LADDER WEDSTRIJD Ran kreeg trap van tegenstander en werd in liet ziekenhuis wakker Q&P iM m m m m m m w m m t m m m 7- m, m m m. m m ellen 9ÜRP Sp Niemand valt Sita Posthumus hard vanwege die fout Olympisch programma Drink JS m 9 fl a 1 3 ZATERDAG 3 SEPTEMBER (Van onze speciale verslaggever Herman Kniphof) Rome, vrijdag Vanmiddag kwamen we Harro Ran tegen. Hij liep in het Olympisch dorp waar het „slechts" 80 graden was en wel warm, maar net geen bakoven meer, en keek sip, moe en akelig uit zijn ogen. Zijn ene hand hield hij onder het jasje van zijn trai ningspak, en als het niet de linker kant van zijn lichaam was geweest, waar Haro die hand hield, dan zouden we een blindendarmaanval verondersteld hebben. Maar het was heel iets anders. Ran haalde de hand weg en gunde ons een blik op een fikse bult in de buikstreek. „Gisteravond een trap van een Amerikaan gekregen tijdens die polowedstrijd. Diezelfde avond nog ben ik naar het speciale sportongevallen- ziekenhuis gebracht waar ze me onder zocht hebben en in bed gestopt. Van morgen werd ik klaar wakker in een ziekenhuisbed en net, toen ik er niets van begreep, voelde ik de pijn. Toen wist ik het weer: een gescheurde buik spier. We gaan naar dr. Smit. „Kan ik nog spelen?" vraagt Ran en in zijn ogen, die branderig staan, gloort toch al weer het verlangen naar een partij waterpolo. ,Dat hangt ervan af, wanneer jullie spelen", zegt de dokter. En als blijkt, dat dit al morgen en overmorgen is, komt het ontkennend antwoord prompt: „uitgesloten". Sita begreep het niet Als de Spelen eenmaal een weekje bezig z(jn, huisvest het Olympisch dorp steevast een aantal diep teleurgestelde mensen. Harro Ran is er nu bijgeko men en Sita Posthumus, de zwemster die vanmorgen te vroeg wegging tijdens de 4 x 100 meter estafette vrije slag dames. En die daardoor oorzaak werd van de uitschakeling van onze kansrijke ploeg. Nog afgezien van het jammerlijke feit dat een Jopie Troost, een Hennie v. d. Velden nu totaal voor niemendal zijn meegekomen naar Rome, ligt daar de grote vraag hoe zo'n blunder mogelijk is. We hebben het onderzocht en niemand weet het. Onbegrijpelijk!, zegt iedere zwemmer, zwemster of official, die men er naar vraagt. Sita Posthumus is een Olympisch debutante weliswaar, maar zij staat bekend als goed te weten wat zij doet. Bovendien is zij geen springerige bakvis, maar een meisje van 24 jaar. En dit overkomt haar anders nooit. Dui zend keer gaat zo'n wissel goed en nu, uitgerekend bij de Olympische Spelen, vergist een zwemster zich. Het kan ons Olympisch goud schelen, of zilver of op zijn minst brons. Het is erg, vooral voor Sita Posthumus, die vanmiddag voor niemand te spreken was. Erg ook voor de anderen, maar één ding doet deugd: niemand rekent het Sita aan. Iedereen zegt, dat het een ongelukje was, dat iedereen kan overkomen, dat is teke nend voor de uitstekende verhoudingen ln de zwemploeg. Als er dan toch een schuldige moest worden aangewezen, willen wjj dat best doen: Het Grote Evenement zelf! Er is, vooral in zwemmen en atletiek, ter we reld geen groter krachtmeting te vin den dan de O.S. en die wetenschap, hier voor de belangrijkste sportontmoeting in hun loopbaan te staan, doet b(j wijze van spreken menig zwemmer of atleet het bloed in de aderen stollen. Men is er diep van onder de indruk. Alleen al de concentratie vlak vóór de start. Die roerloze figuren, doodstil zittend in hun badjassen, getuigt van een concentratie, die men bij andere zwemwedstrijden in deze mate zelden tegenkomt. Het Olympisch programma voor maan dag luidt: 8.00 uur Gymnastiek (herenteams en ind. verplichte oefeningen), paar- d es port (grote dressuurproefworste len. 8.30 uur Schermen (degen ind.), at letiek (polsstokhoogspringen, tien kamp 100 meter). 9.00 uur Hockey (wedstrijd kwartfi nale), schieten (finale vrij geweer, se ries vrij pistool). 10.00 uur Atletiek (tienkamp ver springen), hockey (tweede wedstrijd kwartfinale), zeilen (5e race). 14.00 uur Hockey (3e wedstr. kwart finale). 15.00 uur Atletiek (tienkamp kogel stoten), schermen (degen ind.). 15.15 uur Atletiek (halve finales 110 meter horden, finale discuswerpen da mes, halve finales 200 meter dames, tienkamp hoogspringen). 16.00 uur Hockey (4e wedstr. kwart finale) 16.15 uur Atletiek (halve finales 400 meter heren, finale 110 m. horden). 17.00 uur Gymnastiek (verpl. oefe ningen) 17.10 uur Atletiek (finale 200 meter dames, tienkamp 400 meter). 20.00 uur Worstelen 21.00 uur Boksen (finales), voetbal (eerste halve finale). Boze woorden Onze ploegen kunnen gelukkig stootjes verdragen zonder de teamgeest te schaden. Maar in het Engelse kamp heeft al heftige onenigheid geheerst. Er was een Britse bokser die verliezer werd verklaard hoewel alle Engelsen in het Palazzo dell Sport hem winnaarz agen. Allen? Nee, de Britse teammanager niet. Zodat, toen het hele Britse team boos en verontwaardigd om hem heen groep te. en een officieel protest verlangde tegen wat zij een „schandalige beslis sing" noemden, de manager het hoofd schudde en zei dat er van een protest geen sprake kon zijn. Daarmee was de zaak niet afgedaan. De assistent-manager keek zijn chef strak in de ogen en zei: als je geen protest aantekent, ben je geen knip voor je neus waard. En een Engelse bokser mompelde (zacht, maar verstaanbaar) dat het maar een Schotse bokser had moeten zijn i.p.v. een Engelse, dan zou den we wel geprotesteerd hebben. En daarmee was de zaak ten voeten uit getekend: de manager is een Schot en de Engelsen hebben in hem geen ver trouwen. Maar geprotesteerd is er niet, want de „boss" hield het been stijf. Verkeerd van Redelé Wij hoorden dat Lex Redelé, die te leurstellend verloren heeft op het num mer skiff, zich na afloop woorden heeft laten ontvallen die de strekking hadden dat hij blij zou zijn geweest, eruit te lig gen, zodat zijn vakantie nu een paar dagen eerder kan beginnen. Wij kennen Redelé niet persoonlijk, maar wij zijn ervan overtuigd dat hij dit wél gezegd maar niet gemeend heeft. Het moet hem ontglipt zijn in de teleur stelling van het ogenblik en we zullen het hem dus niet aanrekenen. Maar wat we hem wel euvel duiden is de geringe strijdlust die hij getoond heeft toen hij, schijnbaar gewonnen liggend, toch nog bedreigd werd. Men kan nu wel zeggen dat hij het „op dat moment niet kon opbrengen", maardat wordt ons iets te vaak en iets te gemakkelijk als excuus aangevoerd om bij de Olym pische Spelen een sterk argument te zijn. Daar heeft men de plicht alles te geven, wat men heeft en de vraag blijft of Redelé dat gedaan heeft. Bovendien is het geen toestand, dat hy met de coach van de roeiploeg dr. Hingst, niet op goede voet staat. Op die basis was slechts een mislukking te verwachten, die dan ook gekomen is. LFC en Roodenburg gaan er alvast de spits afbijten Zoals welhaast een traditie wordt gaan LFC en Roodenburg een week voor de eigenlijke aanvang van de amateur competitie er alvast de spits afbijten met de Leidse tweedeklasse-derby. De grote vraag is natuurlijk: wie gaat er winnen? Een paar weken geleden zouden wij volmondig gezegd hebben: LPC. Dat was na de voortreffelijke bekerwed strijden van de kanaries tegen SHS en UVS. Maar in twee daaropvolgende wedstrijden tegen amateurclubs ging het bij de geelzwarten heel wat minder vlot. Misschien waren zij toen wat minder gespannen of liever gezegd: minder belust op een overwinning dan in de wedstrijden tegen de semiprofs. waarin roem te behalen viel. Enfin, morgen zul len zij ongetwijfeld weer de beste vorm demonstreren en zal Roodenburg een zware dobber krijgen. Of misschien ook niet, want veel weten we nog niet van de Leidse Houtbewoners, die in de voorbije oefenperiode minder dan de LFC'ers aan de openbare voetbalweg timmerden en best wel eens voor een verrassing zouden kunnen zorgen. UVS gaat op bezoek bij Zwartemeer. Een nogal om vangrijke reis. De laatste ontmoeting in Klazinaveen tussen de Zwartemeer- ders en onze stadgenoten leverde de thuisclub een royale zege op, maar toen was de na-competitie al beslist en het resultaat van geen belang meer. Wat we in deze competitie aan UVS zullen hebben is nog in het duister ver borgen. Het is nog te vroeg om zich aan voorspellingen over te geven. Zoals be kend eindigden de eerste twee wed strijden beide in een gelijkspel en dit hebben de blauwwitten op Zwartemeer voor. dat zij tegen Longo zeker niet de minderen waren (22) en de Klazina- veners zondag j.l. royaal van de Tilbur- gers verloren. In het reserveteam van SHS. dat mor genmiddag op het terrein Wassenaarse Weg tegen UVS 2 speelt competitie res. 2e divisie B) staat de oud-LFC'er Henk Heymans als midvoor opgesteld. Advertentie de enige echte Sedert 1912 Voorzitter AVMO te Wourlschoten Schrikbarde toestand bij vlimo Hoe komt mijn club uit? UVS Van Duyl, De Haas, Van Leeu wen, De Zwaan, Theo van Kampen, Du- wel, Verhoeks, Wim van Kampen, Ny- man, Rijshouwer, Weerlee. LFC Van Leeuwen, Bruggeling, G. Nachtegeller, W. Siera, L. de Jong, Slin- gerlandt, Rietkerken, v. d. Heyden, H. Sira, P. de Jong, W. Nachtegeller. Roodenburg Keereweer, Hensen, Lo geman, Weerlee, Van Polanen. Van Rooyen, Ernst, Den Os, Ouwerkerk, Van Heek, Chouffour. UVS 2 Biere, Koenen, Van Hoven, Klinkhamer, Keizer, Den Hoed, W. Bek kering, Rem, C. van Leeuwen, Filippo, Regeer. Sportagenda Boshuizerkade (2.30 uur) LFC-Roo- denburg Sportpark Roomburg Tennisinterland NederlandBelgië. Wassenaar (Duindigt) Koersen (paardesport). Haarlemmerweg (2.30 uur) Lugdu- numOlympia (oefenwedstrijd). Kikkerpolder (2.30 uur) DOCOS Quick Steps (oefenwedstrijd). Boshuizerkade (2.30 uur) Oranje Groen-UVS-combinatie (oefenwedstrijd) De Kempenaerstraat (2.30 uur) ASC Te Werve (oefenwedstrijd). SPORTSPLINTERS De internationale biljart-vijfkamp te Antwerpen is gewonnen door de Belg Waffflard. die 7 punten behaalde. Onze landgenoot Wijnen eindigde met 6 pun ten op de tweede plaats. Op 29-jarige leeftijd is te Brisbane aan een bloedziekte Hector Hogan over leden, een van de bekendste Australi sche atleten. Bij de spelen 1956 te Mel bourne had hij de bronzen medaille veroverd op de 100 meter. Hij was mede houder van het wereldrecord op de 100 yards met 9.3 sec. De oud-wereldkampioen schaken Botwinnik heeft gebruik gemaakt van zijn recht om Tal. de huidige titel houder. uit te dagen voor een revanche wedstrijd. Deze wedstrijd zal in het voorjaar van 1961 worden gespeeld en wederom uh 24 partijen bestaan. De Belg Van Huyck heeft de eer ste etappe van de Ronde van het Noor den, LilleCalais (200 km.) gewonnen Hij legde de afstand af in 5 uur 24 min. 18 sec. Zijn landgenoot Truye werd tweede, de Fransman Scodeller derde en onze landgenoten Niesten en Enthoven respectievelijk zesde en zevende, allen in dezelfde tijd als de winnaar. Maliepaard finishte als negende in 5.25.52. Dit moment zal de Belg Roger Moens nimmer vergeten: Terwijl hij als vrijwel zekere winnaar van de 800 meter op de finish afstorm de en zorgvuldig de Antilliaan Kerr, die hij het meest duchtte, in de gaten hield, lette hij niet op de Jeugd strijdt om Leidse tennistitels Els Engelenburg heeft in een span nende partij het DE C op haar naam ge bracht. Zy versloeg in de finale Nannie Stenfert-Kroese met de alleszeggende cyfers 6-2, 3-6, 7-5. In de beslissende set moest zij een 4-5 achterstand wegwer ken. Het pleit voor haar wedstrydmen- taliteit dat zij op het kritieke moment bleef doorslaan. Iets wat trouwens ook van haar rivale kan worden gezegd. Abusievelijk vermeldden wij gisteren dat An ja Pino door het uitschakelen van Nannie Stenfert-Kroese in de finale was beland. Zij is daar inderdaad wel geko men, doch zij diende eerst nog af te re kenen met Evelien Goekoop en deze heeft haar de punten bepaald niet ca deau gegeven. Het heeft zelfs maar wei nig gescheeld af de favoriete no. 1 voor het DE B, was uitgerangeerd. Evelien Goekoop had voor deze ontmoeting haar beste spel bewaard. De harde slagen van Anja Pino wist zij niet alleen te retour neren maar zy deed dat op een wijze die Anja Pino van haar stuk bracht. Twee maal kreeg Evelien Goekoop in de derde set. het werd tenslotte 2-6, 6-3, 7-5 voor Anja Pino, matchpunt! In het zicht van de haven strandde zij, een tikkeltje te gespannen als zij ons leek. Het DD C bracht als winnaressen Nelly v. Rijssel en Marjan v. Ryssel, die Evelien Vrie- linck en Gonneke Ubbink met 6-3, 4-6, 6-3 de baas bleven. Een benauwde zege. de overtuigende cijfers van de derde set ten spijt. De gebroeders Ubbink waren in het HD B een klasse apart. In de hal ve competitie die in dit nummer werd gespeeld, zijn zij geen enkele maal in moeilijkheden geweest. Gisteren wonnen zij hun laatste par tij tegen Westenbroek-Stokmans met 6-3, 6-3. Cricketprogramma lste Klasse B: HBSVRA (terrein VRA). Eindstanden. Tweede Klas C gesp. gew. gel.p. gem. Sparta II 11 9 - 18 1.64 Hermes DVS III 10 7 - 14 140 HBS II 11 6 1 13 1.18 Ajax L 10 5 - 10 1.— CCG 10 5 - 10 1 HCC IV 10 3 1 8 080 Krekels 13 5 - 10 0.77 41 Grn. Hook 10 3 - 6 0.60 niet gespeeld 41 Grn. Hook- -Ajax L. Derde Klas C. VCC III 9 7 - 16 1.78 Ajax L II 11 7 - 16 1.45 Rood en Wit V 9 6 - 12 1.33 Haarlui. III 10 4 8 0.80 Roggewoning II 9 3 - 6 0.67 Olympia II 10 - 0 0.— Nieuw zeelander Peter Snell, die binnendoor ging - ook al een tac tische fout van Moens om zo'n gat open te laten - en Olympisch kam pioen werd. Reuzentanker van N.I.S.M.-tan ker (Van onze Amsterdamse correspondent) Vanmiddag om vier uur zal in Am sterdam het grootste tankschip te wa ter worden gelaten, dat ooit in Neder land is geconstrueerd. Op de werf oost van de Nederlandsche Dok- en Scheeps bouw Maatschappij wacht de bijna 230 meter lange „Naess Endeavour" (water verplaatsing 61736 ton) op het sein om in het water van Het IJ te kunnen glij den. Aanvankelijk zou de tewaterlating van dit schip dat tevens het grootste is dat de N.D.S.M. tot dusver heeft gebouwd, met enige feestelijkheden gepaard gaan. Vanmiddag zal er geen muziek klinken, komen er geen genodigden en vloeit er geen champagne. De directie heeft ge meend. gezien de stakingsactie, die de zer dagen op de werf heeft plaats ge had, deze gebeurtenis een eenvoudig karakter te moeten geven. De tanker wordt gebouwd in opdracht van de Norness Shipping Company te New York. De lengte van de reus is 227.29 meter, de breedte is 31.55 meter. Door het enor me gewicht van het schip heeft de N.D.SM, een nieuwe methode van te waterlating voorbereid Desondanks zal de tanker via een goot van de hel ling glijden, in tegenstelling tot vrijwel alle binnen- en buitenlandse werven, welke reeds tot twee of drie goten zijn overgegaan. De toegepaste moderne vetsoorten kunnen echter zo meent men de enorme druk van ruim 50 ton per vierkante meter die bij deze tewater lating optreedt zeer goed weerstaan. Vragen over de „Karei Doorman" De Tweede-Kamerleden Lankhorst (PSP) en N. van der Veen (PSP) heb ben aan de ministers van Buitenlandse Zaken en van Defensie de volgende schriftelijke vragen gesteld- 1. Heeft de regering kennis genomen van de maatregelen, welke de Indone sische regering voornemens is jegens Japan te treffen .indien laatstgenoemd land zich niet verzet tegen het bezoek van Hr. Ms. „Karei Doorman"? 2. Is de regering niet van mening, dat Nederland moet voorkomen, dat het de oorzaak wordt van een geschil tussen beide Aziatische landen? 3. Heeft de regering voorts kennis ge nomen van de mededeling van de voor zitter van de commissie voor gezamen lijke strijd van de vakbond in Japan, dat, indien het bezoek van Hr. Ms. „Karei Doorman" aan Japan doorgaat, geweld zal worden gebruikt om het af meren van genoemd schip te Yokohama te voorkomen? 4. Is de regering, mede gelet op de binnenlandse moeilijkheden, welke zich nog niet zo lang geleden in Japan heb ben voorgedaan, bereid het voorgeno men bezoek van Hr. Ms. „Karei Door man" aan Japan af te gelasten? De voorzitter van de Algemene Vereni ging van Leraren by het Voorbereidend Hoger en Middelbaar Onderwijs, de heer P. van Houte, heeft vanmorgen by de opening van de 94ste algemene vergade ring in Woudschoten de toestanden bij het vhmo schrikbarend genoemd. Het getal van 24.7 procent onbevoegd gegeven lessen in de wetteiyk verplichte vhmo-vakken in het leerjaar 1959- 1960 spreekt boekdelen. En hü verwacht, dat het tekort aan bevoegde leraren voor de meeste vakken tot 1970 of langer zal bestaan. De heer Van Houte acht het een regeringstaak, situatieveranderingen tijdig te signaleren, opdat het vooroor logse verschijnsel van vele werkloze jon ge leraren zich niet kan herhalen. Krachtig verzette de voorzitter zich tegen pleidooien voor verlaging van de bevoegdheidseisen voor vhmo-leraren. Hij uitte zijn erkentelijkheid voor de in februari 1960 tot stand gekomen sa larisregeling. Er moet thans worden ge streefd naar volledige afschaffing van korting van het pensioen met een deel van het bodempensioen (AOW of AWW) en de invoering van een waardevast pensioen. De voorzitter herinnerde aan de door diverse groeperingen geuite kritiek op de mammoetwet. Hij memoreerde de plan procedure, die de bouw van nieuwe scholen regelt. Deze procedure is weinig geruststellend voor de toekomst van het openbaar onderwijs, waarvoor een prin cipiële doelstelling trouwens in het ont werp ontbreekt, aldus de voorzitter. Hij hoopte, dat het parlement zich niet over de mammoetwet zal uitspreken voor het zich op de hoogte gesteld heeft van het Pratt heeft altijd mentale stoornissen gehad Susan Diana, de dochter van David Pratt (die een aanslag op premier Ver- woerd heeft gepleegd) heeft het hoog gerechtshof van Pretoria verzocht een onderzoek in te stellen naar de geest vermogens van haar vader. Zij meent op grond van eigen waarnemingen dat haar vader de ernst van de situatie waarin hij verkeert niet inziet en niet oordeelkundig genoeg is om zijn eigen zaken te behartigen. Pratt wenste geen psychiatrisch on derzoek te ondergaan. Miss Pratt zegt dat haar vader, zo lang zij zich kan herinneren, mentale stoornissen heeft gehad en onder be handeling heeft gestaan. David Pratts raadslieden zouden haar hebben ver teld dat hun pogingen hem te overtui gen van de noodzaak zijn verdediging zo goed mogelijk te voeren geen resul taat hadden. Gisteren, na de opening van de rechts zitting tegen Pratt, kwam hij. begeleid door twee bewakers, de zaal binnen. On aangedaan. terwijl een flauwe glimlach hem om de lippen speelde, keek hij af en toe naar de sprekers. Mr. C. Margo, die namens miss Pratt het verzoek om een psychiatrisch on derzoek indiende, las een rapport voor waarin wordt gezegd dat David Pratt „een epilepticus is die aan grootheids waanzin lijdt". De president van het hof te Pretoria verklaarde dat het hof in dit stadium nog geen kennis wil nemen van be wijzen die de loop van het proces kun- inen beïnvloeden ontworpen overgangsrecht voor de be staande scholen. De heer Van Houte concludeerde voorts, dat het wetsontwerp in onderwijs kundig opzicht niet veel meer biedt dan een plan van verminking: degradatie van de ulo, verdwijning van de hbs en besnoeiing van het gymnasium. Hij zou het ontwerp slechts kunnen aanvaarden, wanneer de volgende voorwaarden wor den verwezenlijkt, nl. volkomen scheiding van pre-universitair en ander voortgezet onderwijs, een havopeil dat het pre-uni- versiteit peil dicht nadert, 4-jarig mavo, één brugklasse, die aan het selectiedoel beantwoordt en eindexamens die door de gestelde eisen, de best mogelijke kwali teitswaarborg bieden. Jonge bankiers op school in Noordwijk De 220 gasten, die van 5 t/m 16 sep tember a.s. in Huis ter Duin te Noord- wijk logeren zullen zich weinig bekom meren of het al dan niet goed strand weer zal zijn. Zij zijn uit tientallen lan den en alle hoeken der aarde gekomen om met elkaar te spreken en ingelicht te worden over de ingewikkelde proble men van het moderne bankbedrijf. De deelnemers aan deze Jaarlijkse „Inter national Banking Summer School voor eerste maal in ons land zijn veel belovende jonge bankmensen, die in de toekomst wellicht topfuncties zullen be kleden. Jong betekent in de bankiers wereld gemiddeld 35 jaar. In principe is deze samenkomst gesloten voor de genen die de veertig al zijn gepasseerd. Jaarvergadering gemeente-ambtenaren In Hilversum is gisteren de jaarver gadering van de Ned. Bond van Ge meente-ambtenaren gehouden. In zijn openingswoord merkte de voorzitter, burgemeester J. A. Hoog kamp van Veendam, op, dat binnen het bezoldigingsstelsel de middelbare en lagere ambtenaren nog steeds niet aan hun trekken zijn gekomen, ondanks de 5% verhoging van lonen en salarissen. ,Een gezonde toestand is nog steeds niet aanwezig en daarom zal de bond de strijd voortzetten", aldus de heer Hoog kamp die de minder gunstige materiele positie van de gemeente-ambtenaren als de oorzaak beschouwde van de weinige animo die er bestaat onder de jongeren voor functies by de gemeentelyke admi nistratie. „Het bezoldigingsstelsel be hoeft nodig een herziening", aldus de voorzitter, „terwyi het hoog tyd wordt, dat er meer belangstelling van regerlngs- zyde aan de dag wordt gelegd voor de positie van de gemeente-ontvanger." De bond telt thans 7.100 leden. Aartsbisschop Reeves terug naar Zuid-Afrika Dr. Reerves. de Anglicaanse bisschop van Johannesburg, zal op 9 september per vliegtuig uit Londen naar Zuid- Afrika terugkeren, zo is te Londen be kend gemaakt. De bisschop had Zuid Afrika verlaten na de ongeregeldheden in maart te Sharpeville. die aan 67 Afrikanen het leven kostten. Onze schaakrubriek Nog deze maand wordt, op de algeme ne vergadering van de Leidse Schaak bond de nieuwe competitie-indeling vastgesteld. Reeds is deze week de jaar lijkse afvalwedstrijd ingezet. Het schaakseizoen is dus weer begonnen, zodat mag worden verwacht, dat ook onze schaakrubriek weer de aandacht van de lezers zal hebben. Ter inleiding van onze ladderwed strijd, waarvan in deze rubriek de eer ste twee opgaven worden geplaatst, een merkwaardig eindspel, mij door een schaakliefhebber ter beschikking ge steld. De herkomst is mij onbekend, maar vermoedelyk uit de praktische partij afkomstig. LADDERWEDSTRIJD LIII K - '.r m l 1 i A 1 X De opgave luidt: wit aan zet, houdt remise! Het is bijna ongelofeiyk, im mers na; fx3, fx3; 2 Kxf5 is het eindspel voor wit onhoudbaar Ook na 2 Kf4. Kd2; 3Kf3. f4 is 't uit. En na 1 Kxf 4 loopt de pion via e3xf2 door naar fl. En toch, kan wit aan de opgave vol doen. De oplossing; 1. Ke5xf4!, e3xf2; Kf4-e3U Zwart moet nu wel f2-fl spelen. Maar indien deze pion dame of toren haalt, staat de witte koning pat! Wordt t een paard, dan valt na Ke3-f4 ook de laat ste zwarte pion. En ingeval zwart een loper vraagt, volgt 3. Ke3-f4, Lfl-h3 4. e2-e4 met ruil der pionnen. Eens temeer het bewijs van de on- uitputtelyke rykdom van het schaak spel. 4 h "H t- 1 i w I 2 IO m W «t - X a b O Wit d lan f zet, wint g h LTV a b d g h 00 t- O Si ■O i 00 et 4 Wit aan zet, wint. Opgave 53: wit Kg7, Ld5. Pf7, pi. a6 c6. zwart: Kc8. Da5, pi. c7 en d7 (auteur P. J. O. Stuiver). Opgave 54. wit: Kfl. pi. f4, g3 en h5. zwart: Khl, pi, f5 en g7 (auteur J. Behting). Oplossingen uiterlyk 5 november aan W. H. van der Nat. Acacialaan 25, Lei- I derdorp.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 13