ZLC DEBUTEERDE MET FIKSE ZEGE Koudekerk won eerste punten Clubkampioenschap werd voor AV „Holland" ontgoocheling Productendraverij Zilverreiger S zegevierde in de lrnvpvii voor 2-jarigen MAANDAG 12 SEPTEMBER I960 Voetbal in de afdeling Leiden (Van onze LVB-medewerker) Op de eerste competitiezondag van de afdeling Leiden van de KNVB zijn er in de eersteklasse drie wedstrijden gespeeld. Debu tant ZLC begon meteen maar goed. Een 26 zege in de uitwedstrijd tegen Rijpwetering. Deze Leide- naars zijn kennelijk niet van plan een ondergeschikte rol in de hoog ste afdelingsklasse te spelen. Hattrick van Mart van Dijk bezorgde Foreholte 3-2 zege De eerste klap is een daalder waard! Zo ook de 32 overwinning, die Fore holte in de eerste wedstrijd in de derde klasse op het bezoekende Archipel be haalde. Het was vooral voor midvoor Mart van Dijk een succesvolle middag, want alle drie treffers nam hij voor zijn rekening. Foreholte nam direct het middenveld in bezit, vanwaar de kanthalfs de voor hoede met scherpe passes aan het werk zetten. Vrij spoedig liep midvoor Mart van Dijk bij een diepte pass snel door de Haagse defensie om direct daarop de bal in het net te deponeren: 10. Fore holte bleef ook hierna sterker en in de 30ste minuut was Van Dijk de Haagse defensie opnieuw te vlug af. Een inzin king van de Foreholte-defensie kwam öe Voorhouters op twee doelpunten te staan. Zo kon men bij een 22 stand gaan theedrinken. Ook in de tweede helft waren het aanvankelijk de gasten, die nu de toon aangaven. Langzaam maar zeker werd het spel echter weer naar de andere kant verplaatst en begon de Voorhoutse aanval weer op volle'toeren te draaien. Het winnende doelpunt kwam ook weer van de voet van Mart van Dijk, die een uitstekende combinatie keurig afwerkte: 3—2. Slechte competitie- inzet van Alpliia Alphia heeft een slechte start gehad. Met 82 werd de eerste competitiewed strijd tegen GDA verloren. En verdiend. De ploeg uit Loosduinen was haar tegenstander in alle opzichten de baas. De balbehandeling, het plaatsen, vrylo- pen, kortom alles liet bij Alphia te wen sen. Vooral de beide buitenspelers en de midvoor van de gasten waren uitstekend op dreef. Het begin van de wedstrijd was nogal sensationeel. Na een kwartier hadden beide doelverdedigers reeds tweemaal de gang naar het net moeten maken. GDA nam de leiding door een fout in de Alphia-verdediging. Maar aan de andere kant besloot Keizer een snelle ren met een onhoudbaar schot, terwijl Koenekoop even later zelfs kans zag zijn club met 21 de leiding te geven: 21. De vreug de voor de Alphenaren duurde echter maar kort. Toen Thomassen nonchalant op zijn doelman terugspeelde, was de GDA-midvoor er als de kippen bij om de gelijkmaker te scoren. Nauwelijks enkele minuten later wist de rechtsbui ten van de gasten een fraaie combinatie van zijn voorhoede keurig af te ronden: 32. Voor rust moest Alphia-doelman Rietveld nog voor de vierde maal de gang naar het net maken. Weer was het de GDA-midvoor, die doelpuntte. Na de hervatting was Alphia volledie van de kook. Reeds in de eerste minuut van de tweede helft wandelde de links buiten van de gasten met de bal aan zijn schoen door de Alphia-defensie en beheerst bracht hij.de stand op 25. Alpliia probeerde nog wel een beter resultaat te bereiken, maar de voorhoede speelde te weinig doortastend. Regel matig voerden de GDA-aanvallers de stand op tot 82. Toen vonden zij het klaarblijkelijk genoeg. Alphen moest punten aan Vios laten Alphen heeft in Den Haag de punten moeten laten aan Vios. Jammer, want een gelijkspel was wel verdiend geweest. Bij een 1—1 stand in de tweede helft kwamen de Hagenaars op enigszins gelukkige wijze aan een tweede doelpunt. Bij een hard schot sprong de bal buiten bereik van doelman Proost recht naar beneden, waarna het leer werd weggewerkt. Doelpunt, zei scheidsrechter Nieuwenhuizen zeer be slist. By die 21 stand is het gebleven. De Vios-linksbinnen opende in de eerste helft de score door uit een hoek schop de bal fraai en onhoudbaar voor Proost in te koppen: 1—0. De Hagenaars begonnen toen reeds de verdediging te versterken. Zij zochten het in snelle uitvallen, die veelal niet ongevaar lijk waren. Tot rust bleef deze 10 voorsprong voor de thuisclub ge handhaafd. Tien minuten na de her vatting scoorde Wim Boom voor Alphen de gelijkmaker. Daarmee bleek al het Alphen-kruit te zijn verschoten. Toen kwam dat gelukkige doelpunt tot stand, waardoor Vios met de volle winst het veld kon verlaten. Nationale titel 300 m. steeple voor Hein Cujé Tijdens de jongens club atletiekkam- pioenschappen. die gisteren in Rotter dam werden gehouden, is ook het Ne derlands kampioenschap 3000 meter steeple chase verwerkt. De titel ging naar Hein Cujé (Dynamo, Middelburg), die met een ruime voorsprong op num mer twee, zijn clubgenoot Bostelaar, door de finish ging. De uitslag luidt: 1. en kampioen van Nederland: Hein Cujé (Dynamo. Mid delburg). 9 min. 32.8 sec: 2. Bostelaar (Dynamo. Middelburg) 9.42.6; 3. Ver kade (AAV '36, Alphen a. d. Rijn) 9.43.6; 4. Jonkers (Sprint. Breda) 9.48.8; 5. Christ (Oss-Volo, Den Bosch) 9.51.4; 6. Sohillemans (Olympia '47), 10.04.6, Er 18 nog een in het oog springende uitslag, nJ. de 61 nederlaag, waarmee KRV in Stompwyk werd afgestraft,. Wellicht was het feestje, dat de Kat- wijkers de avond tevoren hadden ge vierd, iets te gezellig geweest. In ieder geval, tot tegenstand van enige beteke nis konden de oranjehemden boven dien nog met drie invallers niet ko men.. SVLW liet thuis spelend tegen Alphen- se Boys een zekere overwinning nog glippen, doordat de Voorschotense defen sie in de laatste vier minuten tweemaal blunderde. Beide fouten werden door de Alphense Wim Sluis goed afgestraft, waardoor hij de Boys nog net op de val reep aan een gelijk spel hielp. De overi ge ploegen hadden op deze eerste com petitiezondag nog vrijaf. Gemakkelijke zege In Stompwijk stond KRV reeds na twee minuten spelen, dankzij een doel punt van de rechtsbuiten met 01 voor. Stompwijkse Boys niet in het minst geïmponeerd begon daarna onver stoord aan een actie voor doelpunten. Eerst was het Henk van der Helm, die gelijk maakte en vervolgens knalde voor de thee Toon Oliehoek tot driemaal toe de bal langs de Katwijkse doelman: 41. In de tweede helft waren de Stompwij- kers sterker en zonder al te veel moeite liepen zij door treffers van v. d. Bosch en Knijnenburg uit tot 61. ZLC had by Rypwetering bij de rust al een 1—5 voorsprong, dank zij doelpunten van Planjer, Jan de Bolster voor ZLC en Zoetemelk voor Rijpwetering. Na de pauze wist Henk de Bolster de voor sprong tot 2—6 op te voeren. Prestatie Van Alphense Boys mag het zeker een prestatie genoemd worden, dat het er, met nog vier minuten te spelen, in slaag de een 31 achterstand in een gelijkspel om te zetten. Reeds na drie minuten strafte Jos Vreeswijk een fout in de Voorschotense defensie genadeloos af: 01. Alphense Boys behield ook daarna het beste van het spel, maar toen de thuisclub bij een hoekschop gelyk maak te en doelman De Lange met een her senschudding het veld zag verlaten, kreeg het zelfvertrouwen van de Boys een ste vige deuk. Na 32 minuten spelen bracht de Voorschotense midvoor de stand op 2—1. Invaller doelman Vreeswijk moest ook in de tweede helft nog eenmaal naar het net, 31, waarmee de kans voor de Boys leek verkeken. De thuisclub verzuimde echter de voorsprong te consolideren en toen de achterhoede bovendien tegen het einde zich enkele slordigheidjes meende te kunnen veroorloven, was het Wim Sluis die daarop het enig Juiste ant woord gaf. Waarmee hij tevens zijn club een verdiend gelijkspel bezorgde. Tweede klas De kleine 10 overwinning, welke Teij- lingen in de thuiswedstrijd tegen VTL behaalde, vormt bepaald geen overtui gend begin van de Sassenheimers in de tweedeklas. Dan spreekt de 50 van Weteringse Boys op VNL heel wat meer. En deze zege zou wel eens door vele andere gevolgd kunnen worden. Leidse Boys won met 5—2 van VVOA en UDO speelde het klaar om bij SJZ met 12 te winnen, waarmee de Oegstgeestenaren meteen al een moeilijke hindernis geno men hebben. VNA en Unitas deelden tenslotte met een 22 spel. Koudekerk is in de eerste-klas van de zaterdagafdeling Leiden begonnen met een 42-zege op NSA. De eerste stap te rug in de richting van de vorig jaar ver laten vierde-klas KNVB? Het spelpeil wees er nog niet op, maar de punten zijn binnen. Hazerswoudse Boys deed even eens goed werk door VVSB met een 41-nederlaag huiswaarts te sturen. In Ter-Aar klopte TAVV het op bezoek zijnde Sleutels met 20. Rouwkoop won met 21 van Woubrugge. In de eerste helft had Arie Zweris voor het eerst sinds maanden zij Koude kerk weer van de partij zijn club al een 20-voorsprong bezorgd, die door de NSA-aanvalsleider echter gehalveerd kon worden. Tien minuten na de hervat ting werd het zelfs gelijk (22). Maar de laatste fase van de strijd kon Koudekerk tot tweemaal toe de weg naav het net vinden zodat het einde kwam .net 42- zege voor de roodwitten. Hazerswoudse Boys kon thuis spelend tegen VVSB in de eerste helft slechts eenmaal door Piet Bos de roos tref fen. Na de hervatting maakte deze speler er 2-0 van maar direct na de aftrap werd het door de Noordwijkerhoutse midvoor 2—1. Koudekerk wist het spel weer te ver plaatsen en Jan van der Maas schoot nog tweemaal raak <41). TAVV noch Sleutels kwamen in de eerste helft van de in Ter-Aar gespeelde ontmoeting tot een doelpunt. Na de thee gelukte dit Frans Hogenes echter twee- I Beloftevolle 2-6 zege van Wassenaar De 26 overwinning waarmee Wasse naar bjj Voorburg van start ging houdt stellig voor de Kerkehoutbewoners be loften in voor het verdere verloop van de competitie. Over het algemeen was het een goede wedstrijd waarin de Was- senaarse voorhoede beter van de kan sen wist te profiteren, dan de thuisclub. Een snelle sprint bracht Rienus Buite laar in vrije positie voor het Voorburgse doel en het volgende moment suisde de bal in het net 0l. Even later volgde Klinkhamer dit goede voorbeeld zodat Wassenaar met een 02 voorsprong kon gaan thee drinken. Uit een strafschop vergrootte Van Eijk na de pauze de voorsprong tot 3—0. Bij de tegenaanval. Jen van Voorburg verwerkte de jeugdige Wassenaar doelman Pesch keurig enkele harde schoten. Hij moest toch toestaan, dat bij een doelworsteling de bal in het net werd geschoven. Een serie goede aanvallen van Wassenaar leverde weer de nodige kansen op, waarvan Klink hamer, Buitelaar en Verboon er elk één wisten te benutten; 1—6. Het laatste woord was tenslotte aan de huisclub, die de eindstand nog op 26 bracht. maal (20). De lat redde Sleutels van een grotere nederlaag. Woubrugge bood in Voorschoten by Rouwkoop nog al felle tegenstand, waar door de mannen van Harry Verrips slechts tot een 21-overwinning konden komen. Overigens een overwinning, die de Voorschotenaren dubbel en dwars verdienden. Oranjebroeken op laatste plaats (Van onze atletiekmedewerker) Het clubkampioenschap van Nederland voor jongens is voor A.V. Holland een ontgoocheling geworden. Op de ditmaal weinig sfeervolle Nenijtosintelbaan te Rot terdam kwam de Leidse formatie niet verder dan de laatste plaats: zesde 34 punten. Evenals vorig jaar eiste de ploeg van A.A.C. (Amsterdam) de kam pioenstitel voor zich op, maar de zege was niet zo overtuigend als men verwacht had. Dat kwam voornamelijk door Unitas (Geleen) dat aanvankelijk zelfs roet in het eten van de Amsterdammers leek te gaan gooien. Na zeven van de vijftien nummers was de stand als volgt: 1. Unitas 41 punt, 2 AAC 33 punt, 3. DOS 23 punt, A.V. Hol land stond toen nog op de vierde plaats met 20 punt vóór Minerva (19) en het diep teleurstellende Haarlem. De eindsprint van AAC bleek uiteinde lijk toch nog fel genoeg om Unitas terug te wijzen. Ook DOS, dat op de laatste nummers zeer veel waardevolle puntjes opslokte, speelde het zowaar nog klaar om de Limburgers, zy het dan met één klein puntje, de baas te blijven. De eind uitslag werd tenslotte: 1. AAC 79 pnt, 2. DOS 62 punt, 3. Unitas 61 punt, 4 Mi nerva 40 punt, 5. Haarlem 39 punt, 6. A.V. Holland 34 punt. Bollenstreek-derby Lisse-Hillegom: 0-0 Ten aanschouwe van ongeveer 4000 toeschouwers heeft Lisse tegen de nieu we derde klasser Hillegom het niet tot een overwinning kunnen brengen. Het is van begin tot het einde een uitermate spannende strijd geworden, maar het spelpeil van beide ploegen viel echter te gen. De verdedigingen waren, zoals de uitslag al doet vermoeden, in goede vorm. Lisse begon al spoedig met een flink offensief, maar dicht bij het Hillegom- doel werd er slecht geschoten. Geleidelijk aan wist Hillegom het spel te verplaatsen en kreeg de Lisse achter hoede ook volop werk. Maar steeds wis ten V. d. Poel en Clemens, die een bril jante partij speelden, de Hillegomse aan vallen onschadelijk te maken. Bij een te zacht teruggespeelde bal kwam het doel van Lisse wel even in groot gevaar, maar door een snelle reactie van doelman Hoogendoorn kwam er redding. Verder dan een buitenspel-doelpunt yoor de rust kwam Hillegom niet. Een In de wedstrijd Lisse-Hillegom (0-0) werd het tegen het einde grie>- zelig druk voor het Lisse-doel, waarvan deze foto een duidelijk beeld geeft. Doelman Aad Hoogen doorn slaat, hoog opspringend, de bal voor een koppende Hillegom- mer weg. (Foto Leidsch Dagblad) vlijmscherp schot van de Lisse-speler A. Bon werd resoluut door de reserve-doel man van Hillegom over de lat gewerkt. In de tweede helft van deze Bollen streek-derby werd de spanning wel gro ter. maar het spelpeil zakte zienderogen Tot tweemaal toe voorkwamen lat en paal doelpunten voor Hillegom, terwijl de blauwhemden bovendien nog twee maal een buitenspel-doelpunt zagen af keuren. Tegen het einde trachtte Lisse nog door enige energieke pogingen het winnende doelpunt te forceren, maar de Hillegom-defensie bleef meester van het terrein. Zo eindigde deze 'eerste belang rijke wedstrijd In een puntenverdeling, waa-mee beide partijen wel tevreden sul len zijn. SOMBERE GEZICHTEN De monden van de Leidse supporters werden als drastisch gesnoerd, toen na enkele onderdelen bleek, dat A.V. Hol land dit jaar in vergelijking met de an dere verenigingen een zeer zwakke ploeg had. Op liefst acht van de vijftien num mers konden de oranjebroeken er niet in slagen punten te verzamelen en waren Gijs Jan Hoope, Jan Brandt en Joop v. Leeuwen er niet geweest, dan waren de Leidse jongens niet verder gekomen dan 17 punten Want Hoope en Van Leeuwen werden resp. één en twee op de 1500 m. 11 pun ten en Brandt zorgde voor zes kostbare punten door in 9.34.- de 3000 m te win nen. NULLEN Een dikke nul konden de steeds min der enthousiaste cijferaars bij acht num mers invullen. De opstelling was dan ook het werk van één oogopslag. Op de 110 m. horden, 100, 300 en 600 meter en bij het hoog- en verspringen, alsmede bij het speerwerpen en het ko gelstoten zagen wij geen oranje. De 1500 m. was gelukkig een licht puntje. Hoope en Van Leeuwen brach ten het, vooral ook door samenwerking, tot snelle tijden. Om beurten namen zij de leiding van het veld over en sloten de weg naar de eerste plaats voor de andere lopers af. Hoope bleef dit jaar voor de eerste maal zijn clubgenoot in de eindsprint de baas. Het Leids record uit 1954 van Cor van Wanrooy 4.09 8 werd door beide lo pers gebroken. Hoope. dolgelukkig, no teerde 4.08.7 en Joop van Leeuwen bracht het tot 4.09.3. VERRASSING Gerard Meelker doet pas enkele maan den aan atletiek en slechts enkele we ken is hij in de ban van het polsstok hoogspringen. Men verwachtte dan ook niet veel van deze gymnasiast. De finale zou hij wel niet bereiken. Maar Meelker overtrof gisteren zichzelf. Hij bereikte in dit vrij sterke milieu de eervolle vierde plaats met een sprong van 3.06 meter. Het Leids B-junioren record is thans j zijn deel! Kees Linschoten liep een domme 800 met*r en dat kostte hem de eerste plaats. De oranjebroek, die al 2 minuten rond achter zijn naam heeft staan, beging de fout veel te lang in de staart te blijven lopen. Zijn felle eindsprint leverde toen niet meer op dan een vierde plaats in 2 .03.9 De DOS-er Reyerkerk snelde op de i 110 m horden naar 15.2 sec, een tijd, die I in Nederland voor een junior nog nim- mer is geregistreerd. In 1950 stelde Peter j Nederland het Ned. record op 15.4. Voornaamste uitslagen: I 800 meter: v. d. Vloet (Unitas) 2.1.8 600 meter jun. B: Schaper (Haarlem) 1.27.4. 80 m jun. B: 1. Winthagen (Unitas) 9.4, 2. Leo van Vuuren (Holl.) 9.5. 100 m: 1. Kater (AAC) 11.6. 300 m.: Blommestein (DOS) 36.4. Speer: Haman (AAC) 49.17 m. Hoog: Winthagen (Unitas) 1.75 m. Polshoog: 1. Leynse (AAC) 3.40, 2. Krikke (AAC) 3.21. Vèr: Roggeveen (Minerva) 6.61 m. 4x100 m: 1. Unitas 45.3, 2. Min. 45.5, 3. DOS 46.2, 4. Holland 46.5, 5. Haarlem 46.6, 6. AAC 46.6. Discus: 1. Haman (AAC) 44.19 m., 5. John Krimmel (Holl.) 35.79 m. Kogel: Massini (Haarlem) 12.64 m. Kampioenschap van Nederland 3000 meter steeple chase: 1. Hein Cujé (Dy namo) 9.32.8, 2. Bostelaar (Dvn.) 9.42.6, 3. Verkade (AAV *36) 9.43.6. DE MEISJES In Amsterdam werden de clubkam pioenschappen voor meisjes gehouden. Hier was de eindstand: 1. ADA (Amsterdam) 46 punten, 2. Lv- curgus (Krommenie) 33 punten, 3. Atle- ta (Utrecht) 32!£ punten, 4. Sagitta (Amsterdam) 30 punten, 5. DEM (Be verwijk) 29!£ punt, 6. Hollandia (Rotter dam) 18 punten. ATLETIEK Romani weer Nederlands beste kogelslingeraar Op het IJsclubterrein in Den Haag is zaterdag het Nederlands kampioenschap kogelslingeren verwerkt. De titel ging wederom naar Jan Romani van Vlug en Lenig, die tot een worp van 55.36 meter kwam. De verdere uitslag luidt: 2. Piet Hamer (V en L) 55.66 meter; 3. Gerard de Groot (Siomo) 45.30 meter; 4. Jan Lugten (GAC) 42.55 meter; 5. Aad de Bruyn (V en L) 42.48 meter; 6. Alfons Dreysen (V en L) 40.09 meter. Het juniorenkampioenschap werd ge wonnen door Dick Staats (V en L) met een worp van 38.79 meter. Tennisnederlaag tegen Duitsland: 193 Nadat West-Duitsland op de eerste dag reeds een 91-voorsprong had genomen is de tennis-landen-wedstryd tussen Duitsland en Nederland, die dit week einde in Bremen werd gehouden, geëin digd in een 193-overwinning voor de gastheren. Nederland heeft in deze ont moeting eigenlijk geen voet aan de grond gekregen. Tegen de Duitsers, die in ver band met enkele grote toernooien in ei gen land hun sterkste spelers niet had den opgesteld, werd geen enkelspel ge- Coen Moulijn was in de wedstrijd tegen Willem 2 weer goed op dreef. Hier stapt de kleine Feijenoord- linksbuiten over een Tilburgse achterspeler, die de hoop koesterde hem de weg naar het doel te ver~ sperren. wonnen en bleven de succesjes beperkt tot een zege in het gemengd dubbelspel i Joyce Marinkelle en Willem Maris), het heren-dubbelspel (Piet van Eysden en Hans van de Weg) en het dubbelspel van de veteranen (Hughan en Carsten). St.-Leger te Duindigt T V.« S ZCf De draverijen: Regina-prijs: 1. Yankee Maid (B. de Vries) (1.26.3); 2. Ypermoron; 3. Ysvogel S. Tot.: w. f2.80; pl. f 1.50, 3.70, 1.70; gek. f 16.40; cov. f23.10. Rosita-prijs: 1. Winnfred Hollandia (J. Zeeman) (1.27.3); 2. Uferzwaluw S; 3. Wilco Maire. Tot.: w. f4.80: pl. f2.60, 8.20, 2.60; gek. f6.10; cov. f21.30. Rex van Eiberhof-prijs: 1. Volann Ere bus (H. C. ten Hagen) (1.25.7); 2. Vul ture S; 3. Xuthus S; 3. Xuthus Hollan dia. Tot.: w. f5.70; pl. f 1.60, 1.20, 1.50; gek. f 11.80: cov. f6.50. Produktendraverij-prijs: 1. Zilverreiger S (B. U. de Jong) (1.26.5); 2. Zegerus Th. Hollandia; 3. Zippy Erebus. Tot.: w. f5.50; pl. f2.-. 1.60, 4.40; gek. f 13.-; cov. 4.60. Rose Bond-prijs: 1. Victor Emanuel (J. j Korver) (1.23.8); 2. Victrix V; 3. Wise Guy. Tot.: w. f3.-: pl. fl.30, 1.30, 1.40; gek. f 7.50; cov. i 3.40. R Petrosia-prijs: 1. Vrijdag (R. R. Not- telman) (1.22.6); 2. Seigneur Bascom: 3. Urania. Tot.: w. f 1.70; pl. f 1.60, 2.50; gek. f 4.70; cov. f 4.50. Totalisator-omaet: f 142.298. Loyal icon St.-Leger te uuinaigt Het Criterium voor Sir Ronald (Van onze medewerker) In de Productendraverij, voor 2-jarige hengsten en merriën, wilde Zeno niet aanpakken en werd ingehouden, welk voorbeeld gevolgd werd door Zamboni, die in de eerste bocht in een grote fout verviel. Zegerus Th. Hollandia (Geersen) nam de kop voor Zilverreiger S (B. de Jong) en Zeeadelaar S. Kort voor de bovenbocht fouteerde de leider en Zilverreiger nam het commando over. Ondanks verwoede pogingen van Geersen kon hij Zegerus Hollandia niet verder dan de tweede plaats brengen achter de in 1.26.5 triomferende Zilverreiger S. Op afstand werd Zippy Erebus derde voor Zeeadelaar S. In de openingsdraverij stelde Yankee Maid (De Vries) zich direct aan het hoofd en werd gevolgd door Ypermoron (Verhoeve). Yataghan Hanover, de favoriet, die de leidster bedreigde, kreeg een veel terreinkostende fout en viel geheel terug. Yankee Maid zegevierde gemakkelijk in 1.26.3. Ypermoron bleef tweede voor Ysvogel S (Vergay). In de Rositaprijs streden Uferzwaluw S (B. de Jong) en Xanthia S (W. Strooper) voortdurend om de voorrang, terwijl Wilco Maire als derde volgde. Na de bovenbocht fouteerde Xanthia en Uferzwaluw had tot kort voor de streep de beste papieren. Toen ontwikkelde Zeeman met Winnifred Hollandia veel snelheid en deze zegevierde in 1.27.3 km.-tijd. Wilco Maire werd derde. De Rex van Eiberhofprys bracht een verrassende zege van Volann Erebus (Ten Hagen). De favoriet Vulture S (Nottelman) maakte een grote start fout en Wita Pluto nam de kop voor Xalisko en Volann Erebus. Aan de overzijde kwam Vulture met veel snelheid naar de derde plaats. Op het doel afgaande hield Volann stand en zegevierde in 1.25.7 km.-tyd. Vulture werd tweede voor Xuthus Hollandia. Een verwoede strijd leverden de ama teurs in de Rose Bondprijs. Thea Drabbe behield enige tijd haar voorgift van 20 meter met Wise Guy op de tweede en Victor Emanuel op de derde plaats. Aan de overzijde ging Victrix V naar voren en bedreigde de toen leiden de Wise Guy. In de rechte lijn stuurde Korver Victor Emanuel naar voren en in de spannende eindstrijd zegevierde deze in 1.23.8 km.-tijd met klein ver schil over Victrix V. Wise Guy werd derde. De internationale draverij werd een dubbele zege voor het entrainement Not telman. Na een lang duel met Urubu S (B. de Jong) stuurde hij zelf Vrijdag op de van hem bekende wijze naar een fraaie 1.22.6 zege, terwijl Seigneur Bas- cem (Slagter) met klein verschil tweede werd vóór Urania. Het Criterium, voor volbloeds van 2 jaar, werd een zeer benauwde zege voor Sir Ronal (v. d. Kraats). Hoewel de Sir in de benedenbocht uitbrak en meer dere lengten verloor, maakte hij toch terrein goed en ging als leider de rechte lijn in. Hier kreeg hij een hevige aan val te verduren van Antonio (Kammer7 zelt), doch de foto wees uit, dat An tonio toch tweede was. Op 2'- lengte werd Djebal derde. In de St. Leger, voor volbloeds van 3 jaar, gedoteerd met een eerste prijs van f. 5000.miste Crusader de start. Voor de tribune leidde Grey Cloud tezamen met Loyal <v. Dijk) het dicht opeen gesloten veld. Aan de overzijde kwam Desiree (v. d. Kraats) aan het hoofd en behield deze tot halverwege het rechte ein. Toen moest Desiree met een hoofdverschil buigen voor de sterke slotaanval van Loyal, die een fraaie zege behaalde. Op 11/4 lengte werd Montezuma (Delbrassinne) derde. Het Korthals van Schooten Memorial, een ren voor amateurs en amatrices, werd na fraaie trijd gewonnen door Cold Water (n,. v. Dijk), voor East Wynn, die op foto een hoofd voor Remus bleef. De uitslagen luiden Criterium: 1. Sir Ronald (H. J. v.d. Kraats); 2. Antonio; 3. Djebal. Tot.: w. f2.30; pl. fl.30, 2.-, 2.-; gek. f7.80; cov. 1 7.50. St. Leger: 1. Loyal (A. W. van Dijk); 2. Desiree; 3. Montezuma. Tot.: w. f7.40; pl. f 1.90. 2.10, 2.-; gek. f 10.50; cov. 16.90. Korthals van Schooten-memoriaal1. Cold Water (E. van Dijk); 2. East Wyn; .3. Remus. Tot.: w. f5.10; pl. f 1.90, 2.70, I 2.-; gek. f 10.10; cov. f 13.10. DUIVENSPORT P.V. Columba Wedvlucht met oude en jonge duiven vanaf Vilvoorde (plus 138 km). In concours 62 vogels. Gelost om 7.45 uur, aankomst eerste duif 9.20.20 uur. Uitslag G. Oude Elferink 1, 2, 5. 6 en 10; J. Wolters 3; C. W. Betcke 4; R. P. de Graaf 7. 8, 9. Wie is Bikila? „Wie is Abebe Bikila?". Stom- 1 verbaasd keken de talrijke journa listen uit alle landen elkaar aan, maar niemand kon antwoord geven. Bikila, die na afloop in een tent werd binnengebracht moest door middel van een tolk, hij spreekt zelf c; alleen maar zijn landstaal, het Ah- maric, uitkomst brengen. De Olympische winnaar, die voor r het eerst aan een internationale X race van een allure deelnam, loopt ■f pas drie jaar en traint onder de 1 S, Finse coach Onni Niskanen, de man die de leiding heeft over het Ethio- ,y, pische atletiekteam. Hij is 28 jaar Q en korporaal bij de persoonlijke ah lijfwacht van Keizer Haile Selassie. y ,9 Merkwaardig genoeg had Abebe Bi jt kila in de afgelopen dagen veel last van de warmte in Rome, maar hij leefde op toen het wat koeler werd. Volgens hem had hij nog veel verder kunnen lopen want van ver- moeidlieid was geen sprake. De winnaar vertelde voorts dat hij gelopen had overeenkomstig het schema van Niskanen. die reeds 14 - jaar in Ethiopië verblijft, namelijk - tot 31 km bij de leiders blijven en daarna zo hard gaan als hij kon. Niskanen heeft hem pas vier maan- den onder zijn persoonlijk toezicht en zijn tijden gingen zienderogen vooruit, namelyk van 2 uur 37 min naar 2 uur 21.- min. En zaterdag in Rome zelfs tot 2 uur 15 min 16.2 5 sec. In de tussentijd dat hij dit al les vertelde wilden de artsen hem i op een brancard leggen, maar hij J duwde hen weg en het was verba- zingwekkend om te zien hoe snel hij zich herstelde. De officials van Ethiopië waren buiten zichzelf van vreugde en tijdens de ceremonie j protocolaire druppelden de tranen - V van ontroering hen van het gelaat.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 16