ellen CALHOUN SLOEG OVER DE KOP MAAR HIJ WON HORDENTITEL Ondanks bliksem en tropische regen gingen de tienkampers rustig door WEER VIELEN ATLETIEKDROMEN AAN GRUZELS De atletiek kent weer een Fanny Blankers-Koen iveer goud voor de donkere hinde Wilma Rudolph Paardesport ook begonnen lartin Lauer liad geen tijd In korte tijd stond sintelbaan blank Kamerbeek houdt zich goed 6de) fel duel tussen Johnson en Yang Trieste dagen voor Connolly's Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 6 september 1960 Vierde blad no. 30144 (Van onze speciale verslaggever, Herman Kuiphof) Lee Calhoun sloeg compleet over de hop.. Net was hij de finishlijn van de 110 meter orden gepasseerd, of door zijn geslaagde poging om heel scherp te finishen, raakte hij it balans. Door de tomeloze vaart die de jonge neger had, sloeg hij over de kop als stond |j in een variéténummer. Hij kwam met een klap op de sintels terecht, maar stond onmid- tllijk op. Het deerde hem niet, die salto, want hij was een fractie van een seconde tevoren llympisch kampioen geworden en als hij zijn bovenlichaam niet zo verbeten naar voren •worpen had, zou niet hij op de hoogste podiumsport hebben gestaan maar zijn land- snoot Willie May. f Maui miMmt Galgen-humor (Van onze Parijse correspondent) In welke richtingen en op welke vlak ken de fonkelnieuwe grandeur van De Gaulle's vijfde republiek zich ook open baren mag, de waarheid gebiedt te er kennen dat op de Olympisch Spelen te Rome Mariannes haan tot dusver nog niet een keertje victorie heeft mogen kraaien. Voor de Franse atleten, van welk wapen ook, is er nog geen enkele onderscheiding bij geweest, en in Rome moet in sportkringen dan ook het vol gende raadseltje de ronde doen. Vraag: wat is het voorwerp dat zelfs de mee dogenloze zon van Rome niet vermag te doen smelten? Antwoord: de medailles in goud of ander metaal die door de Fransen in de wacht worden gesleept. Om niet te hoeven huilen over het droe ve lot der Franse sport waarmee de na tionale eer, gelijk algemeen bekend is, zo intiem verstrengeld is, heeft men er zich in Frankrijk maar toe gezet er een har telijk nummertje om te lachen. Ander voorbeeld van die galgenhumor: het leidende Olympische comité heeft de grammofoonplaat met de Marseillaise, het Franse volkslied, verloren. En het comité betreurt dat verlies te meer aan gezien het er vast op gerekend had, na afloop van de Spelen, de plaat onge bruikt aan de Franse autoriteiten terug te zullen kunnen geven. En tenslotte pu bliceerde dezer dagen een Parijs avond blad dan nog een prent waarop men ge neraal De Gaulle die zyn buikje in een trainingsbroek had geperst en een sport hemd droeg met de naam Frankrijk erop, met verstoord gezicht zijn werk- kabinet ziet verlaten om zich ijlings naar Rome te begeven. Het onderschrift: „dat ik dat karwei nu toch ook weer zelf moet opknappen". Advertentie Bekercompetitie Op zondag 18 september wordt de be kercompetitie van de KNVB voortgezet met de 3e ronde van de halve voorcom petitie. In groep J speelt LFC thuis tegen Ex celsior en UVS uit tegen Sparta. PAARDESPORT De hele Romeinse aristocratie was gistermorgen vroeg reeds in het Piazza di Seina, waar de hippische evenemen ten van zevende 17e Olympische Spelen begonnen met de Grand Prix de Dres sage. Hieraan namen 17 ruiters en ama zones deel uit 10 landen. Iedere ruiter had ongeveer 12 minuten de beschikking over de fraaie dressuurring, waarvan 1 minuut bestemd was voor binnenkomen en groeten en na afloop de ring verlaten. Onder de toeschouwers was ook Prins Bernhard, die voorzitter is van de FEI en die bij de Olympische dressuurwed- strijden de functie van jury d'appel be kleedt. In weerwil van de hitte reed iedereen toch in volledig uniform, witte broek, zwart jasje en hoed voor de burgerrui- ters, uniform voor de militaire ruiters. De drie juryleden, waren elk met een secretaresse ondergebracht in afzonder lijke cabines. De Belg Schils heeft de vierde en laatste etappe van de ronde van het Noorden gewonnen. Hij versloeg Malie paard in de eindsprint. Truye B) werd eerste in het eindklassement. Enthoven (Ned.) werd tweede. De ruim 3000 toeschouwers keken zwij gend toe, hoe de ruiters de moeilijke fi guren van de Grand Prix toonden. Veel applaus na afloop was er voor de vertoning van de eerste deelnemers, de Olympische kampioen van 1952 majoor Henry St. Cyr uit Zweden met Etoile. Moeilijke figuren bij de Grand Prix zijn o.a. de passage, piaffe, galopchan gementen om de drie twee en een pas, pirouette en slangen vol te. De volgende vijf ruiters plaatsten zich voor de barrage die vandaag wordt verreden Henri St. Cyr (Zweden) met lTStoile; Gustav Fischer (Zwits.) met Wald; Ser gey Filatov (Rusland) met Absent; Jo sef Neckermann (Did.) met Asbach; Ivan Kalita (Rusland) met Korbey. De uitslag van deze barrage zal niet voor 10 september bekendgemaakt wor den. De vijf deelnemers worden nl. ge filmd en aan de hand daarvan zullen de Juryleden hun oordeel vellen. lis een wervelwind was Calhoun over de witzwart geschilderde obstakels gegaan, it de als twee druppels water op hem lijkende May in zijn kielzog trok hü iendsnel op de eindstreep af. Af en toe moet hij achter zich iets gehoord hebben I gooide n.l. zijn grootste Europese concurrent, de Duitse hordenspecialist en (eldrecordhouderi Martin Lauer, een horde om. Driemaal tikte Lauer in deze pende race met zijn spikes tegen de lichte barrières, die tegen de sintels sloegen door een stormwind aangeraakt. let kostte Lauer tijd en hij had die tijd niet. Hy wist tevoren, dat hij noch Ihoun, noch van May respijt zou krijgen. Daarvoor spraken de tijden in de Ive finales, vroeger op de dag gelopen, een te duidelijke taal. Willie May had zijne gewonnen in 13.7 en Calhoun had hetzelfde gedaan. Eveneens in die (tekende tijd, notabene met een af en toe on-Italiaanse harde wind tegen. En ïtin Lauer, de gevierde kampioen en recordhouder, was slechts tweede gewor- 1 En hij schrok van zijn tyd: 14 seconden precies. tweede te worden in de finale. Jutta, een blonde schoonheid, was in de tweede demi-finale goed meegegaan met de on weerstaanbare Wilma Rudolph en zij deed dat in de eindstrijd opnieuw. Geen strijd merikaan O. Davis [avoriet 400 meter B 23-jarige Keulse student Lauer J, wat zijn land van hem verwachtte, Ir... kon hij het opbrengen? Hij it in de anderhalf uur, die tussen re eindstrijd en finale lagen, zichzelf fenst hebben dat hij niet de tien- jp geprefereerd had. die honderd er verderop bezig was aan zijn derde Irdeel, het kogelstoten. Misschien hij daar verder zijn gekomen? Of le 200 meter? Want Martin Lauer hgelofelijk allround Maar hij was schreven voor de horden, in de over. |ng dat daar voor hem en zijn land l te verdienen was Drie Amerikanen Kr dat goud ging naar de Verenig- ten. Een kwartier later, toen Cal- I zichzelf weer van de sintels had kaapt en de trainingspakken weer waren, stonden drie Amerikaanse ks naast elkaar op het ereschavot Ichoven drie Amerikaanse vlaggen E omhoog aan de superslanke mas- boven de Olympische vlam. Calhoun één (13.8) May twee (13.8) en Hayes ïs drie (14.-). In dezelfde tijd als Jo- tmaar net buiten de medailles, ver ten Lauers naam op het grote, ver te bord. Alweer een droom, die aan plementen was gevallen. Itzelfde overkwam deze middag Gi- iBlrkemeijer. Zes weken geleden had log een wereldrecord gelopen, maar ken overleefde zij de 200 meter |e eindstrijd niet. De 29-Jarige Oost- Ie, paradepaardje van de staatssport ter het ijzeren gordijn, had te wei teer kracht overgehouden van dit tonenden toernooi om de aanval, het rappe Italiaanse meisje Guisep- iLeone op 120 meter inzette, te kun- afslaan. Tot hevige schrik van de grote Duitse kolonie op de goed be- 1 tribunes, ging de befaamde Gisela gelmatig en verkrampt lopen en rukkende schouderbewegingen trok zonder enige souplesse op de eind- •P af, waar zij als vierde arriveerde, ft behalve Leone, waren ook de |e Dorothy Hyman en de Russin la Itkina langs Birkemeijer heenge- Vierde werd de Oostduitse en dat lende de tweede slag voor Duits- Gelukkig voor de Duitsers zou a Heine, een 19-jarige scholiere uit h°ver voor enig soulaas zorgen door Het was een finale zonder strijd. Ver voor de anderen uit - die machteloze parte laars leken, zo dwaas om met Chris von Saltza te gaan zwemmen - ijlde Wilma Rudolph buitengewoon sierlijk, bijzonder snel en door geen zenuwen geremd, over de rode sintels. Eén lange schreeuw was alles wat Amerikaans was op de tribu nes, vergezelde haar op haar triomfale race. Nauwelijks gestart, was zij al voor en regelmatig liep zij verder uit, tot zij op de streep een meter of vier voor sprong had. Onbekommerd sneed zij door de witte draad heen, terwijl achter haar rug verbeten gevochten werd voor zilver en brons. Zilver ging naar Jutta Heine, als troost voor het drama-Lauer en het treurspel-Birkemeijer. En de Engelse Dorothy Hyman kreeg het brons. De atletiek kent weer een Fanny Blankers-Koen, al komt zij ditmaal uit de States, al is zij even zwart als Fanny blond was en al demonstreert zij een verlegen terughoudendheid, die de meeste atleten vreemd is. Het Ameri kaanse renpaardje liet alle felicitatie over zich heen gaan als betrof het een dagelijks gebeuren. AlLeen toen zij op het podium stond en Prins Axel van De. nemarken met zijn gevolg van medail les dragende meisjes deftig op haar toe- schreed brak er iets spontaans door het koele masker van de winnares heen. Zij zette haar strooien hoed af en zwaaide ermee naar de dolblije landgenoten, die het schouwspel juichend bekeken. Nog meer op komst Dat waren zo nogal een paar Ameri kaanse successen. En er zit wellicht nog iets in het vet op de 400 meter heren. In een lange, ononderbroken sprint joeg daar in de halve finales de Amerikaan Otis Davis over de baan Hij maakte de snelste tijd van allen: 45.5 sec. (nieuw Olympisch record) en lijkt dus in staat de eerste plaats te bezetten. Maar hij mag er wel op rekenen, dat hij in de eindstrijd vandaag o.a. de Duitser Karl Kaufmann tegenover zich zal krijgen, die dan ditmaal niet de indruk vestigde zich in de laatste meters volledig te ge ven (45.7). En de Zuidafrikaan Spence liep ook als niets-forcerend op de streep toe. Davis krijgt dus wel een paar man netjesputters tegenover zich. De enerverende finish van de fi nale 110 meter horden, waarin de Amerikanen een drievoudige triomf behaalden. Links Lee Calhoun, die zijn Olympische titel van Melbour ne prolongeerde. Het kwalificatie-springen bij pols stok hoog was inmiddels een verschrik king geworden, 's Morgens om 9 uur be gonnen met een hoogte van 3.80 meter, waren de atleten om 4 uur 's middags zonder ondebreking nog bezig. Dertien van de 29 haalden de kwalificatie-eis (4.40 meter) in deze spring-marathon. (Van onze speciale verslaggever) Gisteravond om kwart voor zes ging het regenen. Grote druppels, de eerste die we hier in de Italiaanse Olympische stad zagen vallen. Tien minuten later goot het; om kwart over zes viel het vocht met bakken tegelijk uit een inktzwarte hemel en om half zeven stond een sintelbaan, die er al dagen bijlag als een opgepoetste diamant in een juwelierszaak, onder water en leek het erop, dat zij in geen dagen droog zo komen te staan. In dat noodweer, terwijl enorme bliksemschichten de lucht doorklief den, hebben de omstreeks dertig tienkampers, die aan de Spelen mee doen, nog een kwartiertje staan hoogspringen. Zij hurkten achter zonneparasols, rilden, als zij hun trainingspakken moesten uittrekken omdat het hun beurt was om te springen, maar zij gingen door met hun nummer, tot de wedstrijdleiding overigens voor geen kleintje vervaard het genoeg vond en iedereen naar de wandelgangen onder de marmeren tribunes vluchtte. Advertentie ZIE 'T OP ZIJN BEST MET PHILIPS TELEVISIE enegouwen AALDiauaX 12 TEL. 21782 (Van onze speciale verslaggever, Herman Kuiphof) De romance, die we vati Melbourne 1956 hebben overgehouden, was die tussen de Tsjechische discuswerp ster Olga Fikotova en de Amerikaan se reus en kogelslingeraar Harold Connolly. De sportioereld heeft met enige vertedering toegekeken, hoe destijds deze krachtmensen op el kaar verliefd werden, hoe Olga haar land verliet, hoe Harold hemel en aarde bewoog om haar mee te krij gen naar Amerika en hoe de Tsje chische autoriteiten daarin tenslot te toestemden. Maar dit was uiteraard geen reden voor de concurrentie om nu vrien delijk glimlachend voortaan opzij te gaan voor het edele tweetal. Het heeft de Connolly's al grote moeite gekost uitgezonden te worden naar Rome en eenmaal hier, werden zij prompt uit hun nummers geknik kerd. Harold kreeg een pak slaag van de Russen en zijn vrouw, gisteren, eveneens Olga haalde net als Harold de finale niet eens, waarin drie Russinnen uitkwamen: Nina Ponomareva, Kusnetsova en Tamara Press. Zo verwoed was de strijd tus sen deze machtig gespierde vrou wen, dat de Amerikaanse Darlene Brown de discus uit haar toch krachtige handen liet wegschieten. Het zware ding. dat akelig dicht in de buurt van het publiek kwam, bleef op de sintelbaan liggen. En - gelukkig - daar was op dat moment geen loopnummer bezig. Herman Timrne titans op de tiende plaats Daar viel, terwyl de ene slagregen na de andere neerplenste, ook nog het licht uit, zodat het eens zo glamourachtige stadion opeens een spookachtige indruk maakte. De sintelbaan was toen al niet meer te zien. Daar stond zeker een hal ve meter water op, en van het midden- Nina Ponomareva won, via een enorme krachtsexplosie, die haar een worp van 55.10 meter opleverde, de titel plus een nieuw Olympisch record. Press werd tweede (52.^9), de Roemeense Lia Manoliu (52.36) der de. Ook dat record is Olga nu kwijt. Een sprong van onze tienkamper Eef Kamerbeek. terrein was eveneens niets meer waar neembaar. Volledig onder water gezet. Intussen hadden de tienkampers toen al een dagje achter de rug. 's Morgens honderd meter harddlopen en versprin gen, 's middags kogelstoten en hoog springen dus. En daarna nog het 400 meter hardlopen, verdeeld in niet min der dan 8 series. Het was elf uur 's avonds eer Eef Kamerbeek en Herman Timme voor het laatst hun trainings pakken aantrokken. Beide atleten slaakten dan ook een zucht van verlichting. Wanneer men bedenkt, dat diezelfde atleten vanmorgen vroeg alweer klaar moesten staan voor het zesde onderdeel, de 110 meter horden, dan kan men al leen maar medelijden met deze knapen hebben. Na de eerste dag bezet Eef Kamerbeek die met enige zeer goede verrichtingen voor de dag kwam, de zesde plaats met 3937 punten. Hij sprong 7.21 meter ver en 1.80 meter hoog. Herman Timme be zet met 3817 punten de tiend# plaats. Johson leidt De Amerikaanse tienkamp-reus Rafer Johnson heeft na de eerste dag de lei ding met 4647 punten en wordt gevolgd door de nationalistische Chinees Yang Chuan Kwang, die 4592 punten heeft. De 6trijd om de gouden medaille zal wel al leen tussen hen gaan. In verhouding tot zijn beste tienkamp sloot Kamerbeek zijn eerste dag af met een negatief verschil van 29 punten, ter wijl Herman Timme tegenover VI aar dingen met een totaal van 4131 punten, in Rome tot 3817 punten kwam en dat betekent een verschil van 314 punten. Beide atleten kwamen op de 100 meter tot een goede prestatie, namelijk 11.3 sec. Het kogelstoten daarentegen was niet zo goed. Eef Kamerbeek en Herman Timme kwamen beiden met hun eerste poging tot het beste resultaat namelijk 13.76 m. en 13.19 meter. Bij 't verspringen kwam Kamerbeek tot de formidabele sprong van 7.21 meter, Timme 6.93 meter. Ook het hoogspringen van de Eindhovenaar was voor allen een verrassing. Nog nooit had hij tijdens een tienkamp 1.80 meter gesprongen en nu deed hij het met zo'n brille, alsof dat gewoon voor hem is. De Rotterdamse Maastrichtenaar Herman Timme bleef op normaal niveau met 1.83 meter. Spannend Overigens was het hoogspringen on danks die regenonderbreking een van de spannendste nummers. Het vreemde feit deed zich voor dat de eindstrijd op 1.90 meter ging tussen de Chinees Yang Chuang Kwang en een atleet uit India, Randhawa, die zich als een hoogspringer van formaat ontpopte en met zijn aan loop als het ware de lat besloop. De ma nier waarop hU zich over de lat werkte was bewonderenswaardig, want zijn ge hele manier van springen was meer op springkracht dan op techniek gebaseerd. Opvallend was de grote concentratie van Yane Chuan Kwang. een atleet begiftigd met uitzonderlijke kwaliteit, die het de donkere wereldrecordhouder Johnson vandaag op de tweede dag waarschijnlijk heel moeilijk zal maken. Op het ogenblik is er tenminste niemand in Rome, die vreemd zou opkijken als de Chinees de gouden medaille zou veroveren. Op de 400 meter, het laatste nummer van gisteren, ontliepen de krachten van Kamerbeek en Timme elkaar niet veel. Aangezien de hevige regenval het pro gramma volkomen hadden ontwricht, zag men zich genoodzaakt uit die atleten die het hoogspringen hadden beëindigd, series samen te stellen, Eef Kamerbeek bereikte een tijd van 51.1 sec. en was daarmede slechts eentlende Beconde be ter dan Herman Timme. Op het ogenblik informeren verschil lende journalisten reeds naar de presta tie van de Eindhovenaar en als zij dan zien tot welke verrichtingen hR in staat is, dan schudden zij met gefronste wenkbrauwen het hoofd. Als die oranje- broek zo door gaat dan kon hij wel eens tot de beste vRf gaan behoren, dat is de algemene opinie en daarop zullen wR het dan maar houden, want voorspellen Is een erg moeilijk ding vooral na wat wR hier in Rome hebben meegemaakt. Prof. Cultrera, onder-directeur van het Nationale Italiaanse Verzekeringsin stituut, heeft aan de eerste secretaris van de Deense ambassade te Rome een chèque van een miljoen lires (6000 gul den) overhandigd voor de nagelaten be trekkingen van de tijdens de Olympische Spelen overleden Deense wielrenner Jen sen. Alle deelnemers zijn collctief tegen overlijden en ongevallen verzekerd. De uitslagen van de gisteren voor de Engele League gespeelde wedstrijden luiden: eerstedivisieWest Bromwich Albion—Newcastle United 60, Black pool— Everton 1—4, West Ham United- Manchester United 2—1.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9