Kerkdiensten Leiden en omgeving De Ver. Naties krijgen niet alleen ruimte-, doch ook tijdsproblemen Het weerstandsvermogen vindt nog altijd steun in conjuctuurgegevens Waarschijnlijk voortsetting van de a.s. zitting in januari DE AMSTERDAMSE AANDELENMARKT De Amerikaanse investeringen in Duitsland van enorme betekenis Verslapping in de Ver. Staten 5 Zwarte Kippen bewaren... 2,46 BESPAREN ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1960 Vermiste meisjes waren op avontuur uit De twee meisjes van 14 en 15 jaar, die sinds vorige week zaterdag uit de ouder lijke woning te Schiedam werden ver mist, zijn teruggekeerd. Zij waren op avontuur uitgeweest. Naar de politie meedeelde is dit niet de eerste keer. dat ze van huis zijn weggelopen en geruime tijd wegbleven. E. H. van der Beugel in bestuur van de I.A.T.A. De heer E. H. van der Beugel, plaats vervangend president-directeur van de KLM is gisteren in de slotzitting van de te Kopenhagen gehouden Jaarlijkse al gemene vergadering van de Internatio nale organisatie van Burgerluchtvaart maatschappijen. IATA, gekozen als lid van het „executive committee" van deze organisatie. De heer Van der Beu gel werd gekozen in de plaats van de heer I. A. Aler, president-directeur der Herdenking slag om Arnhem Met een speciale trein zijn gisteren ongeveer negentig pelgrims in Ooster beek aangekomen ter herdenking van de slag om Arnhem. Zij zijn de gasten van Oosterbeekse gezinnen. Om drie uur werd een begroetingssamenkomst ge houden in de oude Nederlandse Her vormde Kerk aan de Benedendorpseweg te Oosterbeek. Deze bijeenkomst werd o.m. bijge woond door generaal-majoor Urquhart, destijds commandant van de Britse eerste luchtlandingsdivisie en generaal- majoor Sosabowski, destijds comman dant van de Poolse onafhankelijke parachutistenbrigade. De groep staat onder leiding van luitenant-kolonel E. B. Holmes. KLM, die in mei van het volgende jaar de pensioengerechtigde leeftijd zal heb ben bereikt. Denk aan Uw lijn Wat kunnen dure pillen baten wanneer U suiker niet wilt laten geniet toch van het zoete leven gebruik volop Sukristo 7. volgent de nieuw ontdekte formule. Doosjes van 150 tabl a f.115: 500 tabl. f 2 95. 1000 tabl f. 5.50: na vuldoosies 100 tabl a I 0.70. bij apothekers en drogisten N V. H. TEN HERKEL, HILVERSUM Zondag 18 september Leiden Herv. Gemeente, Pieterskerk: 10 uur ds. P. Kloek (Jeugddienst. Onder werp: „Ben je een goed verliezer?" In deze dienst zal Wika J. Renes tot zijn werk worden ingeleid); 7 uur ds. J. A. Peters te Den Haag. iglandse der te Den Haag. Oosterkerk: 10 uur ds. J. Groot, ds. H. Bouter (HA.). Marekerk: 10.30 uur ds. W. H. de Jong te Nieuwkoop. Bethlehemkerk10 uur ds. J. N. de Ruiter (Gezinsdienst) Maranathakerk10.30 uur ds. H. J. v. Achterberg. (Opening nieuwe seizoen); 7 uur ds. H. J. v. Achterberg (HA Herv. school Boshuizerkade10 en 7 u. ds. H. Bouter (H.A.). Herv. school Asserstraat: 9 en 10.30 uur ds. D. J. Vossers. Aula school Marnixstraat: 10 uur ds. M. Ottevanger. Ver. van Vrijz. Hervormden (Leidsche Volkshuis)10.30 uur ds. G. J. Cadée te Oudshoorn. Egllse Wallonne: 10.30 uur prof. dr. J. N. Bakhuijzen v. d. Brink. Academisch Ziekenhuis: 10 uur ds. Maaskant. Diaconessenhuls: 10.30 uur ds. J. de Wit. Geref. Kerk, Zuiderkerk: 9 uur (voor wijk I), 11 uur (voor wijk IV) en 5 uur dr. von Meyenfeldt. Aula school Timorstraat: 10 en 5 uur D. Westerink. Kerk Oude Vest: 10 en 5 uur dr. Dron- kert; 7 uur dr. von Meyenfeldt. Maranathakerk: 8.45 en 5 uur ds. Heule. Aula school Telderskade: 10 en 5 uur ds. De Boer. (In alle diensten H.A.). Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Van Pagee, legerpredikant te Hilversum. Geref. Kerk (Vrijgem.)10 en 5 uur ds. W. G. de Vries. Geref. Gem.: 10 en 5 uur leesdienst. Evang. Luth. Gem.: 10.15 uur ds. H. J. A. Haan. Rem. Gemeente: 10.30 uur ds. J. van Goudoever; 8 uur bijzondere samenkomst Oec. Raad Lelden, rev. J. Kennedy Grant. Doopsgez. Gemeente: 10.30 uur dr. S. L. Verheus. Oude Kath. Kerk (Zw. Singel 50)9.45 uur Hoogmis, oogstdlenst vrijdag 7.30 uur avondmis). Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstraat 19): 10.30 uur gezongen H. Mis. Christian ScienceSteenschuur 4): 10.30 uur dienst. Evang. Chr. Gemeenschap (Mlddelste- fracht 3)10 uur dhr. Windsor: 5 uur hr. Blnggell. (Maandag 8 uur jeugdby- eenkomst, dinsdag 8 uur bidstond). Baptistengemeente: 10 en 5.30 uur dhr. H. Schouten jr. (vrijdag 8 uur bidstond). Leger des Hells: 10 uur heiligingsdienst 6.45 uur straatprediklng Gangetje. 7 30 u. opwekkingssamenkomst. Alle diensten olv. kapt. en mevr. J. Gelderman te Amster dam. Aarlanderveen Herv. Gem.: 10 uur ds. E. G. Boesekool; 6.30 uur ds. M. Hij man te Aalsmeer (jeugddienst). Geref. Kerk: 10 uur ds. W. J. van Hoek: 6.30 uur kand. A. C. van Beek te Woerden. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. P. van Zonneveld te Bennekom. Alphen aan den RHn Herv. Gem.: Julianastraat9 uur ds. M. Hanemaaiter: 10.30 uur ds. P. Moerenhout te Katwnk aan Zee; 6.30 uur ds. J. H. Bogers. Ge bouw Jonathan: 10 uur ds. P. A. Lefeber. Kapel Gouwsluls: 6.30 uur ds. P. A. Le feber. Kapel Hooftstraat: 9 30 en 6.30 uur ds. A. Breure. Oudshoornseweg7 uur ds. G. Cadée. Martha-Stichting10.30 uur ds. P. Lugtigheid te Den Haag. Geref. Kerk, Maranathakerk: 10 uur ds. K. H. Schu ring; 6.30 uur ds. G. Mulder. Salvatori- kerk: 10 uur ds. G. Mulder: 6.30 uur ds. K. H. Schuring. Hooftstraat: 10 uur ds. W. Tom; 6.30 uur ds. A. P Helner te Ter-Aar. Geref. Kerk (Vrijgemaakt.)geen opgave ontvangen. Chr. Geref. Kerk, Jeru- zalemkerk Grijpensteinstraat: 9.30 en 5 uur ds. M. S. Roos. Oud-Geref. Gem., Van Mandersloostraat9.30 en 4 uur de heer Verlinden te Krimpen aan de Lek. Rem. Geref. Gem., Van Mandersloostraat: 7 u. ds. Van Leeuwen te Rotterdam. Evange lisatie IJsbaangebouw10 uur Eredienst,; 6.30 uur Kessel van der Filer te Assen (Jeugddienst). Benthuizen Herv. Gem.: 9.30 en 6 uur ds. W. A. S. Laurense. Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdienst. Bodegraven Herv. Gem.: 10 uur ds. C. v. d. Bosch; 6.30 uur ds. J. Wieman te Oudewater. (Nleuwerbrug)6.30 uur ds. C. v. d. Bosch. Herv. Evang 10.30 uur ds. J. J. H. van Ree te Amsterdam; 7 uur ds. J. H. Mulder te Rotterdam. Gcr Kerk: 10 en 6.30 uur ds. L. Loosman. (Nleuwer brug) 9.30 en 6.30 uur ds. H. L van Aller te Geersdijk. Ger. Kerk (Vrijgem.) 9.30 en 3 uur ds. H. Schol te. Ger. Gem.: 10 en 6 uur leesdienst. Luth. Gem.: 9 uur ds. A. Jense. Evang. Kring: 10 uur Ere dienst; 7 uur dhr. Jb. Klein Haneveld. Boskoop Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. A. de Leeuw: 6.30 uur ds. W. L. Heli mans. Geref. Kerk: 9.30 en 10 uur ds. G. Leene. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 uur ds. P. J. de Bruijn. Geref. Gemeente: 9.30 en 6 uur leesdienst. Vrijz. Herv.: 10 uur in Rem. Kerk ds. A. Kalis. Hazerswoude Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. Chr. v. d. Leeden Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. N. W. v. d. Hout. Hillegom Herv. Gem.: 10 uur ds. F Brouwer (belijdenis des Geloofs); 7 uur ds. J. Veenendaal Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. A. K. Krabbe te Utrecht (Jeugd- zondag). Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur drs. A. H. Schippers. Ned. Prot. Bond: 10 uur (Nutsgebouw) de heer De Nle te Haarlem. Evangelisatie-samenkomst: 3 u. (Nutsgebouw) ds. J. Starrenburg. predi kant der Vrijgemaakte Ned. Herv Kerk te Sluiskil (Zld.). (Maranatha-bl|een- komst woensdag 8 uur In het Nutsgebouw Spr. dhr. Wout Philippe, evangelist voor Duin- en Bollenstreek). Hoogmade Herv. Gem.: 10 uur ds. J. H. de Vree. Katu-yk aan den Rijn Herv. Gem.: 9.30 uur vie. J. van 't Kruis; 6 uur ds. A. Makkenze en vie. J. van 't Kruis (byz. dienst opening winterwerk). Kapel Nieuwe Duinweg: 9.30 uur ds. A. Makkenze. (Gymnastieklokaal Narcisstraat): 10.30 u. ds. W. L. Jens te Utrecht. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. H. de Valk. Katwijk aan Zee Herv. Gem. (Nieuwe Kerk)10 uur ds. De Vos; 6 uur ds. Of- feringa (H.D.). (Oude Kerk): 10 uur ds. Hagen; 6 uur ds. Bouman. (Kapel): 10 uur ds. Tukker; 5 uur ds. De Vos. (Groen van Prlnsterschool10 uur ds. Bouman. (Zeehospitium): 6.45 uur ds. Nawijn. Ge ref. Kerk: 9.30 en 10.30 uur ds. Nawijn; 4.30 en 6 uur ds. Pijlman. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. De Jong. Geref. Kerk (Vrijgemaakt)9.30 en 5 uur ds. Breen. Geref. Gemeente: 10 en 5 uur leesdienst. Geref. Gemeente in Ned.: 10 en 5 uur leesdienst. Koudekerk Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. Koerselman. Geref. Kerk: 9.30 en 7 u. ds. A. W. T. Nyenhuis, legerpredikant te Den Haag. Leiderdorp Herv. Gem.: 10 uur dhr. J. v. d. Hoek; 6.30 uur ds. J. P. Honnef. (Zijlkwartiar)9 uur ds. J. P. Honnef. Geref. Kerk 10 uur ds. Dyk; 6.30 uur ds. D. J. Coumau te Haarlem. (Kerkzaal zyi- kwartier)10.30 uur ds. D. J. Coumou; 5 uur ds. Dijk. Vrijz. Herv. (Lindelaan 12a) r 7 uur as. P. J. van Ouwerkerk te Brielle. Leimulden Herv. Gem.: 9.30 uur ds. Het kerkgebouw van de Geref. Gemeente te Zoetermeer (Foto Leidsch Dagblad) 10 uur ds. J. T. Wiersma. (Deylerhuls) 10.15 uur ds. H. Beker. Geref. Kerk, iBloemcamplaan)10 en 5 uur ds. G. van Juinen. (Zyliaan): 10 en 5 uur ds. A. Vos Jeugddienst)Ned. Prot. Bond (Lange Kerkdam)10.35 uur ds. J. Zuurdeeg. NPB/Rem. Gem./Doopsgez. Gem., (Johan- nahuls)10.30 uur mej. ds. J. H. van der Slooten. Soefibeweging Wald. Pyrmont- laan 6)11 uur universele eredienst. Herv. Evangelisatie (Dorpshuis)10 en 5 uur ds. K. Kranendonk te Westbroek. Woubrugge Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. G. F. Overgaauw. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur prof. dr. D. Nauta te Amsterdam. Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 uur ds. W. Verwey (De Hoef) 7 uur ds. W. Verwey. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. H. J. Hegger te Kortenhoef. Zoeterwoude Herv. Gem.: 10 en 7 u. (Jeugddienst) ds. G. J. van Embden. Zwammerdam Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur ds. C. L. v. d. Broeck. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. J. Wagenaar. Rem. Ge ref Gem.: geen dienst. Goede voorlichting over Lisse Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur vicaris Mansveld: 7 uur ds. G. Pettinga (Jeugddienst). Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. K. Schouten. Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 uur ds. D. H. Biesma. Geref. Ge meente: 10 en 4 uur ds. H. van Gllst. Geref. Kerk (Vrijgemaakt)10 en 4.30 u. ds. J. J. Verleur. Oud-Geref. Gem.: 9.30 en 3 uur leesdienst. (Vrijdag 7.30 uur ds. k). Ned. Prot. Bond: Nieuwkoop Herv. Gem.: 9.30 uur ds. J. Stehouwer te Alphen aan den Rijn; 6.30 uur ds. W. H. de Jong. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. Snel. Chr. Geref. Kerk: 9 uur Dienst des Woords: 2 uur ds. P. van Zonneveld te Bennekom. Rem. Geref. Gem.: 10 uur ds. A. W. Cramer. Nieuwveen Herv. Gem.: 9.30 uur dhr. A. J. Dekker te Alphen a. d. Rijn; 2.30 u. ds. Knottnerus te Oude-Wetering. Vrijz. Herv.: 7.15 uur ds. De Nle te Amsterdam. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. Mulder te Amsterdam. Xoordwijk-Binnen Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. J. van Dok. (Plckéstraat 64) 10 uur jeugdkerk. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. Dekker, (v. d. Berghstlchtlng)11 uur ds. Dekker: 5 uur ds. A. Langeler te Val kenburg. Ned. Prot. Bond (lokaal Lin- denpleln)10.30 uur ds. Hubeek te Leiden. Noordwijk aan Zee Herv. Gem.: 10 uur ds. N. J. Cupédo; 5 uur ds. W. Hoek stra. (Sole Mio)10 uur ds. W. Hoekstra. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Ferwerda. 10 uur Oegstgeest Herv. Gem.: Groene- of Willibrordkerk: 10.30 uur ds. B. C. Visser Pauluskerk: 10 uur Bevestiging en Intrede van ds. H. K. Jonkman. (Bevestiging door dr. E. Jansen Schoonhoven)7 uur ds. B. C. Visser. Ver. v. Vrijz. Herv.. W. de Zwljgerkerk: 10.30 uur ds. R. v. d. KleiJ (Rotterdam). Geref. Kerk, Mauritslaan: 10 en 5 uur ds. Kappers. Geref. Kerk (Vrygemaakt), W de Zwljgerkerk: 8.30 uur ds. W. H. de Boer; 3 uur onbekend. Oude-Wetering Herv. Gem.: 10 30 u. in Geref. Kerk ds. A. M. Knottnerus. Ge ref. Kerk: 9 en 6.30 uur ds. A. G. Kornet. Rem Geref. Gem.: 7.15 uur ds. A. W. Cramer. Rijnsaterwoude Herv. Gem.: 10 uur ds. C. J. Baart; 7 uur ds. J. H. de Vree te Hoogmade. Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords: 2.30 uur ds. M. S. Roos te Alphen aan den Rijn. Rijnsburg Herv. Gem. (Grote Kerk) 9.30 uur cis. H. v. Gosliga; 5 uur ds. M. Groenewoud. (Bethelkerk)9.30 u. ds. M. C. Groenenwoud: 5 uur ds. H. v. Gos liga (H.D.). Geref. Kerk (Petrakerk) 9.30 uur ds. Post; 5 uur ds. Byieveld. (Rapenburgkerk)9.30 uur ds. Byieveld; 5 uur ds. v .d. Linden. (Maranathakerk) .30 uur ds. v. d. Linde; 5 uur ds. Post. Geref. Kerk (Vrygemaakt)10 en 5 uur ds. R. Timmerman te Hyken. Chr. Geref. Kerk: 10 en i uur ds. Kampman. Sassenheim Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. Walvaart; 7 uur ds. Sepmeyer te Den Haag (Jeugddienst). Geref. Kerk: 9.30 uur ds. Kuiper; 5 uur ds. Leene te Boskoop. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Den Boer. Ter-Aar Herv. Gem.: 10.30 de heer Goedhart te Bodegraven; 6.30 uur ds. Lindenburg. Geref. Kerk: 9 en 2.30 uur ds. Heyner. Valkenburg Herv. Gem.: 10 uur ds. D. Lekkerkerker (Opening van het win terwerk). Geref. Kerk: 10 uur ds. Lan geler; 5 uur ds. W. Dekker te Noordwljk- Binnen. Geref. Kerk (Vrijgema; ^t)10.15 en 5 uur ds. W. H. de Boer te Urk. Voorhout Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. J. W. de Jong. Voorschoten Herv. Gem. (Dorp): 10 uur ds. E. Saraber: 7 uur ds. W. G. Melje- ring. (Rijndijk): 10 uur ds. W. G. Meye- rlng (Hulp en Heil)10 uur kand. Van Gemert. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Smit. Geref. Kerk (Vrygemaakt): 10 en 5 uur prof. dr. K. J. Jager te Kampen. Barmond Herv. Gem.: 10 uur ds. H. L. BoonstraOpeningsdlenst voor het winterwerk, met medewerking van het Kerkkoor); 7 uur ds. Overgaauw te Wou brugge. Wassenaar Herv. Gem.: 10 uur dr. Th. C Frederlkse: 7 uur Jeugddienst, ds. H. Beker en dr. Frederlkse. (Klevletkerk) jaloezieën bij de vakman Off. Dealer D. LADAN MOLENSTEEG 27 by de Doezastraat. TELEFOON 21375 LEIDSE MARKIEZENFABRIEK (Van onze Amerikaanse correspondent) Vyftien nieuwe staten (veertien Afrikaanse plus Cyprus) zullen dit jaar toetreden tot de Verenigde Naties. Men is van plan deze nieuwe leden terstond toe te laten, zodat zij de gehele Assemblee als volwaardige partners kunnen meemaken. De grote vergaderzaal in New York, waarmen het aantal gedelegeer den-tafels belangrijk heeft uitgebreid, zullen stampvol lopen. Het ledental van de Verenigde Naties kan thans de 99 bereiken; de organisatie is begonnen met slechts 50 leden. Hoe meer zielen hoe meerspreektijd. De V.N. krijgt niet alleen ruimte-, doch ook tijdsproblemen. Een Assemblee begint altijd met een zogenaamd algemeen debat. Dat betekent, dat alle woordvoerders van de delegaties ieder op hun beurt een rede afsteken. Dit jaar, nu er zoveel meer leden zullen zijn en nu tal van staatshoofden waarschijnlijk lange toespraken zullen houden, zal het algemene debat, in plaats van de gebruikelijke twee weken, weieens drie of vier weken kunnen duren. En pas daarna komt de agenda aan de orde, die op het ogenblik niet minder dan 85 onderwerpen bevat. Misschien een groot debat over China Op 26 september wordt Soekarno, de president van Indonesië in New York verwacht. Hij staat niet aan het hoofd varr de delegatie, maar zal als staatshoofd de V.N. toespreken. Dat betekent dat hij plechtig wordt binnengeleid, dat de gehele vergade ring voor hem opstaat en bovendien dat het niet gebruikelijk zou zijn, in dien na zijn rede iemand het woord zou vragen, zich beroepende op het „recht van antwoord". Het is bij vroegere gelegenheden wel gebeurd, dat de leider van de Nederlandse delegatie terstond na de speech van Indonesië, van repliek heeft gediend, maar op de rede van een staatshoofd pleegt men niet op die manier te reageren. Minis ter Luns, die in deze periode ook in New York zal zijn, spreekt gewoonlijk tegen het einde van het algemeen debat. Indien daar aanleiding voor is, zal hij zeker terugkomen op onder werpen, die Soekarno heeft aangesne den. Eisenhower spreekt 22 september, Kroesjtsjef waarschijnlijk de 23 ste. Er kon dit jaar wel eens deining komen over de vertegenwoordiging van China. Tot nu toe pretenderen de Chinezen van Formosa „China" te vertegen woordigen. Ieder jaar wordt er voor gesteld te spreken over de represen tatie van communistisch-China. maar tot nu toe heeft Amerika deze kwestie steeds met een jaar weten uit te stellen. Bij het begin van de komende assemblee zullen de Russen dit onder werp weer naar voren brengen en dit jaar is het niet zeker of Amerika een meerderheid van twee derden weet te halen om het gebruikelijk moratorium erdoor te krijgen. Het is onzeker, hoe de nieuwe Afrikaanse leden zullen stemmen over deze zaak. Wordt het uitstel van een jaar niet aanvaard, dan zal er een groot debat over toe lating van communistisch-China vol gen. Maar om dat debat te winnen hebben de communisten een meerder heid van twee derde nodig en die is voor hen ook niet gemakkelijk te halen. Portugal, niet Nederland De president van deze Assemblee zou weieens een zware taak kunnen krijgen. Hij moet bij het begin worden gekozen en een IJslander, een Ier en een Tsjech zijn kandidaat. De verwach ting is. dat de Ier Boland, een verstan dig man en een goed spreker, het winnen zal. Er is enige tijd geleden sprake van geweest, dat Nederland misschien weer voor twee jaar een zetel in de veilig heidsraad zou kunnen krijgen .maar het ziet er naar uit, dat Portugal die plaats zal bezetten. Naarmate er meer leden in de wereldorganisatie komen, wordt de rotatie in lichamen als de Veilig heidsraad trager. Vandaar dat er stem men opgaan om het ledental te ver groten. Uitbreiding van de Veiligheids raad heeft weinig kans. zolang de Sovjet-Unie de vertegenwoordiging van China niet naar haar wens geregeld ziet, maar over een uitbreiding van de Ecosoc (economisch-sociale raad), zal dit jaar in de Assemblee wellicht wor den gesproken. Welke onderwerpen? Wat worden de grote onderwerpen in deze Assemblee? Ongetwijfeld „apart heid in Zuid-Afrika" en „Algiers". De nieuwe Afrikaanse leden zullen zich niet onbetuigd laten bij het debat over deze agenda-punten. Zouden de Russen in de Veiligheidsraad een veto uit spreken over een resolutie inzake de Kongo, dan zou men ook dit Afri kaanse onderwerp in de Assemblee kunnen brengen. Soekarno zal de kwestie-Nieuw Gui nea ongetwijfeld behandelen in zijn rede, maar op de agenda staat dit onderwerp ditmaal niet. Het kan er altijd nog op gebracht worden, maar dan moet daar een speciale, nieuwe aanleiding toe zijn. Een nieuw agenda-punt is dit jaar: de positie van de Duitssprekenden in Zuid-Tirol. Ontwapening blijft natuurlijk een belangrijk onderwerp, maar er is nauwelijks hoop, dat men daarin vorderingen zal maken. Typische pro- paganda-onderwerpen zijn U2, RB47en Hongarije. Bij de behandeling van die zaken kunnen Russen en Amerikanen elkaar heel wat scherpe woorden toe voegen, maar veel nieuws zal daarbij niet naar voren komen. Hoe lang zal de Assemblee dit jaar duren? Met Kerstmis willen doorgaans alle leden naar huis, of zy nu christen, mohammedaan of atheist zyn. Doch het zal een hele prestatie zyn, deze enorme agenda, waar zovelen over willen oreren, voor 15 december af te werken. Misschien zal men in januari terug moeten komen. Goudstroom (Van onze financiële medewerker) Dat het koersniveau op de Amsterdamse effectenbeurs sinds het einde van augustus is gedaald, behoeft op zich zelf beschouwd, geen verwondering te wek ken. Want elke forse koersstyging, gelijk die in het eerste halfjaar van 1960 heeft plaats gehad, lokt winstnemingen uit, vooral wanneer die zo groot zijn als de laatste tyd het geval was. Maar als men daarbij dan in aanmerking neemt, dat de wereld in politiek opzicht op een vulkaan leeft en de ene internationale spanning op de andere volgt, zal men er zich eigenlijk meer over moeten verwonderen dat er van een koersdaling, goed beschouwd, tot dusver nog weinig is terechtgekomen. Het algemeen indexcyfer kwam van ca. 430 uit. juli op 409 op 13 augustus, dat van de industriële aandelen van 356 op 339, dat van de internationals van 621 op 587 en in deze laatste koersteruggang is dan ook de invloed van de Planta- ziekte op de aandelen Unilever begrepen. Dit koersverloop duidt dus wel op een byzonder groot weerstandsvermogen van de Amsterdamse aandelenmarkt en temeer als wordt gelet op de telkens weer teleurstellende koersen en berichten uit de V.S., hoewel ook op de Newyorkse beurs tot dusver van een scherpe koersdaling geen sprake is. Wat de economische toestand in de V.S. betreft, het kan niet worden ont kend dat daar een verslapping van de economische activiteit is ingetreden.De staalproduktie ligt thans bijna 50 pet. lager dan by het begin van dit jaar. De automobielenproduktie 36 pet., ook de bouwnijverheid ging enige procenten terug en als gevolg van een en ander is de werkloosheid met 7% pet., het aantal faillissementen met 10.7 pet toegenomen. Een vrij scherpe daling vertoont ook het indexcijfer voor de wagonladingen en al leen de kleinhandelsverkopen blijken zich nog in opgaande lijn te bewegen. Ietwat bevreemdend in dit verband is dat de Amerikaanse export in het tweede kwartaal een vooruitgang aanwijst, het geen echter niet verhindert dat de V.S. nog steeds goud moet afgeven, zodat de goud- en deviezenvoorraad, begin 1958 nog 23 miljard tot beneden S 19 miljard is gedaald, overigens nog altijd een res pectabel cijfer en ruimschoots voldoende voor de dekking van de geldcirculatie. Het zijn zoals men weet. de kapitaals onttrekkingen in verschillende vormen, waaraan de goudstroom van de V.S. naar Europa moet worden toegeschre ven Voor zover deze kapitaaluitvoer ver band houdt met de hogere rentetarieven in ons werelddeel (Engeland, Duitsland) zijn ze vermoedelijk van tijdelijke aard, daarnaast gaan er echter de laatste tijd in toenemende mate Amerikaanse kapi talen naar ons werelddeel voor min of meer permanente investering. Dit geldt voor een groot deel ook de effectenaan kopen op de Nederlandse, Westduitse en Zwitserse beurzen, omdat deze aankopen met name voor rekening van de grote Amerikaanse beleggingsconcems worden uitgevoerd met het doel om van de groeiende inkomsten op deze fondsen te profiteren. Lippmann. Rosenthal en Co. constateert in dit verband dat de Ameri kanen het niet meer mogelijk achten, om met hun dollars welvaart in Eurpoa te kopen door de verwerving van Euro pese waarden. De veronderstelling dat op de Amsterdamse beurs groot Ameri kaans aanbod te wachten is als New- York verd* - c Ugloopt, wordt dan ook onjuist geacht. Steeds groter In nog sterkere mate permanent zijn echter de Amerikaanse investeringen in Europese fabrieken, uitrustingen, vesti gingen en deelnemingen in Europese on dernemingen, welke nog steeds in om vang toenemen. Voor 1959 worden deze geraamd op 2.4 miljard, dat is 15 pet. meer dan die van 1958 en voor volgende jaren worden nog grotere investeringen verwacht. Opmerkelijk is dat de Ameri kaanse uitgaven voor kapitaalgoederen in Europa het snelst toenemen in de landen van de Europese Economische Gemeenschap (E.E.G.).In 1959 maak ten deze laatste reeds 17 pet. van de totale overzeese uitgaven uit, in 1960 zal dit cijfer tot 24 en in 1961 tot 27 pet. stijgen en voor heel Europa wordt voor 196i zelfs een cijfer van 50 verwacht Deze dollarbelegging in ons werelddeel, in niet onbelangrijke mate ook in ons land, wijst er op dat men in de V.S. het klimaat voor de ontwikkeling van oude en nieuwe industrieën en de export naar andere landen van ons werelddeel, het klimaat gunstiger acht dan in eigen land, mede door de douane-overeenkom sten, welke binnen het kader van de E.E.G. zyn tot stand gekomen en nog zullen tot stand komen. Het moge dan nog steeds niet mogelyk zyn tussen de E.E.G. en de Europese Vryhandelszone ter verkryging van een algehele Euro pese Gemeenschap tot overeenstemming te komen, dat de E.E.G. voor de daarby aangesloten landen reeds grote betekenis heeft, is uit het bovenstaande wel duide- ïyk Export In hoeverre ook de Nederlandse han del daardoor wordt beïnvloed, bhjkt wel uit de cyfers van de buitenlandse han del over het eerste halfjaar, met name wat de export betreft. Had deze in het eerste halfjaar van 1958 voor 41 pet. betrekking op de E.E.G.-landen en in die periode van 1958 voor 42 pet., in het eerste semester van 1960 is dit aan deel tot 46 pet. gestegen. Het verdient wel de aandacht dat deze styging grotendeels op rekening komt van de Nederlandse export naar West- Duitsland, dat reeds lang onze grootste handelspartner is en waarvan het aan deel in onze export van 19 pet. in de eerste helft van 1958 en 20 pet. in die zes maanden van 1960 is toegenomen. West-Duitsland, dat in 1959 Engeland als grootste exporteur na de V.S. heeft verdrongen, is thans dus weer, evenals vóór de oorlog het grote achterland, dat voor geen gering deel de economie in ons land beheerst en zolang de hoog conjunctuur in dat land aanhoudt, kan men voor de toekomst van het Neder landse bedrijfsleven dan ook moeiiyk pessimistisch zyn. Hoewel men, zoals bekend is, by onze oosteriyke buren maatregelen neemt om de conjunctuur wat af te remmen, is tot dusver van een teruggang geen sprake. Integendeel, het orderbestand was in juli weer groter dan in juni en aanmerkeiyk groter dan een jaar geleden en terwyi het aantal open arbeidsplaatsen een jaar geleden 337.000 bedroeg, is het thans tot 520.000 gestegen, hoewel het aantal werklozen van 212.000 tot 117.000 is gedaald. Geen wonder dus dat de welvaart in West- Duitsland nog steeds toeneemt en deze ook nog altyd tot uitdrukking komt in de aankoop van Nederlandse aandelen, waardoor de hausse gedurende het eerste halfjaar voor geen gering deel wordt verklaard. Welvaart Men kan van mening zyn dat het koerspell van de Nederlandse aandelen langzamerhand toch wel hoog wordt, feit is dat ook in ons land de industriële bedryvigheid nog steeds toeneemt en het niet moeiiyk valt nieuwe welvaarts- verschynselen aan te wyzen. Daar is o.m. een belangryke toeneming van het afbetalingskrediet in het tweede kwar taal-indexcyfer (1957 is 100) 145 tegen 134 in 1959 een styging van de gesloten verzekeringen van f 2397 miljoen tot f 2894 miljoen in de eerste zeven maan den, een styging van het aantal afge geven kentekenbewyzen voor auto's van 39.827 tot 54 504 (d.l. met 37 pet.) en een aanmerkelijke styging van de con sumptieve bestedingen in het tweede kwartaal. Dat de regering, geiyk wordt ver wacht. de volgende week met enkele belastingverlagingen zal komen, mag als een aanwyzing worden beschouwd voor de verwachting dat daardoor in de eerste plaats de nationale besparingen zullen stygen, hetgeen door een verdere pre- mieèring van spaargelden zal worden bevorderd. Het weerstandsvermogen dat de Am- sterdamsebeurs by elke koersdaling aan de dag legt. vindt in het bovenstaande periode van 1959 tot 23 pet. In de eerstedan ook een redeiyke verklaring

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 13