Volmacht van Kongolese Kamers aan Loemoemba Eerste Kamer verwerpt wettelijke regeling van de voetbaltoto! WEERBERICHT VVD wilde het compromis niet aanvaarden Gespannen politieke situatie Alle vliegvelden en de radio sinds gisteren weer in gebruik Kunstmaan in beoogde baan (£)ud 9/u ten ivs Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1960 No. 30151 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E A E van Oishoeck Hooldredacteur J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per Kwartaal; f2.55 per maand; f0 59 per week Witte Singel l, Leiden Giro oo 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Politieke consequenties nog niet te overzien (Van onze parlementaire redacteur) Tot 1 oktober aanstaande zal de voetbaltoto nog draaien, maar wat er daarna met de toto gebeurt is nog volkomen onzeker, omdat de Eerste Kamer gisteravond met 36 tegen 33 stemmen de wettelijke regeling van de voetbaltoto heeft verworpen. Tegen stemden alle leden van de P. v. d. A., V.V.D., C.P.N., S.G.P. en vier leden van de A.R. Voor stem den alle leden van de K.V.P. en de C.H.U. en twee leden van de A.R, (prof. Diepenhorst en de heer Schipper). In de Tweede Kamer, die de toto met 76 tegen 68 stemmen had goedgekeurd, had de grootst mogelijke meerderheid van de V.V.D.-fractie voor gestemd, maar in de Eerste Kamer wilden de V.V.D.-ers gisteren niet aanvaarden dat een compromis, dat de meer derheid van het volk eigenlijk niet wil, in een wet wordt vastgelegd, terwijl de ontwik keling van de toto nog gaande is. Volgens vroegere uitlatingen van minister Beerman (Justitie) is nu een gespannen politieke situatie ontstaan, die in het uiterste geval zou kunnen leiden tot de vorming van een kabinet van een geheel nieuwe politieke samenstelling of althans tot een reconstructie van het thans nog zittende kabinet. Maar de mogelijkheid is ook niet uitgesloten, dat de beslissing van de Eerste Kamer geen politieke consequenties heeft en dat de toto krachtens vergunning wordt voortgezet, maar met andere voorwaarden en in ieder geval zonder geldprijzen. De als prijs gewonnen goederen zouden dan kunnen worden verkocht. Toto draait nog tot 1 oktober In de Tweede Kamer had minister Beerman verklaard, dat hij bij verwer ping van een wettelijke regeling van de toto, een voortzetting van de toto op grond van een speciale vergunning niet voor zijn verantwoording wilde nemen, omdat het huidige stelsel (met geldprij zen) in strijd is met de loterij wet. Als minister Beerman die opvatting hand- HET LOONBELEID Binnenkort voortzetting Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid deelde gisteren mee: „Heden heeft onder leiding van de mi nister van Sociale Zaken en Volksge zondheid mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy een bespreking plaats gehad met de in de Stichting van de Arbeid verenigde organisaties omtrent de praktische toe passing van de bestaande richtlijnen voor het loonbeleid. Hierbij waren namens de regering voorts aanwezig de minister van Eco nomische Zaken, de heer J. W. de Pous en de minister van Financiën, prof. dr. J Zijlstra, alsmede de Staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer B. Roolvink. De bespreking droeg een oriënterend karakter. Beslo ten werd. dat het gesprek op korte ter mijn zal worden voortgezet". Ned. handelsmissie in de Sovjet-Unie De Nederlandse industriële missie, die onder leiding van ir. E. Hupkes een be zoek brengt aan de Sovjet-Unie, heeft gisteren besprekingen gevoerd met functionarissen van de Sovjetrussische instanties voor buitenlandse handel. De besprekingen betreffen d^ mogelijkheid tot uitbreiding van de Nederlands-Rus sische handelsbetrekkingen. De delega tieleden hebben een bezoek afgelegd bij de wetenschappelijk-technische com missie van de Russische ministerraad en hadden een onderhoud met de plaats vervangend voorzitter van deze staats commissie, de heer Gennadi Aleksenko. BUITENLAND VRAAGT VEEL OESTERS De oesterexport is ongeveer een week geleden begonnen en het is gebleken, dat er in het buitenland veel vraag is naar Nederlandse oesters. Yerseke is het cen trum, van waaruit de verzending plaats vindt. In de eerste exportweek van dit jaar zijn, naar ons van deskundige zijde werd meegedeeld, een half miljoen oes ters verzonden. Er is nog steeds veel vraag, doch de temperatuurstijging zal, naar men ver wacht, de vraag in de eerstvolgende da gen iets doen verminderen. De kwaliteit van de oesters is over het algemeen goed De groei is echter tegengevallen en het sterftepercentage ligt dit jaar boven het gemiddelde. ENIGE REGEN De Bilt verwacht tot donderdagavond: Half tot zwaar bewolkt met enige regen en iets lagere temperaturen. Matige tot krachtige wind tussen zuid en west. (Opgemaakt te 11.15 uur). 15 SEPTEMBER Zon op: 6.14 uur; onder: 18.56 uur. Maan op: 0.28 uur; onder. 16.09 uur. Hoogwater te Katwijk te 11.00 en 23 43 uur Laagwater te 6.06 en 18.42 uur. Dit aammei bes taal alt 12 pagina# haaft, zou dus na 1 oktober aanstaande de toto niet meer kunnen draaien. Dan loopt de vergunning af. Omdat de meer derheid van het Nederlandse volk een toto verlangt, zou er een onhoudbare toestand ontstaan en zou er dus een ge spannen politieke situatie intreden, die zal moeten leiden tot het aftreden van minister Beerman. Gisteravond kon men in de wandel gangen nog van een andere minister ho ren, dat het gehele kabinet daaruit con sequenties zou trekken, omdat het ver worpen compromis ook een compromis is van het gehele kabinet. De conse quentie zal moeten zijn dat het gehele kabinet aftreedt. Het wordt dan echter zeer moeilijk die kabinetscrisis op te los sen. De KVP wil niet alleen met de PvdA een kabinet vormen. Zij blijft prijs stellen op samenwerking met AR en CHU, maar als de brede basis van KVP, PvdA, AR en CHU moet worden her steld, dan zou de PvdA toch haar zin niet kunnen krijgen met een onbeperkte toto want dan doen AR en CHU niet mee. Voor herstel van de brede basis zou de PvdA water in de toto-wijn moe ten doen en dat zou moeilijk te verkla ren zijn. Oplossing moeilijk Een constructieve oplossing van een kabinetscrisis valt thans nog niet te zien. Wanneer het kabinet zich beraadt over de thans ingetreden gespannen politie ke situatie, zal dit mede moeten worden overwogen. Het is niet uitgesloten dat men dan toch een oplossing zoekt in de richting van een vergunning voor een toto met goederen als prijzen. Als het kabinet niet spoedig een der gelijke beslissing neemt, zou uit de Tweede Kamer een interpellatie kunnen worden aangevraagd over de plannen van de regering met de toto, omdat het verdwijnen van de toto per 1 oktober dreigt. Die interpellatie zou dan kunnen uitlopen op een uitspraak van de Twee de Kamer, die minister Beerman niet kan aanvaarden, zodat hij zou aftreden en met hem misschien het gehele kabi net-De Quay. Het is nu afwachten of het kabinet het zover laat komen. Voor lopig kan het kabinet alle zaken nor maal blijven behartigen en op 20 sep tember (de derde dinsdag) normaal de begroting voor 1961 indienen. Op 22 sep tember behandelt de Tweede Kamer dan de nieuwe bewindsregeling voor Nieuw- Guinea. Bij die gelegenheid zou dan reeds kunnen blijken of de Kamer van het kabinet-De Quay in zijn huidige sa menstelling genoeg heeft en het liever wegstuurt. Schuldvraag KVP, AR en CHU werpen de schuld van de thans ontstane situatie op de VVD, die zich in de samenwerking een onbetrouwbare regeringspartner heeft getoond. In kringen van de VVD is men van mening dat als er sprake is van een compromis, om tegemoet te komen aan de gevoelens van de minderheid, die minderheid dat compromis dan ook moet steunen. In de Tweede Kamer heeft slechts één lid van de AR-fractie voor gestemd en in de Eerste Kamer hebben gisteren twee leden voor gestemd. De Anti-Revolutionairen willen een tege moetkoming afdwingen tegenover hun kiezers er tegelijkertijd hun gezicht be waren, terwijl de VVD (evenals KVP en CHU) een offer zou moeten brengen en bij haar aanhang in diskrediet zou ko men. De gespannen politieke situatie is in haar gevolgen nog niet te overzien Eerst moet worden afgewacht waartoe het nadere beraad in het kabinet leidt. (Men zie ook elders) Het Koninklijk Gezin heeft zich na het bijwonen van de Olympische Spelen naar de nieuwe villa bij Por te Ercole, 150 km ten noordwesten van Romebegeven. In het witte landhuis, dat tussen de rotsen aan de Tyrrheense Zee ligt. ontving het een groep journalisten. Een exte- rieur-opname van de villa met op- het terras het Koninklijk gezin tij dens de persontvangst. Kamer en Senaat van het Kongolese parlement hebben gisteren aan premier Loemoemba met 88 tegen 25 stemmen bij 3 onthoudingen volledige volmacht van handelen verleend. Er werd geen nadere omschrijving van de bevoegdheden gegeven, maar de minister van Voorlichting verklaarde, dat zij allereerst zullen worden gebruikt om de arrestatie te gelasten van een ieder die beweert minister te zijn zonder dat het parlement zijn vertrouwen in hem heeft uitgesproken» en verder om de bevoegdheden van president Kasavoeboe te beperken. Vandaag zou worden gestemd over een voorstel om de president het recht te ontzeggen de premier en de ministers te benoemen of te ont slaan zonder voorafgaande goedkeuring van het parlement. Een woordvoerder van president Kasavoeboe heeft meegedeeld, dat de regering-Ileo een arrestatie bevel heeft uitgevaardigd tegen generaal Loendoela, opperbevelhebben van de Kongolese strijdkrachten, die bij de in het afgelopen weekeinde getroffen decreet van Kasavoeboe is ontslagen. Loendoela zou ervoor verant- Westelijke sancties tegen de reisbeper- 3 king voor Westduitsers naar Oost-Ber- woordelijk zijn, dat Loemoemba na zijn arrestatie weer op vrije voeten is gekomen. Naar de mening van politieke waar- Oostduitsers zetten plagerijen voort Nadat zij eerst het reizen van West duitsers naar Oost-Berlyn heeft be perkt heeft de Oostduitse regering gis teren bekendgemaakt, dat zij met in gang van 15 september niet langer de geldigheid van Westduitse passen voor inwoners van Wcst-Berlijn zal erken nen. Volgens een communiqué van de voorlichtingsdienst van de Oostduitse regering zullen alleen de door de West- berlijnse autoriteiten uitgereikte per soonsbewijzen in Oost-Berlijn als geldig erkend worden. Deze Oostduitse maatregel volgt op nemers wil Oost-Duitsland met zijn nieuwe maatregel zijn opvatting onder strepen dat West-Berlijn niet bij de Bondsrepubliek Duitsland (West-Duits- j land) behoort. Poging om de capsule morgen te bergen De Amerikaanse luchtmacht heeft gisteren met succes de aardsatelliet „Discoverer XV" gelanceerd van af de basis Vandenberg in Califor- nië. De Discoverer is in de beoogde baan om de aarde gekomen. De grootste afstand tot de aarde be draagt 760 km. de kleinste 209 km. De omlooptijd bedraagt 94 minu ten. Het ligt in de bedoeling de in strumentencapsule van de Disco verer tijdens de zeventiende om wenteling om de aarde in de komende nacht om twee uur Nederlandse tijd op een radiosein te scheiden van de overige kunst maan en naar de aarde te laten terugkeren. Men wil de capsule boven de Stille Oceaan in de lucht door middel van sleepnetten op vangen of uit het water in een gebied van 100 bij 300 km ten noorden van Hawaii opvissen. Tot dusver heeft de Amerikaanse lucht macht tweemaal een ruimtecapsule met instrumenten geborgen, namelijk van de Discoverers XII en XIV. De Russen hebben éénmaal een deel van een kunstmaan geborgen, namelijk van de Arknik. waarin twee honden hun over leefde ruimtereis maakten. Een woordvoerder van de luchtmacht heeft medegedeeld dat de Discoverer XVI wellicht volgende maand wordt ge lanceerd met een aapje in de capsule. Een onder onsje aan de regerings tafel tijdens het toto-debat in de Eerste Kamer. Een zorgelijk ge sprek tussen de ministers Beerman. Cals en Toxopeus (staande), ter wijl rechts staatssecretaris Scholten moedeloos het hoofd in de handen laat rusten. Bemande vluchten van Russische raket? Volgens het Engelse blad „Daily Ex press" zai Kroesjtsjef in New York be kend maken dat Russische ruimtevaar ders met raketten een hoogte van 96 km hebben bereikt en veilig op aarde Veiligheidsraad komt vandaag bijeen Een woordvoerder van de Ver. Naties deelde gisteren mede, dat alle vliegvel den en Radio-Leopoldstad weer zijn opengesteld. Burgerluchtverkeer is weer toegestaan. De bewaking van de vlieg velden door VN.-troepen zal gehand haafd worden. De reden voor bovenge noemde besluiten is, dat de spanning is afgenomen, maar waarnemers te Leo- poldstad brachten het besluit in verband met het dreigement van president Nkroemah van Ghana, dat zijn troepen aan het opperbevel van de V.N. onttrok ken zouden worden als Loemoemba geen toestemming kreeg voor het gebruik van de zender. Secretaris-generaal Hammarskjöld heeft van zijn speciale vertegenwoordiger in Kongo bericht ontvangen, dat de vice- voorzitter van de Kongolese Senaat en de voorzitter van de Kamer van afge vaardigden schriftelijk de verzekering hebben gegeven, dat het parlement zich zal belasten met het toezicht op de uit zendingen van Radio-Leopoldstad en ervoor zal zorgdragen, dat de radio niet gebruikt wordt voor doeleinden die de rust en de openbare orde afbreuk doen. De Veiligheidsraad zou vandaag op nieuw beraadslagen over de toestand in Kongo. De raad komt om 16.00 uur Ned. tijd bijeen voor de opstellinr van het jaar lijkse rapport aan de Algemene Verga dering, waarvan de zitting volgende RAPPORT VAN SIEBE VAN DER ZEE Over zijn ervaringen bij Olympische Spelen Siebe van. der Zee, de chef van de Nederlandse ,01ympische televisie-ploeg, die gistermiddag op Schiphol uit Rome terugkeerde, zal voor het bestuur van de NTS een rapport samenstellen over zjjn ervaringen. Hij was weliswaar tevreden over de organisatie in de Italiaanse hoofdstad, maar er waren enkele punten, die naar zijn mening drastische verandering behoeven. Zo hoopte hij, dat het ouder wetse „guide-Iine" systeem voor het laatst gebruikt zal zijn. Het is volgens hem onmogelijk voor een commentator om een goed verslag te geven van een week dinsdag begint. Normaal duurt deze besloten bijeenkomst twintig minu ten en waarnemers verwachten niet, dat de opstelling van het rapport deze maal meer tijd zal vergen. Daarna begint de openbare behandeling van het Kongo lese vraagstuk. Tsjombe wenst conferentie De regeringsleider van Katanga Tsjombe, heeft in Elisabeths tad meege deeld, dat hij een nationale conferentie wenst voor het regelen van de Kongo lese problemen Hij zei twee ministers naai president Kasavoeboe en diens nieuwe minister-president, Ileo, te heb ben gezonden. Tsjombe wees erop, dat alles wat hij over Katanga's houding zou zeggen, de taak van deze twee onderhandelaars moeilijker kan maken Ileo moet. zei hij, vrede en rust her stellen in de rest van Kongo en daarna een nationale conferentie organiseren. Een dergelijke conferentie moet worden gehouden op een plaats waar de afge vaardigden zeker zijn van hun vrijheid. ONS LAND TELT THANS MEER DAN ll'/z MILJOEN INWONERS In de eerste 7 maanden van dit Jaar bedroeg het aantal huwelijken in ons land volgens opgaven van het Centraal Bureau voor de Statistiek 47.917 tegen 48.126 in de eerste 7 maanden van 1959. Het aantal levendgeborenen daalde van 144.980 in de eerste 7 maanden van 1959 tot 141.352 in de eerste 7 maanden van dit jaar, terwijl het aantal overledenen steeg van 51.784 tot 52.555. Voorts nam het aantal immigranten in de genoemde periode toe van 19.186 in 1959 tot 21.313 dit jaar, terwijl het aantal emigranten steeg van 30.433 tot 34.752. Op 1 augusts j.l bedroeg het aantal in woners van Nederland 11.492.013 zodat kan worden aangenomen dat inmiddels het aantal inwoners van ons land de elf en een half miljoen zal hebben over schreden. zijn teruggekeerd De wetenscbapj^eiijke wedstrijd, die hij slechts door middel medewerker van het blad schrijft dat j van een monitor kan volgen, terwijl twee Russische astronauten na elkaar in hij zijn aanwijzingen via een kop- de neus van een omgebouwde militaire telefoon krijgt. Ook vele buitenlandse raket een ruimtevaart hebben gemaakt T.V.-mensen zijn deze mening toege en ..zonder ernstige verwondingen.'' op daan. zodat dit systeem in de toekomst aarde zijn teruggekeerd. Iwel niet meer gevolgd zal worden. Uit het Leidsel Dagblad van .5 September 1860: j| De generaal Avezzano ver- f§ E trekt morgen van Liverpool om E zich met Garibaldi te vereent- I gen Hij was in 1848 minister van oorlog te Rome, doch is la- e ter naar Engeland uitgewekenj§ hij is reeds 65 jaar oud, maar E bezit een nog jeugdige kracht en geniet eene goede gezondheid e MllilllllllllllillllllliillllIllllllHIIMIIIItHIIIHIIIUIIIHIIHIlIHHfHiÏÏ

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1