SNELFIX Pseudo-rechercheur van P.T.T. te Rotterdam gearresteerd Met een enkel woord Agenda MAANDAG 12 SEPTEMBER 1960 Het heerlijk avondje is geweest (Van onze t.v.-medewerker) Het zware parcours voor de paarden, het daardoor moeizame springconcours, en de uitgeputte Marathonlopers vorm den het middagprogramma voor de lief hebbers. Om half negen was er een flink half uur uitgetrokken voor het Kaart- avondje. Hierdoor kwam ook een andere categorie kykers aan haar trekken en we kunnen niet anders zeggen dan dat het royale en feestelijke trekken zijn ge weest. De uitzending had even tyd nodig om op gang te komen, maar toen die er eenmaal inzat, was het een hoogst amu sante en gezellige wervelwind, die hoof den en geesten opgewekt stemde. Het werd feitelijk goed, direct nadat tussen het losse gedoe een ernstige noot werd aangeslagen door een voorzichtige Cho pin vertolking en een door haar warm timbre kostelijke Schotse ballade van de begaafde Caroline Raitt, de vrouw van gastheer Hans Kaart. Vanzelfsprekend is hetgeen gepresteerd werd, gebaseerd op een afspraak, maar het had er sterk de schijn van, dat veel aan het improvisatietalent werd overge laten en dat was in rijke mate aanwezig. Godfried Bomans mijmerde langs zyn neus weg over de heerlijke rust, die tij dens zijn jeugd in Haarlem heerste en Ton Lutz haalde met Kaart herinnerin gen op uit een Zwitserse „tournee" als straatmuzikanten. Tenslotte zong het ontvangende echtpaar een roerend af scheidslied, waarbij zij hem taktvol van de drank- en sodawater afhield. Er werd met verve gejongejand en met zwier door Dick van Bommel gere gisseerd. Het geheel was van een gans eigen stijl en snit; het was door en door Nederlands. Het was goed, méér nog: prima. Na afloop konden de sportliefhebbers hun hart ophalen aan doelpunten en misgrepen, maar niemand zal zich er aan vertild hebben. Het werd flink laat. Ze hebben in Rome, maar ook in Bus- sum een pluim verdiend voor de tech nische prestaties, die de beelden met groot gemak in de huiskamers brachten en daar velen een heerlijk avondje heb ben bezorgd. Afscheid (Van onze t.v.-medewerker) We zitten vandaag zonder margarine de Olympische Spelen zijn afgelopen en Dorus heeft na zijn rentree maar direct voor 'n jaar afscheid genomen. En over dat alles hebben de kijkers gisteren veel op hun scherm kunnen zien. Na de officiële voorlichting op voe- dingsgebied, die plaats vond na een dag confereren en organiseren, kwam in de avonduitzending een filmpje uit 1928 over de Spelen in Amsterdam. Het was het aankijken meer waard dan de sa menvatting, die in de vooravond uit Rome was gekomen, want dat was raf fel- en knutselwerk. Gelukkig maakte de stijlvolle sluitingsceremonie daarvan veel goed. Terugkomend op Amsterdam: als men zo'n prachtvondst doet, dient toch ook wat aandacht aan het nieuw gesproken commentaar te worden be steed. Dat was echter treurig. „Achter het nieuws" had verder ook geen gelukkige greep. Het gesprek met de rectoren over vakantiewerk van leer lingen van middelbare scholen, was dui delijk mosterd na de maaltijd. En de manier, waarop de uit Italië terugge komen chauffeur werd behandeld, was niet best. Hij werd in de rede gevallen en tenslotte wegens tydnood waaraan die man toch niets doen kon wegge werkt op een opzichtige manier. Alle leed was echter snel vergeten, toen Dorus en zijn troepje aan de beurt waren gekomen. Dat betekende 7 kwartier kolder van een gans eigen klimaat, gebracht met vaart en doortrokken van het uitgekien de vakmanschap, dat alleen talent en routine schenken kan. Misschien heeft niet iedereen zich ge amuseerd of niet ieder de hele tijd, maar dat kon ons oordeel niet veranderen, dat hier iets is gegeven, dat volkomen uniek ls, echt Nederlands alweer, spottend met Vrijzinnigen mogen zich niet aan leertucht onttrekken Met een referaat over „Leertucht, 1619—1961" besloot de vrijzinnig her vormde predikant ds. B. Klein Wassink uit Gorkum in Dordrecht de algemene vergadering van de Vereniging van Vryz. Hervormden. „Tucht", zei hij „ligt te veel op het vlak van het senti ment, zoals ook „Dordt" in de hervorm de kerk en daarbuiten een begrip is ge worden. dat sentiment oproept". We moeten daarvan af en nuchter constateren, dat de kerk altijd tucht heeft gekend. En als vrijzinnige moeten we ons herinneren, dat reeds in 1903 in eigen kring stemmen opgingen vóór tucht. De kerk moet noodzakelijk gren zen trekken, dat is in de oorlog wel ge bleken. Er waren predikanten die het nationaal-socialisme verenigbaar acht ten met het christendom, tegen hen moest de kerk duidelijk neen zeggen. Ds. Klein Wassink maakte onderscheid tussen een misstap in dogmatisch op zicht en een miswijzing. Als iemand in de kerk zijn kudde voortdurend een ver keerde richting wijst, zal de kerk zich hierover hebben uit te spreken. Leertucht moet geen strafrechtelijk karakter hebben, misstappen worden bestraft, miswyzigingen moeten gecorri geerd of.voorkomen worden, meende ds. Klein Wassink. Als vrijzinnig hervormden (spr. bena drukte sterk het hervormd zijn van de vrijzinnigen in de herv. kerk) zullen we ons niet aan het juk van de tuchtoefe ningen mogen onttrekken. Leertucht zal altijd oecumenisch gericht moeten zijn; de situatie, dat een dienaar van de ene kerk na een mogelijke afzetting een be diening vindt in een andere, is volko men onjuist. Leertucht is een zaak van de H. Geest; de hervormde kerkorde probeert dat te honoreren. Er zijn risico's aan verbonden maar als leden van de kerk hebben we die te dragen, misschien met schroom, maar niet zonder duidelijkheid moeten wij dat als vrijzinnigen aan vaarden, aldus ds. Klein Wassink. Katwijker aangereden en op slag gedood Bij het recreatiegebied Pan van Per- syn te Katwijk is de 66-jarige wielrijder P. Boef aangereden door een personen auto, toen hij plotseling de weg over stak om naar zijn huis, dat in het ge noemde recreatiegebied staat te gaan. De man was vrijwel op slag dood. onze eigen zwaartillendheid op een ver kwikkende manier en daardoor zo ont wapenend en ontspannend. Gijs Stappershoef had van de zaal voorstelling zoveel mogelijk televisie ge maakt, soms iets te nadrukkelijk, w.o. speciaal Marius Monkau leed, die in het beeld werd vastgehouden als hij al lang ergens anders had moeten zijn. Alles bij elkaar was het een uiterst genoeglijk lachuurtje. 0 Vervolg van pag. J Russische pamfletten in Leopoldstad De minister van Buitenlandse Zaken in het Kongolese kabinet van Ileo, Bom. boko, heeft, volgens een uitzending van Radio-Brazzaville, gisteren gezegd dat de Russische en de Tsjechoslowaakse ambassade in Leopoldstad propaganda- pamfletten verspreiden tegen „de recht matige regering van de republiek" Bom- boko zei dit tot journalisten in Brazza ville toen hij op doorreis was naar New York. Hij zei twee exemplaren van der gelijke pamfletten bij zich te hebben die hij de Veiligheidsraad zal tonen „om een bewijs te leveren van buiten landse inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van ons land". Verder zei Bomboko dat de Russen zonder medeweten van president Kasa- voeboe en het Kongolese ministerie van Buitenlandse Zaken hulp, waaronder munitie vervoerende vliegtuigen naar Kongo hebben verzonden. De secretaris-generaal van de VN, Hammarskjöld, heeft zondag de tekst van een nota gepubliceerd die hij maan- dag j.l. aan de Russische vertegenwoor diging heeft doen overhandigen over de verzending van vliegtuigen en vracht auto's aan Kongo door de Russen. De Russen hebben deze nota zaterdag be antwoord. Hammarskjöld zei in de nota, dat vol gens inlichtingen die hij heeft ontvan gen, een aantal vliegtuigen van het type 11-14 door de Russische regering ter be schikking is gesteld van de Kongolese regering, mèt bemanning, werktuigkun digen en grondpersoneel. Uit Loeloea- burg is gemeld, aldus Hammarskjöld, dat tien van deze vliegtuigen uit Stan- leystad te Loeloeaburg zijn aangekomen met Kongolese militairen die dienden als versterkingen voor de Kongolese strijdkrachten in het gebied van Ba- kwanga. De toestellen hadden 200 sol daten aan boord en zijn naar Stanley- stad teruggevlogen, vermoedelijk om meer soldaten op te halen. De beman ning van deze toestellen droeg burger kleren. Hammarskjöld vroeg de Russen om inlichtingen over de nationaliteit en status van de bemanning van de vliegtuigen. Harriman in Kongo Averell Harriman, die als speciale ver tegenwoordiger van John Kennedy, de kandidaat der Democratische partij voor het Amerikaanse presidentschap in Afrika vertoeft, heeft te Leopoldstad achtereenvolgens president Kasavoeboe, premier Loemoemba en de Sovjetrus- sische- ambassadeur bezocht. Harriman verklaarde later: „Er bestaat een scher pe tegenstelling tussen de vroegere Franse en Engelse gebieden in Afrika, waaruit thans onafhankelijke staten zijn ontstaan en de toestand in Kongo. Ik moet erkennen dat Engeland en Frankrijk de volken in him voormalige Afrikaanse gebieden op voortreffelijke wijze op de onafhankelijkheid hebben voorbereid" aldus Harriman. Karin Kraaykamp neemt ontslag als tv-omroepster Karin Kraaykamp, de bekende en door televisiekijkend Nederland zeer gewaar deerde VARA-televisieomroepster, heeft met ingang van 1 januari 1961 ontslag genomen. „Wij hebben lang en rustig met haar over dit besluit gepraat", zo werd ons door de VARA-leiding meege deeld, „En het is een besluit dat wjj volkomen kunnen begrijpen. Er is dan ook geen sprake van enige disharmonie tussen haar en ons". Haar moeilijke beslissing had inder daad een zeer normale achtergrond. Haar man en twee kinderen hebben haar nodig en het televisiewerk gaat de in Rotterdam wonende t.v.-omroepster te veel uren kosten. Na vijf en een half jaar gaat Karin Kraaykamp „de knapste t.v. -omroepster" dus weg. Nu ja, weg is een wat te sterk woord, want zij blijft de VARA trouw. Zfj zal zeker niet voorgoed van het scherm verdwij nen, zo werd ons van VARA-zijde mee gedeeld. Er zullen bepaald nog program ma's zijn, waarin wij voor haar nog een taak hebben. Dat is juist wat Karin Kraaykamp al lang graag gewild heeft. Zij had al va ker te kennen gegeven wel eens iets an ders te willen doen dan alleen maar om roepen. Die kansen heeft ze ook gehad. Zij heeft bewezen meer te kunnen dan alleen maar omroepen. De VARA-pro- grammaleiding, die dit heus wel weet, zal ook zeker niet aarzelen haar op de een of andere wijze nog actief bij het televisiewerk te betrekken. Haar razend- drukke taak werd haar echter te veel. Zij gaat het nu wat kalmer aan doen. Een dp Word opgewekt wakkert □aar heeft uw eigen horloger voor gezorgd toen u zich op hem verliet bij de aankoop van een allround betrouwbare wekker. Daar is hij dan ook vak- man voor. .AauJL. het wereldmerk! WÊÊÊÊÊHÊWÊÊKÊÊmrnmmÊÊÊmmmM VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Politieke lezing. 18.25 Amateursprogr. 19.00 Kamermuz. 19.30 Voor de Jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Lich te muz. 20.40 Journ. 20.55 Latijns-Ameri kaanse muz. 21.20 Jacob Cats herdenking. 21.35 Lichte muz. 22.05 Internationale Muzlekweek 1960: Fanfaremuz. 22.30 Nws.. beursber. v. New York en SOS-ber. 22.45 Internationale Muzlekweek 1960: Fanfare muz. (verv.). 23.15 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Gram. 18.50 Openbaar kunstbezit, lezing. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Lichte muz. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte muz. 20.20 Daar treek lek leeringh af. klankb. 20.50 Radio Fllharm. ork. 22.10 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Gram. 23.55-24.00 Nws. VOOR DINSDAG 13 SEPTEMBER Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. programma, waaraan ze in ieder geval nog zal blijven meewerken is Bert Gart- hoffs „anders dan anderen". Daarin is ze gastvrouw en dat zal ze zeker blijven. Intussen zal de VARA moeten uitzien naar een opvolgster voor Karin Kraay kamp. Daarin is men tot dusverre nog niet naar genoegen geslaagd. Het zal ook moeilijk zijn voor een kracht, die zich jarenlang in de Nederlandse huiskamers bemind heeft weten te maken, een nieu we te vinden. Tot 1 januari zult u Karin echter nog kunnen zien. Bejaarden pensioen afhandig gemaakt (Speciale berichtgeving) De man naar wie de politie naarstig speurde omdat hij bejaarden pensioengel den had afhandig gemaakt is zaterdag door de Rotterdamse politie gearresteerd. Het gebeurde op aanwijzing van een bewoonster van een hofje in Dordrecht. Kort na zijn arrestatie werd de verdachte, een 26-jarige elektromonteur uit Rotterdam naar het politiebureau Boezemsingel in zijn woonplaats overgebracht. Daar be kende hy, dat hy zich op 9 augustus bij een bewoner van de Schinkelstraat te Rotterdam als rechercheur van de PTT had uitgegeven. Hij had toen verteld, dat hij een onderzoek instelde naar iemand die ten onrechte pensioengelden wilde innen. Het daartoe voor het onderzoek ge merkte geld was door een vergissing aan de bewoner van de Schinkelstraat uitbetaald, zo beweerde pseudorecher- cheur. Of hij het even mee kon krijgen. Na korte tijd zou de man het geld of ander geld terugkrijgen. En de man die in werkelijkheid de bejaarde gepen sioneerde op het postkantoor als slacht offer voor oplichting had uitverkozen en deze was gevolgd wist zo overtuigend te praten dat hij het geld f 600. in zijn zak kon steken. Deoude man was ernstig gedupeerd, maar gelukkig hebben de mensen die het bericht in de kranten hebben gelezen hem voor een groot gedeelte schadeloos gesteld. Op 18 augustus probeerde hij het in het westelijk stadsdeel van Rotterdam nog een keer, maar die poging mislukte. In Schiedam wist hij echter by goed gelovige oudjes f 800.en tweemaal f25.in de wacht te slepen. Op 2 september dook hij op in Dordrecht, maar hij beweert op die dag niet in Nederland te zijn geweest. Hy zou van het op zo'n lage wijze bemach tigde geld met vakantie naar Italië zyn gegaan. Zou dit juist zijn dan zou er nog een tweede pseudo-PTT. recher cheur hebben geopereerd. Zaterdag jl. was hij op de fiets van Rotterdam naar Dordt gegaan. Hij volgde een oude vrouw van het postkantoor naar haar huis. Het oude trucje dus. Hy belde op een hofje aan bij een woning, naar hij meende bij de door hem gevolgde vrouw. De oplichter maakte zijn gebruikelijke praatje, maar het bleek dat hy aan het verkeerde adres was. De vrouw die tegenover hem stond had die morgen geen geld aan het postkantoor gehaald. Ze verwees hem naar buurvrouw. Die zou het wel zijn. Inplaats van rechts wees zy naar links, zodat hy voor de tweede maal bij een ander dan de door hem gevolgde aanbeldde. Inmiddels was men op het hofje wat nieuwsgierig ge worden er werd over hem gepraat. Plotseling herinnerde een van de be woners zich dat een man zich had uit gegeven voor PTT-ambtenaar om be jaarden op te lichten. De politie werd gewaarschuwd en weldra zat hy in de cel. Advertentie Lijm zonder klemmen met van Ceta-Bcver BINNENLAND De Rijkspolitie te water heeft zater dagmiddag ter hoogte van de superfos- faatfabrlek ln het Noordzeekanaal het stoffelijk overschot gevonden van de 53- Jarlge schipper J. Kok uit Oude Schild (Texel). De schipper werd sinds maandag vermist. Hij viel van een zandschuit ln het water. Het Sovjetrusslsche persbureau Tass heeft gemeld, dat de Nederlandse indus triële missie ln de hoofdstad van de Sov- Jet-Unle ls aangekomen. Ruim 11.500 personen hebben de zomerexposltie „Gedrukt in Nederland", die ln het Amsterdamse Rijksmuseum ls gehouden, bezocht. Het 5-jarig dochtertje van de fami lie T. K. Muller te Zuidhorn (Gr.) reed zaterdagmiddag ongeveer halfeen met haar zusje bfj haar vader op de voor bank van de met paarden bespannen boerenwagen. Op onverklaarbare wijze gleed zy onderuit. Haar vader deed een wanhopige poging haar te grijpen, doch kon niet voorkomen dat een van de wie len over haar bovenlichaam reed. Genees kundige hulp kon niet meer baten. Het kind overleed spoedig daarna. In een uitvoerig schryven aan de leden van de Eerste Kamer hebben de heren P. W. Oudhaarlem. A. Smit. belden uit Rotterdam en de heer H. A. Hazeloop uit Den Haag. samen een door de Antl- Vivlsectle-Stlchtlng ln het leven geroepen commissie vormend, bezwaren kenbaar ge maakt tegen het aanhangige wetsontwerp op de dierenbescherming, alsmede tegen de wijze waarop de regering en met name de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid dit wetsontwerp ln de Tweede Kamer heeft verdedigd. Zij waren hiertoe gemachtigd door de Antl- Vlvisectie-Stlchting. De 20-Jarige huzaar P. P. J. M. van Dokkum is gistermiddag ln de Maas dicht by zijn woonplaats Geleen tydens het zwemmen verdronken. Op de begraafplaats te Abadan (Iran) ls zaterdag op de graven van de omgekomen bemanningsleden van de Martin Mariner P 303, welk ongeval pre cies 2 jaar geleden te Abadan plaats vond en tien marine-mannen het leven kostte, een mohument onthuld door de Neder landse ambassadeur ln Teheran, dr. H. J. Levelt, ln tegenwoordigheid van de vlagofficier van de Ned. Marine Lucht vaart Dienst, commandeur J. L. den Hol lander als vertegenwoordiger van de mi nister van Defensie en staatssecretaris van Defensie (Marine), alsmede van leden van de Nederlandse kolonie en enige officiële genodigden, onder wie de gouverneur van Abadan. De minister van Landbouw en Vis serij, mr. V. G. M. Marijnen zal van 13 tot 17 september op uitnodiging van zijn Britse collega, de neer Ch. Soames, een bezoek brengen aan tuinbouw- en klein- landbouwbedryven ln de omgeving van Londen. BUITENLAND De Japanse posterijen hebben tien televisiemaatschappijen vergunning gege ven voor uitzendingen ln kleuren. Na de V.S. en Cuba ls Japan het derde land met geregelde kleurentelevlsie-program- De regering van Cyprus heeft be sloten ambassades te vestigen in Wash ington, Londen, Athene, Ankara en Bonn. De eerste drie posten zullen door Griekse Cyprioten worden bezet, terwijl ln de hoofdstad van de Duitse Bondsrepubliek en Turkije leden van de Turkse bevol kingsgroep zullen worden benoemd. By de bouw van een stuwdam by Dez ln Zuld-Perzië zijn zaterdag tenge volge van een instorting tien Perzische arbeiders en een Italiaanse opzichter om het leven gekomen. Het Jordaanse Lagerhuis, waarvan de ambtstermijn op 22 oktober afloopt, zal nog een Jaar ln functie blijven op grond van ,een decreet van Koning Hoessein, dat zaterdag in Amman is is uitgegeven. Gaston Domlnlcl, die Indertijd ter dood werd veroordeeld op beschuldiging van moord op het Britse echtpaar Drum mond en hun dochter, maar die op grond van twee gratieverleningen ln Juli in vrij- held werd gesteld, heeft vla zijn advo caat om herziening van zijn proces ver zocht. Bij zuiveringsacties ln het Aurësge- bergte zijn tussen 5 en 9 september 92 Al gerijnse verzetsstryders gesneuveld en vijf gevangen genomen, zo ls van Franse zijde in Algiers bekendgemaakt. Ook waren 21 verdachte personen aangehouden. Soedan heeft de Arabische Liga voor gesteld, de Arabische propaganda ln be paalde Afrikaanse landen uit te breiden met het oog op de „zionistische activi teit" ln Afrika. Het personeel van de Arabische ambassadeurs in de Afrikaanse staten zou moeten worden uitgebreid. Deze ambassades zouden door middel van pamfletten propaganda moeten maken voor de vooruitgang op economische en so ciaal gebied ln hun landen. Sir Harold Edelf Gillies, de in Nieuw- Zeeland geboren pionier op het gebied van de plastische en chirurgie in Engeland, is in de nacht van zaterdag op zondag ln de ouderdom van 78 Jaar ln Londen over leden. Glllles werd ln 1930 ln de adel stand verheven wegens „waardevolle dien sten bij de behandeling van gelaatsver minkingen". Hij heeft naar schatting 10 000 mensen geholpen wier gelaat door verwondingen in de oorlog geschonden was. Daarnaast heeft hij ook plastische chirurgie toegepast op verkeersslachtof fers en abnormale kinderen. De Oostdultse communistische par tij heeft besloten de stad Guben aan de Poolse grens voortaan „Wilhelm Pieck- stad" te noemen. Het besluit moet gezien worden als eerbetoon aan de kortgeleden overleden Oostdultse president Wilhelm Pleck, die in Guben geboren ls. De partij heeft voorts voorgesteld de universiteit van Rostock „Wilhelm-Pieckuniversitett" te noemen en monumenten voor de over ledene op te richten ln Guben en Berlijn. Bij Cosquln, ln de nabijheid van de Argentijnse stad Cordoba ls zondag een autobus met dertig personen van een brug in een tien meter diepe rivier gestort: 23 personen kwamen om het leven. Drie mannen hebben ln de nacht van zaterdag op zondag een Inbraak ge pleegd ln een speelcaslno ln Camplone d'Italla en naar schatting een miljoen Zwitserse franken (bijna een miljoen gulden) en verscheidene honderdduizen den lires gestolen. Een auto van het ca sino die de wagen van de drie mannen volgde, moest voor een onbewaakte spoor wegovergang wachten, waardoor de inzit tenden het contact met de inbrekers ver loren. Deze week wordt in Engeland het feit herdacht dat minder dan duizend piloten, onder wie Belgen, Noren. Polen en Tsjechoslawaken. in de „slag om En geland" van 10 Juli tot 31 oktober 1940 Engeland voor een Duitse Invasie be hoedden. O.m. zullen demonstraties wor den gegeven met „Spitfires" en „Hurri canes", de toestellen, die de Heinkels en Messersclimidts uit het Engelse luchtruim verdreven. Dr. Mirjam K. Freund, voorzitter van „Hadassah" de organisatie van vrouwelijke zionisten in Amerika heeft zondagavond op de Jaarvergadering van deze organisatie te New York verklaard, dat de Grote Russische bladen ln het af gelopen Jaar „circa 100 artikelen hebben gepubliceerd die naar inhoud en strek king duidelijk anti-Joods waren". President Nasser heeft het bestuur van het Egyptische deel van de Verenigde Arabische Republiek op Ingrijpende wijze fedecentraliseerd. Er ls een nieuw minis erie voor plaatseiyk bestuur ln het leven geroepen, waaronder 21 provinciale gou verneurs met de rang van onderminister ressorteren die de regeringspolitiek op alle terreinen, onafhankelijk van de andere ministeries, zullen De sterke man van de Dominicaan se republiek, generaal Trujlllo, heeft er bij de Dominicaanse bladen en radiozen ders op aangedrongen geen beledigende uitdrukkingen te gebruiken by hun kri tiek op buitenlandse politici en ambte naren. De Dominicanen zijn, zei hij, het slachtoffer van „onrechtvaardigheden en hatelijkheden". Zij moeten hun zaak ver dedigen, „maar zulks altijd als heren". De Joegoslavische regering heeft za terdag in een nota geprotesteerd tegen de „vijandige politiek die Albanië sinds lange tijd tegenover Joego-Slavlë voert". De Al banese zaakgelastigde ln Belgrado wei gerde de nota echter te accepteren, nadat hy kennis van de Inhoud had genomen. Voorts heeft de Joegoslavische regering geprotesteerd tegen de „lasteriyke berich ten", die het rode persbureau Nieuw China naar aanleiding van het Jongste Albanees-Joegoslavische grensincident aan de Chinese pers heeft doen toekomen. De Chinese zaakgelastigde weigerde echter eveneens deze nota aan zijn regering door te zenden. De r.k. bisschoppen in Duitsland hebben aangedrongen op handhaving van de zondag als rustdag. Hiermede kozen zij voor de eerste maal openlijk stelling in de kwestie van zondagsarbeid in de West- duitse ijzer- en staalindustrie. De com missie voor economische en sociale kwes ties van de conferentie van Duitse bis schoppen verklaarde namelijk dat gevreesd moest worden dat na Invoering van volle dige contlnuarbeid ln de ijzer- en staal industrie noodgedwongen andere takken van industrie zouden volgen. Het centrale comité van de Sovjet russlsche communistische partij heeft ln Moskou vergaderd om de mogelijkheden te bestuderen voor de verbetering van de ideologische activiteit van de partij. Aan deze conferentie werd o.m. deelgenomen door het hoofd van de afdeling agitatie en progaganda van het centrale comité, Leo nid IljitsJef. de partijsecretarissen in de verschillende republieken en de hoofd redacteuren van de grote partijbladen. In de Sovjet-Unie is zaterdag de schrijver Fedor Panferof op 64-Jarlge leef tijd overleden. Hy was het meest bekend door zijn roman ln vier delen „Bruski". de geschiedenis van het leven op het land tussen de revolutie en de collectivisatie van de landbouw. PICTOGRAM 2 60 seconden ora dit „woordbeeld" te ontraadselenof 1 6econde om de oplossing te lezen! MAANDAG De Doelen: Leldse Amateurfotografen- vereniging. 8 uur nam. Leldse Volkshuis: Voorlichtingsavond cursuswerk L. J. A. 8 uur nam. Tearoom v. d. Heijden: Droglstery VriJ- enhoek. Demonstratie Yardley. 8 uur nam. DINSDAG Prediker: Spr. ds. J. A. Smink van Den Haag. 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.50-1.20 uur nam. Besjeslaan 6a (Zoeterwoude)Opening Lelds Dierenasiel. 3.30 uur nam. Pieterskerk: Avondstilte te 7.30 uur nam. Rehoboth: Filmavond Ver. tot Bev. der Belangen van Slechthorenden. 8 uur nam. Rehoboth: Bond van Chr. Plattelands vrouwen. Spr. mevr. Pothuis over een reis naar Argentinië. 8 uur nam. StadhouderslaanschoolAfscheid en In stallatie van schoolhoofd. 8 uur nam. Steenschuur 6: Ledenverg. „De Natuur vriend". 8 uur nam. DONDERDAG Haarlemmerstraat 149: Receptie 85-Jarlg bestaan Manufacturenhandel v.h. M. de Vries. 24 uur nam. Schouwburg: K. en O. Haagse Comedie: „Jaloezie". 8 uur nam. Zaal Van der Heyden (Breestraat)Ope ning seizoen Ned. Ver. van Hulsvrouwen. Spr. mevr. Steffa Wine over Mexico. 2.30 uur nam. VRIJDAG Rehoboth: Afd. Leiden-centrum Ned. Chr. Vrouwenbond. Spr. dr. E. v. d. Schoot over „Huwelijk en echtscheiding". 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Haagse Comedie „Jaloezie". 8 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Christen- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Den Burcht: Toneelver. „Ons Toneel" speelt „Van ander ras". 8 uur nam. StationspleinPaddestoelenexcursie Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. naar Huys te Warmond. 2.05 uur nam. Stadsgehoorzaal (foyer): 175-jarig bestaan Kon. M.S.G. 3 uur nam. Herdenking Genootschap BIOSCOPEN Studio: „Hiroshima, mon Amour". 18 Jr. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 üur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „Het lot van een mens". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur, zondag: 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „Het loon van de angst". 18 Jaar. Luxor: „Als m'n grote broer dat wist. A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zon dag: 2.30, 4 45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „Mag ik deze dans van U?". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Lldo: „Strafbataljon 999". 18 Jaar. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30 4.45, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex: „Salomo en de Koningin van She- ba". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag: 2 30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Asta theater, Wassenaar: Van vrijdag t/m. woensdag 8 u. (zat. en zond. 7 en 9.15 uur) „On the Beach" (De laatste Oever), 14 Jaar. Donderdag 12.30 en 8 uur „Getuige a charge" (Witness for the pro secution). 18 Jaar. Zondag en woensdag 2.30 u. „Tom Duim", elke leeftijd. In de Cubaanse provincie Pinar del Rlo zijn zeven mensen aangehouden op beschuldiging van sabotage en andere tegen-revolutlonalre activiteit Militairen zouden dynamiet en ander materiaal voor het vervaardigen van bommen in beslag hebben genomen. De Wereldbank heeft aan Israel een lening toegestaan overeenkomende met een bedrag van 27Vi miljoen dollar. De lening draagt 53A procent rente en heeft een looptijd van 25 Jaar. De gelden zullen gebruikt worden voor de bouw en uit rusting van een haven aan de Middelland se Zee naby Asjdod. die in 1965 gereed moet komen en 900.000 ton stukgoederen per jaar zal kunnen verwerken. Een boerenarbeider heeft, terwyi hij op eenden Jaagde, ln de buurt van Smo lensk (Sovjet-Unie) met zyn jachtgeweer even laagvllegend Russisch vliegtuig neer geschoten. De piloot werd gewond. De da der. die aanvoerde dat hij ln dronken schap niet wist wat hij deed. ls tot acht Jaar veroordeeld. In een kelder van de staats- en uni versiteitsbibliotheek van de opera „Narcis- sus" van de Barok-componist Domenico Scarlatti (1685-1757) gevonden. Scarlatti componeerde deze opera tijdens een ver blijf aan het hof van de Poolse koningin Maria Casimlra en liet haar ln 1714 onder de titel „Amor d'un ombra" opvoeren. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwydlng. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Planorecital. 11.15 Voor de zieken. 12.00 Zang en piano. 12.20 Re- geringsultz.: Voor de landb. 12.30 Land en tulnbmeded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metro- pole-ork. en solist. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Licht progr. 15.30 Het Groene Krul6 60 Jaar, lezing. 15.45 Kamermuz. 10.15 Gram. 16.45 Voor de Jeugd. 17.30 Orgelspel. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Lichte muz. 19.00 Gram. 19.45 Journ. 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.40 Scheepsjourn. van de ARGO: progr. v. d. Griekse boot tocht v. d. H'smse padvlndersgroep De Argonauten. 21.10 Promenade-ork. 22.00 Planomuz. 22.30 Nws., beursber. van New York en SOS-ber. 22.46 Groen land, zwar te mensen, lezing. 23.00 Jazzmuz. 23.55- 24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Morgen- §ebed en overweging. 8.00 Nws. 8.15 Gram. .50 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Lichtbaken, lezing. 10.25 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Volaan vooruit, lezing. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tulnbmeded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewyzer. 13.20 Platennws. 13.30 Lichte muz. 13.50 Zang- en pianorecital. 14.30 Voor de plat telandsvrouwen. 14.40 Waar ls mr. Mll- burry?. hoorsp. (dl. 6). 15.20 Gram. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zlekenlof. 17.00 V. d. kind. 17.40 Beursber. 17.45 Regerlngsultz.: Uitwisselingsprogramma over Venezuela, ln samenwerking met Radio Nederland Wereldomroep. KRO: 18.00 Popul. gram. 18.20 Pol. le zing. 18.30 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Gram. 20.00 Monsieur Vincent, vader der armen, hoorsp. (I). 21.10 Gram. 21.20 Monsieur Vincent, vader der armen, hoorspel. (H). 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Kamerork. 23.15 Kamermuz. 23.55- 24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Televisie-tips voor het gezin. 20.30 Muziek, zang en dans. 20.50 Film. 21.16-22.45 Speel film. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.00 Ork. conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Balletmuz. 13.40 Voordr. 13.65 Lichte muz. 14.15 Kamermuz. 15.00 Hoor spel. 15.30 Ork.. tenor en plano. 16.00 Pro gram over dieren. 16.30 Pianorecital. 16.45 Praatjes. 17.00 Voor de kind. 17.55 Weer ber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Gram. 19.30 Henry Wood Promena de concerts: Symf. ork., koren en sol. 20.40 Lezing. 21.00 Nws. 21.15 Lezing. 21.45 Twintig vragen. 22.15 Zangrecltal. 22.45 Voordr. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.40 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Gram. 12.30 Nws. en progr. v. d. arb. 13.00 Dansmuz. (Om 13.30 nws 13.45 Voor de kind. 14.00 Voor de vrouw. (Om 14.30 nws). 15.00 Dansmuz. (Om 15.30 nws.). 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en mrs. Dale's dagboek. 16.45 Ultsl. races en orgelspel, (ver. progr.). 17.30 Nws. en gevar. progr. 18.29 Weerber., nws. en gram 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en gevar. progr. 20.00 Gevar. progr. 20.30 Nws. en hoorsp. 21.00 Lichte muz. 21.30 Nws. en onbekend. 22.15 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Lichte muz. (Om 23.30 nws.). 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Ge var. muz. 16.05 Ork. conc. 17.00 Nws. 17.45 Dansmuz. 19.00 Nws. 19.55 Dansmuz. 21.45 Nws. 23.30 Pianorecital. 24.00 Nws. 0.10 Lichte muz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. FrankrUk 3, 280 en 235 m. 12 00 Nws. 12 05 Ork. conc. 13.40 Gram. 14 10 en 17.00 Gram. 18.30 en 19.16 Gram. 20 10 Festival v. Menton: Kamerork. 21.55 Gram. 23.10 Gram. 23.52-24.00 Weerber. en nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Gram. 12.15 Pianorecital. (Om 12.30 weerber.). 12.50 Beursber. 13.00 Nws. 13.15 Ork. muz. 14.00 Kamermuz. 14.30 Gevar. muz. 15.00 Ork. muz. 16.00 Beursber. 16.06 Duitse les. 16.21 Amus. muz. 17.00 Nws. 17.10 Koorzang. 17.30 Gram. en sport. 17.40 Boekbespr. 17.50 V. d Jeugd. 18.20 Voor de sold. 18.50 Gram. 19 00 Nws. 19.50 Svndlkale kron. 20.00 Ge var. muz. 22.00 Nws. 22.15 Festival v. Vlaanderen: Orgelconc. 22.55-23.00 Nws. 484 m. 12.02 Gram. 12.15 Plenomuz. 12 30 Nieuwe gram. 13.00 Nws. 13.15 Lich te muz. 14.03 Lichte muz. 14.45 Kamerork. 15.30 Gram. 16.07 Dansmuz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 18.30 Festival v. Luik: Orféo. opera. 18.45 Gevar. muz. 19.30 Nws. 20.00 Festival v. Bayreuth: Siegfried, opera. 22.55 Nws. TENTOONSTELLINGEN Ned. Leger- en Wapenmuseum „Gene raal Hoefer". Tentoonstelling ,,'s Koning» Rok". Werkd.: 105 uur, 's zondags: 15 uur nam. (t/m 30 september). Rijksmuseum van Oudheden: Tentoon stelling „Panorama der prehistorie". Werk dagen 105 uur; 's zondags 15 uur nam. (tot 15 december). Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d. Werf park 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 —12 en 24. Zon- en feestdagen 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling over Ruanda en Urundl (tot 16 oktober). Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „zeg het met bloemen in het Chinees". (Tot 31 oktober). Lakenhal: Tentoonstelling van werken uit Leldse School (tot half september). AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN. Te Leiden is geopend de Centraal-Apo- theek, Breestraat 74, tel. 20552. By geen gehoor bU uw hulsarts of spe cialist.' (of diens waarnemers), bel opdok- terstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Amsterdam Den Helder Ypenburg VUsslngen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genéve Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome AJacclo Madrid Mallorca Lissabon ie onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt zw. bew. zw. bew. geh. bew. mist motregen mist onbewolkt onbewolkt onbewolkt zw. bew. mist onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt mist mist onbewolkt onbewolkt mist licht bew. half bew. onbewolkt zw. bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt *2 I ^53 5 a an a 3 ei h zzo 4 23 14 0 o 1 24 10 0 zo 4 22 16 0 ozo 2 23 11 0 ozo 2 23 12 0 ozo 2 23 12 0 zo 2 23 10 0 ozo 2 23 10 0 wstll 14 5 0 z 1 20 8 0 z 1 16 14 0 zo 4 19 10 0 w stil 22 12 0.2 wstll 23 8 0 zo 2 24 10 0 o 2 22 10 0 o 1 25 11 0 zzw 1 28 16 0 wstll 24 10 0 n 5 23 15 0 o 2 22 10 0 no 3 28 9 0 w .stiil 20 5 0 wstll 21 5 0 w.strtl 21 7 0 wstll 22 11 0 v.and. 20 7 0 w stil 23 4 0 WZW 1 19 12 0 nnw 3 28 wstll 28 11 0 no 2 24 12 0 w.stll 38 13 0 wstll 15 0 wstll 28 17 0

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2