Koken me! Joke CONRAD N. HILTON, de man die carrière maakte als hoteleigenaar 4 ZATERDAG 17 SEPTEMBER WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 Zes jaar geleden verwierf hij de tien Statler Jiotels voor het bedrag van 111 miljoen dollar Magische klank van de naam en gelijkvormige bedrijfsvoering ONS MENU VAN DE WEEK Heeft U een speurneus EEN TWEE-MINUTEN MYSTERIE UIT HET ARCHIEF VAN INSPECTEUR S. HERLOK srffwcu&Utdett1. WONDEREN DER NATUUR Advertentie P"* P «t van hoofdroos LfJ een produkt per flacon 3.90 (met ganntiebewljs)^ I. Conrad N. Hilton: 's werelds grootste hotel houder! Het is hem echter niet aan te zien, dat hij nu juist met hotels carrière heeft gemaakt. En wat voor carrière! Ift 1919, 32 jaar oud, kocht hij zijn eerste hotel voor 40.000 dollar (The Mobley in Cisco, Texas), op 12 oktober 1949 verkreeg hij voor rond drie miljoen dollar 249.024 van de 366.040 aandelen van 's werelds meest bekende Hilton, door Jan cn alleman Connie genoemd, die nu al ruim veertig jaar achtereen hotel na hotel koopt, zonder dat ook maar de grens van zyn rijk in zicht komt alhoewel hyop grond van de Amerikaanse anti-trustwetten het May-Flower hotel in Washington en het Roosevelt hotel te New York van de zicht komt alhoewel hy op grond van de Amerikaanse anti-trustwetten het gladde, gepolijste en het internationale aureool, dat onverbrekelijk verbonden schijnt te zijn met de hotel-wereld. Hij ziet er eerder uit als een harde, door tastende, puur-Amerikaanse zakenman, die dus breed weet te lachen en handelt in hoogovens, spoorwegen, olieraffinaderijen, chemische fabrieken, vliegtuigen of dergelijke zware, kostbare en omvangrijke objecten. hotel: het Waldorf Astoria te New York, zodat hij verreweg de meerderheid van het aandelen pakket in handen had gekregen, waarna op 27 oktober 1954 de Hilton Hotels Corporation voor het bijkans astronomische bedrag van 111 miljoen dollar (vierhonderd miljoen gulden) de controle verkreeg over de Statler hotels: tien in aantal, waarvan twee nog in aanbouw! Ook uiterlijk overeenstemming Hilton is een robuuste, forse, lange man met zwaar-geiynd gelaat, hoog voorhoofd, korte witte haren en een hard, breed snorretje, die nog steeds precies weet wat hy ondanks zijn met zwier gedragen 72 jaren nog wil bereiken en die even precies weet Het is hard zaken-doen, waarbij het om (vele) miljoenen gaat, die echter slechts voor een gering deel uit zijn eigen portefeuille komen. Zelfs in zijn eerste hotel van 40.000 dollar, de Mo bley te Cisco, Texas, zat slechts 5.000 dollar van hemzelf, terwijl ook zijn tweede en derde aanwinst met slechts een gering percentage eigen geld ge kocht werd, gelijk ook zijn eerste zelf gebouwde hotel, te Dallas, Texas, gro tendeels met geleend geld tot stand kwam. Toch streek h(j „In die geluk kige dagen vóór de hoge belastingen" rond zes duizend dollar per maand op als zijn aandeel in de winst. Op de keper beschouwd heeft hij zelfs geen enkel hotel geheel met eigen geld ge kocht of gebouwd. Het geheim van het succes Het bindmiddel van het Hilton-rijk wordt dan ook niet gevormd door het geld, maar door de magische klank van de naam Hilton en de grote gelijkvor migheid van de bedrijfsvoering van zijn hotelpaleizen. De nieuwste schakels in de Hilton-keten hebben daarentegen ook uiterlijk een zekere overeenstem- „Voor televisiestukken hoef je mij nooit meer naar dit restaurant te voeren, dok!" zei inspecteur Her lok, „maar de wijn is uitstekend. Tóch geloof ik, dat die nóg beter tot z'n recht zou komen als ze dat toestel maar afzetten In een rokerig lokaal waren Herlok en zijn assistent Harjans, alsmede dokter Hompink, een uur lang getuige geweest van alle sombere intriges die mensen elkaar naar het leven staan maar kunnen uitdenken. Het stuk heette „De merkwaardige meneer Mandrillon". Toen het laatste pistool schot gevallen was vervaagde het beeld en werd welgemoed aan een cabaretprogramma begonnen. Buiten was de wind bezig karrevrachten herfstbladeren op te zwepen tot ongekende hoogten. Door de uitgestorven straat reed een tram met een eenzame passagier. „Die gaat net onze neus voorbij." zei dokter Hompink. „Ik ga maar even een taxi bellen". Zonder acht te slaan op Herloks tegenwerpingen liep hij naar een dichtbij gelegen telefooncel. Deze was bezet door een jongeman, die al een nummer gedraaid had en nu ongeduldig op de verbinding wachtte. Hompink hoorde hem even later uitroepen: „Miin oom., meneer Kwist.. isis een ongeluk overkomen. Komt U alstublieft dadelijk, dokter zo gauw mogelijk Hij noemde een adres. Toen hij met een nerveus gebaar de hoorn weer neerlegde, opende de dokter de celdeur en vroeg of hij misschien ook de helpende hand kon bieden. De jongeman vertelde dat hij afkomstig was uit het grote herenhuis aan de overzijde. Gevolgd door Herlok en Harjans gingen ze ijlings naar binnen. „Het vervelende is, dat meneer Kwist geen telefoon duldt in dit huis," zei de jongeman, Frederik Kwist genaamd, op een soort conversatietoon. „Hij is erg ouderwets. En zeer inconsequent! Géén telefoon, maar wél televisie Het enige moderne voorwerp van enige omvang in de kamer van meneer Kwist was een televisietoestel. In een gemakkelijke stoel, er bijna recht tegenover, zat de heer des huizes. Hij was dood. Een kogel door het linkeroor. Een revolver met een geluiddemper lag voor de open haard. Er was één schot mee gelost. De dokter onderzocht het lyk en zei: „Nog geen half uur geleden gestorven. Zelfmoord mijns inziens!" Herlok vroeg: „Wie waren er behalve U nog meer thuis toen het ge beurde?" „Alleen de huishoudster, juffrouw Gr ij zeis. Zij verzorgt mijn oom al Jaren. Ikzelf ben pas gisteren aangekomen. Ik zou een paar dagen blijven om wat zaken met hem te bespreken. Hij was zo zwaarmoedig de laatste tijd, dat het me eigenlijk niets verbaast, dat hijJa, hij was erg melancholiek. Misschien heeft dat sombere televisiestuk, dat hij vanavond gezien heeft wel de doorslag gegeven De huishoudster was een verlegen vrouw wier eetlust kennelijk nooit was gedwarsboomd door dieet voorschriften. Dokter Hompink, die een geestverwante herkende bekeek haar met warme genegenheid. „Ja, meneer Kwist deed ergerg vreemd de laatste tijd, hoor!" be vestigde zij. „Hij zat maar voor zich uit te staren, hè? Hij kreeg ook helemaal geen bezoek meer. Ik maakte altijd lekkere hapjes voor hem klaar, maar daar zei hij ook niets meer van." „Hij heeft dus wel naar dat stuk van vanavond zitten kijken," hernam Herlok." „De merkwaardige meneer Mandrillon". Oók een man die er een eind aan maakt. Kent U het stuk, meneer kwist?" „Ik heb het dAtyds als toneelstuk gezien. Het zit vol onwaarschijnlijk heden. Literair gezien is het „Juist jabent U tijdens de uitzending nog in de kamer geweest?" „Nee. Ik zou nog wel een bespreking met hem hebben vanavond, maar niet voordat het programma afgelopen was. Hij mocht niet gestoord wor den. Toen ik om half elf binnenkwam was er een cabaretprogramma aan de gang. Ik vroeg: Oom zal ik dat maar uitdoen enen pas toen zag ik wat er met hem gebeurd wasIk draaide het toestel uit en holde naar de telefooncel om een dokter te bellen „Waar was U zelftussen half tien en half elf, meneer Kwist?" „Weltotehtien uur was ik boven op mijn kamer daarna heb ik ik nog een glaasje bier en een paar worstjes in de keuken genuttigd, bij juffrouw Grijzels. Tot ongeveer half elf. Nietwaar, juffrouw Grijzels?" „Ja, dat kan wel uitkomen," zei de huishoudster aarzelend. Er viel een stilte. Her lok zei: „Dat stuk van vanavond zat vol onwaarschijnlijkheden, meneer Kwist. Maar üw verhaal ook! Maakt U er maar een t.v.-spel van! Harjansde handboeien!" Vraag: HOE WIST INSPECTEUR HERLOK DAT FREDERIK KWIST GELOGEN HAD? •pBj;aq J3UIE5J 3p ^U3p3JjJ U30} puOJSUEB |3)S30) }3l{ }Bp u3;o[S36iin snp isq 3«ipB ^o[J3H •pejuoDdojs i3q ui J3TU '3U3p3[J3AO 3p UBA f30)S 3p 1SEBU ipiZ ipUlASq 'IBBJBddB J UBB U3pUOqj3A 'J30US I3q UBA J35J5j3}S 3p JBBJAJ puq pjBEJpsBjin 6lII5j>J3p)UO 35j(l[3S3JA 3p BU [3)S30)3IS|A3[3I J3q jiq }Ep '3p.I33M.3q 2fU3p3J,J :pjOOMJUY Om paddestoelen te kunnen eten is het niet meer nodig, dat we het bos in gaan en met kennis van zaken de eet bare tussen de vele niet eetbare soor ten uit weten te zoeken. Bij de groente handelaar vinden we op het ogenblik volop cantharellen en champignons waarmee we allerlei smakelijke voor- of lunchgerechten kunnen maken en die ook heel goed als onderdeel aan de warme maaltijden, desgewenst in combinatie met vlees, vis, eieren of kaas dienst kunnen doen. Maandag: Ragoüt van tong, aardappelpurée, bloemkoolsla met wortel en kom kommer, chocoladeflensjes met va nillesaus. Dinsdag: Hard gekookte eieren in tomaten saus, andijvie, aardappelen, karne- melkvla. Woensdag: Gevulde paprika's, gebakken aard appelen, kropsla, appelmoes met schuimkop. Donderdag: Gebakken lever, bietjes, aardappelen, yoghurt met vruchten. Vrijdag: Verse worst, aardappelpurée, Chi nese kool of appelkaastaart, aardappelpurée, Chi nese kool vanillevla met gebakken appelschijven. Aovcrieiiue V Nu is er... Conrad N. Hilton. hoe hij dat kan bereiken: na burge meesters, financiers, vervoersonderne mingen, kamers van koophandel en verzekeringsmaatschappijen, die reeds doordrongen zijn of door de naakte cijfers doordrongen kunnen geraken van Hiltons fameuze zakentalent en van de toeristische zuigkracht, welke een Hilton-hotel vooral op de Ameri kanen kan uitoefenen. Hilton, vroeger een hotelondernemer met durf en fan tasie, die al meteen droomde van een hele keten hotels, is in de loop der ja ren steeds duidelijker de hotelmagnaat geworden, de geraffineerde zakenman, die in hotels objecten ziet, welke forse dividenden kunnen afwerpen, voor wie het onder controle krijgen van ver maarde hotel-paleizen soms een ob sessie wordt, een fata morgana, dat hij echter keer op keer zó naar zich toe weet te trekken, dat het werke lijkheid wordt. ming. Het zijn dan ook in eerste In stantie hotels voor de aardbol rond trekkende Amerikanen, die in de wereldcentra van zakenleven en toeris me hotelkamers en hotellobbies kun nen aantreffen, waar geen kamer, geen bar en ook geen sfeer „buitenlands" aandoen, al kunnen alle lokale in vloeden natuurlijk niet buiten de deur gehouden worden. Het is dan ook niet voor niets, dat ook vervoersonderne mingen als de K.L.M. financiële inte resse voor Hilton menen te moeten tonen. Het kan immers geen kwaad kersen te eten met iemand, die voor passagiers kan zorgen! Min of meer onpersoonlijk Thans bezit Hilton of Juister ge zegd de Hilton Hotels Corporation en de Hilton Hotels International Inc. gewiekst-georganiseerde en gewiekst- Zonder enige vakopleiding genoten te hebben, ontpopt de boerenzwaluw zich als een bekwaam metselaar wan neer hy een nest gaat bouwen. In tegenstelling tot vele vogels die maar wat takjes op elkaar stapelen, stelt hy prys op een stevig huis, dat tegen een stootje kan. De winter brengt hij door in Zuld-Afrika of Malakka. Aangekomen in het noorden, zoekt hy een veilig plekje uit op een balk in een boerderij, tegen een muur of onder een brug. De kleine architect, tevreden over de plaats waar zyn zomerverbiyf zal verrijzen, moet nu aan solide bouw materiaal zien te komen. Hy begeeft zich daarvoor naar een naburige poel, waar hy vette kleiklompjes verzamelt. Deze metselt hy met speeksel aan elkaar. Als klei en specie hard geworden zyn, is de woning klaar. Maar behalve als metselaar treedt de boerenzwaluw ook op als binnenhuis- Zaterdag: Ryst met paprika en kaas, pruimen- vla. Zondag Paddestoelenkaassneetje, rundertong met zure eiersaus, aardappelen en doperwten of speziebonen, druiven. Appelkaastaart 1 pond appelen schillen, boren en ln schyven snyden. 2 uien fynsnlpperen en met de schyven appel in een klein beetje water zachtjes niet te gaar koken en laten afkoelen. Een zandtaartvorm met pledeeg be kleden, het appel-ui-mengsel erin doen en (zonder het kooknat!) met 100 gr. geraspte kaas bestrooien. 2 eieren met 2 dl. melk loskloppen, iets zout en peper erby doen en over de vulling gieten. De taart in een matig warme oven gaar maken (ongeveer 40 minuten). Koud of warm opdienen. Ryst met paprika en kaas: 250 gr. ryst, 2 A 3 groene paprika's. 1 ui, 2 tomaten, 250 gr. kaas, 50 gr. boter, zout, peper, sambal. De paprika's wassen, doorsnyden (de zaadjes verwyderen» en in reepjes snyden. De ryst gaar koken. De paprika en gesnipperde uit in de boter licht bruin en gaar fruiten, door de ryst mengen, op smaak afmaken met zout. peper en sambal en in een vuurvaste schotel doen. De kaas in plakjes van cm dikte snyden en deze afwisselend met plakjes tomaat (die met zout en peper zyn betrooid) dakpansgewys om de ryst heenleggen. De schotel in een vrij warme oven plaatsen tot de kaas licht gekleurd is. GRIESMEELBERGJES Een wondermiddelWrijf een weinig Clipp in de nog vochtige huid. Dit voor komt „afwash»nden". U merkt 't na één behandeling: de huid blijft gaaf en soepel. Uw handen zijn zacht als fluweel hèt middel tegen afwashanden gelelde logeer-fabrieken in Los Angeles, New York, Chicago, St.-Louis en tal van andere Amerikaanse steden, in Madrid. Istanboel, Mexico City en Acapulco, Mexico's luxueuze badplaats, in Habana, Honoloeloe, Rome, Cairo, West-Beriyn, Rio de Janeiro, Brasilia, Sao Paulo en straks ook in Amster dam, Rotterdam, Athene en Port-of- Spain op Trinidad en waar verder ook zyn begerig oog zal vallen. Het is voorwaar een hotel-rijk, dat uniek is, dat in al vele wereldcentra en vakantieoorden binnen vier muren, die de zes letters HJ.L.T.O.N. dragen, de moderne Amerikaanse verlangens van yswater tot aan de samenstelling van het ontbyt en de inrichting van de kamers toe vervult. Onpersooniyk? Voor Europese hotel-routiniers, die de oude, deftige-sfeervolle styi hebben leren waarderen, misschien wel, maar voor de hard-werkende en snel reizen de Amerikaan bepaald niet. En ook wy Europeanen zullen wel snel de Hilton-stijl leren waarderen water gevuld klaarzetten. O ja, nog 3 eetlepels limonadesiroop. Wie doet de melk in het met water omgespoelde pannetje en laat het aan de kook komen. Niet allemaal tegeiyk. Al roerende strooit Kokkie er de grlesmeel ln en op een zacht vuurtje moet het nog 3 minuten doorkoken. Jan, kyk jy op de klok? Klaar, dan de suiker erby. architect. Hy trekt er opuit om veertjes en pluisjes te zoeken, waarmee de muren van het huis smaakvol bekleed kunnen worden. Dan is het tyd om het nest te betrekken. Het wyfje legt haar eitjes in mei; eind september zyn de jongen zó zelfstandig, dat ze kunnen deelnemen aan de trek naar het warme zuiden. De hele familie neemt af scheid van de woning „tot volgend Jaar". Dan breekt de lange vakantie aan. Wanneer de boerenzwaluw in het daaropvolgende voorjaar terugkeert, weet hy zonder enige moeite het oude nest te vinden want hy beschikt, geiyk alle trekvogels, over een onverbeteriyk oriëntatievermogen. Hij neemt zyn onverwoestbare huisje weer in gebruik Als hy niet thuis is. kunnen we hem vaak in grote groepen op dakgoten en telefoondraden zien zitten; hy houdt van een onbelemmerd uitzicht! Dolf heeft de kopjes leeggegoten en zet ze netjes op een rytje op de 5 scho teltjes. Nu de griesmeel voorzichtig in de kopjes gieten! Dan ln koud water laten afkoelen en op de bordjes om keren 1 Ietsje limonade eromheen en maar eens proeven!

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 19