LEXINGTON ABDIJCOMPLEX WORDT OVER KORTE TIJD BLOOTGELEGD LEXI internationaal top! Belgische regering gewijzigd en uitgebreid: nu 24 bewindslieden Rapport over gestolen doeken bij de verzekeraars ingediend ÏCerkelijk Leven Rijnsburgs oudheidkamer in arrestantencellen Duitse artsen: "Geen zekerheid wereldmerk from America's Best Tobaccos Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 3 september 1960 Derde blad no. 30142 Voor de miljoenen enthousiaste rokers van Lexington sigaretten is Lexi „Hond van het jaar!" Ook in andere werelddelen een verdere - sterk stijgende - vraag naar Lexington. ■fautijg jfj Pff Een greep uit de wereldpers (Van onze Brusselse correspondent) Premier Eyskens heeft gisteravond zijn nieuwe regering geformeerd. Met een stralende glimlach las hy gisteravond na een laatste bezoek aan Koning Boude- wün voor de talrijke journalisten de lyst voor van de vice-president, de drie coör dinatie-ministers, 14 gewone ministers en vier minister-onderstaatssecretaris sen. De regering telt aldus 24 bewinds lieden, de grootste regeringsploeg sedert het ontstaan van België. Wat het aantal betreft geeft de rege ring dus niet het voorbeeld van versobe ringMaar de premier wees op de talrijke en ingewikkelde taken van een moderne regering en op het feit, dat hij de uitvoerende macht wil versterken. Drie katholieke ministers: de heren De Schrijver en Scheyven van Afrikaanse Zaken en de minister van Arbeid Be- hogne, evenals een liberale minister, de heer Merchiers van Justitie verlaten de regering. Maar de strijd van de regering om het versoberingsprogram aan het land op te leggen zal buitengewoon zwaar zyn. Of het parlement overigens aan de heer Eyskens een ongenuanceerd vertrouwen zal schenken is een open vraag, zelfs in de kringen van de katholiek-liberale meerderheid. GEREF. KERKEN (N.-Br.) I. Vergeer, CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Zwaagwesteinde G. J. Buis te Papendrecht en M. S. Roos te Alphen a. Rijn. Beroepen te Sneek T. Brlenen te Mussel; te Zaamslag D. Slagboom te 's-Gravenzande. Bedankt voor Maassl' G. Blom te Meerkerk; voor Wormerveer P. N. Ribbers te Noordscheschut (Dr.). EVANG. LUTH. KERK Viertal te Hilversum K. Berveling U Edam, A. Johannes te Delft, A. J. Meijer te Rotterdam en P. H. G. C. Kok te Weesp. De schilderijendie fstal Dossier inlichtingen groeit met de dag Groter dan ooit tevoren Nederlandse ballonvaarder bij Brugge geland De ballon waarmee de 33-jarige bal lonvaarder Koen Jansen uit Voorhout (Nederland), zyn 42-jarige assistent Al fred Eckert uit Augsburg (West-Duits- land) en een Britse dagbladverslaggever over Het Kanaal zijn gevlogen, is vrij dagavond met een klap in een veld nabü Brugge geland. Niemand liep letsel op. De drie mannen waren 's ochtends van het vliegveld Lydd in Kent (Engeland) opgestegen voor een tocht ter herden king van het feit dat de Fransman Jean Pierre Blanchard met de Amerikaan dr. John Jeffries 175 jaar geleden voor het ;-erst per ballon Het Kanaal overstak. De vlucht duurde toen vier uur. Koen Jan sen en zijn metgezellen waren vier uur en een kwartier in de lucht. De wind dreef hen naar België inplaats van hun eigenlijk doel Frankrijk. Huwelijk met schoonmoeder Een gerechtshof in Stockholm heeft een veertigjarige man toestemming ge geven om in het huwelijk te treden met zyn schoonmoeder van vijftig. Enkele ja ren geleden scheidde hij van haar doch ter. Nadat de scheiding was uitgesproken werd het enige kind uit het huweiyk aan de vader toegewezen. Daar de man over dag op zijn werk was, was het kind een meisje meestentijds bij haar grootmoeder. Zij noemde deze haar mammie omdat ze zich haar echte moe der niet herinnerde. Om harentwil beslo ten haar vader en grootmoeder in het huwelijk te treden. Er bestaat nog altijd geen absolute zekerheid over de oorzaak van de margarine- ziekte, zoals die zich de laatste weken in ons land heeft geopenbaard. Die oorzaak kan de aan margarine toegevoegde stof zijn. Het is evenwel ook heel goed mogelijk dat de ziekte door een via de margarine verspreid virus veroorzaakt is. Dit werd gistermiddag te Bremen meegedeeld na een vergadering van leidende artsen van de ambtelijke gezondheidsinstantie in de Westduitse deelstaten. Zij sloten zich daarmee aan bij het oordeel van het Westduitse ministerie van Buiten landse Zaken in Bonn, dat ons eergisteren eenzelfde visie gaf. De medische des kundigen in de Bondsrepubliek zijn het dus ten deze niet eens met hun Neder landse collega's, die er van overtuigd zijn, dat een z.g. Planta-ziekte veroorzaakt is door de aan de Planta-margarine toegevoegde chemische stof, de z.g. „emulgator". Men ontkende overigens ook te Bre men niet dat het klinische deel van de Planta-ziekte en dat van de blaasjes ziekte, zoals die in 1958 in West-Duits- land is opgetreden, hetzelfde is. Mede, omdat het bijna onmogelijk wordt geacht o.m. gezien de bijzonder scherpe levens middelencontrole in de Bondsrepubliek, dat de Planta-emulgator die in Neder land voor de ziekte verantwoordelijk wordt gesteld zonder meer in 1958 is vrij gegeven, houdt men 't er hier op dat de mogelijkheid van een virusziekte aan wezig blijft. Het opmerkelijke bij de verkoop van margarine in West-Duitsland is dat deze niet gelijk in Nederland is teruggelopen. De vraag naar margarine in de Bonds republiek heeft bepaald niet geleden onder de vele uitvoerige berichten over de Planta-ziekte in ons land. Volgens meldingen van de grote Duitse filiaal bedrijven is het verbruik van margarine in de laatste weken, na de grote vakan tie dus, eerder gestegen! 'wee voormalige arrestantencellen, wel- is provisorisch tot oudheidkamer werden ingericht. Boeken en fotomateriaal, die op de abdij van het historisch zo rijke Rijns burg betrekking hebben hebben hier geen plaatsje gevonden, omdat er anders kans bestaat, dat een en ander door het vocht wordt aangetast. (Van een onzer redacteuren) Naar wij vernemen zal over en kele weken met ploegen arbeiders onder leiding van prof. dr. W. Glasbergen systematisch het gehele abdijcomplex in Rijnsburg worden blootgelegd. De gemeente Rijns burg heeft voor dit doel f. 7000 subsidie gevraagd, waarvan het Rijk inmiddels al 50 procent heeft toegezegd. Men zal trachten het resterende bedrag van de provin cie te krijgen. Volgens burgemees ter B. H. Koomans bestaat er een redelijke kans, dat de provincie geneigd zal zijn een financiële bijdrage te leveren. Het onderzoek moet snel ter hand wor den genomen, omdat het betreffende ter rein thans nog braak ligt. Wanneer het oude raadhuis afgebroken is (zoals men wellicht zal weten heeft de raad onlangs besloten een nieuw raadhuis te bouwen, hetgeen vermoedelijk over niet al te lange tijd zal worden verwerkelijkt) dan komen ook de fundamenten van de tweede toren bloot te liggen. Hier hoopt men eveneens oudheidkundige voorwerpen aan te treffen. Zelf bezig Niet voor goed Inmiddels is de burgemeester zelf bezig met opgravingen te verrichten achter zijn woning, welke ook binnenkort zal wor den afgebroken. Daar heeft hy om. met behulp van enige jeugdige en enthousi aste Rijnsburgers, die zich aangetrokken voelen tot de romantiek van de verdwe- Uiteraard blijven de verschillende voor werpen, waarvan ge er enkele op de foto kunt zien, niet voor goed in de arrestan tencellen. Het ligt namelijk in de bedoe ling om in de toekomst naast een mau soleum ook een blijvende oudheidkamei in te richten, eventueel in combinat met elkaar. De voorlopige oudheidkamer is bedoc-; als verzamelplaats van de oudheidkun dige voorwerpen, die in de loop van de jaren werden gevonden en die her en der in Rijnsburg te vinden zyn. (Foto LJDVHolvast Er worden drie nieuwe departementen in het leven geroepen: Economische Coördinatie, Institutionele Hervorming en Openbare Ambten. Drie ministers worden belast met het coördineren van de activiteiten van verschillende depar tementen Economische Coördinatie, Sociale Zaken en Institutionele Coördi natie. Vier jonge politieke figuren wor den voor het eerst in België minister- onderstaatssecretaris. Zij zullen hun be leid voor het parlement dienen te ver antwoorden. Samenstelling Uiteindelijk is de nieuwe gewijzigde regering als volgt samengesteld: eerste minister: prof. Gaston Eyskens: Binnenlandse Zaken en vice-president: René Lefebvre; Buitenlandse Zaken: Pierre Wigny; Financiën: prof. Jean van Houten; Justitie: prof. Albert Lilar; Landbouw: baron Albert de Vleeschau- wer; Verkeer, belast met Sociale Coör dinatie: P. W. Segers; Openbare Amb ten: Pierre HarmeiEconomische Coördi natie: André Dequae; Defensie: Arthur Gilson; Economische Zaken: Jacques van der Schueren; Sociale Voorzorg: Leon Servais; Middenstand: Paul van den Boeynant; Volksgezondheid: Paul Meyers; Buitenlandse Handel: Jacques van Offelen; Coördinatie der Instellin gen: Raoul Vreven (senator); Afrikaan se Zaken: graaf Harold d'Aspremont Lynden Openbare Werken: Omer Van- audenhove; Tewerkstelling en Arbeid: prof. Yves Urbain. De vier staatssecretarissen zijn: Budget: Willy Declerck; PTT: Albert de Gryse; Culturele Zaken: R. van Els- lande; Energie: Roger de Looze. Nieuw zijn dus de ministers: Vreven, senator voor Limburg, graaf d'Aspre montLynden tot nu toe leider van de Belgische technische missie in Katanga en de vier staatssecretarissen. De rege ring telt 12 Vlamingen en 12 Fransspre kende Brusselaars of Walen. Er zijn drie extra-parlementariërs, maar zij zijn nauw met hun politieke partijen verbon den. Scherpe kritiek Het nieuwe kabinet werd in perskrin gen al dadelijk vrij scherp bekritiseerd. Waarom? Dat weet men niet zo precies. Maar het leek er wat op dat de samen stelling van het nieuwe kabinet volgens de meeste waarnemers niet als een ver sterking van de regering is te beschou wen. Men vraagt zich ook af of de inge wikkelde figuur van coördinerende super ministers, gewone ministers en staats secretarissen de „grote" regering is waar op de premier het land door zijn talrijke verklaringen aan de pers had voorbe reid. Zelf erkende de premier spontaan in een verklaring, dat vooraanstaande personaliteiten op wie hij een beroep had gedaan geweigerd hadden zitting in zijn kabinet te nemen. Klaarblijkelijk ver heelt de premier niet dat hij in het par lement een hard gevecht tegen de socia listische oppositie tegemoet gaat. De op positie zal hem voornamelijk bekritiseren omdat hij zyn adjunct-kabinetschef graaf Harold d'AspremontLynden tot minister van Afrikaanse Zaken benoem de, terwijl vele politieke personaliteiten hem dit hadden afgeraden. De graaf gaat terecht of ten onrechte door als de man die het Belgische verzet overi gens met bekwame spoed in Katanga tegen de centrale regering van Loemoem- ba heeft georganiseerd. Het bemoeilijkt een nog steeds mogelijk geachte overeen komst met de centrale regering van Leo polds tad. De nieuwe ministers werden door de premier vanochtend aan koning Boude- wijn voorgesteld voor de eedaflegging en de premier zal zyn nieuwe regeringsver klaring betreffende het versoberingspro gram op 13 of 20 september voor het parlement brengen. De crisis die twee weken heeft geduurd is dus afgelopen. (Van onze Londense correspondent) De Londense taxateur Donald Buckham, die in Amsterdam een onderzoek instelde naar de gestolen schilderyen, overhandigde gisteren zijn rapport aan de verzekeraars van de vier doeken, The Fine Art and General Insurance Cy. Het kostte Buckham enkele uren om zijn rapport toe te lichten. Vermoedelijk zijn deze toelichtingen niet bepaald gunstig geweest voor de 29-jarige Londense makelaar Cook, van wie de schilderijen werden gestolen. Toen Buckham uit Nederland in Londen terugkeerde zei hij, dat Cook die reeds heeft verzocht de verzekeringspenningen uitgekeerd te krijgen teleurge steld zal zyn als hij dacht dat dit zonder meer zou gebeuren. Op de vraag of hij ervan overtuigd was, dat de schilderijen nog in Holland waren antwoordde Buckham veelbetekenend: „Wie zegt dat ze ooit in Nederland zijn geweest?..,." Scotland Yard vertelaarde gisteravond dat zich geen niieuwe ontwikkelingen hadden voorgedaan. Dat wil echter niet zeggen dat Scotland Yard het erbij laat zitten. Nog steeds zijn rechercheurs bezig allerlei inlichtingen te verzame len over deze verbluffende diefstal en het dossier groeit met de dag. Hoewel de eigenaar van de schilderijen. John Leapman. gisteren reeds een verkla ring voor Scotland Yard aflegde heeft Cook zich daar nog steeds niet laten zien. Men verwacht echter dat ook hij binnen enkele dagen een gesprek zal Zingende Italianen in Stadsgehoorzaal Het te waarderen groepje Italianen, verzameld onder de naam „Compagnia Marisa Morel" genoemd naar de pri- i ma donna van het ensemble dat hier gisteravond optrad, presenteerde zich reeds eerder in onze stad. Het suggereer de al iets van de sfeer ener échte opera voorstelling, al ging het, wat de décors betreft, wel érg primitief toe. Maar er werd, wat het belangrijkste was, dikwijls boeiend en bloeiend gezongen, wat de liefhebbers van het opera-genre deugd deed. Het programma bevatte een geestig, schoon wat kinderlijk één-actertje van Fernandino Paër (1771—1839) indertijd directeur van het Theatre Italien te Pa rijs, als opvolger van Spontini. Dit Ros- sini-achtige éénactertje werd gevolgd door fragmenten uit opera's van Puccini en Verdi (La Bohème. Un ballo in ma- schera, Traviata en Rigoletto). In dat uitermate vlot en soepel geac teerde een éénactertje klonk de lyrische sopraan van Marisa Morel nog wat scherp, maar later herstelde zij zich, met een waarlijk indrukwekkende prestatie „Un ballo in maschera". Gino Orlandino's benijdenswaardig warm-glanzende en indringend-sonore bariton gaf de meest imponer°nd.Q en schoonste zang op deze avond. Hij staat in de volle kracht van zijn kunnen en is bovendien een voortreffelijk acteur, I wat speciaal in Paër bleek. De lyrische tenor Alfio Farina neigt wel eens naar forceren. In de hoogte klinkt dan zijn j stem stroef en scherp. Het mezza-voce i ligt hem kennelijk beter. Een uiterst bevredigende kennisma king was die met de jeugdige, stralende en resonansvolle coloratuursopraan Mil- dela d'Amico, wier aanwezigheid bepaald een aanwinst was. Het zou ons niet ver wonderen, indien nog een grote carrière voor haar ligt Jammer dat hoogst begaafde bas Gastone Presset ditmaal wegens ziekte niet van de partij kon zijn: aan hem immers, bewaren wij een schitterende herinnering. Umberto Frankle betoonde zich de ganse avond een technisch meesterlijk en daarbij fijnzinnig accompagnateur aan de vleugel. Het in bevredigend aantal opgekomen auditorium, dat visueel nog kon genieter van enkele fraaie kostuums, leefde me' het draagkrachtige vocalisme van harte mee en gaf herhaaldelijk, ook tussentijd*- uiting aan zijn enthousiaste gevoelens Wanneer er zo natuurlijk gezongen wordt, springt er altijd een speciale snaar en bovendien... de romantiek is gelukkig nog lang niet dood! Het is opnieuw gebleken, dat „zingen de Italianen" hier altijd welkom zijn! H. hebben met hoofdinspecteur Mackay, die het onderzoek in deze zaak leidt. Deze detective stelt verder vrij veel be lang in hetgeen Sykes en Sacramanca te vertellen hebben maar daarvoor zal hij moeten wachten tot zij van vakan tie in Engeland zijn teruggekeerd. Cook is nog steeds niet bij zijn ouders geweest, maar hij heeft hen wel opge beld. Zijn moeder vertelde dat zij hem binnenkort ..als hij tijd heeft" thuis vcrwaehtte. Er deed zich in Londen gisteren nogal wat spektakel voor rond een van de schilderijen namelijk „De twee geliefden op een bank in het park" van Renoir. Een kunsthandelaar in Chelsea, John Denny, de vroegere eigenaar van dit schilderij vertelde dat hij zeer verbaasd was geweest toen hij in de krant las dat dit schilderij voor ruim f 80.000 was verzekerd. ,.Ik zou er hoogstens f 500 voor heb ben gegeven", zei hij. Denny had na melijk nooit geloofd dat het schilderij een échte Renoir was, maar altijd gezegd dat het aan Renoir werd toe geschreven Kaasprijs onveranderd (Van onze Haagse correspondent) De kaaspryzen, die zich al verscheide ne weken handhaven op nagenoeg het zelfde prijspeil, vertoonden gisteren op de zuivelbeurs te Leeuwarden in het ge heel geen wijziging ten opzichte van de noteringen van de vorige week. Goudse kaas kwam derhalve af op f. 1.83f. 1.84 per kg. en Edammers (evenals brood kaas) op f. 1.72—f. 1.73. BOUW STUDENTENFLATS Namens de Stichting Leidse Studen tenhuisvesting is de bouw van drie stu dentenflats aan de Klikspaanweg opge dragen aan de laagste inschrijver (f647.000), de heer C. van der Wiel te Noordwijk. Virus of emulgator? nen abdij, enkele aardige vondsten ge daan. De vraag loopt in Duitsland niet terug (Van onze correspondent in Bonn) Allerlei voorwerpen, die op de abdij en oud-Rjjnsburg betrekking hebben, heeft de burgemeester ondergebracht in 20 vooreen gulden

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9