NOG DIT JAAR FEEST IN BRUSSEL VOOR HUWELIJK Dona Fabiola (sociaal-voelend, artistiek van aanleg en godsdienstig) leert ook Nederlands Nog geheimzinnig waas over het begin van de kennismaking WEERBERICHl Loemoemba's staf gearresteerd Ongeveer zeventig procent van Groningse graanoogst nu binnen Spoedig Amerikaanse TV-beelden van onbekende maanzijde? Najaarsbeurs groot succes (Due/ ^Tïe leuws Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1960 No. 30154 LEIDSCH DAGBLAD DirecteurE. A. E. vao Dishoeck Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f750 per kwartaal; f2.55 per maand; f059 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Brusselse correspondent) Een stralende Koning Boudewijn heeft gistermiddag zijn Spaanse verloofde, de 32-jarige Dona Fabiola de Mora y Aragon, aan de leden van de Belgische ministerraad en de voorzitters der beide Kamers voor gesteld. Terwijl buiten de hekken van het paleis van Laeken tientallen mensen in de druilerige regen stonden te wachten, vloeide in de grote ontvangstzaal de champagne ter ere van de toekomstige Koningin van België. De avond was al over de stad gevallen, toen de koninklijke auto door de paleishekken draaide, op weg naar kasteel Ciergnon in het heuvelland van Namen, waar de Koning en zijn verloofde heden ochtend de binnen- en buitenlandse pers ontvingen. Telg uit een zeer welgestelde familie Het nieuws over de verloving is in Brussel, gelijk dat heet, „als een bom in geslagen". Met uitzondering van premier Eyskens, die al enige tijd geleden in ver trouwen was genomen, was tot gister ochtend géén van de ministers op de hoogte van het grote geheim. Jarenlang heeft geheel Europa en in het bijzonder de boulevardpers gegonsd van geruchten over de huwelijksplannen van de Ko ning. Nauwelijks was de ene kandidate van het toneel verdwenen of er dook weer een nieuwe op, totdat enkele buitenland se bladen tenslotte, uit louter wanhoop, berichten de wereld instuurden, dat Bou dewijn van plan was zich in een kloos ter terug te trekken. Nog steeds is de romance met een waas van geheimzinnigheid omgeven. Niemand weet waar en wanneer de Koning zijn toekomstige vrouw donker blond met bruine ogen voor het eerst heeft ontmoet, maar in ieder geval staat het wel vast, dat beiden elkaar al enige jaren kennen: de Koning heeft meer malen zyn vakantie in Spanje doorge bracht en omgekeerd is Dona Fabiola al meermalen in België gesignaleerd. Zelfs Lausanne in Zwitserland, waar Dona Fa- biola's ouders een flatwoning bezaten, is als mogelijk ontmoetingspunt ge noemd. En dat is nog niet alles. Tot dusver kunnen maar weinig Belgen zich er op beroemen de jonge verloofde te hebben gezien. Dona Fabiola, vergezeld door haar moeder en een van haar broers, ar riveerde trouwens pas gistermiddag in het kasteel Ciergnon, dat niet ver van de grotten van Han ligt. Op een persconferentie, die al spoedig ontaardde in een algemene worsteling om het bezit van de officiële foto's van Dona Fabiola, zijn nog enkele bijzonder heden losgelaten. Zo weten wij sinds gis termiddag dat de verloofde van Koning Boudewijn is geboren op 11 juni 1928 en uit een aristocratische familie stamt. Onder haar voorouders telt zij leden van de koninklijke families van Aragon en Navarra, die volgens het communiqué Weer twee doden in Arnhemse verkeer In Arnhem zijn dit jaar reeds 13 mensen door verkeersongevallen om het leven gekomen. Gisteren verloren twee mensen het leven in twee ongevallen, die binnen het uur plaatshadden. In het eerste geval werd de 72-jarige me vrouw de weduwe G. Brouwer-Schulte Noordholt uit Arnhem het slachtoffer van het verkeer, toen een onder toe zicht rijdende bestuurder van een mili taire jeep wilde terugschakelen, doch de controle over de bedieningsorganen kwijt raakte. De jeep reed daardoor naar links en drukte met de voorbumper de bejaarde dame, die op de weg liep, eerst tegen een heg en toen vervolgens tegen een betonnen paal. Zij overleed ter plaatse. In het andere geval kwam de 42-jarige H. E. J. Dirksen uit Arnhem om het leven. Toen hij thuis kwam vertelde hij, dat hij met zijn bromfiets gevallen was, doordat een jongetje plot seling de straat overstak. Waar het was gebeurd, kon hij zich niet meer herin neren. De toestand van de man, die aan het gezicht gewond was, verergerde snel en kort na zijn thuiskomst overleed hij. Getuigen van dit merkwaardig on geval hebben zich nog niet gemeld en ook de politie is er onkundig van ge bleven. IETS ZACHTER Blijkens het weeroverzioht dat het K.N.M.I. in De Bilt hedenmorgen om 10 uur verstrekte, wordt verwacht, dat de regenzone die vanmorgen boven ons land lag, in verband met flinke lucht drukstij gingen boven Duitsland en onze omgeving in omvang en betekenis zal afnemen. Morgen zullen weer plaatse lijk opklaringen voorkomen en zullen de temperaturen weer wat hoger worden 18 september Zon op: 6.19 uur; onder: 18.49 uur. Maan op: 3.24 uur; onder: 17.47 uur Hoogwater te Katwijk te 1.46 en 14.09 uur, laagwater te 9.44 en 22.01 uur. (19/9 hoogwater te 2.23 en 14.44 uur, laagwater te 10.27 en 22.42 uur). Ditnumim «,v. uit l(> pagina's en een bijvoegsel. een „merkwaardige rol in de geschiede nis van Spanje hebben gespeeld". Haar vader, de Markies van Casa Riera, over leed een jaar geleden. Hij was een van de grootste Spaanse grondbezitters en liet een fortuin na. Dona Fabiola is op één na de jongste uit een gezin van vier dochters en drie zoons, die allen ge huwd zijn. Ofschoon Fabiola niet uitgesproken sportief is, zwemt en tennist ze graag. Ze kreeg, evenals haar drie broers en zusters, een privé-opleiding in Frankrijk en ze spreekt vloeiend Frans, Duits en Engels. Ze leert thans ook Nederlands. Koning Boudewijn kent voldoende Spaans om zich erin te kunnen uitdruk ken. „Intelligent, serieus en vriendelijk", zo luidt voorts een van de beschrijvin gen van Dona Fabiola. Ze is zeer gods dienstig en sociaal-voelend, hetgeen ook blijkt uit het feit, dat zij lange tijd als verpleegster in een militair hospitaal kerkte. In haar vrije tijd hield ze zich meestal bezig met muziek en schilder kunst. Koning Boudewijn was oorspronkelijk van plan zijn verloving reeds enkele we ken geleden aan te kondigen, maar de tragedie in Kongo maakte uitstel wen selijk. „Wij hebben het geheim deson danks zorgvuldig weten te bewaren", zei eerst minister Eyskens gisteren voldaan. Overigens kan Brussel over enkele maanden al grool toilet maken, want het koninklijk huwelijk zal nog voor het eind van het jaar in de Belgische hoofd stad worden voltrokken. Zelfs is het mo gelijk, dat Dona Fabiola de Koning vol gende maand vergezelt bij zijn officiële bezoek aan Frankrijk! Luns sprak Dillon over KLM-rechten Minister Luns heeft gisteren bespre kingen gevoerd met Douglas Dillon, Amerikaans onderminister van buiten landse zaken, belast met economische kwesties. Er werd onder meer gesproken over de kwestie van de door de KLM verlangde landingsrechten in Los An geles. De minister zei voor het ogenblik geen nieuwe ontwikkeling in deze zaak te verwachten. Voorts waren ter sprake gekomen: Navo-vraagstukken, economische pro blemen tussen de zes en de zeven en de toestand in Europa, „in het licht van de jongste Franse voorstellen". „Ik geloof dat de Amerikaanse en Nederlandse regering het eens zijn over de te volgen koers", aldus de bewindsman. De ontslagen Kongolese premier Loemoemba zou gevlucht zijn, aldus meldt Radio-Brazzaville (in het aangrenzende voorm. Frans Kongo). Volgens andere berichten zou hij door Guinese V.N.-troepen naar een geheime schuilplaats zijn overgebracht. Gisteren heeft de Kongolese militaire politie in Leopoldstad twintig aanhangers van Loemoemba gearresteerd, voornamelijk leden van Loemoemba's staf. Hedenavond om 8 uur zal de Algemene Vergadering van de V.N. een spoedbijeenkomst over Kongo houden, zulks op voorstel van de Ver. Staten. De Sovjet-Unie en Polen stemden tegen dit voorstel. In de Veiligheidsraad van de V.N. heeft de Sovjet-Unie hedenoch tend haar veto uitgesproken over een resolutie van Tunesië en Ceylon over Kongo, die was bedoeld als compromis tussen de standpunten van Oost en West. Het was het negentigste veto van Moskou. De bedoeling van de hierboven ge noemde resolutie van Tunesië en Ceylon was voor het Westen zeer wel aanvaard baar. Zij wilde aan de Kongolezen zelf de oplossing van hun interne conflict overlaten en hun verder steun verlenen door de instelling van een fonds, dat beantwoordt aan de wensen van Ham- marskjöld. Van veel belang in de reso lutie was, dat er geen assistentie voor militaire doeleinden mag worden ver leend, tenzij als deel van een actie van de Verenigde Naties. De Russen waren het hier uiteraard niet mee eens, doch hun amendement om laatsttgenoemde hun amendement om laatstgenoemde stemmen van Rusland en Polen. De resolutie werd daarop in haar oorspron kelijke vorm aangenomen met slechts genoemde twee landen tegen. Daar de Sovjet-Unie echter een der vijf perma nente leden is betekende dit, dat zij haar veto had uitgesproken. De Russen hebben zich dus niet ontzien in te gaan tegen de resolutie die de instemming had niet alleen van negen raadsleden doch bovendien van een groot aantal Afro-Aziaten! Een Sovjetrussische resolutie, waarin o.m. afzetting van de leiding van de V.N.-troepen in Kongo werd geëist „om dat deze haar bevoegdheden te buiten is gegaan" werd met zeven tegen twee stemmen (de Sovjet-Unie en Polen) en bij twee onthoudingen (Ceylon en Tunesië) verworpen. Bonn gepikeerd over Britse oplossing van kwestie-Berlij n Plan van „Guardian" is „dom en gevaarlijk" (Van onze correspondent in Bonn) Een plan het Britse dagblad „The Guardian" (de vroegere „Manchester Guardian") tot rui ling van Berlijn tegen een Oost duits stuk land, grenzend aan de Bondsrepubliek, heeft in Bonn vele boze gezichten veroorzaakt. Men noemde het plan gisteravond beur telings dom, gevaarlijk, volstrekt onrealiseerbaar en een poging tot „mensenhandel". Het Guardian- plan beoogt de stichting van een nieuwe hoofdstad van de Bonds republiek op een stuk grond, dat Oost-Duitsland aan de Oost- Westduitse grens zou moeten af staan in ruil voor het grondgebied van Berlijn. De nieuwe hoofdstad zou Neu-Berlin kunnen heten; de inwoners van West-Berlijn zou de gelegenheid moeten worden gege ven met hun gehele hebben en hou den naar Neu-Berlin te verhuizen. Dit bepaald fantastische voorstel heeft ten doel op overigens typisoh-Britse, empirische wijze het onder de huidige omstandigheden onoplosbare probleem- Eerlijn op te lossen. Een realisering van het Guardian-plan zou bijvoorbeeld kun nen betekenen, dat een gevaarlijk twist punt tussen Oost en West uit de weg wordt geruimd en dat de Bondsrepu bliek een volwaardige hoofdstad zal krijgen. In Bonn wist men het gisteren anders te vertellen en met recht. Het Guar- Tocli meeuwen jacht! De politie te water van Bremerhaven is tot de conclusie gekomen, dat de be manning van de Duitse vissersboot „Helgoland", die zaterdagavond de be manning van de Scheveningse kotter „Onderneming I" de schrik op het lijf joeg door met een geweer te gaan schie ten, bezig was aan een min of meer on schuldige meeuwen jacht. De kapitein van het Duitse schip, had reeds op zee laten weten dat de schoten die van zijn schip klonken, juist op het moment dat de Scheveningse kotter passeerde, niet op het Nederlandse schip gericht waren maar op meeuwen De politie te Bremer haven concludeerde, dat deze lezing correct is en stelde voorts vast, dat de buks, waarmee geschoten was, er een is waarvoor in Duitsland geen wa penvergunning nodig is. I Dona Fabiola de Mora Y Aragon, I met wie Koning Boudewijn van J België waarschijnlijk nog dit jaar I in het huwelijk zal treden. Pokken in Kongo De Wereldgezondheidsorganisatie in Genève heeft van haar bureau in Braz zaville berichten ontvangen over de aan wezigheid van kleine pokkenhaarden in geheel Kongo. De routinebehandeling van melaatsen wordt door Kongolees personeel voortgezet, maar in sommige gebieden verlaten melaatsen de inrich tingen en keren wegens voedselgebrek naar hun dorpen terug. De Wereldge zondheidsorganisatie heeft verder be richten ontvangen over toeneming van l het aantal gevallen van malaria. De 150-ste verjaardag van de Mexicaanse onafhankelijkheid is gisteren in Den Haag gevierd met een receptie in de ambassade van Mexico. Onder de vele gasten, die ambassadeur Fuentes kwamen ge lukwensen, bevond zich ook de voorzitter van de Eerste Kamer. mr. Jonkman. Dankzij vrijwillige liulp, o.a. uit Leiden Dankzij een snel van stapel lopende hulpverleningsactie, waarbij ongeveer 1000 vrijwilligers onder wie 300 mili tairen en studenten uit Leiden en Gro ningen te hulp zijn gesneld om de graanoogst in Groningen te redden, ziet het ernaar uit, dat over enkele dagen de oogst binnen zal zijn. Als het weer nog enkele dagen goed blijft, is midden vol gende week 95% van het graan geoogst, zo vernamen wij van de Provinciale Ar- beidscontactcommissie. Deze commissie bemiddelt tussen vraag naar en aanbod van hulpkrachten voor de oogst. Op het ogenblik is rond 70% van het te velde staande graan binnen. Dat betekent, dat van de 80.000 ha. graan nu nog 24.000 ha binnengehaald moet worden. Daarna zal nog hulp verleend moeten worden aan een aantal indivi duele boeren, met name in het noord oostelijk randgebied van de provincie. De 150 militairen uit Appingedam zullen vandaag voor het laatst oogsten. Zij ke ren dan na een week oogsthulp naar de kazerne terug. De 150 militairen uit Leeuwarden blijven nog tot en met dins dag. Overleg tussen de Provinciale Arbeids- contactcommissie en de militaire over heden heeft ertoe geleid, dat de militai re oogstvrijwilligers in Groningen tot en met zaterdag het hun beloofde loon van dian-plan betekent volgens Wesbduitse regerings- en oppositiekringen: 1. het opgeven van geheel Berlijn en in het bijzonder van West-Berlijn met zijn meer dan twee miljoen inwoners, zijn naoorlogse miljarden-investeringen, zijn gloednieuwe wegen, zijn grandioze industriële ontwikkeling etc.: 2. de terugtocht van het Westen voor de zware communistische druk: 3. het opgeven van de idee van de Duitse eenheid: 4. de communisten de kans geven nieuwe eisen te stellen: 5. een Westelijke etalage opgeven van welvaart en vrijheid, die temidden van een onvrij en materieel gezien nogal armoedige communistische Oostduitse boeren- en arbeidersrepubliek ligt: 6. een uitwijkplaats sluiten voor jaar lijks 120.000 tot. 150.000 Oostduitsers die genoeg van het rode paradijs hebben! In Bonn toonde men zich gisteravond zeer tevreden over de snelle reactie van de Britse regering, die in Londen het Guardian-plan direct van de hand heeft gewezen. f. 1,55 minimaal per uur zal worden uit gekeerd. Daarna geldt de regeling voor militaire bijstand en moet het toeko mende loon centraal worden afgedragen. (Oorspronkelijk was het de bedoeling, dat donderdag jl. de regeling militaire bijstand zou ingaan). De Prov. Arbeidscontactcommissie is vol lof over de steun van studenten uit Leiden en Groningen en over de alge mene bereidheid hulp te verlenen, die blijkt uit diverse staaltjes van indivi duele hulpvaardigheid. Over veertien da gen zal in Groningen een slotavond wor den gehouden: een reünie van oogstvrij willigers met boeren en boerinnen. De najaarsbeurs voor gebruiksgoede ren is voor alle deelnemende branches een succes geweest. Van de eerste dag af hebben de expo santen te Utrecht schier onafgebroken hun orderboeken in handen gehad en de vlot gegeven bestellingen genoteerd. Dit deelde de directeur van de Jaar beurs, mr. H. A. R. Schuit, gisteravond mede. Hij noemde de beurs een duide lijke afspiegeling van de hoogconjunc tuur. De detailhandel die de laatste maanden, vrijwel over de gehele linie, goed verkocht heeft, is deze week naar Utrecht gekomen niet alleen om zich te orienteren omtrent nieuwe artikelen en mogelijkheden, maar vooral om haar voorraden aan te vullen. Ruim aan te vullen zelfs, zo meent de heer Schuit, met name in die branches, die in de komende maanden in verband met St.- Nicolaas en Kerstmis een grote vraag van het publiek verwachten. Een vraag, die ook gestimuleerd wordt door de toe nemende koopkracht. De grootte van de orders heeft vele exposanten voor moeilijkheden geplaatst met betrekking tot de levertijden. De grootste verzuchting die op deze Jaar beurs is geslaakt, was: „Hoe kunnen wij wat wij thans op papier hebben gekregen op tijd afleveren". Dit probleem geldt volgens de jaarbeursdirectie niet slechts voor Nederlandse fabrikanten, maar evenzeer voor importeurs, onder andere voor die van bijouterieën, horloges, goud en zilverwerken. Hun buitenlandse leve ranciers verkeren reeds enige tijd, onder meer door de verkorte arbeidsweek, of door de krappe arbeidsmarkt, in de moeilijkheid, dat zij levertijden van één tot zes maanden moeten conditione ren. Pionier VI zou bestuurbaar ziju In welingelichte kringen te Washington verwacht men, dat de V.S. binnen enige dagen in de beginperiode van de algemene ver gadering der V.N. een satelliet van ongeveer 180 kg in een baan rond de maan zullen pogen te brengen. De satelliet zou op de basis Cape Canaveral met behulp van een Atlas-Able raket worden gelanceerd en „Pionier-VI" wor den genoemd. Verwacht wordt, dat de Pionier VI uit gerust zal zijn met televisiecamera's en zenders, waardoor de Amerikanen in staat zouden zijn opnamen van de on bekende zijde van de maan naar de aar de te seinen De Pionier VI zou voorzien zijn van kleine stuurraketten waarmee men hoopt het „vliegende televisiestation" op een afstand van slechts 1200 kilnmr - langs de maan te sturen. Lui dit e werken de instrumenten feilloos, dan kunnen veel betere opnamen verwacht worden dan de foto's die de Russen met de Loe- nik III vervaardigden. Volgende week dinsdag is het nieuwe maan, waarbij de onbekende zijde van de maan belicht is. Omstreeks die tijd is de situatie zeer gunstig voor een dergelijke operatie. Raket-onderzoek Het Amerikaanse bureau voor lucht en ruimtevaart (Nasai zal volgende week een raket lanceren die een hoogte van 1900 km. moet bereiken. Doel van deze proef is de intensiteit van de straling in de zgn. Van Allen-gordel te meten. De raket is van het type „Journeyman" en achttien meter lang. Saturnus-project De Douglas-fabrieken in Santa Mo nica (Californië) hebben van de Nasa opdracht ontvangen voor het ontwer pen, ontwikkelen en beproeven van de tweede trap van de Saturnus-raket voor het lanceren van zware ruimtevaartui gen. De voorbereidingen voor deze werk zaamheden zijn reeds in volle gang. Het contract, ter waarde van 69 miljoen dol lar, is het grootste, dat de Nasa dit jaar aan één enkele fabriek heeft gegeven. In totaal heeft de Nasa dit jaar opdrach ten verleend tot een waarde van 215 miljoen dollar. Uit het Leidsch Dagblad van 18 September 1860: I Leiden en het Haarlem- 1 mermeer. Tot de droogmaking van het Haarlemmermeer werd besloten en Leiden in de gelegenheid ge- steld, om hare aanspraken op schadeloosstelling, voor het ver- lies door haar te lijden te doen j| gelden Of zou geen de minste waarde moeten worden gehecht §j aan het oordeel van de Leidsche E Vroedschap, als zij verklaart, „dat de voorsz. Meeren deze Stadt Legden in eygendom toe- l§ behooren, ende dat de bedyekin- ge van dien grote schaden en interesten, jaa (dat Godt ver- hoededen geheelen ondergang van de voorsz. Stadt soude ken- H nen veroorsaaken, of daarom niet goed en dienstig en ware in e tijds vaststellen, dat enz." ÏÏillllllillllllllllllllllllllilliliilllillllllllllllllllllilliiliillllllllllin

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1