Koninklijke ontvangst van Olympische ploeg Olympische uitslagen Het is lelijk mis gegaan met onze estafetteploeg 4 x 100 meter Geen medaille, maar een protest tegen de vierde plaats die door de jury werd toegewezen Hockeyploeg behoudt kans Elly Botbijl verslaat Olympisch kampioene Heicli Schmid ZATERDAG 3 SEPTEMBER Er ontspon zich een interessante dis cussie over verscheidene problemen, die sport beroeren. Om bij de Olympische dressuurwedstrijden tot een juiste waar dering te komen en in geval van protes ten bewijsmateriaal bij de hand te heb ben - immers een beslissing van een jurylid bij de dressuur is meermalen ten rechte of ten onrechte aanvechtbaar - zullen de proeven op de filmband wor den vastgelegd, waartoe het initiatief van Prins Bernhard is uitgegaan. Zeer lovend drukte Prins Bernhard zich uit over de prestaties van de Griek se kroonprins Constantijn bij de Olym pische zeilwedstrijden te Napels, zoals hij ook in sympathieke bewoordingen over de Griekse kroonprins zelf sprak. En uit de woorden van Prins Bernhard bleek, dat met grote belangstelling in het Koninklijke Gezin de verrichtingen van de Griekse kroonprins te Napels VERLOVINGSRINGEN Alle moderne modellen HORLOGES De beste merken GERO CASSETTES v. d. Water Haarlemmerstraat 207 Atletiek 800 meter heren (finale). 1. en olympisch kampioen Peter Snell (Nieuw Zeeland) 1.46.3 (nieuw olympisch record), 2. Roger Moens BelgiëV 1.46.5, 3 George Kerr (Jamaica) 1.47.1. 100 meter dames (finale). 1. en ol. kampioene Wilma Rudolph (V.S.) 11.- sec. (nieuw olymnisch re cord), 2. Dorothy Hyman (Gr. Britt.) 11.3, 3. Giuseppe Leone (It.) 11.3, 4. Maria Itkina (Rus!.) 11.4. 5. Catherien- ne Capdevieille (Fr.) 11.5, 6. Jennifer Smart (G.B.) 11.6. 400 meter horden heren (finale). 1. en ol. kampioen Davis (V.S.) 49 3 sec. (ol. record), 2. Cushman (V.S.) 49.6, 3. Howard (V.S.) 49.7, 4. Janz (Did.) 49.9 (nieuw Europees record), 5. Rin- tamaki (Finl.) 50.8, 6. Galliker (Zwits.) 51.—. 5000 meter heren (finale). 1. en olympisch kampioen Murray Halberg (Nw. Zeeland) 13.43.4, 2. Gro- dotzki (Duitsl.) 13.44.6, 3. Zimmy (Po len) 13.44.8, 4. Janke (Duitsl.) 13.46.8, 5. Power (Australië) 13.51.8, 6. Nyadika (Kenia) 13.52.8. Kogelstoten dames (finale). 1. en olympisch kampioene Tamra Press (Rusl.) 17.32 m., 2. JohannaLuett- ge (Duitsl.) 16.61 m., 3. Earlene Brown (V.S.) 16.42 m., 4. Valerie Sloper (Nw. Zeeland) 16.39 m., 5. Dojnikowa (Rusl.) 16.13 m., 6. Garisch (Duitsl.) 15.94 m. Belangstelling voor de sport De Amerikaanse atlete Wilma (Van onze speciale verslaggever Herman Kuiphof) Rome, vrijdagavond Zij hadden zo dolgraag willen winnen, die vier Nederlandse meisjes, die de 4 x 100 meter wisselslagestafette zwommen. Op de receptie bij H.M. de Koningin hadden zij met veel klem gezegd dat er voor gevochten zou worden en met de tijden uit de series in de hand, mocht men zo'n klein beetje verwachten dat hier het eerste goud voor Neder land uit te voorschijn zou komen. Maar dat is bar tegengevallen. Niet Nederland won, maar Amerika, dat met de dames Burke, Kempner, Schuier en de nog steeds onweer staanbare Chris von Saltza, niet alleen naar een Olympische titel in een nieuwe Olym pische recordtijd zwom, maar bovendien het wereldrecord brak. Brak? Zeg maar: ver pletterde. Het oude wereldrecord, dat toch met 4.44.6 zeer scherp stond, werd met maar even drie-en-een-halve seconde verbeterd. Ongedwongen sfeer Er heerste een bijzonder ongedwongen sfeer op de ambassade, waar behalve de Nederlandse ploeg en officials aanwezig waren de voorzitter van de FINA en de KNZB, de heer Jan de Vries, de presi dent van de internationale atletiekfede- ratie, de markies van Exeter, en leden van diplomatieke missies en kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders. Verder voor aanstaande leden van de Nederlandse kolonie te Rome. Terwijl de leden van de Olymp. ploeg in een défilé langs Hare Majesteit trok ken, bewogen Prins Bernhard en de bei de Prinsessen zich onder de gasten van de Nederlandse ambassade in diens re sidentie. De Prins wisselde o.a. van ge dachten met de heer Jan de Vries, voor zitter van de jury d'appèl, in welke func tie Prins Bernhard ook bij de Spelen werkzaam zal zijn, namelijk bij de hip pische sport in zijn kwaliteit van pre sident van de internationale hippische sportfederatie. Onbillijk Vérspringen heren (finale). 1. en olympisch kampioen Ralph Bos ton (V.S.) 8.12 meter (nieuw ol. record) 2. Roberson (V.S.) 8.11 meter, 3. Ter Ovanesian (Rusland) 8.04 meter (nieuw Europees record), 4. Steinbaoh (Duits land) 8.00 meter, 5. Valkama (Finland) 7.69 meter, 6. Collardot (Frankrijk) 7.68 meter. 7. Henk Visser (Neder land) 7.66 meter. 20 km. snelwandelen. 1. en olympisch kampioen Golubni- chiy Rusland) 1 uur 34 min. 07,2 sec., 2. Freeman (Australië) 1.34.16.4, 3. Vickers (G.B.) 1.34.56,4, 4. Lindner (Duitsl.) 1.35.33,8, 5. Read (Nw. Zee land) 1.36.59,1, 6. Back (Zweden) 1.37.17,0. 200 meter heren. Ie kwart finale. 1. Johnson (V.S.) 20.9 sec., 2. Jefferys (Zuid-Afrika) 21.1 sec., 3. Robinson (Bahama-eilanden) 21.2 sec. 2e kwart finale. 1. Seye (Fr.) 20.8, 2. Norton (V.S.) 21.—. 3. Segal (Gr. Britt.) 21.1. 3e kwart finale. 1. Carney (V.S.) 20.9 sec., 2. Radford (Gr. Britt.) 21.3. Johnson (Brits West Indië) 21.1. 4e kwart finale. 1. Berruti (It.) 20.8 sec., 2. Foik (Po len) 20.9, 3. Genevay (Fr.) 21.1. Zwemmen Torenspringen heren (finale). 1. en olympisch kampioen Webster (V.S.) 165.56 pnt., 2. Tobian (V.S.) 165.25 pnt., 3. Phelps (G.B.) 157.13 pnt. 200 meter vlinderslag heren (finale). 1. en olympisch kampioen Mike Troy (Ver. St.) 2.12.8 (nieuw wereld- en ol. record), 2. Hayes (Australië) 2.14.6, 3. Gillanders (Ver. St.) 2.15.3, 4. Denner- lein (It.) 2.16.0 (nieuw Europees record) 5. Yoshimuta (Japan) 2.18.3, 6. Berry (Austr.) 2.18.5, 7. Kuzmin (Rusland) 2.18.9, 8. Izutsu (Japan) 2.19.4. 4 x 100 meter wisselslag estafette da mes (finale). 1. en olympisch kampioen Ver. Staten (Lynn Burke, Patty Keppner, Carolyn Schuier en Chris von Saltza) 4.41.1 (nieuw wereld- en olympisch record), 2. Australië 4.45.9, 3. Duitsland 4.47.6, 4. Nederland (Ria van Velsen, Ada den Haan, Marian Heemskerk en Erica Terpstra) 4.47.6 (zelfde tijd), 5. Groot Brittannië 4.47.6 (zelfde tijd), 6. Hon garije 4.53.7, 7. Japan 4.56.4, 8. Rusland 4.58.1. 1500 meter vrije slag heren. Voor de finals van de 1500 meter vrije slag heren plaatsten zich de volgende acht zwemmers: 1. Murray Rose (Austr.) 17.32 (nieuw olympisch record), 2. Ya- manaka (Japan) 17.46.5, 3. Konrads (Austr.) 17.52.0, 4. Katona (Hong.) 17.53.5 (nieuw Europees record), 5. So- mers (V.S.) 17.54.1, 6. Campion G.B.) 17.54.8. 7. Breen (V.S.) 17.55.9, 8. Mclaohlan (Zuid-Afrika) 18.09.9 Waterpolo HongarijeRusland 33, Duitsland Ver. Staten 43, Italië—Zuid-Slavië 2—1. De stand in de finale-poude luidt: Italië 2 2 0 0 4 4—1 Zuid-Slavië 2 10 12 3—3 Hongarije 2 0 111 45 Rusland 2 0 111 35 De stand in de poule voor de klasse ring van de nummers 5 t/m. 8: Duitsland 2 1 1 0 3 7—6 Roemenië 2 1 1 0 3 87 Ver. Staten 2 10 12 10—10 Nederland 2 0 0 2 0 10—12 Schermen Floret equipe heren: 1. en olympisch kampioen Rusland, 2. Italië, 3. Duits land. Dezelfde tijd En wij? Een vierde plaats, in precies dezelfde tijd als Duitsland. Een klasse ring, waartegen onmiddellijk protest werd aangetekend, omdat men de over tuiging had, dat Erica Terpstra haar hand juist een fractie van een seconde eerder tegen de bassinwand had getikt dan Brunner, het Duitse crawlzwemster- tje. Maar in eerste instantie werd het protest afgewezen en het enige, dat Ne derland bereikte was, dat men de zaak morgen nog eens zou bekijken. Aange zien er echter bij zwemmen geen foto finish bestaat het opspettende water maakt een dergelijke arbitrage vrijwel onmogelijk moet men afgaan op het oog en het oordeel van de jury. Wij zien daarom niet, hoe dit protest gewonnen zou moeten worden. Het is zuur genoeg. We dachten, ons team olympisch kampioen te zullen zien worden, of althans tweede, maar al les liep vanavond anders. Om te be ginnen had Ria van Velsen haar dag niet. Achter de Amerikaanse Lynn Bur ke, die en passant het wereldrecord 100 meter rugslag verbeterde en dit op 1 min. 9 sec bracht, en de Japanse Ta- maka eindigde zij als derde wat voor zaterdagavond in haar persoonlijke eindstrijd 100 meter rugslag, geen best voorteken isen Ada den Haan ver loor nog meer terein, zodat Marianne Heemskerk als vijfde het water in ging. Zy vlinderde er lustig op los, liep inder daad iets in, vooral op het afzakkende Japanse kwartet, maar moest Erica Terpstra toch de onmogelijke opgaaf laten, aan een viervoudige achterstand te gaan knabbelen. Prachtige opmars Erica Terpstra heeft zich van die taak prachtig gekweten. Zij ging bijzonder snel door het water, passeerde Japan, kwam naast het Duitse meisje en finish te gelijk met haar, of iets eerder. Maar de jury dacht er anders over. Duitsland verscheen als derde naast Amerika en Australië (dat dankzij Dawn Fraser aan een onverwachte tweede plaats kwam) op het podium en de Hollandse meisjes verdwenen met donkere gezichten uit het bad. Voor de Verenigde Staten was het weer een dag met een kruisje. Behalve de 4x100 meter, wonnen de Amerikanen ook de 200 meter vlinderslag, dankzij een nieuw wereld- en olympisch record van de fenomenale Mike Troy (2.12.8), die zich met geweldige snelheid door het water rukte, en de Italianen vergeefs om hun man Dennerlein liet schreeuwen. Dan was er ook tevredenheid bij de Australiërs. Hayes haalde een zilveren plak op de vlinderslag binnen en de se ries 1500 meter vrije slag werden beide door een man uit Kangeroeland gewon nen. Jon Konrads ging in zijn schitte rende, soepele stijl door het bad en liet de klokken op 17.52 stil staan, maar Murray Rose deed het nog aanmerkelijk rapper. Eenzaam aan de kop van de eerste tot de laatste slag, zwom Rose de dertig banen bijzonder gelijkmatig in 17.32.8 een nieuw Olympisch record. De finale kan een prachtige strfjd tus sen Konrads en Rose brengen. A propos: Rose was zo blij met zfjn record, dat hij een soort ereronde zwom. Het publiek vond dit aardig maar ap plaudisseerde toch aanmerkelijk luider voor de zwakste man in het water, de Indonesiër Nasuton, die honderden me ters bij Rose tekort kwam. En u weet: voor de „underdog" bestaat altijd sym pathie. India is ongeslagen als eerste geëin digd in de poule A van het Olympisch hockeytoernooi. De titelhouders versloe gen in de laatste wedstrijd Nieuw-Zee- land met 30, nadat zij bij de rust een 10 voorsprong hadden gehad. Door dit resultaat heeft Nederland zijn kans op een plaats in de finale be houden. Winnen de Nederlanders van daag van Denemarken dan komen zij in punten gelijk met Nieuw Zeeland en moeten zij - waarschijnlijk zondagoch tend - in een beslissingswedstrijd tegen de Nieuwzeelanders uitkomen. De Nieuwzeelanders werden pas in de laatste minuten definitief verslagen. Daarvoor namelijk had India, dat wei nig geïnspireerd speelde, slechts één maal het granieten verdedigingsblok van de Nieuwzeelanders kunnen doorbreken. Dat was na 11 minuten, toen linksbui ten Bhola een tam schot afvuurde dat verkeerd door doelman Schaefer werd beoordeeld (10). De Nieuwzeelanders, die soms met acht man in de cirkel ston den te verdedigen, volhardden in hun strijdwijze in de hoop bij een snelle uit val de gelijkmaker te kunnen forceren. Die hoop werd hun echter ontnomen, toen linksbinnen Peter 12 minuten voor het einde een prachtige voorzet van Koningin Juliana, Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix en Irene hebben gisteren op de Nederlandse ambassade te Rome vertoefd temidden van de leden van de Nederlandse Olympische ploeg, voor zover aanwezig. De chef de mission de heer Cees Kerdel, stelde de atleten voor aan de Vorstin, die zich geruime tjjd met hen onderhield en met grote be langstelling informeerde naar de pres taties, die zij in Rome hadden geleverd. worden gevolgd. De verwachtingen ten aanzien van Kroonprins Constantijn, die nog slechts één jaar zich op het wed strijdzeilen toelegt, zijn in het Neder landse Koninklijke Gezin hoog gespan nen. Rudolph gaat als gemakkelijke winnares door de finish van de 100 meter. Zij liet 11 seconden rond afdrukken, een nieuw wereldrecord, dat echter niet erkend kan worden, omdat de wind-mee te sterk was. En welk een grote belangstelling onze Koninklijke Familie voor de sport heeft, moge blijken uit het feit, dat zij in de morgenuren in het Olympische zwem- stadion vertoefde, 's middags de water- polowedstrijd NederlandRoemenië bij woonde en voor de avonduren wederom een bezoek aan het zwemstadion op het programma stond. Dit laatste was de reden, dat de Koningin en de Prins zich na ruim anderhalf uur voor een maal tijd moesten terugkeren, wilden zij tijdig in het stadion zijn. De Prins sprak de hoop uit, geen ge schillen van betekenis in behandeling behoeven te nemen, zoals de heer De Vries in het geval met Larsen en Devitt, de veelbesproken finale op de 100 me ter vrije slag. Zijn grote spijt sprak hij uit over de diskwalificatie van de Neder landse dames-estafetteploeg op de 4 x 100 meter, die hij zelfs onbillijk noemde. „Waarom geen maatregel ingesteld om in dergelijke gevallen, die nauwelijks met het blote oog waarneembaar zijn, strafseconden toe te kennen in plaats van brute uitschakeling", zo betoogde de Prins. Zoals Zijne Koninklijke Hoogheid ook de waterpolospelregels voor herzie ning vatbaar achtte. Discussie En dit is dan worstelen vrije stijl. De situatie, waarin de Australiër Parke en de Oostenrijker Marte zijn komen te verkeren lijkt tamelijk be nauwend. Florettoernooi equipes Elly Botbijl, de 19-jarige Haag se stenoytypiste die deel uitmaakt van onze Olympische floret-equipe, heeft vrijdagavond in het Congres- paleis te Rome bij de landenwed- strijd tussen Nederland en Duits land, de nieuwe Olympische floret kampioene verslagen. De pittige Heidi Schmid, muziek-studente uit Augsburg, die daags tevoren uit 56 schermsters de Olympische titel behaalde met slechts 1 verloren partij uit alle ronden en de finale tezamen, liep nu tegen onze land genote snel een 30 achterstand op, die ze niet meer wist weg te werken. Na 3—1 en 32 plaatste Elly de beslissende treffer en won dus met 4—2. Dit was overigens een van de weinige, zo niet het enige hoogtepunt van de te:purstellende strijd tegen de Duitse Bhola langs de Nieuwzeelandse doel man ranselde (20). Dat Udham Singh in de laatste minuut nog een derde doel punt scoorde, was alleen nog maar be langrijk voor de statistieken. Overige uitslagen: Gr. BrittanniëZwit serland 30, SpanjeBelgië 31. De stand In groep A luidt: India 3 3 0 0 6 17- 1 Nieuw Zeeland 3 1 1 1 3 5- 5 Nederland 2 0 1 1 1 2- 5 Denemarken 2 0 0 2 0 1-14 Groep D: Spanje 3 2 1 0 5 8- 2 Gr. Brittannië 3 1 2 0 4 4- 1 België 3 1 1 1 3 6- 6 Zwitserland 3 0 0 3 0 3-12 equipe. Tot 33 bleef Nederland gelijk met Duitsland, maar daarna wonnen de Duitse meisjes achter elkaar 6 partijen en stonden zij dus met 93 voor. Aan gezien de equipes uit vier schermsters bestaan en er dus 16 partijen getrokken worden, had Duitsland bij die stand de overwinning reeds behaald en werden de laatste vier partijen niet meer afge werkt. Nederland, Duitsland en Oostenrijk waren in één poule ingedeeld. Oostenrijk werd zowel door onze als de Duitse equipe met 106 verslagen en werd daarmee uitgeschakeld. In de strijd te gen Oostenrijk wonnen Nina Kleyweg en Dany v n Rossem ieder drie van hun vier partijen en Lenie Kokkes-Hanepen en Elly Botbijl elk twee. In de ontmoeting tegen Duitsland vormde onze kampioene Nina Kleyweg in tweeërlei opzicht een uitzondering. Zij was de enige Nederlandse, die alle drie haar partijen verloor (de anderen wonnen er allen een) en bovendien was zij de enige van de beide equipes, wier voornaam niet met 'n ie-klank eindig de. Behalve Dany, Lenie en Elly waren er nl. de vier Duitse meisjes Gundi (Theuerhauff), Heidi (Schmid), Romi (Weiss) en Helmi (Hoehle). In de drie andere poules werden de equipes van Venezuela, Groot Brittan nië en de Ver. Staten uitgeschakeld. Van dc 12 landen, die aan dit floret- toernooi deelnemen, komen er vandaag 8 in de kwartfinales: Nederland tegen Hongarije, Italië tegen Polen, Duits land tegen Roemenië en Frankrijk tegen Rusland. Een finale tussen Roemenië en Rusland is uitgesloten, want deze lan den ontmoeten elkaar, indien zij de kwartfinale doorkomen, reeds in de hal ve finale. Roemenië zou zeker in de bo venste helft van de rij zijn ingedeeld als het niet (met 9-7) van Hongarije had verloren, waardoor het in de betreffen de poule net als Nederland op de twee de plaats eindigde. De kansen van onze meisjes tegen de Hongaarse kunnen niet hoog aangesla gen worden. De zwaarste dag in het leven van Sita Posthumus, die te vroeg weg ging in de estafette, waardoor Ne derland gediskwalifiseerd werd. Ria van Velsen tracht de ontroost bare Sita wat te kalmeren.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 10