KENTUKENT? Pitmanschool Landbouwers hebben grote moeite om graanoogst binnen te krijg en Drogerijen kunnen aanvoer van kletsnat graan niet verwerken Aardappelen staan er wel beter voor Verrassingen In West-Duitsland blaasjesziekte zonder Planta Amerikaanse agenten in Moskou opgedoken „Rode imperialisten saboteren de V.N." Pieck overleden BBMEBBHyS Met een enkel woord Agenda WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1960 Gevolgen van aanhoudende regen Het Rijkslandbouwconsulentschap in de Noordoost-polder heeft aan vijfhonderd graanverbouwers, afkomstig uit de polder en van ver daar buiten, laten zien hoe zij, die over een aardappelbewaarplaats met ventilator beschikken, daarin hun natte graan kunnen bewaren. Het aanhoudende regenweer en de daardoor veroorzaakte vertra ging in de oogstwerkzaamheden hebben het graan zo vochtig doen worden, dat verscheidene drogerijen in ons land het niet snel genoeg kunnen verwerken, zelfs niet nu een aanzienlijk deel van de oogst nog te velde staat. In de aardappelbewaarplaats kan het vochtige graan, dat niet meteen naar de drogerij kan, tijdelijk voor verder bederf en broei behoed worden. Ook het Landbouwschap heeft de boe ren richtlijnen gegeven voor het bewa ren en eventueel zelf drogen van graan en daarbij op de mogelijkheden van de aardappelbewaarplaats geattendeerd. Het Drents Landbouwgenootschap heeft dezer dagen zijn leden geadviseerd het graan niet te dorsen als zij er niet zeker van zijn dat het meteen gedroogd kan worden, en van de provinciale voed- selcommissaris in Groningen is een soortgelijk advies uitgegaan. In Groningen ondervindt vooral het Oldambt veel last van het slechte weer. Bij de Groninger Maatschappij van Landbouw schatte men dat 80 95 pro cent van de boeren er de graanschuren nog leeg heeft. De tarwe, het meest ver bouwde graangewas in dit gebied, heeft geen stevige korrel kunnen vormen, gerst en haver liggen plat op het veld en zijn gaan kiemen, zodat het groen er een paar handbreedten bovenuit steekt. Het hogeland heeft dezelfde moeilijkhe den, zij het in iets mindere mate. De drogerijen in Groningen zijn, ondanks de relatief geringe aanvoer, vol bezet. Ook in de Groninger veenkoloniën is het graan kletsnat, maar met de aard appels staat het er beter voor, dank zij het feit dat de grond hier het water vrij goed doorlaat. Zij kunnen volautoma tisch gerooid worden en komen schoon uit de grond. Sterk kiemen In Drente staat, naar men bij het Drents Landbouwgenootschap vermoedt, nog de helft van de rogge en 70 k 80 procent van de haver buiten. Vooral de haver is sterk gaan kiemen. Ook enige percelen aardappelen gaan nadelige ge volgen van het natte weer ondervinden. Zowel in Groningen als in Drente heb ben regenbuien gisteren het oogstwertc weer goeddeels onmogelijk gemaakt. In Overijssel kunnen speciaal de veen koloniale bedrijven het graan heel moei lijk binnen krijgen. Ettelijke percelen haver zijn er zo gaan kiemen, dat zij waardeloos geworden zijn. Ook op de zandgronden in zuid-Overijssel vertoont de haver veel „schot". De rogge in deze streek is nu wel ongeveer binnen. Ook in Overijssel is gebrek aan droogcapaci- teit. Overstroomde percelen, zoals in de Ja ren 1954 en 1956, vindt men in deze pro vincie nu nog niet. Op de Veluwe, waar men in de eerste helft van augustus nog enige dagen goed weer heeft gehad, is de naar schatting 90 a 95 procent van de rogge en 60 k 65 procent van de haver geborgen. De kwaliteit van de rogge is behoorlijk en die van de reeds geborgen haver re delijk, zo vernamen wij van deskundige zijde. Maar de nog niet binnengehaalde haver staat er abominabel voor en zal, ook al probeert men er nog veevoeder van te maken, wel gedeeltelijk moeten worden afgeschreven. De aardappeloogst op de Veluwe lijkt kwantitatief zeer goed te worden, maar bij aanhoudend nat weer kan de kwali teit achteruitgaan. In de Gelderse Val lei is op laag gelegen percelen al een zeker percentage aardappelen verrot. Bijna binnen In midden-Limburg zijn de granen vrijwel geborgen, in zuid-Limburg moet naar schatting nog dertig procent inge- schuurd worden. Een gedeelte daarvan heeft men nog niet kunnen maaien. Veel graan is door het kiemen zo in kwali teit achteruitgegaan, dat het waarschijn lijk ook als veevoer niet meer volwaar dig zal zijn. Op de aardappelpercelen, die kwanti tatief wel een flinke opbrengst beloven, wordt vrij veel rot verwacht. In Noord-Brabant is het graan van de hogere gronden nu vrijwel binnen. Op de lagere gronden hebben de maai dorsers te veel hinder van het natte weer ondervonden, zodat men nu met de meest ouderwetse werktuigen, tot de zeis toe, probeert nog zo veel mogelijk bin nen te halen. Ook hier vertoont het graan veel schot. Ook over een aantal andere gewassen maken de Rükslandbouwconsulenten in deze provincie zich bezorgd. De stoppel knollen, die in de maanden november en december als veevoeder moeten dienen, groeien te weinig, de aardappelen, waar van het uitgangsmateriaal al niet erg goed is geweest, vertonen tengevolge van de aardappelziekte en het natte weer veel rot. En verder is men bevreesd dat de suikerbietenoogst straks moeilijkhe den zal gaan opleveren, doordat als de tijd daarvoor is aangebroken, de West brabantse klein nog te vochtig zal zijn. Zeeland staat er, in vergelijking met andere provincies, vrij goed voor. Van de wintertarwe staat nog 35 procent buiten: 25 procent gemaaid en tien procent on- gemaaid. Het ongemaaide gedeelte ver toont weinig schot, het gemaaide meer. De gerst is voor 99 procent binnen en 65 procent van het binnengehaalde zal ge schikt zijn voor brouwgerst, zo wordt ge schat. De erwten zijn voor 65 procent binnen. Van wat nog op ruiters buiten staat zal 25 procent waarschijnlijk naar de veevoedersector moeten. Bij de sui kerbieten wordt een zeer hoge op brengst: 50.000 kg bieten per hectare, verwacht. Goed recht In de Noordoostpolder stond vandaag nog zestig k zeventig procent van het graan te velde, hetzij gemaaid of on- gemaaid. Kiemen van twee d. drie centi meter hoog op ongemaaide tarwe ziet men dit jaar in deze polder voor het eerst. Gisteren is er veel met de maai dorsers gewerkt. Ieder, die ziet dat het even niet regent, gaat onmiddellijk aan het werk. Op de betrekkelijk lichte grond van de polder zakken de machines niet zo gauw weg als bijvoorbeeld in de zware Gro ningse klei. Ook „legering" van het graan komt, anders dan in andere stre ken, in de NOP niet voor: alles staat er goed recht. In de polder staan nog veel erwten buiten op ruiters. De kwaliteit is slecht. In Oostelijk Flevoland werd gisteren druk gewerkt. Ook hier vordert men moeizaam met de oogst. Koolzaad en zomergerst zijn binnen. Van de winter tarwe, waar men nu mee bezig is, is veertig procent geruimd, terwijl zestig procent ongemaaid op het veld staat. In dit uitzonderlijke jaar had men in dit Staatslandbouwbedrijf graag drie k vier keer zoveel droogcapaciteit willen heb ben als nu in de polder aanwezig is: het tempo van werken met de maaidorsers met opgebouwde graantank wordt mede bepaald door die droogcapaciteit. Van de ongemaaide tarwe ligt de helft tegen de grond en vooral die helft vertoont veel „schot". Van de haver moet nog ongeveer tachtig procent geoogst wor den. De zomertarwe moet nog aan de beurt komen. Ze staat nog rechtop, maar be gint wel al te kiemen. Het zal van nu af droog weer moeten zijn, anders blijft ze niet in goede conditie, meent men bij de directie IJsselmeerpolders. (Van onze t.v.-medewerker) Wat bij de actieve Journaalredactie te verwachten was, gebeurde: één der kop stukken van een internationaal pers bureau werd geïnterviewd over de ge ruchtmakende verklaring, welke door de minister-president over Nieuw-Guinea was afgelegd. Het bleek eigenlijk meer het resultaat van een handig gesprek, waarin professor De Quay was gema noeuvreerd en dat, zoals te verwachten was, flink werd uitgebuit. De journalist hield het been stijf, ook tegen de ver klaring van de Rijksvoorlichtingsdienst in en toen moest minister Luns er op de valreep van de „Nieuw-Amsterdam" aan geloven. Hij bestond het doodgemoede reerd te vragen, waarover de heren zich eigenlijk zo druk maakten, want reeds dr. Drees had in de Kamer het trustee schap van de V.N. bepleit. Men zou dan natuurlijk de tegenvraag kunnen stellen waarom de officiële verklaring zo on handig en haastig in elkaar gezet was, maar daartoe kwam men niet. De boot moest zeker hoognodig vertrekken. De volgende verrassing kwam door het spoor terug te volgen naar de Plan- ta-ziekte, waarbij alweer een journalist in het zonnetje werd gezet. Deze gaf dit echter door aan zijn bron, een joch met een moeder, die haar kind au serieux had genomen en een verstandig huisarts die de mening van de moeder niet zo maar had verworpen. Aan dit teamwerk heeft een deel van Nederland het be houd van zijn gezondheid te danken er dat heeft de regering duidelijk laten merken door het kind te verwennen Alleraardigst. Het blééf prettig, omdat Wijnand, perschef van Unilever kon vertellen, dat de schade vex-goed zou worden, wat we al reeds wisten, maar bovendien dat binnen enkele dagen nadere mededelingen zouden volgen. Van officiële zijde werd er met klem op gewezen, dat het geheel een hoogst ernstige zaak was. Men vond het be paald geen onderwerp voor grapjes, waarvan de volksmond zich echter wei nig aantrekt. Over Kongo kwam een montage van oud materiaal wat belegen nieuws illustreren en daarna kwam de film over Lourdes. We hebben grote waardering voor het vakmanschap van de man, die na de lagere school drukkersmaatje werd en op eigen kracht de filmerij ging beoefe nen. Hij bekleedt thans; een vooraan staande positie in de Franse filmwereld en gezien zijn levendige en boeiende reportage lijkt dat volkomen verdiend. Iedereen, ongeacht overtuiging, zal getroffen zijn geworden door het ver schrikkelijk menselijk leed, de karig beloonde hoop en de overweldigende barmhartigheid, die dit alles opriep. Er waren zeer fraaie beelden, er was rom melig geloop en gedoe, maar beide cate gorieën ademden authenticiteit. (Van onze correspondent in Bonn) Ook in Lingen en Hannover, in de Westdultse deelstaat Neder-Saksen, zijn de laatste dagen enige gevallen van de zogenaamde blaasjesziekte voorgekomen waarvan men aanneemt, dat zij niet ver oorzaakt zijn door de Planta-margarine of andere Nederlandse produkten. Daar tegenover staat een voorstel van de af deling epidemieën van het ministerie van Gezondheid van Neder-Saksen om het personenverkeer Neder-Saksen en de Nederlandse provincies Groningen, Drente en Overijssel, waar het de grens bewoners betreft, te beperken teneinde te voorkomen, dat de Planta-ziekte zich verder over Duitsland uitbreidt! De laatste dagen zijn gevallen van blaasjesziekte ook in Osnabrück en Bent- heim voorgekomen waarvan men even eens aanneemt, dat zij niets met de Planta-margarine te maken hebben. Evenmin is deze margarine uit ons land schuldig aan de tyfusachtige ziekte waaraan ongeveer 50 mensen te Gilde- haus lijden nadat zij consumptie-ijs hadden gegeten. Er heerst ln £e Bondsrepubliek ge lijk uit het bovenstaande blijkt een ietwat verwarde situatie ten aanzien van de beoordeling van de oorzaak van de blaasjesziekte. In Hannover bijv. vraagt men zich af of de gevallen te Osnabrück, Lingen, Bentheim en Hannover zelf slechts sporadische gevallen zijn dan wel de voorboden vormen van een epidemie zoals die in 1958 in de Bondsrepubliek heeft geheerst. In Bonn heeft de niet zonder invloed zijnde Westduitse Werkgemeenschap van de Consumentenbonden gisteren een ver klaring over de Planta-margarine uitge geven. Daarin wordt gezegd, da* het Twee vermiste Amerikaanse codedes kundigen zijn gisteren in Moskou op gedoken em hebben op een persconfe rentie Amerika beschuldigd van het voeren van een politiek, die gevaarlijk is voor de wereldvrede. De Sovjetrussisohe regering heeft het verzoek tot naturalisatie van de twee mannen ingewilligd. Het zijn de 31-ja- rige Barnon Mltdhell en de 29-jarige William Martin, die in dienst waren bij het Nationale Inlichtingenbureau in de V.S. Zij verdwenen in juni. Zij verklaarden op de persconferentie, dat Amerika in Geallieerde en commu nistische landen spioneert door middel van een net van tweeduizend luister posten, die door 8.000 militairen zijn bemand. Het Nationale Inlichtingenbu reau had geheime boodschappen van meer dan 40 landen onderschept. De mannen waren bezorgd over de Ameri kaanse politiek „van opzettelijke schen ding van het luchtruim van andere landen en de leugens over zulke schen dingen". Zij waren ook „ontgoocheld door het feit dat Amerika -geheime bood schappen van zijn eigen geallieerden ontcijferde". Dit laatste is in Washington zeer na drukkelijk tegengesproken en werd om schreven als een staaltje van typisch- communistische propaganda met het doel tweedracht in het Westen te zaaien. Vervolg van pag. 1 De „Times" meent dat de wereld niet alleen met nog een onberekenbare en in feite waanzinnige leider te doen zal krij gen. maar ook met iemand die duidelijk bezig is een marionet van de communis ten te worden, als Loemoemba in Kongo definitief aan de macht mocht komen. Maar dit willen de meeste leiders van Afrika niet, aldus het blad. De „Daily Telegraph'1 schrijft, dat Hammarskjöld de kansen, die hij in Kongo krijgt, moedig aangrijpt. Maar moet hij nu niet verder gaan? Moeten de troepen van de VN nu misschien niet de schietgrage soldaten van de afgezette Kongolese premier met geweld ontwape nen? Dit zal tengevolge kunnen hebben dat de VN bij het bloedvergieten betrok ken worden, maar een dergelijk vertoon van kracht is misschien toch geen kwaad ding. aldus de „Daily Telegraph". De „New York Times" schrift dat de Sovjet-Unie de belangrijkste vre- desactie, die de VN ooit hebben on dernomen, ondermijnt door openlijk premier Loemoemba van Kongo te steunen. Het blad noemt? het ironisch dat de Belgische regering hard en met succes gevochten heeft voor een cen traal bewind in Kongo. Hiervoor vocht Loeimoemba ook. Vermoedelijk hebben de Belgen gedacht dat Loemoemba met zijn linkse sympathieën niet als preimier uit de bus zou komen. Maar met de blindheid, die kenmerkend is geweest voor hun gehele koloniale politiek, be oordeelden de Belgen de situatie weer onjuist. Wat in deze verwarde situatie echter volkomen duidelijk is. is dat Hammars kjöld van het begin af juist heeft ge handeld met zijn besluit om de VN niet te laten betrekken in de binnenlandse aangelegenheden van Kongo. Deze politiek heeft de steun van de vrije wereld en ook van vrijwel alle on afhankelijke Afrikaanse landen. Alleen de nieuwe imperialisten van de Sovjet- Unie hebben het gewaagd de politiek van Hammarskjöld te saboteren. Het tsaristische Rusland is buiten Afrika ge bleven. Nu de oude koloniale mogend heden zich uit dit werelddeel terugtrek ken, doen de Russen echter hun uiterste best om er vaste voet te krijgen, aldus het blad. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lichte muz. 18.40 Olympische Spelen. 19.00 V. d. kind. 19.10 Hammond-trio. VPRO: 19.30 V. d. Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Me- tropole-ork. 20.35 Het scheidsgerecht, hoorsp. 21.35 Lichte muz. 22.00 Gram. 22.22 Sport. 22.30 Nws. 22.40 Viool en plano. 23.00 Gespr. portret. 23.15 Voor dracht en muz. 23.45 Gram. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 18.00 Leger des Heilsmuz. 18.15 Boekbespr. 18.30 R.V.U.: de grote vraag stukken op het gebied van de waterstaat ln Nederland, door ir. M. de Bruyn. Eer ste lezing. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Meisjeskoor. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gram. 20.00 Interkerkelijke Evangelisatledlenst in Friesland. 21.00 Gram. 21.15 Prome- nade-ork. en solist. 22.00 Olympische Spe len. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Platennws. 23.45 Olympische Spelen. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 14.00 Intern. Jeugdjourn. KRO: 14.10 V. d. kind. NTS: 14.55-18.30 Euro visie: Olympische Spelen. 19.00-19.15 Idem. 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Film Olympische Spelen. VARA: 20.30 Act. 20.45 Bezoek aan Dora Paulsen. 21.15 Forum. NTS: 22.35 Eurovisie: Olympische Spelen. niet voldoende ls wanneer alleen het handelsmerk van deze margarinesoort bekend is. Alleen indien de Nederland se autoriteiten aldus de Westduitse consumentenbonden alle omstandig heden bekend maken, die geleid hebben tot de ziektegolf zal het mogelijk zijn ze kerheid te scheppen en tegenmaatrege len te nemen. De bonden eisen dan ook, dat de sa menstelling van de emulgator van de Planta-margarine, die de ziekte in ons land zou hebben veroorzaakt, bekend wordt gemaakt. Nog te meer omdat de bonden de mo gelijkheid zeker niet uitsluiten dat deze stof ook de blaasjesziekte van 1958 in Duitsland heeft veroorzaakt. Het Oostduitse persbureau „A.D.N." meldt dat de Oostduitse president Wil helm Pieck heden op dc leeftijd van 84 jaar is overleden. Ziekenfondsverzekering bejaarden In het Staatsblad van heden is opge nomen een Koninklijk Besluit ter vast stelling van een algemene maatregel van bestuur Ingevolge de wet op de zieken- fodsverzekering voor bejaarden. Deze wet kent twee inkomensgrenzen, een voor de groep verzekerden, van wie een kwart en een voor de groep verze kerden van wie de helft van de kosten dekkende premie wordt gevraagd. Deze grenzen worden nu verhoogd van resp. f 2580 tot f 2790 en van f 3590 tot f 3800. Advertentie. De meest gerookte filter sigaret in Amerika - Nu ook in Nederland BINNENLAND Gisteren is te zijnen huize in Am sterdam na een langdurige ziekte op 72- Jarlge leeftijd overleden de heer P. W. M. Perln, directeur-oprichter van de Kleine Comedie. De begrafenis geschiedt vrijdag middag om 2 uur op de begraafplaats Zorg vlied. In de Ridderzaal te Den Haag zal mr. H. A. M. T. Kolfschoten, burgemeester van de Residentie, zondag a.s. het 13e congres van E.S.O.M.A.R. (Europese Vereniging v. Opinie- en Marktonderzoek) openen. Dit congres wordt gehouden van 11-16 sep tember in het Kurhaus te Schevenlngen. Gisteravond ls de 6-Jarlge H. M. Wijnberg voor de ouderlijke woning ln de buurtschap Haarle (Nijverdal) plotseling de Almeloseweg opgereden, waardoor hij door een passerende bestelauto werd gegrepen en korte tijd later aan de gevolgen over leed. De kleuter heeft de naderende auto vermoedelijk niet gehoord omdat hij aller lei lawaaimakende blikjes aan zijn fietsje had bevestigd. De begrafenis van G. C. D. baron van Hardenbroek zal vrijdag 9 september te 12.00 uur plaatsvinden te Neerlangbroek. Op de laatste dag van de „Firato" ln het Amsterdamse RAI-gebouw hebben 19.357 personen deze elfde Internationale tentoonstelling van elektronica bezocht. Daarmee kwam het totale aantal bezoe kers op 152.586. iets minder dan vorig Jaar Daarentegen hebben de exposanten meer zaken gedaan dan tijdens de tiende „Fi rato". Vooral de zakelijke belangstelling uit het buitenland was dit Jaar groter. Het bestuur van de Sint Radboud- stlchtlng heeft dr. A. C. M. Meeuwesse te Breda benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte van de R.-K. Universiteit in Nijmegen. Voor het onderwijs geven ln de theorie der letterkunde benevens de Nederlandse let terkunde der twintigste eeuw. Na een kortstondige ziekte is in het Sophlaziekenhuis te Zwolle overleden de heer R. Schoonewelle uit Zwartsluis, stich ter en directeur van het Natuurhistorisch Museum te Zwartsluis. Hij is 71 Jaar ge worden. BUITENLAND De Wereldgezondheidsorganisatie deelt mee dat de Europese paardestand wordt bedreigd door de dodelijke Afrikaan se paardeziekte. die zich op ongekende schaal verbreidt. De organisatie spreekt van een dringend probleem, dat in Ge- néve door een speciale commissie wordt bestudeerd. Volgens zuivelkringen in Parijs wordt ln Frankrijk, na het tekort en de hogere boterprijs van een jaar geleden, deze win ter een boteroverschot verwacht. Volgens genoemde kringen hebben zich door de gunstige weersomstandigheden van de af gelopen maanden botervoorraden opge hoopt. Verwacht wordt, dat de voorraden aan het begin van de winter 50.000 ton groot zullen zijn. In de wintermaanden ls het Franse boterverbrulk over het al gemeen niet groter dan 35.000 ton. De Amerikaanse minister van de Luchtmacht, Dudley Sharp, heeft gister avond ln Londen verklaard dat Engeland ln 1964 de beschikking zal krijgen over ra ketten van het type Skybolt. De ontwik keling van de Skybolt vindt normaal door gang, aldus de minister, hiermee geruch ten als zou men met onverwachte tegen slagen te kampen hebben tegensprekend. Ook een aantal Engelse geleerden werkt ln de Verenigde Staten aan de Skybolt. De politie van Düsseldorf heeft twee voormalige leden van de in West-Dults- land verboden communistische partij aan gehouden, die de afgelopen maanden op verscheidene plaatsen raketten met pro- paganda-materiaal hebben afgeschoten. Zij hadden dit o.m. gedaan op het Eu charistische wereldcongres te MUnchen. Bij aankomst ln Seoel van de Japan se minister van Buitenlandse Zaken, Ko- saka, die een goodwlll-bezoek van twee dagen aan Zuia-Korea brengt, ls gisteren een anti-Japanse demonstratie gehouden door een 400-tal jonge Koreanen. De de monstranten trachtten de Japanse vlag van het hotel waar de buitenlandse gast logeert, neer te halen, doch zij werden door de politie uiteengejaagd. Drie Japanse televisiestations, w.o. het station, dat door de regering wordt beheerd, zullen deze week met kleuren televisie beginnen. Men heeft er meer dan een Jaar lang proeven mee genomen. Een man. die ln Hollywood was ge arresteerd wegens het stelen van de beurs van zijn hospita, heeft bekend dat hij drie vrouwen heeft vermoord. In zijn kamer werd het stoffelijk overschot van één van zijn slachtoffers aangetroffen. De moordenaar verklaarde, dat hij ook van plan was ge weest zijn hospita te vermoorden. Een Mexicaanse rechter heeft be paald dat Prins Alfonso Fürstenberg Ho- henlohe de voogdijschap krijgt over zijn zoons van twee en drie Jaar. die geboren werden uit zijn huwelijk met zijn Ita liaanse vrouw. Prinses Ira. Prinses Ira, had, in gezelscap van een Braziliaanse miljonair, de echtelijke woning verlaten. Zij had haar twee zoontjes meegenomen. Prins Alfonso had een els tot echtschei ding ingediend en hij verzocht de Mexi caanse gerechtelijke autoriteiten hem met het voogdijschap over zijn belde zoontjes te belasten, welk verzoek dus is Ingewilligd. Jordaanse grenswachten hebben maandag bij AJloen een grenspatrouille van de Verenigde Arabische Republiek ge vangen genomen, aldus is van officiële zijde in Damascus vernomen. De patrouille vervoegde zich bij de Jordaanse autoritei ten om een Jordaniër die zonder vergun ning of geldige reden in de V.A.R. ver bleef uit te leveren. De Jordaanse grens wachten namen tegelijk 's mans begelei ders gevangen. De V.A.R. heeft bij Jorda nië officieel tegen het gebeurde geprotes teerd. WOENSDAG Pieterskerk: Avondstilte te 7.30 uur nam. DONDERDAG RehobothLedenvergadering Veron. 8 uur nam. Oegstgeest (Patronaatsgebouw) Padvlndersmarkt. 7.30-11.30 uur nam. VRIJDAG Stationsplein: Slaan van eerste paal voor gebouwencomplex. 11 uur voorm. Oegstgeest (Patronaatsgebouw) Padvlndersmarkt. 7.30-11.30 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Christen- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Clubhuis Volkstulnver. „Ons Buiten", Marnlxstraat. Bloemen- en fruittentoon- stelling. „Prof ir. Sprenger". 4 uur nam. Hooglandse Kerk: Excursie Ver. van oud-leerlingen der Ambachtsschool. Res tauratie-werkzaamheden. 2.30 uur nam. Rijnsburgerweg 133: Excursie Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde naar Dahliakwekerij Ballego. 2 uur nam. j Stadszaal (grote zaal): Contactavond Leidse Buitenschool. 8 uur nam. Oegstgeest (Patronaatsgebouw) Padvlndersmarkt. 2.30-5.30 en 7.30-11.30 uur nam. ZONDAG Clubhuis Volkstuinver. „Ons Bulten", (Marnlxstraat)Bloemen- en fruitten- toonstelling „Prof. Ir. Sprenger". 10 uur voorm. MAANDAG De Doelen: Leidse Amateurfotografen- vereniging. 8 uur nam. DE BIOSCOPEN Studio: „Mannen ln rok" (Tales of Man hattan). 14 jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 u. Luxor: A bout de souffle" (Liefde zonder uitzicht). 18 jaar. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido: „Tussen nacht en morgen" (The bramole bush). 18 jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Casino: „Het lot van een mens". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdag cyclus: „Moord op de voorpagina". Rex: „De bruiden van Dracula". 14 jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon dag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Meisjes op bestelling". Trianon: „Salomo en de Koningin van Sheba". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30. 7 en 9.15 u. Astra-theater - Wassenaar: Vrijdag 8 uur. zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur: ..In cognito 18 Jaar. Maandag, dinsdag en woensdag 8 uur: „Een vrouw wist te veel". 18 Jaar. Donderdag 2.30 en 8 uur: „Vrijheren van het woud". Elke leeftijd. Zondag en woensdag 2.30 uur: Mardi Gras. TENTOONSTELLINGEN Ned. Leger- en Wapenmuseum „Gene raal Hoefer". Tentoonstelling .,'s Konings Rok". Werkd.: 105 uur. 's zondags: 15 uur nam. (t/m 30 september). Rijksmuseum van Oudheden: Tentoon stelling „Panorama der prehistorie". Werk dagen 105 uur; 's zondags 15 uur nam. (tot 15 december). Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 —12 en 24. Zon- en feestdagen 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling over Ruanda en Urundi (tot 16 oktober). Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „zeg het met bloemen in het Chinees". (Tot 31 oktober). Lakenhal: Tentoonstelling van werken uit Leidse School (tot half september). Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Lelden ls geopend de Zuider-apo- theek, Lammenscnansweg 4, tel. 23553. BIJ geen gehoor bi) uw hulsarts ot spe cialist (of diens waarnemers), bel opdok- tersteleroon 22222. VOOR DONDERDAG 8 SEPTEMBER Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.60 V. d. kleuters. 11.00 Tussen de wal en het schip lezing. 11.15 Zangrecital. 11.35 Gram. 11.45 Boekjes voor bezige handen, praatje. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.45 Onbekend. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenade- ork. en omr. koor. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.30 Voordr. 15.00 Orgel en viool. 15.30 V. d. vrouw. 16.00 Zangrecital. 16.30 Voordr. 16.45 Lichte muz. 17.00 Voor de Jeugd. 17.30 Lichte muz. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Amus, muz. 18.45 Journ. 19.00 Gram. 20.00 Nws. 20.05 Filharm. ork. en solist. 21.10 Groen land, zwarte mensen, lezing. 21.25 Lichte muz. 21.45 Gram. 22.00 Saxofoon en piano. 22.30 Nws., beursber. v. New York en SOS-ber. 22.45 Gram. 23.10 Dagboek van een groot vader, hoorsp. 23.45 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Mor gengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.25 Inleiding Hoogmis. 8.30 Hoog mis. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgen dienst. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Ge wijde muz. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Wij van het land, praat- Je. 12.36 Land- en tuinb.meded. 12.38 Gram. 12.45 Olympische Spelen. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Pianospel. 13.35 Lichte muz. NCRV: 14.00 Metropole ork. en klein koor. 14.35 Groninger orkestver eniging en solist. 16.00 Verkenningen in de Bijbel. 16.20 Gram. 16.30 Mezzo-sopr. en plano. 17.00 V. d. Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Olympische Spelen. NCRV: 18.00 Jazzmuz. 18.15 Sportrubr. 18.30 Gram. 18.40 Olympische Spelen. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Liederen. 19.30 Ra diokrant. 19.50 Pol. lezing. 20.00 Gram. 20.50 Een tuin van zand en stenen, le zing. 21.05 Koperork. 21.20 Periodieken pa rade. 21.30 Lichte muz. 22.00 Olympische Spelen. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Kerkorgel. 23.30 Gram. 23.45 Olympische Spelen. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 14.55-18.30 Eurovisie; Olympische Spelen. 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Olympisch allerlei. KRO: 20.30 Documen taire. 20.40 Theaterkron. 21.00 De vhf kruisjes, tv-spel. NTS: 22.30-23.00 Eurovi sie: Olympische Spelen. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 nx. t- 12.00 Ork. conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Gevar. progr. 13.40 Voordr. 14.00 Ork. muz. 15.00 Lichte muz. 15.45 Kritie ken. 16.30 Lathns-Amerikaanse muz. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Lichte muz. 19.30 Klankb. 20.00 Hoorsp. 21.00 Nws. 21.15 Ra dio Link. 22.00 Cabaret. 22.15 Lezing. 22.45 Klankb. 23.00 Nws. en weerber. 23.06- 23.36 Clarinet en piano. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Gram. 12.30 Nws. en progr. v. d. arb. 13.00 Motorraces. 13.20 Olymp. Spelen. 13,30 Nws. en intermezzo. 13.45 Voor de kind. 14.00 Voor de vrouw. (Om 14.30 nws.). 15.00 Lichte muz. 15.25 Races. 15.40 Lichte muz. (verv.). 15.45 Mlllt. ork. 16.30 Nws. en mrs. Dale's dagb. 16.45 Ultsl. ra ces en Olymp. Spelen. 17.00 Dansmuz. 17.30 Nws. en gevar. progr. 18.29 Weerber., nws. en Olymp. Spelen. 18.42 Act. 18.45 Hoor spel. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws- en vragenbeantw. van teenagers. 20.00 Lichte muz. 20.30 Nws. en gevar. progr. 21.00 Gram. 21.30 Nws. en gevar. muz. 22.15 Olymp. Spelen. 22.30 Nws. 22.40 Jazz muz. 23.30 Nws. en lichte muz. 23.55- 24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Oostenrijkse volksmuz. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 15.00 Gevar. muz. 19.00 Nws. 19.40 Werken van Franse componis ten. 21.45 Nws. 22.10 Gevar. muz. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.00 Weerber. en ge var. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Operafragm. 14.05 Gram 14.25 Hoorsp. 16.41 Gram. 17.15 Orgelreci tal. 18.30 Gram. 18.55 I puritanl, opera. 20.25 Muzikale nieuwtjes. 20.45 Intern, festival v. Edlnbrugh. 22.35 en 23.10 Gram 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Amus. muz. 12.30 Weer ber. 12.35 Gram. 12.50 Koersen. 13.00 Nws. 13 15 en 14.00 Gram. 15.00 Kamermuz. (Tussen 15.00 en 15.45 Olymp. Spelen). 15 45 Gram. 16.00 Koersen. 16.06 Gram. 16.30 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.30 Licht progr. 18.00 Gram. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Hoorspel. 21.10 en 21.30 Gram. 22.00 Nws. 22.15 en 22.30 Gram. 22.55-23.00 Nws. 484 m. 12.30 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.03 Belg. muz. 15.15 Koor zang. 15.30 Gram. 16.07 Gram. 16.30 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.30 Olymp. Spelen. 18.55 Gevar. muz. 19.30 Nws. 20.42 Gram. 21.00 Lichte muz. 21.30 Jazzmuz. 22.00 Wereldnws. 22.10 Vrije t(]d. 22.55 Nws. PLANTSOEN 65 - TELEF. 26558 TYPEN STENO in 4 talen BOEKHOUDEN DUITS ENGELS FRANS SPAANS NEDERLANDS MIDDENST.OPL. SECRETARESSE WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) a u Q CL S M ai 2 if "O a 8 fe a «S a 8 d3i Amsterdam geh. bew. zo 1 16 10 0.1 Den Helder zwaar bew zzo 2 16 li 0.2 Ypenburg geh bew. z 1 16 12 4 VllsslngeD zwaai Dew z 4 16 13 0 Eelde half bew. v.and. 17 8 2 De Bilt geh. bew. w.stll 17 8 5 Twente zwaar bew w.stil 17 7 4 Eindhoven geh. bew. zo 1 17 8 2 Z.-Limburg geh bew. z 2 16 9 2 Helsinki regen n 3 11 3 0.1 Stockholm zwaar bew. nw 3 14 5 0.5 Oslo onbewolkt w.stll 14 4 0.1 Kopenhagen regenbul n 6 17 11 3 Aberdeen geh. bew. z 1 13 10 0.3 Londen motregen w.stll 14 11 6 Brussel geh. bew. zzo 2 16 10 0.1 Luxemburg mist z 3 13 19 1 Parijs geh. bew. z 2 16 12 7 Bordeaux regen zw 6 21 13 2 Grenoble regen w.stil 19 10 0 Nice half bew. n 4 22 15 0 Berlijn Frankfort zwaar bew. w 4 15 9 7 zwaar bew. w.stil 14 5 0.3 München zwaar bew wzw 2 12 8 5 Wenen onbewolkt wnw 7 17 11 0.4 Innsbruck zwaar bew. w.stll 14 7 2 Belgrado regen n 4 28 12 6 Athene onbewolkt nnw 2 31 Rome onbewolkt w.stil 25 11 0 Alacclo onbewolkt no 4 23 11 0 Madrid onbewolkt w.stil 26 10 0 Mallorca onbewolkt w.stil 13 0 Lissabon onbewolkt nnw 4 30

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2