RUSSISCHE VLIEGTUIGEN TER BESCHIKKING VAN LOEMOEMBA WEERBERICHT Op vliegveld van Stanleystad twaalf Iljoesjins gereed voor vervoer van troepen naar Katanga Gevechten bij Bakwanga hebben reeds 300 slachtoffers geëist CUBA'S MILITAIR VERDRAG MET VER. STATEN OPGEZEGD Geweld tegen de opvarenden van de „Karei Doorman op komst? De Gaulle niet naar Amerika leuws Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1960 No. 30142 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN per kwartaal; f2.55 per maand; (0.59 per week f7.50 Witte Singel 1, Lelden Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Volgens reizigers uit Stanleystad centrum van activiteit van premier Loemoemba worden twaalf Russische Iljoesjin-14 vliegtui gen op het vliegveld van de stad beschilderd met de woorden „Republi- que du Kongo". Het zou de bedoeling zijn, dat deze vliegtuigen zullen worden gebruikt om troepen van de centrale regering naar Katanga te brengen. Op het vliegveld van Leopoldstad staat bovendien nog het persoonlijke vliegtuig van Loemoemba, eveneens een Iljoesjin. Aange nomen wordt, dat nog twee toestellen van dit type onderweg zijn. Voorts zijn 160 Russische vrachtwagens, die in Matadi zijn ontscheept, in oostelijke richting vertrokken, eveneens met het doel om het ver voersvraagstuk van de centrale Kongolese regering bij haar pogingen om Katanga te heroveren, op te lossen. Van de zijde van de Verenigde Naties in Leopoldstad is vernomen, dat de Russische vliegtuigen niet onder auspiciën van de volkerenorganisatie in Kongo zijn. Volgens AFP zou de Sovjetrussische regering negentien Iljoesjins „voor onbe paalde tijd" aan het Kongolese bewind ter beschikking hebben gesteld. De Iljoesjin kan een twintigtal passagiers met een kruissnelheid van 400 km. per uur vervoeren. wapenen en mortieren. In vergelijking hiermee zijn de 70 tot 80 Tunesische die de 110 Belgische burgers-employé's van de „Forminière" beschermen, slechts licht bewapend. Volgens een bericht, dat door deze V.N.-woordvoerder werd aangehaald, zijn vijftig aanhangers van Kalonji, die op het terrein van een missiepost in de omgeving van Bakwanga hun toevlucht hadden gezocht, met messen afgemaakt. Vijftig aanhangers van Kalonji met messen gedood De gevechten die sedert vier dagen in het gebied van Bakwanga worden ge voerd tussen militairen van de centrale Kongolese regering en aanhangers van president Kolonji van de afgescheiden Mijnstaat, hebben tot dusver 300 doden en gewonden geëist, zo heeft gisteren een woordvoerder van de V.N. te Leo' poldstad verklaard. De woordvoerder zei, dat de verliezen gering schenen in verhouding tot de hevigheid van de strijd. De slachtoffers zijn voornamelijk onder de burgerbevol king gevallen. Volgens hem beschikken beide partijen over bronnen waaruit zij wapens kun nen putten. De troepen van de centrale regering hebben talrijke automatische Amerika geeft bijna vier miljard dollar President Eisenhower heeft gisteren de wet inzake de Amerikaanse hulp aan het buitenland getekend. Het bedrag van deze hulp is vastge^ steld op 3.722.350.000 dollar, (ongeveer 14 miljoen gulden) hetgeen volgens de pre sident te weinig is. Zelfs ondanks de 65 miljoen dollar, die het congres heeft toegestaan boven het bedrag waarover Senaat en Huis van Afgevaardigden het aanvankelijk eens waren geworden, blijft het totaal nog bijna 500 miljoen dollar onder hetgeen president Eisen hower had gevraagd. Van het nu toegestane bedrag is 1,8 miljard bestemd voor rechtstreekse mi litaire bijstand; 675 miljoen als hulp bij de defensie van bondgenoten; 550 mil joen voor het ontwikkelingsleningfonds dat op gemakkelijke voorwaarden kre dieten verstrekt voor economische ont wikkeling; 184.300.000 dollar voor tech nische bijstand en de rest voor verschil lende andere vormen van hulp. Incidenten Drie Engelse journalisten die gisteren in Bakwanga, de hoofdstad van Katonji's „Mijnprovincie" waren aangekomen zijn gearresteerd, aldus is in Loeloeaburg vernomen. Het zijn Henderson Gall van het persbureau Reuter, Richard Williams van de BBC en George Gale van de „Daily Express". Bij Moerbeek, ten zuiden van Thysstad is het donderdag tot een treffen tussen Marokkaanse V.N.-soldaten en een groep burgers gekomen, waarbij een burger het leven heeft gelaten, aldus heeft een woordvoerder van de Verenigde Naties in Leopoldstad meegedeeld. De Marok kanen wilden de burgers ontwapenen en losten waarschuwingsschoten in de lucht. Daarop werd een der burgers ge dood. De plaatsvervangend secretaris-gene raal van de Verenigde Naties in Leo poldstad, Andrew Cordier, heeft gisteren besprekingen gevoerd met de Kongolese minister van Buitenlandse Zaken Bom- boko en de leider van de Tunesische delegatie naar de Pan-Afrikaanse con ferentie, Mongi Slim. Waarschijnlijk hebben zy gesproken over de wijze waar op de samenwerking tussen de Kongo lese regering en de Verenigde Naties kan worden verbeterd en over de strijd in Zuid-Kasai. Een van de problemen, die de volkenorganisatie het hoofd moet bieden is dat de Kongolese troepencom mandanten in Zuid-Kasai hebben ver zocht om V.N.-vliegtuigen voor het ver voer van voorraden en gewonden. Een woordvoerder van de Kongolese regering verklaarde, dat het leger voor bereidingen treft om zeer spoedig Ka tanga binnen te trekken. Kroesjtsjef thans in Finse hoofdstad Kroesjtsjef is gistermiddag per trein in Helsinki aangekomen. Hij werd op het station o.m. verwelkomd door president Kekkonen van Finland en de Finse pre mier Sukselainen. Volgens Moskou is Kroesjtsjef (op eigen initiatief!) naar Finland gegaan om de 60-ste verjaardag van ,,zyn goede vriend" Kekkonen te kunnen meevieren. Ondanks het feit, dat de politie het station een uur vóór de aankomst van de Russische premier gesloten had, was een 400-tal mensen erin geslaagd het station binnen te komen. Zij juichten Kroesjtsjef toe. Buiten hield een sterke politiemacht een grote menigte in toom. Toen een muziekkorps de volksliederen had gespeeld, werd de Russische premier omringd door een dertigtal kinderen van Russen, die in de Russische ambas sade in Helsinki werken. Zij strooiden rode en witte anjelieren in het rond.- - Kroesjtsjef reed daarna met Kekko nen naar het zomerverblijf van de Finse president, waar hij zijn intrek zal nemen. Op de Zweedse ambassadeur na, die deken van het diplomatieke corps is, waren alleen diplomaten van Oosteuro- pese landen ter begroeting aanwezig. Castro erkent de regering van Rood-China en verbreekt betrekkingen met Formosa l BREESTRAAT 173 OPKLARINGEN Blijkens het door De Bilt verstrekte weeroverzicht van 10 uur zal een kou front vergezeld van een regengebied vanmiddag en vanavond Nederland pas seren, waarna de wind afneemt en iets gaat ruimen. Morgen zijn er opklaringen te verwach ten. De kans op buien is niet groot. De temperatuur gaat weer iets naar beneden. 4 SEPTEMBER Zon op: 5.56 uur onder: 19.21 uur. Maan op: 18.51 uur; onder: 4.26 uur Hoogwater te Katwijk te 2 en 14.30 uur. Laagwater te 10.14 en 22.35 uur 5 september: Hoogwater te 2.48 en 15.17 uur; laagwater te 11.02 en 13.25 uur). Dit nummer bestaat uit 16 pagina's, en een Bijvoegsel. Ophitsende rede in hoofdstad Havanna De Cubaanse regering heeft het tweezijdige militaire verdrag met de V.S. opgezegd. Dit brengt ech ter geen verandering in het lot van de Amerikaanse basis Gauntenamo zo heeft premier Fidel Castro be kendgemaakt. De Cubaanse rege ring erkent voorts de regering van de Chinese Volksrepubliek en ver breekt haar diplomatieke betrek kingen met de regering van Formosa. Castro, die een menigte van naar schatting 100.000 mensen op het grote plein in het midden van Havanna toe sprak, noemde het nationalistisch-Chi- nese regime een „marionettenregering, beschermd door de Amerikaanse vloot". De voormalige Nederlandse zaak gelastigde in Indonesië dr. J. Vix- seboxse bij zijn aankomst op Schip hol. Cuba is het eerste Latijns-Amerikaan se land dat diplomatieke betrekkingen met Peking aangaat. De maatregel volgt op de jongste veroordeling door de mi nisters van Buitenlandse Zaken der Amerikaanse staten in San Jose, Costa Rica, van Chinees-Sovjetrussische in menging in de zaken van het Westelijk halfrond. Cuba sloot in juli een han delsverdrag met communistisch China. Men voorspelde toen reeds erkenning van het regime van Peking door Cuba. Fidel Castro zei verder dat zijn rege ring geen acht zal slaan op de verkla ring van San Jose, tenzij deze door de volkeren van het Westelijk halfrond op een „algemene vergadering", bijeenge roepen door alle „democratische rege ringen" 'n het gebied, wordt goedge keurd. De regeringen van Nicaragua, Guatemala en Paraguay noemde hij in dit verband „een grap". Protesten Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft het regime van Fidel Castro er gisteren van beschuldigd steeds meer zijn toevlucht te nemen tot een stelselmatige politiek van leugens om de V.S. in de wereld in diskrediet te brengen. Als voorbeeld wordt aange haald een vervalst officieel Amerikaans telegram dat door de Cubaanse diensten was verspreid en betrekking had op een economische conferentie van econo- misch-minder ontwikkelde landen in La tijns-Amerika, Azië en Afrika, die de Cubaanse regering deze maand in Ha vanna wil houden. Uit het telegram zou moeten blijken, aldus het ministerie, dat de V.S. deze conferentie willen verhinderen uit vrees dat het Cubaanse regime erdoor aan po pulariteit in Latijns-Amerika zou win nen. Een woordvoerder van het ministerie wilde het telegram niet direct aan de Cubaanse regering zelf toeschrijven. Hij noemde het „specialisten, van wie er genoeg in het Chinees-Sovjetrussische blok voorkomen, waardig". Een kopie van het vervalste stuk is volgens officiële kringen aan het minis terie toegezonden door een Latijns- Amerikaanse journalist wiens sympa thieën met de V.S bekend zijn. Argentinië heeft bij Cuba geprotes teerd tegen een verklaring die de Cu- kaanse minister van Buitenl. Zaken, Roa, zou hebben afgelegd en volgens welke Argentinië's positie er een is van „slaafse onderdanigheid tegenover de Amerikaanse belangen". De verklaring zou slaan op Argentinië's houding tij den» de conferentie van Amerikaanse ministers van Buitenlandse Zaken in San Jose. Volgens welingelichte kringen kan dit incident tot verbreking der be trekkingen met Cuba leiden. Communisten zouden politieke munt slaan „Het bezoek van de Karei Doorman aan Japan volgende week, zou een „Hagerty incident" (demonstratie tegen Eisenhowers perschef) kunnen veroorzaken", zo is te Tokio door Indonesische woordvoerders verklaard. De Nederlandse opvarenden van vliegdekschip en escorte staat lichamelijk letsel te wachten als zij hun schip in Yokohama verlaten", zo verklaarde een Indone sische woordvoerder. De grote communistisch-georiënteerde vakbond Sohyo heeft verklaard, dat zijn leden zo nodig geweld zouden gebruiken om de Nederlandse oorlogsbodems te verhinderen in Japanse havens te meren. Reeds eerder had de raad van havenarbeiders te Yokohama gedreigd, geweld te zullen gebruiken om de aankomst van het schip te verhinderen. Indonesische woordvoerders hebben gewezen, dat zoals bij het „Hagerty- incident", communistische elementen onvermijdelijk betrokken zouden raken in een protest tegen de „Karei Door man". Dit bleek reeds uit het feit, dat de volksraad van de prefectuur Kana- gawa, waarin de haven Yokohama ligt. geprotesteerd heeft tegen het bezoek van de „Karei Doorman". De woordvoerder verklaarde verder, dat ook de Amerikaanse buitenlandse politiek in het Verre Oosten eronder zou lijden, als de Japans-Indonesische be trekkingen zouden werden verbroken of bijzonder gespannen zouden worden ten gevolge van het bezoek van de oorlogs bodems op dit ogenblik. „De communisten zullen hieruit poli tieke munt slaan", verklaarden zij. „Als Kleine luchtbrug is in vol bedrijf Steeds meer Westduitsers worden teruggestuurd (Van onze correspondent in Bonn) Aan de grens tussen Oost- en West-Duitsland wordt het optre den van de communistische Volks- polizei met de dag brutaler. In het kader van de actie om Westduit sers te weren, die vergaderingen van verdreven Duitsers en ex- krijgsgevangenen te West-Berlijn willen bezoeken, stuurde de Volks polizei gisteren tientallen West duitsers terug. Daardoor moesten steeds meer teruggestuurden ge bruik maken van het aanbod van de Westduitse regering en de Westberlijnse Senaat om op rege- ringskosten dan maar per vliegtuig naar West-Berlijn te gaan. De kleine luchtbrug tussen Hannover, Hamburg en München aan de ene en West-Berlijn ter andere zijde wordt nu dus gretig aangegrepen als een nood- middel om toch naar West-Berlijn te gaan. Van de Amerikaanse luchtvaart maatschappij PAA en de Britse maat schappij BEA worden al extra toestellen gereed gehouden. De regering te Bonn en de Senaat te Berlijn zyn van plan indien nodig zelfs vliegtuigen in het buitenland te charteren om het perso nenverkeer maar zo goed mogelijk te la ten functioneren. De Oostduitse Volkspolizei aan de grens tussen Oost- en West-Duitsland, vooral bij de grenspost Helmstedt, stuurde gistermiddag niet minder dan 120 Westdüitsers terug. Men liet de rei zigers die per trein of bus of particu liere auto naar West-Berlijn wilde gaan, rustig over de grens komen, ving ze op in een controlekantoor en aarzelde niet urenlang vragen tt stellen. Men eiste bijv. van hen. dat ze zouden vertellen tot welk legeronderdeel ze tijdens de oorlog hadden behoord en wat ze na de oorlog hadden gedaan! De Oostduitse communistische partij chef Ulbricht, pas teruggekeerd uit Moskou, verklaarde, dat zijn regime niet van plan is de huidige situatie rond Berlijn dat zijns inziens geheel op Oostduits grondgebied ligt te hand haven. Hij sprak over het gevaar van een conflict, maar Ulbricht acht „zo'n conflict minder erg dan het bestaan van een oorlogshaard als West-Berljjn!" de schepen Japan zouden aandoen, zou een sterk anti-kolonialisme de kop op steken en hiermee zou men de commu nisten in de hand spelen". Een der zegslieden verklaarde ook, dat als de „Karei Doorman" naar Japan kwam, „de gewone mensen in Azië zou den geloven, dat de V.S. de komst wet tigden. Als het bezoek werd afgezegd, zouden de Aziaten zeggen, dat Amerika hier achter stond en zouden zij hiervoor Amerika bedanken", aldus de uitleg van de woordvoerder. (U.P.I.) Onderhoud Koseka—De Voogd De Japanse minister van Buitenlandse Zaken, Zentaro Kosaka, heeft gister middag een onderhoud gehad met de Nederlandse ambassadeur, de heer N. A. J. de Voogd over de crisis tussen Indo nesië en Japan aangaande het bezoek van de „Karei Doorman". De Indone sische ambassadeur, Bainang Soegeng, heeft laten doorschemeren, dat hij wel licht naar Djakarta zal terugkeren, in dien de „Karei Doorman" Japan zal bezoeken. Nadere bijzonderheden over het on derhoud werden nieit bekend gemaakt. Men gelooft, dat Kosaka getracht heeft begrip te krijgen voor de moeilijke di plomatieke positie waarin Japan zich bevindt. Bij het eerste Nederlandse verzoek, in juni, stemde de Japanse regering onmid. de 11 ijk toe in een bezoek en trof voorbe reidingen voor welkomstplechtigheden een parade, en een officiële ontvangst voor de bemanning. Dit is nu alles af gelast. Kosaka heeft tevens het kabinet medegedeeld, dat hij besloten heeft geen officieel bezoek aan de .Karei Doorman' te brengen, zoals was afgesproken. De schepen die donderdag in Yokoha ma aankomen zullen dus op geen enkele wijze officieel worden begroet. Koningin Juliana en Prins Bern- hard op de tribune van het Olym pische zwemstadion getuige van het Nederlandse zwemdrama: de dis kwalificatie van de dames-estafette- ploeg. Spanning op congres van Brits vakverbond (Van onze Londense correspondent) Het congres van het Britse Vakverbond T.U.C., dat maandag in Douglas op het eiland Man begint, had in de voorronde al zulke incidenten te verwerken, dat men vol angstige spanning afwacht wat er de volgende week gaat gebeuren wan neer de anti-kernbom-leden met trans portarbeidersleider Frank Cousins en de andere leiders, die de officiële lijn na streven tegen elkaar zullen opstaan. Cousins was gisteren het centrum van een tweede controverse over een motie van de vakbond van spoorweg machinisten en stokers, waarin kernbe wapening van West-Duitsland wordt af gewezen, omdat de huidige Duitse rege ring nog sterke nazi-invloeden zou hebben. De meeste leden van het T.U.C.-be stuur wilden deze motie niet op de agenda zetten, omdat zij veel te ver ging. Cousins wilde echter het tegenoverge stelde en wees er op, dat in het officiële defensie-standpunt van de Labourpartij evenmin kernbewapening van West- Duitsland wordt toegestaan en dat de bewuste motie dus met dit officiële standpunt niet in strijd was. Het antwoord op Cousins beschuldiging dat de T.U.C. met het afwijzen van deze motie met twee maten meet, kreeg deze vorm, dat bij de offiieële defensie-lijn West-Duitsland een onderdeel vormt van een veel meer omvattende politiek om verspreiding van kernwapens te voor komen. Cousins verloor tenslotte met 19 tegen 11 stemmen. Engeland polst thans de bondgenoten Een woordvoerder van het Engelse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren gezegd, dat Engeland met de Geallieerde regeringen overleg pleegt over de vraag of regeringsleiders naar New-York zullen gaan op het tijdstip dat de Russische premier Kroesjtsjef, aan het hoofd van de Russische delega tie, naar de Algemene Vergadering der Verenigde Naties gaat Het Britse ministerie van Buitenland, se Zaken gaf duidelijk te kennen dat premier Macmillan bereid is elk voorstel van Kroesjtsjef voor een topconferentie te New-York maar dan een conferen tie buiten het kader van de VN te onderzoeken. Onze Parijse correspondent telefo neerde hedenochtend: Het wordt in Parijs wel uitgesloten geacht, dat generaal De Gaulle het voorbeeld van Kroesjtsjef zou volgen door eveneens de persoonlijke leiding van de Franse delegatie voor de a.s. Al gemene Vergadering der Verenigde Na ties in New-York op zich te nemen. Er is tussen de drie hoofdsteden. Washing, ton, Londen en Parijs overleg gaande om tot een gemeenschappelijke houding tegenover deze nieuwe verrassingsma noeuvre of uitdaging van de inventieve Russische minister-president te kunnen geraken. Doch, als gezegd, is het, wat Eisenhower en Macmillan ook mogen heGluiten nauwelijks aan te nemen dat generaal De Gaulle in New-York van de party zou willen zijn. In een brief aan Kroesjtsjef heeft De Gaulle enkele dagen geleden nog van „het bonte en tumultueuze gezelschap van de VN-assemblee" gerept en het Is dus niet waarschijnlijk dat hij zich daarin nu persoonlijk zou willen men gen. Bovendien zullen de Ver. Naties zich bij de a.s zitting opnieuw met het Algerijnse probleem inlaten, een be moeiing waartegen Frankrijk, zoals men weet, zich nog altijd heftig verzet. ($)ud H Uit het Leidsch Dagblad van g 4 September 1860; 1 Wij vernemen dat de Leid- 1 sche Rederijkerskamer „Vondel" g hare gewone zomervergadering 1 welke door het ongunstige we- g der eenigen tijd was uitgesteld. g nu aanst. Maandag den 10e September op Zomerzorg zal 1 houden. g Behalve eenige losse dicht- g stukken zal bij die gelegenheid g een nieuw oorspronkelijk blij- H spel van onzen stadgenoot J. M. E Dercksen worden ten gehore g gébrigthetgeen zeker velendie meermalen het genoegen had- m den met de voortbrengselen van I zijn dichterlijk talent kennis te maken, niet onwelkom zijn. g —In een verzoekschrift, on- g langs bij de Belgische Kamers H der Volksvertegenwoordiging in- gekomen en opgesteld in de Vlaamse taal. is het woord on- der-stationschei vertaald door: g openbare ijzeren weg stilstand- plaets-ondcr-bevelhebber. ÜillIlUlltflllHllllIiilllltlllilJIIIIIIIIIIIIIIIIlllllüllllllinillllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllKI^

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1