Anders dan andere Olympische uitslagen DE GAULLE WIL STEMMING OVER EUROPA'S TOEKOMST Vijf minuten lang joelden de Italianen om Amerikaanse zege DINSDAG 6 SEPTEMBER 1960 Puikje van Hollands Gloriebijeen yier Ridders van Oranje Nassau namen afscheid van zeven zeeën Na veertig jaar bij de firma Wijsmuller Het „puikje" van „Hollands Glorie" is lasteren laat in de middag in het voor deze gelegenheid wel zeer toepasselijk op een hoge duin tussen IJmuidens ver in zee stekende Dieren gelegen paviljoen „IJmond" neergestreken om vermaarde zeeslepers te huldigen. De kapiteins Maarten de Koe, Henk v. d. Burg. Dirk Moerman en chef technische dienst D. J. van Mourik, die het door Jan Wjjs- muller gestichte bedrijf in de zeer slech te en de goede jaren trouw zijn gebleven en nu na meer dan veertig jaren af scheid namen van de zeesleepvaart. Johnny Wijsmuller, de na de oorlog uit de „States" teruggekeerde zoon, die het zich tot een eer rekent om het le venswerk van zijn vader opnieuw een klinkende naam op de zeven zeeën en in alle havens te bezorgen, had moeite om zijn ontroering te bedwingen, toen hij het woord richtte tot de oude kapiteins. „Zij zijn het, die de basis van vaders be drijf in al die beroerde jaren in stand hebben gehouden, zodat de wederopbouw volgens vaders hoge idealen mogelijk was. Er zijn er velen, die grote dingen hebben verricht. Er zijn er echter wei nig, die dat steeds hebben gedaan. Daartoe behoren deze zeelieden", zei Johnny Wijsmuller. En zijn broer Ar thur voegde daar aan toe: „Zy zijn al tijd voor ons allen een inspirerend voor beeld geweest VERRE STEMMEN De jonge kapiteins, die nu de weer uit twaalf krachtige zeeslepers bestaande vloot van Wijsmuller commanderen, lie ten zich bij dit afscheid niet onbetuigd. Hun op een bandje opgenomen stemmen klonken vanuit de verre zeeën, waar zij op dat ogenblik voeren. De „Noord-Hol land" op de Stille Oceaan, de „Fries land" op de Atlantische Oceaan, de „Utrecht" in de buurt van Brazilië Uit de woorden van deze jonge kapi teins klonk een oprechte bewondering voor de moed en de ervaring van de ouderen, die hun werkterrein, de zee, verlieten. De moed van de kapiteins Maarten de Koe en Henk van de Burg. die vlak na de oorlog met nauwelijks voor de zeevaart geschikte en opgelapte sleepbootjes in één ruk 117 dagen lang met een onwillig droogdok op sleeptouw naar Indonesië voeren. Kapitein Maar ten de Koe, die de gehele oorlog met de „Amsterdam" voor de geallieerden voer en 180.000 ton aan scheepsruimte wist te bergen. Zeelieden, die met ere de onderscheiding Ridder in de Orde van Oranje Nassau dragen. Kapitein Dirk Moerman wist al wat een sleepboot was, toen hU twaalf jaar was. Toen voer hij op de „Rode Zee" van Leen Smit. In 1914 accepteerde hij het aanbod van Jan Wijsmuller sr. om ka pitein op de „Holland" te worden. Hij maakte omstreeks 1920 een reis met de „Friesland" naar Indië, Sjanghai en Belawan Deli, een reis met het Sa- bangdok en op de terugreis voerde hij nog eventjes het beroemde transport uit van de uitgebrande „City of Singapore": 24.000 mijl slepen in veertien maanden. Onovertroffen Voor deze voor die dagen wel zeer tot de verbeelding sprekende reis werd hij benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. In totaal was kapitein Moerman betrokken bij 94 bergingen en hulpverleningen. De chef technische dienst D. J. van Mourik kan eveneens terugzien op een respectabele staat van dienst. Hij trof de voorbereidingen voor Dr. Halperin ontkent steun aan Moskou Dr. Maurice Halperin, voormalig hoofd van de afdeling Latijns-Amerika van het Amerikaanse ,3ureau voor stra tegische diensten", heeft in Moskou te genover journalisten ontkend, dat hij de Sovjetrussische regering van advies dient in Latijns-Amerikaanse aangelegenhe den. De 54-jarige Halperin verklaarde, dat de door het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken uitgegeven ver klaring over de aard van zijn werk in de Sovjet-Unie een „opzettelijke verkeerde weergave" ervan geeft. „Ik ben gast-professor van de Sovjet russische Academie van Wetenschappen en niet de eerste Amerikaan, die zich daaraan verbonden heeft," aldus Halpe rin. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft op 31 augustus j.l. een mededeling uitgegeven, waarin werd gezegd, dat Halperin in juli in de Ame rikaanse ambassade te Moskou was ge weest, om zijn paspoort te verlengen. Hij had toen verklaard, dat hij in dienst stond van de Sovjetrussische Academie van Wetenschappen en dat hij voor haar buitenlandse onderzoekingen verrichtte, die speciaal betrekking hadden op de onderontwikkelde gebieden. In de mededeling, die werd uitgegeven om een Amerikaanse Senator van dienst te zijn, die streeft naar meer toezicht op de verstrekking (en verlenging) van Amerikaanse paspoorten, werd ook ge zegd dat dr. Halperin in 1953 naar Me xico was vertrokken, waar hij was toege treden tot de aldaar werkende Ameri kaanse communistische groep. Toen hij in Mexico in 1958 met uitzetting werd bedreigd, vertrok hij naar de Sovjet- Unie Militaire toestand in Algerije gunstig Volgens een rapport van de staf van 't Franse leger in Algerije is de militaire toestand de afgelopen anderhalf jaar, sinds generaal De Gaulle president is, aanzienlijk verbeterd, zo bericht „Paris Jour". De eenheden van het opstandelingen- leger, die zich in Marokko en Tunesië be vinden zouden thans geen offensief meer kunnen ondernemen. Het aantal bewa pende rebellen in actieve dienst zou van 40.000 in mei 1958 tot 22.000 zijn terugge lopen. Hun bewapening zou in deze pe riode van 17.000 kleine vuurwapens en 870 zware wapens (mortieren, bazooka's etc.» zijn verminderd tot 8300 lichte en 470 zware vuurwapens. Slechts in het Aurès-gebergte, waar de opstand zes jaar geleden begon, baart de toestand nog zorgen. Hier opereren nog eenheden van 100 man sterk. Het aantal aanslagen tegen personen en particuliere bezittingen verminderde de eerste helft van dit jaar ten opzichte van 1959 met 35%, tegen overheldsbezlt met 52%. de dokrels naar Indonesië. Vele sleeprei zen maakte hij mee. Ook hij is voor zijn werk voor de Nederlandse zeesleepvaart, die nog altijd onovertroffen is op de ze ven zeeën, benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Dit viertal heeft gisteren vele handen mogen schudden. Menige moeilijke ber ging van een op de rotsen geslagen schip, een zinkend schip of een door een felle brand belaagd vaartuig hebben zij toen nog eens opgehaald. Tezamen met de grote kapiteins van Leen Smit, Van Dorp en Kalkman, die met hun aanwe zigheid bewezen, dat alle concurrentie ten spijt er toch eenheid heerst in die voor 'n buitenstaander vaak onbegrijpe lijk harde wereld van de zeesleepvaart. Doeksen stuurde een telegram. „Herin ner jij Je de „Goud-Karimata" nog?" te legrafeerde de berger van het eiland Terschelling naar kapitein Henk van de Burg. Zelfs een telegram van „Jan Wandelaar", de kapitein uit Jan de Har- togs „Hollands Glorie" ontbrak niet. Duizend grammofoonplaten gestolen Verdacht van diefstal van 1000 gram mofoonplaten heeft de Haarlemse politie een 40-jarige werknemer van een gram mofoonplatenindustrie uit Haarlem, aan gehouden. Ongeveer 275 platen zijn in zijn woning in beslag genomen en de anderen waren verkocht voor twee kwartjes per stuk. De politie kreeg me- deling van de bedrijfsleider van de in dustrie, dat de werknemer een aantal platen in zijn akten tas had gestopt. Rechercheurs stelden zich buiten het gebouw op en hielden de man aan toen hij naar huis wilde gaan. Hij was toen in het bezit van 40 platen. Maar de man bekende 1000 platen mee naar huis te hebben genomen, waarvan hij het groot ste gedeelte had verkocht aan een hem onbekende man. De verdachte is in ar rest gesteld. Kapitein M. v. d. Burg van de zeesleper Zeeland" heeft afscheid genomen na tientallen jaren actieve dienst bij de rederij Wijsmuller. De kapitein tijdens zijn afscheidsrecep tie in IJ muiden, getooid met de Ridderorde van Oranje-Nassau, welke hem bij dit afscheid werd verleend. Ten aanzien van Algerije laat Parijs zich niet wet voorschrijven door V.N. (Van onze Parijse correspondent) Het enige nieuwe element van de persconferentie, welke president Charles de Gaulle gisteren in Parijs heeft gehouden (de derde sinds hij zijn entree maakte in het Elysée) was een voorstel voor een referendum in de zes landen van de EEG over het toekomstige statuut van Europa. Met betrekking tot Algerije scheen De Gaulle eerder stappen achterwaarts dan vooruit te doen. Ten aanzien van de huidige spanningen ia conflicten in Afrika ontwikkelde het Franse staatshoofd opnieuw en uitvoerig zijn bekende visie op het proces der ont-kolonisering om daarna de conclusie te trekken, dat het hoog tijd was geworden de Westelijke stellingen te verenigen en aan Frankrijk een plaats toe te kennen naast Amerika en Engeland in de topleiding van een herziene Noordatlantische Verdragsorgani satie. Die herziening was trouwens oorspronkelijk bij de ondertekening van het verdrag voorzien en wel na een tydvak van tien jaar. Die tien jaar zijn verstreken en er is nog altijd niets gebeurd. vredesverlangen wel in twijfel moest trekken. Misschien hoop», zo opperde de generaal daarna, het F.L.N. op de druk en de interventie van de „zogeheten Verenigde Naties"? Dan vergist men zich opnieuw. Frankrijk zal zich niet van zijn plaats laten verdringen en aan de uitspraak van landen die vaak zelf geen orde weten te houden en nauwe lijks meerderjarig zijn zou Frankrijk generlei waarde hechten. Uitval tegen landen die zelf nauwelijks meerderjarig zijn De persconferentie voltrok zich vol gens het geijkte ritueel: de ruim zeven honderd Franse en buitenlandse journa listen moesten tot tweemaal toe hun perskaart tonen alvorens te worden toe gelaten in de feestzaal, waar tegenover de batterijen van film en televisie een podium was opgesteld met een zwaar vergulde fauteuil achter welke troon om klokslag drie uur de rode gordijnen van elkander spleten om de generaal binnen te laten. Rechts van hem waren, netjes op een rij en met premier Miohel Debré op de ereplaats, alle ministers gezeten, links zaten weer de oiviele en militaire leden van zijn persoonlijk kabinet. Frankrijk heeft met de proclamatie van de onafhankelijkheid ten bate van 15 Afrikaanse republieken wel duidelijk bewezen, dat het bereid is daden bij woorden te voegen, aldus De Gaulle. Wanneer echter het Westen zich tijdig op een gemeenschappelijk beleidslijn in Afrika had vastgelegd, dan zouden de communistische leiders nu minder vat ten op de ex-koloniale volkeren hebben gehad. Daarna brak het vragenuurtje aan waarbij het geen verrassing was dat als eerste onderwerp .Algerije" aan de orde werd gesteld. De Oaulle onderstreepte eerst nog eens de eigen „persoonlijk heid" van Algerije. En de Algerijnen zouden daarom zelf him lot mogen be palen. Bij de promotie en de emancipa tie van het Algerijnse volk waren trou wens al forse vorderingen gemaakt en na de verkiezingen van mohammedaan se burgemeesters en leden van velerlei openbare lichamen, na de benoeming van officieren en ambtenaren zal op 15 september een nieuwe stap in dezelfde riohting worden gezet door de installa tie van comité's van gekozenen, die verdere maatregelen zullen bestuderen en voorbereiden De uitnodiging aan de Algerijnse rebellenleiders ln Parijs met het Franse staatshoofd over een wapen stilstand te komen onderhandelen bleef onveranderd van kracht. Waarom de onderhandelingen begin van de zomer in Melun dan waren mis lukt? Omdat, zo antwoordde de generaal zichzelf. Frankrijk niet toe kan staan dat het F.L.N. zich opwerpt als exclu sieve gesprekspartner in een politieke onderhandeling, want een bajonet kan een stembiljet nooit vervangen. Boven dien zijn de Algerijnse nationalisten voortgegaan soldaten te executeren, vrouwen, kinderen en zuigelingen te ver moorden, zodat hij, De Gaulle, hun Pieck zeer ernstig ziek President Wilhelm Pieck van Oost- Duitsland is zeer ernstig ziek. Zijn toe stand is tengevolge van een „plotselin ge hartzwaikte" verergerd, zo heeft het Oostduitse persbureau bekend gemaakt. Volgens een door vier artsen onderte kend bulletin heeft de 84-jarige patiënt een hoge temperatuur. De president is smds geruime tijd lijdende. Ruim twee jaar geleden ver scheen hij voor het laatst in het open baar. In 1957 begon hij zijn derde ambtstermijn van vier jaar. Hij woont in een wijk van Oost-Berlijn, waar al leen hoge partij- en regeringsfunctiona rissen wonen. Concertgebouworkest onder Willem Mengelberg op plaat iGsteren heeft de N.V. Philips tijdens een speciale bijeenkomst welke te Hil versum belegd werd. de reeds lang met grote belangstelling tegemoetgeziene se rie grammofoonplaten van het Concert- gebouworiiest onder leiding van Willem Mengelberg, officieel geïntroduceerd. „Life"-opnamen, diie in de jaren 1939 1940 door de AVRO werden gemaakt, hebben de realisering van deze serie, die o.a. de Beethoven-cyclus en sym- phonieën van Mahler. Schubert, Brahms en Frank omvat, mogelijk gemaakt. Geruime tijd reeds bestond bij Philips het voornemen de concerten van „Men- gelberg's Concertgebouworkest" te doen herleven. Het was uit piëteit tegenover diens verleden jaar overleden opvolger, dr. Eduard van Beinum, dat men be sloot de introduotie van de (voorlopig) zes langspeelplaten uit te stellen. Sinds gisteren echter kan men weer naar het vooroorlogse Concertgebouworkest luis teren, hetoelfde orkest dat door Willem Mengelberg „gemaakt" werd en er in belangrijke mate toe bijgedragen heeft dat Amsterdam een internationaal mu ziekcentrum is geworden. Raad van Beheer van Kon. Ned. Jaarbeurs wist van niets De Raad van Beheer van de Konink lijke Nederlandse Jaarbeurs, die on langs het besluit nam om het terras van de Julianahal een overkapping te geven, evenals de frontpartij van het Jaarbeursterrein aan de Croeselaan. was met geïnformeerd over het feit, dat de voorzitter van de Raad van Beheer, dr. G. van der Wal, samen met de onder voorzitter, mr. J. Milius en een der twee directeuren van de Jaarbeurs, dr. Van Royen, achteraf besloten het verbou wingsplan niet te realiseren. Dit zou zijn geschied om een reeks van interne fac toren. zoals mr. Milius dezer dagen ver klaarde. In de kringen van de Raad van Be heer is men over deze gang van zaken verbaasd. Ook werd door de voorzitter van de Raad, dr. G. van der Wal, aan het gemeentebestuur van Utrecht, het Jaarbeursstructuurplan toegezonden, ver gezeld van een nota, waarin dit Jaar- beursbeleid nader werd omschreven. Ook deze uitermate belangrijke stukken zijn niet in het bezit van de leden van de Raad van Beheer. Het is te verwachten, zo vernemen wij, dat binnenkort in een zitting van alle elf leden van de Raad van Beheer deze zaken aan de orde wor den gesteld. Desgevraagd verklaarde de Jaarbeurspersdienst op gezag van de voorzitter van de Raad van Beheer, dat het antwoord op de vraag of de leden van de Raad van Beheer over de gang van zaken zijn ingelicht, aanstaande donderdag in de beschouwingen op de jaarlijkse persconferentie zal worden be trokken. Dr. Van der Mandele treedt 31 okt. af Mr. dr. K. P. van der Mandele. die 1 november 80 jaar wordt, heeft tijdens de gisteren gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam meegedeeld, dat hü ein de oktober als voorzitter van de Kamer wenst af te treden. De heer Van der Mandele sprak de wens uit enkele in de sfeer van de werkzaamheden van de Rotterdamse Kamer hem opgedragen taken te blijven vervullen. Hij dacht daarbij aan het voorzitterschap van de unie van Kamers van Koophandel van het Rijngebied. Naar verluidt zal de heer Van der Mandele op 31 oktober zijn mandaat neerleggen. In de vergadering van die datum zal dan tevens de nieuwe voorzitter worden gekozen. Miss Make-up Op de internationale drogistenbeurs „Indro 2", die in de Houtrusthallen te Den Haag gehouden wordt, zijn gister avond de misses „Make-up" gekozen. In de juniorklasse, beneden 25 jaar, werd eerste Margot Palmars uit Amster dam. In de seniorklasse werd eerste Liesbeth Moonen uit Amstelveen. Zij kregen met de nummers twee in hun klasse een buitenlandse reis als prijs. Het ging bij deze verkiezing om het bereiken van het meest beschaafde resultaat bij de make up. De Piccoli ontdekking in zwaargewicht (Van onze speciale verslaggever Bart in 't Hout) Rome, maandagnacht Het ge schreeuw, gejoel en gefluit van zo'n 25 a 30.000 Italianen zit me nog in de oren. Wat is dat van avond een heksenketel geweest in het sportpaleis, waar de boksfina- les zijn gehouden en niet minder dan drie Italianen een gouden medaille wegsleepten en drie anderen een zilveren. Zes zonen van dit volk in de finales. Met alle andere successen erbij is nog eens dubbel onderstreept hoe zij zich op deze Olympische Spelen hebben voorbereid. Hun machtigste vertegenwoordiger onder de pugilisten was zonder enige twijfel de zwaargewicht Francesco de Piccoli. Ztfn tegenstander, de Zuidafri kaan Daniel Bekker, was geen kleine jongen, doch bij Francesco de Piccoli vergeleken verschrompelde hij tot een soort van klein duimpje, dat zich voor Beslissingswedstrijd in gymnasium Het is alweer enige tijd geleden, maar het feit dat Kangeroes zich na het win nen van de promotiecompetitie wist te plaatsen in de overgangski. district west III van de Ned. Volleybal Bond ligt nog vers in het geheugen. Mét de scholieren van Lex Karamoy ging Achilles uit Delft dat als 2e geëindigd was, eveneens over. Er blijkt echter, zo vernamen wij, door het indienen en toewijzen van een pro test tegen het reeds gepromoveerde Achilles een wijziging in de situatie te zijn gekomen. Er was n.l. geprotesteerd op grond van het feit dat de Delftena ren met ongerechtigde spelers zouden zijn uitgekomen in de promotiewedstrijd. Door toewijzing van het protest gaat nu de promotie van Achilles niet door. In plaats daarvan gaan nu de beide andere indertijd niet geplaatste teams t.w. Orawi (Dordrecht) en To- negido (Den Haag) uitmaken wie de plaats van Achilles gaat innemen. Dit beslissende duel wordt donderdag avond a.s. op neutraal terrein in dit geval in het Leidse Gymnasium ge streden. De leiding van deze belangrijke wedstrijd is in handen van onze stad genoot, de heer F. Zilverentand van de vereniging P.W. Aanvang 8 uur. Atletiek I Zeilen Discuswerpen dames (finale). 1. en Olympisch kampioene Nina Po- nomareva (Rusland) 55.10 meter (nieuw Olympisch record): 2. Tamara Press (Rusland) 52.59 m; 3. Lia Manollu (Roe. menië) 52.36 m; 4. Hausmann (Did.) 51.47 m: 5. Kuznetsova (Rusland) 51.43 meter; 6. Earlene Brown (VS) 51.29 m. 200 meter dames (finale). 1. en Olympisch kampioene Wilma Rudolph (VS) 24.0 sec: 2. Jutta Heine (Did.) 24.4; 3. Dorothy Hyman (GB) 24.7: 4. Maria Itkina (Rusland) 24.7; 5. Barbara Janiszewska (Polen) 24.8; 6. Giuseppma Leone (Italië) 24 9. 110 meter horden heren (finale). 1. Lee Calhoun (VS) 13 8 sec.; 2. Wil lie May (VS) 13 8; 3. Haves Jones (VS) 14 0; 4. Martin Lauer (Did.) 14.0; 5. Keith Gardner (Jamaica) 14.4; 6. Chis- tiakov (Rusland) 14.6 TIENKAMP 100 meter (le onderdeel). 1. Yang Chuang Kwang (Formosa) 10.7 sec.; 2. Klaus Grogorentz (Did.) 10.8; 3. Rafer Johnson (VS) 10.9 sec.; 8. ex aequo Eef Kamerbeek (Ned.) en Herman Timme (Ned.) beiden 11.3 seconden. Verspringen (2e onderdeel). 1. Yang Chuang Kwang (Formosa) 7.46 meter; 2. Rafer Johnson (VS) 735 meter; 3. Eef Kamerbeek (Ned.) 7.21 meter; 9. ex aequo Herman Timme (Ned.) 6.93 meter. Kogelstoten (3e onderdeel). 1. Johnson (VS) 15.82 meter; 2, Suu- tari (Finland) 14.96 m; 3. Khama (Fin. land) 14.55 m; 9. Kamerbeek (Ned.) 13.76 m; 16. Timme (Ned.) 13.19 m. Hoogspringen (4e onderdeel). 1. en 2. Yang Chuang Kwang (Formo sa) en Radn Lawara (India) 1.90 me ter; Herman Timme 1 83 meter; Eef Kamerbeek 180 meter. 400 meter (5e onderdeel). 1. Grogorentz (Did.) 48 sec.; 2. Yang Chuan Kwang (Formosa) 48.3: 3 Meier <Dld.) 49.5 sec Eef Kemerbeek 51.1; Herman Timme 51.2 sec. Na 5 onder delen luidt de stand: 1. Rafer Jonhson (VS) 4647 pnt: 2. Yang Chuan Kwang (Formosa) 4592 pnt; 3. Klaus Grogorentz (Did 4077 pnt; 4. Seppo Suutari (Finland) 4031 pnt; 5. Vassily Kutsnetsov (Rusland) 3999 pnt; 6. Eef Kamerbeek (Ned.) 3937 pnt; 7. Yuri Diachkov (Rusland) 3849 pnt; 8. Markus Khama (Finland) 3846 pnt; 9 Yuri Kutenko (Rusland) 3834 pnt 10. Herman Timme (Ned 3817 punten. 400 meter (halve finales), le halve finale: 1. Davis (VS) 45.5 sec. (Olympisch record); 2. Singh (India) 45.9: 3. Kinder (Did.) 46.-, 2e halve finale: 1 Kaufmann <Dld 45.7 sec.; 2. Spence (Z.-Afrika) 45 8; 3. Young (VS) 46.1. Klassementen na 5e race. Drakenklasse: 1. Italië 5318 pnt; 2. Argentinië 5183 pnt: 3 Griekenland 5104 pnt; 4. Canada 4724 pnt; 5. Groot- Brittannië 3891 pnt; 6 Denemarken 3195 pnt; 7. Nederland (Van Duyl) 3071 pnt. FD-klasse: 1 Noorwegen 5659 pnt; 2. Denemarken 4258 pnt; 3. Nederland (Verhagen) 4200 pnt; 4. Groot-Brit- tannië 4124 pnt; 5. Rhodesië 4085 pnt. Starklasse: 1. Rusland 6802 pnt; 2. Portugal 4723 pnt; 3. Italië 4677 pnt. Finnjollen: 1. Denemarken 6526 pnt; 2. Rusland 4824 pnt: 3 België 4687 pnt: 4. Brazilië 4531 pnt; 5 Australië 4046 pnt; 6. Frankrijk 4000 pnt. 5.5 m klasse: 1. Ver. Staten 5520 pnt; 2. Denemarken 4502 pnt; 3. Zwitserland 4454 pnt. de reus moet verschuilen. Voor Daniel Bekker echter geen laars om zich in te verstoppen. Wanhopig probeerde hij de mokerslagen, die op hem afkwamen af te weren, doch binnen 40 seconden moest de scheidsrechter tussen beiden komen om Bekker voor een knock out te be houden. Onwillekeurig denkt men aan een re prise van Johansson, die in Helsinki zijn kansen niet verdedigde tegen een reus van een Amerikaan. Wel zo was het niet. Deze interventie berustte op pure overmacht van de Italiaan, een waardig navolger van Primo de Camera. Geen Patterson Een nieuwe Floyd Patterson heb ik niet kunnen ontdekken. Er kwamen drie Amerikaanse negers in de ring, een zwaar welter Wilbert Mac Clure, een middengewicht Edward Crook en hen half zwaargewicht Assius Clay. Van dit drietal kreeg de middengewicht, op grond van vroegere prestaties, de beste geloofsbrieven mee in de ring, wat ook wel te horen was toen hij door de tou wen stapte. Het publiek was tussen haakjes gul met zUn applaus omdat de tegenstander van Crook een Pool was. een zekere Tadeosz Walasek. Wel toen we zo'n dertien k veerten minu ten verder waren juichten de Italianen niet meer, maar gingen ze als een troep bezetenen te keer tegen de Jury, die het had gewaagd Crook als winnaar uit te roepen. Ik heb wel eens publiek te keer horen gaan, maar nooit zo erg als hier. Het gejoel, geschreeuw en gefluit duurde net zo lang tot de ceremonie protocolaire voorbij en het Amerikaanse volkslied gespeeld was. Daarmee maakten ze het wel een beetje te bont, doch niemand zelfs Averv Brund.tee niet, die de medailles uitreikte die zich iets van dit fluit concert aantrok. Het was niet.... hele maal ten onrechte. De Pool Walasek had moedig en knap gebokst en het was bijzonder moeilijk in de Amerikaan de winnaar te zien. Doch het protest duur de te lang. Onze trommelvliezen hebben trouwens heel wat te verwerken gekre gen, want wat Francesco Musso, de kampioen in het pluimgewicht en Gio vanni Benvenuti. de kampioen in het weltergewicht aan bijvalsbetuigingen werd meegegeven, was al evenmin met een pen te beschrijven. Het Italia Italia was daarbU in woord en gezang niet uit de zaal. Bijzonder fraaie wedstrijden zijn het eigenlijk geen van alle geweest. Daarvoor drukte het gewicht van het edele metaal te sterk op de finalisten. Het was bijna altijd erg hard, erg onstuimig endaardoor eigenlijk ongevaarlijk. Want een bok ser, die zijn temperament laat meespre ken, is zelden een „killer". Behalve de Zuidafrikaan Bekker is alleen nog maar een Pool de halfzwaargewlcht Pietrzykowskl, die de Amerikaan Clas- sius Clay tegenover zich had, in moei lijkheden geweest. Clay was het type van een rubberman-bokser. Erg slap van constructie, af en toe ook erg onzui ver boksend, maar in de laatste ronde, toen de Pool meer en meer afzakte, ge nereus met zijn afstraffing. Schieten Finale vrij geweer, 1 en Olympisch kampioen Kammerer (Zwitserland) 1129 uit een mogelijk aantal van 1200 treffers. 2 Spillmann (Zwits.) 1127; 3. Borisow (Rusl.) 1127. Boksen Zwaargewicht. 1. en Olympisch kampioen De Piccoli (It.); 2. Bekker (Z.-Afrika); 3. Nemec (TsJ.-Slovakije) en Siegmund (Did.). Halfzwaargewlcht. 1. en Olympisch kampioen Clav (VS); 2. Pietrzykowskl (Polen): 3. Madlgan (Austr.) en Saraudi (It Middengewicht. 1. en Olympisch kampioen Crook (VS) 2. Walasek (Polen); 3. Monea (Roeme nië) en Feofanov (Rusland). Zwaarweltcr. 1 en Olympisch kampioen Mcclure (VS); 2. Bossi (It); 3. Fisker (GB) en Enlagutin (Rusland). Weltergewicht. 1. en Olympisch kampioen Benveniti (It.); 2. Radonyak (Rusland); 3 Lloyd (Eng.) en Drogosz (Polen). Llcht-weltergewicht. 1. en Olympisch kampioen Nemecek (Tsj.-Slov.): 2 Quartev (Ghana); 3. Daniels (VS) en Kasfrzyk (Polen). Lichtgewicht. 1. en Olympisch kampioen Pazdzior (Polen): 2. Lopopolo (It 3 Mc Tag- gart (Eng.) en Laudonio (Argentinië). Vedergewicht. 1. en Olympisch kampioen Musso (It.) 2 Adamski (Polen); 3 Meyers (Z.-Af.) en Limmonen (Finland). Bantam gewicht. 1. en Olympisch kampioen Grigorvev (Rusland); 2 Zamparini (It.); 3. Ben ding (Polen) en Taylor (Australië). Vlieggewicht. 1. en Olympisch kampioen Torok (Hong.); 2. Sivko (Rusland); 3. Tabana (Japan) en Eeguindi (VAR). Waterpolo met wisselspelers Het tweede congres van de Internatio nale Zwemfederatle (FINA) te Rome heeft enkele belangrijke wijzigingen in het waterpoloreglement aanvaard. Met ingang van 1 april 1961 worden de volgende nieuwe bepalingen van kracht: De speeltijd zal 4 periodes van 5 minuten bedragen in plaats van 2 maal 10 minuten. De rustpauzes zullen op 2 minu ten worden gesteld. Tijdens deze rustpauzes zullen maximaal vier spelers mogen worden vervangen. Spelers, die voor een bepaal de spelperiode eenmaal uit het water zijn genomen, mogen later weer ter ver vanging van anderen ln het veld wor den gebracht. De wisselspelers zullen dus niet, zoals bij basketball en ijshockey het geval is, tijdens het spel voor andere spelers in de plaats kunnen komen. Bepaald werd voorts, dat de nationale bonden proeven zullen nemen teneinde te komen tot een vervanging van het uit het water zenden van een speler voor de „lichtere" overtredingen, door een strafworp. Ten aanzien van het Olympische zwemprogramma zijn enkele belangrijke besluiten genomen. In plaats van 100 meter rugslag heren zal voortaan 200 meter worden gezwommen. Voorts zal het Internationaal Olym pisch Comité worden verzocht de vol gende nummers aan het Olympische programma toe te voegen400 meter wisselslag dames en heren, 4 x 100 meter vrije slag heren, 200 meter vrije slag da mes en heren, 100 meter schoolslag heren en 100 meter vlinderslag heren. Bij de bestuursverkiezing werd de af tredende president, onze landgenoot Jan de Vries, vervangen door de Amerikaan Max Ritter. Als vice-presidenten koos het congres de heren Jan de Vries (Ned.), Berge Phillips (Australië», B. Sallfors (Zweden) en Bela Rajkl (Hong). DUIVENSPORT P.V. Columba Wedvlucht vanaf Duffel (118 km.). In concours 88 vogels. Gelost te 7 40 uur Aankomst le duif 9 23.23 uur. Uitslag 1. 3, 4. 7. 8 G Oude Elferink; 2. C W. Betcke: 5 en 6 R de Graaf; 9. H. Bonneur; 10. J. Wolters. SPOH I SPLINTEKS Wieger Mensonides en Gerrit Kor- teweg hebben in het Olympische zwem bad geslaagde aanvallen gedaan op en kele Nederlandse records, die reeds op hun naam stonden. Mensonides (ZIAN) zwom nu de 100 meter schoolslag in 1.13.0. Het oude re cord (.1.13.4) vestigde hU op 13 Juli 1959 te Parijs. Korteweg (DZV) kwam op de 100 meter vlinderslag tot 1.03.2. HU was sedert 6 augustus jl. (Apeldoorn) record houder op deze afstand met 1.04.1.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5