Minister Luns: heeft prof. De Quay niet geheel begrepen!" Kasavoeboe zet vijftal Kongolese ministers af WEERBERICHT Politieke storm in Den Haag In de verklaring van minister president school niets nieuws Dr. W. Drees in „Planta-trio" Radio-Leopoldstacl door de V.N. gesloten President sprak via station in Brazzaville (Dud ^fiïe teuws Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1960 No. 30145 LEIDSCH DAGBLAD DirecteurE. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f750 per kwartaal: f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft gistermiddag, voor zijn vertrek naar New York, getracht de door de uitlatingen van minister-president De Quay veroorzaakte politieke storm te bezweren door nogmaals met nadruk te verklaren, dat er geen wijziging in het Nederlands Nieuw-Guinea-beleid is gekomen. Men had volgens minister Luns gemeend in de verklaring van de minister president iets te kunnen beluisteren, dat er niet in school. Prof. De Quay was bij zijn beschouwing over Nieuw-Guinea uitgegaan van beginselen, die hij bij de journalisten bekend veronderstelde. De uitleg, die men eraan had gegeven was verder gegaan dan prof. De Quay had bedoeld. De Nederlandse regering heeft nooit principiële bezwaren gehad tegen een trustschapsovereenkomst met de Verenigde Naties, maar Indonesië heeft van het begin af aan iedere mogelijkheid, waarbij de autochtone bevolking het recht van zelfbeschikking zou krijgen van de hand gewezen. Persoonlijke mening In politieke kringen in Den Haag was gisteren een storm opgestoken, toen be kend werd, dat het bericht van de bui tenlandse persbureaus als zou de Neder landse regering een „internationalise ring" van Nederlands Nieuw-Guinea de journalisten in de mond zou zijn gelegd door de minister-president, prof. De Quay tijdens een cocktailparty. In regeringskringen werden de uitla tingen van de eerste minister betreurd en op zijn zachtst uitgedrukt „ongeluk kig gevonden". Het wekte vooral ver wondering, dat professor De Quay in hetj gesprek met de vertegenwoordigers van buitenlandse persbureaus en bladen, waarin hij het eventuele toezicht door de Verenigde Naties op het door Neder land gevoerde beheer in het geding bracht, niet duidelijk heeft laten uit komen, dat hij een persoonlijke opvat ting weergaf. Want, dat professor De Quay zich in die zin heeft uitgelaten, staat als een paal boven water: het dementi van de Regeringsvoorlichting- dienst heeft dan ook uitsluitend betrek king gehad op de voorstelling, als zou de Nederlandse regering van standpunt veranderd zijn. Maar ook staat vast, dat in de loop van het gesprek de mi- nister-president erop is gewezen, dat er dan sprake zou zijn van een aanzien lijke koersverandering in het regerings beleid en die conclusie heeft prof. De Quay niet afdoende weerlegd. Niets nieuws Minister Luns heeft gisteren voor zijn vertrek naar New York de tientallen journalisten proberen te overtuigen, dat de minister-president in feite niets nieuws had gezegd. Hy las een verkla ring voor, die hij nog onlangs in de Tweede Kamer heeft afgelegd en waarin hij duidelijk heeft gesteld, dat de rege ring „alle mogelijkheden z.orgvuldig had overwogen en onderzocht en zulks zou blijven doen". De internationalisatie van Nieuw- Guinea zou het conflict dan ook niet uit de wereld helpen, tenzij Indonesië zijn standpunt zou wijzigen. In dit ver band herinnerde de minister er echter aan, dat Soebandrio kort geleden heeft verklaard, dat Indonesië een dergelijke oplossing onder geen beding zou aan vaarden. De Indonesische regering blijft van mening, dat Nederland Nieuw- Guinea behoort over te dragen, omdat het de jure reeds tot Indonesië behoort. Openhartig „Ik heb in de afgelopen jaren steeds met de collega's van bevriende Weste lijke mogendheden en de secretaris generaal der Verenigde Naties van ge dachten gewisseld over wat men pleegt te noemen het probleem-Nieuw-Guinea en ik zal ook ditmaal tydens mijn ver blijf in New York hierover openhartige, indringende en vertrouwelijke bespre kingen voeren," zei de minister. Hij ontkende niet, dat er na de crisis in Kongo een nieuwe situatie is ontstaan, maar het staat niet vast of de verande ringen ten goede of ten kwade zyn. „Het is nooit de minister-president geweest, maar degene die is belast met het bui tenlands beleid, die dit moet onderzoe ken", verklaarde hy met nadruk. De omstandigheden wijzigen zich steeds dit jaar zullen de Verenigde Naties 99, misschien 100 leden tellen maar de activiteiten van de minister zullen niet verschillen van de activiteit, die hij de afgelopen jaren in de Ver enigde Naties heeft ontplooid. En de uit leg die aan de verklaring van de minis ter-president is gegeven gaat dan ook, BIJNA OVERAL DROOG De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Bewolkt, maar op de meeste plaatsen droog weer. Aanvankelijk weinig wind, later zwakke tot matige noordwestelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 8 SEPTEMBER Zon op: 6.02 uur; onder: 19.12 uur. Maan op: 20.43 uur; onder: 9.29 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.56 uur en 17.21 uur. Laagwater te 0.55 uur en 13.10 uur. Dit blad bestaat uit 14 pagina's. volgens minister Luns, verder dan prof. De Quay kan hebben bedoeld. Commentaren Het Tweede Kamerlid J. de Kadt, de Nieuw-Guinea-specialist van de Party van de Arbeid, verklaarde ons inmiddels, dat hy „verheugd was over de verstan dige woorden die de minister-president heeft gesproken", al betreurde hij het, dat de aankondiging van een dergelijke belangrijke wijziging >n het regerinsbe- leid niet op de juiste plaats, namelijk in de Troonrede, was geschied, terwijl hij het evenzeer passend zou vinden wan neer de betrokken Kamercommissies daarin gekend zullen worden. Het Tweede Kamerlid, dat Nieuw- Guinea-aangelegenheden voor de KVP behandelt, burgemeester mr. Th. M. J. de Graaf van Lisse, wilde de uitlatingen van de minister-president liever be schouwen als het resultaat van „hard op denken". Zou de minister-president immers mededelingen hebben te doen van zo verstrekkende aard als waarom het hier gaat, dan zou hij ongetwijfeld het gemeenoverleg tussen regering en Staten-Generaal hebben verkozen boven een cocktailparty met journalisten. Hst Kamerlid de heer G. A. Kieft uit Utrecht, die in de Anti-Revolutionaire fractie Nieuw-Guinea-aangelegenheden behandelt, vond de woorden van profes sor De Quay „maar griezelig". „We moe ten oppassen, dat we geen verwarring in de geesten strooien", aldus de heer Kieft. „Er behoort geen sprake te zijn van een wijziging in het beleid, maar dergelijke uitlatingen maken de zaak wel moeilijk", aldus de heer Kieft. De commissie van drie vooraan staande Nederlanders, die moet onderzoeken of en in hoeverre er bij de Unilever N.V. nalatigheden hebben plaats gevonden ten aan zien van de Planta, is samenge steld. De commissie bestaat uit dr. W. Drees, oud-minister-president en minister van Staat, dr. P. Rijkens, adviserend lid van de raad van bestuur van de Unilever N.V. en de heer W. H. de Monchy, commissaris van de Hol- land-Amerika Lijn en ondervoor zitter van de Kamer van Koophan del te Rotterdam. Mevrouw mr. J. Stoffels—van Haaf ten (WD) uit Utrecht, vond de gedachten van prof. dr. De Quay zover afwijken van het tot en met gisteren officieel ingenomen Nederlandse standpunt, dat zij het moeilijk vond er enig commen taar op te geven. Het beste is, zo zei mevr. Stoffels, deze uitlatingen maar als een persoon lijke filosofie van prof. De Quay te be schouwen." Vragen Het Tweede Kamerlid de heer Andriessen <KVP) heeft aan de minis ter-president schriftelijk gevraagd om te bevestigen of er sprake is van een voornemen bij de Nederlandse regering by de Ver. Naties stappen te doen om te komen tot de internationalisering van Nieuw-Guinea. Als dat niet zo is, kan prof. De Quay dan enig licht verschaffen omtrent de oorzaken van het misverstand. President Kasavoeboe van Kongo heeft gisteravond een verklaring van zijn hand laten voorlezen voor Radio-Brazzaville, dat is dus het zendstation van het aangrenzende voormalige Frans Kongo, aan gene zijde van de rivier. Hij kantte zich in deze verklaring tegen de „pro- communistische politiek" van Loemoemba en deelde mede, dat de Ban toes niets willen weten van het internationale communisme. Hij deelde voorts mede, dat hij behalve Loemoemba nog vijf ministers, die bekend stonden om hun rode neigingen, heeft ontslagen. Onder hen bevinden zich de minister van Justitie, diens ambtgenoot van Binnenlandse Zaken en de beruchte minister van Voorlichting, geschoold in Moskou Kasavoeboe verklaarde tot zijn besluit te zijn gekomen, nadat hij in de afgelopen twee maanden de chaos in Kongo, dat volgens hem naar het communisme afglijdt, steeds groter had zien worden. Kasavoeboe, die deze toespraak in zijn ambtswoning in Leopoldstad op een band had laten opnemen waarna deze over de Kongo naar Brazzaville werd gebracht, bevindt zich tezamen met Loemoemba in de hoofdstad des lands. Hedenochtend zouden de Senaat en het Huis van Afgevaardigden in gecombineerde zitting bijeenkomen. Loemoemba kwam voor gesloten deuren De Verenigde Naties hebben zich in tussen niet onbetuigd gelaten: het ra diostation van Leopoldstad werd gisteren gesloten zulks in het belang van de handhaving van orde en wet. Loemoem ba, die op 19 uur gisteravond een radio rede had willen houden, kwam voor ge sloten deurenHij verklaarde verrast te zijn door het besluit. Waarnemers in Leopoldstad beschouwen deze maatregel als een poging om te voorkomen, dat politieke leiders van de twee partyen door ophitsende radiotoespraken een burgeroorlog ontketenen. Eveneens met het oog op de hand having van de orde hebben de Ver. Na ties besloten de controle op de vlieg velden, welke belangrijk voor het werk van de V.N. worden geacht, te ver sterken. Dit betreft elf grote vliegvel den, waaronder die in Leopoldstad, Loe- loeaburg, Matdi, Bakwanga, Kamina, Stanleystad en Wvsabethstad, alsmede De Rotterdamse Robby Ouwer- kerk, die als eerste aan een arts vertelde, dat zijn moeder en broer tjes ziek waren geworden na het eten van Planta en die daardoor de medici op het spoor zette van de oorzaak der merkwaardige huid ziekte, werd gisteren in het minis terie van Sociale Zaken en Volks gezondheid ontvangen. Minister Van Rooy (links) en de directeur- generaal voor de Volksgezondheid, prof. AAuntendam (rechts) boden hem enkele geschenken aan. een onbepaald aantal kleine vliegvelden. De maatregel ten aanzien van de Kongolese vliegvelden houdt in dat vliegtuigen, die niet in dienst van de volkerenorganisatie staan, alleen met nadrukkelijke toestemming van de VN- gebruik van de luchthavens mogen maken. De maatregel maakt deel uit van het VN-optreden op grond van de resoluties van de Veiligheidsraad, aldus de woordvoerder. Het besluit geldt be halve voor de genoemde grote vliegvel den ook voor die van Kindoe, Bakavoe en Coquilhatstad. Een functionaris van de V.N. ver klaarde, dat de hulp die Sovjet-vlieg tuigen verlenen bij het overbrengen van Kongolese troepen naar de provincie Kasai, gebaseerd is op een louter twee zijdige overeenkomst tussen de regerin gen van de Sovjet-Unie en Kongo. De Kongolese politie heeft gisteravond in Leopoldstad het vuur geopend op enige honderden leden van de Bakongo- stam, die onder het geroep van „leve Kasavoeboe" en „weg met Loemoemba" op weg waren naar de woning van laatstgenoemde. Volgens een ooggetuige van een nabijgelegen Rode Kruispost werden tenminste twee mensen gedood. Verscheidene gewonden werden met am bulances weggehaald. Toen de militairen uit Ghana in dienst van de V.N., ter plaatse verschenen, troffen zij slechts enkele Kongolese militairen aan die burgers aanhielden. Boodschap van Tsjombe Premier Tsjombe van Katanga heeft gisteren meegedeeld een boodschap te hebben gericht tot de Kongolese bevol king, waarin hij vraagt hem te helpen bij het afzetten van dictator Loemoem ba voor het te laat is. Ook vraagt hy het systeem van slavernij niet langer te laten voortduren. Tsjombe beschuldigde Loemoemba nogmaals van wreedheden in het district Baloenga, in de provincie Kasai. terwyl hij de Sovjet-Unie ervan beschuldigde deze regering te helpen by de aanval op Katanga. Hij betoogde dat de mensheid, in Kongo vertegenwoor digd door de Verenigde Naties, niet lan ger onverschillig kan blijven tegenover de in Bakwanga begane gruwelen: vo rige week donderdag zijn in een han delsschool in Bakwanga honderd mensen onder wie ook vrouwen en kinderen, vermoord. Hij meende, dat de Verenigde Naties het gevaar lopen een ontoelaat bare rassen-discriminatie in het leven te roepen door alleen de blanken in Kongo te beschermen. Dit zou volgens hem spoedig tot een zeer gevaarlijke rassenhaat kunnen leiden. Tsjombe verklaarde verder dat Loe moemba zich voor een hooggerechtshof dient te verantwoorden voor de „mis daden die hij in de afgelopen twee maanden tegenover zijn volk heeft ge pleegd". Hij noemde het afzetten van Loemoemba door president Kasavoeboe een „volkomen grondwettige" daad. Slot pag. 2 Slaal of ik schiet! Westberlijnse tegenactie bij rode plagerijen (Van onze correspondent in Bonn) De Westberlijnse Senaat (rege ring) kondigde gisteren tegen maatregelen bij nieuwe plagerijen van communistische Oostduitse zijde tegen het vrije verkeer van West-Berlijn met West-Duitsland aan. Waarschijnlijk zal burge meester Brandt deze tegenmaat regelen, die West-Berlijn samen met de Westduitse regering en Amerika, Engeland en Frankrijk heeft uitgewerkt, morgen in een rede voor het Westberlijnse Huis van Afgevaardigden bekendmaken. Het gaat hier, zo deelde men in West-Berlijn mee, om een reeks maatregelen, die er op neerkomen, dat Oostduitse plagerijen tot we ring van Westduitsers en de isole ring van West-Berlijn met concrete tegenacties zullen worden beant woord. Men verwacht het komende weekeinde een nieuwe reeks communistische pla gerijen als de Westduitse minister van Economische Zaken, prof. Erhard, West- Berlijn zal bezoeken. Erhard zal daar vrijdag de grote industrie-tentoonstel ling openen en zaterdag besprekingen met Brandt voeren. De minister heeft gisteren te Bonn reeds laten verkondi gen niet van plan te zijn zijn reisplan nen door Oostduitse dreigementen te laten veranderen. In communistisch Oost-Duitsland zette men gisteren de propaganda-actie tegen Bonn en West-Berlijn voort. Men noem de de maatregelen van vorige week „een voorproefje en een zeer beleefde waar schuwing aan Bonn". En Neues Deutsch- land, het officiële orgaan van de Oost duitse communistische partij, schreef dat „wy getoond hebben dat we over mid delen beschikken om de Westduitse mi litaire bomen niet tot in de hemel te laten groeien. De Oostduitse minister van Handel Heinrich Rau vertelde op een persconferentie op de Leipziger Messe, dat er geen verband gelegd moet worden tussen de maatregelen van vo rige week en het West-Oostduitse han delsverkeer Indien Bonn, aldus Rau, de handel zou verminderen met het oog op Oost duitse maatregelen tegen het verkeer tussen West-Duitsland en West-Berlyn, dan zal de verwerkelijking van de com munistische plannen om van West-Ber lijn een zogenaamde vrije stad te ma ken versneld worden. Daar Oost-Duits land bijzonder gesteld is op de invoer van Westduits staal, zou men kunnen zeggen dat Rau gisteren dreigde met het alternatief: „Westduits staal of ik schiet Twee reeds geruime tijd geleden verdwenen Amerikaanse codedes kundigen zijn in Rusland opgedo ken. Dezer dagen hielden zij in Moskou een persconferentie,waar bij deze foto gemaakt werd. Links William Martin en midden Barnon Mitchell, die blijkbaar de Russen uitvoerig hebben ingelicht over de Amerikaanse inlichtingendienst. Vele doden en grote 99 Minder bezoek aan vermakelijkheden Blijkens door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde cijfers omtrent de belasting op vermakelijk heden is het aantal bezoekers aan ver- makelykheidsinstellingen teruggelopen van 106.6 miljoen in 1958 tot 99..9 mil joen in 1959. Per inwoner berekend daalde het aantal bezoeken van 9.5 in 1958 tot 8,8 in 1959 Het bioscoopbezoek daalde van 5.5 tot 4,8 per inwoner. Het door het publiek bestede bedrag verminderde eveneens, zij het in min dere mate, n.l. van f 137,3 miljoen in 1958 tot f 131,2 miljoen in 1959. Gemid deld gaf elke Nederlander f 11,56 voor vermaak uit in 1959, tegen f 12 28 in 1958. Van elkr voor vermaak uitgegeven gulden betaalde het publiek 18 cent be lasting. De totale belastingopbrengst bedroeg bijna f27 miljoen (vorig jaar: ruim f28 miljoen). Komplot in San Salvador De president van San Salvador, Jose Maria Lemus, heeft voor een periode van dertig dagen de noodtoestand af gekondigd in verband met het bestaan van „een communistisch komplot om de regering omver te werpen". Het komplot zou eveneens zijn gericht tecen Mexico, Columbia. Guatemala, Ecuador en Ve nezuela. De samenzweerders zijn agi tators die Chinee--Russische methoden toepassen, aldus de president. schade door „Donna De orkaan „Donna" heeft met niets ontziend geweld een streep van verwoes ting door het Caraïbische gebied getrok ken. Op St.-Maarten is de schade geluk kig tot het materiële beperkt gebleven, maar die schade valt beslist niet mee. Ze wordt geschat op zo'n tweemiljoen gul den. Op Anguilla, het noordelijkste van de Britse Benedenwindse eilanden ver oorzaakte de orkaan niet alleen 3500 dak lozen, er vielen daar ook vier doden te betreuren. Maar zoals het zich thans laat aanzien is het eiland Puerto Rico het zwaarste getroffen. Volgens de laatste berichten was het aantal doden daar gestegen tot 102 en ruim 600 mensen waren verwond geraakt door orkaan of door de overstro mingen, die daarop gevolgd zijn. Meer dan drieduizend woningen waren op dit eiland vernield. De zware regens belem merden het reddingswerk. Op Curacao druppelt heel traag het nieuws over de gebeurtenissen op Sint- Maarten binnen. De brug, die de land tong, waarop Simpsonbay en Juliana- vllegveld liggen, met het eiland verbindt, is vernield. Van het vliegveld Is de startbaan nog Intact, maar verder is er van gebouwen en apparaten weinig meer over. De con sul-generaal van de Verenigde Staten heeft aangeboden St.-Maartcn op te ne men in de hulpverlening, die de Ameri kanen van Puerto Rico uit organiseren. Gezaghebber Beaujon heeft verklaard, dat er vrijwel geen huis onbeschadigd ia gebleven. Er is behoefte aan bouwmate riaal en aan geld voor hen, die behoeftig zijn geworden. Voedsel en kleding is op St.-Maarten aanwezig. De vice-minister-president, de heer H. A. Korthals, heeft namens de Neder landse regering aan de gouverneur der Ned. Antillen een telegram gezonden, waarin aan de regering en de bevolking van de Antillen deelneming wordt be tuigd met de orkaanramp, die St.-Maar- ten heeft getroffen. Kind viel uit trein Gistermiddag is tussen Ommen en Mariënberg een 4-jarig meisje uit een trein gevallen. Een 12-jarig zusje zou haar naar het toilet begeleiden, maar vergiste zich in de deur, waardoor het kind naar buiten viel. Ogenblikkelijk werd er aan de nood rem getrokken. Toen men het kind langs de rails vond bleek, dat het slechts lichte verwondingen had opgelopen. Uit het Leidsch Dagblad van f 8 September 1860: 1 Onlangs ontving de thesau- f Tier van het Amherst-collegie 1 van den heer D. Sears te Boston, I die steeds een mild begiftiger i dier instelling was, eene kleine, f zorgvuldig gesloten doos, met I iet bijgevoegd berigt, dat zij niet dan na verloop van hon- l derd jaren geopend mag wor- I den, en toel op straffe van ver- f beurte der daarin vervatte gift. Men verdiept zich in gissingen I over den inhoud en de redenen f der gestelde voorwaarde. De meest waarschijnlijke meening 1 is, dat de doos bewijzen van 1 eigendom op bezittingen te Bos- 1 ton bevat, die over den tijd van 1 honderd jaren verpacht zijn, I maar daarna in eigendom aan I het collegie moeten overgaan. „Maar, - zegt de redacteur 1 van het Amerikaansch dagblad Springfield Republican, die nog f zeer levenslustig schijnt te zijn, I - laat ons geduld hebben tot het I jaar 1960, dan zullen wij er alles van weten. IIIIIIIIIIIIUHUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIllllllllUIIIIIIIIIHHilWIIIIII

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1