ympiscoe QlPlP Spelen SENSATIONELE OVERWINNING VAN SNELL OP 800 METER Ill ||F'"«i I Balans na vier dagen in Golf van Napels 999 Medailles en punten Wilma Rudolph won filiale 100 meter in 11 sec. Henk Visser verliet Olympisch stadion met gebogen hoofd Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 3 september 1960 Vierde blad no. 30142 Amerikanen namen revanche voor nederlagen van donderdag Was het donderdag een zwarte dag voor de Amerikanen door de nederlagen op de korte sprint en bij het hoogspringen, vrijdagmiddag hebben zij revanche genomen. Driemaal ging de „Stars en Stripes" aan de hoogste mast door de prachtige overwinningen van Ralph Boston bij het versprin gen, van Glenn Davis op de 400 meter horden en van het vrouwelijke sprintfenomeen Wilma Rudolph, die in een nieuwe wereld- en Olympische recordtijd op de 100 meter het Olympisch goud veroverde. Driemaal goud dus voor Amerika, maar ook de Russen lieten zich niet onbetuigd met een zege bij bet 20 km snelwandelen en het kogelstoten dames door respectievelijk Victor Golubnichyi en Tamara Press, die haar zuster Irina niet alleen met een gouden plak naar huis wilde laten gaan. Onge twijfeld sensationeel was de overwinning van de Nieuwzeelander Peter Snell op de 800 meter, die in een fantastische eindspurt zijn grote rivalen en als favoriet getipte winnaars, de Belg Roger Moens en de Jamaicaan George Kerr, achter zich liet. Murray Halberg tenslotte liep drie ronden voor het einde van de 5000 meter weg van zijn tegenstrevers, de Duitser Hans Grodotzki en de Pool Kazimier Zimny en finiste als eerste, ondanks verwoede pogingen van Grodotzki en Zimny om hem op het laatste einde te grijpen. Voor deze atleten was het een dag van verheugende gevoelens, waarbij de vreugdetranen vaak moesten worden teruggedrongen. Onze landgenoot Henk Visser verliet met gebogen hoofd het Olympisch Stadion. Evenals Joke Bijleveld was hy op een haar na voor de finale uitgeschakeld. Slechts drie centimeter kwam hjj tekort om de Fransman Collardot van de zesde plaats te verdringen. Drie centimeters, die hem het recht zouden hebben gegeven om nog eens drie sprongen te doen waarmee hij misschien een betere plaats in de eindrangschik king zou hebben bereikt. Want op goud, zilver of brons zou de lange Surinaamse atleet in deze finale van snelheid, kracht en souplesse toch niet hebben mogen rekenen. Tegen het geweld van de Amerikanen Boston en Robertson en de Rus Igor ter Ovanesian had hij niet opgekund. Opwindend Jammer voor Henk Visser, die ook op leze derde Spelen, waaraan hij deel- aeemt, wederom het beetje geluk miste, lat hem ongetwijfeld roem en eer zou lebben gebracht. In 1952 te Helsinki iprong hij in de finale driemaal fout. In 1956 te Melbourne .waar hij vlak voor de 5pelen in een uitstekende vorm verkeer- le. werd Visser met de andere atleten ieruggegeroepen naar Nederland, in ver- land met de politieke gebeurtenissen in Hongarije en hier in Rome, na een goed leizoen met een overwinning bij de Ame- 'ikaanse kampioenschappen waarbij hij Wereldrecordhouder Ralph Boston ver- lloeg, werd de zoete droom, een van de tnedailles te winnen, wreed verstoord. Davis ongenaakbaar De Amerikaan Glenn Davis was onge- laakbaar op de 400 meter horden. Ge- Itart in de buitenbaan ging hij direct ïard weg in zulk een hoog tempo, dat ilechts zijn landgenoten Cliff Cushman !n Richard Howard en de Duitser Hei- De Nieuwzeelander Halberg, die - hoewel gehandicapt door één Verlamde arm - een fantastische 5000 meter race liep. muth Janz, die met een tijd van 49.9 sec. het Europese record scherper stelde, hem konden volgen. Zonder enig moment van Verslapping, integendeel met een steeds Jneer sprintende pas trok de 26-jarige Amerikaan voor de tweede keer naar de Olmpische zege en hij deed het nog be ier dan in 1956, want hij bracht nu te vens het Olympisch record terug tot 49.3 sec., slechts 0.1 sec. boven zijn eigen we reldrecord. Cliff Cushman en Richard Howard hadden de grootste moeite om zich de puitser Helmut Janz van het lijf te hou den en er ontspon zich tussen deze drie tieten zulk een spannende strjjd op het latste rechte stuk, dat Cushman al itruikelend door de finish ging en zwaar 'neerploffend op de sintels voor de voe ten van de overwinnaar terecht kwam. Met ontvellingen aan dijbenen en enkels werd hij door Glenn Davis naar de kant gedragen. Het was dan ook geen wonder, dat de Italianen de ene ovatie na de an dere over Davis' hoofd lieten neerdalen, want niets wordt hier zo gewaardeerd als ridderlijkheid. Met gespannen lichaam, zijn vuisten gebald, stond de Amerikaan Irvin Ro bertson een veertigtal meters voor de verspringbak. Zijn laatste poging zou de doorslag moeten geven. Zijn landgenoot Ralph Boston was immers met een sprong van 8.12 meter al zeker van de eerste plaats, maar Robertson was van 2de plaats verdrongen door de Rus Igor ter Ovanesian, zij 't met slechts 1 centi- i meter, verschil 8.03 tegen 8.04 meter. Dat de Duitser Manfred Steinbach eveneens met zijn laatste sprong precies de 8 me ter had bereikt, deerde hem niet hij stond nog altijd op hem voor maar dat die Rus hem was voorbij gegaan kon Robertson niet verkroppen. Zijn laatste restje energie aanspre- 1 kend, zich ten volle gevend, vloog hij op de afzetbalk toe en na een magnifieke vlucht plofte de lange kleurling in het i zand. Een kreet van bewondering steeg op uit de tribunes. Doodstil werd het. De juryleden keken door het speciaal ontworpen meetapparaat, enige leden j van het bestuur van de internationale atletiekbond werden er bij geroepen, om toch vooral maar geen vergissingen te maken. En toen kwamen de cijfers op j het scorebord. Eerst een acht, toen een I één en daarna nogmaals een één. Ver- j t wij fel d greep Ralph Boston, die dit alles met gespannen gezicht had aangezien, naar zijn hoofd. Hij was door het oog van een naald gekropen, want het scheelde slechts enkele centimeters of hij had het goud moeten afstaan aan zijn vriend en landgenoot Robertson. Net iets te kort Onze landgenoot Henk Visser heeft dit alles niet kunnen meemaken. Na drie sprongen van 7.59, 7.43 en 7.66 meter kwam hij net iets tekort om de Frans man Collardot uit te schakelen en hij moest het veld ruimen. In geen van zijn drie sprongen trof Visser met zijn volle voet de balk, iedere keer stapte hij er voor of raakte hij het hout maar half en daaraan moet het hoogstwaarschijnlijk worden geweten, dat Visser niet verder kwam. Geen moment is de lange Am sterdammer in staat geweest zijn capa citeiten te tonen. Of Visser in de finale een rol van betekenis had kunnen spelen zal altijd wel een open vraag blijven, maar dat hij op deze gezien zijn leef tijd laatste Olympische Spelen niet tot een medaille is kunnen komen, is bij zonder jammer. Het zou voor hem een bekroning hebben betekend van zijn voortreffelijke carrière als verspringer. Enorme wilskracht Zelden zullen de toeschouwers een strijd over 5000 meter gezien die tot het laatste moment zo spannend bleef. Niet omdat er een verwoede nek-aan-nek- race plaats vond, maar er was alleen de vraag of Murray Halberg, ongetwijfeld de beste loper van het veld, de ruim 15 meter voorsprong, die hij drie ronden voor het einde op de Duitser Hans Gro dotzki en 25 meter op de Pool Kazimier Zimny had genomen, zou kunnen hand haven. Tot dat tijdstip had namelijk de 26-jarige Nieuwzeelander achter in het veld zich niet met de strijd bemoeid en was rustig meegegaan. In die eerste drie kilometers was er een voortdurende wis seling van posities en hadden óf de Pool Zimny, de Duitser Grodotzki, de Aus traliërs Albert Thomas en Dave Power zich van de kop meester gemaakt om die na een of twee ronden weer te verliezen. Dat kostte krachten en die bewaarde de zuinige Halberg voor de eindfase. Die achtte hij gekomen op 1200 meter voor de finish. Toen was er een uitbarsting van energie, die hem een voorsprong verschafte. Het was daarna alleen de vraag of Murray Halberg dit tempo zou kunnen volhouden. Hij deed dat inder daad ,maar achter hem werd de afstand steeds kleiner en de toeschouwers hiel den de adem in. Zou het dan toch nog gebeuren? Met iedere stap dichter bij de rug van zijn tegenstander komend vocht Grodotzki zich naar voren, maar door zijn enorme vech termen tali teit hield Halberg stand. Volkomen leeggelopen viel hij na afloop der race naast de baan in het gras, terwijl zorgzame handen hem een deken omsloegen. Hij had ge wonnen door zijn tactische race, door zijn loperscapaciteiten maar in de eer ste plaats door zijn wilskracht. Advies was goed Een outsider won de finale van de 800 meter heren. Peter Snell, een 21-jarige Nieuwzeelander, die nog nooit van zyn leven in een belangrijke internationale race had gelopen, zegevierde door het advies van de Belgische wereldrecord houder Roger Moens, die zich daardoor de gouden medaille zag ontgaan. „Ik ontmoette Moens tijdens de trai ningen en hij zei tegen mij, dat ik wat meer de sprint moest afwachten in plaats van mijn 800 meter in twee bijna even snelle ronden te lopen. In de halve finales kreeg ik het idee dit advies eens te testen, maar tot mijn teleurstelling kon ik hem niet voorbij komen", aldus Peter Snell. „Vandaag in de finale liep Moens tweehonderd meter voor de finish om te kijken alsof hjj een eindsprint van mij of van de Duitser Paul Schmidt ver wachtte. Dat idee gaf mij vleugels op het laatste rechte einde en ik ging binnendoor Moens voorbij. Het resultaat van de raadgeving van Moens weet U", zei de blonde Snell en lachend verdween hij met zijn verheugde landgenoten naar het Olympisch dorp, waar dit heuglijke feit en dat van zijn landgenoot Murray Halberg ongetwijfeld stevig is gevierd. Op liet erf van Zatopek en Kuts Murray Halberg, de man met de ver lamde rechterschouder en arm over gehouden uit een partij rugby toen hij zijn sleutelbeen brak, waarna een lichte verlamming aan de rechterkant van zijn lichaam optrad heeft het erf betre den van do nu bijna legendarische Emil Zatopek en de Rus Kuts. Op bijzonder intelligente en fraaie wijze liep hij de 5000 meter en zorgde daarmee voor het tweede Nieuwzeeland- se succes van de dag. Wanneer hij geen last zal ondervin den van de inspanningen van deze race is hij ook de grootste kanshebber op de 10.000 meter, ofschoon de Rus Pjetr Bolotnikov, die niet aan de 5000 meter deelnam heel wat frisser aan de start zal verschijnen. Al met al was deze dag een voor de ruim 80.000 toeschouwers niet te verge ten evenement van spanning, sfeer, te leurstellingen en vreugde, waarbij te vens de kopist van de Amerikaanse zan_ ger Bing Crosby op de perstribune voor de nodige ontspanning zorgde. Op bij zonder amicale wijze zette hij z'n hand tekening op alle mogelijke papieren, werd intussen gefilmd, zwaaide lachend voor de televisie-camera's en trok met bestudeerde gebaren aan z'n onafschei delijke pijp, terwijl hij zijn panama achter op zijn hoofd zette. Ui! "I autci icu iic KllsJG Jii{ KI Is!el 1' KING lllllllillllllllllllll elke dag KING, elke dag fit Alleen Verhagen heeft een kansje.... De eerste fase van de Olympische zeilwedstrijden werd donderdag afgesloten. De zeilers hebben nu een betrekkelijke rust tot maandag, wanneer de tweede en beslissende reeks begint. f De prestaties van de Nederlandse deelnemers zijn op de eerste vier dagen over het algemeen slechts matig geweest. In feite onderscheidde alleen de F.D.-zeiler Ben Verhagen zich. Hij heeft nog mogelijkheden op Olympisch metaal. Die kans lijkt er voor Wim van Duyl niet meer te zijn, ondanks de zesde plaats in de alge mene rangschikking. Pechvogel Hans Sleeswijk is geheel uitgeschakeld voor een der ere-plaatsen. Ralph Boston, de Olympische kampioen verspringen. Geboren atlete De naam van Wilma Rudolph zal on getwijfeld in het boek over de Spelen van Rome met gouden letters geboek staafd worden. In een fantastische race over de 100 meter legde dit donkere meisje beslag op de „gouden plak" op een wijze die bewondering afdwong. Zij deklasseerde haar tegenstandster met een souplesse en gracieuze sprintkracht, die toch geheel vrouwelijk bleef. Met haar tijd van 11 sec. precies verbeterde zij het wereld- en Olympische record en zij zal ongetwijfeld, evenals de Australi sche Betty Cuthbert in 1956 te Mel bourne deed, nog een tweede medaille, die voor de 200 meter, behalen Geen moment werd het Newyorkse meisje tijdens de series, halve finales of finale bedreigd en het zal de Amerikaan Avery Brundage, voorzitter van het In ternationaal Olympisch Comité onge twijfeld genoegen hebben gedaan nu eens niet aan een mannelijke maar aan een vrouwelijke landgenote de hoogste onderscheiding te mogen overhandigen. Het wereldrecord van Wilma Rudolph zal. wegens een te sterke wind mee, i evenwel niet erkend worden, j Even heerste er bij de ceremonie-pro- l tocolair verwarring. Niet om de eerste plaats van Wilma Rudolph, maar wel om i de tweede van de Engelse atlete Dorothy Hyman. Als tweede werd nl. door de speaker de Russische Maria Itkina om geroepen. Dorothy Hyman bleef twijfe lend staan en ook de heer Brundage wist even niet wat te doen. Gelukkig werd de fout snel hersteld. Tranen vloeien er bij Giuseppina Leone, die met het brons ge sierd door haar landgenoten uitbundig werd toegejuicht. Reeds bij tweede worp Tamara Press, de oudste van de Press- zusters uit Leningrad, heeft haar te- I genstandsters geen moment in het on zekere gelaten over de bestemming van het „goud" bij het kogelstoten dames. Reeds bij haar tweede worp kwam zij tot 17.32 meter en geen der anderen is in staat geweest deze prestatie, die natuur lijk weer een verbetering van het Olym pisch record betekende, te benaderen. Het dichtst bjj haar kwam nog tot veler verrassing de Duitse Johanna Luttge, die met haar laatste worp 16.61 meter noteerde en tweede werd voor het Amerikaanse geweld in de persoon van de reusachtige Earlene Brown (16.42 meter). De eerste die Tamara met haar succes geluk wenste was haar zuster Irina. Het was een omarming tussen twee vrouwen, die vertederende gedach ten opriep bij de toeschouwers, maar on getwijfeld door Irina zal zijn gevoeld. Want als men in de handen van een zus ter terecht komt, die tevoren een zware ijzeren kogel meer dan zeventien meter ver heeft gestoten, zal dat ongetwijfeld wel een blauwe plek nalaten. Een belangrijke factor bij de vaak spannende duels in de Golf van Napels was het eentonige en voor de Neder landse „zwaar-weerzeilers" ongunstige weertype. Drie dagen varieerde de wind kracht vain 2 tot 5 m/sec., een dag was de windsnelheid 5 tot 8 m/sec. Opmer kelijk was dat de Nederlanders steeds naar voren kwamen als de wind bij vla gen iets meer doorzette. Maar die vla gen waren in het algemeen te kort en te zwak om er een wedstrijd van ca. 2% uur mee te winnen. In de F.D.-klasse 31 deelnemers staan de zaken er dus gunstig voor. Ver hagen heeft gezeild voor wat hij waard was en hij is op het ogenblik als vierde geklasseerd. Het aantal prominente deelnemers met een lange ervaring is in deze klasse echter zo groot, dat het onmogelijk is een voorspelling te wagen. Jammer is het dat Verhagen door het uitvallen van zijn vaste co-equipier, Ge rard Lautenschutz, die donderdagnacht wegens een onverwachte en ernstige ziekte van zijn moeder terug moest naar Nederland, een grote handicap heeft gekregen, temeer omdat ook de Rotter damse garagehouder zich het tragische nieuws zeer heeft aangetrokken. De ver vanger van Lautenschutz wordt waar schijnlijk de Groninger Joop van Meg- gelen. Als beiden snel op elkaar „inge speeld" raken, blijft de kans op een prijs behouden. De stand na vier dagen is: 1. Peter Lunde (Noorwegen) 4067 pnt.; 2. Slotty Dawes (G.B.) 3532 pnt.; 3. Rolf Mulka (Duitsland) 3476 pnt.; 4. Verhagen (Ne derland) 3386 pnt.; 5. Fogh (Denemar ken) 3335 pnt. Hoop op onweer In de Drakenklasse zijn de kansen voor Nederland minder goed, dan ogen schijnlijk lijkt. Wel staat Van Duyl in het algemeen klassement van 27 deel nemers op de zesde plaats, hetgeen be slist een acceptabele prestatie is, maar zijn achterstand op de favorieten is zo groot, dat alleen harde wind nog uit komst kan brengen. De gehele Neder landse kolonie hoopt op onweer of een ander abnormaal weertype, maar daar ziet het er hier echt niet naar uit De stand in deze klasse is: 1. Cosen- tino (Italië) 4827 pnt.; 2. Kroonprins Constantijn (Griekenland) 4174 pnt.; 3. Macdonald (Canada) 3970 pnt.; 4. Salvas Chavez (Argentinië) 3952 pnt.; 5. Brooke (Australië) 2544 pnt.; 6. Van Duyl (Nederland) 2539 pnt. Hans Sleeswijk valt bij de Finnjollen De drie Amerikanen, v.l.n.r. Gush- I man, Daviss en Howard, die beslag legden op de eerste drie plaatsen in de finale 400 meter horden, kon den na afloop van de race geen pap meer zeggen. Voor waterpoloploeg Nieuw brevet van onvermogen Het Nederlandse waterpoloze- vental heeft zich in de wedstrijd tegen Roemenië welke werd bijge woond door Koningin Juliana, Prins Bernhard en Prinses Arm gard, wederom een brevet van onvermogen gegeven. Tenminste voor dit Olympisch toernooi, waar in opnieuw een nederlaag werd geleden: 4—5, nadat de eerste helft waarin Nederland steeds aan de goede kant van het scorebord had gezeten, was afgefloten met een gelijke stand: 33. Slechts één in de Nederlandse ploeg onderscheidde zich, namelijk Harry Lamme, die alle vier die doelpunten op zijn naam schreef. Het streven van de overigen om de wedstrijd een gunstiger wending te geven, bleef zonder succes, zoals ook in de vorige wedstrijden waarin Nederland teveel" met zich liet spelen in plaats van zelf het initiatief te nemen door een hoog tempo, terwijl bo vendien het nodige spelinzicht ontbrak. Ondanks de ruggesteun van een voor sprong, welke zich in de eerste helft nog tweemaal herhaalde, konden de Roe menen telkens weer terugkomen en de score recht trekken door doelpunten van Zahan (2) en Kroner. Toen onze landgenoten na de rust door een 4 meter-worp tegen Van der Zwan, dde feilloos werd ingeschoten door Zahan, met 34 achter kwamen, was het pleit in feite beslecht. Het von nis werd definitief voltrokken door Ba- dita, toen deze een strafworp tegen Leenards mocht nemen: 3-5. Met Grin. tescu op de kant bevroren de Roemenen het spel en pas vlak voor het einde slaagde Lamme er in de achterstand tot 45 te reduceren. De resterende tijd was te kort om nog een gelijk spel uit het vuur te slepen. Als enig excuus voor deze nederlaag konden de Nederlanders slechts aan voeren dat doelman Kniest bij enkele Roemeense doelpunten niet geheel vrij uit ging. Voor het overige kan ook over deze wedstrijd beter worden gezwegen. uit de toon. Waarschijnlijk is hy de marteling van dinsdag j.l. nog niet te boven gekomen, hij zeilde althans de laatste twee wedstrijden volkomen ge deprimeerd. Het is uitgesloten dat hij nog in aanmerking komt voor een der prij zen. De stand in deze klasse met 35 deel nemers is: 1. Elvstroem (Denemarken) 5580 pnt.; 2. Chuchelov (Rusland) 4434 pnt.; 3. Conrad (Brazilië) 3927 pnt.; 4. Nelis (België) 3519 pnt.; 23. Sleeswijk (Nederland) 1280 pnt. Na de zevende wedstrijddag van de Olympische Spelen 1960 is de verdeling van het aantal medailles per land als volgt: goud zilver brons 1. Rusland 15 5 9 2. Ver. Staten 13 11 5 3. Duitsland 5 12 5 4. Italië 5 3 2 5. Australië 4 4 3 6. Hongarije 3 5 2 7. Turkije 3 0 0 8. Nieuw-Zeeland 2 0 0 9. Gr-Brittannië 12 5 10. Roemenië 113 11. Zweden 112 12. Bulgarije 111 13. Denemarken 10 1 14. Japan 0 3 1 15. België 0 2 1 16. Polen 0 13 17. Nederland 0 12 18. Tsj.-Slowakjje 0 11 19. Ver. Ar. Rep0 10 20. Zuid-Slavië 0 10 21. Frankrijk 0 0 1 22. Brazilië 0 0 1 23. Mexico 0 0 1 24. Perzië 0 0 1 25. Jamaica 0 0 1 Na vrijdag luidt het landenklassement waarbij de eerste zes plaatsen van be lang zijn als volgt: 1. Rusland 215J4 pnt, 2. Ver. Staten 201%, 3. Duitsland 143, 4. Australië 75, 5. Hongarije 73, 6. Italië 69!4, 7. Groot- Brittannië 58%, 8. Polen 37%, 9. Roeme nië 37, 10. Nederland 33, 11. Zweden 33, 12. Turkije 26, 13. Japan 24, 14. Tsjecho Slowakije 23, 15. Nieuw-Zeeland 19, 16. Bulgarije 18, 17. Denemarken 18, 18. Frankrijk 14%, 19. België 14, 20. Finland 12, 21. Mexico 10, 22. Zuid-Slavië 8, 23. Canada 7, 24. Brazilië 5, 25. Ver. Arab. Rep. 5, 26. Jamaica 4, 27. Perzië 4, 28. Cuba 3, 29. Zwitserland 3, 30. Kenia 1, 31. Noorwegen 1, 32. Zuid-Afrika 1. Advertentie ZIE 'T OP ZIJN BEST MET PHILIPS TELEVISIE ESS HEIS AALMARKT 12 enegouwen TEL. 21782 Ook Njord werd uitgeschakeld De dubbel twee Bakker-Rentmeester zal vanmiddag de enige Nederlandse vertegenwoordiger zijn in de finale van de Olympische roei wedstrijden op het meer van Albano. In tegenwoordigheid van de prinsessen Beatrix en Irene werd de gestuurde vier van Njord vrijdagmid dag, zoals trouwens de taal der cijfers al bij voorbaat had uitgewezen, in de halve finales uitgeschakeld. Ondanks de luide toejuichingen van de prinsesvsen, die door een lid van de Leidse studentenvereniging Njord uit voerig werden voorgelicht over de stand van zaken, werd de Nederlandse ploeg in de laatste 500 meter naar de achter hoede verwezen. Van de vierde plaats zakte die Leidse équipe zelfs terug tot de zesde positie. De uitslag van deze tweede halve fi nale, waarvan de nummers 1, 2 en 3 overgaan naar de eindstrijd, luidt: 1. Duitsland 7 00.47; 2. Frankrijk 7 02.95; 3. Rusland 7.03.26; 4. Ver. Staten 7.06.25; 5. Roemenië 710.58; 6. Neder land 7.12.02.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11