.30 Samenzang 21.00 Lichte muz. 21.46 Popul. muz. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 23.30 Lichte muz. 23.50 Avondgebeden. 23.55-24 00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Amus.muz. 13.00 Nws. 13.10 Amus.- muz. 14.30 Volksmuz. uit Chili. 15.00 Ge var. muz. 16.30 Dansmuz. 18.15 Ork.con''. 18.50 Zangrecltal. 19.00 Nws. 20 00 Lichte muz. 21.45 Nws. 22.15 Dansmuz. 23.00 Lichte muz. 24.00 Nws. 0.05 Ork.conc. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork.conc. 13.40 Hoorsp. 17.35 Gram. 18.00 Kamermuz. 19.40 Lichte muz. 20.15 en 20.27 Gram. 20.30 Festival v. Montreux: Ork.conc. (I. de pauze: gram.) 22.45 Nws. 22.50 Gram. 23.52-24.00 Weerber. en nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.15 Amus.muz. (Om 12.30 weerber.) 13.00 Nws. 13.15 V. d. sold. 14.00 Gram. 15.30 Gram. 15.45 Sportrep. 17.00 Sport en nws. 17.05 Gram. 17.45 Sport ultsl. 17.50 Gram. 18.00 Kamermuz. 18.30 Godsd. halfuur. 19.00 Nws. 20.00 Gevar. muz. 21.30 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.45 Gram. 23.00 Nws.. 23.05-24.00 Gram. 484 m.: 12.20 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Verz.progr. 17.00 Nws. 17.35 Gram. 17.46 Festival v. Bregenz: Koor. ork. en sol. 19.30 Nws. 21.42 Gram. 22.55 Nws. 23.00 Lichte muz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 19 SEPTEMBER Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. (Om 9.35-9.40 water- VJ 10.20 11.25 Pianorecital. 11.50 Wat doen we ln de winter?, lezing. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland, lezing. 12.38 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Voor de Middenstand, lezing. 13.20 Lichte muz. 13.45 Wikken en wegen, lezing. 14.00 Kamermuz. 14.30 Muz. uit het Donauland. 15.50 Gram. 16.00 Voor de oudere luisteraars. 17.00 Oude liedjes. 17.15 Gram. 17.30 Plano-duo. 17.50 Mlllt. comm. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lich te muz. 18.50 Act. 19.00 Gram. 19.15 Re- gerlngsultz.: De Stichting Bevordering Bescherming Bevolking vraagt de aan dacht van de Nederlandse Noodwacht. Tom LodewUk, hoofd afdeling publiciteit, spreekt over het onderwerp: Desnoods een heel klein kaarsje. 19.30 Lichte muz. 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.35 Progr. over de grenzen v. h. menselijk prestatiever mogen. 21.00 Festival v. Salzburg: Ork.. koren en sol. 22.30 Nws. 2.40 Jazzmuz. 23.10 Lichte muz. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.13 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.40 V. d. vrouw. 10.15 Theologische etherleergang. 11.00 Gram. 11.26 Voordr. 11.45 Gram. 12.00 Zangrecltal. 12.25 Voor boer en tuin der, praatje. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gltaarmuz. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.36 Gram. 13.50 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.30 Gram. 16.00 Bhbeloverdenklng. 16.30 Planorecital. 17.00 V. d. kleuters. 17.15 Gram. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Regerlngsultz.De Javaanse volksgroep ln Suriname, door dr. Annemarle de Waal-Malefljt. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Vocale en lnstr. groepen. 18.50 Openbaar kunstbe zit. lezing. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Lichte muz. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gram. 20.30 Muzikale quiz. 21.00 Het werk v. h. Nederlands Bijbelgenootschap ln Came- roen, kalnkb. 21.20 Gram. 21.30 Vlooi en plano. 22.00 Parlem. comm. 22.15 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 22.45 Avondover denking. 23.00 Gram. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP. (Over de 4e lijn, van 1820 uur) I. Carl Maria von Weber. Concert voor fagot en orkest ln F gr. t. op. 75. Allegro ma non troppo. Adagio. Rondo, Allegro. Karei Bidlo. fagot. Tsjechische Phllhar- monle olv. Kurt Redel. II. Richard Wagner. Siegfried Idylle. Phllharmonl6ch Orkest van Berlijn olv. Igor Markevltch. III. Gustav Mahler. Symphonie nr. 2 ln c kl. t. Allegro maestoso, mit durchaus ernstem und felerllchem Ausdruck. An dante moderato. Sehr gemachllch. In ruhlg fllessender Bewegung. „Urlicht". Sehr felerllch aber schlicht. Im Tempo des Scherzos. Wild herausfahrend. Emilia Cundarl, sopraan. Maureen Forrester, alt. Het Westminster Koor. Het Newyorks Phllharmonlsch Orkest. Dirigent: Bruno Walter. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S England, BBC Home Service 330 m. 12.00 Ork.conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 13.40 Schoolradio. 14.10 Ork. conc. 14.30 Voordr. 14.50 Voordr. 15.00 „The Hongkong affair". 14 Jr. srkdagen: 2.30, 7.16 en 9.15 uur; zon- g: 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Don- zaterdag en zondag 7 en 9. 15 uur: Pi kant verlof ln Parijs. 14 Jaar. Maandag, dinsdag, woensdag. 8 uur: Hunde wollt lhr ewlg leben. 18 Jr Donderdag 2.30 en 8 uur: Het dagboek van Anne Frank, elke leeftijd. Zondag en woensdag 2.30 uur: Anne get your gun. elke leeft. Te Lelden ls geopend Apotheek „Tot Hulp der Mensheid' Hooigracht 48, tel. 21060 bovendien ls geopend tot zater dagmiddag 6 uur: Apotheek Kok. Rapen burg 9 tel 24807. De Oegstgeester 'notheek, Wllhelmina- park 8, tel. 26274 ls 's zondags geopend van 1213 en 's avonds na 18 uur. Z' VDAGSDIENST DER HUISARTSEN. Voor spoedgevallen zijn van zaterdag- tenbroek. tel. 25046. Veldhuyzen, tel. 20617 Van Wingerden, tel. 30791. Van Leeuwen, tel. 20412 en De Jong. tel. 32877. Te Oegstgeest dokter Held, tel. 24649. Bi) geen gehoni bij uw huisarts ut -pe elaltst (nt diens waarnemers) bel op dok- terstelefoon 22222. 18.15 In the South-East. 19.00 Sopr., kla rinet en plano. 19.30 Gevar. progr. 20.30 Hoorsp. 22.00 Nws. en comm. 22.30 Gram. 22.45 Voordr. 23.00 Nws. en weerber. 23.06 -23.36 Pianorecital. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Gram. 12.30 Nw6. en gevar. muz. 13.00 Gevar. progr. (Om 13.30 nws.) 13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw. (Om 14.30 nws.) 15.00 Lichte muz. 15.15 Gevar. muz. (Om 15.30 nws.) 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en Mr6. Dale's dagboek. 16.45 Ultsl. races en gram. 17.30 Nws. en gevar. progr. (Om 18.29 Weerber., nws. en lichte muz.) 18.40 Sportber. 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 sport. 19.30 Nws. en lichte muz. 20.00 Gevar. progr. 20.30 Nws. en voordr. 21.00 Gram. (Om 21.30 nws.) 22.00 Gevar. progr. 22.30 Nws. en sport. 22.40 Lichte muz. (Om 23.30 nws.) 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Jazzmuz. 13.00 Nws. 13 15 Gevar. muz. 16.05 Ork.conc. 17.00 Nws 17 45 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.30 Ork.conc. 21.45 Nws. 22.10 Jazzmuz. 22.30 Lichte muz, 23.00 Gevar. muz. 24.00 Nws. 0 10 Dansmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork.conc. 13.30 Gram. 13.50 Gram. 14.30 Hoorsp. 16.00 Gram. 18.05 Kamermuz. 19.16 Gram. 20.05 Fes tival v. Montreux: Ork.conc. 22.02 Gram. 23.10 Solistenconc. 23.35 Gram. 23.63 24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 V. d. landb. 12.42 Gram. 12.50 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Klass conc. 14.45 Gram. 15.00 Conc. (verv.) 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.06 V. d. zieken 1700 Nws. 17.10 Gram. 17.45 Franse les. 18.00 Protest.ultz. 18.20 V. d. sold 18.50 Gram. 19.00 Nws. 19.45 Festival v Salz burg: La Flnta Sempllce, opera buffa. I. d. pauze: gram. en kunstkaleidoscoop. 22.00 Nws. 22.15 Amus.muz. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zeelleden. 484 m.: 12.02 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.03 Kamermuz. 14.35 Gram. 15.15 Gram. 16.07 Lichte muz. 16.30 Ge var. muz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Festival v. Aldeburgh: koorzang. 17.50 Werken v. Belgische componisten 18.40 Verz.progr. 19.30 Nws. 20.00 Koor. ork. en sol. 21.00 Balletmuz. 22.30 Gram. 2.55 Nwr

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2