999 mpisclie QiftP Sp« enen BASHIR EN ABDUL WIERPEN ZICH OP DE KNIEEN.... SLANKE POLINA ASTAKHOVA BARSTTE IN TRANEN UIT 999 Vele ruiters moesten het hoofd buigen Pakistan won de liockeyfinale verdiend: 1-0 De tranen vloeiden rijkelijk Onprettig incident SPORTAGENDA JLarisa Latynina de allerbeste Olympische uitslagen Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 10 september 1960 Vierde blad no. 30148 Nationale ramp voor India Ahmed Bashir en Hamid Abdul wierpen zich op de knieën, bogen zich diep voorover en bleven in die houding enkele ogenblikken naast hun hockeystick liggen alvorens zij zich overgaven aan de vreugderoes, waarin hun ploegmakkers van het Pakistaanse hockey team al vanaf het laatste fluitsignaal van de Australiër Modowell verkeerden. Al zolang Brits-Indië was verdeeld in twee naties en dus ook in twee gescheiden sportlanden was een der vurigste verlangens in Pakistan om eens de hockey-hegemonie van India te breken. In 1958 werd in Tokio het Pan-Aziatische kampioenschap behaald, maar de hoogste eer was toch het Olympisch kampioenschap. En toen vrijdagmiddag vijf uur dit doel was bereikt, beleefden de enkele dui zenden toeschouwers op het veld van het wielerstadion in Rome de wildste taferelen die de explosieve uiting waren van blijdschap over het gepresteerde. Spelers, trainers, officials, alles wat maar Pakistaans was ging op de schouders en minutenlang duurden de omhelzingen, waarbij de tranen rijkelijk vloeiden. De spelers van India vormden bij dit feest een wat trieste achtergrond. Het was ook aan de officials op de tribune te merken: deze nederlaag tegen het buurland was weinig minder dan een nationale ramp, die straks bij terug komst in New Delhi voor vele leiders weer slechte gevolgen zal hebben, zoals de ervaring van 1958 heeft geleerd. Maar de ploeg op het veld toonde zich een goed verliezer en spontaan kwamen de Singh's en hun medespelers de Pakistani gelukwensen. Trouwens de meest fanatieke India- supporter moest erkennen dat Pakistan het beste hockey had vertoond. De 1—0 overwinning was terecht gekomen bij het elftal, dat het beste spel had ver toond met de meeste samenhang, het hoogste tempo en de beste combinatie kracht. Matig peil De finale heeft overigens de bevesti- gegeven van hetgeen zich tijdens het toernooi al bij verscheidene gelegen heden had gemanifesteerd, nl. dat het peil van dit toernooi tamelijk matig was. Het was geen groot hockey, dat op de bijna totaal vernielde grasmat bin nen de wielerpiste werd vertoond in deze met spanning tegemoet geziene eind- In het Olympisch hockeytoernooi heeft zie heen onprettig incident voorgedaan. De Australische ploeg werd namelijk door de internationale federatie gede- klasseerd van de vijfde naar de achtste plaats, omdat zij weigerde zaterdagmor gen een extra wedstrijd tegen Kenia te spelen. De aanleiding tot dit besluit was een merkwaardig protest van Kenia, dat terug kwam op de instemming om de donderdag j.l. door duisternis gestaakte wedstrijd tegen Australië door het lot te laten beslissen. De stand was toen 11, na veertig minuten verlenging. Australië won en speelde vrijdagmorgen de wed strijd om de vijfde plaats tegen Nieuw- Zeeland (een 2—1 zege). Tijdens deze laatste wedstrijd kwam Pas het Keniase protest, dat op regle mentaire gronden werd toegewezen. De wedstrijd AustraliëKenia werd ongel dig verklaard en zou op zaterdagmorgen moeten worden overgespeeld. Dit wei gerde Australië omdat de ploeg dan naar Larijs vertrekt. Daarop besloot de fede ratie Australië als achtste te klasseren, Duitsland als zevende en een extra wed strijd tussen Kenia en Nieuw Zeeland in te lassen, die beslist over de bezet ting van de vijfde en zesde plaats. Deze ontmoeting wordt hedenmiddag in het wielerstatdion gespeeld, strijd. Het was van Indische zijde zelfs bepaald zwak. Wassenaarseweg (2.30 uur) UVS Velox. Haarlemmerweg (2.30 uur) Lugdu- numWarmunda. Boshuizerkade LD WS-terrein, 2.30 uur) Oranje GroenAltior. Kikkerpolder (2.30 uur) DOCOS ASC. Zoeterwoudse Singel (2 uur) Alge meneSportlust (korfbal). Leidse Hout (2 uur) Vicus Oriëntis 2Merwede en KNS—Ons Huis (korf bal). Montgomerystraat (2 uur) Zuider kwartierZuiden 3 en Crescendo Achilles (korfbal). Westeinderplassen Nationale zeil- kampioenschappen (le deel). worden in felle, maar beheerste tegen acties en zij hadden kunnen zien hoe de sterker geachte tegenstander hierdoor uit het lood wordt geslagen. In de veertiende minuut gaf de Indi sche scheidsrechter Gian Singh de Brit ten een straf bully cadeau, toen de Spaanse linksback Egusquiza een schot met de stick uit het doel werkte, doch dit naar Singh's mening met het been had gedaan. De Engelse rechtsbinnen Scott kon de sportiviteit niet opbrengen de bully gewonnen te geven en zo kreeg Groot-Brittannië een goedkope voor sprong. Horen uit het hoofd De Spanjaarden trokken zich de haren uit het hoofd over zoveel pech. Maar erg lang duurde deze terneergeslagen heid niet. Met fris open spel, dat met veel meer fantasie werd uitgevoerd dan de degelijke maar stroeve Britse aan- vals constructies, begon Spanje een zekere druk op het doel van Cahill uit te oefenen en in de 26e minuut schoot linksbinnen J. Dualde de gelijkmaker in. In de zesde minuut van de tweede helft kwam de wraak voor de strafbully van Scott. Rechtsback Neill stopte een schot met het lichaam en de rappe Spaanse rechtsbinnen E. Dualde schoof de bal daarop na een flitsende, omtrek kende beweging in het lege doel. Met- alles in de aanval hebben de Britten daarna verwoede pogingen ge daan de kansen te doen keren, maar tegen deze in de „winning mood" spe lende matadors was het onbegonnen werk. Twintig medailles voor Russische turnsters De even atletisch als slank gebouwde Polina Astakhova, vlagge draagster van het Russische dames gymnastiekteam en lieveling van het publiek, heeft haar traantjes gedroogd, maar met 4 Olympische medailles (2 gouden, één zilveren en één bronzen) is ze toch eigenlijk niet tevreden. Ze had haar naam willen vereeuwigen op de lijst met het belangrijkste Olympische record, ze had het goud willen winnen als de beste all round turnster op balk, brug, paard en vrije oefeningen en dat is haar niet gelukt. Na het verplichte programma had ze met een minieme voorsprong de leiding op haar landgenootjes, van wie er twee haar bedreigden. Donderdagavond laat stond zij bij het vrije programma na twee onderdelen nog steeds aan de kop en trots hield ze zich de hele avond af zijdig. Ze had iets van een schone sfinx, die tot ongelooflijke prestaties in staat was. Toen kwam de evenwichtsbalk. Ze maakte er fabelachtige handstanden op, draaide er een pirouette op en viel er af. Wel danste ze als een veertje op de balk terug, maar het kostte haar een vol punt. In plaats van de 9.8 punten kreeg ze er slechts 8.8 en daarmee vervloog Po- lina's schoonste droom. Tranen De sfinx met het ongenaakbare uiter lijk kon de opgekropte en thans plot seling afgebroken spanning niet langer met het masker der onbewogenheid be dekken. Ze liet de tranen de vrije loop, zelfs nog toen ze aan het laatste onder deel, de vrije oefening, begon. Die was bijna onverbeterlijk van schoonheid en leverde haar naast een donderende ova tie 9.8 punten op, dus op 02 punt na het maximum. Terwijl het publiek bleef klappen barst te Polina Astakhova opnieuw in tranen uit. Onder de allesziende lenzen van de televisie liet ze als een kind haar hoofd op de schoot van haar trainster vallen en huilde hard uit. Genadeloos strafte haar landgenote Larisa Latynina dit blijk van zwak mo reel af. Als allerlaatste maakte ze haa* vrije oefening met nog meer beheersing, als nog betere balletdanseres en met nog schonere salto's dan Polina en ze kreeg er de hoogste beloning voor, die deze week in de Terme dl Caracalla is gege ven: 9.9 punten. Daarmee was Larisa Latynina van de Cross country weer enorm zwaar Twee cn dertiq ruiters kunnen zicht - er waren totaal 35 hindernissen - TirQron T\oui4 T iirio an »,iin naarH Qaa Ti. Vreugde in het Pakistaanse kamp, na de zege op India in de hocky- finale. Er waren voortreffelijke individuele staaltjes maar daar tegenover stonden een schier ouderwetse speeltrant van doorzichtige aanvalsconstructie en een totaal falende tactiek. Ook in het spel van Pakistan scholen fouten in de opzet der aanvallen, maar het was vlot en fris, er werd prachtig samengespeeld en bij dit team zag men tenminste af en toe een verrassende switch. Pakistan kwam zodoende altijd met een vrije man in de cirkel en dat was in de twaalfde minuut ook de aan leiding van het doelpunt, dat besliste over het lot van de titelhouder. Een pass van rechtsbinnen Hamid Ab dul werd in vrije positie door de razend snelle linksbinnen Naseer opgevangen en hard langs doelman Laxman gescho ten. India bleef volharden in het weinig effectieve spel van dieptepasses door een zo sterk bezet centrum dat zij nooit een medespeler bereikten en van individuele acties, die in zichzelf verstrikt raakten. In de loop van de strijd kwam ook tot uiting dat Pakistan over de sterkste ze nuwen beschikte en zelfs de anders wel haast feilloze strafcorner-techniek van Pritipal Singh en de zijnen faalde ho peloos. Er waren periodes dat India bijna onder de voet werd gelopen maar de de fensie bleef verder gesloten en aan de andere kant hielden de Pakistani de poort soms met 7 of 8 spelers tegelijk achter de bullylijn potdicht. De enige man die erin slaagde deze poort binnen te dringen was linksbuiten Bhola, maar zijn schot ging naast. Brons voor Spanje Elf dolgelukkige Spanjaarden vielen elkaar om de hals. Zij renden op hun trainer, de Duitser Ernst Willig, af en droegen hem op de schouders het veld rond. Het was geen overdreven vreugde uiting want Spanje, dat voor het eerst sedert 1928 mocht deelnemen aan het Olympische hockey toernooi, heeft met het behalen van de derde plaats achter Pakistan en India een prachtige presta tie geleverd. Dit elftal, dat slechts uit een klein reservoir kan putten, heeft zich in en kele jaren opgewerkt tot het beste Euro pese peil. Het Nederlands elftal had van deze wedstrijd om de derde plaats tegen Groot-Brittannië iets kunnen leren maar de jongens vinden dat zij niets meer te leren hebben en waren dan ook niet aanwezig. Zij hadden kunnen leren hoe de te leurstelling van een onverdiend en on juist toegekend doelpunt omgezet kan vandaag hun paard op stal laten staan, wanneer het laatste onder deel van de samengestelde wed strijd: het springen, zal worden afgewerkt. Zij hebben in de vrij dag gehouden uithoudingsproef, met de ruim 8 km lange cross country als veruit het zwaarste onderdeel, het moede hoofd moeten buigen voor de grote moei lijkheden, waarvoor zij zich ge plaatst zagen. Drie en twintig van hen werden gediskwalificeerd, doordat het paard zijn meester niet meer gehoorzaamde, waarbij de limiet lag op vier weigeringen. De overigen trokken zich terug, niet meer in staat de bijzonder zware opgave te volbrengen. Van hen, die met succes de cross uit reden, bleven er slechts vijftien (van de 72) zonder strafpunten. Vijftien van de 72, ofschoon er 73 stonden ingeschreven. Een van de Roemenen namelijk moest zich reeds vóór de cross terugtrekken daar zijn paard tengevolge van een maagbloeding was overleden. Met in de herinnering de beruchte cross van de Olympische ruiterspelen 1956 te Stock holm kon het niet anders, of velen trof fen vergelijkingen tussen Stockholm 1956 en Pratoni del Vivaro 1960. Nu, de be ruchte hindernis 22 van Stockholm bui ten beschouwing gelaten, lagen de eisen, die aan ruiter en paard ditmaal werden gesteld, ongetwijfeld hoger. Meer nog dan mogelijk in de hindernissen school de moeilijkheidsfactor in het sterk ge accidenteerde terrein. Immers, de vele heuvelbeklimmingen waren bijzonder af mattend, vooral doordat veelal in de klim nog een of meer hindernissen ston den opgesteld. Grimmig Met reeds in de benen ruim 20 km. over gebaande wegen en een 3600 meter lange steeplechase, die vrijwel geen moeilijkheden opleverde, begonnen de combinaties aan de cross-country. Het felle zonlicht gaf het prachtige land schap bij het ochtendgloren een liefelijk aanzicht, maar nauwelijks had de Ame rikaan David Lurie met startnummer 1 zich aangediend, of het glooiende ter rein, waarop de veelal massieve hinder nissen waren uitgezet, scheen een grim mig karakter te krijgen. In een hoog tempo, dat later funest zou blijken te zijn, begon hij aan de cross. Glad ging hij over de hindernis sen, ook over de sloot (hindernis 2), die later voor menigeen het begin van het einde zou wordenWant eenmaal hier fout gesprongen, waarbij het paard een smak maakte, óf in de weliswaar droge sloot, óf tegen de met hout ver sterkte walkant, kregen ruiter en strijd ros een dergelijke knauw, dat herstel nauwelijks mogelijk was. Maar David Lurie kende hier nog geen problemen. Ze zouden zich later echter torenhoog opstapelen, zo, dat diskwalificatie het gevolg was. Want voor de ineengesmol ten hindernissen 32 tot en met 34 (de stenen, .in opgaande lijn opgetrokken r .uurtjes, met daarachter een 8 meter brede, verharde weg, wederom gevolgd door een hindernis), met het einde in waren David Lurie en zijn paard Sea Ti ger zo uitgeput, dat ze niet meer in staat waren de hindernissen te nemen. Lurie probeerde het nog wel, maar Sea Tiger weigerde subiet en daarmee was Luries rol uitgespeeld. Begonnen in volle glorie, ging hij af als een verslagen man, de wanhoop nabij Desillusie Het was een van de vele drama's, die zich hier temidden van de beboste ber gen afspeelde. Waar o.a. de Deen Poul Erik Baek een van zijn grootste desil lusies uit zijn nog jonge leven beleefde. Gestart als eerste van de Deense equipe, kwam hij met zijn paard ten val in de drie meter brede, uitgegraven greppel, welke slechts gemarkeerd was door twee vlaggetjes. Met behulp van een takel wagen moest de 9-jarige ruin Rolf 2 uit zijn benarde positie worden bevrijd. On danks de vele goede zorgen van een die renarts en de liefkozingen van zijn meester overleefde het paard zijn val niet. Rolf 2 stierf na enkele uren, lig gend aan de voeten van de jonge Poul Erik, die treurde over het verlies van zijn beste vriend. Lijdensweg De 8100 meter cross-country werden voor velen een lijdensweg, waar slechts de allersterksten, de allermoedigsten doorheen kwamen. Zwaar getekend door de ontberingen kwamen ruiter en paard aan het einde om hierna nog 1980 meter in een rustig tempo door vlak terrein af te leggen. Daarna wachtte pas de stal.. Zelfs zy. die door hun grote kunde en routine en door de kracht van hun paard de cross uitliepen, al of niet met succes, droegen de sporen van een zware strijd. Lam geslagen door moeheid heb ben wij ruiters van hun paard zien val len, paarden alle dienst zien weigeren, ondanks lieve woordjes ofde kar wats. De opgave was hen gewoon te machtig geweest. Zij. die met succes de cross-country volbrachten, met een blanco strafregis ter, konden zich in alle opzichten „ge slaagd" noemen. Zowel de ruiter, als het paard. Helaas, het waren er te weinig, waaraan de bijzonder moeilijke omstan digheden niet vreemd waren. De cross-country werd bijgewoond door Koningin Juliana, Prins Bernhard in zijn hoedanigheid van president van de Internationale Hippische Sportbond, en de Prinssessen Beatrix en Irene. Uitslag De uitslag luidt: 1. Lawrence Robert Morgan (Austr 144 pnt., 2. Brian Grace (Austr.) 137.6 pnt., 3. Neale Lavis (Austr.) 108 pnt., 4. Hans Schwarzenbac (Zwits.) 93.6 pnt., 5. Michael Bullen (Gr. Br.) 63.2 pnt., 6. Jack Legoff (Fr.) 55.6 pnt., 7. Anton Buhler (Zwits.) 50.8 pnt. Na twee onderdelen is de stand in de samengestelde wedstrijd als volgt: 1. Morgan (Austr.) met Salad Days 37.94 pluspunten, 2. Crago (Austr.) met Sabre 5.09 pluspunten, 3. Lavis (Austr.) met Mirrabooka 16.50 pnt., 4. Schwarzen- back (Zwitserland) met Burn-Trout 31.90 pnt., 5. Mursailimov (Rusland) met Satrap 33 pnt., 6. Buhler (Zwitserland) met Gay Spark 38.21 pnt. 124 turnsters de allerbeste geworden. Ze behaalde voor 8 nummers (vier onder delen: verplichte en vrije oefeningen) 77.031 punten. De ongelukkige val van de balk kostte Polina zelfs het zilver, want met 76.696 punten werd Sofia Muratova, alweer een Russin, tweede. Polina werd derde met 76.164. Vrijdag echter heeft Polina haar naam toch in de lijst der Olympische kampioe nen weten te plaatsen. Dat was wel te verwachten. Op de brug kwam zij tot het hoogste totaal: 19.616 punten. Dat leverde haar naast de gouden medaille voor de team wedstrijd, waarin Rusland met grote voorsprong eerste werd, een tweede gou den medaille op. Bovendien had ze een bronzen medaille voor de derde plaats als all-round turnster en tenslotte werd ze in de finale op de vrije oefeningen, wéér achter Larisa Latynina. tweede en ontving dus ook nog een zilveren me daille. Het grootste succes van het gymnas- tiektoernooi en misschien zelfs de meest succesvolle deelneemster aan deze Olym pische Spelen was Larisa Latynina, die drie gouden medailles, twee zilveren en één bronzen mee naar huis neemt. 6 in totaal (goud voor de teamwedstrijd, in dividueel op alle onderdelen en voor de vrije oefeningen, zilver op de brug en de balk en brons voor haar paardspron- gen). Evenals Polina haalde de derde Russin, Sofia Muratova 4 medailles (1 goud, 2 zilver, 1 brons). Margarita Niko- laeva haalde 2 gouden medailles, Ta mara Ljukina 1 gouden en 2 bronzen. Hegemonie De verbluffende hegemonie der Rus sische turnsters springt wel heel dui delijk in het oog als men de uitslag van de finale op de vier onderdelen beziet: paardspringen 3 Russinnen op de eerste 3 plaatsen, vrije oefeningen idem, brug: de eerste vier plaatsen voor de Russen en alleen op de balk ging de gouden me daille zowaar niet naar Rusland, maar naar Eva Bosakova uit Tsjecho-Slowa- kije, die met 19.283 punten juist 0.05 punt boven Larisa Latynina bleef. Maar ook hier werden, behalve de tweede, ook de derde en vierde plaats door Russin nen bezet Gymnastiek Brug met ongelijke leggers: 1. en olympisch kampioene Polina Astakhova (Rusl.) 19.616 punten: 2. Larisa Latynina (Rusl.) 19.416; 3. Tamara Ljukhina (Rusland) 19.399. Grondoefeningen: 1. en olympisch kampioen Larisa Latynina (Rusland) 19.583 2. Polina Astakhova (Rusland) 19.532; 3 Tamara Ljukihina (Rusland) 19 449. Evenwichtsbalk: 1. en olympisch kam pioen Bosakova (Tsj.-Sl.) 19.283 punten; 2. Latynina (Rusl.) 19.233; 3. Muratova (Rusl.) 19.232. Paardspringen: 1. en olympisch kam pioene Margarita Nikolloeva (Rusl.); 2. Muratova (Rusl.); 3. Latynina (Rusl.). Schieten Automatisch pistool: 1. en olympisch kampioen McMillan (VB.) 687; 2. Lin- nosvuo (Finland) 587; 3. Zabelin (Rus land) 587. Kleiduivenschieten1 en olympisch kampioen Dumitrescu (Roem.) 192 (van de 200); 2. Rossini (It.) 191; 3. Kalinin (Rusl.) 190. Schermen Degenschermen equipes: 1. Italië, 2. Gr.-Brittannië, 3. Rusland. Gewichtheffen Zwaarmiddengewicht: 1. en olympisch kampioen Palinski (Polen) 442,5 kg (130 plus 132,5 plus 180)2. George (VS) 430 kg (132,5 plus 132,5 plus 165); 3. Boche- nek (Polen) 420 kg (130 plus 120 plus 170). Lichtzwaargewicht: 1. en olympisch kampioen: Vorobiev (Rusland) 472,5 kg (152.5—142.5—177.5); 2. Lomakin (Rusl.) 457.5 kg (157.5—130—170); 3. Martin (Gr.-Br.) 445 kg (137.5—1375—170). Een beeld van de cross country, dat geen nadere toelichting behoeft. In Haarlem is het jubileum-schaak toernooi van het Oosten begonnen. De uitslagen in de invitatiegroep waren: B. J. WithuisH. L. Tan (Indonesië) Vi-Vt\ T. D. van ScheltingaC. Orbaan 1-0; dr. J. T. BarendregtJ. C. Apking 0-1. Bij een auto-ongeluk in de om geving van Cotonou zijn 3 leden van het voetbalelftal van Ghana gedood. 23 spe lers werden gewond. Voor de drielandenwedstrijd (da mes) Nederland, Frankrijk, Zwitserland van 1518 sept. a.s. te Hilversum be staat de Nederlandse ploeg uit de vol gende dames: M. Weurman, J. Seven. E Spruyt, H. Ruinen, B. Thung en M. Mo ri tz.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11