PICASSO'S GROTE SCHEPPINGSKRACHT OP EXPOSITIE IN DE LONDENSE „TATE" ZATERDAG 17 SEPTEMBER WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 4 Geen mooiheiden sentimentele liefelijkheid Soms harde vuistslagen tegen maatschappij Altijd vibrerende vitaliteit en voortdurende zelfvernieuwing /;!'- Aan (le Theemsoever 270 werken bijeen Picasso's scheppingsvermogen is ech ter zó reusachtig, dat zelfs deze tentoon stelling zijn genie tekort doet. Velen zien hem terecht vooral als tekenaar, etser, pottenbakker, linoleumsnijder en beeldhouwer, maar voor deze belangrijke kant van zyn oorspronkelijke geest was er zelfs geen ruimte op deze expositie, welke, wanneer men de zojuist aange komen doeken uit Rusland meetelt, die voor de revolutie in particulier bezit waren, ruim 270 werken omvat. Niette min vindt men in zijn schilderstukken de grillige tekenaar en de gedurfde beeldhouwer, herhaaldelijk terug, omdat zijn picturale kunst zo verwant is aan zijn plastieke. Het kan niet anders of een collectie als deze, welke een geheel tijdsgewricht omvat hij begon zjjn loopbaan reeds als veertienjarige knaap wekt ge mengde gevoelens op. Maar ook voor degenen, die sceptisch staan tegenover een deel van zijn werk, is deze expositie een openbaring, omdat Picasso's kunnen zich hier voor de ogen der toeschouwers als een groots panorama ontvonwt en men daardoor een algeheel beeld krijgt van de kunstenaar, die men totmrtoe meestal slechts fragmentarisch, en dan vaak nog alleen maar van reprodnktfee, kende. Kosmische kracht Zijn persoonlijkheid ls ao sterk en zijn vitaliteit zo enorm, dat men zich sterker dan bij enig ander kunstenaar Rem brandt misschien uitgezonderd voort durend met hemzelf geconfronteerd voelt. Men ondergaat de uitstraling van zijn wezen. Picasso windt er geen doek jes om, zijn uitingsvorm ls direct, zodat men vóór elk doek voelt zelf betrokken te worden by zyn scheppingsdaad. Men ziet hem als het ware in actie en beleeft het mysterie en de kosmische kracht van zijn creatief vermogen. Dit te het mis schien, wat de bezoekers zo stil maakt en met eerbiedige aandacht ver vult. Er is natuurlijk de sensatie van het vreemde en het bizarre, maar men beseft dat Picasso nóch zichzelf nóch het publiek voor de gek houdt, aange zien datgene wat zyn wonderlijke werk tot kunst verheft, Juist het universele waarheidselement is, dat het schoon heidselement soms overtreft. Men ontvangt bij Picasso schok op schok, maar men begrijpt tevens, dat alles wat hij op het linnen nithaalt, eerlijk is, innerlijk verantwoord en met op schyneffect berekend. Kunst heeft pas waarde, wanneer zij de beschouwer iets „doet", hem verlost uit eigen be perktheid en verstarring, hem zuivert van onnodige ballast en de kern der dingen voor hem openlegt. Picasso's schoonheid heeft weinig te maken met mooiheid en sentimentele lieflijkheid en is van een andere orde en gerichtheid dan de conventionele. Soms deelt hy harde vuistslagen uit in het gezicht van de maatschappij, vooral als hij geduren de de bezetting zijn protesten op het doek slingert zoals in het „knekelhuis", dat de ellende van de concentratiekam pen uitbeeldt. Eerder deed hy dat al in 1937 in zyn „Guernica" dat hier ontbreekt een felle aanklacht tegen de verwoesing van de Baskische hoofdstad ln de Spaanse burgeroorlog. Verf ondergeschikt Gedurende de tweede wereldoorlog ge bruikte hij de somberste kleuren, als hy de monsterachtige vrouwenfiguren met wijdopengesperde ogen en dierlyke neus gaten afbeeldde, als symbolisch® protes ten tegen de jammer van de dag. Al zijn de voorstellingen stuitend, de zware lijnen zijn weloverwogen geometrische figuren, vlakverdeling en kleuren behou den hun harmonie. De totaal-indruk is vaak afschrikwekkend, maar dat hier sprake is van een groot kunstenaar met een geheel eigen aanvoelings- en waar- M. nemingsvermogen, daaraan is geen twij fel als men zorgvuldig op details let. - Het zijn de contouren en kleuren, hoe mat soms ook, welke by Picasso de hoofdrol spelen. Zyn vormendrift kent geen grenzen. Soms zijn krantenpapier 0^» en een ordinair keukendweiltje al vol- M?fr jfEk doende uitdrukkingsmateriaalDe verf ■fllflL jjdijflll zelf als medium lykt echter meestal slechts van ondergeschikte betekenis. Men hoeft het met Picasso niet „eens" flS te zijn, iets wat hij natuurlijk van nie- JR mand eist. Bovendien blijkt uit deze gigantische collectie, dat hij het ook nooit met zichzelf „eens" ls. g||9 Sr Hij te niét de man. die zijn hele leven tracht een bepaalde techniek BB te vervolmaken, maar die steeds nieuwe technieken en mogelij k- p\> w j Men dient deze tentoonstelling ten- reeds als klassiek wordt ervaren. Hier e en o ekt. Uit maakt deze minste tweemaal te zien om zichzelf vooral kan men zien hoe zorgvuldig Pi- ontmoeting met Picasso tot iets voor een oppervlakkig oordeel te behoe- casso zijn figuren heeft opgebouwd. Zij onvergetelijks. Wat men ook over den' plcass0 stormde in zijn latere Jaren worden ondanks hun grilligheid door- met het geweld van een dijkdoorbraak stroomd van het romantische gevoel, dat z jn werk mag denken, niemand zal op de on-ingewijde los, zodat men er Picasso nooit verlaat. Vooral wanneer hij ontkennen dat het leeft en vibreert, misschien verstandig aan doet de expo- kinderen afbeeldt kan hU zijn diep- zoals de ongekende vitaliteit van 8itie van achteren naar voren te zien, menselijke emoties niet onderdrukken. - beginnende bij het jongste werk en ein- Dat heeft hij nog nooit willen doen. Al- deze nu al tachtigjarige Spanjaard digende bij zijn impressionistische pe- leen zocht en zoekt hij steeds naar Niet alleen in Westerse musea bevinden zich schilderijen van Picasso, ook in Sovjet-Rusland zijn er. zoals bijgaande werken: De Blinde en De twee gelieven. Deze stukken zijn te zien op de Londense tentoonstelling zijn laaiend gevoel, dat hij steeds weer mum van middelen dit mysterie te be- nieuwe uitdrukkingsmogelijkheden voor aan een andere discipline onderwerpt. Picasso is de reus, die met de oermate rie en het oerbewustzyn worstelt. Bij hem staat men tegenover het leven zelf, in al zijn verhevenheid en diepste laag heid, maar dat zijn mysterie nooit prijs geeft. In zijn geheel eigen taal hoe wel vaak geinspireerd door primitieve en andere vroegere kunstvormen tracht Picasso meestal met een mini- D® mens kan zich in déze tijd op deze wereld hèèl eenzaam voelen... Wat is er overgebleven van de verbondenheid tijdens de laat ste wereldoorlog, toen allen zich één voelden en met elkaar mee- leefden?... Thans is t zo, dat de èèn nau welijks of niet weet, wat de an der doet en denkt. Het is 't jagende leven, dat daaraan schuldig is. Het leidt tot een haastige oppervlakkig heid, er is geen tijd meer om zich Ln elkaar te verdiepen. De dood van een mens is sneller dan ooit vergeten. Eén moment is men er van onder de indruk, dan raast men weer voort, duikt in de sensaties van de dag, van iedere nieuwe dag... it kleine mannetje te als de eenzame mens. Hij went er ai vroeg aan. Deze foto is als een symbool: alléén gaat hij zijn weg, de duis ternis van het donkere bos te gemoet. Dat donkere bos is als het le ven zélf: ge weet niet, wat het bergen en brengen zal het is 'n mysterie vol onoplosbare, on verwachte en schokkende raad selen en problemen. Onder het loof van hoog op rijzende bomen gaat hij z'n weg, aangetrokken door de geheim zinnigheid van wat daar verder op zijn pad ligt, gelijk wij allen in dit leven aangetrokken kun nen worden door hetgeen buiten de normale tredmolen ligt en denken, dat daür het geluk te vinden zal zijn... Het ventje is nog op de leef tijd. waarin kaboutertjes, kobolden, elfjes en andere wonderlijke wezentjes een rol spelen. De fantasie viert in zijn korte leventje hoogtij. Maar de jaren-zullen hem le ren, dat zij niet bestaan en dat slecht® strikte nuchterheid zijn leven mag beheersen, willen er geen brokken komen... Nuchterder, zakelijker dan ooit is deze tijd: al hèèl gauw merkt de jonge mens tegen woordig, dat er van .romantiek' geen plaats kan zijn, al blijft de hang naar .romantiek' in ieder een innerlijk levend, omdat hij op zijn levens-pelgrimstocht als een zwerver altijd zoekende is naar iets wat het moeizame leven „vermooien" kan. Laat dit ventje nog maar even naar dat ..mooie" zoe ken. Gauw genoeg wordt hem aan het verstand gebracht, dat elke „geluka-illusie" ten dode is opgeschreven... Daarvoor zorgt het harde le ven zélf! Fantasio naderen, meestal op verrassende wyze. Vaak gaat hij „met een lijn uit wande len". Midden in een werk verandert het van doel op een manier, welke hijzelf dikwijls niet heeft voorzien. Hij laat zich dan leiden door wat er op het doek gebeurt, onbeinvloed door wat hij dacht dat er volgens zijn vooraf gaand denkbeeld zou dienen te gebeuren! Picasso is, gezien zijn uitbundige veel zijdigheid, moeilijk of niet te klassifice- ren, al zijn de richtingen en methoden die hem beinvloeden, duidelijk waar neembaar. Hevige expressie Een grote individuele warmte straalt er van zijn impressionistisch werken en die van de blauwe en rose periode uit. Tot de laatste behoort ook het Hollandse naakt dat onlangs in Londen een half miljoen gulden opbracht. Zoekende naar heviger expressie trachtte hij de fun damentele kwaliteiten van de primitieve kunst te verwerven. Het resultaat was „Les demoiselles d'Avignon", het grote doek dat een enorme invloed op zijn toekomst zou uitoefenen, maar dat zijn vrienden versteld deed staan. Het bleef twintig jaar opgerold in zijn atelier! Het doek was de inleiding op een reeks werken, geïnspireerd door de Afrikaanse beeldhouwkunst. Uit zijn latere perioden moet nog het „visnet" worden genoemd, waarin hij op meesterlijke en poëtische wijze de kubistische techniek gebruikt. De klassieke invloed bleef zich echter sterk doen gelden. Als lichtend voorbeeld daarvan vindt men in Londen „Drie dansers" waarin hy een nieuw, veront rustend element van beweeglijkheid en misvorming van de menselijke gedaante brengt, als een profetisch motief voor zijn toekomstige produktie. Na de oorlog werd zijn toets lichter. Bewonderens waardig is het goedgelykend portret van zijn vriendin Jacqueline Roque, die ook nog op andere, maar steeds waardige en charmante wyze wordt afgebeeld. De tintelende, zonnige atmosfeer van de Cóte d'Azur vindt men terug in zyn „Atelier in Cannes", dat impressionis tische kwaliteiten ^>ezit. Rijkdom aan indrukken In Londen zijn ook de 58 doeken, die al eerder in Parijs te zien waren, na melijk de in 1957 vervaardigde variaties op „Las Meninas" (De dienstmaagden aan het hof), het grote historische werk van Velasquez, dat Picasso voor het eerst in Madrid zag toen hij vijftien jaar was. Zijn eerste indruk legde hy in een nog steeds bestaande tekening neer. Deze wonderlijke serie geeft een goed inzicht in Picasso's technische opvat tingen en werkmethoden. Men verlaat deze tentoonstelling met een rijkdom aan indrukken. Hoewel men geneigd is bij de eerste aanblik aan menig doek voorby te gaan, blijkt er meestal toch iets te zyn, dat de aandacht, verstande lijk of emotioneel, vasthoudt. Inderdaad „leest" men Picasso als een boelend boek, hoewel er genoeg is dat los van elke beredenering, de bezoeker onmid dellijk grijpt, niet alleen in Picasso's eerste „gemakkelijke" periode, maar in elke fase van dit lange, verbluffende en overvolle kunstenaarsleven. riode, welke zoveel verwantschap toont met Toulouse Lautrec en diens tijdge noten. Vele Picasso's In Londen treden vele Picasso's tege lijk op! Zijn evolutie is trouw in beeld gebracht en de geestesstromingen en verscheurdheid van deze eeuw vinden hun weerspiegeling in zijn werk. Als het nageslacht onze tijd wil begrijpen, zal Picasso veel opheldering kunnen geven. Zó snel is het tempo van de ontwikke ling van het kunstbesef, dat zijn eens moeilijk aanvaardbare kubisme, thans (Van onze correspondent in Londen, Ara. Lissauer) Dagelijks stromen duizenden naar het Picasso-paradijs in de Tate Gallery aan de oever van de Theems in Londen. Hier heeft de Arts Council, het overheidslichaam dat de kunst dient, een waarlijk unieke verzameling van het werk van deze „grote meester van de twintigste eeuw" bijeengebracht, waarvoor zijn vriend en biograaf Roland Penrose de verantwoordelijkheid draagt. Wanneer de tentoonstelling, waarvoor een groot deel van dit museum is ingeruimd, volgende maand sluit, zullen naar schatting meer dan een kwart miljoen mensen door de kleine draaideur naar binnen zijn gegaan. De belangstelling is nog groter dan enkele jaren geleden voor de Van Gogh-expositie, welke een record aantal bezoekers trok. De Picasso-tentoonstelling is de grootste „show" welke in Londen en waarschijnlijk ook elders, aan één enkele kunstenaar is gewijd en zeker aan het werk van iemand die nog in leven is. die het te druk had om zelf naar Londen te komen al stond hij honderd werken uit eigen collectie af. Voortdurende zelfvernieuwing is de levenswet, waaraan Picasso in zijn kunst steeds weer tracht te gehoorzamen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 20