Duitse bollenimporteurs stichtten een grote Nederlandse exportzaak Pitmanschool NETTY ROSENFELD RUDY CARREL AANSLAG KOFFIE EN KOEK Teken dat positie exporteurs in Euromarkt anders ivordt Agenda Met een enkel woord Men kan moeilijk beweren, dat Ko ning Hoessein van Jordanië op fluweel zit. Men herinnert zich wellicht, dat z'n grootvader, Koning Ab- doellah, in 1951 door samenzweerders in Jeruzalem werd vermoord. Na een korte regeringsperiode van Hoesseins vader, Talai, die wegens geestesziekte werd af gezet, besteeg de jonge vorst zelf, in mei 1953, op 18-jarige leeftijd de troon. Zeven spannende regeringsjaren heeft hij thans achter de rug en in die tijd heeft hij terdege leren begrijpen wat „gevaarlijk leven" betekent... Hij weet immers maar al te goed, diat, alle Ara bische „solidariteit" ten spijt, een man als de Egyptische dictator Nasser hem liever vandaag dan morgen ziet ver dwijnen. Hoessein is Immers een ern stige hinderpaal voor de verwerkelijking van Nassers droom van een groot-Egyp tisch rijk. dat niet alleen Egypte on Syrië omvat (thans bijeen in de „Ver enigde Arabische Republiek, de VAR), maar ook Jordanië en geheel Palestina, dus met inbegrip van Israël. Om dat rijk af te ronden moet dan ook nog Irak aan die machtige Nasseriaanse staat toegevoegd worden, zodat het Midden- Oosten in sterke mate overheerst zou worden door een land. dat zich uit strekt van de N'ijl tot aan de Eufraat en de Tigris. Maar het zit Nasser niet mee. Hij had er vast op gerekend, dat de moord op Koning Feisal en diens premier Noeri es Said het olieland Irak hem als een rijpe appel in de schoot zou doen vallen. Doch zie, Feisals opvolger, generaal Kassem. bleek van die usur patie niet gediend te zijn en heeft dui delijk laten bemerken, dat Irak thans verder dan ooit van Egypte verwijderd ligt... Over de gevoelens van Israël heeft de Egyptische heerser zich vermoedelijk nooit veel illusies gemaakt. Toch heeft hij de moed niet opgegeven. Nassers jongste initiatief in die richting is een voorstel, dat op de recente bijeenkomst van de Arabische Liga in Beiroet ter tafel kwam en dat beoogt om een soort „Palestijnse staat" te stichten, te be ginnen met het aan deze zijde van de Jordaan gelegen gedeelte van Jordanië, met inbegrip van het oude deel van Je ruzalem. Zoals bekend omvat Jordanië (voorheen alléén Transjordanië) immers ook een „hap" uit het gebied, dat. geo grafisch gezien, tot Israël gerekend zou kunnen worden. Welnu, met dat brok als uitgangspunt zou Nasser de Pales tijnse vluchtelingen daar in actie willen brengen om de staat Israël te vernieti gen. Vooral van Jordaanse zijde is daar tegen bezwaar gemaakt, met als gevolg dat dit denkbeeld in de ijs kast is geplaatst. Want in Amman be grijpt men wel, dat niet alleen Israël de dupe van dat slimme opzetje zou zijn, maar Jordanië óók. De Jordaanse pre mier Majali heeft dit verzet met zijn leven moeten bekopen. De daders van de aanslag in Amman, waarbij hij en nog een tiental hooggeplaatste Jorda- niërs dezer dagen het leven lieten, zijn namelijk naar Syrië gevlucht en schij nen derhalve onder de bescherming te staan van de VAR. Ook als men aan neemt. dat Nasser persoonlijk zich met dergelijke zaken niet inlaat, ligt het toch voor d« hand, dat er in de Verenig de Arabische Republiek elementen werkzaam zijn, die het niet op het voortbestaan van Jordanië begrepen hebben en hetzij rechtstreeks, hetzij door het opstoken van de van haat ver vulde vluchtelingen op Jordaans ge bied, al het mogelijke doen de toch al zwakke staat van Koning Hoessein door gewelddadige maatregelen van de kaart te vegen. Merkwaardig genoeg lopen de afweermaatregelen van Israëlische en Jordaanse zijde tegen deze Egyptische dreiging parallel. Nassers illusies stuiten dus van alle zijden op krachtige tegenstand: generaal Kassem van Irak. pre mier Ben Goerion van Israël en Koning Hoessein van Jordanië vormen een won derlijk gezelschap, maar op dit ene punt zijn zij het met elkaar eens. Voeg daar bij. dat Perzië het bestaan heeft kortge leden Israël diplomatiek te erkennen, dan kan men zich voorstellen, dat dit alles Nassers humeur niet ten goede komt. hetgeen trouwens blijkt uit de kreten van Radio-Cairo en de Egyp tische dagbladen. Overigens is dit voor Cairo geen reden om bij de pakken neer te zitten: vandaar de aanslag in Am man, hoofdstad van de zwakste schakel in dit verzetstrio. Jordanië is weliswaar ouder dan Israël, maar economisch veel zwakker. Als staat aanschouwde het nauwelijks veertig jaar geleden het le venslicht. Het was een produkt van Britse beloften. Londen deed namelijk in 1915 aan Hoessein, sjerif van Mekka, zekere toezeggingen als hij de opstand tegen de Turken wilde uitroepen. Dat wilde Hoessein wel. Hij, de 38-ste af stammeling van de Profeet (Moham med) en „bewaarder van de heilige plaatsen van Mekka en Medina", zag voordeel in samenwerking met de Brit ten tegen de Turkse overheersers Toen de eerste wereldoorlog ten einde was en Turkije verslagen, kwamen de drie zoons van Hoessein in Lon den de hand ophouden. Deze Hasjemi- tische prinsen kregen inderdaad een be loning: Syrië was voor Feisal, de Hedz- jas (Mekka en omgeving) voor Ali en Mesopotamië (het tegenwoordige Irak) voor Abdoellah. Maar het liep anders: Ali werd verdreven door (de latere Ko ning) Ibn Saoed, Feisel werd door de Fransen uit Syrië gejaagd maar kreeg Irak als vergoeding, waarna Abdoellah, die voor het verlies van Mesopotamië aan zijn broer Feisal moest worden schadeloos gesteld, emir van Transjor danië werd. in afwachting van betere tijden. Die'betere tijden zijn eigenlijk nooit gekomen: voor Abdoellah blééf het Transjordanië waarover hij zich toen maar, in 1946. tot Koning liet uit roepen. Na de oorlog met Israël bij het ontstaan van deze nieuwe staat kwam er een stukje aan de westelijke zijde van de Jordaan bij, zodat Transjordanië tot Jordanië werd zonder evenwel veel aan levenskracht te winnen. Eigenlijk heeft Nasser die ambitieuze plannen, hierboven genoemd, niet van een vreemde. Want Koning Abdoellah, de vermoorde grootvader van Koning Hoessein, d-roomde in zijn dagen eveneens van een groot rijk; een groot- Hasjemitisch rijk, dat in de eerste plaats Jordanië en Irak zou omvatten, even tueel aangevuld met Syrië en de Liba non. Dat zou dan nog maar de eerste stap zijn om de familie der Hasjemieten te laten triomferen, want daarna zou Arabië (de oorsprong immers van dit ges'acht), aan de beurt komen. Men kan zich voorstellen, dat Koning Ibn Saoed van Arabië het niet erg op die plan nen van zijn Jordaanse collega Abdoel lah begrepen had en dat ook Koning Faroek beducht was voor een verstoring van het machtsevenwicht in het Mid den-Oosten De tijden zijn dus wél ver anderd: Faroek was destijds bevreesd voor Abdoellah, thans is Abdoellahs kleinzoon Hoessein voortdurend op zijn c ZATERDAG 3 SEPTEMBER Advertentie het nieuwe ASPRO' programma van Vrolijke muziek, geestige liedjes en gezellige praatjes in een opgewekt zondagmorgen-programma met 2 top-sterren van radio en tv. Aangeboden door 'ASPRO' over RADIO LUXEMBURG.Eikezondag morgen van 10.50-11.15 uur. Golf lengten 208 en 49,26 meter. Verbazing en ontsteltenis (Van onze speciale medewerker) Tot grote verbazing en zelfs wel ontsteltenis dringt het tot de bloembollenexporteurs door, dat er een Nederlandse exportzaak is ge sticht door twaalf grote Duitse importeurs van bloembollen. Men vraagt zich af, hoe zo iets mogelijk is en of dat zo maar mag. Hoe komen die lui aan een export vergunning! De oplossing is vrij simpel. De heren hebben doodeen voudig de Nederlandse wetten be keken, hebben gezien, dat een Nederlandse directeur aan het bedrijf verbonden moet zijn en dat aan nog enkele andere voorwaar den moet zijn voldaan en, dat zij dan hun eigen inkoop kunnen regelen. Ze hebben aan die voor waarden voldaan en hebben inder daad met Duits kapitaal een Nederlandse exportzaak gesticht, die alle daden van een dergelijke vennootschap zal kunnen en mogen verrichten. Eigenlijk is een dergelijke ongerustheid ook door de rijen van de Duitse kwekers en handelaars in siergewassen gegaan, toen zij enkele jaren geleden hoorden, dat hun 12 vakgenoten een inkoopcom binatie hadden gevormd. Er zijn veel boze woorden gevallen, die overigens niets uitrichtten. Uiteindelijk moet men toch wel toegeven, dat de twaalf men sen toch wel logisch redeneerden. De vakmensen tobben namelijk met verschillende problemen. In de eerste plaats de personeelsbezetting. Ook land bouwers en kwekers moeten hoge lonen per week betalen, terwijl er toch soms maanden zijn, dat er weinig of niets te doen is voor allemaal. Bij de handelaren is dat nog erger, daar werkt men eigen lek maar vier tot zes maanden per jaar werkelijk intensief. Nog een probleem Het tweede probleem is de verkoop. Steeds meer warenhuizen gaan allerlei artikelen, die vroeger alleen in speciale winkels werden verkocht onder het publiek brengen. Wat moet één man daartegen beginnen? Dat geldt ook in bollenkringen. Met zorg werden in twaalf gebieden importeurs van tuinbouwgewassen uit gezocht, die eikaars afzetgebieden niet overlapten. Onder hen moesten de spe- cialisten op bepaalde terreinen van de I import zijn, die voor alle twaalf tegelijk j de allerbeste artikelen zouden inkopen. Daarmee zou men dan reclame kunnen gaan maken. Met kwaliteitsartikelen van i de vakman, zo van de kweker naar de j koper. Een en ander bespaart werk en kosten, waardoor men de beste artikelen tegen de laagst mogelijke prijzen kan aanbie den, dus nog afzetstimulerend ook De sectie bloembollen is nu aan de beurt gekomen. Daarbij komt nog iets anders, want de firma Beisenbusch, een in het bloembollenvak en Hillegom be kende naam, kocht al voor de eeuwwis seling zelf de bloembollen in. Daarna zette ze een eigen kwekerij op om de klanten het allerbeste te kunnen bieden. Men had alles wat men wenste. Begrip „Hollandse bloembollen van de eigen kwekerij in Holland". Dat is een begrip, volgens de kleinzoon van de „eerste" Beisenbusch. „Hollandse bloembollen kunnen wjj beslist niet vervangen door Duitse, dat nemen de mensen gewoon niet. In 1945 stonden we voor de puin hopen van onze zaak en vernamen ook nog, dat alles in Hillegom geconfisceerd was als vijandelijk vermogen. Ik heb toen tegen mijn vader gezegd, dat alles verleden tijd was en dat we helemaal opnieuw moesten beginnen. De heer Beisenbusch is nu Europeaan, hij heeft de waanzin ingezien van schei dingen door grenzen en huidkleuren. Vandaar, dat hij en zijn elf collega's een absoluut vertrouwen hebben in het wel slagen van de Euromarkt. Zij zien zelfs nog verder. De heren hebben de ontwik kelingen elk voor zich nauwlettend ge volgd en wensen zich niet te laten „doodwalsen" onder de loop van de ge beurtenissen. Door hun inkoopcombina tie en hun samenwerking hopen ze als vaklieden te kunnen blijven werken. Maar daarom ook weigeren ze in hun organisaties geen Nederlanders, die in Duitsland op dezelfde wyze een zaak hebben gesticht, op te nemen. Ze heb ben er veel voor moeten praten, maar tenslotte zijn dan ook de ballotage-com missies voor hun argumenten door de knieën gegaan. De heer Beisenbusch vertelde, dat het bezoek van de Nederlandse vertegen woordigers zo'n bezoeking kan zijn. Er komen er veel en allemaal hebben ze een andere kijk op de zaken. Door het stich ten van hun zaak bereiken ze dus. dat ze de kwaliteit en de soorten kunnen kopen, die ze wensen, tegen pryzen die hen op een gegeven ogenblik goed lijken. Met elkaar importeren ze miljoenen bloembollen en dus zullen ze nog wel enige tijd bij hun oude leverancies blij ven kopen. Opening Verolme werven in Ierland en Brazilië Op 15 oktober a.s. zal in aanwezigheid van alle betreffende ministers en een aantal andere autoriteiten, onder wie de minister-president van Ierland, dr. Lemass, de officiële opening plaatsvin den van de nieuwe werf van Verolme in Cork (Ierland). Dan zal de kiel wor den gelegd voor een schip van 14.500 ton Deadweight, bestemd voor de „Irish Shipping Company" in Dublin. De officiële ingebruikneming van de Verolme werf in Jacuacanga (Brazilië), midden november a.s., zal gepaard gaan met het leggen van de kiel voor een schip van 10.500 ton deadweight. Dit vrachtschip met passagiersaccommo datie zal bestemd zijn voor de lijndienst tussen Brazilië en Europa en wordt ge bouwd voor rekening van de „Lloyd Bra- sileiro" te Rio de Janeiro. Behalve alle ministers zal ook de president van de Republiek, Juscelino Kubitschek, aan wezig zijn. De heer C. Verolme, die morgen zes tig jaar wordt, zal met zijn echtgenote beid plechtigheden meemaken. Advertentie PLANTSOEN 65 - TELEF. 26558 TYPEN STENO in 4 talen BOEKHOUDEN DUITS ENGELS FRANS SPAANS NEDERLANDS MIDDENST.OPL. SECRETARESSE Beter dan afwachten Dit systeem leek hen in de Euromarkt beter dan af te wachten totdat ieder zelf op de veilingen zijn bollen zou kunnen gaan kopen. Zy nemen tenminste aan, dat dit eens zal gebeuren. „We worden nu al doorgestuurd aan de grens omdat er nog zo velen achter ons aankomen. Vroeger moest men wel heel precies kijken of Claus Beisenbusch niet Hans Beisenbusch was" Deze Duitsers hebben dus de conse quenties uit de Euromarkt getrokken. De heren Foster, Gerke (voorzitter van de commissie die over de bloembollen onderhandelt) en Beisenbusch zijn de bollenspecialistende heer J. v. d. Kaay uit Hillegom is de directeur-bedrijfslei der van deze eerste Duits-Nederlandse firma. Er zijn al zeer vele Nederlands- Duitse firma's, zodat deze eenzijdigheid wat begint af te nemen. Slechts zij In 1956 schreef dr. Verhage al, dat in de Euromarkt de positie van de expor teurs anders zal worden. Hy heeft dit vele malen herhaald. Het gaat er wel naar uitzien, dat slechts zy zich staande zullen kunnen houden, die hun maat regelen vroeg hebben getroffen. EXPERIMENT: STILTE IN DE KERK De Haagse hervormde predikant ds. J. F. van Woerden, die al eerder van zich deed spreken door zijn ijveren voor gratis huwelijkssluitingen in zijn paro chiekerk, de nieuwe Johanneskapel in Den Haag-West, wil nu „stilten na de preek' gaan invoeren. „Er zijn veel mensen, die de stilte in de kerk pijnlijk missen" meent hij. Ds. Van Woerden meent dat samen-stil zijn een experiment is, maar, zegt hij. we moeten dit wagen. Men zal nu enkele malen een proef nemen en na de preek een tijdje geheel zwijgen. Daarna wordt de dienst der gebeden voortgezet, ein digend in een Onze Vader. Advertentie Goede voorlichting over jaloezieën bij de vakman Off. Dealer D. LADAN MOLENSTEEG 27 by de Doezastraat TELEFOON 21375 LEIDSE M ARKIEZENF ABRIEK. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Chnsten- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Luxor-theaterBijzonder Kerkewerk Leldse Herv. Gemeente. Vertoning Albert Schweitzerfilm. 10.30 uur voorm. Prediker: Opwekkingsdienst. Spr. evang. G. de Koning uit Gouda. 10.15 uur nam. Breestraat 19: Opening Geref. Jeugd- Socletelt. Receptie 89 uur nam. WOENSDAG Pieterskerk: Avondstilte te 7.30 uur nam. DONDERDAG Rehoboth: Ledenvergadering Veron. 8 uur nam. VRIJDAG Stationsplein: Slaan van eerste paal voor gebouwencomplex. 11 uur voorm. BINNENLAND De door minister Marijnen inge stelde commissie voor de bestudering van de zulvelproblemen 1960 onder voorzitter schap van dr. ir. A. Vondeling heeft thans in eerste aanleg 'haar beraadslagingen beëindigd. Een interim-rapport zal over twee weken aan de minister van Land bouw en Visserij kunnen worden aange boden. zo heeft het ministerie van Land bouw en Visserij bekendgemaakt. Op de Stationsweg te Velsen-zuld is de 54-jarige heer J. R. van den Berg uit Amsterdam op de bromfiets aangereden door een auto. die in een van de bochten van deze weg slipte en op het linker weggedeelte kwam. De heer Van den Berg die onderweg was van IJmuiden naar Am sterdam, werd op slag gedood. Gisterochtend is by een ongeval op het terrein van Hoogovens in IJmuiden een arbeider om het leven gekomen. Bij de cokesovens viel een ovendeur uit de sponningen en trof de 39-jarige heer M. Ketting uit Haarlem. Deze was op slag dood. Een uitvoerig wetenschappelijk pro gramma met referaten en discussies, zal worden afgewerkt op het twaalfde con gres van de Kon. Ned. Mi), tot bevor dering der Geneeskunst op 6, 7 en 8 ok tober ln Eindhoven. hoede voor de bedoelingen van Nasser... Hoe meer er verandert, hoe meer het eigenlijk allemaal hetzelfde blijft! BUITENLAND Na een bezoek van 42 leerlingen van de hoogste klas van een lagere school te Wolfenbuttel ln de Duitse Bondsrepu bliek aan het Joodse documentatiecen trum te Parys, zyn woensdag op wanden en tentoongestelde stukken hakenkruisen ontdekt en de woorden „Heil Hitler". By het eerste onderzoek hebben de scholie ren, die het museum onder leiding van hun onderwijzers bezochten, ontkend zich aan de wandaden schuldig te hebben ge maakt. Naar Sultan Hamoed (in Kenia) een plaats op honderd km. van Nairobi, zyn politieversterkingen gedirigeerd om een eind te maken aan een gevecht tussen twee stammen, de Masais en de Wa- kamba's. Zeven strijders zijn al gesneu veld. De Westdultse douane heeft de lei der van een smokkelbende gearresteerd, die in de afgelopen vijf maanden in het gebied van Aken naar schatting 31 ton uit Nederland afkomstige koffie over de §rens heeft gesmokkeld. De smokkelaar, e Westduitse boer Ohlenforst, heeft zich vrijdag zelf aangemeld by het kantonge recht te Gellenklrchen. Er was reeds ge ruime tijd een aanhoudingsbevel tegen hem uitgevaardigd en vanaf donderdag J.l. waren Nederlandse en Westduitse douanebeambten hem op het spoor. De Duitse douanebeambten pogen thans ook andere leden van de smokkelbende in te rekenen. Het Amerikaanse oppergerechtshof heeft het verzoek van Houston (Texas) en New Orleans (Louisiana) om de ras sen-integratie op de openbare scholen te mogen opschorten, verworpen. De scho len zullen derhalve op 7 en 8 september voor alle leerlingen moeten worden open gesteld. pen in hun eigen taal aan de volkeren van de communistische landen ln Europa ge zonden via de verbindingssatelllet „Echo I", die thans een baan om de aarde be schrijft. De boodschap werd tussen Call- fornië en New Jersey door de satelliet teruggekaatst naar de studio's van de or- f;anlsatle ln München, die voor het re- ayeren naar Bulgarye, Tsjecho-Slowakije en Hongarije zorgden. Van de zyde van het Turkse Comi té voor nationale eenheid is meegedeeld, dat oud-president Bayar en ex-premier Menderes in de eerste helft van oktober zullen terechtstaan, tegelijk met andere functionarissen van de vorige regering. De terechtzittingen zullen openbaar zijn. De Phillppynse minister van Bui tenlandse Zaken. Serrano, heeft verklaard dat de V.S. toestemming krijgen, inter continentale raketten ln de Phlllppijnen te stationeren als deze de veiligheid of het behoud van het land zouden verze keren. De minister zei. dat de Phillippy- nen trachten Nike-Hercules en andere raketten voor de verdediging te krijgen, in het raam van het Amerikaanse pro gram voor militaire hulp aan het buiten land. De links-georiënteerde Japanse stu dentenfederatie Zengakoeren die de stoot gaf tot de actie tegen het premier schap van Kisjl is van plan een „nieuw offensief" te ondernemen tegen Klsjl's opvolger Ikeda. Ikeda gaat later ln dit Jaar op verkiezingstournee. De studenten zijn nog steeds gekant tegen het veilig heidsverdrag met de Verenigde Staten en wensen dat het parlement, dat het ver drag goedkeurde, wordt ontbonden. De leden van de Zengakoeren zullen o.m. voor Ikeda's ambtswoning ln Tokio de monstreren. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. VARA: 14.15 Streekultz. 14.40 Harmo- nle-ork. 15.05 Jazzmuz. 15.20 Concert- gebouwork. 16.20 Boekenwysheid. 16,40 Dansmuz. 17.00 Jazzmuz. 17.30 Act. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Operamuz. 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 Passe- f»artout. lezing. 19.40 Christus, zijn leer ingen en de mensen, lezing. 19.55 Deze week, lezing. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Metropole-ork. en solist. 20.40 Voordr. 21.00 Instr. kwint. 21.25 Soc. comm. 21.40 Lichte muz. 22.05 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Gram, met comm. 23.10 Gram. 23.55- 24.00 Nws. Hilversum n, 298 m. KRO: 14.00 Amateursork. 14.20 Kunst- rubr. 14.50 Promenade-ork. en solist. 15.30 V. d. Jeugd. 16.00 Gregoriaanse zang 16.30 Instr. octet. 16.50 V. d. kind. 17.45 Olymp. Spelen. 18.00 Lichte muz. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Lichte muz. 18.40 Olymp. Spelen. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Kamerork. en solist. 20.20 Liqhtbaken, lezing. 20.30 Quiz. 21.00 Gram. 21.10 Thuisvaart, hoorsp. 21.40 Gram. 22.00 Olymp. Spelen. 22.30 Nws. 22.40 Sa menspraak der Herders, lezing. 23.00 Ge sprekken over muz. met Jongeren. 23.45 Olymp. Spelen. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 10.30-11.45 Eurovisie: Olymp. Spelen. AVRO: 14.00-14.30 V. d. kind. NTS: 14.55-18.30 Eurovisie: Olymp. Spe len. 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Olymp. film. VPRO: 20.30 Filmdocumen taire. 20.45 Oude filmfragm. 21.15 Licht progr. 21.55 Olympisch praatje. NTS: 22.00 Eurovisie: Olymp. Spelen. VPRO: 22.10 Choreografie op moderne jazz. NTS: 23.15 Eurovisie Olymp. Spelen. VOOR ZONDAG 4 SEPTEMBER Hilversum I, 402 m. VARA: 8.00 Nws. en postduivenber. 8.18 Voor het platteland, lezing. 8.30 Gevar. progr. 9.45 Geestelijk leven, toespr. 10.00 Pianorecital. 10.30 Boekbespr. 10.40 Gram. 10.55 Cabaret. 11.30 Lichte muz. AVRO: 12.00 Gram. 12.30 Sportspiegel. 12.35 Gram. 13.00 Nws. en SOS-ber. 13.07 De toestand ln de wereld, lezing. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Gevar. muz. 14.00 Boekbespr. 14.15 Der Wildschlitz, opera. 15.55 Toneelbe schouwing. 16 05 Metropole-ork. 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 Zigeunermuz. 17.30 V. d. Jeugd. 17.50 Nws., sportuttsl. en sportjourn. VPRO: 18.30 Herv. kerk dienst. IKOR: 19.00 V. d. Jeugd. 19.30 De open deur. lezing. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.35 De nieuwste wereld, lezing. 20.50 Gram. 21.15 Lichte muz. 21.45 Journ. 22.00 Lichte muz. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.45 Gram. 23.15 New York calling. 23.20 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 8.00 Nws. en postduivenber. 8.15 Gram. 8.25 Inleiding Hoogmis. 8.30 Hoog mis. NCRV: 9.30 Nws. en waterst. 9.45 Gram. CONVENT VAN KERKEN: 10.00 Geref. kerkd. NCRV: 11.45 Kamermuz. KRO: 12.15 Cellorecital. 12.30 Strijkork. 12.55 De kerk zijt gij, lezing. 13.00 Nws. 13.05 De hand a. d. ploeg, lezing 13.10 Pianospel 13.30 Lichte muz. 14.00 Rot terdams Philharm. Ork. en solist. 14.25 Gram. 15.10 Gram. 15.20 Gram. 16.00 Gram. 16.15 Sport. 16.30 Vespers. IKOR: 17.00 Jeugddienst. 18.00 Lezingen. 18^0 De kerk aan het werk, lezing. 18.40 De September- Conferentie v. d. Oecumeni sche Raad v. Kerken ln Nederland. NCRV: 19.00 Nws. uit de kerken. 19.05 Reli gieuze muz. 19.30 De gelijkenissen van Jezus, lezing. KRO: 19.45 Nws 20.00 Gram. 20.40 Omr.ork. 21.35 Voordr. 22.05 Liederen. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 2.40 Avondgebed. 22.55 Gram. 23 55-24.00 Nws. Radio Blnemendanl 9.30 uur prof. dr. G. C. Berkouwer te Amsterdam; 11 u. ds. G. van Duinen te Wassenaar - uit zending van dienst voor belangstellenden op 28-8-1960; 2.45 uur kinderdlenst; 3.30 uur prof. dr. G. C. Berkouwer te Am sterdam. (Over de 4e iyn van 1820 uur) I. Georg Friedrich Handel Concerto grosso op. 3 nr. 3 in g gr. t. Largo e stac cato. Allegro. Adagio. Allegro. Hermann Töttcher, hobo: Helga Schon. viool. Heinz Friedrich Hartig, cembalo. Bach Orkest Berlijn olv. Carl Gorvin. II. Baldassare CalUDpi. Concerto nr. 6 a quattro in c kl. t. Grave. Andante. Alle gro Virtuosi dl Roma olv. Renato Fasano. III. Wolfgang Amadeus Mozart. Sonate voor plano In a kl. t. KV 310. Allegro maestoso. Andante cantabile. Presto. Carl Seemann, plano. TV. Ludwlg van Beethoven. Romance voor viool en orkest nr. 1 In g gr. t. op. 40. Rudolf Koeckert. viool. Svmphonie Or kest van Bemberg olv. Ferdinand Leitner. V. Richard Strauss. Till Eulenspiegels lustige Strelche. Symphonlsch gedicht op. 28. Concertgebouw Orkest olv. Eugen Jo- chum. DE BIOSCOPEN Studio: „Mannen in rok" (Tales of Man hattan). 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 u. Luvor: A bout de souffle" (Liefde zonder uitzicht). 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Lldo: „Tussen nacht en morgen" (The bramole bush). 18 jaar. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag: 2 30, 4 45. 7 en 9.15 uur. Casino: „Het lot van een mens". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Donderdag cyclus: „Moord op de voorpagina". Re\: „De brulden van Dracula". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. Zon dag: 2.30. 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Trianon: „Salomo ën de Koningin van Sheba". 14 jaar. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15u. Astra-tlieater - Wassenaar: Vrijdag 8 uur, zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur: „In cognito". 18 Jaar. Maandag, dinsdag en woensdag 8 uur: „Een vrouw wist te veel". 18 Jaar. Donderdag 2.30 en 8 uur: „Vryheren van het woud". Elke leeftijd. Zondag en woensdag 2.30 uur: Mardl Gras. TENTOONSTELLINGEN Breestraat 19: Tentoonstelling werk van Ben van Kempen en Alex Hakkaart. Ge opend van 69 uur nam. (tot 4 sep tember). Rijksmuseum van Oudheden: Tentoon stelling „Panorama der prehistorie". Werk dagen 105 uur; 's zondags 15 uur nam. (tot 15 december). Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 12 en 24. Zon- en feestdagen 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling over Ruanda en Urundl (tot 16 oktober). Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „zeg het met bloemen in het Chinees". (Tot 31 oktober). Lakenhal: Tentoonstelling van werken uit Leldse School (tot half september). AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN. Te Leiden is geopend de Zuider-Apo- theek, Lammenschansweg 4, tel. 23653. Bovendien is geopend tot zaterdagmiddag 6 uur: Apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406. De Oegstgeester Apotheek, Wilhelmlna- park 8, tel. 26274 ls 's zondags geopend van 1213 en 's avonds nk 18 uur. ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN Voor spoedgevallen zyn van hedenmid dag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur be reid waar te nemen de doktoren wydlcks, tel. 30177; Van Alphen. tel. 22268; Roo- denburg Vermaat. tel. 26655; Jansen, tel. 31024 en Stoffers, tel. 26193. BIJ geen gehoor hl| uw hulsarts of spe cialist (of diens waarnemers), bel op dok terstelefoon 22222. VI. Albert Roussel. Impromptu op. 21. Nlcanor Zabaleta, harp. VII. Maurice Ravel: 1. Daphnls et Chloé (Suite nr. 1). Nocturne. Interlude. Danse Guerrlère. Cnorale Marcel Brlclot. Orkest van de Franse Nationale Radio olv. André Cluytens. 2. Tzigane. Arthur Grumlaux, viool. l'Orchestre des Concerts Lamou- reux olv. Jean Fournet. VIII. Manuel de Falla. Nachten ln de tuinen van Spanje. In het Generallfe. Allegretto tranqulllo e mlsterloso. Dans uit de verte. Allegretto glusto. In de tui nen van de Sierra de Cordoba. Tempi vivo. Magrit Weber, piano. Svmphonie Orkest van Radio Berlyn, olv. Ferenc Frlcsay. TELEVISIEPROGRAMMA AVRO, KRO. VARA en VPRO: 15 00- 16.00 Rep. bloemencorso. NCRV: 20.00 John- Brown, t.v.-spel. 22.15 Dagsluiting. AVRO. KRO. VARA en VPRO: Eurovisie: voet- balwedstryd: Real Madrid—Penarol. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. J2.10 Kritieken. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Klankb. 13.40 Spreekwoorden en gram. 14.00 Wenken v. d. tuin. 14.30 Schll- dery v. d. maand. 14.50 Gram. 15.00 In tern. festival v. Edinburgh: bariton en plano. (Om 15.45-15.55 lezing). 16.35 Gram. 16.45 Lezing. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. en Journ. 18.45 Lichte muz. 19.30 Brief uit Amerika. 19 45 Gpdsd progr. 20.25 Llefdadigh.oproep. 5oorsP- 2100 Nwa- 21.15 Klankb. 22.15 Ork.conc. 22.50 Epiloog. 23.00 Nws en weerber. 23.06-23.41 Kamermuz. enE"f7land—BBC Programme 1500 12.00 Verz.progr. 13.15 Gevar. progr. 13.45 Hoorsp. 14.15 Gevar. progr. 14.45 Film- F^'t1?'30, Lichte muz. 16.30 Hoorsp. ?o5& J,ntervlews en gram. 18.00 Liedjes 18.30 Gevar progr. 19.00 Hoorsp. 19.30 ?,Wnö v1?!* Verz.progr. 20.30 Samenzang. 21.00 Lichte muz. 21.45 Popul. muz. 22.30 Nws22.40 Gram. 23.30 Lichte muz. 23.50 Avondgebeden. 23.55-24.00 Nws. K°rd\vestdeutscher Rundfunk, 309 m 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.10 Opera- conc. 14.30 Oude kinderliedjes. 15.00 Ge var. muz. 16.30 Lichte muz. 18.15 Ork. conc. 18.50 Mezzo-sopr. en plano. 19 00 Nws. 20.00 Gevar. muz. 21.45 Nws. 22 15 Dansmuz. 23.00 Lichte muz. 23.15 Gevar. muz. 24.00 Nws. 0.05 Ork.conc. 1.00 Weer ber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 15.45 Weense walsen. 17.30 Gram. 18.00 Ork.conc. 19.40 Lichte muz. 20.20 Kamermuz. 22.20 Gram. 22.45 Nws. 22.50 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. m,-; A?SP Gram. 12.15 Amus.muz. (Om 12.30-12.35 weerber.) 13.00 Nws. 13.15 V. d. sold. 14.00 Opera en belcanto-conc. 15.45 Sportprogr. 17.00 Sport en nws. 17 05 Gram. 17.45 Sportultsl. 17.50 Gram 18 00 Gram. 18.30 Godsd. halfuur. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 20.00 Gevar. muz. 21.30 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.45 Gram. 23 00 Nws. 23.05-24.00 Gram. 484 m.: 12.20 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Verz. progr. 14.45 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.35 Gram. 17.45 Ork.conc. 19.30 Nws. 20.30 Lichte muz. 21.00 Gevar. muz. 22.00 Wereldnws. 22.55 Nws. 23.00 Jazz muz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 5 SEPTEMBER Hilversm I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 Gym. v d. vrouw. 9.10 Gram. (Om 9.35-9.40 Water standen) VPRO: 10.00 Morgenwydlng. VARA: 10.20 Gram. 10.55 Voordr. 11.15 Gram. 11.30 Gram. 11.50 Gesprekken ln Bazel, lezing. 12.00 Lichte muz. 12 30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Voor het platteland, lezing. 12.38 Gram. 12.45 Olympische Spelen. 13.00 Nws. 13.15 Voor de middenstand, lezing. 13.20 Hammond orgelspel. 13.45 Reisverhalen. 14.00 Vlooi en piano. 14.25 Hélène Salabert, hoorsp, 15.40 Gram. 16.00 Voor de oudere luister aars. 17.00 Oude liedjes. 17.15 Lichte muz. 17.45 Olympische Spelen. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Pla no-duo. 18.40 Olympische Spelen. 19.00 Gram. 19.15 Regerlngsuitz.: De Zilver vloot. Een spaarpotpourri. 19.30 Lichte muz. 20.00 Nws. 20.05 Festival v. Salz burg 1960: Don Giovanni, opera. (I. d. pauze: Genoeg om samen van te leven, klankb.). 22.00 Olympische Spelen. 22.30 Nws. 22.40 Don Giovanni, opera (verv.). 23.45 Olympische Spelen. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewyde muz. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.40 V. d. vrouw. 10.15 Rondom het woord: theologische etherleergang. 11.00 Gram. 11.25 Voordr. 11.45 Gram. 12.05 Pianorecital. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tulnb. meded. 12.33 Gram. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.55 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.30 Gevar. progr. 15.45 Gram. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Vlooi en plano. 16.55 Gram. 17.00 V. d. kleuters. 17.15 Gram. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Regerlngsuitz.: De Wa- ropen een gebied ln de Geelvinkbaai. door H. W. Asslnk. NCRV: 18.00 Kerkorgel. 18.30 Volksmuz. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Lichte muz. 19.30 Radlokrant. 19.50 Gram. 20.30 Quiz. 21.00 Acht houten muren, lezing. 21.20 Gram. 21.30 Kamermuz. 22.00 De wereld van de Nederlandse Christen-studenten Vereniging, lezing. 22.15 Jazzmuz. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Volksmuz. 23.30 Gram. 23.40 Het Evangelie ln Esperanto. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: Eurovisie: 14.55-18.00 Olympisch® Spelen. NTS: 19.15 Documentaire. 20.55- 21.05 Olympisch allerlei. 21.05 Filmoverz. 21.15-21.35 Film. 21.35-21.55 Film. 22.00- 22.45 Voetbalwedstrijd. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Ork.conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 13.40 Lezing. 14.00 Lichte muz. 15.00 Hoorsp. 16.30 Tenor en piano. 16.45 Progr. voor oudere luisteraars. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 ln the South-East. 19.00 Gevar. progr. 19.30 Henry Wood Promenade-concert: koren. ork. en sol. 21.00 Nws. 21.15 Henny Wood Promenade-concert, verv. 22.00 Hoorsp. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.36 Pianorecital. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Gram. 12.30 Nws. en gevar. muz. 13.00 Gram. 13.20 Olymp. Spelen. 13.30 Nws. en cricketuitsl. 13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw. (Om 14.30 nws.) 15.00 Lichte muz. 15.15 Gevar. progr. (Om 15.30 nws.) 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en Mrs. Dale's dagboek. 16.45 Uitsl. races en gram. 17.30 Nws. en gevar. progr. 18.29 Weer ber.. nws. en Olymp. Spelen. 18.42 Act. 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en lichte muz. 20.00 Gevar. progr. 20.30 Nws. en voordr. 21.00 Gram. (Om 21.30 nws.) 22.15 Olymp. Spelen. 22.30 Nws. 22.40 Lichte muz. (Om 23.30 nws.) 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutsclier Rundfunk, 309 m. 12.00 Jazzmuz. 13.00 Nws. 13.30 Ork.conc. 16.05 Ork.conc. 17.15 Nws. 19.00 Nws. 19.40 Symph.-conc. 21.45 Nws. 22.10 Jazzmuz. 22.30 Lichte muz. 23.00 Amus.muz. 24 00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.00 Weerber. en ge varieerde muziek. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 13.05, 15.20, 16.00, en 17.30 Gram. 18.05 Kamermuz. 19.16 Gram. 20.10 Lichte muz. 20.40 Gram. 21.00 Festival v. Besancon: ork.conc. (I. d. pauze: gram.) 23.10 Gram. 23.53-24.00 Nieuws. Brussel, 324 en 484 m. 324 lil.: 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 V. d. landb. 12.42 Gram. 12.50 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Kamermuz. 15.00 Gevar. muz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.30 Licht progr. 17.40 Gram. 18.00 Cello en plano. 18.20 V. d. sold. 18.50 Gram. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 20.00 Intern, mu- ziekweek te Luzern: koor, ork. en sol. (I. d. pauze: kunstkaleldoscoop)22.00 Nws. 22.15 Amus.muz. 22.45 Gram. 22.55- 23.00 Nws. Daarna: voor de zeelleden. 484 ni.: 12.02 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Kamermuz. 14.03 Gram. 14.40 Gram. 15.00 Olymp. Spelen. 17.30 Festival v. Al- deburgh: kamermuz. en zang. 18.40 Verz. progr. 19.30 Nws. 20.00 Operettemuz. 22.00 Wereldnws. 22.10 Jazzmuz. 22.55 Nws.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2