999 ympïsclie en I960 Sluiting van Romeinse Spelen werd een indrukwekkende plechtigheid Q&P Olympisch goud voor sterke Duitse equipe Bing Olympische uitslagen beva bevalt u beter Oranje sloot hoekeytoernooi af met 2-1 zege op de Belgen Drie centrale trainingen 4 MAANDAG 12 SEPTEMBER 1960 Olympisch Stadion vlammenzee van brandende fakkels (Van onze speciale verslaggever Bart in 't Hout) Rome, zondagavond Arrivederci a Tokio 1964! Tot weerziens in Tokio 1964. Hier mee heeft Rome in wit neon op het elektronisch scorebord, dat een week lang zo trouw alles over atletiek vertelde afscheid genomen van de zeventiende Olympische Spelen. Het gebeurde met een korte, doch indrukwekkende plechtigheid, die haar hoog tepunt kreeg toen overal in het stadion kranten en programma's in brand werden gestoken en het Olympisch stadion één zee werd van vlammende toortsen. Dof kanongebulder vijf salvo's luidden de Spelen uit, terwijl de Olympische vlag langzaam naar buiten werd gedragen. Apart cachet Evenals van de opening hebben de Italianen van de sluiting iets bijzon ders gemaakt. Het is hier, in deze tijd van het jaar, al vroeg avond en het lichtspel heeft alles een apart cachet gegeven. Niet minder dan vier bands hadden op de tribune plaats genomen en terwijl op de borden Citius Altius Fortius verscheen, schalde wijd in het rond de Olympische hymne. Traditiegetrouw met Griekenland voorop, begon daarna de afscheidsvlag- genparade. De naamdragers voorop, daarachter de vlaggedragers. Elk land, dat hier voorbij schreed, kreeg applaus. Voor Japan een klein sierlijk kereltje in een wit met rode biezen afgezet kos- De Olympische vlag wordt gestreken Atletiek Marathon: 1. Biklla Abebe (Ethiopië) 2 uur, 15 minuten en 16.2 sec. (nieuw Olympisch record); 2. Abdeslem Rhadi (Marokko) op 25 sec 3. Barry Magee (Nw.-Zee- land) op 2 min. 1 sec-; 4. Vorobiev Con stants (Rusland) op 3.49; 5. Serge Po pov (Rusland) op 3.59; 6. Tige Togersen (Denemarken) op 5.47; 7. Wargina Abebe (Ethiopië); 8. Benlssa Bakir (Marokko); 9. Osvaldo Suarez (Argen tinië); 10. Franjo Skrinjar (Z.-Sl.). Onze landgenoot Frans Ktlnen eindigde als 36e. Zija tijd was 2 uur 31 min. 25 sec. Paardesport Grand Prix des Nations. 1. Duitsland 46.5 strafpunten. (Hans Gunther Winkler met .Halla' 9-1/4 4 Fritz Thiedemann met .Meteor" 8 8 en Alwin Schockemoehle met „Ferdl" 8.5-8-3/4). 2. Ver. Staten 66 strafpunten (George Morris met „Slnjon 8.5+16. Frank Cha- port met „Trail Guide" 8+12 en Wil liam Steinkraus met „Ksar d'Esprit" 12.5+9). 3. Italië 80.5 strafpunten (Antonio Oppes met „The Scholar" 24.5+16, Piero d'Inzeo met „The Rock" 24 8 en Ralmondo d'Inzeo met .Posilippo' 4+4). Schermen Sabel equipe: 1. en Olympisch kam pioen Hongarije; 2. Polen; 3. Italië. Schieten Klein kaliher geweer: 1 en Olympisch kampioen Kohnke (Duitsland) 590 pnt; 2. James Hill (VS) 589 pnt; 3. Pelllccio- nl (Veneziwla) 587 punten. tuum iets meer, terwijl, toen als laat ste Italië de ry sloot, weer de kreet door het stadion daverde, die wij hier ruim veertien dagen lang hebben gehoord: ItaliaItalia! Kamerbeek, Neerlands meest succes volle atleet, droeg voor ons land de vlag. De meest martiale vlaggedrager was een Rus. want hy presteerde het om met één gestrekte arm het dundoek rond te dragen. Toen de vlaggedragers zich voor de hoofdtribune hadden op gesteld. werden langzaam achter elkaar onder het spelen van de volksliederen aan de Olympische masten de vlag gen van Griekenland Italië en Japan omhoog gehesen. Nog één keer na het meezingen van het volkslied kwa men de Italianen In extase door hun ItaliaItalia Dank van Brundage Met de vlaggen van alle landen om het spreekgestoelte, heeft de voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité, Avery Brundage, dank gebracht aan Italië, Rome en het Italiaans Olympisch Comité, voor alles waardoor de zeven tiende Olympische Spelen een succes z(jn geworden. In een plechtige stilte zei toen Brun dage: „Ik verklaar de zeventiende Spe len voor gesloten". Gevolgd door een „au revoir, een arrivederci in Tokio, voor de achttiende Spelen in 1964". Vervolgens klonk bazuingeschal van onder het Olympisch vuur en onder het spelen van de Olympische hymne, ter wijl het gehele stadion één vuurzee werd van brandende fakkels, doofde de Olym pische vlam. Zoeklichten floepten aan en terwijl muziek en koor nog eenmaal aanzwollen voor de Olympische hymne lieten batterijen vijfmaal een dreunend salvo horen, dat duizendvoudig weer kaatst van de bergen terugrolde. Onder zang en muziek zakte langzaam de Olympische vlag, die breed uitgespreid door Italiaanse atleten, met daarachter de gouden medailledragers en -draag sters, uit het stadion werd gebracht. En op het hoogtepunt van dit afscheid, dit eresaluut aan 's werelds grootste sport manifestatie. gloeide dan in wit neon aan Arrivederci a Tokio 1964. Springconcours der naties (Van onze speciale verslaggever Herman Kuiphof) Rome, zondag De „Prova a squadre", de strijd om de Grote Prijs der landenploegen, waarmee vandaag de strijdnummers van de 17e Olympische Spelen afgesloten werden, heeft een herhaling van Stockholm-1956 te zien gegeven. De Duitse equipe, die ook toen zegevierde, sprong zich wederom naar het goud. Het werd een schit terende overwinning van de drie ruiters Schockemöhle op „Ferdi", Fritz Thiedemann op „Meteor" en Hans-Günther Winkler op de be faamde „Halla". Amerika werd tweede, Italië derde. In het volgestroomde Olympische Stadion was een buitengewoon mooi. maar ook buitengewoon zwa #r parkoers opgetrokken, dat 14 hindernissen telde en hekken, bomen, muren en sloten in alle vormen en afmetingen bezat. Het was zo zwaar, dat er slechts één ruiter was die kans zag, een keer geheel foutloos rond te komen. Dat was de Engelsman David Broome, die „Sunsalve" bereed en razendsnel en zonder Iets af te werpen, over de barrières heenging. Maar zelfs de allerbesten hadden de grootste moei te om de vaak nerveuze paarden het publiek kon zich niet stilhouden over de obstakels te voeren. Sommigen bracht dat tot een wat forser aanpak van hun dieren. Zo kreeg de Rus Shabaylo zelfs een fluitconcert, omdat hy zijn paard met de vlakke hand op de flanken sloeg bij een moeite opleverende hindernis. Sommige ruiters richtten een ware slachting onder de hindernissen aan. De Zweed De Geer b.v. verloor eerst zijn pet, toen zijn paard en belandde midden ln een dubbel bomenstel, terwijl zijn Het springconcours om de Grand Prix des Nations was verschrikke lijk zwaar. Op de foto ziet men de Hongaar Suti op weg zandruiter te worden. viervoeter ergens alleen ronddraafde. De Ier Donohoe verwoestte de beplanting van een barrière dusdanig, dat van el ders nieuwe onderdelen moesten wor den aangevoerd en de strijd een paar minuten stil lag. De Hongaar Karcsu werd door zijn paard over een hindernis geworpen, terwijl het nukkige dier zelf aan de andere kant bleef staan. De rui ter kromp ineen van pijn en bleef even versufd liggen. Maar hU krabbelde weer op en ging het opnieuw proberen. Drie hindernissen verder lag hU weer op de grond. Dit was het sein voor hem om het strijdperk hinkend te verlaten. Morele steun De Duitse ploeg was Inderdaad de sterkste. Schockemöhle kreeg ln twee manches totaal 17% fout, Thiedemann liep beide malen 8 fouten op en Winkler ging uiterst beheerst de tweede maal in 4 fouten en zeer snel rond. Totaal had hU 13% fout. Daar konden de Ameri kanen niet tegen op en evenmin de Ita lianen, hoewel die de grote morele steun van een sterk meelevend publiek kregen. Oppes. maar vooral de gebroeders Piero en Ralmondo d'Inzeo, werden storm achtig begroet en als Caesars toege juicht, toen zij op hun schimmels stap voets de indrukwekkende arena betra den. Vooral Ralmondo reed fantastisch en zijn totaal van 8 fouten maakte hem tot ruiter met de beste individuele pres tatie. Zijn broer reed een ongelukkige eerste manche (24 fouten», maar her stelde zich fraai, zodat zijn totaal van 32 best gezien mocht worden. Het was een spectaculair slot van het sportieve gedeelte van deze Olympische Spelen. Ook voor de ruiters was het vandaag: .Arrivederci a Tokio". Tweemaal goud voor Australië Tot tweemaal toe ging zaterdag in het Piazza di Siena de Australi sche vlag in de hoogste mast. En het middelpunt van de ceremonieën protocolair vormde de 45-jarige, reeds grijzende Lawrence Morgan, een boer uit Nieuw-Zuid-Wales, winnaar van de samengestelde ruiterwedstrijden (militairen) en lid van de Australische ploeg, die eveneens goud voor zich opeiste. En bU de huldiging der kampioenen stond rechts van hem zijn Jongere land genoot, Neale Lavis, die de tweede plaats voor zich had opgeëist, terwijl hij links werd geflankeerd door de Zwitser Anton Buhler, die later terug te vin den was met zijn ploeggenoten Rudolf Gunthardt en Hans Schwarzenbach op het „zilveren platform". De bronzen me dailles voor de teams was voor Frank rijk. Het stond na de zware ulthoudings- proef van vrijdag al onwrikbaar vast, dat mits zich geen heel bijzondere omstandigheden zouden voordoen Australië tweemaal goud zou behalen. Immers, de eerste plaats van Lawrence Morgan met 22.40 winstpunt was onbe dreigd, terwijl hij in zijn kielzog had zijn landgenoot Brian Crago met 5.09 winst punt en Neale Lavls met 16.50 straf- punt. De naaste concurrent van de Australische coalitie was de Zwitser Schwarzenbach met 32.70 straf punt Rugdekking Om alle risico's uit te sluiten, hield Australië bovendien nog door William Roycroft de vijftiende plaats in het In dividuele klassement bezet. Al spoedig zou blijken, dat deze rugdekking maar al te nodig was om de gouden medaille voor het Australische team te redden. Want by het derde en laatste onder deel van de samengestelde wedstrijd: het springen moest, de als tweede ge plaatste Brian Crago wegens een ern stige blessure van zyn paard verstek laten gaan. William Roycrofts positie voor het team werd daardoor zeer be- langryk en toen hy bovendien als eer ste gestarte van de Australiërs, tot een foutloos parkoers kwam. konden de Australiërs de erewyn reeds Inschenken. Lavis reed eveneens een foutloos par koers de lengte hiervan was 800 meter, waarop 12 hindernissen (13 sprongen) waren uitgezet met een maxi male hoogte van 1.20 meter, terwijl de toegestane rytyd twee minuten bedroeg en dan mocht Morgan, alle risico ver- mydende, 15% strafpunt. oplopen, dit schaadde noch zyn positie, noch die van het team. Doordat de Zwitser Schwarzenbach legio fouten maakte (totaal 98%kon zijn landgenoot Buhler. mede door falen van de Rus Mursalimov, oprukken naar de derde plaats om met brons te worden geëerd. In de rangschikking van de teams na twee onderdelen: 1. Australië, 2. Zwitser land, 3. Ierland, kwam slechts één wijzi ging. De Ieren werden verdrongen door Frankrijk en de oorzaak hiervan was de Ier Edward Hardy, die wegens het rijden van een fout parkoers moest wor den gediskwalificeerd. De Fransen lieten zich de kans op brons niet ontgaan Beva, betere vakkleding past bij* ieder beroep Krimpvrjj door Sanfor Zelden heeft de hippische sport zoveel koninklijke belangstelling ge had als zondagmiddag tijdens de fi nale van de landen wedstrijd in het Olympisch Stadion te Rome. De pre sident van het IOC. Avery Brundage, zat in de koninklijke loge tussen Ko ningin Juliana en Koningin Frcderi- ca van Griekenland in en op het middenterrein wandelde in officiële functie Prins Bernhard rond, die, be halve president van de FEI (de in ternationale hippische federatie) ook voorzitter van de jury d'appèl was. Koninklijke jeugd ivas op het ach terste en hoogst gelegen deel der ko ninklijke loge in overvloed te vinden. Daar ivas speciaal een extra podium geplaatst, uit hout vervaardigd, en op de voorste rij, op houten stoel tjes, zaten naast elkaar de Prinses sen Beatrix en Irene alsmede Prin ses Sofia van Griekenland. De beide Nederlandse Prinsessen volgden de ruiters met grote aan dacht. Af en toe nam Prinses Beatrix haar 8 mm. filmcamera op en legde enkele sprongen op het cel luloid vast. Alle aandacht voor paard en ruiter verdiveen echter, toen tegen het ein de enige deining op de hoofdtribune ontstond en iedereen omkeek om te zien wat er aan de hand was. Daar stond, even uitdagend als beroemd, de Amerikaanse zanger filmster Bing Crosby, in zijn over hemd. met een lange pijp onverschil lig in zijn mond en rnet een grote hoed kwajongensachtig-scheef op zijn hoofd, en hij bleef vijf minuten lang rechtop staan opdat iedereen hem goed zou kunnen bewonderen. Inderdaad had hij over belang stelling niet te klagen. Zelfs in de koninklijke loge werden de hoofden omgedraaid. Prinses Irene leende vlug een kijker van Prinses Sofia en richtte die op de Amerikaan. Daarna wees zij Prinses Beatrix waar Crosby in de massa te vinden was en ?ia Prinses Beatrix richtte Op een nuchtere maag At en toe lijkt de organisatie van de Olympische wedstryden op die van een toernooi voor schooljongens. De Italiaanse hockeyspelers, voor wie zaterdagmorgen een wedslrpd op hel programma stond, wilden zó graag ln de middaguren voor eigen publiek spelen, dat zy daartoe een verzoek by de wedstrijdcommissie indienden. De toernool- leidlng ging akkoord met een ruiling waarby de wedstryd Nederland—België aanvankelijk vastgesteld voor half vier op half elf werd bepaald. De voorwaarde was echter, dat de Italianen de Nederlanders en de Belgen van deze programma wijziging op de hoogte zouden stellen. Dit gebeurde zaterdagmorgen 9 uur, anderhalf uur voor de wedstryd op een tijdstip dat de Nederlandse hockeyspelers nauwelijks wakker waren Na een haastig ontbijt van een hap en een slok is het Nederlands elftal mop perend en ongeschoren ln de bus ge stapt en om even over half elf stonden waarachtig twee volledige teams aange treden. Geen Nederlander, die niet recht streeks met het elftal te maken had. heeft deze strijd tegen de Belgen gezien en in de Nederlandse kolonie is in de loop van de zaterdag stevig gemopperd op de ploegleiding omdat deze genoegen heeft genomen met een dergelijke vreem de gang van zaken. Een der besfen Het Nederlands elftal, ditmaal met Hooghlemstra rechtsbuiten en Van Er ven Dorens linksbinnen, heeft overigens niet veel last gehad van de nuchtere maag en de ongeschorenheid. Het was een der beste wedstryden. die de ploeg in dit toernooi speelde en eigenlyk heeft doelman De Graeff tot de laatste mi nuten, waarin België scoorde, maar één benauwd moment gehad. Dat was hal verwege de eerste helft toen hy een schot van midvoor Bernaert op zodanig onreglementaire wijze verwerkte, dat de i Belgen een strafbully werd toegekend. De Haagse goalie nam de bull.v voor treffelijk en wendde het gevaar af. De combinaties in het binnentrio, I waaraan ook de beide vleugelspelers in opzet een belangrijk aandeel hadden. I stuitten voor rust telkenmale op het j stugge verdedigen van Dubois en Van der Stappen, maar in de tweede helft werden de bressen dieper en twee maal kon de Tilburgse aanvalsleider De Beer toen in zo'n gat sprinten om Carbonelle met ferme tikken te passeren: 2-0. De matig combinerende Belgische voorhoede had pas vier minuten voor tijd succes. Midvoor André Muschs zorg de met een goed schot voor het tegen- punt. Australische hockeypbeg bleef in Rome Het Australische hockeydrama kreeg zaterdag nog een gevolg. En tenslotte ook een happy end. Zaterdagmiddag speelden de Austra liërs, die de dag tevoren door de F.I.H. waren gedeklasseerd (een beslissing, welke weer ongedaan werd gemaakt...), namelijk toch de extra wedstrijd tegen Kenia voor de poule voor de nummers 5 t/m 8. Z.y wonnen deze met 21, na een 00 stand bij de rust. De extra wedstrijd was noodzakelijk, omdat donderdag de eerste ontmoeting tussen belde landen wegens duisternis bij een 00 stand na verlenging was ge staakt. De daarop gehouden loting aanvankeiyk overeengekomen tussen beide teams en gewonnen door Austra lië werd echter niet door de F.I.H. erkend. Het Nederlands hockey-elftal heeft door de 2—1 overwinning op België in het Olympisch hoekeytoernooi de ne gende plaats bereikt. De eindstand van de poule waarin werd gespeeld om de plaatsen 9 t/m 11 luidt: Nederland Frankryk België 2 0 0 4 10 12 0 0 2 0 Gouden regen voor turners Zeven medailles voor Rus Sliaklin Rusland heeft bij het Olympische gymnastiektoernooi niet minder dan 36 medailles veroverd (15 gouden, 13 zilveren en 8 bronzen) en al moesten de Russische heren dan in de teamwedstrijden de Olympische titel met 2 x/i punt aan Japan laten, dat 575.20 punten be haalden, het is toch nog het beste turnland ter wereld gebleken, mede dankzij de Russische dames, die voor 20 van de 36 medailles zorg den. Kampioen der kampioenen dezer Spe len is de Russische turner Shaklin ge worden, die dankzij dit systeem om zo veel medailles beschikbaar ie stellen, met niet minder dan 7 medailles (4 gou den, 2 zilveren en 1 bronzen) naar huis gaat. Hij werd niet alleen individueel puntenwinnaar op alle gymnastiek- onderdelen samen, maar ook individueel de kampioen medaille-winnaar der Olympische Spelen te Rome De Japanner Ono volgde hem met 6 medailles op de voet <3 gouden. 1 zilve ren en 2 bronzen). Zaterdagmiddag was er voor leder der 6 onderdelen een ceremonie protocolaire en ln 5 van die 6 plechtige uitreikingen Voor de wedstrUd tegen België op 2 oktober a.s. zullen de spelers van het Nederlands elftal driemaal voor een centrale training in het stadion ..De Vlier" in Den Bosch bijeenkomen, na melijk op woensdag 14, dinsdag 27 en donderdag 29 september. Op woensdag 21 september wordt een oefenwedstryd gespeeld tegen Saarland. Het Nederlands jeaigdelftal, samenge steld uit spelers van 1618 jaar, speelt op 21 september in Hilversum 'n oefen wedstryd tegen 't Gooi. ook nog Prinses Sofia de kijker op hem. Wie zich maar matig voor Crosby interesseerde en voor de paardesport blijkbaar evenmin warm kon lopen, was Prins Constantijn van Grieken land. die weliswaar af en toe op het zelfde rijtje stoelen als de drie prin sessen ging zitten, doch dat niet langer dan een minuut uithield om dan weer bij de uitgang wat te gaan rondwandelen. Daar stond de Griek se kroonprins, die bij het zeilen in de Drakenklasse een gouden Olym pische medaille heeft gewonnen, ge ruime tijd te praten en te lachen met Prins Albert van België en diens gemalin, Prinses Paola. Bij hen voegde zich ook nog Prins Jean, erf- groothertog van Luxemburg. De koninklijke gasten vertrokken na afloop van de ceremonie protoco laire. die door Prinses Beatrix ijve rig gefilm werd. Zij wachtten de of ficiële sluiting van de Olympische Spelen niet af. Kees Kerdel: „meer offers brengen" Als antwoord op de vraag welke les Nederland uit de Olympische Spelen 1960 kan trekken, heeft chef de mission Kees Kerdel de volgende verklaring ge geven. „Wy kunnen uit deze Olympische Spelen nntuuriyk veel leren. Maar dan zal de Nederlandse sport de juiste wyze van analiseren moeten toepassen. Er zün twee vragen: is onze tegenstander zo geweldig sterk, dat onze achterstand het vanzelfsprekende gevolg is of schie ten we zelf te kort by onze voorberei ding? Ik geloof dat hoe goed die tegen stander inderdaad ook is het laatste het geval is. De Nederlandse sport heeft zich voor deze Olympische Spelen al veel beter voorbereid dan voorheen het geval was. maar vergeleken by het bui tenland is het nog lang niet intensief genoeg geweest. Een van de fouten dié wij naar mijn mening maken is dat wy te zwakke sparringpartners voor onze selecties uitzoeken. wy moeten nu een maal roeien met de riemen die wy heb ben. maar laten we dan ook zo goed mogeiyk roeien. Wü hebben in Nederland onvoldoende kennis van de moderne trainingsmethodes, wij weten te weinig van research, onze achterstand in licha melijke ontwikkeling als basis voor de wedstrijdsport is schrikbarend en het zelfde moet gezegd worden van onze sportoutlllages. Daarbij komt nog een belangryk ding, iets dat my vooral hier in Rome weer zo sterk is opgevallen. Wy zün organisato risch zwak. Het gaat allemaal te demo cratisch. Met alle heilige huisjes willen wy rekening houden, met de clubbelan gen de bondsbelangen, de belangen van de trainers en tralnsters en de belangen van de officials. Wanneer 't nodig biykt een centrale training op te zetten onder leiding van trainer A, dan moet dat ge beuren al gaan trainer B en C op hun hoofd staan. Hot gaat bij ons nog altyd te dilettantistisch, de voorbereiding is onvoldoende gecentraliseerd en onvol doende gericht. Wy hebben experts no dig. desnoods uit het buitenland. Wy zullen veel meer offers moeten brengen en niet alleen meer, maar ook vroeger. Nu, onmiddellijk na deze Spelen, moe ten de Nederlandse sportleiders gaan analyseren, conclusies trekken en over leggen. De deelnemers en hun vereni gingen moeten er nog meer van worden doordrongen, dat het deelnemen aan de Olympische Spelen een grote eer is en dat slechts z.y die eer mogen genieten, die de allerstcrksten zyn niet alleen vol gens hun technische capaciteiten maar ook volgens hun mentale hardheid". stond Shaklin op het podium, driemaal als Olympisch kampioen. Alleen aan de vrije oefeningen nam hy niet deel, om dat hy op dit onderdeel de voorgaande dagen 7e was geworden en dus niet by de 6 besten hoorde. De Japanner Ono was tot alle 6 finales doorgedrongen, werd tweemaal eerste, tweemaal derde, eenmaal vierde en eenmaal zesde. De resultaten waren: Ringen: 1. en Olympisch kampioen Asaryan (Rusland) 19.725 pt, 2. Shaklin (Rusl.) 19.500 pt. 3. Ono (Japan) en Kapsosov (Buig.), beiden 19.425 pt. Paardspringen: 1. ex aequo: Ono (Japan) en Shaklin (Rusland) beiden 19.350 pt, 3. Portnoi (Rusl.) 19.225 pt. Paardvnltlce: 1. ex aequo: Shaklin (Rusl.) en Ek- man (Finl.), beiden 19.375 pt, 3. Tsjuru- mi (Japan) 19.150 pt. Brug: 1. Shaklin (Rusl.) 19.400 pt, 2. Carmi- nucci (I.) 19.375 pt, 3. Ono (Japan) 19.350 pt. Vrije oefening: 1. Aihara (Japan) 19.450 pt, 2. Titov (Rusl.) 19.325 pt. 3. Neichelli (It.) 19.275 punt. Rek: 1. Ono (Japan) 19.600 pt, 2. Takemoto (Japan) 19.525 pt, 3. Shaklin (Rusl.) 19.475 pt.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 14