RUSSISCH VERZOEK OM DEBAT OVER KONGO TE HERVATTEN Margarine-schifting is thans geheel voltooid (£W/ ^)lie, WEERBERICHT Egypte trekt troepen terug en Ghana dreigt met hetzelfde - Loemoemba korte tijd in arrest Verkoop nu volkomen gevaarloos Bolletje/' J de échte eierbeschuit leuivs Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 13 SEPTEMBER 1960 No. 30150 LEIDSCH DAGBLAD Directeur Disüoecï DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN wltte Smge' Lewen Glr0 00 6,056 Hoofdredacteur J Brouwer f7.50 per Kwartaal; f2.55 per maand; f059 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 De Amerikaanse afgevaardigde in de Veiligheidsraad, James Wads worth, heeft gisteravond niet veel moeite gehad met zijn voorstel het debat over Kongo voor onbepaalde tijd uit te stellen met het oog op de verwarring, die er in dat land heerst. De voorzitter zal de Raad opnieuw bijeenroepen als de toestand duidelijker is geworden. Achter de schermen werd gesproken over een verzoeningscommissie voor Kongo. Van Russische zijde bestonden bezwaren tegen het Amerikaan se voorstel, maar dit werd met negen stemmen tegen twee (de Sovjet- Unie en Polen) aanvaard. Hedenochtend werd bekend, dat de Russische vertegenwoordiger Zorin heeft verzocht de Raad heden tegen 20 uur Ned. tijd in spoed vergadering bijeen te roepen. Het bataljon valschermtroepen, dat de Verenigde Arabische Repu bliek (V.A.R.) in Kongo ter beschikking van de Ver. Naties had ge steld, is intussen aan de militair# V.N.-leiding onttrokken. De V.A.R.- troepen zullen uit Kongo worden teruggetrokken, „omdat de V.N. zijn afgeweken van de haar verleende opdracht", aldus een verklaring in Cairo. De V.A.R., zo werd later bekendgemaakt in de Egyptische hoofdstad beschouwen uitsluitend de regering-Loemoemba als het wettige bewind over Kongo. Ook president Kwame Nkroemah van Ghana heeft (in een brief aan secretaris-generaal Hammarskjöld) ge dreigd, dat Ghana zijn troepen aan het V.N.-bevel zal onttrekken en wel als men Loemoemba niet toestaat zijn „eigen radiostation in Leopoldstad te gebruiken". Sinds gistermiddag is Radio-Leopoldstad weer in de lucht, maar uitsluitend met muziekprogramma's, die door de V.N. zijn uitgezocht. Kasai-delegatie in Zuid-Afrika Loemoemba heeft een beroep op de Verenigde Naties gedaan zijn regering vliegtuigen, wapens en een krachtige radiozender beschikbaar te stellen om „de nieuwste imperialistische agressie tegen Kongo" te bestrijden. Loemoemba zegt „elders" om recht streekse hulp te zullen verzoeken wan neer de volkerenorganisatie zyn verzoek niet inwilligt, aldus een telegram aan de Verenigde Naties, dat in Leopoldstad is gepubliceerd. Het telegram is ook ge richt aan de Afro-Aziatische staten. Van Kongolese zijde in Leopoldstad werd reeds eerder vernomen dat Loe moemba een algemene mobilisatie heeft gelast. Naar van de zijde van de Ver. Naties in de Kongolese hoofdstad ver luidt treft Loemoemba voorbereidingen om zyn aanhangers die nog niet zijn bewapend alsnog van wapens te voor zien. Het vliegveld van Leopoldstad is in handen van Soedanese troepen van de Ver. Naties, maar ongeveer twee pelotons ten dele gewapende Kongolese soldaten die gisteren op het vliegveld doordron gen bevinden zich eveneens op het ter rein. Een Soedanese officier verklaarde tegenover journalisten, dat de Kongole zen er in hadden toegestemd op het vliegveld geen wapens te dragen. Niet temin zijn velen wel gewapend. Loemoemba is gistermiddag geduren de korte tijd in arrest geweest. Hij ver klaarde later, dat de Belgische procu- Loonbeleid heden aan de orde (Van onze Haagse redactie) Het loonbeleid is vandaag onderwerp van intensief beraad op hoog niveau. Vanmiddag heeft het bestuur van de Sichting van de Arbeid een gesprek met staatssecretaris Roolvink (Sociale Za ken). Vanmorgen waren vertegenwoordi gers van het NVV, KAB en CNV in vergadering bijeen naar aanleiding van dit gesprek. Het overleg met de Staats secretaris en eventueel ook met andere leden van de regering zal gaan over de wens tot loonsverhoging, die thans in vele takken van het bedrijfsleven be staat. Algemeen wordt verwacht, dat de regering thans weinig voelt voor het in beweging brengen van het loonfront. Vooral met het oog op de plannen tot belastingverlaging, die in de Troonrede zullen worden aangekondigd. Het overleg met de Staatssecretaris zal in de avond uren weer gevolgd worden door overleg tussen de drie vakcentrales. VERANDERLIJKE BEWOLKING De Bilt verwacht van heden tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en weinig of geen regen. In het oosten en zuidoosten van het land lagere mid- dagtemperaturen. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 14 SEPTEMBER Zon op: 6.12 uur; onder: 18.58 uur. Maan op: -.- uur; onder: 15.28 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.37 uur en 22.13 uur. Laagwater te 4.52 uur en 17.18 uur. DU blad bestaat uit 14 pagina's. reur-generaal in Leopoldstad, René Rom onder pressie van president Kasavoeboe, een arrestatiebevel had getekend. Later heeft Rom dit arrestatiebevel, in tegen woordigheid van Loemoemba, weer in getrokken. „De atmosfeer was geladen", aldus Loemoemba, sprekend over zijn arresta tie. De militairen van Kamp Leopoldstad waar hij werd gevangen gehouden wilden in opstand komen, hem bevrijden en alle Europeanen in de stad over de kling jagen. Loemoemba prees zich ge lukkig een dergelijke slachtpartij te heb ben kunnen voorkomen. Na zijn vrijla ting begaf hij zich naar het Afrikaanse deel van Leopoldstad. „De schuld van alles" Loemoemba verklaarde te zijn ge arresteerd door soldaten die tot de Bakongo behoren, volgelingen van Boli- kango. Bovendien zouden de soldaten zijn omgekocht, en onkundig zijn geweest van het feit, dat het arrestatiebevel door een Belg was getekend. Het was volgens Loemoemba op zijn eigen verzoek, dat de soldaten hem naar Kamp Leopold voerden. De daar aan wezige militairen wilden onmiddellijk president Kasavoeboe „de schuld van alles" en procureur-generaal Rom arresteren, maar Loemoemba wist hen hiervan te weerhouden. In Johannesburg is een uit drie leden bestaande delegatie van de „Mijnstaat" Kasai aangekomen. De leden zijn de Belg Marcel Harnie, technisch adviseur van het hoofd van de Mijnstaat Albert Kalonji, een „attaché" van het kabinet van Kalonji, Aubert Moekendi, en een vertegenwoordiger van Kasai bij de regering in Katanga, Rapheael Bintou. In een gesprek met de pers ver klaarden zij, dat honderden Rus sen, onder het mom van officieren van gezondheid en technici, de lei ding voeren over een Kongolees leger van 25.000 man. Voorts be weerden zij, dat de troepen van Loemoemba in Kasai tussen 3.000 en 4.000 mensen zouden hebben vermoord. De delegatie wilde zich niet uit laten over het doel van haar missie naar Zuid-Afrika. Volgens de „Rand Daily Mail" is deze missie „uiterst geheim". Kasavoeboe vraagt luilp aan de V.N. Het secretariaat van de V.N. heeft gisteren een verzoek bekendge maakt, dat aan de V.N. is gedaan door president Kasavoeboe van Kongo. Hij vraagt de V.N. het Nationale Kongolese leger, dat onder bevel staat van de minister van Defensie en onder opperbevel van hemzelf, te willen reorganiseren en opleiden, evenals de provinciale politie, zulks in overleg met de provinciale rege ringen. Vooral is het nodig, dat er snel kader voor leger en politie wordt opgeleid. Voorts verzoekt hij de V.N. hulp b« het weer op gang brengen van de rechtspraak. Kasavoeboe en Ileo denken hierbij aan het aanwijzen van een groep juristen, waaruit op aanbeveling van het Internationale Gerechtshof kan worden geput. Tenslotte vraagt Kasavoeboe om vervoer en bescherming van Tsjom- be en Kalonji, resp. premier van Katanga en president van de Mijn staat, die voor een bespreking naar Leopoldstad zyn uitgenodigd. Naar de ministeries van Landbouw en Visserij en van Sociale Zaken en Volks gezondheid meedelen is de schifting der margarinevoorraden volgens plan verlopen. Aan de hand van ambtelijke rapporten kan worden vastgesteld, aldus het communique, dat de handel zich alle moeite heeft gegeven de selectie te doen slagen. Bevestigd wordt dan ook, dat met ingang van vandaag, 13 september, alle geselecteerde margarine voor de verkoop is vrijgegeven en dat uitsluitend ge vaarloze margarine in de handel is. De opheffing van het aanvankelijk ingesteld verkoopverbod geldt ook voor de uit nieuwe produktie der N.V. van den Berg en Jurgens afkomstige margarine, der halve inclusief de in de codelijst gepubliceerde nummers der margarinesoorten. Uiteraard wordt de nacontrole voortgezet, in het bijzonder in enkele gebieden op het platteland, waar de selectie pas in de loop van de ochtend kan worden nagegaan. Botervcorziening gewaarborgd In een gisteren gehouden extra verga dering heeft het bestuur van het Pro- duktschap voor Zuivel de vraag onder ogen gezien wat er gedaan moet worden om te voorzien in de op dit moment sterk gestegen vraag naar boter. Het be stuur meent, rekening houdend met de verwachtingen ten aanzien van de pro duktie en de afzet in de eerstkomende weken, dat mede met het oog op reeds aangegane exportverplichtingen op zeer korte termijn gezorgd moet worden voor een noodzakelijke aanvulling van de uit de normale produktie beschikbaar komende hoeveelheden boter, zodat aan de sterke vraag van de binnenlandse consument naar boter ten volle kan wor den voldaan. Hierbij is mede overwogen, dat moet worden voorkomen, dat als gevolg van een zekere, momentele schaarste aan bo ter op de binnenlandse markt, de boter- prijs zal stijgen. Het bestuur heeft de minister van Landbouw en Visserij ge adviseerd: 1. het kwantum van 1500 ton verse boter, waarover het voedselvoor- zienings in- en verkoopbureau V.I.B. nog beschikt, voor afzet in het binnenland beschikbaar te stellen tegen een afgifte- prys, die correspondeert met de huidige binnenlandse boterprijs. 2. zo nodig koel- huisboter uit de voorraden van het voed- selvoorzienings in- en verkoopbureau ter beschikking van de handel te stellen, i Hieromtrent zal zo stelt het bestuur voor dan een dagelijks contact tussen het ministerie van Landbouw en Visserij en het Prodktschap voor Zuivel moeten i plaats hebben, teneinde te bepalen op welk tydstip en tegen welke prijs de koelhuisboter moet worden prijsgegeven. Deze maatregelen zullen, naar de ver wachting van het bestuur van het Pro- duktschap voor Zuivel, er toe leiden dat van nu af voldoende boter voor het bin nenland beschikbaar zal zijn om aan de behoefte van de consument te voldoen. De minister van Landbouw en Visserij heeft zich tijdens een gisteravond ge houden bespreking met deze voorstellen van het Produktschap voor Zuivel kun nen verenigen, aldus de woordvoerder van het Produktschap voor Zuivel. Wetgeving gevraagd In verband met de margarine-kwestie delen de Ned. Consumentenbond, het Consumenten Contact Orgaan en de Ned. Huishoudraad mede dat hun organisaties gezamenlijk, ter aanbieding aan de be trokkeen ministers, een nota zullen op stellen met gedetailleerde wensen om- President De Gaulle van Frankrijk heeft een bezoek gebracht aan Bre- tagne. Temidden van moeilijke be sprekingen met de autoriteiten vond de president in Plestis-les-Grèves evén tijd voor een charmant inter- mezzo. trent wettelijke maatregelen ter bescher ming van de consument tegen schade- lijke stoffen. Bij de overheid zal op uiterste voort varendheid voor het tot standbrengen en uitvoeren van deze maatregelen worden aangedrongen. Verklaring van Unilever De raad van bestuur van Unilever maakt bekend: Reeds enige malen zijn in de pers be richten verschenen, volgens welke Uni lever te kort zou zijn geschoten in me dewerking aan het onderzoek naar de aan Planta toegeschreven huidaandoe- i i ning. Tot dusverre hebben wij ervan af- gezien op de onjuistheid van deze be- j richten te wijzen in verband met de om- standigheid, dat deze zaak in onderzoek j is bjj de Justitie en bij de door de raad van bestuur ingestelde commisie. In berichten wordt verondersteld dat het feit, dat door vermengingen in de fabriek zeer kleine hoeveelheden Planta en daarmee van de emulgator. in andere margarinemerken kunnen zijn terecht gekomen, door Unilever zou zijn verzwe gen. Dit ernstige doch ongegronde ver wijt menen wij niet onweersproken te kunnen laten. Met klem verklaren wij, dat wy de mogelijkheid van deze ver menging, zodra zij door onze fabriek ei- j gener beweging was opgespoord, aan de I Directeur-Generaal van de Volksgezond heid ter kennis hebben gebracht. De jongste bewoners van het Haagse buiten „Sorghvliet"Marjo (links) en Davina Goekoop, heb- gisteren in de Kloosterkerk te ben Den Haag bloemen gelegd op het graf van de eerste bewoner van dit buiten, de dichter Jacob Cats, die 300 jaar geleden is overleden. Nieuwe functie voor oud-minister Staf Naar het ministerie van Land bouw en Visserij mededeelt heeft de regering besloten, oud-minister ir. C. Staf aan te wijzen als voor zitter van het speciale comité, dat voor de ministerraad van de Euro pese Economische Gemeenschap de besluiten voorbereidt op het ge bied van het gemeenschappelijk landbouwbeleid. In de jongste bijeenkomst van de raad werd besloten, het voorzitterschap van dit comité te doen waarnemen door een vertegenwoordiger van het land, dat met het voorzitterschap van de raad is be last. Tot het einde van dit jaar wordt de periodieke voorzitterszetel van de raad door een Nederlander bezet, dus thans ook van het speciale comité. De heer Staf zal tevens aan het hoofd staan van de Nederlandse delegatie in het speciale comité. In verband met dit voorzitterschap zal tot het jaareinde als woordvoerder van onze delegatie het plaatsvervangend hoofd optreden, nJ. ir. J P. A. Franke, directeur-generaal van de voedselvoorziening. De Nederlandse delegatie in het spe ciale comité bestaat voorts uit de heer J. H. W. Hoogwater, plv directeur- generaal voor de buitenlandse economi sche betrekkingen van het ministerie van Economische Zaken, prof. J. Kym- mell, chef voor de directie integratie Europa van het ministerie van Buiten landse Zaken en de heer W. Ie Mair, directeur voor de internationale econo mische samenwerking van het ministerie van Landbouw en Visserij. Het speciale comité, dat 9 september in eerste vergadering te Brussel bijeen is geweest, waarbij het voorzitterschap werd waargenomen door de Belg Forthomme. zal 19 en 20 september opnieuw te Brussel vergaderen. Kroesjtsjef in V.S. tussen twee vuren In doorgaans welingelichte kringen te Washington wordt vernomen dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Herter, verzocht heeft de Alge mene Vergadering der V.N. te mogen toespreken op 22 september. President Eisenhower zal op verzoek van kardinaal Spellman op 26 september te New York een belangrijke rede over de buitenland se politiek van de V.S. houden voor ver tegenwoordigers van r.k. liefdadigheids instellingen Daar Kroesjtsjef op 23 september het j woord zal voeren in de Algemene Verga- I dering. zal hij als het ware tussen twee vuren in komen te zitten. Eisenhower krijgt op deze wijze de gelegenheid te antwoorden op de beschuldigingen van de Russische premier. Men meent in I Washington, dat Ilerter in zjjn rede voor de Algemene Vergadering een overzicht zal geven van de tot nu toe gevoerde ontwapeningsbesprekingen en in het bij zonder aandacht zal schenken aan de be sprekingen te Genève over het stopzet ten van de kernproeven. De toon van Herters rede zal, naar men verwacht, gematigd zijn. „Donna" trok over New York heen De orkaan „Donna bereikte gisteren New York met een windsnelheid van ongeveer 130 kilometer in het cen trum van de wervelstorm circa 210 kilometer per uur. Verscheidene sta tions van de ondergrondse spoorweg He pen onder, terwijl de veerdiensten door de hoge golfslag moesten worden gestopt. Het verkeer over de bovengrondse spoor weg kon voortgang vinden. De rivier de Hudson overstroomde, (nadat er twintig centimeter regen op New York was gevallen). West Side Highway, een der drukste straten van Manhatten. In New Yorks central Park en in het Rockenfeller-Centrum werden bo men ontworteld. In India steeds meer cholera-slaclitoffers In de Noordindische staat Oettar Pradesj zijn in de zeven weken vóór 3 september 6.498 mensen overleden aan cholera en in ge- gewandsontsteking, zo is in Luck- now bekendgemaakt. =f Uit het Leidsch Dagblad van 14 September 1860: §i Van Nijawier Friesland1 js wordt berigt, dat sedert eeni- §j gen tijd aldaar het gerucht liep H dat zich in oude Paezens een ontzachelijk groote visch op- s hield. Woensdag den 6 dezer I werd dit dier in ddorpsvaart j§ j= gezien. Donderdag werd er jagt 1= op gemaakt, doch bij de ontoe- j reikende hulpmiddelen gelukte j= het dien dag niet het dier te vangen. Vrijdagmorgen werd de arbeid met beter overlegde hulpmiddelen hervat en des na- i?iiddags gelukte het aan de on- 1 vermoeide pogingen van vele in- e e gezetenen het dier magtig te worden. Het bleek een steur te E zijn van 3.533 el (81/.z voetleng- e te. bii eenen omtrek, op het dik- H H ste gedeelte, van 1J17 el (3 3/4 e voet). Levend gewogen had het s e de zwaarte van ruim 80 Ned. ponden. ïïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiim In Connecticut bleek de snelheid van de orkaan van circa 200 km/u tot 145 km/u te zijn afgenomen. Duizende men sen aan de kust hadden uit voorzorg hun woning verlaten, maar de schade die de storm heeft aangericht is gering. Niettemin is in enkele kustplaatsen de noodtoestand afgekondigd.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1