STRIJD OM DE MACHT TUSSEN KASAVOEBOE EN LOEMOEMBA Toekomst Nieuw-Guinea opnieuw in liet geding GRATIS SCHOOL SCHRIFTEN LAF WEERBERICHT Premier ontslagenmaar deze erkent de president niet langer Den Haag zou een voorstel tot internationalisering overwegen Plaiita-ziekte loopt nu terug Soekarno naar Ver. Naties? (Stic/ ^Jïïe, teuws Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 6 SEPTEMBER 1960 No. 30144 LEIDSCH DAGBLAD Directeur van Dishoeck Hoofdredacteur J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f750 per kwartaal; f255 per maand; f059 per week Witte Singel l, Lelden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 ER is een tijd geweest en waarlijk nog niet zo heel lang geleden dat de Japanners de reputatie genoten het beleefdste volk ter wereld te zyn. Zij, die de Japanse bezetting van In donesië hebben meegemaakt en de fa milieleden en verwanten, die dienaan gaande door de eerstbedoelden persoon lijk zyn voorgelicht, hebben sedert 1942 wel geleerd hun opvatting ten deze grondig te moeten herzien. Dank zij het recente „verzoek" van officiële Japanse zijde en gericht tot de Nederlandse re gering, om het voorgenomen bezoek van een Hollands smaldeel tot nader order uit te stellen, kan het ons gehele volk duidelijk zijn, dat van die faam der be leefdheid niets meer is overgebleven. VOOR een Juist begrip van zaken herinneren wij eraan, dat het voorgenomen vlootbezoek aan een Japanse haven een gevolg was van een officiële uitnodiging van Nipponse zijde ter gelegenheid van de 350ste verjaardag van de Japans-Nederlandse betrekkin gen. Dat deze invitatie te elfder ure werd geannuleerd, is in eerste instantie te wijten aan de voortdurende agitatie van de Indonesische regering, die geen middel ongebruikt heeft gelaten om de internationale openbare mening te over tuigen van de agressieve Nederlandse bedoelingen ten aanzien van West Nieuw-Guinea. En in tweede aanleg aan de wankelmoedige, om niet te zeggen, laffe houding der Japanse regering, die daarmee voor de tweede maal in een kort tijdsbestek door de knieën ging onder de druk van „de man in de straat". De eerste keer was zulks het geval toen tot president Eisenhower van de Verenigde Staten uit vrees voor bin nenlandse onlusten het verzoek werd gericht om af te zien van zijn voorge nomen bezoek aan het Verre Oosten. HET spreekt vanzelf, dat Soekarno C.S. het Jongste resultaat van hun gewroet beschouwen als een diplo matiek succes van de eerste orde. Deze triomf zy hun gegund. Het is zo lang zamerhand voor een groeiend aantal objectieve waarnemers zonneklaar, dat Soekarno's „gezag" voor het grootste deel gebaseerd is op successen van een louter propagandistische strekking en dat deze laatste onontbeerlijk zijn om de aandacht af te leiden van de deplo rabele economische en politieke toe stand, waarin zijn eigen land verkeert. En waarbij de Nederlandse rood-wit blauwe vlag op het Indonesische volk zo ongeveer dezelfde uitwerking heeft als de rode lap van de toreador op de Spaanse stier. Het valt alleen diep te betreuren, dat de dreigementen van een figuur als Soekarno, ondersteund door een groep communistische Japanse havenarbeiders, voldoende blijken te zijn om een vrien delijke uitnodiging te doen veranderen in een slag in het gelaat. Op de betrek kingen tussen Nederland en Indonesië kan deze gang van zaken nauwelijks van invloed zijn, Deze verhouding kan heel moeilijk slechter worden dan zil al is. Mogelijk kan hij wel van enige invloed zijn op de relaties tussen Japan en Ne derland. waarbij wij evenwel voldoende realistisch zijn om er ons bewust van te maken dat in het kader van de machts- en fdüs) politieke verhoudingen de kleine mogendheden bij gebrek aan vuist toch altijd aan het kortste einde trekken. Het beste wat wij ervan kunnen hopen, is dat het gebeurde voor andere democratische landen en volkeren een teken aan de wand zal zijn om zich te bezinnen op de waarde van het diploma tieke fatsoen in de omgang tussen be vriende mogendheden en op de gevaren van communistische agitatie en wat daarmee gelijk gesteld kan worden. Nochtans zullen wij er verstandig aan doen ook in dat opzicht geen al te op timistische verwachtingen te koesteren. Rede en recht schijnen in het huidige tijdsgewricht voor de bepaling van de toekomst van minder belang dan raket ten en atoomwapenen. Maar is het in feite mutatis mu tandis ooit anders geweest? Meisje onder auto Gistermiddag heeft zich in Warmond een verkeersongeval voorgedaan, dat aan het twee-jarig meisje Lucy Wassenaar het leven heeft gekost. Een in de Dorpsstraat ventende groen tehandelaar zag niet dat het meisje plotseling de poort naast de ouderlijke woning uit kwam lopen. Het kind raak te bij het wegrijden van de groente wagen onder een der achterwielen, waardoor het ernstig aan het hoofd werd verwond en terplaatse overleed De bestuurder van de auto treft geen schuld. Vice-president Haagse rechtbank Bij Koninklijk besluit van 26 augustus 1960 nr. 156 is benoemd tot vice-presi dent van de arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage mr. W. Th. D. A. van Eek. thans rechter in genoemde recht bank KOUDE NACHT De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Koude nacht met hier en daar mist. Morgen overdag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Veranderlijke bewolking met kans op enige regen. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen west in zuid. (Opgemaakt te 11.15 uur) 7 SEPTEMBER. Zon op: 6.01 uur: onder: 19.14 uur. Maan op: 20 16 uur: onder: 8.17 uur Hoogwater te Katwijk te 4.13 en 16.40 uur. Laagwater te 0.12 en 12.28 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's President Kasavoeboe van Kongo heeft gisteravond door de radio bekendgemaakt, dat hij Loemoemba als premier heeft vervangen door de 38-jarige Joseph Ileo, voorzitter van de Senaat. Kasavoeboe heeft de Ver. Naties gevraagd het bewind in het land over te nemen. Zelf heeft hij het bevel over het leger op zich genomen. Kasavoeboe gaf als reden voor deze wijziging, dat hij Loemoemba „door de Belgen is be noemd en het land naar de broederkrijg voert". Minder dan een uur nadat Kasavoeboe hem had ontslagen zei Loemoemba voor de radio, dat hij de macht nog steeds in handen had en dat Kasavoeboe geen recht had zich langer staatshoofd te noemen. In Leopoldstad is het rustig. Omtrent de stemming bij het leger is niets bekend. Het heeft zich de laatste weken ongedisciplineerd en wispelturig getoond, maar het wordt in de hoofdstad nog steeds als de sleutel tot de macht beschouwd. Het bevel over het leger wordt in feite uitgeoefend door generaal Loendoella, die sergeant-majoor was voordat Kongo onafhankelijk werd. Een andere belangrijke omstandigheid is, dat president Kasavoeboe voorstander is van een federaal Kongo. Ook Ileo is federalist. Het schijnt, dat Kasavoeboe tot activiteit kwam toen bekend werd, dat er Russische vliegtuigen in Kongo waren geland. Radiotoespraken Loemoemba. die drie keer binnen een uur voor de radio sprak, noemde Kasa voeboe een „verrader van het vaderland" De laatste keer zei hij, dat de minister raad in spoedvergadering bijeen was ge weest en Kasavoeboe tot „verrader van het vaderland" had verklaard. Loemoemba deed voorts een beroep op de wereld om zich op het ogenblik niet te mengen in de binnenlandse aangele genheden van Kongo. Hij richtte zich ook tot de Kongolese jeugd, die hij smeekte hun patriotisme te bewijzen. Tot slot verklaarde hij, dat hij nog steeds de macht in handen had. Toen Loemoemba voor de eerste keer in de studo's van Radio-Leopoldstad verscheen, trachtte een patrouille V.N.- soldaten hem ervan af te brengen voor de radio te spreken. Maar de Kongolese premier greep de microfoon en hield zijn rede. Een Britse V.N.-officier zei later instructie gekregen te hebben al het mogelijke te doen om te beletten dat Loemoemba voor de radio zou spreken. Maar ik had hem slechts kunnen tegen houden als ik op hem geschoten zou hebben, zo verklaarde hij. Loemoemba heeft zich na zijn radio toespraak met andere ministers in zijn wornng teruggetrokken. De „force publi- que" verscheen en tien militairen gingen voor het huis op wacht staan. Journalis ten en andere belangstellenden werd verzocht door te lopen. Volgens in Leopoldstad ontvangen be richten heeft de strijd in Kasai tussen Loemoemba's troepen en de aanhangers van Kalonji zich uitgebreid tot de dor pen en de rimboe rond Bakwanga. Ver tegenwoordigers van de provinciale rege ring in Loeloeaburg zouden in Leopold stad zyn aangekomen om tegenover de regering-Loemoemba uiting te geven aan hun bezorgdheid over de gebeurtenissen in het gebied van Bakwanga Waarne mers in Bakwanga schatten dat er by de stryd in Kasai, die zaterdag byna on afgebroken heeft gewoed, maximaal 400 mensen gesneuveld of gewond zyn. Het Kongolese leger heeft gisteren in een communiqué verklaard, dat het de datum voor de invasie en bezetting van Katanga heeft vastgesteld. Deze datum wordt echter in het communiqué niet genoemd. Vervoersmoeilijkheden Vervoersmoeilykheden vormen het voornaamste obstakel voor Loemoemba en de zynen De Kongolese premier heeft 15 Russische transportvliegtuigen, com pleet met bemanning, en ruim 100 Rus sische vrachtauto's tot zyn beschikking. In Katanga zouden maximaal 40 vlieg velden zijn, waarop de Russische Iljoes- jins zouden kunnen landen. Men neemt aan, dat Tsjombe olievaten zal laten plaatsen op deze vliegvelden wanneer hy meent, dat Loemoemba's troepen voorbereidingen treffen om Katanga binnen te vliegen. De weg over land naar Katanga is zeer lang en moeilyk begaanbaar. Boven dien zou het verzet van de inheemse stammen het snelle oprukken van Loe moemba's troepen zeer bemoeiiyken. Tsjombe heeft al te kennen gegeven, dat hy de bruggen op de hoofdwegen naar Katanga heeft laten ondermynen. Maar de regen zal de ergste vyand van Loe moemba zyn als hy er niet in slaagt zyn troepen snel te laten oprukken. Over een dag of veertien zullen zware tropische regens van alle wegen in Katanga modderpoelen maken. Koppensnellers „La Libre Belgique" heeft een groot artikel gewyd aan de stam der Asalam- pasoe, die zulke geduchte koppensnel lers zyn, dat de soldaten van het Kon golese leger wel eens zouden kunnen weigeren om zich naar hun stamgebieden te begeven. De Asalampasoe worden ge minacht door de stammen die Loemoem ba gunstig gezind zyn, aldus het blad, maar zy hebben zich door hun woestheid de faam verworven onoverwinnelyk te zyn. Ook de Europese beschaving heeft maar moeilyk wortel kunnen schieten in de stamgebieden by Luiza, ca. 200 km van Loeloeaburg, waar ongeveer 70.000 Asalampasoe wonen. Een van hun af weermiddelen tegen de Europeanen waren scherpe, vergiftigde punten, die gecamoufleerd in de toegangswegen wer den geplaatst. Iedere Asalampasoe draagt een vijf centimeter breed mes, dat ongeveer zo lang is als een sabel. Het is dan ook zijn enige „kledingstuk", aldus het blad. „Deze messen worden niet alleen ge bruikt by het dansen. Zy vervullen een belangrijke rol by het slechten van de geschillen, die geregeld onder deze woes te en primitieve lieden uitbreken". „Kannibalisme is een normaal ver- schynsel. Het geschiedt volgens gebrui ken waaraan streng de hand wordt ge houden en die niets te maken hebben met gastronomie. Geregeld verdwynen vrouwen en kinderen. Men vindt slechts hun beenderen, maar zelden de schul digen. Verrassende berichten Drie buitenlandse persbureaus Reuter, United Press International en Associated Press kwamen gisteravond met een bericht af komstig uit welingelichte of gezag hebbende Nederlandse kringen in Den Haag dat Nederland de Verenigde Naties zou voorstellen Nederlands Nieuw-Guinea te „in ternationaliseren", mogelijk met medewerking van de Verenigde Staten, India en Australië. De Rijksvoorlichtingsdienst haast te zich daarop een communiqué van de regering te verstrekken, waarin werd gesteld, dat ..er geen enkele wijziging is gekomen in het Neder lands buitenlands beleid ten aan zien van Nederlands Nieuw- Guinea, zoals dit beleid in de laatste jaren is gevoerd". In het bericht van Reuter wordt ver der nog medegedeeld, dat in antwoord op gestelde vragen in Den Haag werd gezegd, dat nog niet bekend was, wan neer Nederland een dergeiyk voorstel zou doen om de toekomst te regelen van het gebied, dat door Indonesië wordt opge ëist. Beheerschapsgebied Op de vraag in welke de Nederlandse regering zich die internationalisatie bin nen het bestek van de Verenigde Naties voorstelt, werd in genoemde „gezagheb- gende" kringen ten antwoord gegeven, dat een beheerschapsgebied het geschik- ste schynt te zyn'.' De woordvoerder deelde mee: „Wy proberen de Papoea bevolking van Nederlands Nieuw-Guinea voor te bereiden voor zelfbestuur op een zo spoedig mogelyk tydstip". Hy voegde hieraan toe, dat de bevolking dan de keuze zal worden gelaten, wat zy wil doen. „Als zy zegt, dat zy zich met In donesië wil verenigen, dan heeft zy onze zegen". Een van de drukste winkelstraten en verkeersverbindingen in Amster dam, de Leidsestraat, is voor het verkeer gesloten. Er wordt met man en macht gewerkt om binnen zes weken in deze straat nieuwe riole ringen en nieuwe gasleidingen te leggen. Twijfelachtig De woordvoerder verklaarde verder, dat het met het oog op de gebeurtenis sen in Kongo twyfelachtig is, of de V.N. bereid zullen zyn, de verantwoordelyk- heid in Nederlands Nieuw-Guinea op zich te nemen. Een manier waarop dit mogelyk zou kunnen gebeuren, was Nederland het beheer te laten voortzet ten onder toezicht van de Verenigde Naties, of onder toezicht van een aantal door de V.N. aan te wyzen landen. De woordvoerder zei, dat Nederland de V.N. reeds gepolst heeft en het was dui- deiyk geworden, dat de volkerenorgani satie niet van gevoelen is, dat het in dit stadium gewenst zou zyn de verantwoor- delykheid in Nederlands Nieuw-Guinea op zich te nemen. Desondanks achtte Nederland het gewenst een nieuw voor stel in deze geest aan de V.N. te doen. Toen konden de „afzetters" het nog vrij goed met elkaar vinden. Deze foto van Loemoemba (links) en Kasavoeboe werd genomen in de tijd kort voor de onafhankelijk heid van Kongo, nadat zij overeen stemming hadden bereikt over de verdeling van de functie van pre mier en president. Het ziet er naar uit, dat de Planta- ziekte na een hoogtepunt rond het begin van de vorige week in omvang sterk aan het afnemen is. Op 29 augus tus werden er nog 2287 nieuwe gevallen aan de geneeskundige hoofdinspecteur gemeld, maar daarna werd het dage lijkse aantal snel minder en zaterdag kwamen er nog slechts 89 meldingen van nieuwe gevallen binnen. Toen lagen er volgens de beschikbare gegevens overigens nog 117 patiënten in een zie kenhuis. In de dermatologische kliniek van het Academisch Ziekenhuis te Utrecht wor den op het ogenblik proeven genomen met de emulgator, die tot voor kort in de Planta-margarine werd verwerkt en de ziekte verwekt zou hebben. Deze proeven worden genomen op de leden van de medische staf van de kliniek, die zich hiervoor vrijw. hebben gemeld. De proeven bestaan voorlopig uit het op wekken van huidreacties. Ook in andere steden worden proeven genomen. De directie van Van der Bergh en Jurgen's NV heeft echter nu reeds een communigué uitgegeven, waarin zy zegt, dat het haar wens is om ongeacht de vraag van juridische aansprakelykheid aan hen. die door de „Planta" toe geschreven huidziekte zyn getroffen, schade te vergoeden. Overleg over een praktisch uitvoerbare regeling hiervoor is nog gaande. Spoedig zullen nadere mededelingen volgen. De Indonesische president zal waar- schynlyk de algemene vergadering der Verenigde Naties, die op 20 september begint, bijwonen. Volgens zegslieden op het presiden tiële paleis zal hij zich in voorberei ding op zijn reis naar New York. vier dagen rust nemen op het eiland Ban Men verwacht, dat Soekarno naar New York zal gaan op verzoek van de Rus sische premier, Nikita Kroesjtsjef, die de Russische delegatie naar de Algemene Vergadering persoonlijk zal leiden. Ook verwacht men. dat Soekarno zyn minister van Buitenlandse Zaken. Soe- bandrio. zal meenemen. Als Soekarno naar New York gaat. staat het vrywel vast dat hij de kwestie Nieuw Guinea opnieuw ter sprajte zal brengen. De laatste keer, dat deze kwestie in de V.N werd besproken was in 1957. In donesië kon destijds niet voldoende steun krijgen voor zyn aanspraken op Nederlands Nieuw Guinea. Byna on middellijk daarop werd in Indonesië een heftige anti-Nederlandse campagne ge voerd. waarby alle Nederlandse bedry- ven werden genationaliseerd en meer dan 40.000 Nederlanders uit Indonesië verdreven. ,iW Bolletje/" de échte eierbeschuit Advertentie Nu! Haast u! Olympiade bij Knorr soep bouillon. Pakket van Lh§0 nu slechts f 1,03 Alléén bij TZhaVi Uit het Leidsch Dagblad van H 7 September 1860: De luchtballon, waarmede 3 H Prof. Lowe, te New York, eene reis naar Euro-pa zal onderne- l I men, is bijna voltooid. Hij 1 1 draagt den naarji van Great g Western, is 300 voet hoog en 155 1 g voet in middellijn. De korf voor g g de mail en 12 reizigers bestemd. 1 g heeft 30 voet middellijn, terwijl 1 1 daaronder een schuitje van 10 §f g voet lang is aangebragt. dat de g machine bevat, waarmede de 1 g ballon moet bestuurd worden. g IlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllO

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1