Olympische ....SA? Spelen Ben Verhagen kon in laatste race zijn derde plaats niet vasthouden Cees Koch weggevaagd Don Tarzan'Braggbrak record van vliegende dominee Bob Richards „Ife begrijp het niet!" Amerikaanse supprematie bij discuswerpen Nieuwe teleurstellingen voor de Nederlandse atletiek Rolf Mulka was onaantastbaar Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 8 september 1960 Vierde blad no. 30146 Polsstokhoogspringen duurde meer dan zeven uur Vijf medailles veroverden de Amerikanen op de voorlaatste dag van de atletiekwed- itrijden in het Olympisch stadion in Rome waarvan tweemaal „goud": Don Bragg bij het jolsstokhoogspringen (met een nieuw Olympisch record van 4.70 m), en al Oerter, de iterke atleet die zijn discustitel van 1956 in Melbourne prolongeerde, en eveneens het jlympisch record met 59.18 meter verbeterde. Ron Morris werd tweede bij het polsstokhoogspringen, terwijl Rink Babka en Dick 'ochran bij het discuswerpen zorgden voor een volledige Amerikaanse supprematie. Voor onze landgenoten Dini Hobers en Cees Koch is deze dag mgetwijfeld een grote teleurstelling geweest. Dini Hobers kon zich in |e morgenuren niet kwalificeren voor het hoogspringen, aangezien zij Ie eis van 1.65 meter driemaal op een haar miste. En Cees Koch, de lotterdamse discusreus, die zich de vorige dag met een worp van 53.48 aeter op zo'n voortreffelijke wijze had geplaatst een prestatie iverigens, die hem woensdag geen finaleplaats zou hebben opgeleverd - liep nu tijdens de finale naar zijn vorm te zoeken. Slechts één enkele jeldige worp had de Rotterdammer en deze was met een afstand van 19.21 meter ver onder zijn capaciteiten. Alleen Nel Zwier wist bij het hoogspringen tot de finale door te dringen, zij het op het nippertje. fVant pas bij haar derde poging op 1.65 was zij er zeker van. De kleine bebrilde Engelsman Don hompson veroverde voor zijn land een ouden medaille op de 50 km snelwan- el en. Zo fris als een hoentje en in een Oorm hoog tempo kwam de verzeke- Ingsagent uit Londen het stadion bin- en gewandeld, gedragen door de toe- lichingen van het publiek, dat onmid- ellijk begreep wat het betekende om tjna vier en een half uur tegen de af tand, jezelf en de tegenstanders te loeten vechten. Ludmilla Shevtsova-Lisenko tenslotte eroverde het kampioenschap op de 800 aeter, maar zij heeft daarvoor tot op latste meters strijd moeten leveren let de Australische atlete Brenda Jo es. die slechts 0,1 seconde achter haar ihte. Tarzan Meer dan zeven uur heeft het gevecht eduurd om de Olympische titel pols tokhoogspringen. Toen om negen uur d de avond onder het licht van de ehjjnwerpers de Amerikaan Don Bragg fin laatste aanloop nam voor de record- »ogte van 4.82 meter, was hij reeds ze- *r van de gouden plak, aangezien hij Js enige over 4.70 meter was gekomen, lijn landgenoot Ron Morris was hem #t 4.60 meter gevolgd, terwijl de Euro- ese kampioen van 1958, de Fin Eeles jandstrocm, de beste Europeaan was net 4.55 meter, vóór de grote mannen Is de Russen Krassovskis en Petrenko. Don „Tarzan" Bragg, zo genoemd om- lat hij als kind reeds in Pennsgrove New Jersey) van boom tot boom slin- wde, is een atleet van bijzondere 'Jas&e. De 24-jarige Amerikaan, die juist ün militaire dienst bij de Marine heeft fgesloten en hoogstwaarschijnlijk het •oigende jaar op het witte doek te zien al zijn als de nieuwe Tarzan opvol ier van een andere Olympische kam poen, zijn landgenoot Johnny Weismul- er sprong achtereenvolgens in de kale 4.55, 4,60 en 4,70 meter bij zijn prste poging, tot grote verwondering ran de talrijke toeschouwers die tot laat n de avond de verrichtingen van deze tus bleven volgen. Toen was hij reeds zeker van de titel, Baar Don Bragg was daarmede niet te lden. Met de wetenschap dat deze Ipelen wel eens zijn laatste zouden kun_ 'en zijn als filmspeler wordt hij 'oogstwaarschijnlijk als prof verklaard - Het de 97 kg zware atleet de lat op 'e hoogte van 4,82 meter leggen. Twee lentimeters meer dan het officiële we- «Idrecord, dat reeds op zijn naam staat. Jnder doodse stilte nam hij driemaal pn aanloop, maar of het nu kwam om- '3t zijn concentratie telkens onderbro- *n werd door de binnenkomende snel- tandelaars, het lukte hem niet. Het 'lyrapisch record lag toen allang aan eherven, want de 4.70 meter van Rome ^tekenen tegenover de 4.56 meter van *°b Richards, de vliegende dominee* die keer in successie de titel veroverde, *n verschil van 14 centimeters. Ds. Ri- nards zat op de tribune, als commen- *tor voor de Amerikaanse televisie.» Een geslaagde sprong van Don Tarzan'Bragg. Terrier U kent wel de kleine Engelse hondjes, die terriers. Het zijn over het algemeen dieren, die zonder veel lawaai tot de aanval overgaan en dan door blijven vechten tot het bittere einde. Ofschoon wij de kleine, tengere Engelsman Do nald Thompson zeker niet met een hond willen vergelijken, waren ook bij hem op die lange wandeltocht van het Olym pisch Stadion van Rome naar het 25 km GYMNASTIEK Japan Olympisch kampioen turnen De Japanse turners hebben het Olym pisch gymnastiek-toernooi voor landen gewonnen en zyn daarmee voor de eer ste maal in de geschiedenis Olympisch kampioen geworden. De Russische tur ners, die zowel in 1952 te Helsinki als ln 1956 te Melbourne in de landenwedstrijd de gouden medaille veroverden, be haalden 572.70 punten 2.5 punt minder dan Japan, dat tot nog toe steeds achter Rusland op de tweede plaats was ge ëindigd. In de persoonlijke wedstrijd werd wel een Rus kampioen, nl. Schak- lin. De uitslag van de team wedstrijd was: 1. en Olympisch kampioen: Japan, 575.20 pnt.; 2. Rusland 572,70 pnt.; 3. Italië 559,25 pnt.; 4. Tsjecho-Slowakije 557,10 pnt.; 5. Verenigde Staten 555,20 pnt.; 6. Finland 554.45 pnt. De uitslag van de individuele wedstrijd heren, bestaande uit zes verplichte en zes keuze-oefeningen, was: 1. en Olympisch kampioen Schaklin (Rusland) 115.95 punten; 2. Ono (Ja pan) 115.90 punten; 3. Titow (Rusland) 115.60 punten; 4. Tsurumi (Japan) 114.55 punten; 5 en 6. Endo en Takemoto (belden Japan) 144.45 punten. Op de voet gevolgd door de Zweed Ljunggren, die uiteindelijk de zilveren medaille mee naar huis nam en de Rus Stcherbina. gelooflijke. Een wedstrijd, die zo hard ging, dat het Olympisch record omver werd gekegeld en het wereldrecord werd geëvenaard. De Russische huismoeder Ludmilla Shevtsova-Lisenko zegevierde in deze uiterst merkwaardige strijd met verder gelegen Acilia en terug de goede eigenschappen van dit honderas aan- wezig. Deze 24-jarige verzekeringsagent zou hebben, wandelde hij steeds verder had reeds na 5 km bij de brug van St. weg van zijn rivalen en toen hij met Angelo de derde plaats veroverd met zijn witte petje en een grote zonnebril Ondanks hevige aanvallen van de Zweed, die zelfs na 35 km even de lei ding nam, forceerde Don Thompson tien bet kleinst mogelijke verschil van slechts km voor het einde, de beslissing. In een 0,1 seconde op de uit het niets opdui- tempo waarmede een fietser nog moeite kende Australische atlete Brenda Jones. slechts 19 seconden achterstand op de leidende Azham Singh (India). Na 15 km schoof hij op naar de tweede plaats. Toen, na 20 km kampte hij met een he vige inzinking die hem naar de zesde positie terug wierp. De Australiër Craw ford en de Rus Klimov namen de kop over en het tempo werd steeds hoger op gevoerd. In het kleine stadje Acilia, dat als een parel in de mooie omgeving lag te glinsteren, tekende de eindstrijd zich reeds af. Thompson, weer geheel her steld van de vermoeidheid, begon aan zijn 5 km lange zegetocht. op driftig het stadion binnenstapte, zo fris en zo monter alsof hfj even een wandelingetje was gaan maken, werd het even stil. Daarna barstten de toe juichingen los als een bewijs van mede leven met dit staaltje van moed, door- zettings- en uithoudingsvermogen. Ongelooflijk Wij hebben woensdagmiddag de zwaar ste 800 meter gezien, die ooit door dames is gelopen. Wat door de negen atletes Direct na de start nam de Duitse Antje Gleichfeld de leiding, maar reeds na 200 meter kwam Shevtsova naar voren De Australische atlete Dixie Willis, die in de series reeds 2 minuten 09.5 seconde had laten afdrukken, vocht zich naast haar en er ontspon zich op de laatste 400 meter een keihard duel, terwijl de anderen de koploopsters op korte afstand bleven volgen. Er was geen moment sprake meer van een de marrage, want dit tempo vroeg het uiterste van de loopsters. Op de binnen baan, bij het uitkomen van de laatste bocht, had Dixie Willis de leiding op een meter gevolgd door Ludmilla Shevt- werd gepresteerd, grensde aan het on- sova en vlak daarachter de Australische De snelwandelaars hebben het niet cadeau gekregen. Om de ..ver hitte machine" wat af te koelen gooit de Brit Thompson bij een fontein onderweg een bak water over zijn hoofd. Brenda Jones. Negentig meter voor de finish gebeurde het. Brenda Jones, die zich als het ware tussen de beide strij denden doorwrong wist enkele decimtrs winst te nemen, Dixie Willis, volkomen leeggelopen, verstapte zich en moest, om het evenwicht te herstellen, enkele wan kele passen doen op het gras aan de zijkant van de baan. Zij viel niet, maar maakte dusdanige bewegingen dat zij, om haar evenwicht te herstellen, even moest stil staan, waarvan de overige deelneemsters gebruik maakten en haar voorbijgingen. Intussen liep Ludmilla Shevtsova op Brenda Jones toe en wist haar bij de eindstreep te passeren. Het a fscheid ivas triest Het Olympische zeilfestijn is afgelopen. De prachtige baai van Napels blinkend in het felle zonlicht heeft na tien dagen nerveuze spanning haar karakter van een mondain, boeiend recreatie oord herkregen. Het afscheid was triest De kleine Nederlandse zeilkolonie in Napels heeft dit gevoel van weemoed waarschijnlijk nog sterker gehad dan de andere leden van de inter- Er was echter onder de 31 deelnemers één zeiler, die vandaag onaantastbaar was voor zijn concurrenten: de Duitser Rolf Mulka, dinsdag nog zevende in het algemeen klassement, maar nu door een prachtige zege winnaar van de bronzen medaille, achter de 18-jarige Olympische kampioen Peter Lunde( Noor wegen) en een andere Scandinaviër, de Deen Fogh. Verhagen beëindigde de race als vijfde en werd daardoor ook in de algemene rangschikking vijfde. Een presta tie overigens, die zijn uitzending volkomen rechtvaardigt. nationale zeil-elite. Want op deze dag-van- afscheid ging voor ons land de laatste kans op een Olympische medaille verloren. Ben Verhagen, favoriet voor het brons in de F.D.-klasse, viel namelijk van de derde plaats in de algemene rang schikking terug naar de vijfde, hoewel hij ook ditmaal bij de zwakke zuidwestenwind (5 a 6 meter seconde) weer een zeer goede race zeilde. Ier (Rhodesië) enige winst behaalde. Hetgeen hem de vierde plaats in het algemeen klassement opleverde. Van Duyl staakte de strijd Kampioen bij de Draken werd de Griekse kroonprins Constanten, die in de laatste race kans zag zijn grote rivaal, de Italiaan Cosentino, voor te blyven. Zij finishten als respectievelijk vierde en De Rotterdamse garagehouder, voor treffelijk geassisteerd door Jaap Helder, heeft op deze laatste dag het duel niet vermeden. Hij startte als eerste van een groep, die over stuurboord naar de west- wal ging, een groep waartoe ook zijn di recte concurrenten Rolf Mulka (Duits land), Butler (Rhodesia) en Slotty Da wes (Groot-Brittannië) behoorden. Aan gezien Verhagen terecht het meeste re kening moest houden met Butler en Da wes, kreeg Mulka de kans op vrij spel. Een kans, die de Duitse routinier vol- De Duitse estafetteploeg even aarde op de 4x100 meter het we reld- en het olympisch record. Op de foto ziet men de wissel tussen Hary (links) en Cullmann. komen uitbuitte. De Duitser zeilde een voortreffelijke race, kwam spoedig op kop en behield deze positie, hetgeen met 30 tegenstanders en de schiftende wind een prestatie van uitzonderlijk formaat was. De nieuwe Olympische kampioen, Pe ter Lunde, koerste met Fogh en de Griekse en Italiaanse deelnemers over bakboord naar zee. En kwam daarna niet meer in het spel voor. Nog derde Bij de eerste boei lag Verhagen nog derde, achter Mulka en de Spanjaard Alonso, die zich later als tweede hand haafde. Maar op het ruimwindse rak verspeelde de Rotterdammer drie plaat sen. Hij kwam als zesde bij het tweede merkteken en besloot toen over bakboord zeewaarts te gaan, in een poging iets van zijn achterstand weg te werken. Hij gokte verkeerd. Op het tweede kruis- rak groeide het verschil met Mulka, die ook al verder was uitgelopen op Spanje, Rusland, Bermuda en Nieuw-Zeeland, die in deze volgorde voor Verhagen rondden. Het laatste kruisrak bracht nog een prachtig gevecht, dat beheerst werd door Mulka en waarbij alleen But- vyfde, achter de Noor Christensen, de Duitser Rafenborg en de Portugees Fer- reira. Kroonprins Constanten heeft daar voor overigens hard moeten werken. Na het eerste kruisrak lag hij nog in negen de positie, maar in het tweede rak drong hy op naar de vijfde plaats. Cosentino kwam in deze fase ook meer naar voren, hij had evenals Wim van Duyl de lange slag over stuurboord naar de wal gemaakt en daardoor enige achterstand gekregen. Van Duyl zeilde de race niet uit. In de slotfase scheurde zijn grootzeil en hij moest toen de strijd staken. Na het eer ste kruisrak had hij overigens al geen kansen meer op een der ere-plaatsen. Ook voor Cosentino was het geen ge lukkige dag. Hij werd gediskwalificeerd en dat kostte hem de zilveren medaille. De Italiaan moest nu genoegen nemen met brons. Bij de Finnjollen was de strijd al ge streden. De Deen Elvström had na zes races een dusdanige voorsprong dat de titel hem niet meer kon ontgaan, zelfs indien hij in de laatste wedstrijd niet meer zou starten. Dat geschiedde, we gens een trieste reden. De Deen had woensdag namelijk last van zijn hart en moest op medisch advies in bed blijven. Winnaar van de laatste race werd de Canadees Bruce, vóór Robert (Nieuw- Zeeland) en Boneo (Argentinië). Hans Sleeswijk besloot het Olympisch toernooi met een achttiende plaats. Drie levende boeddhabeelden Als drie levende boeddhabeelden stonden tijdens de ceremonie pro- tocolaire de Amerikanen Al Oerter, Rink Babka en Dick Cochran op de treden van het erepodium. Drie enorme mannen, die zich in de strijd om de discusmacht de sterk- sten hadden getoond. Dat Al Oer ter tenslotte het goud in bezit nam was slechts een speling van het geluk, want tenslotte hadden ook Rink Babka of Dick Cochran juist dat ietsje meer van hun grote krachtreservoir aan de discus kun nen meegeven om de ronde schijf „Van Rolf Mulka begrijp ik ge woonweg niets. Zó is hij nog achter je en dan twee slagen en hij ligt een mijl voor". NeenBen Verhagen kon het nog steeds niet volgen. Consequent had hij woensdag, tijdens de laatste race van de Olympische zeilwedstrijden in de Golf van Napels, zijn grote concurrent voor het Olympisch brons in de Flying Dutchmanklasse in de gaten gehouden en desondanks ivas de zege - en de medaille - naar de Duitse oud-wereldkampioen ge gaan. Teleurgesteld, maar toch ook weer vol bewondering voor zijn tegenstan der ging hij verder met het schoon spuiten van zijn boot. Gefeliciteerd Ben", klonk het„al is het dan geen medaille, een vijfde plaats is ook nog zat". De donkerblonde Rotter dammer zag het allemaal heel an ders. „Voor mij is het alleen maar slecht zat. Als de wind maar zo ge bleven was als bij de start, dan was het misschien wel gelukt". Veteraan Jaap Helder, vervanger van de naar Nederland teruggeroe pen Lautenschutz, vatte hei heel la coniek op. „We hadden nu eenmaal rekening te houden met de Brit Slotty Dawes, Rolf Mulka, de Rus en de man uit Rhodesia. Je kunt er wel een of twee in de gaten houden, maar je kan toch echt niet bij alle maal blijven". Met een glimlach op het verweerde gelaat stelde de Ne derlandse kampioen het vast. Maar het was de glimlach die de teleurstelling moest verbergen. Niet alleen de zeilers konden die tegenslag moeilijk verioerken, ook de vele Nederlandse supporters die vrij- wel de gehele middag bij de prach tige jachthaven hadden doorge bracht om maar op de hoogte te blijven van de allerlaatste posities, waren teleurgesteld. Uitvoerig waren zij allen na iedere telex-melding waarin de stand van zaken in de FD-klasse werd doorge geven, steeds iveer aan het rekenen geslagen. Al spoedig was het duide lijk. Toen Rolf Mulka met grote voorsprong het veld aanvoerde kon de Duitser het Olympische brons vrijwel niet meer ontgaan. Daarvoor waren de onderlinge verschillen in het algemeen klassement te klein. Zelfs een tweede plaats in de laatste race zou de Nederlanders niet meer kunnen redden. verder dan die van alle anderen te doen neerkomen. Al Oerter wierp 59.18 meter. Rink Babka 58.02 meter en Dick Cochran 57.16 meter, waarmede zij de Europese spiermassa's als de Rus Kompaniets, de Hongaar Josef Scecsenyi en de Pool Ed ward Piatkowski, die niet boven de 56 meter kwamen, ver achter zich lieten. Voor onze landgenoot Cees Koch is het discuswerpen in een grote teleur stelling geëindigd. De 24-jarige grossier in rijwielartikelen, die dit jaar in na tionale wedstrijden nog geen enkele nederlaag had gehad en zelfs door drie prachtige worpen van resp. 56.32 meter, 56.20 meter en 56.18 meten in het afgelo pen seizoen goed werd geacht voor een plaats onder de eerste tien, werd in de finale weggevaagd. De Nederlander, die bij het ingooien royaal over de 53 meter ging, werd met 49,21 als 22e en laatste geklasseerd. Buiten de ring Misschien kwahi het omdat hy bjj zyn eerste worp zo'n enorme ruk aan de discus gaf dat hy buiten de ring trad en de worp dus niet geldig kon worden verklaard, want daarna hebben wij hem, die tjjdens een wedstrijd altijd in de weer is om zichzelf warm en zijn spieren los te houden, alleen maar op een bank je zien zitten kijken naar de verrichtin gen van die andere herculen. Zijn tweede worp, waarmee hij toch nog tot over de 49 meter kwam. toonde al duidelijk aan dat hij zijn zelfvertrouwen kwyt was en naar zijn vorm liep te zoeken. Cees Koch. die altijd zo magnifiek door de ring gaat en als het erop aankomt een betere techniek heeft dan de Amerikanen, was zijn ritme, zyn cadans volkomen kwijt. En toen zijn derde poging eveneens mislukte, pakte hij vlug zyn spullen by elkaar en verliet hij haastig het sta dion. Een ongelofelyke teleurstelling moet zich :n hem hebben vastgezet Hy, die jaren lang als een bezetene heeft ge traind, enorme lasten heeft getild om toch maar even sterk te worden als al die anderen, niet rookte, niet dronk, slechts werkte en trainde, zag zich hier de illusie ontnomen zich onder de bes ten van de wereld te scharen. Een goed sportman zal altijd een verlies kunnen nemen en erop zinnen wraak te nemei. maar wanneer hy na een seizoen als in dit Olympische jaar. waarin hard e vochten is om een plaatsje in de Olym pische ploeg en er zulke strenge eisr werden gesteld, in Rome is en laats wordt, dan is het begrypelyk dat er wf ln hem omgaat.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11