Herdenkingsdienst Martlia-Stichting in leken afscheid ds. J. Th. Meijer Internationale skelterwedstrijden op de nieuwe baan in Bodegraven UW LOT VERLICHT HUN LOT Nog niet breed genoeg Van Ambonezen in Nederland zon 10 procent naar Soekarno willen Onzekerheid te Enschede over lid Indonesische wielerploeg Vertrekkende predikant viert zijn zilveren jubileum MAANDAG 12 SEPTEMBER 1960 Advertentie Lotcrj) goedgek. d. d. Min, v. Just~d.d. i3/5/"'6Ö~hr. L.O. 600/01 In Rome heeft onze sport geen goud kunnen vinden U kunt het behalen in ons land voor poliopatiënten en blinden Loten In 5 kleuren overal verkrijgbaar voor f 1.per stuk U krijgt zelf 'n kans en zij ZEKERHEID op levensdurf-levensgeluk Uw winkelier heeft ze (of kan ze bestellen) Laat hem Rotterdam 50.000 maar bellen Bekendmaking van hoofd prijzen dato 14/10/'60 298 mtr. Hilversum Radio Vraag nu allen loten voor en van de blinden en polio Wilt u wellicht gireren? Dan even het nummer note ren 55 22 55 dat is onze giro ten name van de aktie: Polio Opbrengst t.b.v. het Prinses Beatrix-Poliofonds hi en de Nederlandse Blinden Bibliotheek. m 'uiapianoH 80S ia3ui89_pvv_juiaaH naaanqoHUT 'A jpy -uaiöi QQOQSS 1 Zaterdagmiddag is in Bodegraven de eerste officiële skelterbaan in Nederland met het houden van internationale skelterwedstrijden in ge bruik genomen. Donderdagmiddag was de baan in aanwezigheid van een groot aantal genodigden reeds officieel geopend. Ruim 7000 toe schouwers hebben zaterdagmiddag een serie wedstrijden gezien, waarbij het dikwijls niet aan spanning en sensatie ontbrak. Vele Bodegravers zullen ongetwijfeld het geronk en geloei van de lichte- en zwaardere motoren nog in de oren klinken, terwijl de lucht van de speciale race-olie nog boven de feestende kaasstad hangt. Herhaaldelijk klaterde het applaus op, waaruit wel blijkt, dat de wedstrijden in goede aarde vielen. De vijf meter brede baan had eigenlijk zes of zeven meter breed moeten zijn. dan zou het passeren niet zoveel moeilijkheden hebben opge leverd en dan zou zeker ook het incident met de heer Aalders uit Amsterdam niet zjjn voorgekomen. Deze verkeerde na melijk in de finale 200 cc op een gegeven moment in een situatie, dat hij de hem achterop komende had moeten laten passeren. Ondanks het herhaaldelijk zwaaien met de blauwe vlag bleef hij toch doorrijden met gevolg, dat hij door de wedstrijdleiding werd gediskwalifi ceerd en hij zijn tweede plaats in het al gemene klassement verspeelde. Een en ander gaf kennelijk nogal enige deining, zowel bij de deelnemers als het publiek. De rijders waren over het algemeen zeer tevreden over de baan en de orga nisatie, al zou men de baan wel graag wat breder zien. De mogelijkheden om de baan te verbreden worden reeds on derzocht. De organisatie van de wedstrijden was in handen van de KNAC, in samenwer king met de Motor- en Autoclub „Bode graven". Er werd in series gereden, ter wijl na een herkansingsrit de deelnemers voor de finales werden aangewezen. De uitslagen: 50 cc. (15 deelnemers): 1. R. Bron, Amsterdam: 2. A. F. Deken. Amsterdam: 3. K. Hennis, Hilversum: 4. A. G. Amersfoort, Bodegraven: 5. J. Heemskerk. Bodegraven. 100 cc.: 1 J. Lahye, Antwerpen: 2. me- Direct na de start van de eerste serie in de 100 cc klasse vlogen er niet minder dan vier deelnemers uit de bocht in de strobalen, enkelen zaten er zelfs midden in, zoals de foto duidelijk laat zien. Ongeluk ken deden zich echter niet voor, ook niet toen de nummers 34 en 27 zich eveneens in de strobalen stor ten. (Foto Leldsch Dagblad) vrouw H. Missotten, Antwerpen; 3. R. Valckx, Antwerpen. 125 cc.: 1. C. J. Koens, Amsterdam; 2. F. J. du Mee, Doorn; 3. F. Boulogne. Den Haag. 200 cc.: 1. A. Philips, Assen; 2. me vrouw H. Missotten, Antwerpen; 3. R. Valckx, Antwerpen. REÜNIE STRIJDKRACHTEN Aanbieding vrijheidsklokken Tijdens de reünie van geallieerde en binnenlandse strijdkrachten, welke van 16 tot en met 23 september te Veghel gehouden wordt zullen twee vrijheids- klokken worden aangeboden, een be stemd voor president Eisenhower en een voor de Amerikaanse 101-ste Airborne divisie, die bij de bevrijding van ons land bij Nijmegen landde en slag le verde. Het organisatiecomité heeft bericht ontvangen dat de 57 leden tellende Amerikaanse delegatie op donderdag 15 september met een chartervliegtuig op het vliegveld Volkel zal aankomen. Deze eregarde bestaat uit 45 leden van de 101-ste Airbornedivisie en 12 oud-leden van deze divisie, die aan operaties ten tijde van de bevrijding hebben deel genomen. Steunactie: „Orkaan Sint Maarten" Naar aanleiding van de orkaan „Donna" die het eiland Sint Maarten (Ned. Antillen) heeft geteisterd, hebben zowel het Nederlands steunfonds voor de Ned. Antillen als het Ned. Roode Kruis zich bereid verklaard steun te verlenen aan de getroffen bevolking. Ook particulieren hebben reeds te ken nen gegeven dat zij hun bijdragen tot herstel willen verlenen. In overleg met het Ned. Roode Kruis heeft het Ned. Steunfonds voor de Ned. Antillen, waarvan H.M. de Koningin beschermvrouwe is, daarom besloten over te gaan tot een inzamelingsactie ten bate van de gedupeerden. (Gelden voor dit doel kunnen onder het motto „Orkaan Sint Maarten" wor den gestort op gironummer 1844 van de fa. Heldring en Pierson, Korte Vijver berg 2 te Den Haag). Over lot van dr. Linse tast men opnieuw in het duister Het Sovjetrussische Rode Kruis heeft het bericht dat dr. Walter Linse, voor malig voorzitter van de Vereniging van vrije juristen in West-Berlijn, overleden is, tegengesproken. Het Sovjetrussische Rode Kruis had op 8 juni gemeld dat Linse, die in de zomer van 1952 uit West- naar Oost-Berlijn werd ontvoerd, in december 1953 in de Sovjet-Unie was gestorven. Dit bericht wordt thans een vergissing genoemd daar een deskundige een zekere Walter Linse uit Rudolpstadt met de jurist had verward. Over dr. Linse is. zo wordt gezegd, de Sovjetrussische autoriteiten niets be kend. Over zijn lot tast men dus opnieuw in in het duister. Skelterwedstrijden in Bodegraven De winnaar van de 50 c.c (Foto Leidsch Dagblad) Verklaring van de Usdek Telegram van aanhankelijkheid na congres (Van onze Haagse redactie) „Ongeveer 10% van de 20.000 in Nederland verblijvende Ambonezen wil gebruik maken van het door de Indonesische regering via de radio gedane aanbod gratis naar de Republiek Indonesië gebracht te worden, teneinde onder president Soe karno daadwerkelijk deel te nemen aan de opbouw van het vaderland." Deze opzienbarende mededeling deden gistermiddag te Den Haag de leider van de „Usdek", een organisatie waarin tijdens een congres in de Haagse Dierentuin drie reeds sinds 1953 bestaande bewegingen van Ambonezen in Nederland zich hebben verenigd. „Usdek", Usaha Dewan Kepulangan, betekent „Lichaam ter bevordering van de terugkeer". De drie er in opgenomen organisaties zijn de PPS, de Saami en de partij Pantja Sila in Nederland. Vol gens het bestuur van de „Usdek" zijn in totaal 200 gezinnen uit tien verschillen de woonoorden aangesloten Het aantal Ambonezen en Papoea's hier te lande dat zich onder Soekarno wil scharen zou meer dan 2000 bedragen. De oprichtings vergadering van de „Usdek" werd ge houden in de tuinzaal van de Haagse dierentuin, welke was versierd met een grote rood-witte doek en een portret van president Soekarno. Het congres heeft de Indonesische regering telegrafisch op de hoogte gesteld van het besluit te willen terugkeren, op kosten van de In donesische regering. Een desbetreffend aanbod zou de In donesische minister van Buitenlandse Zaken voor Radio Republiek Indonesia op 29 augustus om 12 uur 's nachts heb ben gedaan, tijdens een uitzending, be stemd voon in het buitenland verblij vende Indonesiërs Het aanbod was ge richt tot alle in Nederland verblijvende Indonesiërs, inclusief Indonesiërs af komstig uit de Molukken en West-Irian aldus de leiders van de „Usdek". De leden van de drie in de „Usek" verenigde Ambonezenorganisaties zijn grotendeels woonachtig in het woonoord te Medemblik en in het doorgangskamp te Arnhem. Zij zijn scherp gescheiden van de bij de andere Amhonezen- organisaties aangesloten Molukkers. die zich te zijner tijd hopen tp vestigen in een vrij en onafhankelijk Ambon, doch ook de .,Usdek"-Ambonezen en Papoea's zijn voor het merendeel ex-knil mili tairen. In het telegram aan de Indonesische regering vraagt de „Usdek" verdere richtlijnen, welke men denkt te ontvan gen via de diplomatieke vertegenwoor diging van de Ver. Arabische Republiek, die. zoals bekend, Indonesiës belangen in ons land behartigt sinds het verbreken van de diplomatieke betrekkingen tus sen de Republiek Indonesia en Neder land. Alhoewel de leiders van de „Usdek" tij dens een persconferentie toegaven slechts 10% van de hier te lande ver blijvende Ambonezen te vertegenwoor digen, schreven zij in hun telegram aan de Indonesische regering; „Voor de tie duizenden Ambonezen betekent het besluit van de Indonesische regering, mede door de verbreking van de diplo matieke betrekkingen, een einde van de totnutoe bestaande betrekkingen tussen hen en Nederland". Voorts verklaarden de „Usdek"-leiders tot de conclusie te zijn gekomen dat met het besluit om de Ambonezen naar het vaderland terug te roepen, voor de Indonesische regering het einde van het Irlan-probleem reeds in zicht is. „Ais waardige Indonesische staatsburgers", zo gaat de verklaring verder, „hopen wjj dat het einde van het Irian-pro- bleem, voor welke partij ook, tegemoet komt aan de nationale claim van Indo nesië, waarbij de steeds voor de Neder landse regering geldende prestige-factor geruisloos en zonder brokken te veroor zaken, moge verdwijnen". Moeder sag haar zoon op televisie (Speciale berichtgeving) De post bracht zaterdagmorgen een felgekleurde prentbriefkaart voor mevrouw P. Hulskamp—Babele, Burg. M. van Veenlaan 255, Enschede. De kaart, die hei stempel droeg van de Pakistaanse hoofdstad Karachi, was afkomstig van haar enige zoon Wilhelm Polhaupessy, die als lid van de Indonesische wielerploeg heeft deelgenomen aan de Olympische Spelen te Rome. De weinige woorden die op de achterzijde waren geschreven konden geen einde maken aan de onzekerheid, die sinds het begin van verleden week heerst in de fiatwoning aan de Van Veenlaan, waar mevr. Hulskamp samen woont met haar broer, de heer Babele. Is er nog eens kans dat Wally, zoals de 27-jarige monteur uit Bandoeng in de familiekring wordt genoemd, naar Nederland komt of moet hij terugkeren naar Indonesië. Twee jaar geleden, na de dood van haar tweede man, Is mevrouw Hulskamp naar Nederland gekomen. Na geruime tijd in Nijmegen te hebben gewoond kwam zij in juni van dit jaar met haar broer naar Enschede. Haar zoon, die werd geboren uit haar eerste huwelijk, bezat oorspronkelijk ook een Nederlands paspoort. HiJ was een geboren Ambonees en gelijkgestelde Nederlander, maar krpeg bij de laatste herregistratie zijn paspoort niet verlengd. De broer van mevr. Hulskamp vraagt zich thans af of de jongeman sindsdien statenloos ls geweest of dat hij het Indonesische staatsburgerschap kreeg. Sedert 1958 heeft men by het Ministe rie van Justitie in Den Haag moeite ge daan een visum voor de zoon te krijgen. Toen men vernam dat Wally Polhaupes sy zou deelnemen aan de Olympische Spelen zagen zijn ramllieleden in Neder land daarin uiteraard een grote moge lijkheid hem naar ons land te krijgen. Op donderdag 25 augustus zag mevr. Hulskamp de televisie-uitzending van de openingsplechtigheid der spelen. Zij herkende haar zoon, die meeliep in het grote défilé. Bij het ministerie werd opnieuw aan gedrongen tot het geven van een visum, te meer daar Wally Polhaupessy ook zelf graag en zo gauw mogelijk' naar Nederland wilde. Maandagmiddag kon een telegram naar Vlllaggto Olimpico worden ge- MECHANISCHE VERKEERSAGENTEN Madrid, nu een stad van meer dan twee miljoen inwoners, gaat de verkeers problemen ln de metropol met elek tronische robots te lijf. Op plaatsen, waar het verkeer het meest intensief is, heeft het stadsbestuur namaakpolltie- mannen uit staal en draden geïnstalleerd en volgens waarnemers van de Pan American World Airways is het effect zeer goed. Automobilisten, die de aan wijzingen van de robots denken t« kunnen negeren, komen op de koffie en zij kunnen rekenen op een fikse be keuring, want het elek'--onische oog der stalen dienders houdt hun nummer borden goed ln de gaten en tegen het geheugen van de robots is niemand op gewassen. stuurd waarin stond dat het visum hem door de Nederlandse ambassade te Rome zou worden uitgereikt. Ook werd een postwissel verzonden. Dinsdagmiddag echter kreeg mevr. Hulskamp een tele gram van haar zoon met de woorden: „Stuur geen geld. Moet plotseling ver trekken". Sindsdien heeft men in grote spanning afgewacht. Met de vertrek datum van de Indonesische vertegen woordiging is in Rome vreemd omge sprongen. Eerst was deze datum 6 sep tember, toen de 15de daarna de 9de en nu lijkt het er op, dat het toch weer de zesde is geweest. De kaart uit Pakistan, daar op 8 sep tember (donderdag) afgestempeld ver telde: „Ben net vertrokken uit Athene op weg naar Belroeth". Mevr Huls kamp en haar broer hebben de moed nog niet verloren. Zü hebben echter geen Idee van het geen zich in Rome heeft afgespeeld, na dat dit visum-telegram werd verzonden. Gaat biosweek dag eerder beginnen? Naar wy vernemen zijn er in kringen van het bioscoopbedrijf in Nederland stemmen opgegaan om de bloscoopweek te verschuiven. Er zou een groot aantal voorstanders zfjn. die de programmaweek ln plaats van op vrijdag op donderdag willen beginnen. Beslissingen hieromtrent, die de plan nen in een definitief stadium brengen, zouden echter nog niet zijn gevallen. Desgevraagd deelt de Nederlandse Bio scoopbond ons mede, dat er inderdaad vaag omlijnde plannen zyn. De realise- j ring van de verschuiving vergt echter zon ingrijpende reorganisatie van het) distributiesysteem, dat eventuele uitvoe- ring van de verschuiving van vrydag naar donderdag lang en diep beraad nodig heeft. Deze beslissing is niet ge nomen, noch op korte termijn te ver wachten. Ds. Th. Meijer spreekt voor de laatste maal de zegen uit tijdens de gistermorgen in de kerkzaal van de Martha-Stichting. gehouden af- scheid sdienst. (Foto Leldsch Dagblad) zet heeft in de stichting. Ook het ove rige personeel werd dank gezegd voor de hulp en steun altijd weer verleend. God zegene myn opvolgers en hun werk in het belang van de bewoners van de Martha-Stichting, aldus besloot ds. Meijer zijn met grote aandacht beluis terde herdenkingspredikatie. Waardering Nadat het koor „Gloria Patria" gezon gen had van Heinrich Schütz, sprak ds. D. J. Vossers uit Leiden de praeses van de Classis Leiden der Nederlands Her vormde Kerk. Hij wees met nadruk op het bijzondere karakter van de Martha- Stichting. Uit naam van de gehele Ned. Hervormde Kerk in ons land bracht spreker ds. Meijer hartelijk dank voor zyn veel omvattende arbeid. Spreker zei dikwijls mensen te hebben ontmoet, die in de Martha-Stichting geestelijk ge vormd zijn. Veel hoogachting heeft hi) voor het scheidende predikantenecht paar. De heer Offringa sprak namens de kerkeraad hartelijke woorden van dank vooral voor de juiste toon waarmee vaak de problemen besproken en be handeld werden. Vervolgens zong de gemeente op verzoek van de heer Offrin ga .De Heer zeeg'ne en behoede U" waarmee de aanwezigen zijn woorden onderstreepten. Tot slot van deze in drukwekkende dienst werd gezongen Gezang 147 .Prijs mijn ziel, de Hemel koning". Veel van wat er op het ogenblik in de Martha-Stichting gebeurt staat in het teken van de viering van het zilveren jubileum van ds. J. Th. Meijer, de predikant- directeur van de Stichting. Aan het eind van deze week zal ds. Meijer wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd de leiding van de stichting overdra gen aan ds. J. Veen en de heer J. Vogel. Gisteren heeft de jubilerende en scheidende predikant een herdenkingsdienst gehouden, waarvoor buitengewoon grote belangstelling bestond. Naast de bestuurs leden van de stichting woonden o.m. ds. Veen en namens de Alphense Hervormde Gemeente ds. J. H. Bogers deze dienst by alsook de heer Geel, wiens vader destijds de eerste stoot tot oprichting van de Martha-Stichting heeft gegeven. Aan deze kerkdienst, die een liturgisch karakter droeg, werkten mee de organist, de heer A. Hoekstra, het zangkoor van de stichting onder leiding van de heer Schuurman en vier meisjes die onder leiding van de heer de Jong op de blokfluit ontroerend mooi „Er weidet Seine Herde" met orgelbegeleiding speelden. De predikatie handelde over 1 Corinthe 3 9 „Want Gods mede arbeiders zyn wij; Gods akker, Gods bouwwerk zyt gij". Ds Meyer vroeg zich daarbij af of de mensen wel gerechtigd zijn zich op een lijn te stellen met Paulus. Moet ik mij, aldus ds. Meijer, als tegenspeler van God wanen of misschien als een func tionaris van Hem. Tegen dit laatste had spreker bezwaren, omdat het zo koud en zakelijk aandoet en aan een fabriek doet denken, waar men dikwijls niet meer dan zyn werk doet. Spreker herinnerde aan de opbouw van de stichting na de laat ste wereldoorlog. God heeft zo zijn mede-arbeiders en zijn personeel. Cyrus was een werktuig van God, personeel door Hem gebruikt, maar Jeremia was een mede-arbeider van God. Ieder be hoort tot het personeel van God, zelfs de duivel. Mede-arbeiders worden wij wanneer we tot de geliefde kinderen van God behoren. Men wordt geen mede arbeider door een theologische graad of welke functie ook. De liefde tot God moet de drijfveer van ons handelen zyn, aldus ds. Meijer. Tekortkomingen Dit constaterende zag ds. Meijer in zijn werk vele tekortkomingen en zag hij zich meerdere malen als mens gespleten, een vat vol tegenstellingen. Echter juist in zyn functie als predikant-directeur is de kansel ds. Meijer zo lief geworden. Deze combinatie was dikwijls niet ge makkelijk. Met moeite verlaat ik echter deze wonderlijke gemeente, die ik even als de kansel zo zeer lief heb gekregen. De jeugd van de Martha-Stichting dank ik voor de wijze waarop zü som mige moeilijkheden heeft helpen over winnen. Veel waardering had ds. Meijer voor zijn echtgenote, waarna hij speciale woorden van dank sprak tot de kerke raad, het bestuur van de stichting, de heer A. Hoekstra, de organist en de heer W. M. Offringa, die zeer veel werk ver-

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5