B. C. de aan Lab. Mik 40 jaar amanuensis voor Organische Chemie BELANGRIJK! RRINKERS WASMACHINES CENTRIFUGES A. DE WIT'S HANDELSHUIS Kerkelijk Leven Twee oude Egyptische tempels binnenkort naar veiliger oorden Vrolijk feest van Leidse Buitenschool Door de ]V[©t nac*ruk whlen WÜ verklaren, dat deze bericht geving geen betrekking heeft op de door ons gefabriceerde margarine. MARGARINEFABRIEKEN ZOETERMEER Mr. W. tie Koning Kweken van bloemen en fruit is een gezonde vrijetijdsbesteding Propagaiida- ui tvoering orkest „De Burcht" Opgericht 1 maart 1860 Maandag 12 september 1960 Tweede blad no. 30149 Grote waardering bij warme huldiging Een fraaie tekening op het bord van de collegezaal van het Orga nisch Chemisch Laboratorium in Leiden ivees er al op: hier is iets belangrijks aan de hand. Het „kunstwerk" stelde een woelige zee voor vol met kolven, reageerbuizen en ander materiaal, dat in de che mie gebruikt pleegt te worden. Een van deze apparaten droeg als op schrift M.R.B., oftewel „Mik's Red dingsbrigade". Als U nu weet, dat de heer B. C. de Mik saterdag veertig jaar als amanuensis aan het labo ratorium verbonden is, dan blijkt het verband duidelijk. Die belangrijke gebeurtenis was de huldiging van een tussen goud en zilver zwevende jubilaris. Velen wilden getuige zijn van het „in het zonnetje zetten" van de zo sympathieke universiteits ambtenaar. In veertig jaar kan men zich veel vrienden maken en dat heeft de heer De Mik dan ook gedaan. Die vriendschap werd door de zeven sprekers niet onder stoelen of banken gestoken. Prof. dr. E. G. Kooyman, directeur van het laboratorium, is pas enkele jaren in Leiden werkzaam. Die korte tijd was volgens hem echter genoeg, ruim genoeg zelfs, om de heer De Mik goed te leren kennen. De directeur bracht de talrijke goede eigenschappen, die „De Mik" ken merken, op beknopte wijze naar voren: trouw jegens het instituut, toewijding voor het werk en een goed humeur. De heer Kooyman kon toch niet nalaten even een „chemisch vraagstuk" aan te snijden. Zijn uiteenzetting over de ka talysator kwam op deze huldigingsbij eenkomst wel bijzonder goed van pas. De heer De Mik vergeleek hij namelijk met zo'n katalysator, omdat hij gedu rende veertig jaar veei aan de goede gang van zaken in het „lab" had bijge dragen. „Deze katalysator is wel veer tig jaar meegegaan en dat komt niet al te vaak voor..." Om de hartewens van de jubilaris in vervulling te doen gaan. waren van alle kanten bijdragen toegestroomd en prof. Kooyman kon dan ook een prachtig ge schenk overhandigen: een televisie toestel. Hij kón dat doen. Maar hij ont hulde slechts een gedeelte van het appa raat. Aan de heer W. F. Neuteboom, chef personeelszaken van de Leidse Uni versiteit, die namens het college van cu. ratoren gelukwensen aanbood, liet hij het over het nog resterende gedeelte van het jubileumgeschenk te onthullen. Het spreek natuurlijk vanzelf, dat mevrouw De Mik niet vergeten werd. Zij kreeg bloemen aangeboden. De volgende sprekers dankten de heer De Mik voor de uitstekende manier, waarop hij zich altijd van zijn taak heeft gekweten. De heer H. Treur deed dit namens de eollegae-amanuenses. Zijn hartelijke woorden gingen verge zeld van visgerei, aangezien de jubilaris een verwoed visliefhebber is. De heer H. Louwrier bood als vertegenwoordiger EXCURSIE V.O.L.A. Zaterdagmiddag opende de Ver. van Oud-leerlingen der Ambachtsschool het nieuwe seizoen met een excursie naar de restauratiewerkzaamheden aan de Hooglandse Kerk De voorzitter, de heer C. L. de Bree, heette de aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder de architect, de heer v. d. Sterre. Aan de hand van enkele te keningen vertelde de heer v. d. Sterre het een en ander over het verloop van de restauratie. Aan het einde van de rondleiding was er gelegenheid voor het stellen van vragen. De voorzitter dankte de architect voor de interessante uiteen zetting en de aanwezigen voor hun be langstelling. Advertentie Oude Vest 111 - Tel. 25328 NED. HEKV. KERK Beroepen te Poederooijen T. Kamer beek, kand. te Bodegraven. GEKEF. KERKEN Tweetal te Ede (4de pred.pl.) K. Sle- rink te Ooster Nijkerk en H. Tien te Nij- kerk. Beroepen te Berllkum W. v. d. Zwan te Nieuwe Pekela. Ol D-GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Grafhorst L. Gebraad te filnt Phillpsland. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Prans, zn. van F. v. d. Graaf en J. Ha- braken; Leendert Johannes, zn. van L. van Gorkum en M. C. Koet; Gijsbertus Gregorius. zn. van G. A. Koree en A. W. v. d. Maat; Ivonne, dr. van G. G. Ligtvoet en p. Oudshoorn; Waltherus Jacobus, zn. van W. J. Lourler en M. E. Borst; Maria Petronella Cornelia, dr. van G. H. v. d. Meer en C. H. J. v. d. Berg; Jo hanna Hllena Lumine, dr. van T. ten Wolde en J. Coert; Cornells Petrus Ge- rardus, zn. van J. P. J. de Ridder en M. J. M. van Duin; René. zn. van J. Zoon en H. R. Melter. GETROUWD L. J. Dura en H. E. Kruyt; H. R. Kriek en E. R. C. den Heeten. OVERLEDEN P. Verra, 80 Jaar, man; J. M. S. van Kempen, 31 Jaar, man. Prof. dr. E. C. Kooyman (links) complimenteert de jubilaris (Foto L.D./Holvast) van de Bond van Overheidspersoneel, waarvan de heer De Mik dertig jaar lid is, een boekenbon aan. De praeses van het chemisch dispuut, de heer A. den Hertog, die veertig jaar vijf studenten generaties volgens de oude regeling althans noemde, en de vroegere di recteur van het laboratorium, prof. dr. E. Havinga, sloten de rij van sprekers. De voorzitter van het jubileum-comité, de heer R. W de Korte „lijmde" op ori- I ginele wijze de verschillende huldigings- I toespraken aan elkaar. Ds. J. HOFMANN WAALS PREDIKANT IN LEIDEN Opvolger van ds. Ch. Cabanis Ds. J. Hofmann te Parijs, die in de a s. vacature van ds. Ch. Cabanis be roepen was als predikant van de Waalse gemeente alhier heeft dit beroep aan genomen. Ds. Cabanis, die een beroep van de Eglise Franyaise te Arles (Zuid-Frank rijk) heeft aangenomen en sinds 1949 predikant in de Sleutelstad was, zal zondag 25 september 's middags om half vier, afscheid nemen van de Waalse ge meente. Na afloop van deze kerkdienst vindt om 5 uur in de Waalse Bibliotheek een afscheidsreceptie plaats. LEIDSCHE DUINWATERMAATSCHAPPIJ Het nieuwe gebouw van de NV Leidsche Duinwatermaatschappij aan de Ir. G. L. Driessenstraat zal donderdag 29 septem ber officieel worden geopend. Zaterdagmorgen omstreeks 10 uur is een 66-jarige dame uit Warmond voor perceel Nieuwe Rijn 9 gevallen met het gevolg, dat zij met schouder en hoofd tegen een winkelruit van het per ceel viel. De ruit brak. De schade be draagt ongeveer f.450. De eigenaar is niet verzekerd. Zij staan nu nog op plaatsen, (lie onder water komen door de dam van Assoean Advertentie ZOUTLOOS DIEET? vraagt uw winkelier zout-arme pindakaa' van Tïlc 77li£la*v Twee oude Egyptische tempels zullen steen voor steen worden verplaatst naar een veiliger oord. voordat de grote dam van Assoean de plaatsen zal doen overstromen, waar zy thans staan. De tem pels van Dabod en Taf- feh, die in de Nubische provincie van Zuid-Egyp- te staan, moeten voor september verwijderd zijn, want binnenkort zal het kunstmatige meer, in het leven geroepen door de dam van Assoean, het ge hele gebied onder water zetten. Het project wordt ge financierd door de rege ring van de Verenigde Arabische Republiek en de Verenigde Naties. Op de bodem van het toekom - Nijl naar het noorden ge bracht, waar zij zullen opgeslagen, voordat zij hun uiteindelijke bestem ming ergens in het bui tenland vinden. De rege ring van de Verenigde Arabische Republiek heeft namelijk aangekondigd, dat zij bereid is een deel van de geredde histori sche bouwwerken aan landen te schenken, die het reddingswerk hebben helpen financieren. De crèmekleurige tem pel van Dabod, ongeveer twintig kilometer ten zui den van Assoean gelegen, is in de derde eeuw voor Christus gebouwd, gedu rende de ptolemaeische periode. De Ptolemaeën waren de opvolgers van Alexander de Grote stige kunstmatige meer hun dynastie eindigde met staan thans nog twintig tempels. Met het stuk voor stuk verwijderen van deze monumenten zal een bedrag van 380 miljoen gulden gemoeid zijn. De Dabod- en Taffeh- tempels worden steen voor steen afgebroken en aan boord van stoomboten van honderd ton elk via de de dood van Cleopatra. Die koningin heeft nog zelf tot de voltooiing van de tempel bijgedragen De tempel heeft een toe gangspoort van ruim acht meter hoogte. Er staan zes zuilen voor. Aan de eerste twee voegde Cleo patra er nog twee toe en het derde paar zuilen kwam tot stand onder de Romeinen in de eerste eeuw van onze jaartelling. De muren zijn bedekt met hiërogliefen. De tempel van Taffeh, 54 kilometer ten zuiden van Assoean, is tijdens de Romeinen gebouwd en verkeert in minder goede staat dan die van Dabod. Die van Taffeh is ook kleiner Gedurende de koptische periode is hij als kerk gebruikt. Het Poolse instituut voor Archeologische stu dies in het gebied van de Middellandse Zee heeft het toezicht op het slopen van de tempels en het vervoer van de stenen. Dit instituut maakt deel uit van de universiteit van Warschau en het heeft in april te Cairo een bu reau geopend. De Polen hebben op hun beurt de beroemde Italiaanse ar chitect Piero Gazzola in dienst genomen om ter plaatse de werkzaamhe den aan de tempels te leiden. De stenen van de tempels zullen op het Olifanteneiland in deNyl worden opgeslagen. Oudervereniging bestaat vijftien jaar Met een vrolijke feestviering zater dagavond in de prachtig bezette Stads gehoorzaal gehouden is het vijftien jarig bestaan van de Oudervereniging van de Leidse Buitenschool herdacht. Advertentie ons inziens verwarringwekkende publi caties via radio en dagbladpers kan bij het publiek de mening postvatten, dat alle margarine oorzaak zou kunnen zijn van de huidziekten, die zich geopenbaard hebben. Onze margarine wordt in de handel gebracht onder verschillende merken, die alle voorzien zijn van het „kwaliteits-waarborg" Leeuwenzegel of garantiezegel, aangebracht op de sluiting der pakjes. Tweede kantonrechter in Leiden Naar w ij vernemen is met ingang van de dag van /'in installatie vermoede lijk vindt dit in oktober plaats tot tweede kantonrechter in Leiden be noemd mr. W. de Koning, thans plv. kantonrechter in het kanton Leiden. Mr. De Koning, die 11 februari 1912 werd geboren, is sinds april 1941. toen hij werd benoemd als waarnemend grif fier. werkzaam bij het Kantongerecht te Leiden Bovendien was hij van 1942 tot 1945, eveneens als waarnemend griffier verbonden aan de Rechtbank te Haar lem, in welke gemeente hij tevens als griffier was toegevoegd aan de tucht rechter voor de voedselvoorziening. Met de gecombineerde tentoonstelling, die zaterdagmiddag onder grote belang stelling in het fraaie clubhuis van de Volkstuinvereniging „Ons Buiten" door de heer Johan Mater officieel werd ge opend, hebben de leden van de Leidse DahliavereniginT „Johan Mater" en de amateur fruitclub ..Prof. Ir. Sprenger" aangetoond, dat zij met een actieve en gezonde vrije tijdsbesteding zich hebben ontwikkeld tot ware vaklieden. In zijn woord van welkom, richtte de voorzitter van de beide besturen, de heer L. J. J. Dooyenburgh, zich in het bijzon der tot. de oprichter van de dahliaver eniging. de heer J Mater, de wethouder van Openbare Werken, de heer A. J. Jongeleen, de afgevaardigde van de Lan delijke Bond van Volkstuinders, de heer J. Vlieger, de voorzitter van de Leidse Bond. de heer A. Zaalberg en secretaris J v. d. Zwart, alsmede het bestuur van „Ons Buiten" en tal van zustervereni- nigingen ''ie alle tot spr. grote voldoe ning blijk gaven van hun belangstelling voor deze eerste gecombineerde exposi tie. Ondanks het slechte weer was de kwaliteit van de gehele produktie opmer kelijk goed. al had de jury de wens uit gesproken, dat de inzenders een volgende maal meer aandacht aan het fruit zou den besteden. In dit verband dankte spreker de jury's, bestaande uit de he- ren J. Vermonde. H. Lagerberg en P. Barnard voor de dahliakeuring en de he ren K. J. de Lange en P Scheffer voor de fruitkeuring. De heer Mater was ver heugd, dat hij deze eerste gecombineerde tentoonstelling in zulk een fraai gebouw In 1945 werd hij als opvolger van mr. H. van Oordt benoemd tot griffier van het Leidse Kantongerecht en in 1952 tot plaatsvervangend kantonrechter. Tij dens de na de tweede wereldoorlog veel vuldig gehouden tribunaalzittingen trad hij ook op als secretaris van het Tribu naal. mocht openen en herinnerde aan de tijd, toen de pioniers zo'n 40 jaar geleden de eerste stappen deden op het moeilijke terrein van de experimentele kweek. Met de wens, dat deze expositie nog door ve len zal worden gevolgd, verklaarde spre ker haar voor geopend. Reeds direct bleek het aantal bezoe kers bijzonder groot te zijn. Vooral de demonstratie „bloemschikken" trok de aandacht van de bezoeksters. Jammer genoeg kwam 's avonds het geheel niet tot zijn recht ,daar het overigens zo prachtig ingerichte clubgebouw nog steeds verstoken is van elektriciteit en men zich met een noodverlichting olie lampen i moet behelpen. De uitslagen van de jury's waren als volgt: Afdeling dahlia's: Best gekweekte dahlia: P. H. Kerkvliet („Joh. Mater - wisselbeker")Best gekweekte cactus dahlia. P. H. Kerkvliet (VTL-beker); Mooiste Pompon-dahlia: W. Honders (wisse.plaquette»Mooiste halskraag dahlia: A. Honders (wisselplaquette»: Mooiste bloem van één variëteit: W. Honders; Beste grootbloemige chrysant: A. Honders; Mooiste vaas pompon- dahlia: H. H. Dongelmans; Best ge kweekte andere soorten chrysanten: A. Honders; Mooiste Grootbl. chrysant in vaas: H. Honders: Mooiste Zinnia: L. J. J Dooyenburgh; Mooiste Variatie: H. H. Dongelmans: Beste plant in pot: P. C. de Haas; Beste Zaailing: A Hofman: Fraaiste gecombineerde stand: A. Hof man <beker ..Oosterkwartier». Afdeling fruit: Eerste prijs, wisselbe ker, niet toegekend voor stand: Waarde vol fruit"; Stand van appels van een variëteit: 1. J. Boom, 2. J. H. Lepelaar; Stand van peren van een variëteit: eerste prijs niet toegekend. 2. J. H. Le pelaar; Mooiste variatie appels: 1. P C de Haas; 2. W. F. Alderbergen: Mooiste combinatie fruit: 1. A. Kats, die tevens de 2de prijs kreeg; Mooiste mand gec. fruit: eerste prijs niet toegekend, 2. i. H. Lepelaar. Alvorens Fred Bourgonjes nieuwste revue „Met een beetje plezier" de vele aanwezigen veel plezier bezorgde, heette de voorzitter van de Oudervereniging, de heer W. F. van Steenbergen, allen hartelijk welkom, in het bijzonder de directrice van de Buitenschool en die van het Kleuterhuis. In het kort schonk spreker aandacht aan de vele activitei ten, welke opeenvolgende besturen in het belang van de Buitenschool, en dus voor het kind, hebben ontwikkeld. Grote waardering had de heer Van Steenber gen voor het werk van de leden van de Oudercommissie, waaruit de Ouderver eniging indertijd is geboren. Zij hebben het initiatief genomen! Een initiatief, waarop in later jaren met succes kon worden voortgebouwd. Wij hebben thans, aldus de heer Van. Steenbergen, een ge zonde vereniging, welke echter gezond moet blijven. In dit verband wekte spre ker op om tot lid van de vereniging (mi nimumcontributie f. 0.25 per maand) toe te treden. Een opwekking waaraan velen in de pauze gehoor gaven. HECHTE BAND De directrice van de Buitenschool, mej. G. Crèvecoeur, wees er vervolgens op. dat in deze 15 jaar tussen ouders en Buitenschool een hechte band is ge groeid. Een contact, dat ons in Katwijk de zekerheid geeft, dat wij niet alleen staan. Oudervereniging en propaganda- het verleden meerdere malen bewezen tot bijzondere prestaties in staat te zijn. Gelet op de welvaartsperiode, waarin wij thans leven, was mej. Crèvecoeur van oordeel, dat een contributie van een kwartje in de maand geen offer be tekent. Toch komt het nog voor en dit betreurde zij in hoge mate dat ouders als lid van de Oudervereniging bedanken op het moment, dat hun kind de school verlaat. Zij verwachtte dat dit in het vervolg niet meer voor zou ko men. Aangezien bij een lustrumviering ook een cadeautje hoort, overhandigde zij aan mevr. Laterveer, één der opricht sters van de Oudercommissie, een taart voor de bestuursleden van de O.V. en de propagandacommissie. Tegen een achtergrond van fleurige decors presenteerde het gezelschap van Fred Bourgonje wij zagen dit gezel schap reeds eerder met veel succes in de Sleutelstad optreden een vrolijke re vue, waarbij vooral het showelement sterk op de voorgrond trad. Hoogtepun tener waren er vele, waarbij niet ongenoemd mogen blijven de „Music Hall', welke teruggreep op de tijd, dat de charleston: „Ye»3 Sir, that's my baby", nog in de mode was en „Puur Ne derlands", waarin een geestige parodie op de regen was verwerkt. Met krachten als „The Teddy Sisters", Luc Habron, die op de piano zorgde voor een koste lijke parafrase op het thema „Toen onze mop een mopje was" en de geestige ko miek Cap Klinkenberg in zijn midden. Na de viering van het eerste lustrum in september 1959 is het met het Leid«-e Jeugdorkest en Drumband „De Burcht" steeds meer crescendo gegaan. De jeug dige muzikanten hebben het afgelopen jaar dankzij de vakkundige leiding van de heren W. Mark (orkest) en K. de Jeu (drumband) vele successen behaald. Het hoeft dan ook geen betoog, dat de ouders van de muzikanten en met hen vele donateurs met grote interesse uit zagen naar de zaaluitvoering, waarbij zij nu eens persoonlijk de prestaties en vorderingen van orkest en drumband konden beluisteren: De propagandauitvoering die zater dagavond in het 6t,-Antoniusclubhuis plaats had, trok dan ook een overvolle zaao. Het was voorzitter G. Sierat een zichtbaar genoegen zovelen welkom te mogen heten. Het verheugde spreker zeer, dat ook de voorzitter van de Leidse Jeugdactie. dr P. L. Schoonheim, de he ren N. A. Commandeur en H. de Wilde als afgevaardigden van de 3 October- vereenieing, alsmede vertegenwoordigers van de Nederlandse Unie van Muziekge. zeischappen, de Leidse Bond en diverse Leidse muziekkorpsen zich onder de ge nodigden bevonden. De heer Sierat commissie hebben, aldus spreekster, in ^dankte de leiders van het orkest en de drumband, waarna diverse geschenken werden aangeboden. De voorzitter van de werkcommissie kon dankzij gevoerde acties f-1000 aanbieden. De drumband opende het programma. Direct al bij de traditionele openingsmars. twee jaar ge leden gecomponeerd door Koos Mark. de thans 16-jarlge onder-kapelmeester van het orkest, bleek overduidelijk welke grote vorderingen in het afgelopen jaar zijn gemaakt. Dat zij niet alleen mars muziek kunnen spelen bleek uit de ge slaagde uitvoering van de „Euro Ouver ture" en „Suite Jeunesse". Op speciaal verzoek werd nog de mars „Monte Car lo". waarmee op het Baarns concours de 'eerste prijs was behaald, ten gehore gebracht. De uitvoering groeide naar een hoogtepunt toen het orkest versterkt met bazuinen en trommen, de première bracht van G. Dik's mars „Met moed voorwaarts" Een prachtig slot van een alleszins geslaagd concert. Na de pauze zorgde het Lelds ama teur-cabaretgezelschap „De Mutoca's" onder leiding van Hans Kalthoff voor 'n vrolijk en zeer gewaardeerd programma Na afloop was er bal o.l.v. W. Bontje met medewerking van „The Rythme- m akers". kan dit gezelschap uitstekend voor de dag komen. Men heeft de echte revue sfeer goed aangevoeld en dat wil voor amateurs zeer veel zeggen. -A Het fregat ..Panter"dat uit Den Helder is uitgevaren om een onder zoek in te stellen naar de beschie ting van het Scheveningse vissers vaartuig ..De Onderneming I .'oor een Duits schip ter hoogte van de Doggeeabank.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3