OI ympische 9#P sF ELLIOTT, DAVIS EN KAUFMANN MAAKTEN ATLETIEKHISTORIE Eef Kamerbeek vijfde in duel mei de grootste atleten ter wereld.... Denen Wereldrecords op de 400 en 1500 m. verpletterd evecht van liet begin tot het einde in de finale 400 meter ONZE 800 METERLOOPSTERS WERDEN UITGESCHAKELD Rafer Johnson won tienkamp na enorm gevecht met Yang Olympisch •ogramma Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 7 september 1960 Derde blad no. 30145 Waar ligt de grens van menselijk kannen? I (Van onze speciale verslaggever) Het is dinsdag in Rome een gedenkwaardige atletiekdag geworden. Het bijna uitver kochte stadion beleefde twee finales de 1500 en de 400 meter die zo geladen en zo vol spanning waren, als de atletiekwereld nog nimmer heeft meegemaakt. Op beide afstanden werden de wereld- en Olympische records omver gekegeld met welhaast onge looflijke tijden en men zal wel nooit hebben kunnen dromen dat de atletiek-beoefende- mens tot zulke verrichtingen in staat zou zijn. Hier werden prestaties geleverd, welke die van alle voorgaande dagen volkomen in de schaduw stelden en opnieuw is de vraag gerezen waar toch wel de grens van het menselijk kunnen zal liggen. u Op de 1500 meter kwam de Australische wonderloper, de 22-jarige en 1.80-meter lange Herb Elliott tot 3 minuten 35.6 seconden, en hij finishte met een voorsprong van ongeveer acht meter op de verrassend sterk lopende Fransman Michel Jazy. De 400 meter was een gevecht van het begin tot het einde, een strijd tussen de 24-jarige Duitser Carl Kaufmann en de 28-jarige Amerikaanse neger Otis Davis uit Detroit, die de beide voorgaande dagen bij de series en halve finales al hadden aangetoond de grootste kanshebbers te zijn. Met een voor het blote oog nauwelijks waarneembaar verschil stortten de twee lopers zich over de streep, met als resultaat een tijd van 44.9 seconden, hetgeen maar liefst 0.3 seconde onder het wereldrecord en 0.6 seconde beneden het Olym pische record was. Voor de Duitser betekende deze prestatie bovendien een nieuw Europees record. Pas na tweed® rende Elliott heeft zich overigens pas na de tweede ronde van de 1500 meter met de leiding bemoeid. Eerst liet hij de kop over aan de Fransman Michel Bernard, die de lopers met een eerste ronde van 58,2 seconde naar een hoog aanvangs- tempo trok. Daarna nam de Noor Ham- mersland de leiding over '800 meter in 1.57.8) en tenslotte brak vier honderd meter voor de eindstreep het geweld los. Alsof Elliott ai de tijd had lopen wach ten op een sein, spurtte hij bij het lui den van de bel naar voren, en dat nadat er zo'n harde race aan was vooraf ge gaan. De gelukkigste man was ongetwijfeld de Fransman Miehe! Jazy. Hij lachte voortdurend, tijdens de ceremonie pro- tocolairc en tijdens de toejuichingen Olympische droom duurde kort Otis Davis, en Carl Kaufmann ver dienden eigenlijk beiden een gouden plak. Beiden gingen ze op het oog, zon der waarneembaar verschil, door de aan komst lijn. Beiden kwamen zij tot de nieuwe wereld- en olympische recordtijd van 44.9 seconden en als er zoals bij de oude Grieken het geval was geen moderne hulpmiddelen hadden bestaan, dan zouden zonder twijfel beide atleten zich met de kampioensmedaille hebben mogen tooien. Want nog nooit in de ge schiedenis van de atletiek is er een race van een dergelijke allure gelopen. Een fantastische finale, een moordende wed strijd, die het uiterste van deze knapen heeft gevergd. Het duel werd ingezet door de in baan 4 lopende Zuidafrikaan Malcolm Spence, die de eerste 200 meter zo hard ging (21.0 seconden) dat er een gat ontstond tussen hem en andere atleten. Maar hij verbruikte teveel energie en moest steeds meer terrein prijs geven aan de in de derde baan lopende, 1,85 meter lange Otis Davis, de atleet die in 1958 door de Amerikaanse coach Bill Bowerman werd ontdekt en toen in zijn eerste wedstrijd de 220 yards aflegde in 21.4 seconde, en aan de in de binnenbaan opkomende Duitser Carl Kaufmann, met een tijd van 45.4 seconde Europees recordhouder op deze afstand. Een meter bedroeg het verschil tussen Davis en Kaufmann en steeds dichterbij kwam de Duitser. Orkaan Er brak een orkaan los. Het Duitse le gioen, dat twee vakken aan weerszijden van het stadion gereserveerd heeft, loeide en schreeuwde of de hel was los gebroken. Tien meter voor het einde volgde nog een laatste aanzet van Kauf mann. Daarna vielen beiden door de finish. Otis Davis kon zich op het nip pertje redden van een smak tegen de sintels. Maar Kaufmann, volkomen op, verloor het evenwicht en bleef liggen. Wie had er gewonnen? De tribunes waren vol met elkaar tegensprekende mensen. De een zei Kaufmann, de ander Davis. En een enkele trok in een hulpe loos gebaar zijn schouders op alsof hij wilde zeggen „ik weet het niet". Minuten lang bleef het raadsel rond om de aankomst onopgelost. Toen weer klonk er een juichkreet. Otis Davis sprong huizenhoog. Hij danste van ple zier, gooide uit louter baldadigheid zijn trainingspak tegen de grond en bleef dansen, een dankbaar object voor de fotografen en de filmmensen. Operettestem Carl Kaufmann, de student aan het conservatorium in Karlsruhe hü stu deert piano en zang en heeft een goede operettestem was de eerste die Otis Davis met zijn succes feliciteerde. Tij dens de ceremonie, toen de voorzitter van het IOC, de heer Avery Brundage, zijn landgenoot de gouden medaille om hing en de resultaten op het scorebord verschenen, vielen de toeschouwers nog maals van de ene sensatie in de andere: 44,9 seconde voor Davis, 44,9 seconde voor Kaufmann. Twee atleten in één race onder het wereldrecord van Lou Jones, die in 1958 op de hoog gelegen baan van Mexico-City (1600 meter boven de zee spiegel), tot 45,2 seconden was gekomen. Nog geen centimeter verschil was er op de finishfoto tussen de Duitser en de Amerikaan waar te nemen. Een histo rische wedstrijd, waarin maar liefst zes atleten beneden de 46.0 seconden ble ven! Machtige demarrage Het stadion stond overeind. Precies op het moment dat de bel luidde voor de laatste ronde van de finale van de 1500 meter, demarreerde de Australische wonderloper Herb Elliott, de man die vlak voor de Spelen beweerde dat hij niet zo goed in vorm was. Een meter, drie meter, ja zelfs vijf meter nam de lange en ideaal gebouwde atleet op de zich hevig verwerende Hongaar Istvan Roszavolgyi en de Roemeen Zoltan Va- mos. Steeds meer vergrootte de Austra liër zijn voorsprong, terwijl de Frans man Michel Jazy, die de strijd vanaf de zesde plaats had gevolgd, op de laat- opzetten Jazy ging eerst de Noor Arne Hammarsland. daarna Zoltan Vamos, en vervolgens Dan Waern en Istvan Rosza- volgyi met een driftige korte pas voorbij en finishte volkomen leeggelopen als eervolle tweede. Hoe snel het ging bleek niet alleen uit de tijd van Herb Elliott, die met 3.35.6 een nieuw wereld- en Olympisch record vestigde, maar ook uit de prestaties van de zes volgende fina listen, die allen onder het oude Olym pische record van de Ier Ron Deiany bleven Een bewijs hoe sterk het presta tie-niveau is gestegen. Voor Nederland kwamen giste ren vijf atleten aan de start. Het waren de tienkampers Eef Kamer beek en Herman Timme, die na de verschrikkelijke eerste dag aan de tweede seance begonnen, de Rot terdamse discusreus Cees Koch, die zich met de eerste de beste worp van de menigte na afloop van de race. kwaIificeerde voor de finale van toen hij verheugd zwaaiend met zijn mJ zilveren medaille langs de tribunes naar vandaag en onze beide oüü meter- de kleedkamers liep. Maar opeens was loopsters Gerda Kraan en Ine ter het hem allemaal teveel. En was hij c "L- zichzelf niet meor meester. Huilend viel L-aak opijk, hij in de armen van zijn trainer. Herb Elliott, rustig en beheerst, moest en zou bij het verlaten van het stadion i op de foto met de zenuwachtig heen en weer springende en druk gebaren ma kende Percy Cerutti, de man die Elliott met zijn fanatisme tot zulk een grote hoogte had gevoerd: wereldrecordhouder op de mijl en de 1500 meter en nu ook weer het Olympisch goud. Zelfs Percy j Cerutti die anders een beetje verachte lijk om zich heen kijkt, vond het te mooi om waar te zijn... Voor de beide Nederlandse meisjes duurde de Olympische droom slechts kort. Zowel de Leidse atlete Gerda Kraan, als de Enschedese Ine Ter Laak- Spijk werden in de series van de 800 me ter in een tijdsbestek van enkele minu ten uitgeschakeld. Zij konden elkaar na afloop alleen maar troosten. Met de ar men om elkaar heen geslagen liepen Gerda Kraan en Ine ter Laak verloren in deze immense ruimte, nauwelijks be seffend wat hun was overkomen. De 27-jarige Gerda Kraan - in de derde serie - heeft haar matige prestatie grotendeels aan haar eigen tactiek te wijten. Zij kan alleen door een hoog tempo tot successen komen. Maar nu liet zij zich als een beginnelinge het tempo opdringen en verspeelde haar kansen door haar zwakke eindsprint. Gerda, die pas in 1958 met atletiek be gon en zich binnen twee jaar naar de top werkte, startte in haar serie aan de buitenkant. Na een valse start van de Hongaarse Gysa Csoka nam de Tsje chische Bedridska Kulhava de leiding, terwijl onze landgenote op de zesde plaats in het kleine peloton bleef mee draaien. Na de eerste 400 meter (61.0 seconden) trok Gerda naar voren. Maar zij kon, hoe zij zich ook inspande, geen moment de voor haar lopende mededingsters be dreigen. Toen op 200 meter voor de eind streep de beslissende demarrage werd ingezet was Gerda Kraan niet in staat deze te beantwoorden. Het omgekeerde. Met Ine ter Laak-Spijk, die eigenlijk pas door haar goede klassering tijdens Strijd duurde tot op de eindstreep Ontzagwekkend (Van onze speciale verslaggever Herman Kuiphof) Rome, dinsdagavond De grootste atleet van deze Olympi sche Spelen, naar kwaliteit geme- Chuang Kwang van het robuuste lijf te houden. Johnson won uitein delijk met een voor de tienkamp bijzonder klein verschil, dat niet meer dan 49 punten bedroeg. Het geen ongeveer wil zeggen, dat, over alle tien onderdelen tezamen genomen, de Amerikaan een tiende seconde sneller was dan de Formo- saan. Eén tiende secondeop zulk een nietigheid werd een Olympisch titelgevecht beslist. Geen medaille voor Eef Kamerbeek en Herman Timme, de twee Nederlanders in dit ontzagwekkende duel Maar voor Timme een middenmootpositie en voor Kamerbeek zelfs een buitengewoon eer volle vijfde plaats. Alleen Johnson, Yang en de beide Russen Kusnetsov en Kutenko moest Kamerbeek de voorrang laten, alle anderen van het uitgelezen gezelschap van dertig tienkampers bleef hij de baas. Onze landgenoot had wei nig uitschieters, hoewel hij zeer vooraan zat bij het verspringen van maandag en het hordenlopen van vandaag, maar hij was bijzonder allround en zelfs op on derdelen. waar hij eerst weinig op scheen te zullen presteren «zoals het speerwerpen), werkte hij zich bij zijn tweede of derde poging steeds weer op naar een uitstekend niveau. Zijn totaal van 7236 punten (uiteraard een nieuw Nederlands record) is het hoogste, dat hij ooit gehaald heeft en daarbij moe ten we bedenken dat ook hij gehandi capt werd door de erbarmelijke staat, waarin de baan verkeerde, toen men maandagavond besloot, ondanks de ge vallen zondvloed, toch nog door te gaan Want het is een heilige wet dat tien kamp in twee opeenvolgende dagen in zijn geheel moet worden afgewerkt. We zijn trots op Eef Kamerbeek, die de sombere gedachten, welke de Neder landse deelnemers en supporters hier na de teleurstellingen van de laatste dagen en weken dreigen te overmeesteren, weer even op de vlucht heeft gejaagd - maar Rafer Johnson, de beste allround atleet ter wereld. ten, is Rafer Johnson. Deze kleur ling won vanavond na een gevecht dat omtrent, 25 uren van strijd spanning en geduld heeft gevergd, de tienkamp. Dit zwaarste nummer van heel het wijdvertakte pro gramma bracht een sfeer van emotie doordat Johnson zo enorm heeft moeten vechten om zich de veel kleinere, slankere, bijna ten ste 200 meter onweerstaanbaar kwam 9er 9c^ouwt^e Formosaan Yang De finish van de snelste 400 meter ooit gelopen. de Nederlandse kampioenschappen in Eindhöven een plaats in de Olympische ploeg veroverde, was precies het omge keerde het geval. Zij kan. wanneer het aanvangstempo althans niet te hoog is. juist w e 1 sprinten op het laatste rechte stu'" Jammer genoeg was zij in de vierde serie bij de start te laat weg Door een felle tussensprint nestelde zij zich kort daarop toch op de derde plaats. Op kop ging toen de Turkse Greca Ciray, die de eerste ronde in 62.5 sec. liep. De strijd brandde daarna los De Britse Jenniver Jordan en de Australische Dixie Willis kwamen naas Clay en op 250 meter voor de streep werd het felle eindduel tenslot- tes ingezet. De Australische won. Zfj liep op de laatste 100 meter van haar con currenten wag, alsof het haar geen en kele moeite kostte. Voor de Nederlandse meisjes heeft het er dus geen moment op geleken, dat zij zich - zelfs met een bescheiden plaatsje - voor de finale zouden kunnen klasse ren. Voor Ine ter Laak-Spijk beteken de deze prestatie het uiterste van haar mogelijkheden, voor Gerda Kraan, die dit jaar tijdens de landenwedstrijd West Duitsland-Nederland in Frechen het Nederlandse record op 2.08.1 bracht, was de eliminatie ongetwijfeld een teleur stelling na de lange periode van zware voorbereidingen. Pech; Gerda Kraan had overigens de pech niet in de eerste serie te zijn ingedeeld, want daarin was de Duitse Antje Gleichfeld met 2.10.9 seconde de snelste. Haar tijd was 03 seconde langzamer dan die van Gerda Kraan. De prestatie van Gleichfeld betekende overigens op dat moment een nieuw Olympisch re cord. Deze cijfers hadden achteraf echter allemaal niets om het lijf, want de laat ste keer dat een 800 meter op de Olym pische Spelen werd gelopen, was in 1928 in Amsterdam, toen de Duitse Lieselotte Radke in 2.16.8 won. In de tweede se rie zorgde Ursula Donath (Did.) met 2.09.5 en in de derde ook de Russische Seirie Ludmilla Shevtsova eveneens met 2.09.5 voor een verbetering. Nog snel ler was daarna de Australische Dixie Willis met 2.05.9 in de vierde serie en deze loopster zal wel eens voor een ver rassing kunnen zorgen in de finale tegen de sterke Russische dames. pi Onze landgenoot Kamerbeek ver- i ziet men hem in actie bij het poi~ laste met een prachtige vijfde hoog. plaats in de tienkamp. Op de foto I De Chinees Yang, die zo'n voor treffelijk figuur sloeg op de tien kamp. we moeten toegeven dat zelfs de voor treffelijke Eindhovense atleet niet bij machte is geweest in te grijpen in het superieure duel tussen Rafer Johnson en Yang van Formosa. Hoewel het een frappant staaltje van goede krachtsver deling en machtige lichamelijke condi tie van Kamerbeek was, dat hij in staat was op het allerlaatste nummer, de 1500 meter, een betere tijd tc maken dan Johnson en Yang, heeft hij dit tweetal niet geheel kunnen bijsloffen. Uren en uren Het wees op de stadionklok elf uur, maandagavond, toen de tienkampers hun trainingspakken die dag voor de laatste maal konden aantrekken En vanmorgen om 9 uur stonden zij alweer klaar om zich opnieuw te concentreren. Johnson had de eerste dag met een voorsprong van een paar honderd punten op Yang afgesloten, maar op het eerste nummer van vandaag verloor hij aan de snelle j Chinees, die in 14 6 op een nog boter zachte baan over de horden ging en hier in de snelste van allen was Johnson had 15 3 nodig, Kamerbeek slechts 14 9. maar het was dan ook zijn specialiteit Maar Johnson nam een uur later al wraak toen hij weliswaar de overwin ning op de discus aan Kusnetsov moest laten, maar de platte schijf bijna 9 me ter verder smeet dan Yang, die op 39.83 bleef staan .tegen Kamerbeek 44.31. De strijd ging 's middags onverdroten verder. Alleen al het onderdeel polsstok hoogspringen kostte vier volle uren. Ka merbeek ging door tot en met 3 meter 80. maar liet het toen afweten. Hij no teerde op 3.90 drie missen Mr enke len, onder wie Johnson en Y. i ingen verder. Tot driemaal toe zetten hnsor. en Yang aan voor 4 40, maar hun door enkele protocolaire plechtigheden en ru moer van andere evenementen (de finale Het Olympische programma voor donderdag luidt: 7.00 uur paardesport (samengestelde wedstrijd dressuur). 8.30 uur gymnastiek (vrije oefeningen dames) 8.30 uur schermen (sabel individueel) 9.00 uur gewichtheffen (finale licht gewicht), schieten (finale klein kali ber geweer, finale automatisch pistool, le ronde kleiduiven schieten). 3.00 uur atletiek (halve finales 4 x 100 meter est. dames, finale hoog springen dames, schermen (finale sabel individueel). 3.15 uur atletiek (halve finales 4 x 100 meter est. heren, finale speerwer pen heren, finale 4 x 400 meter est. heren). 5 uur gewichtheffen (finale midden- gewicht), gymnastiek «vrije oefenin gen dames, laatste onderdeel). 5.15 uur atletiek (finale 10.000 me ter, finales estafettes 4 x 100 meter). 9.00 uur basqetbal. 1500 meter) uitputtend op de proef ge stelde concentratie was niet bij machte een van hen over de 4.40 barrière heen te helpen. De Rus Kutenko sloeg hier een mooie slag, evenals bij het speer werpen, waar de door chauvinistisch pu bliek bejubelde Italiaan Sar zijn voor sprong op Kamerbeek verspeelde. Bij licht en donker, by middag, avond en desnoods in de nacht zwoegen de tienkampers verder. Zo gaat het bij elke Olympisehe Spelen. Men kan zich af vragen of de regeling voor het publiek niet wat spectaculairder kan zijn, maar overheersend is de waardering voor deze allround sportmensen, die vaak op on mogelijke uren, voor grotendeels lege stadions hun prestaties verrichten. Het oubliek dat het avondeten koud heeft «ten worden om in een ditmaal niet te varme temperatuur te genieten van deze oortreffelijke sport, is wel aan zijn trek gekomen, want - zoals gezegd - Johnson en Yang hebben gevochten tot op de eindstreep.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5