Lijfwacht van Haile Selassie wint de Marathon op blote voeten Midvoor Galic werd uit veld gezonden Rusland overheerste Strijd der giganten en De omhelzingen waren Vlassov te machtig Medailles en punten ne Kunen: „Ik had geen stap meer kunnen doen" wankelt als 36ste binnen na moordende race I)e moed niet verliezen.... Opgericht 1 maart 1860 Maandag 12 september 1960 Vierde blad no. 30149 (Van onze speciale verslaggever Herman Kuiphof) Rome, zondag Frans Kunen haalde diep adem. Hij lag in het bad, in de Nederlandse flat in het Olympisch dorp en liet het water zachtjes over zijn vermoeide voeten spoelen. Hij dacht aan gisteravond, aan de Marathon, waaraan hij als enige Nederlander deelnam. Waarin hij 36ste eindigde, een kwartier na de blootvoets gearriveerde winnaar. ,,De zwaarste race van mijn leven", zegt Kunen, als hij het water van zich af heeft geschud. „Van de winnaar had ik nog nooit gehoord. Ik heb hem trouwens niet een gezien. Wilt u wel geloven dat ik nog nooit van mijn leven zo moe ben geweest als gisteren? Toen ik bin nen was gekomen, hebben ze me in dekens gewikkeld, in een jeep gezet en me linea recta naar het bad en toen naar een bed gebracht". 'IWfTf/*tfTiiVSi' Prominent Ethiopiër Wij vertellen Frans Kunen dan maar gauw dat de winnaar Abebe Bihila heet, 28 jaar oud is, een mooie zwarte snor draagt en als prominent Ethiopiër tot de lijfwacht van keizer Haile Selassie „de Leeuw van Juda" behoort. Deze man van staal kwam uiterlijk tamelijk fris bin nen. na in 2 uur 15 minuten en nog wat seconden een parcours van 42 afschuwe lijke kilometers onder de voetzolen te hebben doen doorgaan. Abebe. die de eer ste tien kilometer in de middenmoot van het veld van 76 lopers bleef, maar daar na snel naar voren kwam, heeft eigenlijk alleen van de^Marokkaan Rhaadi zware tegenstand ondervonden. Alle anderen, de Rus Popov incluis (de winnaar van Melbourne) konden de met lange passen soepel voortglijdende Afrikaner niet hou den. Rhadi echter draafde dertig kilo meter aan zijn zijde, maar toen Rome weer bereikt was en de Via Appia Antica de lopers met flambouwen ontving een fantastische, grillige belichting, als schouwspel feeëriek maar voor de lopers kwalijk, want vol schaduwen zodat ze het wegdek niet goed konden zien toen wrong de Ethiopiër de laatste res tanten uithoudingsvermogen uit zijn pe zig lichaam. Zijn pas scheen te verlen gen en de Marokkaan, wiens gezicht de verwrongen trekken vertoonde van een man, die puur op wilskracht nog door gaat, maar die eigenlijk de limiet van zijn weerstand bereikt heeft de Ma rokkaan viel terug. Zo arriveerrde een man op blote voeten aan de als een bruid versierde triomfboog van Constantijn, waarachter de grillige contouren van het in floodlight badende Colosseum zicht baar waren. Rhadi werd tweede, de Nieuwzeelander Magee derde, de Rus Vorobief, die de beroemde Popov vlak voor de streep passeerde, vierde en Popov vijfde. Beide Russen weigerden de dekens, waarmee Romeinse soldaten klaarstonden, maar vielen elkaar met een klap in de armen. Een broer van de win naar, die eveneens alle schoeisel ver foeide, kwam als zevende binnen. Voor de Japanners en de Koreanen, vanouds zo sterk op dit slopende nummer, zat er een diepe teleurstelling in het vet. De eerste Koreaan werd 20ste, de beste Ja panner 31ste. Ring los aan vinger En nu Kunen. Hij had gehoopt bij de eerste 20 te komen. Dat is niet gelukt. Hij zelf geeft er twee redenen voor: de enorme tegenstand en het heuvelachtige parcours. Hij had er natuurlijk dagelijks op getraind, maar daarin kon hij toch niet goedmaken wat hij aan routine in dit soort races mist. Het was zijn tweede Marathon en de eerste in heuvelland. Hij ligt op zijn bed, als we samen de race van gisteren doorpraten. „Ik heb alles gegeven, wat ik had." zegt hij zacht. ,,'t was verschrikkelijk en heerlijk tege lijk. Wat een tempo in die eerste 20 kilo meter. Ze hadden me verteld dat ik vijf de lag na die eerste helft, maar dat heb ik zelf niet gemerkt. Je loopt maar. meestal alleen, soms een paar honderd meier met een ander samen. Maar dan merk je dat je tempo niet gelijk is aan dat van die ander en dus zoek je de een zaamheid maar weer op. Jongen, wat heb ik een kracht verbruikt. Kijk eens. hoe los de ringen aan mijn vingers zit ten. Die zaten gistermiddag nog muur vast. Ik moet kilo's zijn afgevallen, maar het gekke is. dat ik helemaal niet ge transpireerd heb. Daarover heb ik wel zorgen gemaakt. Als ik dan een knaap voorbij ging wie de kleren aan het li chaam vastplakten en ik was kurkdroog, dan dacht ik: als d a t maar goed is Maar overigens voelde ik me kiplekker en de dokter weet nog niet hoe het kwam, dat ik geen vocht kwijtraakte. Zelft de zakdoek, die ik om mijn voor hoofd droeg, is droog gebleven. De mensen in Holland weten niet half hoeveel energie het kost al die tientallen klimmingen en dalingen te moeten lo pen. Er was geen 500 meter vlak in dit parcours en vooral toen het donker werd was dat 'n handicap. Je liep maar en je liep maar. En als je dan langzaam ging dacht je. dat je „op" was. maar dan bleek later dat je een heuvel beklommen had. Het beroerde was ook dat je je te genstanders haast niet meer zag. Soms had je er een in de gaten, in het licht van de koplampen van een auto, maar dan was er een bocht in de weg waar achter die man verdwenen was en dan twijfelde je weer of je hem wel ooit zou kunnen inhalen. Chaos bij de start Bij de start was het een complete chaos. We liepen midden tussen de toe schouwers. Het was een gedrang van je welste, ook al omdat we tussen allerlei politie-auto's in hebben gezeten, die er ook geen weg mee wisten. En bij de triomfboog van Constantijn is er ook een flinke opstopping geweest. We stonden op een gegeven moment helemaal stil en moesten wachten, tot de politie de ver- keersknoop ontward had. Ik kwam bin nen, volkomen uitgelopen. Ik had werke lijk geen meter verder kunnen gaan. Althans voor mijn gevoel niet. Ik weet nog, dat er die laatste vijfhonderd meter een witte verfstreep het midden van de weg aangaf en dat ik dacht: Frans, blijf nou links van die streep. Maar dat kon ik niet. Mijn benen waren zo moe, dat ik steeds van de ene kant van de streep naar de andere kant zwalkte. En van nacht was ik zó moe, dat ik geen kwar tier geslapen heb. Gelukkig ben ik bui tengewoon verzorgd geworden. Alle lof voor Kees Kerdel. KLM-official Plesman en alle andere. En onthou dit: dit is niet mijn laatste Marathon geweest. Ik ga door en ik zal ook het lopen in heu- Dolgelukkig passeert Bikila Abebe de eindstreep velachtig land onder de knie krijgen. Maar al was ik graag bij de eerste twin tig geweest, ik ben tevreden. Mimoun eindigde maar tien meter voor mij. En de Belg Vandendriessche, een van de fa vorieten ,is uitgevallen. Inderdaad Frans Kunen heeft het niet slecht gedaan. Voor een groentje Voetbalfinale was een flop Maar ook zonder hem wonnen Zuidslaven ofc De voorzitter van het Neder- .J lands Olympisch Comité, luitenant- X generaal F. Pahud de Mortanges, is O zaterdag op Schiphol uit Rome te- ruggekeerd. Hij was in gezelschap ri van de heer P. C. van Houten, be- stuurslid van het N.O.C. De heer Pahud de Mortanges zei f bepaald niet somber gestemd te rf zjjn, alhoewel de prestaties van Q onze landgenoten op de Olympische Spelen ook hem uiteraard waren 'n tegengevallen. „Dat hoeft echter fï niet te betekenen, dat we nu in de •a put moeten gaan zitten", zo zei hij. „We hebben veel. ontzettend m veel geleerd. Er zal veel moeten X veranderen, waarbij ik als eerste belangrijke punt voor de toekomst y' de sport-toto zie. De sport-toto zal <y de Nederlandse sport kunnen red- ->• den, en ons de achterstand op het •X buitenland kunnen doen inlopen. Z- We zullen de moed echt niet ver- x liezen v ducht Olympisch kampioen op de De Rus Yuriy Vlassov was er helemaal beduusd van. Nauwelijks had deze 25-jarige ingenieur zater dag diep in de nacht met succes het wereldrecord in het stoten op 202 kg gebracht of van alle kanten stormden wildvreemden op hem af. Amerikanen, Tsjechen, Japanners, Italianen, Arabieren, Irakezen en niet te vergeten natuurlijk zijn Rus sische vrienden, vielen de jonge Olympische kampioen in het zwaargewicht om de hals, over laadden hem met zoenen, sloegen hem op de brede schouders of pro- De 17e Olympische Spelen zijn een triomf geworden voor Rusland, dat pas voor de derde maal aan dit evenement deelnam. Evenals vier jaar geleden in Melbourne toonde Rusland zich het sterkste waarbij het ditmaal negen gouden medailles meer won dan de V.S. In 1956 bedroeg dit verschil 5. Hoewel de Russische atleten verhoudingsgewijs vooruit zijn gegaan blijkt uit het feit, dat in 1952 te Helsinki de Amerikanen bijna tweemaal zoveel medailles ver overden als de Russen. Het aantal van 43 gouden medailles, dat Rusland ditmaal won, is het hoogste ooit door een natie behaald. De opgang van Rusland heeft de medaille-oogst van een aantal andere landen sterk doen dalen. In het bijzonder voor Frankrijk zijn de Spelen van Rome zeer teleurstellend geweest. Geen enkele Fransman slaagde erin op de hoogste treden van het ereschavot te komen. De teruggang van de tricolores is geleidelijk gegaan: in 1948 won Frankrijk 9 gouden medailles, in 1952 was dit aantal gedaald tot 6 en in 1956 tot 4. De achteruitgang van Zweden is zo mogelijk nog duidelijker: tegenover een tweede positie in 1948 met 17 gouden medailles, staan 12 medailles in 1952, 8 in Melbourne en 1 in Rome. Het Italiaanse totaal van 13 gouden medailles tegenover 8 in de drie voorgaande Spelen, is voor een groot deel het gevolg van de voordelen, die het biedt om organiserend land te zijn. Duitsland, dat in 1956 zesmaal de hoogste eer opeiste, verdubbelde dit aantal in Rome. De laatste basketball-avond in het bijna uitverkochte grote sport paleis bracht de strijd der giganten. Het kookte en broeide in de enor me 100 meter wijde koepel. De chauvinistische massa maakte van de eerste wedstrijd ItaliëRusland eenvoudig een verschrikking en de objectieve toeschouwer zal moeten erkennen, dat de Olympische Spe len geen verlies zullen lijden wan neer vóór elke andere teamsport basketball van het programma wordt geschrapt. De massa had iets tegen de Russen en er werd net zo lang gejoeld en gefloten tot de rode ploeg met de 5 meer dan 2 meter lange en schijnbare uit louter ar men en benen bestaande spelers inder daad grof begon te spelen. Geholpen door de Tsjechische scheids rechter konden de Russen na rust lang zaam maar zeker van de Italianen weg lopen, waarbij elke vrije worp met ont stellend tumult werd begeleid. Het werd 78-70 voor Rusland, dat daarmee zeker was van de zilveren medailles. Gelukkig hebben de Amerikanen en de Brazilianen daarna in de laatste wed strijd echt basketball zonder incidenten laten zien. De prachtig op elkaar inge speelde Amerikanen zaten al op rozen voor de strijd begon. Om hun titel kwijt te raken moesten zij met groot verschil verliezen, zodat zij er een rustig demon stratiespelletje van konden maken. In flitsende combinaties schoot de bal in razende vaart zig-zag door de vermoeide Braziliaanse defensie en uit alle hoeken van het veld kwamen de doelzekere schoten op de basket af. De grote man in deze verbluffende show van techniek en souplesse was Jim Lucas, die achter elke aanval meetrok om wel tien maal in een tijgersprong de iets verkeerd gerich te bal van een medespeler het laatste tikje in de ring te geven. Hij scoorde 23 maal. Met 90-63 won de V.S.-ploeg voor de zesde achtereenvolgende maal de Olympische titel. Brazilië eindigde op de derde plaats. De verdeling van de gouden, zilveren en bronzen medailles op de 17e Olym pische Spelen was als volgt: goud zilver brons Rusland 43 29 31 Verenigde Staten 34 21 16 Italië 13 10 13 Duitsland 12 19 11 Australië 8 8 6 Turkije 7 2 0 Hongarüe 6 8 7 Japan 4 7 7 Polen 4 6 11 Tsjecho-Slowakije 3 2 3 Roemenië 3 1 6 Groot-Brittannië 2 6 12 Denemarken 0 3 1 Nieuw-Zeeland 2 0 1 Bulgarije 1 3 3 Zweden 1 2 3 Finland 1 1 3 Oostenrijk 1 1 0 Zuid-Slavië 1 1 0 Pakistan 1 0 1 Ethiopië 1 0 0 Griekenland 1 0 0 Noorwegen 1 0 0 Zwitserland 0 3 3 Frankrijk 0 2 3 België 0 2 2 Iran 0 1 3 Nederland 0 1 2 Zuid-Afrika 0 1 2 Argentinië 0 1 1 Ver. Arab. Rep. 0 1 1 Canada 0 1 0 Formosa 0 1 0 Ghana 0 1 0 India 0 1 0 Marokko 0 1 0 Portugal 0 1 0 Malakka 0 1 0 Brazilië 0 0 2 Jamaica 0 0 2 Irak 0 0 1 Mexico 0 0 1 Spanje 0 0 1 Venezuela 0 0 1 beerden hem alleen maar even aan te raken. Vlassov. die de gehele avond opvallend ernstig had gewerkt, werd het lachende middelpunt van een enthousiaste schare bewonderaars, die maar niet ophielden En dit is dan Vlassov, de sterkste van allen hun eerbied voor zijn prestaties in da den om te zetten. Eindelijk werd het de blonde ingenieur te erg. Met een sprong verdween hij van het podium, worstelde tussen het opdringende publiek door en vond bescherming in de kleedkamer. Fantastisch Wat deze Rus had gepresteerd was fantastisch. In de allerlaatste beurt van deze gewichthef-marathon had Vlassov, die toen al lang zeker was van de Olym pische titel, met verbluffend gemak 202.5 kg gestoten. Bij naweging bleek het juiste gewicht 202,3 kg te zijn, zodat het nieuwe wereldrecord werd vastgesteld op 202 kg. Het Olympisch record zal echter de geschiedenis ingaan met 202,5 kg De Rus had trouwens nog meer re cords op zijn naam gebracht. Samen met de Amerikaan Jim Bradford bracht Vlassov het Olympisch record drukken op 180 kg, stelde daarna het Olympisch record trekken op 155 kg en bovendien was zijn totaal van 537.5 kg een nieuw fantastisch wereld- en Olympisch record. Ideaal Vlassov heeft zich een Ideaal gesteld. Hy wil namelijk als eerste bij de Olym pische Spelen in Tokio in 1964 de grens van 600 kg overschrijden. Systematisch werkt de ingenieur aan dit plan. De Amerikanen Jim Bradford en Nor- bert Schemansky, die de zilveren en de bronzen medaille veroverden, hadden Vlassov tot het stoten enigszins kunnen bijhouden. Maar ook toen hadden zij reeds een achterstand van 5 kg en 10 kg op de nieuwe Olympische kampioen. Bij het stoten echter werd de hoop van Bradford en Schemansky op een Ameri kaanse Olympische kampioen door de reusachtige prestaties van Vlassov de finitief vernietigd. Zij bleven uiteindelijk tiéntallen kilo's achter De eindstand van het zwaargewicht was: 1. en Olympisch kampioen Yuriy Vlassov (Rusland) 537.5 kg <180 - 150 - 202.5), 2. Jim Bradford (V.S.) 512,5 kg (180-150-182,5), 3. Norbert Schemansky (V.S.) 500 kg (170-150-180). gemakkelijk van falende Deense amateurs Onze landgenoot Frans Kunen bij de ravitaillering bij de Poort van StrSebastiaan (Van onze speciale verslaggever Bart in 't Hout) De voetbalfinale was een flop. De tien tot dertig gulden die men voor een plaats in het Flaminio Stadion had moeten neerleggen, waren aan andere dingen beter be steed geweest. Reden van de teleurstellende avond: de Denen, die acht goede wedstrijden hadden gespeeld en voor de negende de belangrijkste al door de knieën waren gegaan voordat ze gras hadden geroken. Het was voor amateurs toch klaarblijkelijk allemaal een beetje te veel geweest. En de Zuidslaven dan? Zijn Tito's voetballers dan geen amateurs? In naam ja, maar voor de rest Het verschil was ook duidelijk merkbaar. De Joego- slaven hadden de hardheid, de mentale zowel als de fysieke conditie van profs, om het even of de clubs of de staat hun salaris bepaalden. Dat werd wel duidelijk toen de Italiaanse scheidsrechter Lo Bel- lo de midvoor van de Joegoslaven Galic tien minuten voor de rust het veld afstuurde Even sensatie Dat was nog even sensatie. De Joego slaven hadden een doelpunt gemaakt hun derde - dat terecht door de Italiaan werd afgekeurd, omdat de man, die de bal had voorgezet - Zanetic buiten spel had gestaan. Dit was Galic de aanvoerder kennelijk ontgaan, want na 's mans beslissing maakte hij het inter nationaal bekende gebaar naar het voor hoofd. hetgeen de Italiaan niet nam. Hij stuurde de kleine boosdoener resoluut naar de kleedkamer. Dat had toch voor de Denen het ogen blik moeten zijn om alles wat er in de eerste helft was gebeurd ijlings te ver geten. Vergeten had het meesterlijke schot van de boosdoener Galic moeten zijn, waardoor het na twee minuten van zo'n dertig of veertig meter af stand al 1-0 was voor Zuid-Slavië Vergeten had ook het tweede doelpunt moeten zijn, opnieuw van Galic. die daar voor slechts laconiek de voet behoefde op te tillen. Vergeten hadden alle snij dende aanvallen van de tegenstanders en eigen wel goed bedoelde, doch minder goed geslaagde aanvalspogingen (waarbij doelman Vidinic zelden in gevaar ver keerde) moeten zijn Want elf tegen tien dat moet de schaal toch in eigen voor deel kunnen laten doorslaan? Er veranderde niets Er veranderde niets. De tien diaervndf eerste helft nog Het opwindendste moment van de roetbalfinale: arbiter Lo Bello |sfuurf de Zuidslavische aanvoerder Gallic naar de kleedkamer. waren, niet en de gehele tweede helft niet. Integendeel de Denen gingen steeds slechter, steeds onnauwkeuriger voetballen en het publiek behalve de „Slavië-roepers" begon zich steeds meer te vervelen. Toen Joegoslavië na 25 minuten tot overmaat van ramp nog op 3-0 kwam te staan doordat Kostic tussen een paar Deense verdedigers door doodleuk op het Deense doel kon schie- verzonk hot «Heia-oublie*'' jtóe- Het puntenklassement van de Olym pische Spelen opgemaakt volgens tel ling van zeven punten voor een eerste plaats, 5 voor een tweede, 4 voor een derde plaats enz. luidt: 1. Rusland 691(22. Ver. Staten 455' 23. Duitsland 282',.4 Italië 235",; 5. Hongarije 153';.: 6. Japan 148; 7. Polen 147j8. Australië 141: 9. Grnot-Brittannië 136; 10. Tsje- cho-Slowakije 79211. Roemenië 79; 12. Turkije 72; 13. Zweden 55; 14. Finland 52; 15. Frankrijk 51; 16. Denemarken 45; 17. Zwitserland 40; 18. Bulgarije 39; 19. Nederland 39; 20. Nieuw - Zeeland 30; 21. België 27; 22. Zuid-Slavië 25',; 23. Iran 23',.; 24. Zuid-Afrika 21',; 25. Ca nada 16; 26. V.A.R. 15'j; 27. Noorwegen 14',; 28. Oostenrijk 12; 29. Pakistan 12; 30. Argentinië 11',; 31. Brazilië 11; 32. Mexico 10; 33. Jamaica 10; 34. India 9; 35. Griekenland 7; 36. Ethiopië 7; 37. Venezuela 6; 38. Korea 5V39. Ghana 5; 40. Formosa 5; 41 Portugal 5; Marok ko 5. 43 Malakka 5; 44. Irak 4; 45. Spanje 4; 46. Ierland 4; 47. Cuba 3; 48. Porto Rico 3; 4. Rhodesia 3; 50. IJsland 2; 51. Kenia 1; 52. Bahama eilanden 1. maal in een dof zwijgen. Het Slavische gedeelte daarentegen achtte langzamer hand het ogenblik gekomen de vreugde fakkels te ontsteken, terwijl de Denen nog slechts het schamele genoegen mochten smaken een minuut voor het einde door één van de Jensens althans de eer te alen redden. Bakker probeerde liet eens op de sintels Het zinde de Nederlandse dubbel tweeroeier Peter Bakker allerminst. <5 l dat donderdag 15 september in Amsterdam Olympische revanches zouden worden gehouden, zonder dat hij er aan kon deelnemen. Bes- sems arena mag dan goed geoutil leerd zijn, een roelbaan hebben Chris Berger en hij er nog steeds l niet kunnen aanleggen. ,.En toch wil ik van de partij zijn", besloot Peter Hij stapte nnar atletiekleider Moerman toe met de doodnuchtere 1 mededeling, dat hij in een of an- dere race wilde meelopen". „De drieduizend meter ligt me het beste Ik heb zoveel looptraining gedaan tijdens miin voorbereiding verklaarde hij er bij. „Goed. je krijgt een kans We 1 gaan diTect naar het stadion en 1 als je de 3000 meter binnen de 9 minuten loopt mag je van mij t 1 meedoen donderdag", was het ant- woord van Jo Moerman. Peter Bakker liep helemaal niet zo slecht of zijn leven er van afhinc. maar ro<m de Klok weer stilstond, wees zfj 10 minu- j ten en 9 sec. aan De double scull- i specialist was voor het hardloop- tentamen gezakt.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 13