f f Renault Dauphine 1959 JONGSTE BEDIENDE Bewaar Uw dure kolen Rechter-commissaris te Rotterdam leidt onderzoek naar Planta-ziekte In Bollenstreek worden in vlot tempo 2 bejaardencentra gebouwd WEEK-AANBIEDING H Mi in LEIDEN: MEIPLEIN 48 NIEUWE LEIDSE PAARDENSLAGERIJ VEULEN VLEES En beide verrijzen in Hillegom Beslag op ingenomen voorraden Rode-Planta blijft gehandhaafd JEHOVAH'S GETUIGEN Nederlands initiatief tot nieuwe scheepswerven nabij Antwerpen? Kerkelijk L even FANTASIE DAMESHEMDJE DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1960 In Treslong en in plan Elsbroek In Hillegom worden twee be jaardencentra gebouwd. En wel in de uitbreidingsplannen Treslong en Elsbroek. Er heerst een koorts achtige activiteit om alles volgens plan te laten verlopen. Zo verrijst nabij de bollenbeurs „Treslong" het hervormd bejaardencentrum „Parkwijk". In het eens zo lande lijke Elsbroek komt het r.-k. be jaardencentrum. Op 6 mei 1959 werd de bouw van „Parkwijk" gegund aan De Bataafse Aannemingsmaatschappij te Den Haag voor f. 1.092.810. Reeds 2 juni van het vorig jaar werd de eerste paal in de grond geslagen, de grond kostte f. 130.000 Het ontwerp van dit fraaie gebouw is van het architectenbureau Hornstra en Boudewijns uit Den Haag. dat al diverse bejaardencentra ontwierp. Buiten de grond- en bouwkosten vergt de inrich ting nog eens een slordige half miljoen, zodat dit project totaal 1 3/4 miljoen gulden vergt. In totaal zijn er 800.000 bouwstenen verwerkt. Voorts moest 1000 meter beton worden gestort. Verder gebruikte men 90.000 kilo betonstaal. Stukadoors nemen 10.000 m2 en de tegelzetters 2000 m2 voor hun rekening. In de kelders onder het gebouw staan drie ketels van de centrale verwarming, waarvan één tevens warm water levert en het gehele jaar dus moet branden. Heel wat ruimte Het tehuis „Parkwijk" aan de Park laan zal 51 éénpersoonskamers, 4 twee persoonskamers en 17 flats, die elk een oppervlakte van 16 m2 krijgen, bevatten. Een i eepersoonsflat bestaat uit zitka mer. slaapkamer, keukentje, wasruimte en w.c. Voor gemeenschappelijk gebruik zullen voorts beschikbaar zijn: een conversatie zaal mèt televisie, serres op de verschil lende verdiepingen, liftinstallatie en een terras. Alle bewoners krijgen de beschikking over een ondergrondse bergruimte van 2 m3. Zij kunnen hun kamers of flats naar eigen smaak inrichten, bovendien worden hun kamers op de radio-distri butie aangesloten en centraal verwarmd. Iedere flat beschikt over een douche cel. Ruimte voor logeergelegenheid wordt eveneens gereserveerd. Warm- en koud stromend water staat de toekomstige be woners ten dienste. Het hervormde be jaardencentrum „Parkwijk" biedt plaats aan 51 alleenstaande ouderen en twin tig echtparen van gevorderde leeftijd. Er zijn als het gebouw half oktober klaar is, natuurlijk veel handen nodig om alles vlot te laten marcheren. Het personeel Naast de directrice, mej. M. v. d. Boom, die als eerste per 1 september jl. haar appartement betrok, komen er een verpleegster (op de tweede verdieping bevinden zich de ziekenkamers) en twee verpleeghulpen. De huishoudelijke dienst zal bestaan uit een administratice, een hoofd van de keuken, een kookster, vijf dienstmeisjes, een werkster en een huis knecht, die ook de zorg over de tuin krijgt. De heren W. Imthorn en C. Vis, resp. voorzitter en secretaris van de Stichting Hervormd Bejaardencentrum „Park- Wij k-Hillegom" wachten nog drukke we ken: de inkoop van het interieur vraagt veel hoofdbrekens. Niet alleen uit de streek Op onze vraag of uitsluitend Bollen streekbewoners in het Hillegoms bejaar dencentrum komen, antwoordde de heer W. Imthorn: „Neen, ze komen uit alle streken van het land, hoewel het aan tal Hillegommers dat plaats heeft be sproken in het centrum een belangrijk percentage van het geheel uitmaakt". Hef katholieke centrum In het uitbreidingsplan Elsbeek klinkt ook al het lied van de arbeidEls- beek was zo'n 1J2 jaar geleden polder, waarin men rust zocht en vond. Ko mende vanaf Van Herwaardens Kalk zandsteenfabrieken NV. ontwaart de voorbijganger hier en daar bouwwerken in dit polderlandschap. Men is bezig Het protestantse centrum (Foto LD./Holvast) daar het rooms-katholieke Bejaarden centrum op te trekken. Er zijn al wegen aangelegd. Grond-, riool- en bestratingswerken kosten f. 250.000. En als alles volgens plan verloopt, zullen hier naast het be jaardencentrum een lagere technische school - de eerste in de Bollenstreek - en een lagere tuinbouwschool verrijzen. Een geheel nieuwe woonwijk wordt hier voorts ontsloten. Het plan hier een be jaardencentrum te bouwen dateert van 1956. Het bestuur van de „Stichting R.-K. Bejaardencentrum Hillegom" met dokter G. P. D. Ie Cocq d'Armandville Het katholieke centrum (Foto LD./Holvast) en de heer P. Oudejans, respectievelijk als voorzitter en secretaris vond veel moeilijkheden op zijn weg. Het zette echter door. Zaterdag 9 mei 1959 werd de bouw vergunning verleend en kort daarna werd het N.V. Aanneembedrijf W. Theu- nissen te Heemskerk de bouw gegund voor om en nabij de f. 2.000.000. De Rijkspremie bedroeg f. 350.000, waarmee men de halve hectare grond kon kopen. Dit R.-K. Bejaardencentrum is ontwor pen door het architectenbureau De Groot te Uithoorn. Het project vergt in totaal een investering van f. 3.000.000. Laatste paal Op 3 februari van dit jaar heide pas toor H. J. W. Theissen van de St.- Joseph-parochie de laatste van de 270 houten en 150 betonpalen. Het hoofdgebouw zal bestaan uit een lange en een korte vleugel, ieder van 4 verdiepingen hoog. Aan de ene zyde wordt een kapel met bijbehorende ruim- Rond honderdduizend ziektegevallen In antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Burger (PvdA) heeft minister Beerman omtrent het gerechtelijk onderzoek naar de Planta-ziekte meegedeeld, dat de officier van Justitie te Rotter dam het instellen van een gerechtelijk vooronderzoek reeds heeft opge dragen aan de rechter-commissaris, belast met de behandeling van strafzaken. Naar moet worden verwacht, zullen bij het onderzoek naar de schuldvraag betrokken worden de anologe ziekteverschijnselen in West-Duitsland in 1958 en in Berlijn in 1959. Intussen geloofde de minister niet, dat de civiele rechtspleging ook voor gevallen als de onderhavige minder effectief zou zijn. Hij wijst er voorts op, dat de N.V. Van den Bergh en Jurgens al heeft aange kondigd de slachtoffers van de Planta-ziekte buiten de civiele rechts pleging om schadeloos te stellen. Gebruikte emulgator niet gewoon giftig Op de ingenomen voorraden Planta- margarine met de van ziekteverwekking verdachte emulgator liggen te Zwijn- drecht opgeslagen onder voorlopig beslag door de Keuringsdienst van Waren. Hangende het onderzoek zal dit beslag baarheid te bereiken of spatten bij bra den te voorkomen, maar ook is het mo gelijk. dat een gevariëerd programma van emulgatoren zou kunnen worden toegepast om wellicht mogelijke, doch onbekende en ongeweten, schade aan de gezondheid, tot het uiterste minimum te beperken. De ziekteverwekkende emulgator is door de fabriek toegepast zonder de uit komsten van een overheidsonderzoek naar de eigenschappen ervan af te wachten. Wel waren uitvoerige eigen laboratorium-onderzoekingen gedaan. Wijziging Warenwet De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid wacht thans advies in of en in hoeverre de Warenwet zou moe. ten worden gewijzigd om toezicht op te gebruiken hulpstoffen in de voedings middelenindustrie te houden. Van som mige hulpstoffen gaan prikkelende wer kingen uit. Zo gaat op het ogenblik het verhaal, dat leeuwen in een Oostduitse dierentuin verl ammin gsversch i j nse 1 en o y>,„v,*„ fnv,—i/ii»i vertoonden. Een onderzoek bracht aan se PIanta-fabrieken twee kilogram per lipus kooivloer toe- trm crphniik-t t.pcrpn pprtiiric «fin crrom "el 11Cnt" a.al ee" °.P «OOlVlOer LOe ton gebruikt tegen eertijds 800 gram per ton door de Duitse fabrikanten van „Rama" en „Sanella", welke produkten echter niet met de Nederlandse „Rama" moeten worden verward. Uit nog onvolledige gegevens uit Duits land blijkt, dat in juli 1958 te Kiel een explosie van ..blaasjesziekte" plaats had, die in september, nadat de emulgator door de Hamburgse fabriek niet meer gepast schoonmaakmiddel bepaalde eigenschappen aan het op die vloer ge worpen rauwe vlees voor de leeuwen gaf. waardoor een vorm van vergiftiging en verlamming ontstond. Voorts zou in West-Duitsland geconstateerd zijn, dat een gladmakend middel voor binnenzo len van schoenen de dragers van die schoenen zodanig prikkelde, dat zij on wel werden. Onder werking van trans- werd gebruikt, verdween. Dergelijke er- I ««1^ *frïh u t hip zonodig behandhaafd blijven. Het staat varingen, zo komt thans aan het licht, i SéverweScendè stof die "ich vla in ieder geval vast, dat deze voorraden deden zich in oktober en november 1958 i j geval vast, dat deze voorraden deden zich in oktober en november 1958 niet meer voor menselijke consumptie m andere delen van Duitsland voor. Of- gebruikt zullen worden, doch onder toe- schoon in Duitsland steeds door klinici zicht van de Keuringsdienst tot andere, ongevaarlijke, produkten zullen worden verwerkt. Deze gegevens werden gisteren verstrekt tijdens een persconferentie in het ministerie van Sociale Zaken. Volgens de laatste gegevens is tussen 4 en 22 augustus een hoeveelheid van 790 ton Planta-rood in de handel ge bracht, ofwel ruim 3 miljoen halfponds- pakjes. Op basis van gemiddelde om looptijden is berekend, dat ongeveer een half miljoen mensen van dit produkt gegeten hebben. Het aantal ziektegeval len wordt globaal geschat op rond hon derdduizend. waarbij echter een onbe kend aantal lichte gevallen komt, dat niet is aangegeven. Twee gevallen had den dodelijke afloop. Bij het onderzoek betrokken medici schatten de overge- voeiligheid voor de emulgator bij één op vijf tot één op tien mensen. Reeds eerder Voordat Planta-rood in de handel kwam, is in normale verpakking deze PI anta reeds in mei in een hoeveelheid van 5 ton afgeleverd, in juni ging 13 ton naar de afnemers en in juli eveneens 13 ton. Dit verklaart een aantal gevallen van „netelroos" voor augustus. Van de emulgator is in de Nederland. gezocht is naar een virus als verwekker van de blaasjesziekte, komt men thans, gezien de wisselvallige spreiding, tot de mening, dat de (lichtere) blaasjesziekte wellicht van de eertijds kort gebruikte emulgator afkomstig is geweest. De ver schijnselen in Nederland waren deels ernstiger, dan in West-Duitsland. Op merkelijk is. dat toen een margarinefa- briek in Berlijn omstreeks Kerstmis 1959 de betreffende emulgator korte tijd toepaste, onmiddellijk de blaasjesziekte optrad én na afloop van de emulgator- proef weer verdween. Voorzover bekend heeft de blaasjesziekte in West-Duits land geen blijvende schade veroorzaakt. Daaruit mag men, naar medisch inzicht nog geen conclusies voor Nederland trekken Waarom wisselen? Op de vraag, waarom de margarine industrie van emulgator als bindingsstof voor diverse vetten bij de margarine- fabricage wisselt, werd geantwoord, dat dit zowel technische als andere oorzaken kan hebben. Men kent de werking van emulgatoren in diverse voedingsmidde len nooit precies. Men kan nieuwe emul. gatoren toepassen om betere smeer- imet schuifdak, lederen bekleding, 8000 km. gelopen. Volledige garantie. Inlichtingen bij: Automobielbedrijf RIJNLAND N.V. PAPENGRACHT 5A - LEIDEN - TEL. 01710—20306 J Na 18 uur 31853. HANDELSKANTOOR te Leiden vraagt actieve (vrouwelijk). Kunnende typen. Brieven met uitvoerige inlichtingen over genoten opleiding en leeftijd aan het bureau van dit blad onder nummer 26144. Koopt een ELEKTRISCHE STRAALKACHEL, verbruik 6 ct. per uur k f 12.90. ELEKTRO-TECHNISCH BUREAU Firma DE LANGE Hoge Rijndijk 74, tel. 23425 en Hoofdstr. 26, Leiderdorp wy stellen er prijs op mede te delen, op 23 maart 1960 per aangetekend schrijven aan het Wachttorengenootschap te Amsterdam te hebben bericht dat wij niet langer als leden van de Nieuwe-Wereld-Maatschappij van Jehova's Getuigen wensen te worden beschouwd. De plaatselijke leiding ontving een kopie van dit schrijven. G. J. BEK Leiden, Gerard Brandtstraat 27. M. W. BEK—MULDER. de voetzool verspreidde. Niet giftig Het is volgens de met het onderzoek belaste medici en chemici duidelijk, dat In het Belgische staatsblad is de stichtingsakte verschenen van de on derneming „Chanabel" Chantlers Na- vals Beiges die tot doel heeft ten noorden van Antwerpen werven te bou wen, waar in grote droogdokken volgens nieuwe principes schepen kunnen wor den gebouwd. De stad Antwerpen heeft reeds geruime tjjd geleden terreinen ter grootte van 1500 tot 2000 ha ter beschik king van de onderneming gesteld. De Nationale Maatschappij voor Credietver- lening aan de nijverheid zegde een kre diet toe van 75 miljoen Belgische fran ken. Het Belgische blad „De Standaard" weet te melden, dat de plannen voor de scheepswerven afkomstig zijn van de Nederlandse ingenieur A. J. van Wijk de Vries uit Rotterdam. De vennootschap Chanabel is volgens dit blad opgericht door acht personen, onder wie twee Ne- nederlanders. De maatschappij zou be schikken over een kapitaal van een mil joen Belgische franken. De Nederlandse Ingenieur zou zeventig procent van de aandelen In eigen bezit hebben gehou den. „De plannen van de heer Van Wijk de Vries werden destyds door deskundigen als een fantasie beschouwd", aldus ,De Standaard", „doch hij slaagde erin een krediet van zeventig miljoen franken te verkrijgen". Hoewel details over de werkwijze en de financiering niet officiéél bekend zijn werd enkele maanden geleden verno men, dat het ln de bedoeling zou liggen schepen tot 150.000 ton te bouwen met een diepgang van 7.5 meter. Daarbij zou rekening zijn gehouden met de Bel gische plannen De Schelde bevaarbaar te maken voor geladen schepen van 65.000 ton. De rentabiliteit van het pro ject zou zijn gebaseerd op het feit. dat België over geen enkele werf beschikt waarop „super-tankers" kunnen worden gebouwd. te aangebouwd en aan de andere kant een recreatiezaal. Deze twee lagere gebouwen vormen als het ware „de voorhof' van de hoofdin gang van de korte vleugel, waarin zich op de begane grond de keuken en de eet zaal zullen bevinden. Hierop komen twee verdiepingen met kamers voor de bejaar den. Op de bovenste etage zullen de zus ters worden gehuisvest. In de lange vleu gel komen alleen kamers voor bejaarden. Vele kamers In dit r.-k. bejaardencentrum komen 88 éénpersoons- en zestien tweepersoons kamers. Verder zijn geprojecteerd zestien kamers voor het inwonend personeel en negen ziekenkamers. Naast het hoofdgebouw, waarvan we een foto plaatsen, worden nog afzonder lijk 32 bejaardenwoningen gebouwd. Het laat zich aanzien dat het complex pas in de loop van 1961 ln gebruik zal wor den genomen. Beide bejaardencentra in de Bollen streek zullen ongetwijfeld ln een grote behoefte voorzien. Bollenstreekbewo- ners gedijen niet op vreemde grond. Evenals het sttreekprodukt: de bloembol, voelen zij zich met wortel en ziel aan de „streek" gebonden. De bouw van de beide bejaardencentra opent voor de oudere bollenstreekbewoners hiertoe de moge lijkheid! NED. HERV. KERK Beroepen te Wierden W. H. van Kooten te Hasselt. Beroepen en aangenomen naar Scherpenzeel (Fr.) J. C. Delbeek. kand. te Scnevenlngen. Bedankt voor Oude en Nieuwe Nledorp (toez.) A. D. H. Huysman te Rulnerwold. Benoemd tot vicaris te Veenhulzen ln Drente J. C. Schoneveld, vicaris te Noordgouwe (Z.). GEREF. KERKEN Aangenomen naar Rutten (N.O.P.) W. Vlsscher. kand. te Nieuw-Amsterdam. die bedankte voor Eernewoude. Hyum-Fln- kum en voor Wester lee (Gron.). de van schadelijke werking verdachte Planta-emulgator niets uitstaande heeft met de eigenschappen van soj a-olie. „Deze olie zou zichzelf in de emulgator niet herkennen", zo werd verklaard. Volgens voorlopige conclusies van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid en het Centraal Laboratorium van de Bloedtransfusiedienst kan worden aan genomen. dat de emulgator niet giftig is in de gewone zin des woords. Het ver moeden bestaat, dat de nieuwe emul gator een overgevoeligheidsreactie bij de patiënten heeft veroorzaakt. Daarbij gaan de gedachten uit naar het opwek ken van een antistof in de lichamen van degenen, die voor het eerst de emul gator consumeren. Bij nieuw gebruik ontstaan dan reacties, een interne ziek te, die zich onder andere uit in de jeu kende huidverschijnselen. Talrijke voe- derproeven met verschillende diersoor ten hebben voorlopig tot die opvatting geleid. J. P. A. Nelissen werd voorzitter Raad van Bestuur Bouwbedrijf In zijn vergadering van gisteren heeft de Raad van Bestuur Bouwbedrijf de heer J. P. A. Nelissen bereid gevonden de functie van voorzitter van deze Raad op zich te nemen. De heer Nelissen is daarmede de derde voorzitter, na de heren ir. J. J. G. van Hoek (1946—1954) en J. Dura Dzn. (1954—1960). De heer Nelissen was reeds een voor aanstaande figuur in het organisatie leven in het bouwbedrijf. Op 5 Juni 1956 werd hy, als opvolger van de heer R. H. Terlingen, benoemd tot landeiyke voor zitter van de Nederlandse Katholieke Aannemers- en Patroonsbond. Voordien was hy van 15 april 1948 af secretaris van de afdeling Haarlem van de NK.A. P.B. en sedert 23 mei 1950 lid van het hoofdbestuur. Door zyn voorzitterschap van de N.K. A.P.B. was de heer Nelissen al lid van het dageiyks bestuur van de Raad van Bestuur Bouwbedryf en viel hem de functie van vlce-voorzitter van deze raad toe. met leuke kantgarnering en bustevorm. Zeer mooie kwaliteit. SLECHTS 1,95 Deze aanbieding geldt van vrijdag 9 t/m 15 sept. a.s. ,fféuzenj^ FILIALEN 0 0 OR GEHEEL NEDERLAND HOGEWOERD 135 Deze week per kg. voordeliger STOOFLAPPEN, 500 gr. 1.25 NU per kg. 2.28 MAGERE LAPPEN, 500 gr. 1.50 NU per kg. 2.78 Extra mag. lappen, 500 gr. 1.75 NU per kg. 3.28 GEHAKT speciaal, 500 gr. 1.25 NU per kg. 1.98 GEBR. ROSBIEF, 150 gram 0.73 DE GEHELE WEEK: 4 biefstuk tartaars 98 3 pakjes MARGARINE79 BAKLAPPEN2.— I ROSBIEF 2.25 BIEFSTUK2.50 I HAAS 2.75 ROOKVLEES0.49 ROOKWORST 0.98 en een uitgebreid assortiment VLEESWAREN. Bijzondere traktatie: Ondanks enorme drukte, snelle bediening. Hogewoerd 135 Hegewoerd 135

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 13