Laatsfe nieuws Met bouw openbare kleuterschool kan nu spoedig worden begonnen „Leiden is geen Rotterdam, maar grootdoenerige provincieplaats" Vrolijk festijn in Warmond DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1960 Raad Oegstgeest kwam bijeen Gisteravond vergaderde de voltallige gemeenteraad onder voorzit terschap van burgemeester H. L. du Boeuff. Met betrekking tot de mededeling, dat een geldlening is aangeboden a f. 170.000, waarvan f. 100.000 kan worden bestemd voor de bouw van de openbare kleuter school, werd aan de agenda toegevoegd een voorstel inzake de bouw van deze school. De begroting bedroeg f. 88.857, terwijl de laagste inschrijver wil bouwen voor f. 75.300, hetgeen aanleiding was voor te stellen thans reeds het heiwerk resp. de gehele fundering gereed te maken voor het derde lokaal, omdat gehoopt wordt het volgend jaar urgentie te krijgen voor dit lokaal. Met deze geldbesparende werkwijze verklaarde de raad zich akkoord. Nadat alle leden van de commissie van advies van de Woonruimte- wet voor één jaar werden herbenoemd, vond aanbieding plaats van de gemeentebegroting en van de begroting van het grondbedrijf voor 1961. B. en W. hopen de memorie op de begroting in de tweede helft van deze maand aan de raadsleden toe te zenden. Op de aangeboden be groting van de algemene dienst is geraamd als extra uitkering uit het gemeentefonds een bedrag van f. 170.000. Hierbij is rekening gehouden met ongeveer f. 80.000 aan extra inkomsten uit belastingverhoging. Ware dit niet het geval dan zou de begroting een ongedekt tekort van ongeveer f. 250.000 vertonen. Rondvraag Bij de bespreking van het voorstel van B. en W. tot het instellen van een com missie ter bestudering van het vraag stuk van de beschikbaarstelling van vervangende grond voor boeren en tuin ders, die tengevolge van de realisering van het uitbreidingsplan hun land moe ten verlaten, merkte de heer P. v. d. Hulst op. dat hij de bestudering van dit vraagstuk toejuicht, doch hij vroeg zich af, waarom Burgemeester en wethouders hiervoor een commissie nodig heb ben geacht. Andere leden, zoals mevrouw P. H. Smits-Witvliet en de heer K. Veen waren het met de instel ling ener commissie eens o.m. omdat B. en W. daarmee blijk geven iets van het eigen beleid af te staan. Mr. J. G. Berg- meyer achtte het noodzakelijk, dat de commissie een of meer deskundigen aantrekt. De voorzitter lichtte toe hoe B. en W. zich de werkwijze voorstellen. De commissie zal zich moeten inwerken in de problemen en mogelijkheden, waar aan B. en W. gaarne hun medewerking geven. Allereerst zal men het erover eens moeten worden welke kant men te dezer zake uitmoet, want het is een moeilijk probleem waarover zelfs belanghebben de organisaties het niet eens zijn. In deze commissie ad hoe zullen zitting nemen: mevrouw P. H. Smits-Witvliet (VVD), de heer P. v. d. Hulst (KVP), de heer J. P. Brouwer (Pr. Chr.) en de heer K. Veen (PvdA). Ten aanzien van de bouw van waren huizen aan de Hoge Mors werd besloten enkele tijdelijke vergunningen om te zet ten in permanente. Inzake de aankoop van het pand Hof- dijck 50 met bijbehorende schuren, erf en tuinland voor f. 60.000, inclusief de scha devergoedingen, kwam de vraag naar voren over het tijdstip van de ontrui ming van de woning. Verschillende raadsleden wensten hieromtrent meer zekerheid, dan in het pre-advies werd aangegeven. De voorzitter achtte het moeilijk zich nu aan een datum te bin den, omdat men bezwaarlijk thans kan aangeven wanneer de betrokkenen pas sende woonruimte zullen hebben gevon den. Toegezegd werd, dat gestreefd zal worden naar ontruiming uiterlijk op 1 november 1961. In verband met de verkrijging van di verse percelen water tot een totale grootte van 4051 m2 van de Polder Oudenhof ten behoeve van de voortgang van de woningbouw werd besloten tot het instellen van een procedure bij de rechtbank en tevens de voorlopige inbe zitneming aan te vragen. De heer P. v. d. Hulst drong aan op minnelijke schik king. Z.i. komen er in Oegstgeest teveel procedures op dit gebied. De voorzitter zette uitvoerig uiteen waarom geen an dere weg dan de voorgestelde kan wor den bewandeld. De raad nam het voor stel aan. De verkoop van weggedeelten aan het Rijk en onttrekking van een deel van de Rijnsburgerweg aan het openbaar ver keer werd aangenomen zonder discussie. Het krediet van f. 5.000 voor de door ons reeds gepubliceerde voorzieningen met betrekking tot de halteplaatsen van de bussen werd goedgekeurd. Hierna werden de namen van de bei de openbare scholen vastgesteld. De eer ste zal Terweeschool heten, de tweede Floraschool. Tegen de voorstellen inzake de inte rimregeling inzake ziektekosten voor de ambtenaren en de wijziging van de intercommunale IZA-regeling had nie mand bezwaar. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 8 september. Leidse Coöp. Groente- en Fruitveiling. Prijzen per 100 kg: andijvie 17-29. augurken 20-131. j Eronkbonen 45-67, snijbonen 86-94, stam- onen 49-105, stokbonen 99-122, kroten 9- 1 11. kroten, gekookt 17-25, rode kool 6-13. I groene kool 15-20. postelein 38-50. prei 16- 23. spinazie 44-54, Spruiten 25-53, toma ten 20-40, uien drielingen 12.80, middel fijn 11.30-11.90, mlddelgrof 9.50-9.60. grof 10.80, waspeen 10-24, witlof 102-128, per 100 stuks: meloenen 30-82, perziken 8-27, bloemkool A 13-65, komkommers 18-50, sla A 4.70-14.30, per 100 bos: bleekselderle 58, bospeen 16-24, peterselie 7-7.80, selderie 7.70-9.70. BARNEVELD, 8 september. Coöp. Ve- luwse Elervelling Barneveld-Ede. Week- aanvoer ca. 1.000.000 stuks, waarvan er thans 465.578 stuks werden geveild. Han del vlug. Eieren van 42/45 gr. f 8.62-9.40, eieren van 45/50 gr. f 9.82-11.46, eieren van 50/55 gr. f 11.74-13.68, eieren van 55/ 60 gr. f 14.13-15.51, eieren van 60/64 gr. f 15.84-16.56, eieren van 64/68 gr. f 16.59- 16.77, alles per 100 stuks. Eierveiling S.B.E. Aanvoer 309.350 stuks. Handel vlug. Notering: eieren van 42/55 gr. f 8.81-13.49. eieren van 55/60 gr. f 13.91 15.38, eieren van 60/64 gram f 15.53- 16.69, eendeëieren 61/66 gr. f 9.09-10.65. eendeëeiren 66/73 gr. f 10.81-12.01, alles per 100 stuks. Eiermarkt: aanvoer 2.150.000 stuks. Handel vlug met kalme afloop, notering: kippeëieren van 61/65 gr. f 16,tot 16.75, algemene prijs f 16.40 per 100 stuks, kilo prijs f 2.62, basis 62>/2 gr., henneëieren 42/ 56 gram f 9.25-14.50. kiloprijs f 2.15-2.59. Pluimveemarkt: aanvoer ca. 47.000 stuks. Handel traag. Notering: slachtklppen f 1.50-1.60 per kg. 6lachtkuikens f 1.05- 1.70 per kg. GOUDA. 8 september. Kaasmarkt. Op de kaasmarkt te Gouda zijn heden aangevoerd 176 partijen kaas. Ie kwaliteit noteerde per kg f 2.08-2.17, 2e kwaliteit p. kg f 1.95-2.07, extra kwaliteit per kg f2.18 —2.44 alles per kg. Handel goed. Het plaatsen van het hekwerk bij Bui- tenlust in verband met de speeltuin al daar is stopgezet daar er meningsver schil blijkt te bestaan over de eigendom van de grond. De heer K. Veen wilde weten wat er aan de hand is. B. en W. zullen een onderzoek instellen. Mevrouw G. Kramers betuigde haar dank voor de totstandkoming van de verbouwing en de verbetering voor de dienst van Sociale Zaken. De heer G. Blansjaar vroeg of het B. en W. bekend is, dat door een buiten lander hier een villa zou zijn gekocht om deze alleen maar gedurende een paar zomermaanden te bewonen. Hem leek dit, gezien de woningnood, minder juist. De voorzitter was hiervan niet op de hoogte en achtte het geen halsmisdaad. Er is overigens weinig tegen te doen. De heer Blansjaar vroeg nog eens de aandacht voor het verkeer op de Wyt- tenbachweg in verband met de getroffen regeling bij de toegang tot de boxenga rage. De voorzitter was van mening, dat de regeling wel bevredigend is, doch gaf dit raadslid in overweging eens met de groepscommandant van de Rijkspolitie te gaan praten. De heer J. P. Brouwer informeerde naar de plannen t.a.v. het huis Too- renveld, dat nu in bezit van de ge meente is. Kan dit historische pand bewaard blijven? Is er contact met Monumentenzorg? De voorzitter deelde mede, dat dit juist is, doch dat hoog stens een aanmoedigingspremie kan worden verwacht, uitsluitend voor ex terne restauratie. Indien dit mogelijk is zal het wellicht gemakkelijker zijn gegadigden voor dit pand te vinden. Weer die annexatie De heer Brouwer informeerde naar het overleg met de plaatselijke midden stand in verband met de bouw van het nieuwe winkelcentrum. Weth. Steen metser verwacht wel dat dit contact ge legd zal worden. Wederom bracht de heer Brouwer de zaak over de annexa tie en de grensverleggingen ter sprake en vroeg aan de voorzitter of het al ge komen was tot overleg voor gezamen lijke afweer tussen de besturen van de bedreigde gemeenten. De voorzitter meende dat gezamenlijk optreden niet zo gemakkelijk is omdat de problemen in elke gemeente anders liggen. Een an dere zaak is, dat vanzelfsprekend wel verlangd wordt dat het Leidse structuur plan uitgevoerd wordt. Men heeft hier over overeenstemming bereikt en het is redelijk dat het uitgevoerd wordt. Doch Leiden schijnt daar niets voor te voelen. Toch zou men mogen verwachten dat langs de weg van de intercommunale samenwerking de problemen moeten worden opgelost. Leiden heeft pas recht van spreken wanneer dit niet slagen zou. Dan pas kan men zeggen dat deze weg niet de aangewezene is. Tot op heden is daarvan niets gebleken en Leiden doet het voorkomen of de problemen zo gewichtig zijn dat aan de randgemeen ten een eerlijke kans om te realiseren wat men zich voorstelt, onthouden moet worden. Laten we wel bedenken dat Leiden geen Rotterdam is met zeer bijzondere vraagstukken, doch integendeel slechts een provincieplaats, die zich echter nog al overtilt. Hij achtte het betreurens waardig dat G.S. in deze de kleine ge meenten niet de hand boven het hoofd schijnt te willen houden. Zoals al eerder was opgemerkt hebben de randgemeen ten evengoed recht op bescherming van de provinciale overheid. Zowel Leiden als G.S. schieten z.i. tekort. Na deze ontboezeming over het vraagstuk dat de gemoederen steeds weer bezig houdt, werd de vergadering gesloten. LEIDERDORP Voortaan f 900 huur voor ijsclubterrein De ijsvereniging „IJssport" huurt nu al twee jaar haar terrein aan de Mauritssingel van de gemeente voor f 150.per jaar. De gemeente heeft er destijds f 14.400.voor moeten betalen. Met vaste lasten en rente mee betekent een en ander, dat de gemeente jaarlijks f 775.moet betalen. Het gemeentebe stuur heeft over deze financiële kwes tie met het bestuur van de ijsvereniging gesproken en stelt naar aanleiding hier van de raad voor voortaan f 900.huur van de ijsvereniging te vragen. Het be stuur van „IJssport" gaat hiermee ak koord. Financieel meevallertje voor hervormde school Het college van B. en W. komt met een voorstel tot herziening van het raadsbesluit van 27 november 1957 be treffende de exploitatievergoeding van de hervormde scholen. Men heeft toen bij de 5-jarige exploitatieberekening van de hervormde school als gemiddeld aantal leerlingen 279 aangehouden. Nu is gebleken, dat dit 309 2/3 had moeten zijn. Dit betekent een financiële mee valler voor het schoolbestuur van f 27,59. B. en W. stellen de raad voor hun goedkeuring aan het een en ander te verlenen. Definitieve afwikkeling van „Ouderzorg de Ridder" In een raadsvergadering in juli van dit jaar besloot de raad de definitieve Minister Louw kwam uit de lucht vallen (Van onze Londense correspondent) De Zuidafrikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Eric Louw kwam gis teren in Londen letterlijk uit de lucht vallen en premier Macmillan onderbrak vandaag zijn vakantie in Schotland om met de Zuidafrikaanse minister te over leggen. Waarom hü zo plotseling naar Londen kwam, weigerde minister Louw te zeg gen. Zjjn enige commentaar was dat men „zijn eigen conclusies kon trekken" en dat werd dan ook prompt met en thousiasme gedaan. Het is wel zeker, dat Louw, die met een door premier Macmillan ter beschik king gesteld RAF-toestel naar Schot land doorreisde over de Zuidafrikaanse positie in de Verenigde Naties wil pra ten. Vermoedelijk zal hij Macmillan vragen wat hij voor Britse steun kan verwachten als zijn land in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties over de apartheidspolitiek. Louw gaf voor zijn vertrek in Johannesburg toe, dat hij een harde strijd verwacht en de aanwezigheid van premier Kroesjtsjef en president N'kroemah van Ghana wijst in die richting. De enige hoop voor Louw is, dat En geland dezelfde houding zal aannemen als vorig jaar toen het beweerde dat de apartheid een interne aangelegenheid is, waar de andere leden zich volgens het Handvest van de Verenigde Naties niet mee hebben te bemoeien. Het is echter de vraag of Engeland dit na de enorme opschudding, die de apartheid in het Gemenebest heeft veroorzaakt, zich kan veroorloven deze houding te handhaven. Onthouding lijkt thans de enig mogelijke uitweg. Oranje hockeyteam won van Frankrijk In het klassificatie-toernooi om de 9e—11e plaats heeft het Nederlands hockey-team vanmorgen met 20 van Frankrijk gewonnen. Beide doelpunten werden in de eerste helft gemaakt door resp. middenvoor De Beer en rechts binnen Van Erven. De wedstrijd, waarvan de tweede helft werd bijgewoond door H.M. Koningin Juliana zij liet in de rust alle spe lers aan zich voorstellen heeft maar weinig hoogtepunten opgeleverd. De Oranjeploeg, ondervond slechts weinig tegenstand van de technisch zwak spelende Fransen. Dat het on danks het grote ovei-wicht slechts bij twee treffers is gebleven vond zijn oor zaak in een zekere lusteloosheid, waar mee vooi'al na rust werd gespeeld. De fut is er uit, het wil niet meer, de inspiratie is weg. Ook op de tweede dag van de War- mondse feesten was het goed weer al liet het zonnetje verstek gaan. Wij heb ben moeten constateren dat het op het feestteri-ein niet zo druk was als andei'e jaren, maar de opeenvolgende feesten als Koninginnedag, Kaagweek en nu de Warmondse feesten, zullen hieraan wel niet vreemd zijn. Wil men van het wel slagen van deze feesten verzekerd zijn, dan zal men toch tot een concentratie van deze feesten moeten komen. Wij zijn erg benieuwd hoe de enquête bij de be volking zal uitvallen. Voor de kinder en volksspelen bestond wel grote be langstelling en hiervan was de uitslag als volgt: Hengelwedstrijd voor de jeugd: 1. J. Vredenburg die tevens in het bezit kwam van de wis§elbeker; 2. Rene El- burg; 3. Gerai'd Landman; 4. M. Wasse naar; 5. A. van Elburg. „Naar de trein" voor jongens van 15 en 16 jaar: 1. Dolf van Dijk; 2. P. Ruigrok; 3. Stan Walen kamp; 4. Klaas van Leeuwen. Krui wagenrace, leeftijd 17 jaar en ouder: 1. A. van Velzen; 2. A. v. d. Willik; 3. Toos Zwetsloot. Voor het tobbetjesteken waren 82 in schrijvingen en dit waterfestijn vormt altijd een van de hoogtepunten van de Wie van de meisjes is de sterkste? (Foto L.D./Holvast) dag. Voor de prijzen, die hiervoor be schikbaar zijn gesteld kan men gerust een nat pak over hebben. De uitslag was als volgt: 1. A. Ruitenburg; 2. Jaap Kor- tekaas; 3. Jaap van Rijn. 4. H. Timmer; 5. Bert Heemskerk; 6. Joop Hulst. Voor het ringsteken had garage Mees ter uit Leiden welwillend een auto be schikbaar gesteld met chauffeur. De uitslag was: 1. Mw. Betfam; 2. A. van Velzen; 3. J. de Vroomen; 4. Nel van den Berg; 5. C. de Vogel. Voor het oude raadhuis vond inmiddels de wedstrijd plaats „Wie is het eerste terug" voor dames in de leeftijd van 17 tot en met 25 jaar. De uitslag was 1. Joke van Rijn; 2. Tinie v. d. Horst; 4. Tineke van Vel zen. Na afloop der spelen begaf men zich naar het feestterrein waar al spoe dig een gezellige drukte heerste en waar zonder enige wanklank het feest tot het nachtelijk uur werd voortgezet. War mond kan met voldoening op deze fees ten terugzien. Aan de commissie komt een woord van dank toe voor de uitste kende wijze, waarop zij deze feesten heeft georganiseerd. afwikkeling van de arbeidsverhoudin gen van „Ouderzorg de Ridder" op te schorten in verband met een op 't laatste ogenblik binnengekomen brief van de Chi-istelijke Bedrijfsgroepen Centrale. B. en W., die evenals de raadsleden allen commissarissen van „Ouderzorg" zijn menen, dat een en ander niet behoort tot de competentie van de raad en wel op grond van de statuten. Hierin staat o.m.. dat bij ontbinding van de vennootschap de liquidatie geschiedt onder toezicht van de commissarissen tenzij de algemene vergadering van aandeelhouders anders mocht beslissen. In de commissarissenvergadering van 20 juni van dit jaar. zo zegt het voor stel vefder. werd besloten de afwikke ling van de arbeidsverhoudingen over te laten aan de liquidatiecommissie binnen het raam van de bij de over namen van de aandelen gestelde voor waarden. De secretaris van de C.B.C. heeft intussen alweer contact opgeno men met de liquidatiecommissie en erkend, dat deze zaak door de organi satie niet juist was aangepakt. B.enW. stellen de raad voor de C.B.C. te berichten, dat een en ander behoort tot de competentie van de liquidatie commissie. Hogere beloning voor de vrijwillige brandweer Uit het rapport, dat de commandant van de vrijwillige brandweer heeft op gesteld blijkt, dat de beloning, die aan de manschappen wordt uitbetaald in vergelijking met die in andere gemeen ten erg laag is. B. en W. stellen daar om de raad voor om tot verhoging van de beloningen over te gaan. Daar de meeste manschappen werkzaam zijn in het bouwbedrijf, willen B. en W. een uurvergoeding geven, welke overeen komt met hetgeen in het bouwbedrijf wordt betaald. Voorts kan 15 prestatietoeslag worden uitbetaald. Neemt echter een bouwvakarbeider deel aan het brand- blussen en werkt hij daardoor minder dan 4*2 uur per dag dan verspeelt hij voor die dag ook een bon voor va kantie-uitkering en pensioenbijdrage. B. en W.stellen de raad nu voor om de uurvei'goeding voor de brandmeester op f3.te stellen en voor de manschap pen op f 2.50. VOORSCHOTEN Aantrekkelijk programma van 't Nut Het Nutsbestuur heeft het winterpro- gramma 19601961 opgesteld en naar onze mening wijkt het (gelukkig) wat af van de geijkte vormen van vorige jaren. I Wel komen ook nu weer een poppen- i theater en amateurtoneelvoorstellingen op het programma voor, maar het aan tal voorstellingen vei-zorgd door beroeps- artiesten is wat groter. Dit zal ongetwij feld de kas zwaarder aanspreken, maar ook het Voorschotense publiek, door aard en samenstelling nogal kritisch en ver wend, zal meer naar smaak te genieten krijgen. Zo treffen we in het programma na- men aan als: Lise Schneider, een 23-ja- rige Amerikaanse pianiste, die een veer- tiendaagse tournee door ons land maakt I en daarbij Voorschoten aandoet (piano recital op vrijdag 14 oktober)de toneel groep „Studio" uit Amsterdam (maandag 19 september); Toneelgezelschap „Puck" (vrijdag 3 februari); ..Spaans ballet ensemble". impr-essario Ernst Kraus, ge zamenlijke avond met de departementen Wassenaar en Leidschendam (VTijdag 24 maart); het Poppentheater van Feike Bosma (vrijdag 18 november). Voorts is er een causerie met licht beelden en films over de ruimtevaart door dr. J. J. Raimond, directeur van het Haagsch Planetarium; een voorstel ling van het Nutstoneelgroep Voorscho ten en een van Leidschendam (vrijdag 16 december en in april); het Nederlands Kamerorkest met solistische medewer king (dinsdag 28 februari); Nederlandse poëzie samengesteld door Adriaan Mo- riën, voordracht door Manon Alving en Jaap Maarleveld; een Studentencabaret (zaterdag 14 januari); een voorlichtings avond over zelf schilderen binnen- en buitenshuis en een excursie naar de Del tawerken. Bovendien heeft het Nut ook aan de jeugd gedacht door een middag voorstelling voor te bereiden in de kerst vakantie, een dansavond voor de oudere jeugd m.m.v. het studenten orkest en een toneelvoorstelling voor de jeugd op 8 april. Van 19 september af zal er dus regel matig voor „uitgaand" Voorschoten wat te doen zijn in het Cultureel Centrum. Het slachtoffer van het auto-onge luk te Voorschoten, waarvover wij in ons blad van gisteren schreven, bleek te zijn de 35-jarige Vera Harbrink-Numan Zij was verbonden aan de Haagse Comedie. De begrafenis zal zaterdag a.s. te Schoorl plaatsvinden. Meer aandacht voor vakopleiding stukadoors Onze stadgenoot, de heer Jac. Arnol- dus. voorzitter van de Nederlandse Stukadoors Patroonsbond, heeft tijdens de in Groningen gehouden algemene vergadering van deze bond de wens geuit, dat aan de vakopleiding voor stukadoors meer aandacht zal worden besteed. Hij noemde de belangstelling voor deze opleiding nog te gering De vergadering ging akkoord met het voorstel van de afdeling Utrecht, om een commissie in het leven te roepen, die de propaganda voor de bond. zowel naar binnen als naar buiten, zal moe ten stimuleren. Ook een tweede voorstel van de afdeling Utrecht werd aange nomen. Dit voorstel betrof het onder zoeken van de mogelijkheden, om samen met de zusterorganisatie en de middenstandsbond kadercursussen te gaan houden. Tijdens de middagvergadering hield ir. A. Volbeda, hoofd van de technische- economische afdeling van de Stichting Ratiobouw te Rotterdam een inleiding over de mechanisatie in het stukadoors- bedrijf. Rode Kruiskorps zette cursusseizoen in Ter opening van het cursusseizoen 1960-1961 had gisteravond een bijeen komst plaats van de colonne Leiden van het Rode Kruis Korps. De colonnecommandant, dokter H. P. Vcldhuyzen, deelde mee dat het Rode Kruis met een praalwagen zal deelnemen aan de reclame-optocht op 3 oktober. Voorts zal eind september weer een nieuwe opleidingscursus aanvangen, waarvoor de inschrijving zal worden ge houden op donderdag 15 september des avonds om 8 uur in het Weeshuis aan de Hooglandse Kerkgracht. Als docent van deze cursus zal optreden dokter F. Brand. Vervolgens kreeg dokter H. C. Jas- perse gelegenheid de E.H.B.O.-diploma's uit te reiken aan de geslaagden van de vorige cursus. De namen van de ge slaagden zijn: mej. A. P. v. d. Berg, H'- woude, mej. M. Blokdijk, mevr. A. J. Jansen-Van Waas, L'dorp, mej. M. H. T. van Kordelaai-e mevr. M. v. d. Kraan- Jansen, S. M. de Mik, mej. M. J. E. Oude Elferink, mej. S. M. Oude Elfe rink, mevr. K. v. d. Plas-Berkheij, C. v. d. Plas, J. M. Smit en mej. J. E. Versnel, Z'woude (Waar geen woonplaats is vermeld, is dit Leiden). Tenslotte wei-den nog enige instruc tieve films vei-toond. De politie heeft twee 39-jarige fabrieksarbeiders uit Leiden aangehou den, die er van worden verdacht wollen garens uit een fabriek te hebben gesto len. Record: zaterdag bijna 10 uur tv De Nederlandse Televisie Stichting gaat zaterdag a.s. een record vestigen. Dan zal voor de eerste maal in de nog jonge geschiedenis van dit medium bijna tien uur op een dag worden uitgezonden. Met een onderbreking van slechts 25 minuten zullen de televisiekijkers dan van 14 tot 24 uur van hun toestel kun nen profiteren. Dit record zal worden gevestigd door het inlassen van enkele extra uitzen dingen van de Olympische Spelen. Na het kinderprogramma volgt een korte pauze van 25 minuten, waarna om 14.55 uur de televisie camera's een verslag zullen geven van de paardesport op de Olympische Spelen. Dit programma duurt tot 16.30 uur en wordt gevolgd door een extra uitzending van het tur nen. Van 18 tot 18.30 uur komt de paar desport weer aan de beurt, gevolgd door een extra uitzending en van het turnen (tot 19 uur) en van het schermen (tot 19.15 uur). Daarna wordt het aange kondigde programma van N.T.S. en N.C.R.V. afgewerkt. Ook morgen zal de N.T.S. een extra uitzending aan de Olympische Spelen wijden. Het aangekondigde programma van turnen en hockey wordt van 17 tot 19 uur gevolgd door een extra uitzen ding gewijd aan het turnen. BEURSOVERZICHT Flauwe stemming AMSTERDAM, 8 september Voor de tweede achtereenvolgende maal gaven de internationale waarden lagere koersen te zien. De stemming was vanmiddag bepaald flauw en dient voor het grootste gedeelte op de rug van Wall Street geschoven te worden want ook gisteren waren de koersen aldaar aan de lage kant en voor de Nederlandse Phi- lipspapieren flauw. Hierdoor werd het vertrouwen op het Damrak in de hoge koersen, waarop de aandelen thans no teren, lichtelijk geschokt. Er viel welis waar geen nervositeit te bespeuren en de stukken werden ook niet wild op de markt gesmeten, maar er was toch be hoorlijk aanbod. Hiertegenover was slechts weinig vraag aanwezig. Het aan bod kwam van het publiek (angstige houders) en van het buitenland (hoofd zakelijk Zwitserland). Aandelen Philips hadden het vrij hard te verduren en moesten op 1255 met een koersverlies van circa 30 punten genoegen nemen, na gisteren te zijn gedaald van 1325 tot 1283. Later werd in Philips 1260 geno teerd. Unilevers openden op 834, daal den tiaarna tot 825 en verlieten de markt op circa 830, tegen gisteren als slotkoers 845'2. Aku's 524 circa 15 punten lager na een opening op 520. Hoogovens min 15 punten op 894 na 889. Kon. Olies daalden van f. 124.80 tot f. 124,20 en ver loren circa een gulden. De koers van de olie-aandelen was de laagste over ge heel 1960. Na het eerste beurskwartier nam de handel sterk af en veranderin gen van enige betekenis kwamen niet meer voor. De scheepvaartwaarden gaven koers verliezen te zien van doorelkaar 5 pun ten. Ook de cultures moesten met koers verliezen genoegen nemen bij geringe omzetten. Staatsfondsen zeer stil en praktisch onveranderd. Voor de in schrijving op de f.25 miljoen 4% obli gaties 1960 (tweede lening) gemeente Delft bestond ter beurze een zeer grote belangstelling. WISSELKOERSEN Amsterdam, 8 september 1960. Londen 10.60%—10.60*New York 3.7611— 3.77ftMontreal 3.88ft—3.88H; Parijs 76.93—76.98; Brussel 7.54*-7.54%; Frankfort 90.4090.45; Stockholm 73.07—73.12; Zürich 87.49—87.54; Milaan 60.75%60.80%Kopenhagen 54.76% 54.81%; Oslo 52.9152.96; Wenen 14.61— 14.62; Lissabon 13.20*—1322%. BEURS VAN AMSTERDAM Donderdag 8 september ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 10011 100SOB Ned. '59 4% 100* 100* Ned. '60-1 4% 100* 100* Ned. '60-11 4% 100* 100* Ned. '59 4% 98* 9811 Ned. '53 3* 95% 95* Ned. Grtbk obi. 3% 79%GB Ned. '47 3%-3 94ftGL 94%GL Ned. '51 3% 96ft 96%GB Ned. '53 3% 94 94* Ned. '56 3% 94* 94* Ned. '48 3Va 87* 88 Ned. bel. cert. 3V* 87* 88 Ned. '50 3% 87% Ned. '54 3Vi 89% 89* Ned. '55-1 3% 89% 89* Ned. '55-11 3Va 92 92% Ned. '37 3 90* 90ft Ned. doll. In. 47 3 90 89* Ned. Inv. cert. 3 98ft 98ft Ned. '62-'64 3 99 99% Indië '37 3 97ft (ndië '37-A 3 94* 94% Ned. grtbk. '46 3 91* Ned. wcn.b.l. '57 6 110* 110ft Ned. won.b.l. '58 4% 9911 99* ACTIEVE AANDELEN Uultuurbank32 31% Nat. Handelsbank 188 190GB. Ned. HandelmU 324 322 Amst. Rubber 114 111 H.VA150 150 Senemb&b 526 525GB. ABU 538% 525* Berkel's Patent (v.) 394 377 Calvé Delft cert 825 812GB. Dell Mij en (Ver.) 182.50 180 50 Kon Pap v Gelder 352* 330 Hoogovens cert909 888% MUller en Co NB 437* 432GB. Ned Kabelfabr 688 660L. Philips 1283 1258 Philips pref 344 333 Unilever 845% 831 Wilton Feyenoord 212 205% BUI ton 2de r 469% 454 Dordtse OUe gew 601HGB 600 Kon OUe (f20-).. 127 125.60 idem (50 a f20.— 125.30 124 20 HoU Amer UJn 154 149* Java China Paket 161 155 KL-M 104 10430 Kon Ned Stmv Mi) 198* 193* Kon Paket Mi) 143 138 Stoomvaart Ml) Ned 177 172 Nlevelt Goudr eert 156* 149* v Ommeren eert 311 300 Kon Rott Lloyd 159 152 Ned Scheepv Unie 159 154* NTET-ACTIEVE OBLIGATIE Pro*.- en Gem leningen A dam 47 (3%) 3 94* 94* Idem 48 (3%) 94* 94* R'dam '52-i '4%) 98* ld ld "37 £-n (3%) 95% 96 Z.-Holland "56 (4%) 99 Vorige Slotkoers koers v. heden Bank N. O. *58 (5%) 105 ld. NWB "52 (4%) 97ft 97% Industr. ObUgaties Philips DoUarlng *51 95 94% Premieleningen 101 102 A'dam '51 12% 86* 86* A'dam '56 1 2%.. 80% 80* A'dam *56 II 2% 88* 88* A'dam '56 III 2% 88% 88% Eindhoven *54 2% 81 80* Enschede "54 2% 79* 80 Den Haag Z2 I 2% 87% 88 Idem D 2% 87 B 88B. R'dam *52 I 2% 883 Idem n 2% 88B 90 Idem *57 2% 97% 98* Utrecht '52 2% 86 Z.-HoU 1957 2% 96 L 96 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en CredietinsteUingeD 247 245 430 427 241* 240* 358 359* Twentscbe Bank 327 Industrie Ondernemingen 491 492 60% 60 K N Edmet. A-AA 104 104 Idem prei wd. 104 387 307 Kon Ned Grofsm 185 182 HoU Constructie 589 Ing our v BouwnlJv 275 160 158 Int Kunststoff. Ind 67* Leidse Wolspinnerij 586 L 530 Rott Droogdok Mij 699 Sikken* Groep 947% Ver. Touwt abri eken 366 363 112% 111% Wernlnk'e Betonm 168% 168 Van Wijk en Heringa 121 120 138* 139 Spoorwegen DeU Spoorweg Mi] 5 Amertk fondsen Canadian Paciflo R 23ft 23 Intern NlckeJ 54% 62* Anaconda 60 tl 49ft Bethlehem Steel 42H 42* Cities Service 43* 43 General Motor» 44* 43% Kennecott 80* 79* RepuDiic Stee) 59% 58 SheU OU 63 63* Union Paciflo 26ft Un States Steel 78% 77'

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5