JONGSTE BEDIENDE (vrl.) Grafisch Bureau, MET ESSO BENT U BETER UIT AUTOFINANCIERING AUTOVERZEKERING Markt- en opinie-onderzoek Hoe lang kan de kerk nog in Indonesië werken? Een drukkerij is geen fabriek kunnen in een drukkerij worden opgeleid met leercontract en schoolbezoek Inlichtingen: DE S1TTERLAAN 135 LEIDEN TEL. 20415 Bij elke Esso pomp kunt U altijd vol vertrouwen stoppen. Alle Esso produkten worden ontwikkeld en voortdurend ge test in de meest vooraanstaande research laboratoria ter wereld. Daar onderzoekt de Esso vakgeleerde hoe U ple zieriger kunt autorijden. Zijn werk omvat de bestudering van de aardolieprodukten zoals de samenstelling van de superieure benzine, waarmee Uw motor zuinig en soepel loopt. Mede door zijn arbeid kunt U steeds met zekerheid rekenen op produkten die de naam ESSO dragen. [XI en Algemeen Assurantiekantoor lm. Noomen RAPENBURG 1 LEIDEN MAANDAG 12 SEPTEMBER 1960 Ir. Ottert: Verantwoordelijkheid tegenover de gemeenschap (Speciale berichtgeving) „Het is vaak zo, dat de beoefenaars van een bepaald vakgebied slechte oog hebben voor de belangen van dat gebied van wetenschap of kennis en hun werk dus niet in groter verband kunnen plaatsen. Voor de vooruitgang van dat vakge bied is dit natuurlijk uitstekend, maar voor de omgang met buitenstaanders is dit vaak een nadeel, vooral als deze buitenstaanders in de praktijk met de uit komsten van onderzoekingen op dat gebied moeten werken". Deze kritische woorden werden van morgen uitgesproken door dr. P. F. S. Otten, president van N.V. Philips' Gloei lampenfabrieken, toen hij het woord voerde tijdens de officiële openingszlt- ting van het congres van de Europese Vereniging voor Markt- en Opinie-on derzoek (Esomar). in het Kurhaus te Scheveningen. Zijn gehoor, onder wie staatssecretaris Schmeltzer, bestond uit ruim 500 con gressisten uit 12 Westeuropese landen. Zij zijn bijeengekomen om de in ver schillende landen opgedane ervaringen op het gebied van markt- en opinie-on derzoek uit te wisselen, om zodoende het aantal fouten en de daaruit voortvloelen- verspilling in het economische en com merciële verkeer te verminderen. De enorme ontwikkeling op weten schappelijke en technisch terrein, die de laatste 50 jaar plaats vond, heeft een sterke invloed gehad op het „onderne- mersdenken" en de systematiek van de bedrijfsvoering. Ir. Otten was echter van mening, dat in de Westerse wereld het particulier initiatief toch ten grondslag blijft liggen aan de produktie. Daarbij zijn er tekenen die erop wijzen dat de systematiek en het denken-op-lange-ter- mUn zich een vaste plaats hebben ver overd in de huidige bedrijfsvoering, met het gevolg, dat die bedrijfsvoering op 'n hoger niveau is komen te staan. Vroeger golden immers intuïtie en da dendrang als de hoofdoorzaken van suc ces. Het besef dat men tegenover de ge meenschap een grote verantwoordelijk heid draagt, is steeds sterker geworden bij de ondernemlngslelders. Mede daardoor heeft het reclame-ap paraat een grote vlucht genomen. Door goede voorlichting behoudt het publiek het vertrouwen in de onderneming en zal het daardoor blyven kopen. Het is daarom voor de producenten noodzake lijk een diepgaande research te bedrij ven, vooral inzake bepaalde types en modellen van hun produkten enerzijds en onderzoek bij de gebruikers zélf an derzijds. De heer Otten is van mening, dat de ondernemers niets moeten na laten om technische verbeteringen te la ten samengaan met nieuwe, op de toe komst gerichte vormen. „Toch is de voorspellende waarde van deze bevindin gen beperkt, vooral wat de aanvaarding door de gebruiker van nieuwe stijlen be treft. Misschien kan het marktonderzoek ons zekerheid in dat opzicht geven en als dat te veel gevraagd, dan breng ik dit punt als een uitdaging naar voren," aldus spreker. Wat de onderzoekingen betreft, was hij ervan overtuigd, dat veel meer kan worden bereikt als de belanghebbenden zich aaneen konden sluiten voor het ver richten van fundamentele research. Ook, of juist vooral internantionale samen werking in dit opzicht werd door hem bepleit. Tot slot wees hij op het grote sociale belang dat een intensieve onderzoekings activiteit in zich meedraagt, en hij wen ste de congressisten dan ook veel succes bij de ontwikkeling van hun werk, tot welke ontwikkeling dergelijke bijeenkom sten een belangrijke bijdrage kunnen le veren. Overheidsverzekering voor militairen gevraagd Het Veteranenlegioen Nederland heeft in een brief aan de minister van Defen sie een suggestie gedaan voor de in stelling van een collectieve verzekering voor militairen. Deze zou tenminste gel den voor militairen die naar de Over zeese Rijksdelen worden gezonden en voor Rijksrekening komen. Voor de uit kering bij overlijden staat het legioen een bedrag van f 25.000 en als tegemoet koming bij blijvende invaliditeit een van f 100.000 voor ogen. DUITSERS BESCHOTEN „NEDERLANDSE TREILER" Storm in glas water (Van onze Haagse redactie') Een Duitse treiler, de „Helgoland" uit Bremer shaven, heeft zaterdagmorgen op de Noordzee de Nederlandse treiler „On derneming" SCH. 261 van de rederij Vro lijk te IJmuiden beschoten. Het incident speelden zich af in een concentratie van op kultzieke haring jagende schepen op 55.35 graden noorderbreedte en 0.30 gra den oosterlengte. De Marine is van het incident op de hoogte gesteld en heeft het fregat Hr. Ms. Panter uitgezonden om het incident te onderzoeken. Hoe lang kan de kerk nog in Indonesië werken? En ook: hoe lang zal dat nog op Nieuw-Guinea het geval kunnen zijn? Zal het na de verbreking van de diplomatieke betrekkingen komen tot verdere isolering van de Nederlandse zendingswerkers en zal het wellicht zelfs internering worden? Deze vragen stelde zondagmiddag in de Haagse Kloosterkerk een zeer bezorgde ds. G. P. H. Locher, secre taris van de Hervormde Raad voor de Zending. De verbreking van de betrekkin gen heelt in ons land nauwelijks iemand geschokt, de zendelingen in Indonesië zijn er echter ernstig door geschokt. Dat weet ik uit ontvangen brieven, verklaarde ds. Locher. Hij zei: ieder die wel eens in een Aziatisch interneringskamp heeft ver toefd, weet wat internering zeggen wil. Wat gaat er nu gebeuren?, is de vraag, die thans algemeen in zendingskringen leeft. Moet er een definitief einde ko men aan ons zendingswerk in Indone sië?, vroeg hij, en wat zal het lot zijn van de Nederlandse zendingswerkers daar?. Het is niet voor niets, aldus ds. Locher, dat de raad voor de zending de synode verzocht naar andere zendingsterreinen „uit te zien". Ook wordt gepoogd zowel in Indonesië als op Nieuw Guinea te komen tot het inschakelen van niet- nederlandse missionaire werkers. Tot nu toe is dat, behalve dan in het cen traal bergland van Nieuw Guinea, waar de Rijnse Zending gaat werken, mislukt. Nederlandse zendelingen zouden dan op het terrein van buitenlandse collega's moeten gaan werken. Gesprekken hier over leverden nog steeds geen resultaat op, verzuchtte de hervormde zendings secretaris. Is onze zendingsmethode wel juist geweest? vroeg hij ook. De gedachte, dat de zending geen taak meer heeft in de wereld en vervangen moet worden door Interchurch Aid, de sectie kerke lijke hulpverlening van de wereldraad, wees hij af. Het is een geluk dat in '61 Internationale Zendingsraad en we reldraad van kerken zullen integreren, oordeelde hij. Heel de wereld is zendingsveld, ook Nederland. De taak van de zending is niet de „christelijke" Europese cultuur te brengen, maar het evangelie. Het is heel jammer, dat er vanuit Azië en Afrika geen zendelingen naar ons land komen om de Ned. Herv. Kerk te die nen bij het apostolaat in het eiaen ont kerkelijkte land, zei ds. Locher. De commandant van de Panter, ltz. eerste klas J. A. D. van Gruting seinde gisteren als resultaat van het onderzoek: „Storm in glas water". Tot deze conclu sie is men na een ingesteld onderzoek gekomen. Het wapen waarmee op een afstand van pl.m. 200 meter is geschoten was van ongeveer 6 mm kaliber, hetgeen doet vermoeden dat de schoten uit een pistool zijn gelost. De schipper van het Duitse vissers vaartuig zei, dat het doel niet de Neder landse logger was geweest, maar een vlucht meeuwen. Met het proces-verbaal, dat ter plaat se is opgemaakt, is de Panter naar Den Helder teruggekeerd. Dr. J. G. de Beus: ONAFHANKELIJKHEID N.-GUINEA VERSNELLEN „Nederland moet het verlenen van onafhankelijkheid aan Ned. Nieuw- Guinea versnellen om te voorkomen dat het een tweede Kongo wordt," zo heeft de Nederlandse ambassadeur In Austra lië, dr. J. G. de Beus, zaterdag in Syd ney verklaard. Op weg naar Canberra zei hij, dat druk van de V.N. en anti- koloniale landen Nederland en Austra lië ertoe dwingt Nieuw-Guinea sneller te ontwikkelen dan aanvankelijk het plan was. Indien de ontwikkeling echter te veel versneld zou worden, „zouden alle moge lijke catastrofen daaruit kunnen voort vloeien". „De gebeurtenissen in Kongo hebben ons getoond dat we een hoger tempo moeten volgen". Een tien-jarenplan om de bevolking rijp te maken zou Ned. Nieuw-Guinea een grote mate van zelfbestuur geven. De ambassaeur zei: „op zekere dag zou het mogelijk kunnen zijn dat heel Nieuw-Guinea één land is. De Neder landse regering wenst zeer gaarne met Australië samen te werken voor de ont wikkeling van Nieuw-Guinea. „Wij begrijpen volledig dat Australië op goede voet met Indonesië moet blij ven. Australië zal Nieuw-Guinea voor altijd als buurland hebben". Nederland betaalt 80 miljoen gulden per jaar voor Westelijk Nieuw-Guinea. Ofschoon deze uitgaven hoog zijn, zou den wij niet graag dit land verlaten voordat het goed op eigen benen staat," zei hij. Naar 55.000.000 gradan Geleerden, werkzaam aan het ln Livermore gevestigde Lawrence Radia tion Laboratory, hebben de bouw ter hand genomen van een nieuwe experi mentele apparatuur, die de codenaam „Allee" heeft gekregen. Zij willen pro beren in het laboratorium temperaturen op te wekken en in stand te houden, die hoger zijn dan die van de zon. In dit experiment wil men neutrale waterstofatomen in een magnetische „fles" schieten, waarbij men hoopt tem peraturen van 55 miljoen graden Celsius en hoger te bereiken. De magnetische Hes is natuurlijk geheel iets anders dan wat men gemeenlijk onder een fles ver staat. Het is een ruimte, die wordt in gesloten door sterke magnetische kracht lijnen. Deze verhinderen de ontsnapping van elektrisch geladen deeltjes, die in de „fles" geschoten worden. Indien de proefneming in het Law rence laboratorium zou slagen, zou dit betekenen dat de voornaamste hinder paal voor een beheerste fusie-reactie uit de weg is geruimd. De moeilijkheid is namelijk het waterstofplasma de ge concentreerde waterstofmassa in geïoni seerde staat in de magnetische „fles" te houden. De krachtlijnen hebben, ten gevolge van de buitengewoon hoge tem peraturen, die tijdens de reactie heersen, de neiging te bulgen en te verwringen. Zou de proef slagen dan opent ze de mogelijkheid uit een practisch onuit puttelijke bron de zee alle energie te verkrijgen die de mensheid tot in lengte van dagen behoeft. TREKKOE VERDWIJNT SNEL IN WEST-DUITSLAND In de Westduitse melkstapel voltrek ken zich de laatste jaren grote veran deringen, doordat het aantal melk koeien, dat ook als trekdieren wordt ge bruikt, in snel tempo afneemt. In 1959 nam de Westduitse melkveestapel met 74.000 dieren of 1.3 toe. Maar het aan tal zuivere melkkoeien steeg met 281. 200 stuks, terwijl 't aantal trekdieren met 207 aannam. In Z.-Duitsland, waar van oudsher de trekkoe veel wordt gebruikt, gaat deze omschakeling zelfs zeer snel. In 1954 werd 28% van het Duitse melkvee als trekdier gebruikt. Dit per centage bedraagt thans nog 17. De sterk stijgende melkproduktie van West- Duitsland van de laatste jaren vindt in deze overgang wel zijn grootste oorzaak. Daarnaast neemt ook de totale melk veestapel toe. Kennis van typen gewenst, doch niet vereist. Schriftelijke sollicitaties onder no. 26570 aan het bur. van dit blad. Wel wordt er gewerkt met grote ingewikkelde machines, maar het bedienen daarvan is niet uitsluitend routinewerk. Integendeel: de kwaliteit van het drukwerk blijft in hoge mate afhankelijk van het vakmanschap van de maker. Jongens die de 7e klas l.o. (of 1 jaar mulo of hbs) met succes doorlopen hebben, en op 1 januari 1960 nog geen 16 jaar waren, GEVRAAGD voor spoedig© indiensttreding op han delskantoor in Leiden een

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 12