Na schets nu concreet Plan Nationale Omroep PA@öJ i gaii s« V.P.R.O. BLIJFT DOORGAAN Mogelijke basis voor discussie Bevestiging en ontdekking Met een enkel woord CETA-BEVER BUITENBIJTS Agenda DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1960 (Van een onzer redacteuren) „Werk maar eens iets uit!" Dit was een van de volgens het VPRO- bestuur vele binnengekomen reacties op de knuppel, die deze omroepvereniging vorig jaar in het hoenderhok van radio en televisie wierp, toen het met een schets voor een nationaal omroepplan voor de dag kwam. „Kom maar eens met een concreet plan, misschien hebben we dan meer ba sis voor een wellicht vruchtbare discus sie," zo zei die onbekend gebleven „men". De VPRO haakte gretig op deze raad in en men is met prijzenswaardige over tuiging en enthousiasme door gaan bor duren op de eenmaal gewortelde gedach te, dat de huidige situatie bij radio en televisie onhoudbaar is en dat langza merhand de tijd rijp wordt voor een na tionale omroep. Derhalve kon men gisteren de pers een o.a. aan de regering en de leden der Sta ten-Generaal toegezonden meer dan honderd pagina's tellend boekwerkje overleggen, dat de veelzeggende titel „Een nationale omroep" draagt. Veel van wat in het eerste geschrift stond is hierin overgenomen, maar daarnaast geeft de VPRO een nog bredere om schrijving van de motieven, die bij het opstellen van dit plan hebben voorge staan. In deze nieuwe uitgave wordt alle aandacht besteed aan de wijze, waarop de organisatie van zo'n nationale om roep zou moeten worden opgebouwd. De leiding zou moeten berusten bij een Algemeen Bestuur, waarin vertegen woordigers van het culturele leven van ons volk en van de luisteraars worden opgenomen. Dit zal ook het geval moeten zijn met de Centrale Programmaraad, die is be last met het toezicht op de verzorging van de programma's. Beide organen zul len ruim dertig leden tellen, vertegen woordigende het geestelijke leven van ons volk. de wetenschap, het politieke le ven. het sociaal-economisch leven, het maatschappelijk werk, de kunst, het on derwijs, de volksontwikkeling, de licha melijke opvoeding en de sport, alsmede vanzelfsprekend het amusement. In dit nieuwe project wordt verder na gegaan op welke wijze de programma's in het kader van een nationale omroep tot stand kunnen komen. De bestaande omroepverenigingen zullen volgens de VPRO op verantwoorde wijze zowel bij het een als het ander betrokken blij ven. Zendschema Gehoor gevend aan binnengekomen verzoeken is men tevens overgegaan tot het opstellen van een zendschema voor één week zendtijd over de beide Neder landse zenders, waarbij men doelbewust het huidige standpunt heeft verlaten, dat ernst en humor, licht en klassiek dooreengemengd moeten worden om zo enigszins een „vormende" werking te verkrijgen. De VPRO redeneert zo: we hebben twee zenders en dus moeten we de luisteraars, die allang niet meer naar een bepaalde omroepvereniging luisteren ook inderdaad de keus laten. Het bestuur van de VPRO heeft zich beraden over de mogelijkheden tot het vinden van een wettelijke basis voor de vorming van zo'n nationale omroep en Geen dolken in de conferentiezaal, zegt De Gaulle (Van onze Parijse correspondent) Nauwelijks 48 uren na zijn persconfe rentie, waarover de Franse kranten nog kolommen lang nakaarten, is generaal De Gaulle met de trein naar Bretagne vertrokken, waar hij gedurende vijf da gen te gast zal zijn om daar tevens nog eens een stuk of tien redevoeringen af te steken. Het is voor negende maal dat de generaal, sedert hij tot staatshoofd werd uitgeroepen, in het eigen land „de boer op gaat" en wanneer hij zondag avond weer is teruggekeerd in Parijs zal hij een kleine 2000 kilometer hebben af gelegd. Op zijn reisroete, die in Brest begon nen is, waar het gelijk men uit het beroemde chanson van de „Frères Jacques" weten kan altijd en dus ook nu weer regende, ligt ook even buiten de kust het eiland Sein, dat in 1940 zich als eerste Franse gebiedsdeel buiten het con tinent aanmeldde om de zijde van de toenmalige „rebel" De Gaulle te kiezen. Als beloning en aandenken heeft het ge meentebestuur uit handen van de gene raal gisteren een gouden legpenning als bijzondere onderscheiding ontvangen. Het wordt in politieke kringen te Parijs inmiddels nauwelijks verwacht dat De Gaulle tijdens deze nieuwe retorische marathonloop veel nieuwe elementen of details toe zal voegen aan de verklarin gen over zyn buitenlands beleid, die hij maandag op zijn persconferentie heeft afgelegd. Over de afgebroken wapenstilstands onderhandelingen met de Algerijnen, be gin van de zomer in Melun, herhaalde hij gisteren, dat Frankrijk met het FLN wil spreken maar dat zijn gesprekspart ners „hun dolken deponeren alvorens de conferentiezalen binnen te gaan". Overigens gebruikte hij in redevoerin gen te Quimper een nieuwe leus, name lijk „volk van Algerije, Algerye is van u". Hy verklaarde dat de regering niet zal toegeven aan complotten. Frankrijk zal niet toestaan dat een minderheid zich van Algerije meester maakt voor haar eigen politieke doeleinden. In zijn eerste toespraken heeft het staatshoofd in het bijzonder nog binnen landse politieke kwesties aangeroerd en daarbij erkend dat er in Frankrijk momenteel een sociale malaise heerst. Maar ook die „enkele rimpelingen aan het oppervlak" zouden spoedig verdwij nen, zo verzekerde de generaal, die, vol gens een nieuw opinie-onderzoek dat gisteren openbaar werd gemaakt, nog altijd op het vertrouwen van een over grote meerderheid van zijn volk 67 rc tegen 74ró eind februari, na de mislukte putsch in Algiers mag rekenen. is dus zelfs met een „concept-omroep wet" op de proppen gekomen. Dr. W. Verkade en mr. J. Riphagen, oud-Juri disch adviseur van het ministerie van Binnenlandse Zaken hebben hier hun handtekening onder geplaatst. Geen illusies Maar overigens, de VPRO maakt zich nog geen voorbarige illusies. Al is men er daar van overtuigd, dat het huidige omroepbestel niet meer past in het cul tuurpatroon van ons volk en Hilversum zowel bij radio en televisie een achterge bleven gebied is, men verwacht geenszins dat iedereen in de radiostad nu onmid dellijk het plan van de VPRO zal omhel zen. Integendeel, de kritiek in eerste in stantie was fel en die zal in tweede in stantie beslist niet minder zijn. Bij de VPRO zegt men trouwens zelf. dat de „tijd nog niet rijp is voor een integrale verwerkelijking van wat thans wel als verwerkelijkbaar is gesteld". Men zou zelfs de neiging krijgen het plan als een utopie te beschouwen, maar by de VPRO hoopt men nu zo vurig, dat het gegeven plan een uitgangspunt is voor verdere discussie. Het is geen plan dat men koste wat het kost ongewijzigd zou willen verwezenlijkt zien. Sinds de eerste schets begin vorig jaar is de groei van de gedachte aan een nationale om roep echter groter geweest, dan men had durven denken. Men hoopt nu, dat dit nieuwe boekje het proces nog meer zal versnellen en dat de andere partijen die totnutoe het denkbeeld van de VPRO categorisch hebben verworpen eens bereid zullen gevonden worden om tot een gesprek en zo mogelijk met tegenvoorstellen te ko men. Beslissing op korte termijn over visum Engelse professor (Van onze Haagse correspondent) Naar aanleiding van een in Australië tamelijk levendige perscampagne over het weigeren van een visum aan de Engelse anthropoloog professor Gluck- man uit Birmingham voor een bezoek aan Australisch Nieuw-Guinea, verne men wij van het ministerie van Binnen landse Zaken, dat een verzoek van professor Gluckman om een visum voor Nederlands Nieuw-Guinea eerst twee dagen geleden bij het departement is binnengekomen en thans in behandeling is. Professor Gluckman heeft enige maanden geleden ook reeds een visum voor Nederlands Nieuw-Guinea ge vraagd, maar dat toen kort daarop weer ingetrokken. Er heeft thans overleg plaats met de Nederlandse ambassade in Canberra en de gouverneur van Nederlands Nieuw- Guinea. Een beslissing is spoedig te ver wachten. De Australische regering had het visum geweigerd, daar professor Gluckman bekend staat om zijn anti kolonialistische houding. Een aantal Australische kranten citeerde tegenover deze Australische weigering 'n uitspraak van de Nederl. ambassaderaad in Can berra, mr. J. H. O. Insinger, dat de „Ne derlandse autoriteiten alle zeer bekwame technici en wetenschapsmensen in hun gebied willen toelaten". Het schijnt ech ter, dat mr. Insinger uitsluitend heeft geconstateerd bij wijze van informa tie voor het ministerie dat professor Gluckman een bekend anthropoloog is. Meer mogelijkheden voor melkautomaten Het bestuur van het Produktschap voor Zuivel heeft gisteren met elf tegen vier stemmen besloten, verkoop van verpakte melk door middel van auto maten ook mogelijk te maken voor hen, die niet onder de vestigingsrege ling voor de detailhandel in melk vallen. Dit betekent dat ook anderen dan melk handelaren en Horeca - bedrijven melkautomaten kunnen exploiteren. Eerder had het bestuur de verorde ning, waarin deze mogelijkheid ge opend werd, verworpen. Er was wel *h meerderheid voor, maar niet de ver eiste tweederde meerderheid. Nadat de minister van Landbouw en Visserij daarop aangedrongen had heeft men deze aangelegenheid op nieuw onder ogen gezien. Het bezwaar van de tegenstanders was indertijd vooral, dat aan d® „branche-vreemde" automatenexploitanten geen vakbe kwaamheidseisen gesteld werden. Van andere zijde werd gesteld dat de melk in de automaten in gesloten ver pakking en behoorlijk gekoeld wordt Militair-politieke éénmansleiding in Russisch leger De Russische militaire commandanten zijn bekleed met de verantwoordelijkheid voor zowel de militaire als de politieke opleiding van hun troepen. Dit staat in nieuwe regels voor de Sovjetrussische strijdmacht, die zyn bekendgemaakt in het militaire blad „Rode Ster". Maarschalk Andrei Gretsjko. bevel hebber van de strijdkrachten van het pact van Warschau (de „Oosteuropese NAVO") zegt in het blad dat dit de toe passing betekent van het beginsel van Lenin der eenmans-verantwoordelijk heid. Hij zei niet of de wijziging ook in vloed heeft op de status der politieke commissarissen. De maarschalk schrijft dat „de kracht van het imperialisme niet moet worden onderschat". In dit licht waren de nieuwe bepalingen van groot belang. bewaard. Zowel voor- als tegenstan ders achten additionele melkafzet, waartoe de verkoop per automaat kan bijdragen, gewenst. (Van onze t.v.-medewerker) De VARA opende gisteravond met een herdenking (met slecht foto-materiaal) van dr. Wiardi Beekman. Pier Tania presenteerde dit onderdeel. Er zaten goede dingen in (hoe kan het anders als het gaat om zo een superieure persoon lijkheid), maar er waren ook tekprten. Het half uurtje met (tante) Dora Paul sen werd prima geregistreerd. Het werd een bevestiging van het grote talent van deze diseuse, die ook al was ze niet steeds even goed te verstaan met elk woord en in elke houding sfeer wist te scheppen, die een positieve bijdrage aan het programma was. Een andere was de heerlijke ontdekking van het t.v.-talent van Petra Schut, uit Voorschoten, die een prima tekst voortreffelijk speelde. De volgende bevestiging van reeds lang bestaand oordeel was, dat „Welbe schouwd" behoort tot de beste uitzendin gen van de t.v. De ontdekking hier was de (hopelijk niet tijdelijke) invaller prof. dr. W. Nagel, in veel kringen beter be kend als essayist en dichter J. B. Char les. De Leidse rumoerigheid van dit nieu we element kon zijn toegewijde ernst ge lukkig niet camoufleren noch zyn be kwaamheid om voor scherpe gedachten een rustige en toch spitse formulering te vinden. Ieder lid van dit forum spreekt en oor deelt naar eigen aard en achtergrond, maar dit nieuwe gezicht was ook daar om een verrijking, omdat de wetenschap pelijke visie en formulering in het zoe ken naar de waarheid wel eens niet dui delijk genoeg naar voren kwam. Bijzonder knap was hetgeen Anstadt uithaalde met ds. Buskes. Die was nJ. bijna geheel buiten beeld gebleven, maar toen de gegeven antwoorden de vraag naar de evangelische interpretatie nij pend ging maken, stond de predikant plotseling in het centrum. Tot slot werd uitvoerig doorgeborduurd op de kwestie van de verzuiling en de wenselijkheid van een nationale omroep, een actualiteit, nu de VPRO juist een paar uur tevoren op het oude aanbeeld nieuwe meer gedifferentieerde vormen had gesmeed. De voorzitter rehabiliteerde zich, na zijn haastige eindconclusie van de vorige keer, geheel. Het plan voor de Nationale Omroep kreeg een, weliswaar voorzich tige, maar toch wel zo nadrukkelijke steun, dat proefnemingen werden gesug gereerd. Petra Schut, stoffenontwerpster bij het Paapje in Voorschoten, op bezoek bij tante Dora. Het meisje, dat enige tijd geleden het film festival van Berlijn bijwoonde en daar voor de film zou zijn ontdekt, kreeg gisteravond ruimschoots ge legenheid haar talenten op acteer- gebied te demonstreren. Het optre den van de jeugdige Petra zal voor velen een aangename verrassing zijn geweest. Produktschap adviseert: Koelhuisboter op markt Het Produktschap voor Zuivel zal de regering adviseren achtduizend ton koel huisboter op de markt te brengen. In de gistermiddag gehouden besloten verga dering van het Produktschap is besloten over de prys en de datum, waarop de boter ter beschikking komt. Als genoem de hoeveelheid verkocht is zal men be zien of het nodig is het dan nog over blijvende bij inschrijving te verkopen. Op de koelhuisboter zal bij ompak- king in kleinverpakking dezelfde toe slag worden gegeven die voor verse bo ter op de binnenlandse markt geldt (op het ogenblik tachtig cent per kilogram). Bij de prijsvaststelling zal daarmede re kening gehouden worden. Ook de industrie en de grootgebruikers die koelhuisboter in grootverpakking af nemen, zullen van de toeslag kunnen profiteren, voorlopig tot een hoeveelheid van 2000 ton. die boven de reeds genoem de 8000 ton komt. BINNENLAND - AJs alles volgens plan verloopt zal Madurodam het nieuwe seizoen volgend w „me een.wel zeer aParte attractie ril- vtw starten; een miniatuurcomplex van het Haagse Binnenhof, dat de Rldder- en omringende gebouwen zal omvat- ontbreken bekende fontein zal niet Ter gelegenheid van diens zeventig ste verjaardag heeft H.M. de Koningin de ®alen Last te 's-Gravenhage tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau benoemd. De onderscheiding werd hem in het ministerie van Verkeer en Waterstaat uitgereikt door staatssecretaris E. G. Steil- kei. De heer Van Galen Last is o.m. commissaris van de N.V. Gemengd Bedrijf Haagse Tramweg Mij te 's-Gravenhage. Hoewel de plannen daartoe nog slechts ln een beginstadium verkeren, staat het toch wel vast. dat de afdeling mecha nische administratie van de Ryksbelas- tlngdienst de ponskaartencentrale, die in Den Haag ln verschillende panden is gevestigd en met ruimtegebrek te kampen heeft - over enkele Jaren naar Apeldoorn zal worden verplaatst. Er is reeds opdracht gegeven tot aankoop van een oppervlakte grond in het Westen van deze stad. De Nederlandse onderzeebootjager „Limburg", een van de twee Jagers, die het vliegkampschip „Karei Doorman" be- feleiden, is gisteren voor een zevendaags nformeel bezoek in Hongkong aange komen. Een zegsman van het Nederlandse consulaat deelde mede, dat de jager de Britse kolonie alleen bezoekt om te dok ken. De secretaris van de Protestants- Christelijke Onderwijzersvereniging, de heer D. P. Bothof in Den Haag. is bij zijn afscheid door H.M. de Koningin benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De bij deze onderscheiding behorende ver sierselen zyn de heer Bothof gistermiddag in Den Haag overhandigd door de secre taris-generaal van het ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, dr. J. H. Wesselings. Het comité „Brood in de wereld" zal een bedrag van ruim f188.000.ter be schikking stellen voor de anti-honger- campagne van de wereldvoedselorganisatie F.A.C. te Rome. Dit is het resultaat van de door de bakkerijen ln de meidagen ge houden bonkaartenactie. Het bedrag zal in zijn geheel worden besteed voor een vijf- Jarig ontwikkelingsplan voor de tarwe- en gerstcultuur in elf landen van het Mld- aen-Oosten, van Llble tot Pakistan. De Indonesische regering heeft weer dertig voormalige Nederlandse Zaken ge nationaliseerd. Twaalf daarvan zijn doch terondernemingen van de „N.V. Denis". De maatschappijen waren reeds onder „rege- rlngstoezicht" geplaatst. Eerder deze week werden ook 22 voormalige Nederlandse cultuurondernemingen genationaliseerd. Gisteren heeft de directie van het „Nederlands Danstheater" een contract gesloten voor een tournee van ruim een maand naar Israël. Reeds op 25 september zal het gezelschap naar Israël vertrekken, waar gedurende circa vyf weken een der tigtal voorstellingen gegeven zal worden, zowel ln de grotere plaatsen Jeruzalem, Tel Aviv, Haifa, als ln de Klbboetsj. BUITENLAND Koningin Elizabeth en de Hertog van Edinburgh zullen van 2 tot 5 mei een staatslebezoek aan Rome brengen. Presi dent Gronchl bracht ln 1958 een staatsie- bezoek aan Engeland. De Hertog van Edinburgh en ae toenmalige Prinses Eli zabeth hebben reeds ln april 1951 een be zoek aan Rome gebracht. De vice-minister van Buitenlandse Zaken, mevr. Menon, heeft in het parle ment meegedeeld, dat India opnieuw een protest heeft ingediend by de regering van communistlsch-China tegen het vast houden van een dertigtal Indiase onder danen uit Tibet. De tot dusver hiertegen ingediende protesten zyn zonder resultaat gebleven. In het Syrische district Hama zyn beenderen gevonden van olifanten, neus hoorns en andere dieren die daar in het stenen tijdperk, 300.000 tot 500.000 laar geleden, geleefd moeten hebben aldus heeft de Syrische minister van Cultuur Sabet el Arls op een persconferentie ln Damascus meegedeeld. De Westdultse minister van Buiten landse Zaken Von Brentano zal 18 septem ber in Washington een onderhoud hebben met zijn Amerikaanse ambtgenoot Herter. Von Brentano zal ln Rlo de Janeiro een conferentie van Westdultse diplomaten presideren en ln Mexico City de feesteiyk- heden ter gelegenheid van de 150ste on- afhankeiykheldsdag bijwonen. Vandaar gaat hij naar Washington. De 46-Jarige Hermann Luckow uit Keulen is woensdag tot een jaar gevange nisstraf met aftrek en vijf Jaar verlies van actief en passief kiesrecht veroordeeld we gens antsemltlsche activiteit. Hij heeft ze ven maanden in voorarrest gezeten. Van begin 1952 tot zijn aanhouding heeft hy grote hoeveelheden antisemitische ge schriften uit Zweden betrokken en in Keulen verspreid. Het toeristenverkeer ln Noorwegen was deze zomer aanzlenlyk groter dan vo rig Jaar en vormde een nieuw record van naar schatting twee miljoen buitenlan ders. Ongeveer 400 mannen en vrouwen, wier benen verlamd zijn, zullen een week na de olympische Spelen in Rome, die zondag a.s. worden beëindigd, hun eigen „olympische Spelen" ln de Italiaanse hoofdstad houden. De deelnemers, die uit 22 landen afkomstig zijn, zullen elkaar in rolstoelen bekampen. op de Oostenrijkse middelbare scho len zal meer aandacht aan de eigentijdse geschiedenis besteed worden. In de hoog ste klassen moet na Kerstmis de vestiging van de Oostenrykse republiek, haar we deropstanding na de tweede wereldoorlog en de daartussen liggende periode behan deld worden. De Egyptische invoer uit West-Duits- land is voorlopig geheel opgeschort, zo hebben dagbladen in Cairo meegedeeld. Deze maatregel ls genomen, omdat de han delsbalans gedurende vier Jaar ln het voor deel van de Bondsrepubliek ls geweest. Uit regeringskringen wordt vernomen dat on der-secretaris Ebzat van het Egyptische ministerie van Economische Zaken later deze maand een bezoek zal brengen aan West-Dultsland voor besprekingen over een vergroting van de uitvoer van garens en textiel naar dat land. Het Oostenrijkse ministerie van Eco nomische Zaken heeft de provinciale re geringen gewaarschuwd voor „uitverkoop" van Oostenrykse grond aan buitenlanders. In Tirol, Vorarlberg, Salzkammergut en het „Waldviertel" wordt nameiyk steeds meer grond, die voor de economie van het land van het belang is, door buitenlanders aangekocht en de grondpryzen gaan daar door omhoog. Het ministerie dringt er op aan de wettelijke voorschriften voor het verlenen van verkoopvergunningen streng na te leven. Op het landgoed Saltram House ln Devon, Engeland, ls een portret van een Jongen ln harnas ontdekt, dat aan Rubens wordt toegeschreven. Deskundigen zyn tot de eenstemmige conclusie gekomen dat het een Jeugdwerk van de grote Vlaamse schilder ls. „Anti-sociale parasieten" ln de Sov jetrussische republiek Georgië kunnen thans, by decreet van het uitvoerende co mité van de Georgische Sovjet, tot straf fen van een half tot twee Jaar dwang arbeid worden veroordeeld. Wanneer men ook als dwangarbeider niet wil werken kan men tot eenzelfde periode gevangenisstraf worden veroordeeld, aldus het persagent schap Tass. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Amus. muz. 18.45 Journ. 19.00 Gram. 20.00 Nws. 20.05 Filharm. ork. en solist. 21.10 Groen land, zwarte mensen, lezing. 21.25 Lichte muz. 21.45 Gram. 22.00 Saxofoon en piano. 22.30 Nws., beursber. v. New York en SOS-ber. 22.45 Gram. 23.10 Dagboek van een groot vader, hoorsp. 23.45 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 18.00 Jazzmuz. 18.15 Sportrubr. 18.30 Gram. 18.40 Olympische Spelen. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Liederen. 19.30 Ra diokrant. 19.50 Pol. lezing. 20.00 Gram. 20.50 Een tuin van zand en 6tenen, le zing. 21.05 Koperork. 21.20 Periodieken pa rade. 21.30 Lichte muz. 22.00 Olympische Spelen. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Kerkorgel. 23.30 Gram. 23.45 Olympische Spelen. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 14.55-18.30 Eurovisie: Olympische Spelen. 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Olympisch allerlei. KRO: 20.30 Documen taire. 20.40 Theaterkron. 21.00 De vijf kruisjes, tv-spel. NTS: 22.30-23.00 Eurovi sie: Olympische Spelen. Advertentie Schuren, bungalows, schnttlm DONDERDAG Oegstgeest (Patronaatsgebouw) Padvlndersmarkt. 7.30-11.30 uur nam. VRIJDAG Stationsplein: Slaan van eerste paal voor gebouwencomplex. 11 uur voorm. Leiderdorp: Ned, Herv. Kerk. Orgelconcert door Jan Bot. 8 uur nam. Oegstgeest (Patronaatsgebouw) Padvlndersmarkt. 7.30-11.30 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Christen- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Clubhuis Volkstuinver. „Ons Bulten", Marnixstraat. Bloemen- en fruittentoon- stelling. „Prof ir. Sprenger". 4 uur nam. Hooglandse Kerk: Excursie Ver. van oud-leerlingen der Ambachtsschool. Res tauratie-werkzaamheden. 2.30 uur nam. Rijnsburgerweg 133: Excursie Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde naar Dahliakwekery Ballego. 2 uur nam. Stadsgehoorzaal: Jonge talentenshow. 8 uur nam. Oegstgeest (Patronaatsgebouw) Padvlndersmarkt. 2.30-5.30 en 7.30-11.30 uur nam. ZONDAG Clubhuis Volkstuinver. „Ons Buiten", (Marnixstraat)Bloemen- en frultten- toonstelllng „Prof. ir. Sprenger". 10 uur voorm. MAANDAG De Doelen: Leidse Amateurfotografen- vereniging. 8 uur nam. Tearoom v. d. Heijden: Drogistery VriJ- enhoek. Demonstratie Yardley. 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.50-1.20 uur nam. Pieterskerk: Avondstilte te 7.30 uur nam. Rehoboth: Bond van Chr. Plattelands vrouwen. Spr. mevr. Pothuis over een reis naar Argentinië. 8 uur nam. StadhouderslaanschoolAfscheid en in stallatie van schoolhoofd. 8 uur nam. DE BIOSCOPEN Studio: „Mannen ln rok" (Tales of Man hattan). 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 u. Luxor: A bout de souffle" (Liefde zonder uitzicht). 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo: „Tussen nacht en morgen" (The bramole bush). 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „Het lot van een mens". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdag cyclus: „Moord op de voorpagina". Rex: „De brulden van Dracula". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. zon dag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Meisjes op bestelling". Trianon: „Salomo en de Koningin van Sheba". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Astra-theater - Wassenaar: VrUdag 8 uur. zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur: ..In cognito 18 Jaar. Maandag, dinsdag en woensdag 8 uur: „Een vrouw wist te veel". 18 Jaar Donderdag 2.30 en 8 uur: „Vryheren van het woud". Elke leeftijd Zondag en woensdag 2.30 uur: Mardl Gras. TENTOONSTELLINGEN Ned. Leger- en Wapenmuseum „Gene raal Hoefer". Tentoonstelling ,,'s Konlngs Rok" Werkd.: 105 uur, 's zondags: 15 uur nam. (t/m 30 september). Rijksmuseum van Oudheden: Tentoon stelling „Panorama der prehistorie". Werk dagen 105 uur; 's zondags 15 uur nam. (tot 15 december). Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 —12 en 24. Zon- en feestdagen 24 uur. Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling over Ruanda en Urundi (tot 16 oktober). Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „zeg het met bloemen ln het Chinees". (Tot 31 oktober). Lakenhal: Tentoonstelling van werken uit Leidse School (tot half september). Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Lelden ls geopend de Zuider-apo- theek. Lammenscnansweg 4, tel. 23553. B(| geen gehoor b(| uw hulsarts of spe cialist (of diens waarnemers), bel opdok- terstelefoon 22222. VOOR VRIJDAG 9 SEPTEMBER Hilversum I, 402 m. VARA7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. (Om 9.35-9.40 Waterst.) VPRO: 10.00 Dit en het andere, lezing. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Gram. AVRO: 12.00 Jazzmuz. 12.20 Regerlngsultz. Voor de landbouw. 1250 Land- en tulnb.- meded. 12.33 Sport en prognose. 12.45 Ol. Spelen. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Pianorecital. 14.25 Voordr. 14.45 Jeugd koor. 15.05 Gevar. progr. 15.30 Ol. Spelen. VARA: 16.00 Muz. lezing. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Gram. 17.25 Orgelspel. 17.45 Olymp. Spelen. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Pol. lezing. 18.25 Lichte muz. 18.40 Ol. Spelen. 19.00 Voor de kleuters. 19.10 Lichte muz. VPRO: De mens ln de stad, lezing. 19.45 VPRO-nws. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.15 Kamer- muz. 20.35 Het plan Nationale Omroep 1960, lezing. 20.50 Nederlanders ln Intern, techn. bystand, lezing. VARA: 21.00 Gev. progr. 21.46 Bultenl. weekoverz. 22.00 Ol. Spelen. 22.30 Nws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Soc. nws. ln Esperanto. 23.10 Gram. 23.45 Ol. Spe len. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muz. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.40 V. d. vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Progr. v. d. oudere luisteraars. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Gram. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Promenade ork. 14.05 Schoolradio. 14.25 Gram. 14.40 Kamerork. en sol. 15.15 Voordr. 15.35 Gram. 15.50 Gram. 16.05 Lichte muz. 16.35 Viool en plano. 17.00 Voordr. 17.20 Vokaal ens. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. NCRV: 18.00 Fanfarekorps. 18.20 Licht progr. 18.50 Regerlngsultz.: Dat doet U thuis toch ook niet?, een praatje over goe de manleren op het bultenspoor door B. M. van Grlethuysen, Chef afd. vryetyds- bestedlng van het Ministerie van O. K. en W 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Hulsmuz. 19.30 Radiokrant. 19.50 Salzburger Fest- splele 1960: Figaro's Hochzelt. komische opera. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Gram. 22 45 Avondoverdenking. 23.00 Protestant se Liturgie van de toekomst?, muz. lezing. 23.20 Salzburger Festsplele 1960 (verv.) 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e ljjn van 1820 uur) Glacomo Puccini. „Tosca". Opera ln drie bedrijven. Libretto van Giuseppe Giacosa en Luigl Illlca, gebaseerd op het drama van Victorlen Sardou. Eerste uit voering: Rome, Teatro Constanzl. 14 Ja nuari 1900. Plaats en tyd van handeling: Rome 1800. Rolverdeling: Floria Tosca. beroemd zangeres, Renata Tebaldi; Marlo Cavaradossi, schilder, Mario del Monaco; Baron Scarpia, hoofd van de politie. George London; Cesare Angelottl. Silvio Malonlca; De koster, Fernando Corena; Spoletta, agent van politie, Plero de Pal- ma; Sciarrone, gendarme. Een cipier, Gio vanni Morese; Een herdersjongen. Ernesto PalmerInl. Verder: Koor en Orkest van de Academla dl Santa Cecilia, Rome. Di rigent: Francesco Mollnari Pradelll. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 14.55-17.00 Eurovisie: Ol. Spelen. 20.00 Weekoverz. 20.20 Olymp. allerlei. AVRO: 20.30 De toestand 1. d. wereld, le zing. 20.45 Lichte muz. NTS: 21.05-22.45 Eurovisie: Ol. Spelen. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.00 Gevar. muz. 12.45 Meded. 12 55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Hoogtepunten uit de programa's v. d. afgelopen week. 14.00 wam. 1450 Quiz. 15.00 Ork. conc. 15.30 Geluidskron. 16.00 Ork. qonc. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Gevar. progr. 19.30 Lezing. 20.00 Intern, festival v. Edin burgh: ork. conc. m.m.v. solist. 21.00 Nws. 21.15 Intern, festival v. Edinburgh (verv.) 22 15 Lezing. 22.30 Gram. 22.55 Wetensch. nws. 2300 Nws. en weerber. 23.0623.30 Kamer muz. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Gevar. muz. 12.30 Nws. en gevar. muz. 13.00 Lichte muz. 13.20 Olymp. Spe len. 13.30 Nws. en intermezzo. 13.45 Voor de kind. 14.00 Voor de vrouw. (Om 14.30 nws.). 15.00 Mil. ork. (Om 15.30 nws.). 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en mrs. Da le's dagb. 16.45 Uitsl. races en lichte muz. 17.30 Nws. en gevar. progr. 18.29 Weerber., nws. en Olymp. Spelen. 18.42 Act. 18.45 Hoorspel. 19.00 Journ. 19.24 Sport. 19.30 Nws. en gevar. muz. 20.00 Popul. liedjes. 20.30 Nws. en gevar. progr. 21.00 Gevar. muz. (Om 21.30 nws.). 22.15 Olymp. Spe len. 22.30 Nws. 22.40 Dansmuz. 23.30 Nws en Italiaanse muz. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Pianomuz. 13.00 Nws. 13.30 Gevar. muz. 16.05 Sol. conc. 17.00 Nws. 17.45 Lich te muz. 19.00 Nws. en weerber. 19.40 Ope- ramuz. 21.45 Nws. 23.15 Hedendaagse ka- mermuz. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 13.35 Gram. 18.30 Nwe gram. 19.16 Kamermuz. 19.55 Intern, festival v. Edinburgh. 22.10 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Lezing. 12.45 Gram. 12.50 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Orgelspel. 14.00 Gram. 14.45 Liederen en orgelconc. 16.00 Koersen 16.06 Operettemuz. 17.00 Nws. (Tussen 17.00 en 17.30 Ol. Spelen). 17.05 Gram. 17.30 Licht progr. 18.00 Gram. (verv.). 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Liederen. 20 00 Festival v. Vlaanderen; ork. conc. (Om 20.45-21.00 Kunstkaleldoskoop). 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.55 Nws. 23.00-23.15 Groeten v. militairen uit Kongo. 484 m. 12.02 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 15.00 Belg. muz. 16.07 Dans muz. 17.00 Nws. 17.10 Olymp. Spelen. 17.30 Gram. 18.30 Festival v. Luik: Religieuze muz. 18.45 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Festi val v. Chlmay: Kamermuz. 22.00 Wereld - nws. 22.10 Orgelconc. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) is 3 6 te 8 es! Amsterdam geh. bew. windstil 16 13 0.3 Den Helder geh. bew. z. 2 16 12 0 Ypenburg Vllsslngen geh. bew. windstil 17 14 0 zw. bew. windstil 17 15 0 Eelde half bew. windstil 18 7 0 De Bilt zw. bew. windstil 17 13 0 Twent* mist windstil 17 7 0 Eindhoven regen windstil 16 12 1 Z.-Limburg mist zzw 2 14 10 0 Helsinki regenbui no 7 13 6 2 Stockholm regen nnw 6 13 8 2 06lO onbew. windstil 15 4 0 Kopenhagen licht bew. wnw 4 15 8 1 Aberdeen zw. bew. windstil 18 8 0 Londen zw. bew. nnw 2 18 11 0.1 Brussel zw. bew. zzw 1 17 11 0 Luxemburg zw. bew. no 4 - 10 - Parys zw. bew. nnw 1 21 14 0.3 Bordeaux mist windstil 20 11 6 Grenoble regen no 3 20 13 15 Nice licht bew. nno 4 22 14 0 Beriyn Frankfort zw. bew. wnw 2 15 5 0.4 mist ono 2 13 9 2 Mllnchen regen no 2 15 9 5 ZUrich geh. bew. nw 2 17 12 12 Genève geh. bew. wnw 2 19 11 1 Locarno mist ozo 2 20 7 0 Wenen zw. bew. windstil 18 8 0 Innsbruck regen onbew. windstil 19 11 11 Belgrado windstil 19 7 0 Athene onbew. nnw 2 33 23 0 Rome zw. bew. windstil 28 13 0 Ajacclo zw. bew. no 2 24 15 0.C Madrid onbew. n 3 30 18 0 Mallorca licht bew. windstil 27 15 0 Lissabon onbew. n 3 32 17 0

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2