Zestig jaar met luclitscliommel op de kermissen van Noordwijkerliout TTlc Tf h'TTwi 'si VPRO begint actie ter leniging nood in Chili AANTAL HALTEPLAATSEN IN LEIDEN WORDT UITGEBREID BAAS Leidse bedrijven willen Italianen Protestoptocht van boze boeren LSC verwacht circa 300 groenen Meer medische tv-uitzendingen Bij Italiaanse arbeiders andere criteria dan bij de spijtoptanten Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 8 september 1960 Tweede blad no. 30146 N.Z.H. stadsbus rijdt 9 oktober Via Leveiidaal in plaats van Hogewoerd Zoals bekend verdwijnt met ingang van zondag 9 oktober de stadstram uit het Leidse stadsbeeld. Met ingang van die datum worden ook de interlocale tramdien- sten van de N.Z.H.V.M. naar Katwijk en Noordwijk v.v. opgeheven. Bovendien wordt ook Oegstgeest in het autobussennet van deze vervoersmaatschappij opge nomen. Nu de N.Z.H.V.M. besloten heeft om op deze lijndiensten op autobustractie over te gaan, opent dit tevens de mogelijkheid om het aantal halteplaatsen te herzien en voor Leiden aanmerkelijk uit te breiden. Ook Oegstgeest, welke gemeente in twee richtingen zal worden doorkruist, profiteert hiervan. De eerste halteplaats van de stadsbus, welke uit de richting Oegstgeest komt, is op Leids grondgebied geprojecteerd bij de Warmonderweg. Van hier rijdt de bus door tot aan de Wassenaarseweg (voormalig Posthof) waar ook een ge legenheid komt om in- en uit te stap pen. Vervolgens stopt de bus bij het Acad. Ziekenhuis, vóór het Station (al leen om uit te stappen), Stationsplein (ter hoogte van het voormalige gebouw van de L.D.M.), Amicitia, Kort Rapen burg, tweemaal op de Breestraat (onge veer ter hoogte van de Diefsteeg en het kantoor van Van Gend en Loos), Kore- vaarstraat, halverwege het Levendaal, Plantage, Rembrandt Lyceum, de Goe- jestraat (Hoge Rijndijk), om dan verder door te rijden naar Leiderdorp. In tegenovergestelde richting de bus zal ook dan via het Levendaal rijden komen de halteplaatsen op ongeveer de zelfde hoogte te liggen. Op de Breestraat zal de bus dan echter stoppen ter hoogte van het Stadhuis en ook bij de Stads gehoorzaal, dit laatste met het oog op de vele uitvoeringen, welke in deze zaal worden gegeven. In de richting Station zal men verder kunnen in- en uitstappen voor het Lido-theater, doch niet bij Amecitia. Voordat de bus door het via duct rijdt, wordt nog gestopt even voor bij het gebouw van de Kamer van Koop handel. pindakaas Het aantal werklozen is in augustus ook in Leiden weer verder teruggelopen. Wjj laten hierbjj de jongeren, die pas van school zijn gekomen buiten be schouwing. Eind juli stonden er onge veer 250 van deze jeugdigen ingeschre ven by het Gewestelijk Arbeidsbureau aan de Doezastraat, maar, geheel vol lens de verwachtingen, hebben deze in middels allen werk gevonden. Maar deze ex-scholieren niet meegerekend, daalde het werkloosheidscijfer van 153 tot 141. Overigens zal dat niemand kunnen verwonderen, want de vraag naar er- beidskrachten is in ons land en dus ook in en om de Sleutelstad nog steeds erg groot. Iedere werknemer, die om de een of andere reden vrijkomt, kan onmiddellijk elders geplaatst wor den. De grootste tekorten aan arbeids krachten doen zich voor in de metaal- en textielindustrie. Enige bedrijven heb ben thans een aanvraag om Italiaanse arbeiders ingediend, voorlopig echter nog slechts tot zodanig aantal, dat een eventuele komst van deze arbeidskrach ten van geen noemenswaardige invloed tal zijn op het geheel van de arbeids markt in Leiden en omstreken. Het tekort aan vrouwelijke arbeids krachten is relatief nog groter dan aan mannen. Tegenover een aanbod van 110 stond eind augustus een vraag van 560 geregistreerd. En dat weer vooral in de textielindustrie en in de huishoudelijke sector! Leids Jeugdorkest en drumband „De Burcht" Evenals vorig jaar vormde de deelna me van het Leids Jeugdorkest en Drum band „De Burcht" aan het jaarlijks Bloemencorso, dat voor de 19 de maal floor Zunderts straten trok, weer één van de hoogtepunten van dit corso, pochten de kleine muziek-ambassadeurs Uit Leiden de „Zundertse titel" reeds vorig jaar de hoogste lof van de Jury in ontvangst nemen, hoewel zij toen „buiten mededinging" meewerkten, litmaal mochten zij, gezien het succes, frel meedingen naar een prijs met als resultaat, dat de jury hen thans een tweede prijs (zilveren vaandel-medaille) toekende in de show-afdeling voor or kest en band. De vele ovaties, die de muzikantjes Ju ontvangst mochten nemen, bevestig den ook nu weer overduidelijk, dat hun succes in het Zundertse Corso bijzonder poot was. Hoe groot dit succes wel was moge ijken uit het feit, dat het corso-com ité nu reeds de Leidse muzikantjes itnodigde om ook aan het twintigste >rso in 1961 muzikale medewerking te 'tien verlenen en mede te dingen naar in prijs in de hoogste afdeling In het kader van een grote winke- irs-actie, die deze week ten bate van 'et Anjer-fonds in Alkmaar wordt ge- "mden, verleende het Leidse Jeugdor- it en Drumband hieraan dinsdag- Wond muzikale medewerking. Ook in stad was het succes groot, gevolgd een uitnodiging voor de actie- BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN ku3atharlna Johanna Maria, dr van P. van ««wegen en J. M. Krauwer, Frederik, zn H. W. Otto en J. M. Blikman, Maria Anna, dr van J. W. Schoten cn M. M. gisbergen, Wilhelmina Pohanna, dr van g- J. van der Weijden en J. M. G. van 5®rs- Johac"° dr van D. Zwanziger en T. partevelt, Hem^lkus Johannes, zn van G. ton«eüer en A- M- Wagemaker, Sergio, zn van B. M. Candido en P. M. van ïterson sn oS Cornells Maria, zn van P. Llndaard c G. Zeestraten. Margaretha Maria J-ornelia Hendrlka. dr van A. Arbouw en M- J. Oogjen. OVERLEDEN p. van der Bijl, 63 Jaar. man, E. T. Wet- 12 jaar. dochter. Uit Oegstgeest vertrekken lijn I en II om de twaalf minuten van een ander beginpunt. Vanaf het Station wordt dan in Leiden een zes miniutendienst ge reden. Alleen in de avonduren (vanaf phïi. 8 uur) wordt de stadsdienst om gezet in een 12 minutendienst. In Oegst geest arriveren en vertrekken de bussen dan van beide begin- en eindpunten om de 24 minuten. Leidse wielrijdster na aanrijding met 'n vrachtauto overleden Gistermiddag omstreeks half drie heeft op de Breestraat een aanrijding plaatsgevonden tussen een vrachtauto met aanhangwagen en een wielrijdster. Deze werd op eigen verzoek naar het St.-Elizabeth-ziekenhuis overgebracht, waar zij des avonds om negen uur is overleden. Het slachtoffer van dit ver keersongeval is de 53-jarige mevrouw C. M. W. Cattln-Dorlandt uit de Hugo de Vriesstraat. Het ongeluk gebeurde doordat de wiel rijdster bij het inhalen van de in de richting van het Noordeinde rijdende vrachtauto begon te slingeren. Zij viel, kwam onder het rechterachterwiel van de aanhangwagen terecht en werd 12 meter meegesleurd. De wielrijdster liep ernstige verwondingen aan het onder lichaam en de linkerarm op. De EHD zorgde voor vervoer naar het ziekenhuis. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van het postkantoor. De commissaris van politie verzoekt degenen, die getuigen waren van dit on geluk, zich in verbinding te stellen met de afdeling Verkeer. L.J.A. heeft weer vele pijlen op haar hoog Tal van cursussen By aHe „problemen" van deze tijd is die van de vryetijds-besteding niet de geringste. Wat doen we met de tijd die tussen slapen en werken overblijft? Het gaat erom deze periode zinvol te vullen. Het jeugdwerk zal hierop gericht moe ten zijn. Geen wonder dat de vraag naar leidinggevende figuren in het jeugdwerk van dag tot dag toeneemt: zij zullen de jeugd actieve ontspanning moeten le ren, leiding moeten geven in „doe- clubs" en „hobby-clubs". De Leidse Jeugd Actie voorziet sinds enige jaren in de lacune, die er in de leiding is ont staan; geeft althans cursussen, die lei ders of toekomstige leiders moeten be kwamen en hen leert hoe men de jeugd met opbouwende arbeid kan bezig hou den. De algemene voorlichtingsavond voor deze jeugdleiders-cursussen wordt maan dagavond in het Leids Volkshuis gehou den. De docenten van de verschillende cursussen zullen hier inlichtingen ge ven. Het werk van de handenarbeidcur- sisten wordt met kleurendia's geïllus treerd. De LJA-cyclus biedt een palet aan mogelijkheden. Handenarbeid in vrye expressie en een lessenreeks, die te vens opleidt tot het landelijk diploma staan natuurlijk weer op het programma, evenals de vervolgcursus handenarbeid B. Maar om het niet voor iedereen te moeilijk te maken heeft men ook een bescheiden cursus aan genoemde twee toegevoegd, n.l. eenvoudige handenar beid voor het clubwerk op de speeltui nen e.d. werpen van metaal, welke gegeven wordt door mevr. J. Stören-Tesink. Kamperen is een kunst. Omdat uit het gebruik van de tenten, die door de LJA verhuurd worden, gebleken is dat niet alle kam peerders even oordeelkundig met de spullen omgaan, heeft men een speciale cursus van zes lessen over kamperen in het leven geroepen. Natuurlijk staan ook weer onder het hoofdstuk „dramatische vorming" het creatief spelen met kinderen en toneel in het jeugdwerk op het programma. Nieuw is de serie vertellen en voordra gen, pantomime en marionettenspel, welke geleid wordt door Joop Koevoets. Mej. M. D. de Vries verzorgt een serie over het museum, waarna ook de heer H. H. Frese en dr. G. D. van Wengen iets aan de kennis van moderne mu- Tijdens een vergadering in Didam hebben boeren uit de polder „De Lijmer" besloten op 8 oktober in grote getale een protestoptocht naar Arnhem te hou den om hun misnoegen over het plan tot samenvoeging van deze polder en de polder „Bevermeer" kenbaar te ma ken. Gedeputeerde Staten van Gelder land hebben deze samenvoeging, onder de naam „Rijn-IJsselpolder" aan de Provinciale Staten voorgesteld. De landbouwersorganisaties ABTB, CBTB en de Gelderse Maatschappij van Landbouw hebben toegezegd met zoveel mogelijk leden aan de protest optocht deel te nemen. Men was op de vergadering in Didam van mening, dat de samenvoeging van de twee polders dusdanig kosten met GÖufbK sinaasappel citroen vruchtenlimonade zich zal meebrengen, dat zij voor de landbouwers niet te betalen zal zijn. Een der Gedeputeerden zou de Provinciale Staten ook foutief hebben ingelicht over de waterbeheersing van het be trokken gebied. De „Bevermeer" werkt zo werd gezegd, uitstekend en kan dit blijven doen zonder al te grote kosten. Hier zou tegenover staan dat de Lijmers veel duurder is en dat de samenvoe ging van de twee polders de kosten aanzienlijk zal doen stijgen. Weekeind-kampen op Schouwen Duiveland Het LSC verwacht dit haar ongeveer veland zullen gaan, namelijk te Eiker - 300 groenen! Dat is voor normale om- - - - - standigheden (dus afgezien van de eerste jaren na de oorlog toen er van „inhalen" sprake was) een record, dat de Corpsleden voor een zeer zware taak stelt. Vorig jaar waren er ruim 240 groenen. Een van de moeilijkheden is, dat de brand in Minerva de beschikbare ruim te aanzienlijk heeft beperkt. De groenen zullen dan ook niet in Minerva kunnen eten. Dat geschiedt dit jaar in de manege aan de Kaiserstraat, waar de honderden groenen iedere dag in ploe gen heen geleid zullen worden. Het eten wordt wel in Minerva bereid. Voorts is de zolder niet meer beschik baar voor allerlei activiteiten. Cura toren hebben voor deze groentijd een zolder van een collegegebouw aan de Binnenvestgracht ter beschikking ge steld. Overigens zal de groentijd zoveel mogelijk volgens het traditionele pro gramma plaats vinden. Een nieuw aspect van de groentijd is, dat bet eerste weekeinde alle groenen Nieuw is de cursus kunst- en siervoor- naar twee kampen op Schouwen Dui- Team van vier man vertrokken Na „Redt een kind" en „Een ton voor Triëst" zal de V.P.R.O. op nieuw via radio en televisie een beroep gaan doen op de vrijgevig heid van de Nederlanders. Ditmaal ter leniging van de ont stellende nood, die er nog in Chili heerst na de aardbevingen, die daar in mei j.l. hebben plaats ge had. De aardschokken eisten zeker 1500 mensenlevens, terwijl de materiële schade geschat wordt op een bedrag van bijna twee miljard gulden. Een schier ondragelijke last voor een bevolking van ruim zeven miljoen zielen. En de nood klemt temeer, omdat in de getroffen gebieden de industrie veelal geheel verwoest werd, waardoor de be woners totaal verstoken zijn van broodwinning en voor de toekomst nagenoeg geen uitzicht hebben. seumkunde zullen bijdragen. De succes volle gespreksavonden voor bestuur en leiding van het jeugdwerk worden ook dit seizoen weer gehouden. Gesprekslei ders zijn o.m. de heren A. van Tienen en W. Hoebink. Voorts is er nog een cursus voor di recties en stafleden van jeugd- en club huizen en een cursus over filmkunde, welke in samenwerking met K. en O. wordt gehouden. zee en Spijkenisse. In deze DUW-kam- pen zullen zy gelegenheid krijgen tot een betere onderlinge kennismaking, dan de gewone groenendagen mogelijk maken. De enorme aantallen groenen van de laatste jaren zijn er de oorzaak van geweest, dat er minder hechte jaarverbanden ontstonden dan wense lijk geacht moest worden. Men hoopt dit bezwaar te ondervangen met de twee kampdagen, die dit jaar voor het eerst worden ingelast. Tijdens deze dagen wordt er niet ontgroend. Wel zijn er ook ouderejaars in de kampen aanwezig, maar deze leiden slechts een programma van voorlichtende lezingen en geven leiding aan de kampen zelf. De groentijd begint volgende week dinsdag 13 september en duurt tot 30 september. De dag voor dat de groentijd begint heeft het collegium een receptie in Minerva georganiseerd ter ere van de pedel de heer W. E. A. vom Hofe, die op 12 september zijn zilveren ambtsjubi leum viert. Deze diepe ellende heeft de VPRO bewogen weer een beroep te doen op de kijkers en luistenaars. Vanmiddag is een team bestaande uit ds. J A. v. Nieuwen, huyzen, Joes Odufré, Henk Teeuw en Piet Kaart naar Chili vertrokken om daar gedurende vier weken de beelden vast te leggen, die de Nederlanders zul len moet beroeren. De radio-actie begint 19 november, een dag later komt de eer ste film op het televisiescherm. Het team van de VPRO zal in Chili worden bijgestaan door pastoor G. Schoot die al jarenlang in dat land werkzaam is en dus uitstekende dien sten als tolk zal kunnen vervullen. Voorlopig wordt er aan gedacht de Ne derlandse hulpverlening te richten op een aantal objecten in een havenplaats ongeveer negenhonderd kilometer ten zuiden van Santiago. De Nederlandse hulpverlening heeft in de Chileense pers reeds veel aandacht gekregen, vooral omdat hier een predikant en priester hand in hand gaan. Van VPRO-zijde hoopt men, dat de actie door de mede werking van NTS en NRU een nationaal karakter zal kunnen krijgen. Doorgaan Deze actie zal ongetwijfeld een bij zonder punt worden in radio- en televi sieplannen, welke deze omroepvereni ging voor het komende seizoen koestert. Op radiogebied gaat men op de reeds in 1930 ingeslagen weg voort: de ver zorging van uitzendingen in Vrijzinnig Protestantse geest. Men heeft de VPRO nogal eens verweten, dat de program ma's eenzijdig gericht zijn op het ge sproken woord. Het ontbreken van de lichtere toest wordt dan als een gemis gevoeld. De VPRO is zich van dit be zwaar zeker in de propagandavoering terdege bewust, maar 't bestuur acht (zeker tot aan de totstandkoming van de nieuwe omroepwet) het totnutoe ge voerde beleid het beste. Mocht er een aanzienlijke verruiming van de zendtijd komen, dan zal de programmaleiding van deze omroepvereniging zich ook gaarne aanpassen. anders Bij de televisie liggen de zaken iets anders. Uiteraard worden de program ma's ook daar geconcipieerd uit een Vrijzinnig Protestantse geest, maar zij vertonen beslist een minder specifiek godsdienstig karakter dan de radiopro gramma's. Bij t.v. Moties op congres van Brits vakverbond Op het jaarlyks congres van het Britse vakverbond TUC, dat in Douglas op het eiland Man wordt gehouden, is gisteren met ruime meerderheid een resolutie aanvaard, waarin elke defensiepolitiek, gebaseerd op het dreigen met het ge bruik van kernwapens, wordt veroor deeld. Later werd met een geringere meer derheid de officiële politiek van het vak verbond en de Labourparty goedgekeurd, die trouw aan de NAVO inhoudt, geba seerd op 'n afschrikkingsmacht in Ame rikaanse handen. Frank Cousins, de leider van de Tran sportarbeidersbond. die de eerste resolu tie had ingediend, verklaarde dat hij daarmee een eenzydig afzien van kern bewapening door Engeland bedoelde. Voorts werd in de resolutie gepleit voor het staken van de produktie en het be proeven van kernwapens, een verbod op vluchten met kernwapens vanaf Britse bases dit is vooral gericht tegen de Amerikaanse strijdkrachten die op Brits gebied zijn gestationeerd het niet toe laten van raketbases in Engeland en de toelating van de volksrepubliek China tot de Verenigde Naties. De afgevaardig den die deze resolutie steunden, verte genwoordigen 4.356.000 leden van het TUC, terwyi de tegenstemmers namens 3.213.000 vakbondsleden handelden. De resolutie kreeg derhalve een meerderheid van 1.143.000 stemmen. De vertegenwoor digers van 1.467.446 arbeiders onthielden zich van stemmen, hetgeen een onge woon hoog aantal was gezien de belang rijkheid van de kwestie. De resolutie waarin het officiële stand punt van de Labourpartij en het TUC werd goedgekeurd, werd aanvaard met 4.150.000 tegen 3.460.000 stemmen, een meerderheid van 690.000 stemmen. Volgens het officiële standpunt van Labour en TUC moet Engeland welis waar in de toekomst de produktie van strategische en tactische kernwapens aan de VS overlaten, maar voorshands zyn eigen kernwapens behouden. Luchtruim geschonden? Radio-Cairo heeft meegedeeld, dat vier Israëlische vliegtuigen gisteren 't lucht ruim van de Ver. Arabische Republiek (Egypte en Syrië) hebben geschonden. Twee toestellen zouden het gebied by Gaza zyn binnengevlogen. De VAR heeft een klacht hierover ingediend bij de be standscommissie van de VN, aldus Ra dio-Cairo. Een woordvoerder van de Israëlische strijdkrachten verklaarde in Jeruzalem, dat de mededeling van Radio-Cairo on juist is en dat er geen Israëlische vlieg tuigen boven VAR-gebied hebben gevlo gen. Vijfdaagse werkweek bij Wilton-Fijenoord By de Dok- en Werfmaatschappij „Wilton-Fyenoord N.V." in Schiedam wordt op het ogenblik overleg gepleegd tussen vertegenwoordigers van de be drijfsleiding en de ondernemingsraad over de invoering van de bij de CAO in de metaalindustrie gemaakte afspraken inzake verkorting van de normale weke lijkse werktijd tot 45 uur. Er zal worden gestreefd de invoering per 1 januari 1961 te doen plaatsvinden. Op het scherm zal de ontspanning dan ook aan bod komen. Zo zal Maya Bouma nog viermaal met een cabaretprogram ma op het scherm verschijnen, terwijl ook getracht zal worden ander goed ca baret te vinden. Volgend jaar komt er in ieder geval een serieprogramma van ruim een uur, waarin telkens een ander Europees land in het centrum zal staan. Een toeristische inleiding met daarna een amusementsprogramma door. arties ten uit dat land. Prof. dr. L. J. van Holk blijft de spe cifiek godsdienstige noot verzorgen, al leen wat anders. Minder maar langere uitzendingen, telkens met gesprekspart ners en waar mogelijk met aanknoping bij actuele problematiek. Wat de dra matische produkties betreft blijft de VPRO zoeken naar goed „religieus to neel" en naar schrijvers van oorspron kelijke Nederlandse werken. Enkele op drachten zijn verstrekt voor drie een- acters van ontspannend karakter met een lengte van 25 minuten. De medische uitzendingen van dokter A. C. van Swol worden in tegenstelling met die van prof. Van Holk meer. maar kor ter, waardoor ook minder grote onder werpen aan de orde kunnen komen. Te. Ie visieportret ten van leidende personen uit onze tijd worden ook dit laar weer getekend en ook de kunstprogramma's zullen op dezelfde voet worden voort gezet. Albert Vogel gaat een literaire rubriek verzorgen. De bevolking van Noordwykerhout viert feest. En met haar de 77-jarige Hendrik Vallentgoed uit Purmerend. Als een vorst reed hy gistermiddag door het lieflijke duindorp, zwaaiend naar de enthousiaste menigte, die langs de stra ten stond opgesteld. Een groot gedeelte van de ongeveer elfduizend bewoners, die de gemeente telt. juiehte heni spon taan en byzonder hartelyk toet. Verbaasd en verrast tuurde de oude baas door zijn dikke brilleglazen, ter wijl zijn vrouw glimlachend om zich heen keek. Het echtpaar werd tijdens en na de rondrit overladen met grote en kleine geschenken. De burgemeester van Noordw ijkerhout, de voorzitter van de plaatselijke Oranjevereniging en nog vele anderen boden het echtpaar geluk wensen aan. Kortom, het was een zeld zaam feest. De oorzaak van dit alles is gelegen in het feit, dat de bejaarde Hendrik nu al zestig jaar achtereen met zijn luchtschommels naar de Noordwij- kerhoutse kermis komt. Als dertienjarig knaapje kwam hy in 1896 voor het eerst met zijn ouders, die een luchtschommel exploiteerden, naar dit Zuidhollandse dorp. Hij was een ijverig knechtje van zijn vader, Louis Vallentgoed. In 1900 nam hij echter de leiding van het luchtschommelbedrijf over. Afgezien van de oorlogsjaren bleef. Hen drik Vallentgoed de kermis te Noord wij kerbout trouw. Hoewel twee van zijn zoons nu met deze kermisattractie door het land trekken komt de krasse man ietier jaar opnieuw naar het vrolijke Noord wij kerhout. waar hij zich erg op zijn gemak voelt. Wij vroegen hem te midden van alle drukte of hij wel eens op de Leidse kermis is geweest, maar het antwoord luidde ontkennend „Mijn oude heer wel. nl. in het jaar 1898 gedurende de kroningsfeesten". Op de foto ziet men het echtpaar Valt ent goed bij de luchtschommel op de kermis te Noordwij kerhout. (Foto L.D./Holvast) „Overigens was het vroeger allemaal heel erg anders; voor twee centen kon den de kinderen in de schuitjes gaan zitten en als er concurrentie was voor een cent, stelt U zich dat eens voor", aldus Hendrik Vallentgoed. De lucht schommels zijn volgens hem niet ver anderd. Die zijn altijd al van ijzer ge weest. Met veel plezier denkt hij overi gens aan de goede oude tijd. ook nu hy prinsheerlijk in het hotel „Duin en Dal" verblijft en op alle mogelyke manieren verwend wordt. Vanavond laat zijn de Oranjefeesten in Noordwijkerhout afge lopen en keert het echtpaar terug naar de salonwagen, die op het Looiersplein te Purmerend staat. Toelating in Nederland Volgende week de eerste Italianen De minister-president heeft, ant woordend op desbetreffende vragen van het Eerste Kamerlid, mr. R. H. baron De Vos van Steenwijk (WD) gezegd, dat het door de regering gevoerde be leid inzake de toelating van spytoptan- ten in essentie op geheel andere over wegingen dan arbeidsmarktaspecten ge baseerd is. De aan fluctuaties onder hevige werkgelegenheidssituatie mag bij de toelating van spytoptanten slechts een zeer zydelingsc rol spelen. Het aan trekken van Italianen, gericht op ver mindering van de spanning op de ar beidsmarkt. geschiedt met als criterium by de selectie de arbeidsgeschiktheid. Om voor de hand liggende redenen is een soortgelyke selectie in Indonesië niet mogelijk, terwijl voorts het crite rium arbeidsgeschiktheid t.a.v. de toe lating van de spytoptanten niet bepa lend kan zyn. De minister-president antwoordde mede namens de minister van Justitie en de minister van Sociale Zaken. Baron De Vos van Steenwijk had ook gevraagd of in de behoefte aan ar beidskrachten, althans voor een deel, niet beter kon worden voorzien door het toelaten van spytoptanten en andere maatschappelijke Nederlanders uit Indo nesië, omdat deze in Nederland met de taal geen moeilijkheden zullen onder vinden. In verband met de verschillende cri teria beantwoordde de minister-presi dent deze vraag ontkennend. De eerste Italiaanse arbeiders, die naar Nederland zyn gecontracteerd, zullen de volgende week n de hoofdstad aan het werk gaan. Het is een kleine groep, be stemd voor de Amsterdamse Droogdok Maatschappij. De werving van de Ita lianen wordt in Milaan geregeld door twee directeuren van Gewestelijke Ar beidsbureaus. die Italiaans spreken, en enkele Nederlandse artsen. Totaal zullen 2.000 Italianen in Nederland als arbeids krachten worden toegelaten. De vraag is echter veel groter. Het Nederlandse be drijfsleven heeft aanvragen gedaan voor totaal 3.500 man: voor Amsterdam is de aanvraag 650 Italianen, zo heeft de di recteur van het Gewestelyk Arbeidsbu reau te Amsterdam meegedeeld.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3