Over een bloemparadijs met weke huiseigenaar als voorschot ONS MENU w: KOKEN M' M1 D' ZATERDAG 3 SEPTEMBER WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 Heeft U een speurneus EEN TWEE-MINUTEN MYSTERIE UIT HET ARCHIEF VAN INSPECTEUR S. HERLOK VAN DE WEEK VOLOP BLOEMEN Itisso WONDEREN DER NATUUR JOKE DE vakantie is voorbü, de reis zit er op. Met open armen heeft het" vaderland ons, zwervers ver over de grenzen, weer opgenomen en aan zijn hart gedrukt. Jammer, dat die ar men erg nat zijn en dat hart, waaraan we ons, in de achtste maand van het Jaar nog wel proberen te verwarmen, zo kil en koud. We kunnen in deze herfstige atmos feer beslist niet met de hand op ons eigen hart verklaren, dat Holland, met zijn veelbezongen malse weiden en glanzende koeien, ons erg dierbaar is. Laat ik maar bekennen: we hebben heimwee naar andere betere oorden. By een geslaagde vakantiereis hoort dat ook. Eerst de voorpret en het uit zien naar het onbekende, later het te rugverlangen naar dat, wat je niet meer hebt. lillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll door Sjouke van der Zee „een fijne pan" te maken. Dus kruip en sluip ik overal onder en tussen door en graai met handen vol de vogelmuur uit zijn schuilhoeken, grijp in de welige kweek van zwarte nachtschaden (die nou nooit eens een jaar overslaan!) en zwiep de klaverzuring uit die zachte aarde. Plezier C AAR dan jaagt een keiharde stortbui me drijfnat naar de huiskamer, waar ik mag na- nadenken over de grilligheid van ons klimaat. Precies een jaar geleden jam merde vrijwel heel Nederland over de droogte en had ieder te doen met de koebeesten, die in de geruïneerde wel landen hun plezier wel opkonden. En nu lopen de grachten over en kunnen r IJN eerste agrarische daad ln het regenrijke vaderland is ge weest het onder handen nemen van ons gazongras, dat hooilandallure had aangenomen. Het terugzien van een tuin. die we kenlang er maar op los heeft mogen leven, geeft altijd een merkwaardige sensatie. Het is een verrassing. Het vertrouwde beeld is een tijd lang ver drongen geweest door allerlei vreemde indrukken en nu sta je ineens voor een oude kennis, die toch een ander ge zicht heeft gekregen. Ja, ja, kijk ons maar eens goed aan. Groot geworden hè? We dachten, laten we de blomme tjes maar eens goed buiten zetten! In derdaad. dacht ik. dat is jullie dan ook wel gelukt. Wat bij ons vertrek nog in knop zat. de buddleya's, de helleniums, de floxen het staat nu in volle bloei. De zonnebloemen, toen nog in hun kinderschoenen, torenen nu boven alles uit. Ze hebben het zelfs, ondanks de weerberichten. klaargespeeld, bruin verbrande gezichten te krijgen. En het onkruid! Dat heeft de vrij heid eerst recht gebruikt en kans ge zien, kruipend en wurmend en slinge rend van de keurig achtergelaten tuin de rondvaartboten hun plezier niet kwijt. Van mijn augustuskalender dwarrelt iedere morgen een blaadje af: alweer een verregende dag opgeborgen in het archief van Jupiter Pluvius. Is het een wonder, dat ik al maar moet terug denken aan een kampeerterreintje er gens in de Elzas, aan de voet van een berghelling, groen als de rug van een smaragdhagedis. Herinnering aan on bezorgde dagen, waarin je hoofdzake lijk buiten leefde, in de open lucht, in de vrije natuur. Dagen van verre toch ten, kris kras door het wonderschone Oostfranse land, maar ook van gezel lig „dicht bij huis" blijven en wat rond zwerven langs de wegen met hun rijk- begroeide bermen. Er is me een duidelijk verschil op gevallen met onze Nederlandse weg bermen. Deze zün in de eerste mei dagen ook heel mooi met hun bekle ding van gele rolklaver, roze koekoeks bloemen. het gele hertshooi of St.- Janskruid, paarsblauwe klokjes en nog veel meer, maar onze boeren jagen er in da maaitijd steevast de zeis door heen en dan is het met die eerste pril le bloei weer voor een jaar gedaan. Mooie bermen Frankrijk echter is groot, onmete lijk groot en de Elzasser boeren zijn blijkbaar om het bermgras niet verlegen. Dus blijft het staan en wedijvert in groeikracht met de prach tigste wilde planten, niet als enke lingen, nee, je vindt er de vogelwikke in hele velden, donkerblauw, naast plakkaten geel van de honingklaver, het romige wit van de zwaargeurende geitebaard oftewel de moerasspirea. Vanwaar die sterke groei? De grond is er blijkbaar vruchtbaar, hij bestaat uit een roodgele klei, voor de kam peerder na een regenbui 'n ware ramp maar voor al het groeisel van grote betekenis. Ik zal mijn lezers niet vermoeien met een opsomming van alle planten, gewonp en bijzondere, die we hebben gevonden, want de tijd zou te lang worden. Voor plantenliefhebbers zijn de Vogezen echter een dorado. Ze vinden er soorten terug, die bij ons teruggedrongen zijn naar kleine ter reinen, maar dan in hoeveelheden en met een ongebreidelde groei, die wij niet moer kennen. Ik denk aan de ruige knapen slan- gekruid, ossetong en bernagie, bij hon derden bijeen, ik herinner me de klei ne guichelheil, rood en blauw in plak ken van vele vierkante meters, de malven, de bleekroze stalkruiden, de geurende thijm en krachtige marjolein met wit roze trossen. Vogezen E Vogezen zijn een land voor wandelaars, maar de automobi list kan er langs de zeer goede wegen ook zijn hart ophalen. Een heel prettige ervaring is er het vrijwel ont breken van de ons zo bekende bordjes „verboden toegang". Dat betekent niet, dat er daar geen „bosvarkens" voorkomen, de lui, die overal de sporen van hun bezoek ach terlaten, zoals we dat in ons eigen land zo goed kennen. De mensen zijn im mers overal hetzelfde. De bevolking in dit bergland wandelt echter weinig, ze laat die vermoeiende bezigheid over aan de toeristen, van wie het zal af hangen of de bordjes .passage interdit" binnen de perken zullen blijven. De Vogezen zijn ook een land van panorama's, veel meer eigenlijk dan Zwitserland, dat met zijn ontzaglijke berggevaarten vaak het uitzicht be perkt. In het Elzasserland liggen de graanvelden in alle schakeringen van geel en bruin tegen de hellingen ge vlijd, en tot een fantastisch lappen- patroon geschikt. Als daarboven dan de dreiging van een onweersbui hangt, zwaar drukkend op de intens blauwe bergkammen, groeit daar voor de ogen van de toeschouwer een schouwspel, zo ontzagwekkend en groots, dat hij het nooit meer zal kunnen vergeten. Sparrebomen Wandelend door één van de oudste wijken van de stad, stuitten inspec teur Herlok en zijn assistent Harjans op een schemerig antiquariaat waarvoor een tafel vol verschoten folianten stond opgesteld. „Laten we hier maar even op Hompink wachten, Har!" zei Herlok. een lijvige dicht bundel opnemend. Dokter Hompink, op zoek naar een hot-dog-bar, waar hij onheuglijk lang geleden eens een hele avond had doorgebracht, voegde zich by hen. „Het wAs ln dit steegje", sprak hij op trieste toon. ..Maar 't is er nu niet meer. Wèg! Ik hoor net, dat er antiquariaat of zo voor in de plaats gekomen is." „Ongetwijfeld zal de kwaliteit van de worst, de mosterd of de broodjes wel tot de ondergang bijgedragen hebben, dok," zei Herlok. „Overigens: dit is het antiquariaat!" De eigenaar van de winkel was ongemerkt naar buiten gekomen. Hij uitte een kreet van verrassing. „Herlok! Hoe maakt jy het! Ongelofelijk! Ken je mij nog? Peter Korrel wij Het kostte Herlok moeite in de stoffige gestalte van meneer Korrel een oude schoolvriend te herkennen. Ze sloegen elkaar op de schouders, wis selden gemeenplaatsen en haalden herinneringen op. Een jongeman die de zaak wilde verlaten vroeg of hij even mocht pas seren. Een dametje met een paarse tas informeerde naar de afdeling pocketboeken. „Zeg laten we naar binnen gaan." stelde Korrel voor. „Meteen eens horen of Joachim nog wat verkocht heeft De bediende Joachim Stiller was in een hoekje bezig kostbare plaat werken af te stoffen. Hij keek even op. spottend glimlachend. „Eén van die onbegrepen dichters," fluisterde Korrel. „Al zijn bundels liggen buiten op de tafel. Voor een prikjeHij helpt me af en toe een beetje Zeg, neem me niet kwalijk, dat t hier zo stoffig is. We zijn in geen eeuwen aan schoonmaken toe gekomen Tevreden monsterde hij een metershoge kast. die geheel gevuld was met omvangrijke klassieke werken. „Een unieke bibliotheek, Herlok! Laatst op een veiling gekocht. Er zitten zeldzame edities tussenDe Mémoires van Casanova zullen je wel interesserenzéér mooi werkjemóet ik je even laten zien.... drommels, waar staat het nuJoachim, weet jij waar 't staat?" Stiller kwam overeind en wierp een verveelde blik op de bovenste plank waar een open vak duidelijk in het oog sprong. „Déar hoort het tc staan, nietwaar? En als het daar niet staat, zal het daAr wel liggen, hè" sprak hij kribbig. Hij wees naar een tafeltje. „Die jongeman, die hier zoeven was. die heeft het ingekeken. Ik heb het voor hem van de plank moeten halen. Ik neem aan dat 't er nóg ligt „Het staat niet in de kasthet ligt niet op 't tafeltjehet is weg," mompelde Korrel. Ze begonnen het antiquariaat te doorzoeken. Harjans zei: „Kan hij het niet ongezien meegenomen hebben? Hij had een grote tas bij zich, dus .Mogelijk," zei Stiller. „Ik moest hem een paar minuten alleen laten omdat de telefoon ging. Meneer Korrel stond buiten te praten. Toen ik terugkwam was die vent er al niet meer"De dame die in de buurt van het tafeltje wat pocketboeken uitgezocht had zei: „U hoeft ze niet in te pakken, hoor, ik neem ze zó mee." zy ontsloot haar tas en liet de deeltjes er één voor één in giyden. Terwyi Korrel jammerend de armen ten hemel hief, trok Harjans een beduimeld handboek over criminologie uit de kast. Op de stofomslag stond een stel handboeien afgebeeld. Herlok knikte. „Pak de échte boeien ook maar, Har. Het is weer zover!" Vraag: WIE VAN DE AANWEZIGEN VERDENKT INSPECTEUR HER LOK VAN DE VERDWIJNING DER MÉMOIRES? 'U3J3U3DSU3 3J JElJSjaip U33 UOOl{DS SUB^ 3p nu 6ez U3 jiZ3q ufiz ui 6ue[ p? ^fippsouusA J3q puq J3IJPS 'U3p3J3B pfjl 3UIinJ3É> JEEUI 'SBM. U3UIOU36 (ij ap Jin U3JOA31 VïOJf j3iu jep 'je ^<>[J3h »PP»1 peq ueejssB jpaj* u3U3iWpJ3A }31J JeeAv 5jue|d 3jsu3Aoq ap do u3^3oq 33av) sp usssnj qa/A3uuids uaa ueA piaq6iz3AUiee 3p 1»n '22\WS apu^P^q :P-»oomjuy Voortaan en gezonde planten met BI o e m e n - m e s t kegeltjes Meststoffenmengsel 6-13-18, Ontheffing nr. 513 Bloeibevorderend Organisch; daardoor wortel verbranding uitgesloten. Gemakkelijk en hygië nisch in het gebruik. Lees de ETISSO bloementips in „Margriet" en vraag ook naar de speciale mesttabletten voor cactussen. MEDICA-'s HERTOGENBOSCH IE dan, na een wandelparty heuvel op, heuvel af, op een bos- helling tot rust komt, geniet van de stilte in een woud, van prachtige rechtoprijzende sparrebomen, zilver grijs van kleur en tientallen meters hoog. Een stilte, die wordt geaccen tueerd door het onafgebroken zingen van een bergbeek, die diep beneden aan de voet van de helling, zijn weg zoekt, grillig slingerend tussen stenen, die by honderden her en der liggen gestrooid. Voor ons, bewoners van het vlakke land. een gebeurtenis, zo'n wilde on stuitbare stroom van ijskoud water, dat van heel ver komt en nog heel ver moet gaan, kronkelend, draaikol kend en spattend om en over alles wat in dat schemerige bos zyn vaart wil stuiten. Langs de holle wegen gloeien de felrode bessen van de trosvlier en in de groene wildernis van frambozen- ranken schuilen zachtbedauwde vruch ten, waarvan de voorraad onuitputte lijk lykt. Over het pad wandelen twee glim mende mestkevers. Tegen een sparre- stam, een halve meter boven de groncy zit een huisjesslak geplakt van reus achtige afmetingen. Het is de wiin- gaardslak, die als escargot door de Fransen wordt gegeten. Maar nu ben ik via de Elzasser flora aangland bij de fauna en dit onder werp wilde ik liever in een nieuw ar tikel behandelen. In afwachting van die dierenwereld krijgt U dan de af beelding van de weke huiseigenaar al vast als voorschot! Pompoen of kalebas is een meloen achtige vrucht, die men zo hier en daar nu weer in de groentewinkels ziet lig gen. De meesten beschouwen hem uit sluitend als een siervrucht en weten dus niet, dat men van deze eetbare soort heerlyke gerechten kan maken. Wanneer het pompoenvlees in een vruchtensla wordt verwerkt kan de uit geholde schil prachtig worden gebruikt om de vruchtensla daarin op te dienen. Een gezellig gezicht, vooral wanneer de rand wordt versierd met stukjes vruchtvlees en wat slagroom! Maar gaar gemaakt is kalebas ook byzonder smakeiyk. Een paar recepten hiervoor vindt u onder het weekmenu. MAANDAG: Rest koud vlees, gemengde sla, ge bakken aardappelen, broodomelet. DINSDAG: Gebakken kaasplak, andyvie, aard appelen, sinaasappelvla. WOENSDAG: Bloemkool, gebakken hamplakken, aardappelpurée, yoghurt met ge raspte appel. DONDERDAG: Bloemkoolsoep, risotto, fruit. VRIJDAG: Gevulde kalebas (al of niet met vlees), ryst, tomatensaus, sla, kren- tenpannekoekjes. ZATERDAG: Kervelsoep, citroenryst. ZONDAG: Kop bouillon met toostje kaasboter kalfsfricandeau, prinsessenbonen, aardappelen, druiven. Gevulde kalebas I De kalebas schillen en in de lengte doorsnyden of in plakken verdelen. De stukken in een bodempje water, wat melk en iets zout gaarkoken (vooral niet te zacht). Het vruchtvlees en het zaad verwyderen en de plakken bedek ken (of de helften vullen) deels met roerei met kaas. deels met byv. dop erwtjes. De schotel garneren met kaas- croutons. Gevulde kalebas II 4 kleine kalebassen wassen, 10 min. in water met zout koken, in de lengte doorsnyden en uithollen. Advertentie Nu is er... Een wondermiddelWrijf een weinig Clipp in de nog vochtige huid. Dit voor komt „afwashanden". U merkt 't na één behandeling: de huid blijft gaaf en soepel. Uw handen zijn zacht als fluweel hèt middel tegen afwashanden De bosmieren zyn volleerde boeren. Hun veestapel be staat uit bladluizen, die zich niet zomaar ontdoen van hun begeerlijke zoete sappen; zy moeten in de letterlyke zin van het woord „gemolken" worden. U kunt de bedry vigheid die met het melken gepaard gaat, het beste volgen met een loep, by voorkeur bij een bosmierennest in een eiken bosje, op een hoogte van ongeveer anderhalve meter. Het is zomer: de luizen, die vaak 's winters op stal staan (hokjes van zand, gras en takjes, door de mieren aange legd). bevinden zich weer op de stam en zijn, met de snuitjes in de schors, druk bezig met het kweken van nieuwe zoete voorraden. Een of twee bosmieren bewaken de kudden. Zy weren vreemdelingen en vyanden, contro leren de nationaliteit van de anderen en helpen de luizen verhuizen als de zon al te fel begint te steken. Daar komt een melker aan; driftig gaat hij aan het werk. Hy trommelt met de sprieten op het achterlyf van de luis, zó snel en intensief, dat we de bewegingen nau- welyks kunnen volgen. De bladluis trekt zich van al die activiteiten niets aan; hij blyft rustig doorzuigen. De mier pauzeert een ogenblik, z'n koetje nauwlettend observerend. Maar er is niets uitgekomen! Opnieuw begint hij te trom melen, byna wanhopig. Eindelijk tilt de bladluis het ach terlijf een eindje op en geeft een fyn, honingachtig drup peltje af, dat de mier met overgave oplikt. Daarna melkt hy een aantal andere „koetjes", op dezelfde hartstochte- lyke manier, om tenslotte met een rond buikje én een flinke voorraad snel naar het nest terug te keren. 1 ui fynsnipperen en vermengen met: 100 g. gehakt, 4 tomaten (in stukjes gesneden), V2 eetlepel gehakte peter selie en het fyngesneden vruchtvlees van de kalebassen. Het mengsel op smaak afmaken, ongeveer 10 min. in 50 gr boter fruiten en de kalebashelften ermee vullen. Paneermeel en geraspte kaas erover strooien en in een matig hete oven een bruin korstje geven. /HfJET ROZE BROODBELEGGING 1. Willen we weer eens wat voor de boterham maken? Iets dat heel gezond is! Byna geen tyd kost ook. Dan ligt hier al: één grote of 8 kleine worteltjes klaar, want dat hangt er nu maar vanaf of het zomer- of winterwortelen zyn; die je in de winter koopt zyn véél groter. Dan nog 2 eetlepels suiker en een citroen, citroenpers en schaaf. Wil Kokkie nu de wortel op een fyne schaaf raspen? Dolf pakt de citroenpers, heeft de citroen door midden gesneden en perst het sap goed uit op de pers. Nu kan het door de geraspte wortel geroerd worden, waar we ook de suiker meteen by doen. Zo, dat is alweer klaar en lekker op de boterham!

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 19