Laatste nieuws Chauffeur Leo van der Broek na zestien dagen in vrijheid gesteld Stadsnieuws Loop der bevolking te Leiden MAANDAG 12 SEPTEMBER 1960 (Van onze Haagse correspondent) Chauffeur Leo van der Broek is thuis. Na een onvrijwillig verblijf van zestien dagen in de gevangenis van het Italiaan se stadje La Spezia, tussen Piza en Ge nua, is hij zijn woning weer binnenge stapt. De Italiaanse autoriteiten hadden hem eindelijk na zijn avontuur op de grote weg naar Genua stevige vecht partij met vijf Italianen in vrijheid gesteld. „Ik heb er niet veel van begrepen," vertelde hij. „Er waren wat moeilijkhe den geweest bij het passeren van twee Italiaanse auto's op een bergweg. Op een gegeven ogenblik moest ik mijn stuur scherp naar rechts gooien om een van deze auto's te ontwijken. Ik raakte de bergwand. De door mij bestuurde auto bus van de onderneming VIOS in Wa teringen liep schade op. Ik schold op de Italianen. Zij scholden op mij. Later passeerde ik hen weer. Er kwam een vrachtauto van de andere kant aan. Zo wel de Italianen als ik moesten stoppen. Ik stapte uit mijn bus om de schade eens op te nemen. De Italianen kwamen erbij staan. Ik zei: „Jullie zijn slechte chauffeurs". Meteen daarna had ik een klap op mijn kaaak te pakken. Enfin, toen ontstond er een complete veldslag, waarbij vijf Italianen onder wie een vrouw en ik waren betrokken. Ik moet ze nogal hard hebben geraakt. Later gooiden ze met keien naar de autobus. Ik ben toen maar doorgereden. Neen, ze wilden ons niet berovenEen half uur later werd ik ingehaald door de politie, die verzocht om maar even mee te gaan naar La Spezia. De Italianen hadden een aanklacht wegens mishan deling ingediend Toen begon voo:r chauffeur Leo van der Broek de lijdensweg. Hij kon de Ita lianen slecht verstaan. Over en weer ont stonden misverstanden. Hij mocht wel zijn Amerikaanse passagiers wegbrengen en onder hoede van de Amerikaanse am bassade stellen, maar daarna werd hij opgesloten in de Italiaanse gevangenis. „Ik had het daar slecht. Met zijn vij ven in een cel, waarbij een gevaarlijke bankrover. Ik had een kaakverzwering en die deed verschrikkelijk zeer. Een ziekenverpleger zette mij op een keuken- 1 stoel en trok een kies. De pijn werd daarna nog erger. Ik werd er bijna gek van. Toen op een dag de celdeur open ging. rende ik als een wild dier naar LEIDERDORP BURGERLIJKE STAND Geboren: Neeltje J., dr. van I. Leemans en N. Koolmoes; Maartje D.. dr. van G. van Luik en N. C. van der Wekken; Lu cia M.. dr. van H. F. M. Jerpphanlon en E. A. M. Steenbergen; Willem, zn. van J van der Zwart en N. Tatje. WARMOND SCHOOL MET DE BIJBEL 50 JAAR Deze maand zal het 50 jaar geleden zijn, dat er voor het eerst kinderen de school met de bijbel binnenstapten. In verband met dit jubileum en het 75-jarig bestaan van de schoolvereniging zal op donderdagavond 15 september een wij- dingsdienst gehouden worden in de Ned. Herv. Kerk. In deze dienst zal voorgaan prof. dr. J. Schoneveld uit Den Haag, een oud-leerling van deze school. WASSENAAR Voorstellen aan tie gemeenteraad Nieuwe weg B. en W. hebben de gemeenteraad voorstellen doen toekomen over 't aan leggen van ene nieuwe verbindingsweg tussen de Wassenaarse Slag en de Van i Bronckhorstlaan. De nieuwe weg, die 1 evenwijdig aan de Vleymanlaan zal ko- j men te lopen mag volgens het uitbrei- dingsplan aan weerzijden bebouwd worden met alleenstaande grotere wo- j ningen. De eigenaresse van de grond, de I Maatschappij „Rijnstaete" NV te Am- sterdam heeft het verzoek ingediend deze terreinen bouwrijp te maken en B. j en W. willen aan dit verzoek voldoen, j De totale kosten van het aanlegggen j van de weg met riolering, verlichting en leidingen voor gas, water en elektriciteit worden geraamd op f. 181.427,22. Een deel van de werkzaamheden de weg aanleg en de riolering zullen door de maatschappij zelf worden uitgevoerd. B. en W. vragen voorts een krediet van f. 35.600 voor het maken van een nieuwe aansluiting van de Van Bronckhorstlaan op de Katwijkseweg. De uitmonding van de Van Bronckhorstlaan op deze weg zal om verkeerstechnische redenen enigszins in noordoostlijke richting wor den verlegd. Aanleg plantsoen Een ander voorstel betreft de aanleg van het plantsoen rond het nieuwe be jaardencentrum van de hervormde ge meente, het Sophiekehuis. Om een ver antwoord geheel te krijgen hebben B. en W. in overleg met de stichting een plan laten maken dat niet alleen be trekking heeft op het terrein dat bij het Sophiekehuis behoort, maar ook op de naaste omgeving. Rond het bejaarden centrum zelf zijn strakke gazons ont worpen. Verder is het plan erop gericht de bosranden langs de Storm van 's- Gravensandeweg te behouden. Van de totale kosten f. 23.000 zal een bedrag van f. 5960 voor rekening van de stich ting komen. buiten. Men bracht mij na dit incident naar de ziekenzaal van de gevangenis. In die ziekenzaal heb ik contact ge had met mensen van de Italiaanse Justi tie. met een Italiaanse advocaat en met mr. Lips, de in Italië wonende verdediger van de heer Schmidt tijdens het tegen hem gevoerde proces in Indonesië. Eerst zou ik snel berecht worden. La ter zei men dat dit niet kon, omdat een van de Italianen nog niet hersteld was van zijn mishandeling. Over het feit, dat zij de eerste klap hadden gegeven, werd niet gesproken." Een in de gevangenis gemaakte Brazi liaanse vriend, die goed Engels en Ita- liaanns sprak en schreef, heeft Leo van der Broek tenslotte geholpen met het op stellen van een verzoek tot invrijheid stelling aan de president van de Ita liaanse rechtbank. Dit verzoek werd in gewilligd. „Ik moest twee papieren tekenen. Een stuk. waarin mijn invrijheidstelling werd gelast en een stuk, waarin mij werd op gedragen binnen 24 uur Italië te verla ten." Toen Leo van der Broek vroeg of dat betekende, dat hij nooit meer in Italië mocht komen, antwoordde de gevange nis-directeur „Neen. Zodra je aan je plicht tot overschrijding van de grens binnen 24 uur gevolg hebt gegeven, mag je Italië weer binnenkomen. Al was het vijf minuten later ZOETERWOUDE AFSCHEID BURGEMEESTER OP 31 OKTOBER Wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd is aan de burgemeester H. J. J. A. Smeets eervol ontslag verleend met ingang van 1 november 1960. De heer Smeets, Limburger van geboorte, was sinds 13 juni 1920 secretaris van Zoe- terwoude en werd met ingang van 1 april 1938 tevens benoemd tot burge meester. Het feit dat hij veertig jaar secretaris was is op 13 juni 1.1. onge merkt voorbijgegaan. Ongetwijfeld zal bij zijn afscheid ook hieraan worden ge dacht. De heer Smeets was, voor zijn komst te Zoeterwoude, werkzaam ter secretarie der gemeenten Heusden en Asten N.-B. Op 31 oktober a.s. zal de heer Smeets afscheid nemen. Hoogspanning bij de margari ne-fabricage Alle niet bij het Unileverconcern be horende margarinefabrieken werken op 't ogenblik zo veel mogelijk in continue- arbeid om aan de vraag naar niet door de „pukkeltjes-emulgator" besmette margarine te produceren. Verschillende bedrijven werkten het weekeinde door. Men trekt zich op het ogenblik niets aan van de zogenaamde kartelafspraak, die een aantal fabrieken aan een be paalde produktie-omvang bindt. Enkele niet van het kartel afhankelijke bedrij ven, die eigen olieslagerijen en haroings- bedrijven hebben en geen Unilever- grondstoffen kopen, kunnen ondanks de tot het uiterste opgevoerde produktie de vraag niet aan. Extra expeditiewagens zijn gehuurd om groot- en kleinhandel zo veel moge lijk te bevoorraden. De vraag naar niet- besmette margarine blijft groot. Aange zien de voorraden verse roomboter snel slinken en Unilever ongeveer zeventig percent van de margarinemarkt in han den had, is de spoeling op het ogenblik dim. In afwachting van besluiten van het bestuur van het Produktschap voor Zui vel, dat vanmiddag vergadert, heeft het Voedselvoorzienings In- en Verkoop bureau VIB voorhands de aflevering van door dit bureau ingenomen verse boter gestaakt. Tot de verse boter rekent men roomboter, die nog geen acht weken oud is. De ongeveer 16.000 ton voorraad roomboter in het gehele land bestaat voor een groot deel uit koelhuisboter. Deze koelhuisboter blijft voorhands be vroren totdat een besluit over de ver koop daarvan is genomen. In Nederland werd in 1959 47.500 ton roomboter verkocht tegen 230.000 ton margarine. In 1958 bedroeg de afzet van roomboter in het binnenland 57.000 ton tegen 219.500 ton margarine. In dien men deze cijfers tegen gemiddelde weekomzetten beziet, dan kan men on geveer nagaan hoe groot op het ogen blik het omstreden kwantum Unilever- margarine (zeventig percent) is, dat op bevel van de Officier van Justitie te Rotterdam werd geblokkeerd. Tragisch verkeersongeval De 48-jarige mevrouw C. M. van Ooyen- Van Opijnen uit Nederhemert (gem. Kerkwijk) is vannacht in het Arnhemse Diaconessenhuis overleden aan de verwondingen, die zij had opge lopen bij een verkeersongeval. Op de Kemperbergerweg te Arnhem reed zij op haar bromfiets, waarbij zij op een gegeven moment omkeek naar haar man, die achter haar reed. Zij verloor toen vermoedelijk de macht over het stuur en reed tegen een boom. Met een ernstige schedelbasisfractuur moest zij worden opgenomen in een ziekenhuis, waar zij nu is overleden. J. C. Burgersdijk overleden Op 89-jarige leeftijd is te zijnen huize in Den Haag plotseling aan een hart aanval overleden de heer J. C. Burgers- dijk, oud-inspecteur der grondbelastingen De heer Burgersdijk, zoon van de bekende dr. L. A. J. Burgersdijk, bioloog, doctor in de wis- en natuurkunde en befaamd Shakespeare, Aeschylos- en Sophoclesvertaler, werd 3 mei 1871 in Deventer geboren. De heer Burgersdijk kreeg door zijn grote voorkeur voor het amateur gooche len in heel het land bekendheid. Her haaldelijk trad hij op. Zijn meest ge liefde toer was die van de „Zwevende kogel", een nummer van de Amerikaan se illusionist Okito, waarmee hij groot succes oogste. Een groot aantal jaren was hij secre taris van de afdeling Den Haag van de Ned. Protestantenbond. Goedkeuring van G.S. Er komt publieke telefooncel aan Hoofdstraat in Leiderdorp Benoemingen In de huisvestings- en vorderingscom missies, die ieder jaar opnieuw moeten worden benoemd, zullen enkele wijzi gingen komen. Volgens het enige jaren geleden roulatie-systeem zijn nl. me vrouw H. M. A. Franses-Schroder en de heer J. L. F., van der Vis niet her kiesbaar. In hun plaatsen worden voor gedragen mevrouw W. J. M van Velzen -Duijnstee en de heer D. J. A. Staal man. Wel voor herbenoeming komen in aanmerking mr. A. van Vuure als lid- voorzitter en de heren D. Bloemendaal en N. Kagenaar als leden. Als plaats vervangende leden worden voorgesteld de heer H. Schols, mevrouw W. H~ Vonk -Hylkema, mevrouw M. J. J. C. Smul de rs-Con ij n. mevrouw J. E. van Moor- sel-Poelhekke en mr. S. Leenstra. Lichtmast Aan de raad wordt verder gevraagd een bedrag van f 3400 voor het plaat sen van een lichtmast op het woonwa genkamp aan de Ruigelaan. Een van de bewoners heeft om verlichting gevraagd en aangeboden zelf mee te werken bij het graven van de kabelsleuf naar de Katwijkse weg. Als van deze hulp ge bruik gemaakt kan worden zullen de De raad van Leiderdorp kreeg, zoals reeds aangekondigd, een uitgebreide agenda af te werken. Na het antwoord van de nestor van de raad, de heer C. de Graaf, dat zaterdag uitgebreid gepubli ceerd is, moesten er toch nog 33 agen dapunten afgewerkt worden. Bij de be handeling van de ingekomen stukken bleek de goedkeuring te zijn ontvangen van G.S. voor het plaatsen van een pu blieke telefooncel aan de Hoofdstraat, aan de zijde van rijksweg 4A en het be schikbaarstellen van gelden voor het vervaardigen van een uitbreidingsplan van het zwembad met een 50 meter bad en voorzieningen in de kleedgelegenheid. Met het voorstel van B. en W. om me dewerking, tot het beschikbaarstellen van gelden voor het aanbrengen van zonwering aan de R.-K. Lagere school te weigeren, kon de heer Andrik, later gesteund door de heren Goddijn en Lol ling en wethouder Kleiss, zich niet ver enigen. Wethouder Kleiss zei, dat zo hij niet met vakantie was geweest, dit een minderheidsvoorstel zou zijn geweest. De heer Andrik zei o a., dat alleen het slui ten van de gordijnen niet voldoende is omdat deze lokalen op het zuiden lig gen, dus dit nogal eens voorkomt, dat het in donkerte of schemer werken slecht is voor de ogen van de leerlingen. Stemmen staakten De voorzitter antwoorde hierop, dat de inspecteur van het onderwijs tegen woordig als eis stelt, dat de lokalen op he zuiden worden gebouwd. Het voorstel werd daarna in stemming gebracht, en aangehouden tot de volgende vergade ring, daar do stemmen staakten, het geen mogelijk was, omdat de heer C. de Graaf, na het houden van zijn rede de vergadering verlaten had. De heer H. Boot (AR>. die met wet houder C. Meerburg en de heer L. Los tegenstemde, merkte nog op, dat hij meende te mogen verwachten, dat de ar chitect, die deze R.-K. „Engelenschool" gebouwd heeft, deze zaak wel voldoende bekeken zal hebben. Wat betreft het voorstel tot afwikkeling van de „arbeids verhoudingen bij Ouderzorg-De Ridder", deelde de voorzitter mede, dat de liqui datie-commissie een nieuw voorstel heeft opgemaakt, dat aan de vergadering der commissarissen zal worden voorgelegd. Zoals bekend zijn alle raadsleden in deze zaak commissaris. De andere agendapupnten, al in ons blad behandeld waren hamerpunten, waarbij wel in het oog sprong dat de raad zonder meer haar toestemming hechtte aan het voorstel om het aantal tennisbanen van 3 op 6 te brengen en kosten enkele honderden guldens lager I hiervoor een krediet van f. 30.000 be- zijn. schikbaar stelde. Alle aangevraagde sub sidies aangaande de militaire tehuizen t.w. Militair Matigheidscommissie en Humanistisch Thuisfront, werden afge wezen. De heer Boot vroeg nog of de vrij willige brandwacht niet onderbezet is en de functie van hoofd-brandwacht wordt hier niet bezet. De voorzitter antwoord de, dat de bezetting voldoende is met 18 manschappen, en dat het de bedoeling van B. en W. is te komen tot een be spreking met de manschappen om ook in Leiderdorp een cursus voor hoofd brandwacht te openen. Bij de rondvraag deelde de burge meester desgevraagd mee, dat nog deze week een bespreking met de stichting voor een bejaardencentrum zal plaats hebben. Ook de verkeerssituatie bij de Doesbrug heeft de aandacht, alsmede de verzakking van het schoolplein van de openbare school, die zoerg is„ dat de kinderen na een flinke regenbui niet eens buiten kunnen spelen. Echo-ballon is er toch nog wel (Van onze Haagse correspondent) De „Kunstmaandienst" van de Utrechtse Sterrenwacht maakte enkele dagen ge leden bekend, dat de „Echo-ballon" nu niet meer te zien zou zijn. Niettemin hebben nog tallozen in de afgelopen dagen de „satelliet" gezien. Thans blijkt dat de ballon zich niet geheel gehouden heeft aan de gegevens die men tevoren had verstrekt. Men geeft hem echter nog een dag of drie, daarna zal hy echt niet meer zicht baar zijn, omdat het tijdstip van over komst elke dag twintig minuten vroeger ligt en ook de graden waarop hij pas seert sterk variëren. Vanavond komt de ballon om om streeks negen uur weer over, morgen is dat twintig minuten vroeger. Militaire opstand in Venezuela Volgens Radio-Caracas is in Venezuela een militaire opstand tegen het bewind van pre sident Betancourt uitgebroken. De zender „Radio-Continente" in de hoofdstad, die vanochtend boven staand bericht over het begin van een militaire revolte verspreidde, werd later door een groep rege ringsgetrouwe militairen heroverd op een groep opstandelingen. Een andere plaatselijk radio station riep de bevolking op, de straat op te gaan teneinde het hui dige bewind te verdedigen. Zuid-Afrika wijst bisschop Reeves uit De Zuidafrikaanse regering heeft de Anglicaanse bisschop van Johannesburg, dr. Ambrose Reeves, uitgewezen. Hij werd maandagochtend in een vliegtuig naar Engeland gezet. De bisschop was vrijdag in Zuid-Afri ka teruggekeerd, nadat hij vyf maanden tevoren naar aanleiding van de gebeur tenissen in Sharpeville welke aan 67 negers het leven kostten, naar Engeland was uitgeweken, uit vrees voor arrestatie wegens zijn felle kritiek op de apart heidspolitiek van de regering-Verwoerd. Inval in Katanga Van Katangese zijde is verno men, dat troepen van Loemoemba in de loop van het afgelopen week einde op drie plaatsen Katanga zijn binnengevallen. Zij hebben zich echter spoedig teruggetrokken zo zei men. AANKLACHTEN TEGEN INDONESISCHE REGERING Prawoto Mangkoesasmito, voorzitter van de (thans verboden) Masjoeml, heeft een klacht ingediend tegen het bewind van president Soekarno. Pra woto, die voorheen vice-premier in de regering was, voert aan, dat het regeren bij „presidentiële decreten" en „presi dentiële voorschriften" in strijd is met de grondwet. Bij een rechtbank te Djakarta is een soortgelijke aanklacht aanhangig van dr. Soetomo, een der leiders van de Indonesische revolutie en voorzitter van de „Indonesische volkspartij". In deze aanklacht wordt Soekarno beschuldigd van handelingen tegen de grondwet door de schorsing van het gekozen Parlement en het aanwijzen in de plaats daarvan een benoemd wetgevend lichaam. Soekarno eerder naar Assemblee der V.N. President Soekarno van Indonesië zal reeds op 26 september naar New York gaan, om de algemene vergadering van de VN bij te wonen. Oorspronkelijk was zijn vertrek bepaald op 5 oktober. EEN ENGELSE EIERVERKOOP- MACHINE Op het terrein van een boerderij in Sussex (Engeland) is een volauto matische machine geplaatst om verse eieren te verkopen. De Eggomatic is 5 voet hoog en heeft 72 afdelingen, elk een karton met 6 eieren inhoudend. Kopers - meestal pas serende automobilisten - brengen een geldstuk van 2 shilling of een crown f 1,20) in de daarvoor bestemde gleuf, terwijl de eieren en wisselgeld kunnen worden uitgenomen. De machi ne kan prijsveranderingen opvangen, is geisoleerd en de eieren zijn gegaran deerd vers. Jonge artiestjes trokken weinig belangstelling MAAR DEDEN WEL HEN BEST Op het podium van de Stadsgehoor zaal werd gisteravond ijverig gezongen en gemuciseerd. Teneinde meer bekend heid te verkrijgen traden in onze stad nl. enkele jonge artiestjes op, die van zelfsprekend hun uiterste best deden van de reeds dagen tevoren aangekon digde show een plezierig evenement te maken en in de pauze kwistig foto's en handtekeningen uitdeelden. Zij ble ken al deze reclame, althans in de Sleu telstad. wel nodig te hebben, want on danks het opplakken van straataffiches en het plaatsen van advertenties trok ken de jongelui weinig belangstelling. Er zaten nog geen honderd teenagers in de zaal! De belangrijkste figuur op deze muzikale jongerenbijeenkomst was onge twijfeld Herman van Keeken, de Ne derlandse Jimmie Rogers, wiens trotse vader enkele wanhopige pogingen deed om de orde zo goed mogelijk te hand haven. Herman zong o.m. het bekende „Kisses sweeter thans wine". Schoenen verkoopster Rita Vink bracht op bijzon der aardige wijze een aantal Spaanse liedjes ten gehore, zichzelf op de gitaar begeleidend, terwijl het kantoormeisje Carla Suzanne het Franse lied bleek te minnen. Zij droeg o.m. Milord" voor. Verder was er nog een uitstekend orkestje, The Jokers. Dit beschaafde en sympathieke groepje oogstte terecht veel bijval. Vader van Keeken hoopt met al deze jongelui begin oktober weer een voorstelling in Leiden te geven. 30500 30500 30500 In de week van 1 tot en met 7 september 1960 GEVESTIGD D. A. de Roo en fam.. metaaldraaier. Schoolstraat 4; N. Bernauer-Smlt en fam., Hoflaan 147; I. Z. Louiszoon en fam.. mi litair. W. de Zwijgerlaan 147, J. Koolmoes en fam.. schippersknecht. Alexanderstraat 62a; A. Bargon en fam onderwijzer, Mod- dermanstr. 104; H. Elfering en fam., chauffeur. Kooilaan 69; J. Dirkzwager en fam., stoffeerder. Apothekersdijk 30; F. Rijpma en fam.. timmerman. Morskade 17a; C. L Zuidervaart en fam., sigaren winkelier, Van Lennepstr. 9; J. J. W. van Rooij-De Ruiter en fam., huishoudster. Pres. Stelnstr. 17a; E E. de Lanneé de Betrancourt en fam., elektricien, Valerius- straat 44; D. P. Zirkzee en fam.. kelner. Lod. v. Deljsselstr. 11; M. C. P. J. Uffink en fam.. machinist-monteur. Sint Joris- steeg 13; M. B. Kemp. verpleegster. Apo thekersdijk 14; A V. van Stekelenburg. Plantsoen 51; J. A. de Jager, Pieterskerk- Sracht 26; C. Bogaards, Kloksteeg 17; H. Vos. machinist. Churchilllaan 4; P. J. Bettlnk. Lokhorststraat 22; J. F Bakker, onderwijzeres. Rapenburg 57; A. T. Smits lasser. Marnixstraat 19a; A. Greve. Bree- straat 145a; C. Varkevlsser. Vreewijkstraat 28a; E. C. Westra. de L. de Kanterstr. 30b; M. J. van Glnk, Herengracht 8a; P. Kars. Steenschuur 18; J. de Vroe, Plantsoen 15; M. de Kleijn, Pres. Stelnstraat 28a; C. L. van Veen. 11. verpleegster, Rijnsburgerweg E. J. M. de Wilde. Plantsoen 71; Jhr. T. Six. Kloksteeg 14; J. Nijenhuls, i. S. Bakhuyzenln. 27; A. Roos. Klok steeg 17; W. R. Slttrop. van Riebeeck- hof 52; H. M. Parislus. Merelstraat 14; C. Bax, kokkin Internaat, Nw. Beesten markt 8; B. P. Duwel, chauffeur, Middel weg Ut C, Dijkshoorn, militair, Lorentz- kade 82; J. Heniger, Hogewoerd 84a; A. M. T. van der Kroon, Jan v. Goijenkade 6; H. Steenhard Sluyter, Janvossensteeg 61; F. J. Lunenberg. militair. Kanaal- weg 115; H. J. H. Mooren. leraar, Heren gracht 100; K. J. L. van Tellingen, ver tegenwoordiger, Driftstraat 120; B. W. J. van der Have. med. analiste, Maredljk 149; M. C. Noord hof. Zoeterwoudseslngel 53; A. M. J. van der Ploeg. Hooigracht 15; J. van Kasteel, militair, Noordelnde 2a; C. A. ten Veen. elektromonteur. Korte- naerstr. 78; E. H. L. Oorthuys. Kloksteeg 13a; B. Duinkerken, Zoeterwoudseslngel 19; L. F. Duymaer van Twist, Roodborst- str. 10; S. I. H. Gosses. Nieuwe Rijn 22a! M J. Drop. Plantsoen 11; A. Dörtland. Plantsoen 51; P. J. Montc. Korevaarstr. 3; J. F H. Wallaart, chauffeur, Mulders- str. 24; B. van der Knaap, monteur. Plantage 4; E. Buls-Reljerse. Haarlem merweg 26; M. J. J. H. Friebel. Oude Sin gel 26; A. F. van der Made, onderwijzeres. Hoge Morsweg 16; H. E. van Haasteren, chauffeur. Stadhoudersin. 2/2a C. J. Kien-Laban, van Swletenstr. 1; J. P. G. Jörning. Morsweg 73a; I. Ravoo. maatsch. werkster. Rijnsburgerweg 10; A. C. van Huffelen. Lammenschansweg 48; C. D. H. Dijxhoorn. Breestraat 163; R. Duf our, Steenschuur 18; J. Streefkerk. Diefsteeg 6b; J. H. Mansens. Boshulzerkade 6; T. Mansens. kantoorbediende. Boshulzer kade 6; F. Philips. Klikspaanweg 7; A. Spies, Rapenburg 62; P. G J. M van El feren, Jan v. Goijenkade 19; A. Fox. He rengracht 12a; L. G. I. M. Gerritsen. Pie terskerkgracht 26; P. Peeters, onderwij zeres, Lindestraat 28; M. A. van den Heu- vell, Groenhovenstr. 16; K. F. A. Ross, zoöl. RU. Boerhaavelaan 214; W. Mooij- man, journalist. Herengracht 53; J. van Wijngaarden, Herengracht 9; M. A. Elfe rink. Breestraat 145a; G. J. N. Loe, Nieuwe R(Jn 8; M. M. M, Krul-Koekenbler, Ho gewoerd 155/115a. Prof. mr. W. L. Haordt LID STAATSCOMMISSIE VOOR NED. BURGERLIJKE WETGEVING Bij K b. is benoemd tot lid van de Staatscommissie voor de Nederlandse Burgelyke Wetgeving prof. mr. W. L. Haardt, advocaat en procureur te Was senaar en buitengewoon hoogleraar aan de Leidse Universiteit. WEEKEINDE JEUGDWERK VAN LEIDSE HERV. GEMEENTE De commissie voor het jeugdwerk van de Ned. Herv. Gemeente in Leiden orga niseert 24 en 25 september in de Mo riaan aan de Hoogl. Kerkgracht een week-einde voor medewerkers aan zon- dagscrolen en kinderkerken. Het programma voor zaterdag 24 sept. luidt: 2.30 uur ontvangst in „De Mo riaan", daarna opening van het week einde; 3 uur excursie naar de Lakenhal; 5 uur thee; 6 uur broodmaaltijd; 8 uur ds. P. Lugtigheid uit Den Haag vertelt iets over zijn werk; 10 uur dagsluiting door ds. De Ruiter uit Leiden. Programma voor zondag 25 september 10 uur kerkdienst in de Pieterskerk, voorganger ds. D. J. Vossers, 3 uur de heer John Staats vertelt iets over een expeditie naar het Sterrengebergte op Nieuw-Guinea, 5 uur sluiting van het week-einde. Wij verzoeken onze abon nees in Leiden, die een keer de krant niet ontvangen, vóór 7 uur n.m. (zaterdags tussen 4 en 6 uur) no. 30500 te bellen, waarna ons blad alsnog wordt bezorgd. Voor de buitengemeenten wordt voorzover de agent schappen telefonisch bereik baar zijn, elke klacht onmid dellijk doorgegeven. Bel vooral niet onze in de telefoongids vermelde kan- toomummers voor Admin. of Red., want deze kunnen U niet helpen. 30500 30500 30500 WANDELING OVER GLOEIENDE KOLEN OP DE FIDSJI-EILANDEN Het hoogtepunt der toeristische at tracties op de Fidsji-eilanden wordt ge vormd door de vuurfeesten tijdens de Hibiscus-feesten in October. De inboor lingen wandelen op gloeiende kolen zon der dat hun voetzolen verbranden. Men heeft tot nu toe geen wetenschappelijke verklaring hiervoor kunnen vinden en zelfs twijfelaars kwamen tot de ontdek king, dat hun handschoenen geheel ver brandden, toen zij deze op de gloeiende stenen hadden gelegd. BEURSOVERZICHT Unilever flauw Amsterdam, 12 september. Het gehele marktbeeld werd vanmid dag beheerst door de flauwe stemming van de Unileverpapieren. Door het ver koopverbod van de vele margarinemer- ken, zij het voor zeer korte tyd, heeft deze affaire nu wel een climax bereikt. Intussen heeft de gemaakte fout by de produktie van de margarine het Uni leverconcern grote financiële schade be rokkend. Toen de Planta-affaire gepu- bliceerd werd. noteerden de certificaten circa 920%. Op 26 aug. j.l. viel de eerste harde klap en ondergingen de stukken I een scherpe koersdaling van 912 tot 879. Daarna heeft de koersdaling zich vrijwel l steeds verder voortgezet. Vanmiddag schommelde de koers rond de 790, tegen 82312 als slotprijs van vrijdag jJ. Het buitenland was niet met de margarine- waarde* aan de markt integendeel. West Duitsland nam eerder de stukken uit de markt, waardoor de koers kon oplopen van 789 tot 796. De beurs is van mening dat een spoedig koersherstel voor de Uni- levercertificaten zeker tot de mogelijk heden behoort. Wall Street sloot vrijdag jJ. voor de Nederlandse hoofdfondsen lager en voor Philips zelfs flauw. Dit was van invloed op de koers van de Philips op het Dam rak waar de stukken op 1253 circa 12 punten beneden de vorige slotkoersen bleven. Aku's ruim 5 punten lager op 523 en Hoogovens bijna 10 punten beneden vrydag op 890. Kon. Olie f 1,lager op f 124.60. Dit concern kampt met moei lijkheden in Venezuela in verband met de grote concurrentie van het Midden- Oosten door de recente olieprijsverlagin gen aldaar. In de Scheepvaarthoek zette de nieu we beursweek in met koersverliezen van door elkaar circa 3 punten. Cultures ver waarloosd en eerder lager voor HVA. Staatsfondsen zeer stil en iets gemak kelijker. Vandaag kwam de nieuwste le ning 4%% Bank voor Ned. Gemeenten in de notering met een adviesprijs op 99 tegen een afgiftekoers van 9912. Grootbanken werden onveranderd ge adviseerd; van de bieraandelen was Hei- niken hoger. WISSELKOERSEN Amsterdam, 12 september Londen 10.60-10.60New York 3.76%- 3.77y8, Montreal 3.88ft-3.88ft, Parijs 76.91 -76.96',. Brussel 7.54 -7 54%. Frankfort 90.38 >2-90 43 Vi. Stockholm 73.05-73.10, Zurich 87.55%-87 60' Milaan 60.73%-60.78%. Kopenhagen 54.79-54.84, Oslo 52.91%-52.96%, Wenen 14 60%- 14.61%, Lissabon 13.21-13-22'*. BEURS VAN AMSTERDAM Maandag 12 september ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 100ft 100ft Ned. '59 4% 100ft 100ft Ned. '60-1 4'* lOOft 100ft Ned. '60II 4% 100ft 100ft GL Ned. '59 4% 98% 98% Ned. '53 3% 95% 95% Grootboek obi. 3% 79%GB Ned. '47 3% (3) 94 94%GL Ned. '51 3% 96%GB Ned. '53 (3%) 94% 94%GB Ned. '56 3% 94% 94% Ned. '48 3% 87% 87% Ned. bel. cert. 3Y* 87ft Ned. '50 3% 87j.: 87(1 Ned. '54 3% 89% 89 Ned. '55 I 3% 89% 89% Ned. '55-11 ZVa 92% 92 Ned. '37 3 90ft 90ft Ned. doll. In. 47 3 89ftGL 89ftGL Ned. Inv. cert. 3 98ft 98 ft Ned. 62-64 3 99ft 99 Indië '37 3 97ft 98 Indie '37 A 3 94% 94% Ned. grtbk. '46 3 91% Ned. won.b.l. '57 6 110ft 110ft Ned. won.b.l. '58 4% 110ft 99(1 ACTIEVE AANDELEN Cultuurbank 32 31% GB Nat. Handelsbank 195GB 197 GB Ned. Handelmij317 311 Amst. Rubber 110% 113% H.VA149 147% Senembah 530 527 AX.U529% 521% Berkel's Patent (v.) 380 GB 377 GB Calvé Delft cert. 795 791 GB Deli Mij .en (Ver.) 180 30 180 Kon. Pap. v. Gelder 335 GB 330 Hoogovens cert899 891' Müller en Co. NB. 431 431% Ned. Kabelfabr670 GB 660 L Philips 1265 1255% Philips pref335 333 Unilever 823 798% Wilton Feyenoord 207' 207 GB Biliton 2de r464% 455 Dordtse Olie gew. 603'i 598'; Kon. Olie (f20.— 126.90 126.40 idem (50 k f. 20.—) 125 70 124 60 Holl. Amer. lijn 149'; 147% Java China Paket 155 155% KLil105 105 Kon. Ned. Stmv Mij. 196 192'; Kon. Paket Mij138% 138 Stoomvaart My. Ned 171 170 Nievelt Goudr eert 150% 149% v. Ommeren eert. 305 295 Kon. Rott. Lloyd 153 152% Ned Scheepv. Unie 154% 153% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 94% idem '48 (3%) 94% 94 R'dam '52-1 (4%) 98% 98% ld. ld. *37 I-n (3%) 96 Z.-Holland '56 (4%) 99 97% Bankwezen Vorige Slotkoers koers v. heden Bank N. G. '58 (5%) 105 105 id. N.W.B. '52 (4%) 97% 97% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 94% 94 Premieleningen A'dam '53 3 86% 101% A'dam '51 12% 102 86% A'dam '56 I 2% 80 80 A'dam '56 II 2% 88% 88% A'dam '56 III 2% 88% 88 Eindhoven '54 2% 88% 81 Enschede'54 2% 80% 80 Den Haag '52 I 2% 88 Idem II 2% 88B. 88 R'dam '52 I 2% 88B. Idem II 2% 89% Idem '57 2% 99% 97% Utrecht '52 2% 86 Z.-Holl. 1957 2% 96 96 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 244 242.50 Amst. Bank 435 439 HB.U. eert241% 241% Rott. Bank 360 364% Twentsche Bank 315 317 Industrie Ondernemingen Albert Heyn491 491 Borsumij59% 59% K. N. Ed-met. A-AA 104 104 Idem pref wd 105% Electrolasmy 368 Kon. Ned Grofsm 183% 180% Holl. Constructie 595L. 575 Ing. bur. v. Bouwnijv 270L. 268 L Internatio 158 156 Int. Kunststoff. Ind 66% Leidse Wolspinnerij 543 530 Rott. Droogdok Mij 685L. Sikkens Groep 938% 938 Ver. Touwfabrleken 360 360 L Walvisvaart 112 111 Wernink's Betonm 169 169% Van Wyk en Heringa 126% 127% Zaalberg 139% 136 Spoorwegen Dell Spoorweg MU 5 Amerik. fondsen Canadian Pacific R 23% 29% Intern. Nickel 52% 53% Anaconda 49% 49% Bethlehem Steel42% 42% Cities Service 42% 42% General Motors 43 ft 43% Kennecott 79 80 Republic Steel 58% Shell Oil 63% 65% Union Pacific 25% 25% Un. States Steel 77% 77%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9