Jongeren komen aan bod bij de VARA-televisie CETAFLE Kijkerstoto Kerkelijk Leven Russische journalist: Bekoorlijk maar tegenstrijdig Nederland MIDDENST. OPLEIDING Met een enkel woord Agenda DINSDAG 6 SEPTEMBER 1960 Ongebruikelijk (Van onze t v.-medewerk.er) Het Is zeer ongebruikelijk om binnen de 4 maanden een herhaling te geven van een lange documentaire. De nor male maatstaven kunnen echter voor de serie, die dr. L. de Jong voor de NTS heeft vervaardigd, niet gelden, want het ging om een geheel buiten het gewone kader vallend gebeuren de trotse en trieste historie van ons land vóór en gedurende de wereldoorlog. Met de tweede aflevering op 16 september in zicht, heeft de pro- grammaleiding van de NTS er goed aan gedaan het eerste deel nog eens te ver tonen. Ons oordeel moet luiden, zoals we het in de editie van dit blad van 7 mei formuleerden: groots. Ongebruikelijk is eveneens vóór 1 oktober 1960 tenminste om op maandag een compleet programma uit te zenden, maar dat zat in de overvloed, die vanuft Rome, waar men dik in de finales geraakt, te verwachten was en waar men opruiming wilde houden voor dat het nieuws verouderd was. Deze sa menloop van omstandigheden bood de kans één der zeldzame persconferenties van president De Gaulle in te lassen en daarvoor had men mr. Hiltermann laten komen om heet van de naald verklaring en toelichting te geven. Daarbij kwam dan nog, dat na alle rumoer in Kongo daar nu ook alles weer op nog losser schroeven leek te komen Criminologisch congres geopend In aanwezigheid van een aantal am bassadeurs, de burgemeester van Den Haag, de president van de Hoge Raad, de hoofdcommissaris van politie van Den Haag, autoriteiten van de rechter lijke macht, hoogleraren in het straf recht en de criminologie en de 500 con gressisten uit 45 landen heeft de minis ter van Justitie, mr. A. C. W. Beerman, gisteren in de Ridderzaal het vierde in ternationaal criminologisch congres ge opend. De Nederlandse regering, aldus de mi nister, is zeer geïnteresseerd in de re sultaten van dit congres. Zij voorziet dat zij. die dit congres houden, allerwege de aandacht op zich zullen vestigen. Zij, die zich geplaatst zien voor de prak tische toepassing van de misdaadbe strijding hebben een zware taak. Het is moeilijk om te oontateren of een indi vidu zich heeft schuldig gemaakt aan een strafbaar feit. Het is de onafhan kelijke rechter, die hierover moet beslis sen Nog moeilijker zijn de vraagstukken omtrent de motieven, die de misdadiger tot zijn daden heeft gebracht. Nog ge compliceerder dan de grote verscheiden heid van de feiten, is de mens zelf. De praktijk van de gerechtelijke straf stelt aan de rechter maar ook aan de re. gering en de deskundigen-psychologen, psychiaters, sociologen e.a. eisen. Na de diverse inleidingen werd be gonnen met het eigenlijke congres. De eerste sectie zal zich voornamelijk bezig houden met de methoden van onderzoek naar de oorzaken van crimineel gedrag en de behandeling, die op grond van de resultaten van dit onderzoek zal kun nen worden gevolgd bij de genezing of de correctie van de stoornis, waaruit het crimineel gedrag voorkomt. De inleider was de Amerkaanse psychiater Man fred S. Guttmacher uit Baltimore. Eerste elektronisch administratiebureau (Van onze Rotterdamse correspondent) In Rotterdam werd vanochtend door de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer B. Roolvink het Instituut voor Elektronische Admi nistratie geopend. Dit instituut is enkele maanden geleden opgericht door een vindingrijke Rotterdammer, de heer A. van Mil. firmant van een stukadoorsbe- drijf, die zich tot dan toe bezig hield met de loonadministratie van zijn eigen personeel. Bij dit werk kwam hij op de gedachte, dat de loonadministratie langs elektronische weg sneller en goedkoper zou kunnen geschieden, wanneer deze maar van voldoende omvang was. Hij richtte daarop het instituut op. dat als eerste in Nederland tegen betaling dit tegenwoordig zeer gecompliceerde werk voor derden verricht. Het instituut maakt nu reeds voor 7500 werknemers verdeeld over 20 middelgrote bedrijven de loonzakjes met de daarbij behorende 6trook klaar. Elke werkgever krijgt zijn gevulde loonzakje donderdags thuis be zorgd. Per man per week kost hem dat ongeveer 65 cent, hetgeen een besparing van ongeveer 35 pet betekent. De meest ingewikkelde loonberekeningen zijn in het instituut teruggebracht tot een paar drukken op de knop. Het loon van een werknemer, die in een week in zes ver schillende gevarenklasse heeft gewerkt, die vorstverlet heeft gehad, die nog een ongeval kreeg en die onder verschillen de bedrijfsverenigingen valt kan in en kele seconden gespecificeerd worden op gegeven. Met de bestaande capaciteit aan elektronische machines kan het loon voor 20 000 mensen worden klaar gemaakt. Een nog grotere rekenmachine ia in bestelling. Zodra die in Rotterdam is gearriveerd is er praktisch gesproken geen grens meer aan het aantal te vul len loonzakjes. Als het zover is zal men in het instituut ook opdrachten voor wetenschappelijke berekeningen kunnen geven. en daarvan deed de commentator onder voorbehoud mededeling. Volgens de oorspronkelijke opzet volgde daarop een verslag van een wereldreis van de befaamde Franse persfotograaf Cartier-Bresson. In de spannende veel heid van indrukken wist dit prachtige oeuvre zich te handhaven. Het was com pleet een tweede .Family of man". Hoger lof kunnen we niet bedenken. Aad van Leeuwen eindigde de avond met een ongebruikelijk rustig en wat vlak verslag van de voetbalwedstrijd, die verlengd moest worden wegens punt loosheid. Maar de televisie had ons die avond zoveel goals geboden, dat het ons nauwelijks deren kon. Als een bominslag. Gisteravond om half zes Is in Kapelle aan de IJssel aan de Ketenschedijk een graafmachine van de dijk .gewandeld". De graafmachine viel van de zes meter hoge dijk en kwam met de neus in het dak van een onder aan de dijk gelegen huis terecht, waar de heer B. de Groot en zijn gezin woont. De neus van de machine boorde een gat van twee h drie meter in het huis, waardoor de boven verdieping zo beschadigd werd, dat de bewoners voorlopig een andere slaap plaats zullen moeten zoeken. „We dachten, dat er een bom in sloeg". luidde het commentaar van de geschrokken heer De Groot. Nieuwe uitgaven De onderwereld schaakmat, door H. Ver nes. en Sylvia had gelijk, door R. Philippe. Maraboe-pockets, ultg.: Meulenhoff, Am sterdam. Een wereld tn beroering. Verdere me moires (1936-1946) van Johan Fabrlclus. 2e druk. en De Izwestia tegen „gebrek aan smaak" Radio Moskou, een artikel citerende uit het regeringsorgaan Izwestia, heeft te kennen gegeven dat in de moderne Russische woning geen plaats meer is voor de zachte, pluehe crapaud uit de negentiende eeuw. De Izwestia had een wetenschapsman, een binnenhuisarchi tect. de directeur van een cultureel in stituut en een werkster geïnterviewd. Het eenparig oordeel luidde: de nieuwe lijn is streng en functioneel en er is geen platas meer voor de pluche meu bels. „Wij hebben gebrek aan smaak" zegt de „Izwestia". „Plompe en smake loze voorwerpen uit een ver verleden maken nog deel uit van ons dagelijks leven". Eerste plannen voor komend seizoen De VARA heeft als eerste omroepver eniging haar radio- en televisieplannen voor het komende seizoen bekend ge maakt. Zoals de omroepsecretaris, de heer J. B. Broeksz gistermiddag mededeelde staat de televisie dan in het teken van de verruiming van de zendtijd. Per 1 ok tober vervalt immers, die ene televisie- loze avond welke per week nog restte. Maar helaas, de uitbreiding van de zend tijd is niet gepaard gegaan met een evenredige vermeerdering van dt studio- en technische faciliteiten. Dat is dan de reden, waarom de VARA - evenals on getwijfeld de andere omroepverenigingen - het winterschema niet geheel uit eigen produkties heeft kunnen opbouwen. Er moesten enkele series films in het pro gramma worden opgenomen. Wat we voor het overige van de VARA-televisiesectie te verwachten heb ben? Op zondag „Thuis bijeen serie programma's, waarin interessante perso nen geïnterviewd zullen worden. Vele kijkers zullen zich dergelijke gesprekken met prof. mr. dr. G. v. d. Bergh over de ruimtevaart en Wim Kan nog herinne ren. Voorts zal Bruce Lowe regelmatig op zondagavond als gastheer optreden van diverse artiesten en andere mensen, die wellicht de aandacht verdienen. Anders dan anderen Is er op maandag niet een van de vier .Anders dan anderen" dan zijn Jan Blokkers filmvenster", films en docu mentaires aan de beurt. Dr. L. van Ege- raat neemt de kijkers op woensdagavond mee op uitstapjes naar mooie plekjes in ons vaderland, waarbij foto's van jonge fotografen als reisgids zullen dienen. Ook jonge artiesten en tekstschrijvers krijgen deze avond een kans in een ca baret. dat thans nog niet in bepaalde lijnen te vangen is, maar zal worden samengesteld naar het steeds beschik bare talent. Het inmiddels bekende fo rum besluit deze avond. De donderdag blijft voor het toneel stuk gereserveerd. Op het VARA-lijstje staan: De dood van een handelsreiziger (Arthur Miller), Freule July (Strind- berg), A night out (Harold Pinter), A town fell to dust (Red Serling), Nacht vlucht (De Saint Exupéry), Golden Boy (Clifford Odets) en Dream Girl (Elmer Rice) Eenacter vijftiental Nederlandse acteurs, die nooit of zelden iets voor de t.v. hadden gecre- eerd is gericht om een kort televisiespel te schrijven. Keuze van onderwerp ge heel vrij, alleen moet een jongen of meisje van om en nabij de twintig de hoofdpersoon van de eenacter zijn. Tot slot het zorgenkindje van alle tv- secties: de zaterdagavond. Na een afle vering van de tv-magazine „Espresso" worden de kijkers doorverbonden met de nieuwe sporthal van Hilversum, waar voor duizend man publiek drie bekende figuren tezamen met Theo Eerdmans wat aardige of interessante momenten uit hun leven gaan ophalen. Door hun aandeel in het programma zullen Eerd mans gasten een getal van zes cijfers bepalen en dit getal geldt dan als een toto voor de kijkers, die per briefkaart tevoren een getal van zes cijfers moeten insturen. Een verrassing voor de win naars. Aan het eind van dit televisie-allerlei goed nieuws voor de jeugd: Pipo de clown is het hele seizoen by de VARA weer van de partij! Radio Van de televisie over naar de radio. Al stonden er na een machtige groei per 1 augustus 720.000 tv-toestellen inge schreven. het aantal aangesloten radio's beloopt nog altijd het drievoudige! Voor het radioprogramma geldt overigens het zelfde als voor de t.v.: gebrek aan ruimte. In het Gooi moet de bouw van stu dio's wijken voor de bouw van scholen en een ziekenhuis. Het regionale belang prevaleert boven het nationale en dus moet doorgeroeid worden met de nu be schikbare riemen. Het winterschema van de VARA-radio vertoont dan ook geen spectaculaire as pecten. „Let wel, geen verandering van opzet", aldus de heer Broeksz „maar wel vele nieuwe programma's of oude pro gramma's met een andere inhoud". Het enige werkelijk nieuwe facet kan men vinden op zaterdagmiddag. Alleen de ervaring zal kunnen leren hoe de Ne derlander in de toekomst de vrije zater- NED. HERV. KERK Beroepen te Sint Johannesga O. J. Tys- seling te Suawoude door het breed mo- deramen van de classlcale vergadering te Winschoten als predikant voor buitenge wone werkzaamheden (diaconaal maat schappelijk werk te Veendam) P. Meyboom te Nleuw-Scheemda. Benoemd tot geeste lijk verzorger van de zieken ln het R.-K. ziekenhuis te Groningen ds. J. Roebers te Dorkwerd (Gron.). Benoemd tot zieken huispredikant te Arnhem ds. A. Koolstra. em. pred. te Elden. GEREF. KERKEN Benoemd tot hulpprediker te Doorn J. van Oo6trum, em. legerpredlkant te Utrecht. De Scheepsjongen van Bontekoe, door Johan Fabrlclus. 8e druk. Ultg.: Leopold N.V., Den Haag Vriendschap met. dieren. Avonturen, sprookjes en spreekwoorden, door Dolf Ita- llaander. Gelll. Ultg.: Broekman en de Merls N.V. Amsterdam. dag zal besteden, maar de VARA houdt er nu reeds rekening mee, dat er meer tyd beschikbaar zal zijn om naar de ra dio te luisteren. Vandaar dat tweedelig programma: eerst een toneelmatinee, een uitzending van stukken uit het re pertoire van toneelgezelschappen, uiter aard aangepast aan de mlcrofooneisen. Daarna een muziekmatinee, voor de helft bestaande uit populaire en voor de rest uit ernstige klanken. Oud en nieuw Voor het overige tussen veel ouds wat nieuws. Om enkele veelbeluisterde pro gramma's te noemen: zondagmorgen bhjven „Weer of geen weer" en „Strijk en zet" van de party. In die laatste se rie zal dr. Max Euwe een langdurige party tegen M. Tal spelen, waarby ook Lode Prins aanwezig zal zyn. Op maan dagavond een door Bob Spaak te produ ceren en door Aad Bos te presenteren zgn. blokprogramma „Estafette". In de morgenuren „Voor dag en dauw", „Van dauw tot dag" en „Op de koffie", ze zyn te graag gehoord om te verdwynen. In principe komt „Dit is Uw leven" op woensdagavond en ook het hoorspel. De jeugd blijft aan bod op vrijdagmid dag. Het als een - overigens goedaardige bom ingeslagen jeugdprogramma „Tyd voor teenagers" gaat zeker nog één sei zoen door. Heel wat daverende muziek dus. „Je neemt er wat van mee" biyft ook op vrydag staan. „Week in - week uit" blijft het zater dagavondprogramma heten, maar men verzekerde ons, dat het in een geheel nieuw pakje is gestoken. Na de show en het socialistisch commentaar: cabaret, óf „Warwinkel", geschreven door Guus Vleugel of „Niet storen" rond de acteur- zanger Ton van Duinhoven op teksten van Mies Bouhuys, Jan Blokker en Jelle de Vries. Tenslotte nog even het zoeklicht op enkele byzondere radiogebeurtenissen: 1. In de week van 30 oktober t.m. 5 no vember a.s. viert de VARA haar 35- jarig bestaan met enkele speciale pro gramma's o.a. een uitvoering in con- certvorm van Verdi's „Nabucco" en een speciale zaterdagavondshow, ge combineerd met „Dit is Uw leven". 2. „De week van de gekleurde volkeren" van 22 t.m. 28 januari. 3. Dr. W. Drees zal iedere woensdag avond gedurende tien minuten vertel len uit zün leven, gezien tegen de ach tergrond van maatschappeiyke en po litieke gebeurtenissen uit de laatste vUftig jaar. Onder de titel „Het bekooriyke en te- i voren, zo schrUft Leontjef. die Neder- Op de vrijdagavond zal men de resul- 1 S^nstrijdige Nederland" is in de „Lite- land een kenmerkend voorbeeld van de taten zien van het verzoek, dat aan een rato®rnaJa Gazeta" een artikel versche- na-oorlogse herleving van West-Europa nen van de Sovjetrussische journalist B. noemt. Leontjef, die enige tijd geleden een be zoek aan ons land heeft gebracht. Even- De Journalist vermeldt met dankbaar als in elk ander land van West-Europa heid de door de Nederlandse autoriteiten Is in Nederland het oude en het nieuwe betoonde gastvryheid. De ondervinding dooreengevlochten, aldus het artikel. met het geval-Smirnof de Russische Men vindt er een verzameling van al- student, die onder verdenking van spio- les wat men ook kan vinden in Frank- nage werd gearresteerd en uitgewezen ryk, Belgié, Zwitserland en Scandinavië dat met het begin van Leontjefs bezoek of Italië. Maar dat is alleen de buiten- samenviel en volgens de Russische jour kant. Dwars door alles heen treedt hetnalist op Amerikaanse instigatie berust- I volwassen, grondig vernieuwde gezicht te, brengt Leontjef ertoe te constateren van het kapitalistische land van de twee- dat „de vriendschap met Amerika en het 65 - TEL. 26558 de helft van de twintigste eeuw naar lidmaatschap van de NAVO kolossale i militaire uitgaven vereist en ook de voortdurende verhoging van deze zinloze, Advertentie En toch heeft de beste de KON. ERK. PITMANSCHOOL PLANTSOEN BINNENLAND Gisteravond omstreeks half zeven ls de 65-Jarlge bloemenkoopman J. M. Kou we uit de Amethystraat met zijn personen auto op een stilstaande vrachtwagen aan de Gordelweg gebotst. HIJ werd uit de auto geslingerd en moest met hoofdwon den in het Bergwëgzlekenhuls worden op genomen. Daar ls hl) overleden. Vermoe delijk werd de heer Kouwe verblind door het zonlicht. BIJ het oversteken van de Schimmel- pennlnckweg ln Haarlem is gistermiddag om half drie de 76-Jarlge wielrijder A. D. Panbakker uit Heemstede door een uit Bodegraven afkomstige vrachtauto met aanhangwagen aangereden. Het slachtoffer is naar de Marla-stichting overgebracht en daar enkele uren later overleden. BIJ K.b. ls met Ingang van 16 aug. 1.1. benoemd tot vertegenwoordiger van net Koninkrijk der Nederlanden in de Raad van de I.C.A.O. te Montreal, de heer J. M. van Olm, oud-vlagofficier der Ma rine-luchtvaartdienst De heer Van Olm volgt ln deze functie op de heer mr. F H. Copes van Hasselt die op 1 oktober 1960 deze dienst zal verlaten, in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftyd. De Haagse Academie voor Lichame lijke Opvoeding, die sinds de jaren dertig gevestigd ls aan de Laan van Poot, krijgt een nieuw gebouw. Het zal, naar een ont werp van architect lr. O. van Sprew van de Dienst der Gemeentewerken, gesticht worden op een terrein, dat aan genoemde Laan naast de Nutsschool ls gelegen. De benodigde grond ls gistermiddag door de gemeenteraad in erfpacht uitgegeven aan de Stichting. Met ingang van vandaag zal voor één Jaar bij Eet Nederlands ballet geënga geerd zijn de Russische leraar en ballet- meester Abderahman Kumusnikof. De heer Kumusnikof ls afkomstig uit Lenin grad. waar hij een eigen balletschool heeft Hij geldt ln Rusland als een zeer voor aanstaand balletmeester. BUITENLAND De Franse premier Debré en de Fran se minister van Buitenlandse Zaken Cou- ve de Murvllle zullen 7 en 8 oktober in Bonn zijn, op uitnodiging van Bondskan selier Adenauer. Het bezoek van de Fran se ministers zal een tweede ronde van be sprekingen Inleiden, die Frankrijk met zijn E.E.G.-deelgenoten voert om een or gaan voor een gemeenschappelijke Inter nationale politiek ln het leven te roepen De besprekingen zijn eind Juli begonnen, toen Adenauer naar Frankrijk kwam om met president De Gaulle te spreken. Leopold Senghor ls gisteren gekozen tot president van Senegal. Zoals bekend heeft Senegal enkele weken geleden de Mall-federatle met Soedan ontbonden en zich onafhankelijk verklaard. De Soeda- nese regering erkent dit besluit niet en stelt zich formeel op het standpunt dat de federatie noz steeds bestaat. De voormalige gouverneur van de Noordamerlkaanse staat Louisiana Earl Long, die door zijn ongewone handelwijze veel van zich heeft doen spreken, ls gis teren op de leeftijd van 65 Jaar overleden. Zijn broer, Huey Long, die na 1940 ver scheidene ambtstermijnen als gouverneur heeft vervuld, ls destyds vermoord. Earl Long werd vorig Jaar ln een tehuis voor geesteszieken ondergebracht nadat hy zich in het parlement op een vreemde manier had gedragen. Hy werd daaruit weer ont slagen nadat hy gedreigd had al het perso neel te zullen ontslaan en begon toen een campagne voor herverkiezing als gouver neur. Hij werd echter verslagen door Jim- mle Davis, de huidige gouverneur. Jordanië heeft maandag aan de V A R.-ambassade ln Amman een memo randum overhandigd waarin van de Sy rische autoriteiten uitlevering wordt ge ëist van degenen, die verantwoordelijk worden geacht voor de bomontploffing die vorige week de Jordaanse premier Majall By het Jordaanse plaatsje El Jlb, ca. 13 km ten noorden van Jeruzalem, ls een gedeelte van Glbeon opgegraven, een stad die ln de bybel wordt genoemd voor haar watervoorziening en wijn. Men heeft tot- nutoe ca. vijftig wynkelders blootgelegd en kruiken gevonden voor exportwyn me* In scripties en etiketten, waarop melding wordt gemaakt van statiegeld. een bijeenkomst van de Veiligheidsraad verzocht om de veroordeling van de Do minicaanse republiek (door de Organisa tie van de Amerikaanse staten) te be krachtigen. De Sovjet-Unie heeft secretaris-gene raal Hammarsklöld van de V.N. verzoent de kwestie van China's vertegenwoordiging op de agenda van de a.s. Algemene Ver gadering te plaatsen, aldus meldt het Rus sische persbureau Tass. Het verzoek ls vervat in een brief van de Russische mi nister van Buitenlandse Zaken. Gromyko. De oud-minister van Buitenlandse Zaken van de Sovjet-Unie Molotof ls gis teren in Wenen aangekomen. Molotof. tot voor kort ambassadeur in Geljan Bato,. Buiten-Mongollë. ls zoals bekend benoem tot vertegenwoordiger bij het Internatio nale Bureau voor atoomenergie. en door niets te rechtvaardigen uitgaven. Voor het komende japr heeft de Neder landse regering al weer een verhoging geraamd van het militaire budget ten bedrage van 200 miljoen gulden. Daar mede loopt dit budget op tot het enor me bedrag van 1850 miljoen gulden per jaar." „Geld dat weggesmeten wordt, maar behalve dat, hebben het Pentagon, en ook de zakenlieden in Nederland er zelf baat by, want een bepaald deel van de winst op de militaire orders (en die is niet gering) vloeit in hun zakken. „Het realisme echter en de nuchter heid van de Nederlandse kapitalisten - die feiteiyke leiders zyn van de buiten landse politiek van het land moeten de overhand krygen op de „argumen ten", die tot in het jongste verleden gangbaar waren. Deze „argumenten" en overwegingen waren de volgende: het kleine Nederland staat als het ware on beschermd tegenover de machtige Sov jet-Unie, het kan tegen niemand anders „aanleunen" als tegen het verre Ameri ka. Vandaar ook de drukkende militaire uitgaven, vandaar ook van alle NAVO- landen de meeste toewyding en gedien stigheid om aan iedere Amerikaanse eis te voldoen. Wilt u een basis op Neder lands gebied, met alle soorten van ge noegen, wilt u een startplaats voor ra ketten, alstublieft, hebt u behoefte aan een nieuwe al is het dan niet erg ge schikte anti-Sovjetprovocatie, met alle genoegen". „Maar de tyd, dat men zich door der- geiyke „argumenten" laat meeslepen gaat voorbij", aldus Leontjef. „Geen wel denkend Westeuropeaan hecht verder nog geloof aan de sprookjes over agres siviteit van de Sovjet-Unie en andere socialistische staten". Bovendien zal de „beschermer van over de Oceaan Neder land zyn vroegere koloniale ryk niet te ruggeven. De Russische journalist zegt dan „dat de markt van de socialistische landen, die zich onstuimig ontwikkelt, de betrouwbaarste en meest solide com pagnon en klant voor de talryke West- europese maatschappyen, Industriëlen en handelslieden is. Het veroveren van de socialistische markt, dat is het waarover zich tegenwoordig talrijke westeiyke con currenten van Nederland zorgen maken. Indien de Nederlandse kapitalisten niet achter wensen te biyven, ls hun succes verzekerd. De vurige wens is immers reeds de halve overwinning". VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Lichte muz. 18.40 Olympische Spelen. 19.00 Opera- fragm. 19.45 Journ. 20.00 Nws. 20.05 Der llebe Augustln, operette. 21.05 Herfst ln Parys. hoorsp. 21.30 Lichte muz. 22.00 Olympische Spelen. 22.30 Nws.. beursber. en SOS-ber. 22.45 Groen land. zwarte mensen, lezing. 23.00 Gram. 23.45 Olym pische Spelen. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 18.00 Lichte muz. 18.20 Rege- ringsultz.: Serie: plaats en functie van het Koninklijk Instituut voor de Tropen. H. Offerhaus, alg. secretaris, spreekt over: nationale en Internationale contacten van het Konlnkiyk Instituut voor de Tropen. 18.30 Lichte muz. 19 00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Gram. 20.15 La Damnation de Faust, opera. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws 22.40 Filmmuz. 23.00 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 14 55-18.30 Eurovisie: Olympische Spelen. 19.30 Intern, agrarisch nws. 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Olympisch allerlei. KRO: Fllmprogr. NTS: 22.00— 22.55 Eurovisie: Olympische Spelen. VOOR WOENSDAG 7 SEPTEMBER Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.55 Tips v. d. voe- dlngsmarkt. 9 00 Gvm. v. d. vrouw. 9.10 Gram. (Om 9.35-9.40 Waterst VPRO: 10 00 Schoolradio. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 RVU: Een Jaar bij de Yogi's door mevr. mr. L. Eversdyk-Smulders. Tweede lezing. 11.30 Gram. 12.00 Orgel spel en zang. 12.33 Voor het platteland, lezing. 12.38 Gram. 13.00 Nws 13 15 Ten- toonstelllngskalender. 13.20 Lichte muz. 13.45 De wereld wil bedrogen zijn. lezing. 1400 Gram. 15.00 V. d. Jeugd. 17.00 Gram. 17.50 Regerlngsultz.Emigratieru briek. Het emigratiepraatje van H. A. van LuJara 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lichte muz. 18 40 Olvmplsche Spelen. 19.00 V.d. kind. 19 10 Hammond-trio. VPRO' 19 30 V. d. Jeugd. VARA: 20 00 Nws 20 05 Me- tropole-ork. 20.35 Het scheidsgerecht. Advertentie Lijm koud alle hout met van Ceta-Bever Nederland blijft achter In kringen van de Wereldraad van Kerken maakt men zich bezorgd over het achterblijven van Nederland by de bouw-actie voor een nieuw hoofdkwar tier voor deze Wereldraad ln Genève. Dat heeft de Nederlandse gedelegeerde prof. dr. H. Berkhof verklaard. Engeland en Nederland zyn de enige twee landen, die achterop komen, aldus dr. Berkhof. De bouw van een nieuw hoofdkwartier vergt rond 10 miljoen gulden. De actie in ons land moet nog goed op gang komen, aldus dr. Berkhof. Hy zei: dit is een belangryke zaak We mogen ons hieraan niet onttrekken. DINSDAG Breestraat 19: Opening Geref. Jeugd- Socletelt. Receptie 89 uur n&m. Prediker: Opwekklngsdlenst. Spr. evang. J. Maasbach uit Gouda. 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (kerkzaal): middag pauze-bijeenkomst 12.50-1.20 uur nam. Pieterskerk: Avondstilte te 7.30 uur nam. DONDERDAG Rehoboth: Ledenvergadering Veron. 8 uur nam. VRIJDAG Stationsplein: Slaan van eerste paal voor gebouwencomplex. 11 uur voorm. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Chrlsten- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Clubhuis Volkstulnver. „Ons Bulten", Mamlxstraat Bloemen- en frulttentoon- stelling. „Prof lr. Sprenger". 4 uur nam. Hooglandse Kerk: Excursie Ver. van oud-leerlingen der Ambachtsschool. Res tauratie-werkzaamheden. 230 uur nam. Rynsburgerweg 133: Excursie Kon. Ned My voor Tuinbouw en Plantkunde naar Dahllakwekery Ballego. 2 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Contactavond Leldse Buitenschool. 8 uur nam. ZONDAG Clubhuls Volkstulnver. „Ons Bulten", (Mamlxstraat): Bloemen- en fruitten- toonstelling „Prof. lr. Sprenger". 10 uur voorm. MAANDAG De Doelen: Leidse Amateurfotografen- vereniging. 8 uur nam. DE BIOSCOPEN Studio: „Mannen in rok" (Tales of Man hattan). 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 u. Luxor: A bout de souffle" (Liefde zonder uitzicht). 18 laar. Werkdagen: 2.30, en 9.15 uur. zondag: 2.30, 4.45, 7 9.15 uur. Lldo: „Tussen nacht en morgen" (The bramole bush). 18 laar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „Het lot van een mens". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Donderdag cyclus: .Moord op de voorpagina". Rex: „De brulden van Dracula". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. zon dag: 2.30. 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Meisjes op bestelling". Trianon: „Salomo en de Koningin van Sheba". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30. 7 en 9.15 u. Astra-theater - Wassenaar: Vrijdag 8 uur. zaterdag en zondag 7 en 9.1b uur: ..In cognito 18 Jaar. Maandag, dinsdag en woensdag 8 uur: „Een vrouw wist te veel". 18 Jaar. Donderdag 2.30 en 8 uur: „Vryheren van het woud". Elke leeftyd. Zondag en woensdag 2.30 uur: Mardl Gras. TENTOONSTELLINGEN Ned. Leger- en Wapenmuseum „Gene raal Hoefer". Tentoonstelling ,,'s Konlngs Rok". Werkd.: 105 uur, 's zondags: 15 uur nam. (t/m 30 september). Rijksmuseum van Oudheden: Tentoon stelling „Panorama der prehistorie". Werk dagen 105 uur; 's zondags 15 uur nam. (tot 15 december). Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v d. Werfpark 1Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 —12 en 24. Zon- en feestdagen 2—4 uur. Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling over Ruanda en Urundl (tot 16 oktober). Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „zeg het met bloemen ln het Chinees". (Tot 31 oktober). Lakenhal: Tentoonstelling van werken uit Leidse School (tot half september). Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Lelden ls geopend de Zulder-apo- theek, Lammenscnansweg 4, tel. 23553. By «een gehoor by uw hulsarts of spe cialist (of diens waarnemers), bel opdok- terstelefoon 22222. hoorsp. 2135 Lichte muz. 22.00 Gram. 2232 Sport. 22.30 Nws. 22.40 Vlooi en plano. 23.00 Gespr. portret. 23.15 Voor dracht en muz. 23.45 Gram. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II, 298 ni. NCRV: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewyde muz. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.40 V. d. vrouw. 10.16 Gram. 1030 Morgendienst. 11.00 Gram. 12.00 Gram. 12.10 Pianospel. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.45 Olympische Spelen. 13.00 Nws. 13.15 Met PIT op pad, lezing. 1330 Lichte muz. 13.45 Kamermuz. (De programma's van 15.20-1730 kunnen onderbroken worden voor reportages v. d. Olympische Spelen). 15.20 Gram. 15.30 Fagot en plano. 16.00 V. d. Jeugd. 1730 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Olympische Spelen. NCRV: 18.00 Leger des Hellsmuz. 18.15 Boekbespr. 18.30 R.V.U.: de grote vraag stukken op het gebied van de waterstaat ln Nederland, door lr. M. de Bruyn. Eer ste lezing. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Meisjeskoor. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gram. 20.00 Interkerkeiyke Evangellsatledlenst ln Friesland. 21.00 Gram. 21.15 Prome- nade-ork en solist. 22.00 Olympische Spe len. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Platennws. 23.45 Olympische Spelen. 23.55-24.00 Nws. (Over de 4e iyn van 1820 uur) Lies (Heywood), Orkest Eddle Heywood; Mariposa Azul (Cardosa). Los Indlos; El nlno (Chaqulto), Orkest Chaqulto; El cha cha cha del tren (Zapata), Los In dlos; Sentimental Journey (Green). Or kest Franck Chaksfleld; Twilight on the trail (Mitchell). Johnny Ray; Jamaican Jamboree (Valentine). Orkest Philip Green; I wantcha around (Merlll), Ear- tha Kltt; Ebb tide (Maxwell). Orkest Stanley Black; When It's springtime ln the Rockies (Woolsey), Johnny Ray; Paris (Prado), Orkest Francis Bav; Uska dara, Eartha Kltt; Heywood's begulne (Heywood), Orkest Eddie Heywood; Ma- thllde take me money (Wolskl). Max Wolski; Midnight cha cha (Vyvyan), Or kest Chaqulto; Banana boat song (Arkln) Max Wolskl; High noon (Tlomklns), Or kest Frank Chacksfleld; Mustapha. Corry Brokken; Rendez-voua in Rio (Marcado), Orkest Philip Green; Milord (Monnet). Corry Brokken; Canadaln sunset (Hey wood). Orkest Stanley Black; Je ne sals comment (Hoschna), Lou van Burg; Tire 1'aiguille cha cha (Barclay), Orkest Fran cis Bay: Le plano du pauvre (Ferré). Lou van Burg; Dearest darling (Heywood), Orkest Eddie Heywood; Mes clefs, mes cliques, mes claques (Magenta). Aglaé; Caravan (Ellington), Orkest Chaqulto; On ne salt Jamais (Aznavour), Jacque line Francois: All the way (v. Heuzen), Orkest Frank Chacksfleld; Phlllstlns (Brassens), Georges Brassens: Mexico olél (Ramirez), Orkest Philip Green; Les amoureux des bancs publics (Brassens), Georges Brassens; 12th Street rag (Bow man). Orkest Stanley Black; Mon oncle Célestln (Bolling). Magali Noël; Tea for two cha cha (Youmans). Orkest Francis Bay; When vou're Smiling (Fisher) Errol Garner: Full moon and empty arms (Rachmanlnov), Id.; If this ain't the blues (Rushing). Emmett Berry. Vlc Dickenson, Buddy Tate. Roy Gaines. Cla rence Johnson. Marlowe Morris. Aaron Bell, Joe Jones. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 14 00 Intern. Jeugdjourn. KRO: 14 10 V d kind. NTS: 14.55-18 30 Euro visie: Olympische Spelen. 19.00-19.15 Idem. 20 00 Journ. en weeroverz. 20.20 Film Olvmplsche Spelen. VARA* 20 30 Act 20 45 Bezoek aan Dora Paulsen. 21.15 Forum. NTS: 22.35 Eurovisie: Olympische Spelen. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12 00 Gram. 12.30 V. d landb. 12 55 Weer ber 13.00 Nws. 13.10 Twintig vragen. 13 40 Gram. 14.00 Ork conc. 15.00 Hoor spelen. 16.00 Vespers 16.45 Lezing. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber 18 00 Nws 18 15 In the South-East. 19.00 Volksdansen. 19.30 Koorzang mjn.v. sol. 20.35 Gram. 2045 Lezing. 31.00 Nws. 21.15 Klankb. 22.15 Gram. 22.30 Interviews en discussie. 23 00 Nws. en weerber. 23 06-23.33 Vlooi en plano. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.30 Nws. en popul. muz. 13.20 Olvmp. Spelen. 13.30 Nws en Intermezzo. 13 45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw. (Om 14.30 nws.) 15 00 Verz.progr. (Om 15.30 nws.) 15 45 Lichte» muz 16 30 Nws. en Mrs. Da le's dagboek. 16.45 Ultsl races en Olymp. Spelen. 1700 Gram. 17.30 Nws. en gevar. progr. 18.29 Weerber.. nws. en Olvmp. Spelen 18 42 Act. 18 45 Hoorsp. 19 00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en hoorsp. 20 00 Hoorsp. 30.30 Nws. en gevar. progr. 21.30 Nws. en verz.progr. 22.15 Olymp. Spelen. 22.30 Nws. 22.40 Gevar. muz. 23.30 Nws en lichte muz. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 1200 Klass. muz. 13.00 Nws. 13.30 Ope- rettemuz. 16.05 Amus.muz 17.00 Nws. 17 45 Gevar muz. 19.00 Nws. 19 40 Ork - conc. 20 45 Hoorsp. 21.45 Nws. 22.10 Jazz- muz. 22 30 Kamermuz. 23.15 Amus.muz. 24.00 Nws 0.10 Lichte muz. 0.30 Gevar. muz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. FrankrUk 3. 280 en 235 m. 1200 Nws 1205 Ork.conc. 13.05 Gram. 14 10 Gram. 14 20 Sol conc. 15 10 Gevar. muz 18 30 en 20 54 Gram. 21.00 Festival de Besancon: ork.conc. 23.10 Oram. 23.53- 24 00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12 00 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12 50 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14 00 Gram. 15.00 Idem 15.30 Svmf.conc. 16.00 Koersen. 16 06 Gram. (Tussen 16.10 en 16 30 Olymp. Spelen). 16 30 Gram. 17 00 Nws. (Tussen 17.10 en 18 00 Olymp. Spelen). 17.10 Gram. 18 00 Lekenmoraal en filosofie. 18.20 V. d. sold. 18 50 Gram. 19 00 Nws. 19.40 Vlaamse liederen en koorwerken. 20.20 Kamermuz. 20 30 Kantaten. 21.30 Ork.conc. 22.00 Nws. 22.15 Kron. v. d. literaire tijdschriften. 22.30 Turkse muz. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zeelleden. 484 m.: 12.02 Gevar. muz. 12.40 Gram. 13.00 Nws 14 18 Gram. 14.30 Ork.conc. en sol. 15.30 Gram. 16.07 Gram. 16.10 Olvmp. Spelen. 16.30 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Olvmp. Spelen. 18.30 Jazzmuz. 18.55 Gram 19 30 Nws. 20.00 Hoorsp. 22.00 Wereldnws. 22.10 Ork.conc. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Amsterdam Den Helder Ypenburg Vllsslngen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z -Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berllin Frankfort Milnchen ZUrlch Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome AJacclo Madrid Mallorca I zwaar bew. regenbul zwaar oew geh. bew. regenbul zwaar bew. regen regen mist geh. bew. zwaar bew. zwaar bew. half bew zwaar bew geh. bew. geh. bew. naif bew. zwaar bew. half bew. zwaar bew. half bew. zwaar bew. licht bew. geh. bew. zwaar bew. licht bew. geh. bew. regen regen zwaar bew. onbewolkt zwaar bew zwaar bew. onbewolkt licht bew. 2 - hS C cd a> ■s 0 Ëöc 6 w.stil 17 8 nw 8 17 11 w 2 17 10 wnw 8 17 12 wzw 5 16 7 wstü 17 6 w 2 16 7 zw 3 17 7 z 5 17 8 no 5 12 9 nnw 4 15 9 nnw 2 12 9 wzw 4 18 11 w.stil 13 4 w 3 19 11 zw 5 17 8 nw 2 16 7 W.5tll 20 9 w.stil 20 10 nw 6 17 12 n 4 25 17 w 1 18 8 w 3 18 9 zw 2 14 10 wnw 2 13 9 o 1 15 8 ono 3 15 11 J nw 6 17 12 ozo 2 13 7 z 4 19 watil 32 zw 4 29 17 wzw 6 26 16 watll 11 - w.stil 14 - 3

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2